HET DOEK GAAT OP Haagse Comedie: voor elk wat wils Eigentijds werk bij Theater Shakespeare- jaar bij De Appel Zes produkties voor de Schouwburg één voor HOT VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1981 PAGINA 31 Anne Wil Blankers DÉN HAAG (GPD)- Met maar liefst acht toneel stukken wil De Haagse Comedie het komende seizoen gaan vullen. Eén daarvan, Goldoni's Een van de laatste avonden van het carna val, ging begin mei al in première en wordt voorlopig gewoon doorgespeeld. Van de zeven premières die overblijven gaan er zes de Koninklijke Schouwburg in en één is er bestemd voor het HOT. Bekijk je het repertoire dat nu door het Haagse gezelschap wordt verdedigd, dan is het op zijn minst opmerkelijk dat daarop 'De Olifantman' van Bernard Pomerance prijkt. Opmerkelijk, omdat begin van dit jaar de filmversie van deze Victoriaanse geschiede nis over menselijke waardig heid werd gepresenteerd. Maar misschien lukt bij De Haagse Comedie wat in de filrn niet lukte: het laten zien van de werkelijk menselijke kant van het waar gebeurde verhaal. 'De Olifantman' werd evenals het stuk Kinderen van een mindere god. uit de succes- sentuin van Broadway in New York geplukt. Het stuk gaat over een man die aan een ernstige ziekte lijkt waar door zijn gezicht zo ernstig is mismaakt - zijn mond is zelfs een beetje op het uitein de van een slurf gaan lijken dat hij als variétémonster in laag bij de grondse kermis- shows zijn brood moet ver dienen. The Elephant Man is gebaseerd op een ware geschiedenis uit de laatste periode van de 19e eeuw en gaat over het leven van een zekere Joseph Mer rick. Merrick werd door zijn misvormdheid voor achter lijk versleten, maar toen de chirurg Frederick Treves zich over hem ontfermde bleek dat deze mismaakte mens een subtiele en fijnzin nige geest bezat. Lou Land ré. die van het Ro Theater naar Den Haag voor een vaste baan is overgestapt, zal de ti telrol gaan spelen en Willem Nijholt, nu ook in vaste dienst van het gezelschap, de rol van dokter Treves. Eddy Habbema doet de regie. Pre mière oktober. Een ander Broadwaysucces is dus Kinderen van een minde re god (Children of a lesser god) van Mark Medoff. Het verhaal gaat over een jonge doofstomme vrouw en een spraakleraar die op elkaar verliefd worden. Ze trouwen, scheiden en maken tenslotte aarzelend samen een nieuw begin. In de belangrijkste rol len Rick Nicolet en Willem Nijholt. Jo Dua zal het stuk regisseren. De première is op 4 december in de Koninklijke Schouwburg. In het klassieke genre koos de Haagse Comedie voor Mari- vaux. Van deze Franse schrij ver wordt het weinig gespeel de 'Les fausses confidences' opgevoerd onder de Neder landse titel Leugen onder de roos. Een blijspel over de lief de en wel vol ingewikkelde leugens om bestwil. Er komt een Franse regisseur voor naar Den Haag: Jean Paul Roussillon. Op 26 september is de premiere. Roussillon is niet de enige re gisseur van buiten onze gren zen. want voor de toneelbe werking van Amerika van Franz Kafka werd de Pool Jerzy Grzegorzewski uitge nodigd. De Pool bewerkte Kafka's eerste en onvoltooide roman over de jonge Karl Rossman. die als straf voor een verboden liefde naar Amerika wordt verbannen. Hans Hoes zal de rol van Kossmann spelen. Vrijwel het gehele gezelschap zal hem in dit stuk omringen, dal. op 13 maart 1982 in premiere gaat. Pierre Laroche gaat de regie- doen van 'De Bezetenen', ge schreven door Albert Camus, maar gebaseerd op de gelijk namige roman van Dosto jevski. Een stuk over revolu tionairen die de samenleving omver willen werpen om op de puinhopen een nieuwe wereld te grondvesten. Pre mière 19 december. Konink lijke Schouwburg. Van de Engelse schrijver Peter Nichols, auteur van 'Een dag uit de dood van verdomde Lowietje'. gaat de Haagse Co medie 'Passiespel' spelen. Een stuk over liefdesbedrog, dat geregisseerd zal worden door Carl van der Plas. Pre miere 27 februari 1982. 'Een gesprek in Huize Stcin over de afwezige heer Von Goethe'. Zo luidt de omvang rijke titel van een monoloog van Peter Hacks, die bij de Haagse Comedie voor het HOT zal worden ingestu deerd. Korte inhoud: na een verhouding van tien jaar ver breekt Charlotte von Stem haar relatie met de veel jon gere Goethe. Een verhouding die haar in het burgerlijke Weimar heel wat roddels heeft bezorgd In de vorm van een monoloog wil zij haar handelen rechtvaardigen en duidelijkheid scheppen in een wirwar van gevoelens. Anne-Wil Blankers zal de mo noloog spelen onder regie van Giles Lagav. De première is op 20 februari 1982 Voor wie dit alles helder over ziet zal het duidelijk zijn dat de Haagse Comedie met een voor elk wat wils repertoire komt. ..Volop variatie", zegt de groep er zelf van. Evenals bij het Publiekstheater en bij Globe zorgt men er in Den Haag ook voor dat de te spelen stukken, aangevuld met informatie over de voor stellingen als boekje worden uitgegeven. Tekstboekjes die meestal niet in de bockhan del en evenmin bij bibliothe ken zijn te vinden. Voor vijf gulden, inclusief de verzend kosten. wil de Haagse Come die het u opsturen. Reeds een week voor de premières zijn deze tekstboekjes verkrijg baar. KO VAN LEEUWEN. Van der Linden speelt King Lear onder regie van Erik Vos DEN HAAG (GPD» - Toneel groep "De Appel" heeft het seizoen 1981-'82 tot Shakes- pearejaar uitgeroepen. De groep die in het verleden en kele verrassende Shakes- peare-voorstellingen liet zien ("De Storm" in 1976 en "De Feeks" in 1978) onder re gie van Erik Vos. gaat ko mend seizoen "Koning Lear" en "Driekoningenavond" spelen. Daarnaast zal Peter van der Linden een speciaal Keltisch programma gaan maken over elfen. De voor stellingen in het eigen Ap peltheater beginnen weer op 19 september. Dan zal "Can- dide" van Voltaire, weer tot eind september worden ge speeld. Regisseur Erik Vos boekte in middels met zijn regie van "De Getemde Feeks" ook succes in Duitsland. Op 23 mei ging in het Dusseldorfer Schauspielhaus zijn Feeks" in première, gespeeld door Duitse acteurs, maar met kostuums van Ellen de Zwart, die ook de kostume ring voor De Appelvoorstel ling verzorgde, en met een decor van Tom Schenk. De Duitse pers stak de loftrom pet over de resultaten van Vos en de zijnen. Bekend is zo langzamerhand wel dat Erik Vos zich buiten conventies om wenst te be wegen. Zijn regies bezitten niet zelden commedia dell'ar- te-effbeten. waardoor de pro dukties niet meer lijken op modelopvoeringen zoals we die uit het verleden kennen. "De Storm", maar in meerde re mate "De Feeks" waren daar voorbeelden van. Met Shakespeare komen dit seizoen bij "De Appel" twee regisseurs tegenover elkaar te staan en misschien dreigt het wel een wedstrijd in vin dingrijkheid te worden. Erik Vos zal "Koning Lear" gaan regisseren en Eddy Habbe ma. die in het verleden veel bij Centrum en De Haagse Comedie deed. zal "Drieko ningenavond" voor zijn reke ning nemen. In de opvoering van "Lear" zul len we eindelijk Peter van der Linden weer eens in een grote en boeiende rol zien. Hij zal de bejaarde koning Lear gaan spelen, die zijn rijk onder zijn drie dochters wil verdelen. In feite laat Lear r Peter van der Linden zich daarmee alle macht ont glippen en hij zal dat ook duur moeten betalen. Twee seizoenen terug alweer speel de het Ro Theater "Koning Lear" onder regie van de twee Oostduitse regisseurs Karge en Langhoff Het werd een eigenzinnige, maar juist daardoor uitzon derlijke toneelervaring, deze opvoering, waarin Johnny Kraaykamp sr. de rol van Lear ontroerend gestalte gaf. Het zal boeiend zijn kennis te maken met de interpretatie die Peter van der Linden er onder Vos' regie aan zal ge ven. Alle rollen in de Appel- voorstelling van "Lear" zul len overigens door mannen worden gespeeld. Erik Vos liet dat al eerder ge beuren in zijn Oresteia-regie en voert als argument aan dat het ook in de tijd van Shakes peare, alsmede bij de oude Grieken gebruikelijk was dat mannen de vrouwenrollen eveneens speelden Mis schien voer voor feministen, hoewel je aan de andere kant zou kunnen zeggen dat zulke slechte vrouwen als in "Lear" het best door mannen ver tolkt kunnen worden. Bij de Appel zal de nadruk van deze Lear-opvoering vooral op het thema de dood komen te lig gen. Heel wat vrolijker zal het toe gaan bij Eddy Habbema. die "Driekoningenavond" mag doen Het gaat hier om een van Shakespeare's heerlnkste blijspelen. Evenals bij "Ko ning Lear" is hier sprake van twee intriges die door elkaar lopen. Liefdes worden in het wonderlijke woud van Illvrie dooreen gestrengeld. Ver- ungen en verkleedpar tijen en komische misver standen worden in Shakes peare's heftig geschud. Vro lijke hoogtepunten zijn er door het verhaal van de zuip- grage pleziermaker Andries Bibberwang. die met de fri vole kamenierster Maria de boel danig op stelten kunnen zetten. En dat tot grote erger nis van opperstalmeester Malvolio. die het zondigen te gen etiquette het liefst met hellevuur zou bestraffen. In de sfeer van Shakespeare ligt ook het speciale pro gramma dat Peter van der Linden naast deze beide voorstellingen gaat doen. Sa men met Sacha Anema, sta giaire van de mimeschool en de violist Hans Troost, zal hij een programma maken over elfen. En dat nu is een thema dat in tal van stukken - het bekendst is wat dat betreft wel De Midzomernachts- droom. waarvan het Ro Thea ter binnenkort weer een serie unieke voorstellingen begint in de Rotterdamse schouw burg - van Shakespeare is "Sidhe" (spreek uit Schi-dc) zal de voorstelling vermoedelijk gaan heten. Het is een Kelti sche naam voor het volk der elfen. Wezens die klein van gestalte zijn en met hun door zichtige lichamen zo licht zijn. dat als er een op een dauwdruppel springt, die dauwdruppel alleen maar even trilt (aldus Peter van der Linden). Van der Linden zal zijn programma opbouwen uit tekst, muziek en bewe gingsimprovisatie en aan de hand van een aantal verhalen over elfen. KO VAN LEEUWEN ARNHEM (GPD) - Van de pre mières die toneelgroep Thea ter uit Arnhem komend sei zoen gaat uitbrengen, zou de laatste wel eens de spannend ste kunnen worden, omdat van Voor het Pensioen van de Oostenrijkse schrijver Tho mas Bernhard onlangs twee schitterende voorstellingen in ons land te zien zijn geweest. Toneelgroep Baal speelde het in haar serie Bernhard-pro- dukties en tijdens het Hol lands Festival toonde het Bo- chumer Schauspielhaus zijn versie van het stuk. die heel anders was dan die van Baal. Dat maakt nieuwsgie rig naar wat regisseur Ger Thijs ermee gaat doen. Het stuk gaat over lig SS-officier en onder- kampcommandant. Rudolf Holler, die samenwoont met zijn twee zusters en nog steeds in het geniep het na zisme aanhangt. Lag bij Baal de nadruk op de verdorven heid van een mens als Holler, die steeds verder wegzinkt in een poel van leugens en schijnheiligheid, de Duitse voorstelling bracht het stuk als een metafoor voor de Duitse politieke verhoudin gen. waarbij Holler en zijn zusters ieder voor een politie ke richting stonden. Het de cor was overeenkomstig daarmee een kale. immense woonruimte, terwijl Baal voor een volgepropte burger- kamer had gezorgd. Voor Theater gaat Mare Cnops de decors ontwerpen. Holler en zijn zusters zullen worden ge speeld door Allard van der Scheer. Margreet Blanken en Do van Stek. ^oor het Pensioen is lang niet het enige eigentijdse stuk op het repertoire van Theater, dat op twee Shakespeares na binnen de 20e eeuw is geble ven met zijn stukkenkeuze. Hagondange (1975) het stuk de jonge Franse schrijver Jean Paul Wenzel. wiens Marianne wacht op het huwelijk ook al eens in ons land was te zien. Ver van Hagondange gaat over een echtpaar waarvan de man in het industriege bied van die naam heeft ge werkt. in Noordoost-Frank rijk. Na zijn pensioen ont staan er moeilijkheden voor hem en zijn vrouw. Vonne van der Meer gaat het stuk re gisseren. het echtpaar wordt gespeeld door Bernhard Droog en Anita Menist. s eigentijds is het nieu we stuk van Hugo Claus Het haar van de Hond. dat Claus zelfbij Theater zal regisseren. Het is een realistisch stuk in de traditie van Vrijdag "n speelt zich af in een relaxhuis. De Broeikas (The Hothouse) van Pinter werd al in 1958 ge schreven. maar pas veel later in de openbaarheid gebracht. In 1980 beleefde het zijn Lon- dense pcmière. Het stuk speelt in een inrichting en zit vol Pinteriaanse dreiging en onzekerheden en bovendien symboliek Het speelt op kerstmis. Een patient is ver moord. een ander brengt een kind ter wereld Wie de dader en de vader zijn. is onbekend. Een jongen, genaamd Lamb, wordt verdacht. Walter Adler gaat regisseren. Een vervolg op het vorig sei zoen gespeelde Schakels wordt De opgaande Zon. Jo- chen Neuhaus regisseert ook dit Heijermans-stuk en Bern- hard Droog speelt er weer een belangrijke rol in. Hij is Matthijs de Sterke, de vader van het gezin in dit stuk. wiens bedrijf door de grote concurrent wordt genekt. Het stuk is enkele jaren terug ook door het Publiekstheater gespeeld, met José Ruiter als Sonja. de dochter van Mat thijs. Bij Theater zal Bea Meulman die rol spelen. Van Shakespeare tenslotte Een Wintt-rsprookje (The wintci 's tale), het fantastische en inge wikkelde verhaal over het ru ziënde koningspaar Polvxe- nes en Hermione en hun doodgewaande dochtertje Perdita. Het enige stuk van Shakespeare, waarin een le vende beer optreedt. Ger Thijs gaat het regisseren Experimenten Daarnaast onderneemt Theater nog een paar experimenten: twee produkties worden ge maakt voor willekeurige klei ne zalen, die geen speciale to neelzalen hoeven te zijn. Als er maar een speelvlak van tenminste 5 bij 6 meter is. Voor dit doel speelt Theater 'In Oostenrijk', van de jonge Duitse successchrijver Franz Xaxer Kroetz. en De Les van de Aloe's van de blanke Zuid- afrikaan Athol Fugard. criti cus van het apartheidssys teem en de gevolgen daarvan voor individuele mensen. Afgelopen seizoen speelde Fact zijn stuk Boesman en Lena. De Theater-acteurs gaan werken aan zichzelf onder leiding van Jan Decorte. con troversieel Belgisch regis seur. Ze zullen in een experi menteer- en repetitieproces hun krachten beproeven op Hamlet. De hieruit resultc rende voorstelling wordt slechts twintig maal gespeeld in de Kleine Zaal van de Arn hemse Schouwburg ALMA POST Bernard Droog

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 31