"Gouden plak was mijn enige doel "Arbitrage ontnam verdiend gelijkspel" Frank Rijkaard in ziekenboeg Joegoslaaf Petric bedwingt Sowjets m4è J, Ali niet meer in boksiing VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1981 AMSTERDAM (GPD/ANP) - Frank Rijkaard van Ajax, die vorige week tegen Zwitserland zijn interlanddebuut maakte, zal drie maanden niet kunnen spelen. De Amsterdammer is geopereerd omdat hij tijdens het oefenduel RVC-Ajax zijn enkelbanden had gescheurd. Ondanks de optimistische geluiden van woensdagavond bleek gisteren de staking in het Spaanse profvoetbal nog niet defini tief voorbij. De spelersvakbond (AFE), die woensdag de toezeg ging kreeg dat achterstallige salarissen voor een bedrag van ruim vijf miljoen gulden uitbetaald worden, wenst ook andere eisen ingewilligd. Het meedelen van de spelers in de televisie-inkomsten en het op richten van een fonds, waaruit in de toekomst achterstallige sa larissen utgekeerd kunnen worden, waren voor de clubs echter niet aanvaardbaar. De leiders van de financieel gezonde vereni gingen weigeren het salaris-garantiefonds te aanvaarden. Zij willen niet opdraaien voor de brokken, die anderen maken. De Spaanse voetbalbond (RFEF). gastheer van het wereldkam pioenschap 1982. organiseerde gistermiddag een nieuwe lijmpo ging. maar na afloop van het gesprek kondigden AFE-vertegen- woordigers aan. dat de staking door zal gaan. De eerste voetbal zondag in de Spaanse competitie moest al afgelast worden. Cosmos De New York Cosmos heeft zich net als San Diego Soccers door een zege van 2-0 op de Tampa Bay Rowdies geplaatst voor de halve finales in de strijd om de 'Soccer Bowl", het Noordameri- kaanse voetbalkampioenschap. Wim Rijsbergen opende de score met zijn tweede doelpunt van het seizoen. Dinsdag was Rijsbergen gekozen tot de beste speler van de Noordamerikaanse competitie op de rechtsachterplaats. Hij maakte dankbaar gebruik van een fout van doelman Keelen van Tampa, die een schot van Johan Neeskens niet voldoende onder controle kreeg. Giorgio Chinaglia. gekozen als beste spits in de competitie en de man die tot nu toe de meeste doelpunten maakte in het bestaan van de NASL, besliste het duel met een hard en doeltreffend schot van vijftien meter afstand. SPORT- Frank Rijkaard: ernstige blessure Fluitende carrièrejagers nekken poloteam SPLIT (GPD) - Scheidsrechters zijn in het waterpolo machtige figuren die uiterst gevoe lig zijn voor mensen die nog hogere functies hebben. Sandro Ferri. de Italiaan en George Theodorakopoulos, de Griek, zijn van die arbiters die niet schromen in het gevlij te komen bij mensen die belangrijk zijn voor hun verdere carrire. Dat ondervond het Nederlandse waterpoloteam in de belangrijke wedstrijd tegen de voor eigen pu bliek teleurstellende Joegoslaven. De gastheren hadden de winst hard nodig en die twee punten kregen ze dan ook van de arbiters: 9-8 „Als ik zo waterpolo moet spelen, stop ik liever was het wat emo tionele. maar begrijpelijke com mentaar van aanvoerder Ton Buunk. Daarbij doelde hij op twee situaties in de vierde perio de die beslissend bleken vo< eindstand. Op een bepaald ment meende de Griek vlak ach ter elkaar Verboom. Van Mil Nieuwenhuizen naar de straf hoek te sturen. Een bestraffing die nogal rigoureus aandeed in verhouding tot de overtredingen die zouden zijn gemaakt. Aansluiting Aan de 4-7-verhouding kwam een einde toen de Joegoslaven een strafworp mochten nemen, waar door de stand op 8-6 kwam. Door Van Belkum. die een man-meer- situatie uitbuitte, kwam de aan sluiting weer terug, maar Theo dorakopoulos zag het gevaar en stuurde vervolgens met nog een krappe 60 seconden voor de boeg Ton Buunk naar de kant En daarmee was in feite het pleit be slecht want via Muster werd het 9-7. In de nog resterende secon den scoorde Van Belkum nog wel tegen maar de tijd ontbrak om alsnog een verdiend gelijk spel uit het vuur te slepen „En daar had ik vrede mee gehad, want het was best een aardige SPLIT (GPD) - Split beleefde gisteren de dag van de outsiders. De dag ook van de ondergang van de Russische favorieten. Een dag waarop duizen den Joegoslaven in het sfeervolle Poljud-zwembad een nieuwe zwem- held konden koesteren. Borut Petric een 19-jarige jongeling uit het klei ne Kranj, dreef de Joegeslaven van de zitplaatsen toen hij in een formida bele eindsprint op de 400 meter vrije slag onder oorverdovend gejuich zijn aanval op de Russische troef Vladimir Salnikov opende. En de Joe goslaaf slaagde in zijn opzet: het goud. „Winnen, dat was het enige doel dat ik voor ogen had", zo vertelde hij later, „aan een Europees record heb ik geen moment gedacht". Desondanks benaderde hij toch dicht de Europese toptijd van 3.51,20 die nog steeds achter de naam van Salnikov prijkt. En Salnikov had die tijd beslist wel als richtsnoer in zijn achter hoofd. maar zijn vorm bleek toch minder dan verwacht. Slechts op het 300 meter-keerpunt kon hij even de leiding nemen, maar voor de rest moest hij het initia tief toch aan zijn buurman Petric laten, de Joegoslavische troef, die in nauwelijks vier minuten uitgroeide tot een nationale volksheld. Het verschil was klein 3.51.63, tegen 3.51,77. maar de tik die hij aan Salnikov uitdeelde, was groter dan zo op het oog leek. De Joegoslavische triomf op dit nummer was vrijwel compleet want het jongere broertje van de negentienjarige Borut Petric. de 17-jarige Darjan volgde met een bronzen plak. De tweede sensa tie viel op de 100 meter rugslag waar de Russische kampioen Vladimir Shemetov duidelijk als favoriet het water in dook. En als het hem niet zou lukken moest Victor Kuznetsov, de zilveren- medaillewinnaar van Moskou ongetwijfeld in staat worden geacht de concurrentie op te van gen. Maar Sandor Wladar, de 18- jarige Hongaar uit Boedapest had zo zijn eigen plannen en fi nishte als eerste in 56.72 secon den. Brons voor Marijke Engelen SPLIT (GPD) - Ook de Nederland se kunstzwemafvaardiging heeft haar eerste bijdrage geleverd aan de medaillepot van het Oranje team bij de Europese kampioen schappen in Split. Marijke Enge len legde beslag op het brons, na dat zij voor de vrije oefening nog op de tweede plaats stond. In de finale, waarin acht meisjes hun vrije oefening mochten laten zien, stak de Engelse Carolyn Wilson met kop en schouders bo ven de anderen uit, terwijl het nummer van Alexandra Worisch technisch hoger werd gewaar deerd. De eindstand: 1. Carolyn Wilson 176,017. 2. Alexandra Wo risch 167,684. 3. Marijke Engelen 166,767 punten. De Nederlandse heren bleven bij al dit geweld duidelijk achter. Frank Drost moest op de 400 me ter duidelijk erkennen dat hij in dit gezelschap behoorlijk wat kracht te kort kwam. „Vooral op het einde van de race merkte ik dat ik niet mee kon, vandaar dat ik de komende winter wat meer dagen aan krachttraining ga doen". "Lood" Merkwaardig genoeg faalde ook Fred Eefting op zijn geliefde rug- slagsprint. Merkwaardig omdat de Utrechter tot op heden altijd de kunst verstond om na een slecht voorseizoen op tijd in vorm te zijn bij grote toernooien. „Ik heb de laatste dagen niet veel rugslag getraind, misschien dat daar de oorzaak ligt. Bovendien had ik een gevoel van lood in mijn benen in de serie". En zo moest de man, die zesde werd bij het EK in Jonkoeping, vijfde bij het WK in Berlijn en zesde in Moskou, nu met 59,16 zijn plaats in de finale aan een ander af staan. Hans Kroes verbeterde met 1.00.58 zijn persoonlijk record, maar die 1 >l kM ii ti n Ze had even getreurd om het verlies van haar mascotte Kermit de Kikker, mc (op de 200 meter schoolslagwas al het leed voor de Oostduitse Ute Gweniger i wedstrijd vond coach Dcncs Pocsik. die ook tegenover de Joegoslavische verslaggevers niet onder stoelen of banken stak dat de beslissingen van de scheidsrechters de eindstand hadden beinvloed. „Dat de Joe goslaven na de eerste periode met 3-0 voorstonden was wel jammer maar niet onverdiend. Wij zijn slechte starters en onze tegenstanders hebben daar goed van geprofiteerd. Bovendien weet je dat het thuisspelende land in het begin bij de arbitrage altijd wat wordt bevoordeeld. Maar in het tweede kwart kwa men wij geweldig terug en op grond daarvan zeg ik dat een ge lijkspel de juiste uitslag was ge weest". aldus Pocsik. Superieur In die tweede periode speelden de Nederlanders inderdaad supe rieur Met snelle en goed opge zette aanvallen werd de Joego slavische verdediging uit elkaar gerukt en daar werd getuige de periodescore (4-1) goed gebruik van gemaakt De derde periode begon voor Nederland onfortuin lijk doordat de ploeg met een man minder zoals gebruikelijk bij het uitspelen de bal verspeel de waardoor Markovic zijn ploeg al snel aan een voorsprong kon helpen. Desondanks bleek ook in dit speldeel. dat de Oranje- ploeg zeker niet kansloos was en met een open stand. 6-6. werd dan ook aan het beslissende part begonnen. Op dat moment meenden de arbi ters echter een duit in het spor tieve zakje te moeten doen Met onbegrijpelijke beslissingen haalden zij de Nederlam: e uit hun ritme en uiteindelijk be reikten zy hun doel: een 9-8 over winning voor de Joegi lavei dat na de overwinning van hun zwemheld Petric dus nog een re den hadden om een pittig drank je extra te r Scoreverloop Joegoslavië Neder land: Polic (man meer 1-0, Polic 2-0. Lozica (man meer) 3-0. Noor- degraaf (strafworp) 3-1. Nieu wenhuizen 3-2. Galyas iman meer) 4-2. Noordegraaf 4-3. Van Mil 4-4. Markovic (man meer» 5-4. Van Es 5-5. Markovic 6 boom (man meer) 6-6. Polic (man meer) 7-6. Polic (strafworp bij 3 man meer) 8-6. Van Belkum (man meer) 8-7, Mustur (man meer) 9-7, Van Belkum (man meer) 9-8. Overige uitslagen West-Duitslan- d—Roemenie 11-10; Spanje—- Hongarije 7-7; Sowjet Unie-Ita- lie 9-8 krachtsinspanning was slechts goed voor een plaats in de ach terhoede. Bij de dames was er eer weggelegd voor de rugslag- specialisten Jolanda de Rover en Monique Bosga, die met respec tievelijk 1.04,30 en 1.04.44 als vijf de en zevende 's avonds in de eindstrijd opnieuw mochten ac teren. Zij aan zij verweerde het Nederlandse duo zich tegen de Oostduitse kampioene Cornelia Polit en haar zeventienjarige landgenote Ina Kleber, die dit maal de sterkste bleek. De Nederlandse tweestrijd viel tenslotte uit in het voordeel van Jolanda de Rover, die met 1.04,23 de vijfde plaats voor zich opeiste met Monique Bosga in 1.04.36 als knappe zesde. Op de 200 meter schoolslag behaal de Ute Gweniger haar derde gou den plak al had zij veel moeite met de Russische Larissa Belo- kon. „Ik ben te snel afgegaan" ADVERTENTIE SEOEL (ANP) - Oud-wereld kampioen zwaargewicht Mu- hammed Ali krijgt geen nieu we licentie. Tot dat besluit kwam gisteren de wereld- boksraad (WBC) tijdens het congres in Seoel. De unanie me beslissing om de legenda rische Amerikaan geen boks- vergunning te geven, vloeide voort uit het advies van de medische comissie van de WBC. De bokser zelf was op het congres in Seoel niet aan wezig. Ali, die zijn rentree op 2 december wilde maken, was wel uitgenodigd. Bescherming Het WBC-besluit kwam niet als een verrassing. Het thema van het congres in Zuid-Ko- rea was "meer bescherming voor de bokser". De 120 ver tegenwoordigers uit 42 lan den kwamen tot de conclu sie. dat boksers vooral tegen zichzelf in bescherming ge- i moeten worden. Vaak gaan ernstig geblesseerden weer te snel de rmg in. Het congres nam het besluit, dat boksers vanaf 1 januari 1982 een bokserspaspoort bij zich moeten hebben waarin .al hun gevechten en blessures vermeld staan. Handschoen Het congres boog zich ook over de resultaten van het boksen met de duimloze hand schoen. Het voordeel van minder oogblessures woog niet op tegen het nadeel van meer duim blessures bij de drager van die handschoen, vonden de congresgangers was achteral de verklaring van Gweniger. die dagen heeft ge treurd om het verlies van haar mascotte, de kikker Kermit uit de populaire televisieserie. Maar inmiddels heeft zij weer een nieuw troetelbeest gekregen van enkele Joegoslavische meisjes en ook daar blijkt de 17 jarige studente steun bij te vinden Petra van Staveren verbeterde met haar 2.40.06 in de series wel het aspirantenrecord, maar in de B- finale kon zij s avonds die pres tatie niet herhalen 2.41.86. Duitsers nog niet geklopt Hongarije Spanje |OSUvtt 3 1 1 7 43-28 ADVERTENTI LtLB_B_B-.B-B-B.fl_B.lLB fl t B B B B fl fl B fl Bezoek zaterdag a s de bekerwedstrijd V.T.L. - S. V.'35 Den Haag Deze advertentie werd aangeboden door de langzaamste tapijtlegger van Leiden FER VAN DUUREN Hooigracht 18 Leiden "8~B"B"B"B"B"B"B"B"B"B"B"B"B'B"B"B"B B'B mnrrm Nederlandse Kampioenschappen Mistral-Klasse op de Braassemermeer bij Roelofarendsveen 12 en i3 september '81. NOTEER OOK VAST:. 26 EN 27 SEPTEMBER '81: WEDSTRIJDEN TE HERRINGEN OM DE CHOCOMEL TROFEE VOOR DE "SURFER VAN HET JAAR".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21