Omstreden Loonbedrijven weg uit Yalkenburg(?) Opknappen weg kan niet sneller ondanks ongeval Brein Idedingcliefstal hoort 18 maanden eisen NS geloven nog wel in bollenstreek-stations Boete en ontzegging rijbewijs voor zes maanden geëist Schuld brand niet bewezen VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1981 Rechtszaak tegen bedrijf wellicht niet nodig -EBPB- VALKENBURG - De Zuid-Hollandse Loonbedrijven, het Valkenburgse bedrijf dat onkruid-bestrijdingsmiddelen verpakt en ervan wordt verdacht daarom gevaarlijk voor de omgeving te zijn, gaat uit Valkenburg verdwijnen. Dit zou blijken uit een kort briefje van de directie van het bedrijf dat momenteel bij de Raad van State ligt. Indien deze voorgenomen verhui zing inderdaad doorgaat, zou de rechtszaak overbodig zijn die 14 oktober voor de Raad van State dient over de bezwaren van om wonenden tegen de vestiging van het bedrijf. Het is nog ondui delijk of die rechtszaak toch doorgaat. De door omwonenden en onder meer het gemeenteraads- en pro- vinciale-statenlid Van den Broek ingediende bezwaarschriften richten zich met name teger. de door de gemeente in 1978 aan het bedrijf afgegeven hinderwetver gunning. De indieners van de be zwaarschriften vinden dat een bedrijf dat schadelijke chemica liën verwerkt niet zo dicht in de buurt van woningen moet staan. Ook zouden de in het bedrijf ver werkte stoffen schadelijk zijn voor de tuingewassen van de er omheen gelegen tuinderijen en op die manier uiteindeljk ook voor de volksgezondheid. Voorwaarden wetvergunning afgegeven waar aan echter een 9 pagina's lange lijst met voorwaaarden is ver bonden. Zo mag het bedrijf maar een maximale hoeveelheid che mische stoffen tegelijk in 'huis' hebben en moet er een deugdelij ke installatie zijn om het chemi sche stof af te zuigen. Tevens werden er strenge voorwaarden voor wat betreft de brandveilig heid gesteld aan het voorkomen van verontreiniging van het op pervlaktewater en aan beperking van de geluidshinder. Daarnaast moet in het bedrijf te al len tijde een logboek aanwezig zijn waarin dagelijks moet wor den vermeld hoeveel schadelijke stoffen er op elk moment in de bedrijfsruimten aanwezig zijn. De Zuid-Hollandse Loonbedrijven zelf vonden deze eisen zó zwaar dat zij eveneens ertegen in be roep gingen. Ook dit bezwaar schrift zou 14 oktober worden behandeld. Afwachten Nog vorig jaar heeft de gemeente aan de provincie toegegeven dat het bedrijf niet aan alle voor waarden voldoet die in de hin derwetvergunning staan. De ge meente wilde toen echter een be slissing van de Kroon (dit is de Raad van State) afwachten voor dat maatregelen tegen het bedrijf zouden worden genomen. Deze afwachtende houding nam de ge meente aan ondanks dat een be zwaarschrift tegen bepalingen van een hinderwetvergunning geen vrijgeleide betekent om on dertussen maar niet aan die be palingen te voldoen. Deftig ge zegd verlenen de ingediende be- "Dit wordt doodsteek jeugdcentra' KATWIJK - Kat wijk er Theo Lieverst zal volgende week dinsdag als vertegenwoordi ger van de Zuidhollandse open-jongerencentra bij de directie van de directe ver bruiksbelastingen aandrin gen op uitstel van de btw-hef- fing .voor optredens van ar tiesten. Het is de bedoeling dat het op treden van groepen en arties ten vanaf 1 oktober wordt be last met 18 procent btw. Deze maatregel heeft de staatsse cretaris genomen op grond van een al jaren bestaande onduidelijkheid over de vraag welke artiesten nu ei genlijk deze omzetbelasting moeten betalen. Omdat wordt verwacht dat de heffing wordt doorberekend op de bestaande tarieven, worden de optredens auto matisch duurder. "Als wij dat moeten betalen kunnen wij minder groepen kunnen uit nodigen. Dat levert weer een geringer baropbrengst op. Kortom het betekent voor ons de doodsteek", aldus Lie verst, medewerker van open jongerencentrum 't Mallegat in Katwijk. Omdat de bepaling van de mi nister niet exact vermeldt in hoeverre ook open-jongeren centra de dupe worden van de aangekondigde belasting wil Lieverst naast uitstel van de maatregel een volledige uitleg over de verdere gang van zaken. zwaren aan een hinderwetver gunning geen opschortende wer king. Ook Krul, de regionale inspecteur voor de volksgezondheid, vindt dat het bedrijf niet in de bebouw de kom thuishoort. Hij heeft er daarom bij het gemeentebestuur van Valkenburg op aangedron gen om een andere vestigings plaats voor het bedrijf te zoeken. Krul komt tot deze aanbeveling on danks dat hij op verzoek van de gemeente heeft meegewerkt aan het opstellen van de lijst met voorwaarden die aan de hinder wetvergunning zijn verbonden. Eén van de directeuren van de Zuid-Hollandse Loonbedrijven was desgevraagd niet bereid om inlichtingen over zijn bedrijf te verschaffen. Wel gaf hij toe te be twijfelen of alle voorwaarden die de gemeente aan de bedrijfsuit oefening heeft gesteld wel zo no dig zijn. "Sommigen ervan zijn wel érg duur", aldus directeur Spiering. m ii mi Ui «i: -*">*£ jf J- 'Z.. De bedrijfshallen tuinderijen. De onl heid bedreigen, ine i de Zuid-Hollandse Loonbedrijven in Valkenburg met op de voorgrond het gewas van de uid-bestnjdingsmiddelen die hel bedrijf verwerkt zouden via de groente de volksgezond- •n enige verontruste Valkenburgers Minder winst gas- en waterbedrijf bollenstreek BOLLENSTREEK Het gus- cn watervooraieningsbedqjf voor de bloembollenstreek heeft vorig jaar aanzienlijk minder winst gemaakt. Vergeleken met 1979 is in 1980 een kleine 600.000 gulden minder winst gemaakt. Des- ondanks resteert een netto winst van ongeveer 1 miljoen gulden, waarvan 25 procent aan de deelnemende gemeen ten Sassenheim. Lissc en Hil- legom zal worden uitgekeerd. Zo ri driekwart miljoen wordt toegevoegd aan de re serve. die daarmee komt op bijna vijf miljoen gulden. Dit staat in het gisteren versche nen jaarverslag van het be drijf- In de bollenstreek is met name minder gas afgenomen. Dat komt niet zozeer door bezui nigingen. maar doordat de temperatuur in 1980 gemid deld 5 procent hoger lag als in het voorgaande jaar. Daar door werd bijna 10 procent minder gas verkocht Het aantal verkochte kubieke meters gas daalde van 86 mil joen tot 78 mihoen. De kleinverbruikers, zeg maar gezinnen, zijn het minst schuldig aan de grote daling in de gasverkoop. De groot verbruikers, fabrieken en in stellingen. namen gemiddeld Pas volgend jaar zal e De Oegstgeesterweg in Rijnsburg is al jaren aan een opknapbeurt t gemaakt met dit ruim een miljoen gulden kostende project RIJNBURG - Begin volgend jaar kan pas een begin worden ge maakt met het opknappen van de Oegstgeesterweg in Rijns burg. Het wachten is nog op de laatste grondaankopen en toe stemming van de gemeenteraad. Een grondige opknapbeurt van de Oegstgeesterweg, in de volks mond "de Dijk" genoemd, laat al 10 jaar op zich wachten. Voor naamste struikelblok is het steeds moeten aankopen door de gemeente van kleine stroken grond. Vooral de laatste jaren stellen de eigenaren hierbij hoge eisen. Het gaat daarbij vooral om afscheidingen en parkeerplaat sen die de gemeente moet aan leggen. Hoewel wethouder Noort het do delijk ongeval dat deze week op de Oegstgeesterweg plaatsvond, betreurt, zegt hij niet eerder dan volgend jaar aan de opknapbeurt te kunnen beginnen. "Maar de Oegstgeesterweg heeft bij mij wel dc hoogste prioriteit", aldus Noort. "Als het aan mij ligt begin ik liever vandaag nog dan mor gen". Volgens de wethouder zijn alle voorbereidingen al klaar. Het wachten is nog op de laatste stukkken grond waarvoor ontei geningsprocedures lopen. Noort: "Maar ik heb goede hoop dat we toch nog een regeling met de ei genaren kunnen treffen' De opknapbeurt, die in het totaal rond de miljoen gulden gaat kos ten, bestaat onder andere uit het aanleggen van een voetpad, de aanleg van nieuwe rioleringen en het verbeteren van het wegdek. DEN HAAG - Nadat enkele weken geleden zijn compagnon R B met wie hij op 31 mei van dit jaar voor 300.000 aan kleding had ont vreemd. tot twaalf maanden ge vangenisstraf was veroordeeld, hoorde A.V gisteren door de of ficier van justitie van de Haagse Rechtbank achttien maanden te gen zich eisen. De 35-jarige exploitant van sexhui- zen A.V. uit Spijkenisse had de inbraak bij een textieltransport- Zes maanden geëist tegen brandkastdief DEN HAAG - Tegen G J B. uit Delft, die bij een inbraak bij het Alphense bedrijf Duwel 10.000 gulden had meegenomen, werd gistermorgen tijdens de zitting van de Haagse Rechtbank zes maanden gevangenisstraf geëist, waarvan twee voorwaardelijk. De inbraak had plaatsgevonden in februari van dit jaar. G.J.B. had de inbraak gepleegd sa men met H.N. uit Leiden, die. omdat hij vroeger werknemer bij dit bedrijf was geweest, wist op welke tijdstippen veel geld in het kantoor aanwezig was. Beide mannen hadden dc brandkast opengebroken, wat behalve het geldbedrag ook nog een aantal cheques en voor 700 gulden aan postzegels had opgeleverd De verdediging voerde aan dat in het geval van G.J.B. verzachten de omstandigheden in het spel waren. Hij verkeerde in niet door eigen schuld ontstane financiële nood en bleek bij een eerdere ge vangenisstrafwegens geweldple ging moeilijk gevangenschap te kunnen ondergaan. De ofTicier toonde hiervoor begrip maar bleef bij zijn eis De Haagse Rechtbank doet over twee weken uitspraak. De zaak tegen mede-inbreker H.N. uit Leiden werd verdaagd tot 8 oktober. Diens advocaat bleek zich door een njisverstand niet te hebben voorbereid. REGIO Als er maar voldoende gaat worden gebouwd de ko mende jaren in de bollenstreek, dan is de mogelijkheid niet uit gesloten dat de Nederlandse Spoorwegen stations in Voor hout en Hillegom openen. Ook de Leidse Meren wijk zou in aan merking kunnen komen voor een halteplaats. Dit is de conclusie van een deze week verschenen rapport (van de NS en het directoraat-generaal van Verkeer) over de eventuele mogelijkheden van uitbreiding van halteplaatsen op de lijn Lei- den-Amsterdam. Uit het rapport blijkt dat er tussen Leiden en Haarlem nog voldoende ruiijlte is voor 63.000 tot 116.000 inwo- De bestaande bebouwing en de uit breidingen volgens het streek plan leveren onvoldoende reizi gers op voor een nieuwe stop- treindienst. Bij de NS heeft men gepoogd suggestie! t* doen voor een extra bebouwing in de bol lenstreek. Wel heeft men bij dc NS zich terdege gerealiseerd dat het hier om een uniek gebied gaat. Op grond hiervan is met omzichtigheid een denkbaar bo- bouwingsplan ontworpen voor Voorhout en Hillegom. met aan vullende bebouwing bij Haar lem-zuid en de Leidse Meren- wijk. VOETBAL - Lnicago Sting heelt zich geplaatst voor de halve fina les van de play-offs van de Noordamerikaanse voetbalcom petitie. Gisteravond versloeg Sting in Chic ago Montreal Manic met 4-2. Treffers van John Tvma en ex-ajacied Arno Steffenhagen brachten Chigago de winst in de laatste negen minuten. Chicago Sting komt nu in een serie van ten hoogste drie duels uit tegen San Diego Sockers. De winnaar van dat treffen staat op 26 sep tember in Toronto in de finale om de "Soccer Bowl". OEN HAAG HAZERSWOUDE "Volkomen onverklaarbaar", noemde J.v.R. uit Leiden nog steeds haar bijzonder ongelukki ge automanoeuvre van augustus vorig jaar op de Rijndijk by Ha- zerswoude Gisteren moest ze er voor bij de Haagse Rechtbank verschijnen. Ze was de macht over haar stuur verloren en had twee fietsers aangereden, waarvan een later aan de verwondingen is overle den/ Een jaaf na dc aanrijding was v R nog onder de indruk van het ge beurde. Geen enkele omstandig heid had aanleiding gegeven voor het van de weg afraken. Er was geen tegemoetkomend ver keer. het zicht was goed. de auto was in goede staat, ze reed niet te hard. gebruikte geen medicijnen, had in de jaren dat ze auto reed nooit een botsing gemaakt en had niet eerder een blackout ge had. Toch meende ze dat dat laat ste de enige verklaring zou kun nen zijn voor het ongeluk De officier van justitie was van me ning dat er sprake was van ern stige onvoorzichtigheid en eiste een boete van 2.000 gulden en zes maanden ontzegging van de rij bevoegdheid. De verdedigster van v R. achtte geen schuld aan- Ma aanrijding a'ezig. vooral ook omdat v R. zich het r ent 1 de a rijding niets kon hennnerer zelfs in het geheel niet had ge remd toen ze op de groenstrook en later op het fietspad terecht kwam en tenslotte in de berm sloot tot stilstand kwam. Zij vroeg daarom geen rechtsvervol ging in te stellen De uitspraak is op 24 septembe r Het gebruik van water in de bollenstreek is per aanslui ting toegenomen met 1 ku bieke meter De nieuwe aan* sluitigen meegerekend steeg het waterverbruik met ruim 80.000 kubieke meter tot 2.1 miljoen kubieke meter. Ook bruikers minder afgenomen. Her grootgebruiker werd vo rig jaar 60 kubieke meter minder geconsumeerd. Maar door omzetvergroting en door een hogere waterprijs is de winst op water gestegen met 77.000 gulden Introduktie nieuwe sport in Sassenheim SASSENHEIM In zwembad De Wasbeek in Sassenheim wordt morgen een voor Ne derland uniek evenement ge houden. In nauwe samenwer king doen de Zwemvereni ging Sassenheim en de vol leybalclub VCS een poging om het watervolleybal in Ne derland te introduceren. Vanaf 18 00 uur worden er twee demonstratiewedstrijden ge speeld Eerst tussen twee vrouwenteams van beide or ganiserende verenigingen. Een half uur later is het de beurt aan de mannen. Eén van dc initiatiefnemers. Hennes Claassen van VCS. ontdekte een jaar geleden tij dens een vakantie in Duits land het watervolleybal. "Daar wordt deze tak van sport in competitieverband bedreven. Als recreatiesport komt men het hier wel eens tegen in sommige recreatie- kampen. Verder geniet het weinig bekendheid bedrijf in Alphen aan den Rijn gepleegd samen met R B die nachtwaker was bij dit bedrijf Met behulp van diens sleutel wa ren beide mannen in de opslag ruimte binnengekomen, waar ze een bestelauto hadden volgela den met een aanzienlijke vracht kostbare kleren Verdachte A.V., die dc inbraak al had bekend, vond het on rechtvaardig een zwaardere straf tegen zich geëist te krijgen dan aan zijn partner was opgelegd Hij meende dat het aandeel van beiden in de inbraak even groot was geweest. Naar het oordeel van de officier wsj A V echtel het brein achter de kledmgroof geweest. Ook diens niet onaan zienlijke straflijst had een rol ge speeld bij het vaststellen van de hoogte van de strafeis. Dc Haagse Rechtbank doet op 24 september een uitspraak in deze zaak. DEN HHAG BODEGRAVEN Brandstichting in eigen huis. dat was hetgeen waar B R uit Bode graven. die gistermiddag moest voorkomen voor de Haagse Rechtbank, werd verdacht Na lange ondervraging oordeelde de officier van justitie schuld niet bewezen en eiste vrijspraak Op zondag 14 juni ging in Bodegra ven een huis aan de Oud Bode- graafseweg in vlammen op. Al leen eigenaar B.R. was op dat moment in het leegstaande pand aanwezig, bü een technisch on derzoek werden later benzineres- ten gevonden en twee brand haarden B.R. werd aangehou den en in voorlopige hechtenis gehouden op grond van verden king van brandstichting maar bleef ontkennen. De zaak bleek gisteren tijdens de zitting van dc rechtbank erg in gewikkeld te zijn B.R vertelde naar het huis te zijn gegaan pm de schakelaar van dc boiler uit te zetten Toen hij daarna de hoofd Khakdur van dc elektriciteit weer aanzette kreeg hij een ster ke schok, wist nog buiten te ko men. maar zag het huis voor zijn ogen vlam vatten en instorten. Verschillende mogelijkheden wer den geopperd, die de explosie zouden hebben kunnen veroor zaken. De vorige bewoner van het pand. die als getuige werd ge hoord. bleek er aan oude auto-s te hebben gesleuteld, waarbij mogelijk benzine en olie op ver schillende plaatsen was gelekt Ook een opeenhoping van noolgas werd als oorzaak genoemd, by dc vorige bewoner was eind vorig jaar de plavuizen vloer in de ka mer opeens tien centimeter om hoog gekomen, mogelijk door dezelfde oorzaak. In combinatie met losliggende elektrische lei dingen. zou dit de explosie kun nen hebber, veroorzaakt B K. was namelijk samen met zyn zoon bezig het huis te verbou- De officier van justitie noemde het een zaak met vele duistere facto ren. maar kon niets anders doen dan vryspraak eisen, ook omdat er geen voor de hand liggend mo tief was De rechtbank doet over twee weken uitspraak ALPHEN AAN DEN RIJN - Op de kruising Marsdiep-Burg Bruinsslotsingel verleend en 21- jange bromfietser uit Alphen gis teravond omstreeks half elf geen voorrang aan een auto. bestuurd door een 30-jarige Alphcnaur De vrouw werd met verschillende verwondingen opgenomen in het Rijnoordziekenhuis Ernstig gewonden ABBENES - Twee ernstige ge wonden waren er te betreuren by een ongeluk dat er op de ryks- weg Amsterdam richting Den Haag gistermorgen gebeurdt Ter hoogte van Abbcnes. waar de weg een flauwe bocht naai links maakt, reed een 35—jarige Hage naar met zijn auto rec htdoor Hij botste daarbij tegen dc vangrail. Een 24-jarige passagiere. ook uit Den Haag. raakte bekneld. Zij moest uit haar benarde positie worden bevrijd. De twee ernstig gewonden zijn per ambulance overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. De politie van de Haarlemmermeer tast in het duister over het ant woord op de vraag hoe het onge luk kon ontstaan Zij vraagt daar om getuigen zich bij haar te mel den Bij I)e Thermen Tapdansen op politiewagen ALPHEN AAN DEN RIJN - Bijen in het zwembad De Thermen is het gisteravond onrustig ge weest. De politie kwam er om streeks half tien'een kijkje ne men omdat er een telefoontje was binnengekomen, dat een jongen zou zijn mishandeld. Bij ondemek btech dal Bief hef ge val. Toen de twee agenten te ruggingen naar hun auto. zagen zij dat intussen de jeugd flinke beschadigingen had aange bracht aan het politievoertuig. De mohilofoonantenne was ver nield en zowel de motorkap als het kofTerdekscl zaten vol deu ken. kennelijk als gevolg van een "nummertje tapdansen", zo als de politie het omschreef. Op aanwijzing van getuigen kon een 18-jarige jongen uit Alphen worden aangehouden. Er rullen nog m»«r |aagcM vsorden ge hoord door de politie. VOETBAL - In een vooruitge speelde wedstrijd voor do eerste ronde van het UEFA bekertoer nooi heeft Sporting Lissabon gis teravond op eigen veld met 4 0 gewonnen van Red Boys Difïc dangc uit Luxemburg Bij dc rust leidden de Portugezen met 1-0. De doelpunten kwamen op rdao _n Oliv nandes (47) en Jo schop) WIELRENNEN - De Be! nisewsky heeft gisteren etappe van de ronde va nie gewonnen Janiscv sloeg in dc sprint /i vluchter Sumga uit S| Nederlander Johan van won de spurt van het pc straf-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17