Bij 'British Airways' iinen 9000 man ve rdwij Senatoren luiden noodklok over "Reaganomie" 0r-Philips naar de Kamer Westduitse Adler gaat niet dicht Beurs Amsterdam tort zakelijk Helft bedrijven investeert niet Ingrijpende bezuinigingsoperatie Directie geeft 'niet thuis' VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1981 ECONOMIE PAGINA 37 Minder woninghypo theken In de eerste helft van 1981 is voor 23.2 miljoen gulden aan nieuwe hypotheken ingeschreven. Dat is 23 procent minder dan in dezelf de periode in 1980. toen voor 30.4 miljoen werd ingeschreven. Dit heeft het ministerie van econo mische zaken meegedeeld. De hypotheken op woonhuizen en combinaties woonhuis'bedrijfs pand vertoonden in het eerste halfjaar een daling van 25 pro cent. Niettemin lag de terugloop bij deze hypotheken in hel twee de kwartaal van 1981 met 15 pro cent een stuk lager dan in het eerste kwartaal, toen het centraal bureau voor de statistiek een da ling noteerde met 33 procent. Ge durende de eerste zes maanden van 1981 werden 90.000 woning hypotheken ingeschreven tegen 115.000 in dezelfde periode van 1980. Het gemiddeld ingeschre ven bedrag liep terug van 167.000 tol 160.000. Verlies van Berkel Maatschappij Van Berkel's Patent NV (wegen, snijden, koelen) heeft over het eerste halfjaar van 1981 een verlies geleden van 8.9 miljoen tegen een winst van 2.9 miljoen in dezelfde periode van 1.980. In het verlies zijn begrepen afvloeiings- en aanloopkosten van ruim 5 miljoen. Voor geheel 1981 verwacht het be stuur. dat de omzetstijging pro centueel ongeveer op hetzelfde niveau zal liggen als in het eerste halfjaar (7 procent). Ook in het tweede halfjaar zullen kostenfac toren het resultaat beïnvloeden, waardoor in deze periode geen winst mag worden verwacht. IBB Kondor gunstig De IBB-Kondor Groep (bouw) ver wacht dat de omzet over 1981 zal stijgen van 48 min. tot 50 min. De orderportefeuille blijft bevredigend. Op grond van de in het eerste halfjaar geboekte re sultaten wordt aangenomen dat het resultaat voor belastingen over het hele lopende boekjaar hoger zal zijn dan in 1980 1.3 min) zodat een voorstel tot divi dendverhoging (v.j. 11 per aan deel van 100) in het vooruit zicht kan worden gesteld, aldus de directie. Bestevaer Duizenden grote en kleine aan deelhouders van de voormalige Nederlandse cruisevaartmaat- schappij Bestevaer NV krijgen geen cent uit het faillissement, dat in 1979 voor deze rederij werd aangevraagd. Ook mensen die al voor een luxe cruisetocht hadden geboekt en betaald, kun nen naar hun centen fluiten. Bij de beheerder die is belast met de vereffening van de failliete boedel van Bestevaer NV is sinds de faillissementsaanvrage eind '79 een bedrag aan vorderin gen ingediend van bijna 6.7 mil joen gulden. Daarvan kon slechts 1.8 miljoen worden be taald: hoofdzakelijk loon- en om zetbelasting en vorderingen van het Gemeentelijk Administratie Kantoor. LEIDEN - Leidse groenten- en fruitvei ling. vrijdag. Aardappelen 17-58. andijvie 23-39. au gurken 33-57. pronkbonen 80-110. snij- postelien 32-47. prei 62-101. spir 43. spruiten A 75-81. spruiten B 80-90. spruiten C 46-47. spruiten D 51-90. uien 24-32. witlof 360-560. meloenen 240-410, bloemkool 1x6 35-105. bloemkool 8 st 35-60, knolselderij 37-79. sla 19-34, bleekselderij 45-60. bospeen 79-83. pe terselie 14-16, radijs 23-35, selderij 28-46. paprika kg 50 st 28-52. AMSTERDAM (ANP) - Ruim veer tig procent van het midden- en kleinbedrijf denkt in de komen de twee jaar niet te investeren. Dit percentage lag in de afgelo pen twee jaar nog op zestien. De ze investeringsteruggang kan klaarblijkelijk niet worden te gengehouden door de uitgebrei de stimuleringsmaatregelen van de overheid, waarvan het be drijfsleven toch ruimschoots ge bruik maakt. Dat is één van de conclusies uit een onderzoek dat de AMRO-bank heeft laten instellen onder 360 bedrijven met één tot vijftig mensen in dienst in de industrie, groothandel en zakelijke dienst verlening. Voor zover er nog woiui geïnves teerd denken de ondernemers voornamelijk aan vervangingsin vesteringen en nauwelijks aan nieuwe activiteiten. Als redenen om met te investeren wordt voor al genoemd de slechte winstver wachting. Slechts twintig pro cent van de ondervraagde bedrij ven voorziet een winststijging, ruim een derde verwacht een da ling en de rest mikt op gelijkblij vende resultaten. De AMRO-bank heeft meegedeeld de mogelijkheid te gaan schep pen om aan kleine ondernemin gen risicodragend kapitaal ter beschikking te stellen. Dat zou kunnen gebeuren in de vorm van aandelen participatie of een ach tergestelde lening. FRANKFURT - De sluitng van de fabriek van de Westduitse fabrikant van kantoormachines Tnumph-Adler. een dochteronderneming van Volkwagen, is van de baan. Er zal voor 800 tot 1200 van de 2700 werkne mers werk blijven. Dit heeft de burgemeester van Frankfurt, de CDU er Walter Walmann. gisteren verklaard na afloop van besprekingen met topfunctionarissen van Triumph-Adler en Volkswagen Walmann vond dat de aangeboden oplossing moet worden aanvaard om dat daarmee het voortbestaan van de vestiging in Frankfurt is gewaar borgd en een kans blijft bestaan op uitbreiding van de activiteiten in de toekomst. Hij zei erop te vertrouwen dat Tnumph-Adler onder een nieuwe leiding weer arbeidsplaatsen in Frankfurt zal scheppen. De voorzitter van de raad van commissarissen van de onderneming. Fne- drich Thomee. is gisteren vervangen Het voornemen van Tnumph-Adler om de fabriek te sluiten heeft geleid tot felle protesten De vakbond IG Mctall heeft samen met de kerken 50.000 handtekeningen verzameld tegen de sluiting Woensdag was er in Frankfurt een protestdemonstratie van 8000 mensen ter ondersteu ning van de werknemers. LONDEN (ANP) - De Brise luchtvaartmaatschappij British Airways, die in staatshanden is. zal een omvangrijk bezuinigings- programma uitvoeren dat 9000 van de 52.000 werk nemers over de hele we reld hun baan zal kosten. Dit heeft de maatschappij gisteren bekendgemaakt. Om uit de financiële moeilijkhe den te komen zal British Airways verder een aantal bezittingen verkopen en het passagiers- en vrachtvervoer beperken. Twee toestellen van het type Boeing 747 die voor de maatschappij zijn gebouwd maar nog niet zijn afge leverd zullen te koop of te huur worden aangeboden. Directeur Rov Watts van British Airways verklaarde gisteren dat het verlies voor belasting over het op 31 maart 1982 eindigende boekjaar ten minste honderd miljoen pond sterling (ongeveer 480 miljoen gulden) zal bedragen als dc huidige ontwikkeling zich voortzet. Het verlies over het af gelopen boekjaar beliep 141 mil joen pond. Als er nu geen ingrij pende maatregelen worden ge nomen is er volgens Watts een reële mogelijkheid dat de maat schappij er wegens geldgebrek mee op moet houden. De vermindering van het aantal werknemers zal een kostenbe sparing van tenminste honderd miljoen pond opleveren, zo zei Watts. Loonsverhogingen zitten er zeker tot september van het volgend jaar niet in. British Air ways zal de werknemers een pro gramma voor vrijwillige afvloei ing voorleggen. Watts zei dat de 9.050 werknemers (bijna 18 procent van het totaal van 51.000 mensen dat in de we reld voor British Airways werkt) gevraagd zal worden het bedrijf voor juni volgend jaar te verla ten. Zij zullen een vergoeding ontvangen op basis van het aan tal dienstjaren. BURBANK (CAL1FORN1E) - Ex- 'Staatssecretaris van defensie. Van Eekelen. op de foto voor de eerste van 13 Qrion-vliegtuigen, bestemd voor Nederland, tijdens een zgn rollout-ceremonie Het toestel is speciaal geschikt voor de bestrijding van onderzeeers. De eerste P-3C zal in november dit jaar worden afgeleverd aan de Nederlandse marine: het restant volgt met een frequentie van vier per jaar DEN HAAG (GPD) - De onderne mingsraad van Philips-Stadska- naal kreeg gisteren in Den Haag een heel wat warmer onthaal dan eerder op de dag bij de raad van bestuur van Philips in Eindho ven. Van de voorzitter van de vaste commissie voor economi sche zaken, drs. Meinie Epema- Brugman (PvdA) kregen de Phi- lips-mensen de toezegging dat het niet onmogelijk is dat de Stadskanaaisters nog eens moe ten komen uitleggen aan de ka merleden wat er precies aan de hand is. Voorzitter Jan de Blaauw van de OR in Stadskanaal vertelde aan mevrouw Epema dat men gepro beerd had contact op te nemen met de top in Eindhoven over 300 extra ontslagen. Onverrich- terzake trok men zich terug toen bleek dat slechts een secretaris van de raad van bestuur de Stadskanaalstcrs te woord wilde staan. ..Een in-droevige zaak", al dus De Blaauw die daarom maar een kopie van de petitie voor „Eindhoven" aanbood aan de ka merleden. Hij beklaagde zich er bij de kamer leden op het Binnenhof over dat een alternatief plan dat Philips- Stadskanaal aan de raad van be stuur had gestuurd slechts voor kennisgeving is aangenomen. ..Misschien hebt u er wat aan", aldus de OR-voorzitter die het plan aan de kamercommissies aanbood Hij vertelde voorts van de grote zorgen en de gefrustreerdheid bij de Philips-werknemers in Stads kanaal en deed een béroep op de kamerleden om al het mogelijke te doen om de omstandigheden te verbeteren. „U mag op dit ni veau wel eens een keer wat zeg gen van de manier waarop een raad van bestuur met een onder nemingsraad omgaat", aldus de suggestie van De Blaauw. Mevrouw Epema betreurde de ..he laas vergeefse reis" van de Phi- lips-mensen naar Eindhov wees erop dat Groningen v kamercommissies economische en sociale zaken niet ver ligt. ..De problemen gaan ons zeer aan het hart", aldus de voorzitter van de commissie. Ze zei dat er behoefte was om met de regering te praten over de manier waarop Philips momenteel te werk gaat. „We zullen dc nieuwe ministers vra gen wat die vinden en of dit zo maar kan. We hopen er op korte termijn over te spreken". „De rentestand moet binnen negentig dagen omlaag, an ders zal het Congres maatre gelen moeten nemen". Met deze noodkreet van Republi keinse senatoren is het Ame rikaanse Congres van zijn zo merreces teruggekeerd - ver vuld van diepe zorgen over de vooruitzichten van Rea gans economisch beleid, dat zij voor hun vakantie met zo veel overgave hadden verde digd. Het gaat met de ..reaga nomie" niet naar wens. en het ziet ernaar uit dat deze presi dent. zomin als voor hem Jimmy Carter, erin zal slagen zijn beloofde begrotingse venwicht waar te maken, in 1984. Zelfs de heilige koe van de begroting, het defensiebe leid. moet cr nu aan geloven, omdat het begrotingstekort ruimschoots lijkt te gaan uit stijgen boven de 42.5 miljard dollar die Reagan had voor- De Amerikaanse economie ver toont geen tekenen van groei, geld voor investeringen moet te duur worden gekocht, en Reagans belastingmaatrege len - door vermindering van de inkomstenbelasting een opleving van de economie bewerksteligen waardoor toch meer belastinggeld bin nenkomt - die gepaard aan voorzichtiger overheidsuitga ven begrotingsevenwicht binnen bereik moesten bren gen. verschaffen vooralsnog geen soelaas. Terwijl de president vrijwel da gelijks confereert met zijn be grotingsdirecteur David Stockman, blijft de Ameri kaanse economie uiteen val len. Zo is in de woningbouw sector de produktie gezakt tot zijn laagste punt in 20'jaar. en produceert de auto-indus- tric ongeveer even veel als in het laatste kwartaal van 1970. toen de grootste fabrikant. General Motors, door een sta king was stilgelegd Omdat de overheid de hand steeds vaster op de beurs houdt, ko men allerlei belangrijke openbare werken niet van de grónd. Daar staat tegenover dat een ander stuk van de economie, dat drijft op de orders van het ministerie van defensie, gou den tijden ziet komen In de energiesector is zelfs sprake van een „boom" vanwege stijgende kolcnproduktie. de opbouw van een industrie voor economisch verant woorde synthetische brand stoffen en het zoeken naar meer bronnen van olie en gas. De voorspellingen omtrent de toekomst zijn intussen niet optimistisch en de beurs in Wall Street, een belangrijke graadmeter, heeft kennelijk geen vertrouwen in een goe de afloop van de strijd tussen Reagans bedoelingen met de belasting en de zeer strakke monetaire politiek van de centrale bank In de laatste maanden wordt, achter de coulissen van het Congres en door sommige economen gesproken over een „nieuw" middel ter be strijding van inflatie, hoge rente en andere factoren die de economische orde versto ren: terugkeer naar de gou den standaard. Dat wil zeg gen: tegenover elke dollar in omloop behoort het equiva lent van zijn waarde in goud te staan. Economieprofessor Robert Dunn van de George Was- hington-universiteit heeft het plan een dezer dagen in de New York Times aan zeer dunne plakjes gesneden. Vol gens hem werkt het niet. om dat de Sowjet-Unie en Zuid- Afrika, met zeer grote goud voorraden. zowel op de bank als in de grond, een hoge ge garandeerde prijs zouden krijgen - in geen van beide gevallen is dat politiek ge wenst. Bovendien zouden de VS door beheersing van de geldvoor raad. nauwelyks meer een politiek kunnen voeren die beoogt de economie te stabi liseren - goud dat wordt aan geboden. moet worden ge kocht En de landen met een groot goudbezit zouden de economie van de VS ernstig kunnen verstoren, zonder te behoeven vrezen dat massale goudverkoop tot een daling van de goudprijs zou leiden En als in Zuid-Afrika door politieke strubbelingen de goudmijnen zouden moeten besluiten, zou dit recht streeks invloed hebben op de Amerikaanse economie Robert Dunn besluit „Enkele populaire economen gaan er blijkbaar van uit dat een krankzinnig lijkend idee on getwijfeld het juiste moet zijn. Eerst kwamen zij aan met het idee dat we de belas ting moesten verminderen teneinde meer regeringsinko men te krijgen, het begro tingstekort te verminderen en inflatie af te remmen De geldmarkt van New York heeft recentelijk aangetoond wat slimme geldjongens van dat idee vinden en van de be lastingvermindering Nu pro beren deze zelfde mensen de gouden standaard te verko pen. Deze ideen klinken niet alleen krankzinnig, zij zyn krankzinnig' Hoewel in het Amerikaans Congres voorzichtigjes met het idee van een terugkeer naar de gouden standaard wordt gespeeld, is de propa ganda ervoor van uiterst con servatieve zijde vooralsnog niet veel meer dan een verta ling van de wanhoop over het dreigend falen van Reagans economisch beleid tot nog toe. dat de Democraten mon kelend doet zeggen „Zie ie wel''" HENK KOLB he Modeconcern ontslaat 130 man APELDOORN (GPD) - De 130 man personeel van het noodlijdende modeconcern Wieringa BV (14 vestigingen in Nederland) heeft, naar pas vanochtend is uitgelekt, vorige week dinsdag al ontslag aangezegd gekregen. Het ont.-ljg gaat per 1 oktober m De directie van het concern maak te gisteren officieel bekend dat getracht wordt om via onderhan delingen over dq verkoop van Wieringo-vesflgingen aan andere bedrijven personeel aan het werk te houden. Directeur H Schippers wilde gisteren niet kwijt of deze onderhandelingen al resultaat hebben opgeleverd en om welke bedrijven het daar bij gaat 85.00b 96.20c 54.90 VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1981 ACTIEVE AANDELEN 212.50 212.0' 85.30 85.20 155.00 155.0 BINNENLANDSE AANDELEN 200.00b 2CK SÜ1D™I.C UK Bol» 62,50 64.00 BorsumU W 156.20 159,00 Holl.-Kloos 132.20 132.50 HVA-Myencert 5j oo 51.50 CU RQ 00 60 OO l.H.C. I I. MuUch. mpen Bet 240.00 1SL80 ld. I-I* ld 1-4 Mulder NUfTOB NBM-Bo TelerrftAf Tilb Hyp. I Tv. Kabel I TwIJottra BELEGGINGS INSTITUTEN 231 00 232 0 16.80 17.20 Tcchaolof l« F GOUD EN ZILVER BUITENLAND.' GELD Dull* Mart iINi lldl Ure il«0M> Portuur* Mt i IMi aodadr* dollar Rolbe 4 Juk Beursoverzlcht AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse effectenbeurs gir gen de noteringen van de obliga tics op deze laatste beursdag van dc week verder omhoog. De ver schillen liepen uiteen van 0.2 punt tot een vol punt. Per saldo waren de staatsfondsen ca. 0.6 punt beter De mededeling dat de Amro bank de opslagrente met een half procent heeft ver laagd werd op de beurs met in stemming ontvang) n Ook de internationale aandelen la gen over het algemeen wat beter wil Street sloot ook h"g> r f terwijl de dollar niet verder weg zakte Zo ging KLM 2.40 voor uit op 100.2(i Akzo won veertig cent op 23.10 en Philips twin tig cent op 21 40. Hoogovens ging eveneens twintig cent om hoog naar t 16.30. Koninklijke Olie bleef hangen op het niveau van gisteren Unilever viel enigszins uit de toon met een verlies van dertig cent >>p 150.50 Bij de banken zat de vaart er goed n ABN klom vier gulden op 292 Amro bank steeg vijftig cent op 53.20 en de NMB eveneens een halve gulden op 155.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 37