Cassetterecorders steeds beter, slimmer en duurder sticker i ïoetsie Vers van de grond VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1UK1 PAGINA 13 Nu de Berlijnse Funkausstellung, een soort super-Firato. weer wordt gehouden, is het goed eens na te gaan wat er nu werkelijk aan nieuws op het gebied van geluidsweergave aangeboden wordt. Zeker is dat er uit de videohoek voorlopig nieuws zal blijven ko men, maar de laatste jaren is het opmerkelijk stil rond versterkers, luidsprekers, piek- - ups en tape- en cassetterecorders. Versterkers kunnen ook nauwelijks beter. Of de apparaten nu nog maar een honderdste of een duizendste procent ver vorming leveren is niet meer interessant: nie mand hoort het verschil. Met de draaitafel zal het zoetjes aan aflopen, nu de digitale of zogenaamde Compact Disc eind '82 op de markt zal komen. De verbetering van luidspre kers lijkt bijna uitgeslo ten zolang er geen ander natuurkundig principe gebruikt wordt, maar ta pe- en cassetterecorders ondergaan nog steeds verbeteringen. Zowel aan de kant van het appa raat, als waar het de bandsoorten betreft. Er valt natuurlijk, met name bij de cassetterecorder, van huis uit een kwetsbaar apparaat met een kritisch klein bandje, nog veel te verbeteren. Op de Funkausstel lung. zijn dan ook opvallend nieuwe cassetterecorders te zien. Uiterlijk het meest opvallend bleken de machines met een dubbel loopwerk: voor het ge makkelijk kopiëren van bandjes. Snel kopiëren Er zijn twee machines die speciaal voor het kopiëren van cassettes bedoeld zijn. De Sharp Optonica RT-7070 en de Onkyo TA-W80. De eerste heeft, om zo gering mo gelijk verlies bij het kopiëren van cassette naar cassette te krij gen, een loopwerk waarmee al leen kan worden afgespeeld. Het andere dient dan uitsluitend voor opname. Een speciale weer- gavekop in het ene deel van het deck en een specifieke opname- kop in het andere deel maken ko piëren praktisch zonder verlies mogelijk. Het Onkyo-deck heeft nog een an der voordeel. Het kan kopiëren op til lib 111 i Door Hugo van Heem Revox bouwde voor het eerst in zijn geschiedenis een cassetterecorder. dubbele snelheid. Je hoeft er ook niet bij te blijven, het stopt van zelf als de gehalveerde kopieer- tijd om is. Met dit deck kan ook heel makkelijk disc-jockev wor den gespeeld. Bij het kopiëren van een muziekband spreekt men over de muziek heen. Zit er al spraak in het oorspronkelijk bandje, dan gebruikt men een speciale „disc-jockey-killer - knop' waarmee die spraak wordt onderdrukt. Omdat dit deck wel twee weergavekoppen bezit, kan men ook beide bandjes tegelijk afdraaien. Exact lopende servo- gestuurde motoren lopen daarbij precies gelijk. Dat maakt het mo gelijk op een band een gespro ken tekst te draaien en op de an dere een bijpassend of achter grondmuziekje. Door een specia le schakeling kan het ene loop werk het andere starten. Dat be tekent dubbele, vrijwel ononder broken speelduur, van belang bijvoorbeeld in horecabedrijven. Voor film en dia Een nog merkwaardiger machine is de Metz Mecasound Studio 4920. Ook dit deck heeft twee loopwerken voor het tegelijk af spelen van twee cassettes. Alle mogelijke bewerkingen kunnen hier geschieden, want tussen de twee cassette-gedeelten is een Alleen cassetterecorders steeds beter, slimmer en duurder. Op de foto: Onkyo-deck met twee loopwerken voor snel kopiëren. klein stereo-mengpaneel inge bouwd waarmee alle mogelijke effecten kunnen worden opgeno men en gekopieerd. Ook is een complete eindversterker inge bouwd zodat losse luidspreker- boxen kunnen worden gebruikt. Verder laat zich nog een microfoon aansluiten en een externe tape - of cassetterecorder. Maar het mooist zijn de andere knoppen die nog op deze complete „huis studio" aanwezig zijn, voor dia- sturing (met impulsen) en syn chrone filmstart. Het apparaat kan met een of twee cassettes een of twee diaprojectoren sturen, eventueel ook nog een dia-over- vloeisysteem. De filmstart-aan sluiting dient om een compleet muziek- en spraakprogramma bij de film synchroon te kunnen samenstellen, en, als het eenmaal klaar is, weer synchroon naar het filmgeluidsspoor te kunnen overspelen. Het apparaat heeft zo n vijftig knopjes, vier meters en zelfs een automatische timer voor diasturing, wanneer dat re gelmatig dient te gebeuren. Hij is instelbaar tussen 4 en 100 secon den. Allerhande trucs geven het apparaat nog tal van andere mo gelijkheden. Nu ook Revox Inmiddels is er op topniveau in de cassetterecordcrwercld iets schokkends gebeurd. De be roemde Revox-Studerfabriek, bekend om zijn onverwoestbare taperecorders, bij menige zie kenomroep en kleine studio in gebruik, heeft het ongelooflijke gepresteerd. Ruim vijftien jaar na de geboorte van de cassette- Mecasound Studio is een ideale combinatie txx>r smalfilm of diapresentatie. recorder heeft de Revox-fabnck voor het eerst ook zo n recorder gebaard. En zoals te verwachten viel, een toonbeeld van Zwitser se degelijkheid voor een ook vol strekt degelijke prijs: ruim f3000. Het Revox B710-cassette- deck is microcomputer-ge stuurd. Hij behoort tot de absolu te top samen met het Japanse merk Nakamichi en de nieuwe Deense Bang Olufsen. waar over later. Het deck meet de werkelijke speeltijd van de band in seconden, kan allerlei muziek stukken op het bandje terugvin den en is toch vrij eenvoudig te bedienen. Nakamichi heeft een hele nieuwe lijn van cassettedecks uitge bracht die al evenzeer tot de bes te behoren. De fabriek, die alleen maar cassette-machines en geen taperecorders, rekent f2500 tot f 6000 voor het produkt, afhanke lijk van het type. Voor die prijs wordt met computer-calibratie geprobeerd het uiterste uit de band te halen. Deense vinding Bang Olufsen introduceert deze maand de Beocord B002. Dit cas settedeck. dat stylistisch bij de andere fraaie apparatuur hoort, heeft ook allerlei computertcsten ingebouwd om de verschillende bandsoorten optimaal te gebrui ken. Daarnaast is de Beocord uit gerust met een nieuw systeem van voormagnetisatie of bias. dat een nog betere dynamiek en ruis- vrijheid gaat garanderen. Het is een Deense vinding, die de kwa liteit van de gewone, goedkope ijzeroxideband aanzienlijk ver betert. De dure metaalbanden profiteren minder van de vondst. De Denen gaan er vanuit, dat een constante bias of voormagnetisa tie niet ideaal is omdat de wijze waarop de machine zich op de band instelt sterk beïnvloed wordt door de soort muziek (met veel of weinig hoge tonen). net systeem heet HX-professional. Ook de Dolby-laboratoria heb ben het systeem in onderzoek. Het zou met name goed van pas kunnen komen bij het kopiëren van musicassettcs in fabrieken, waar men op 16- of 32-voudige snelheid muziek overschrijft. El ke verbetering op dit front heeft dramatische gevolgen voor de kopieerkwaliteit. Nieuwe Dolby Ten slotte - dat blijkt wel op de Funkausstellung - heeft het rui sonderdrukkingssysteem van Telefunken. High-com. het blijk baar niet gehaald Alle topcasset- terecorders worden nu uitgerust mot een verbeterde versie van het bekende Dolby-systeem, dat in feite Dolby-B heette. Het nieu we systeem is byna twee maal zo effectief en heet Dolby-C. Of het een blijvertje zal zijn moet nog blijken, maar het heeft er alle schijn van. Voor wie het allemaal te snel gaat. is er een oplossing om de trend bij te houden, zon der dat het al te veel geld kost. Nakamichi biedt een apparaat aan, dat tussen versterker en ta pe- of cassettedeck kan worden geplaatst. De unit. genaamd NR- 200, maakt het mogelijk om zo wel Dolby-B- als Dolby-C-opna- men te maken, als wel beide soorten ruisonderdrukkers te ge bruiken bij weergave. Dë oplos sing. als u niet na de introductie van elk nieuw systeem een com plete nieuwe installatie wil aan schaffen. De 'arenlezers achter de maai ers' waren vroeger een be kend verschijnsel in de land bouw. Het oogsten gebeurde in vervlogen jaren met de hand; een gesloten linie van met zeis, sikkel, rooivork of welk ander gereedschap uit geruste 'boerenknechten' die in een twaalfurige werkdag het gewas van het land haal den, gevolgd door de bind- sters, en daarachter de met paarden bespannen wagens die de oogst afvoerden naar de schuren. Op gepaste afstand zag je daar achter dan de 'lezers': veelal vrouwen en kinderen, die de vergeten en de bij het 'opste ken' gevallen aren stuk voor stuk opraapten, die met blote handen de grond omwoelden naar nog achtergebleven peen, aardappels en uien. Dat 'lezen' gebeurde uit bittere armoede en het was veelal een als 'secundaire arbeidsvoor waarde' toegekend recht aan de als landarbeiders inge huurde gezinnen die in vaste dienst of onder seizoencon tract bij de boer werkten. Daarnaast mochten de be hoeftige dorpsbewoners ook 'lezen'. De opbrengst van die moeizame arbeid was niet zo bijzonder groot; de vroegere oogstmethoden (waarbij het mechanisme van loonkosten en opbrengst niet zo 'scherp' was als thans) waren van dien "Lezen" achter de oogst: aard dat er nogal weinig op het land bleef liggen nadat de maaiers of rooiers hun werk hadden gedaan. Dat ligt nu wel anders. Oogsten gaat machinaal. Oogsten (bij graangewassen: ook dorsen), laden, dat gaat allemaal in één bewerking. Van graangewas sen blijft niet veel over, maar knolgewassen (aardappels, wortels, uien enz.) worden op zodanige wijze geoogst, dat er op het veld nog grote hoeveel heden achterblijven. Die res tanten worden later onderge- ploegd... niemand heeft er iets aan. Wanneer het economisch haalbaar zou zijn om na de mechanische oogst nog een ploeg mensen het land op te sturen om die door de machi ne 'vergeten' hoeveelheden kostbaar voedsel met de hand te verzamelen, zou de op brengst per hectare nogal wat hoger zijn. Maar zo'n werkme thode past niet meer in ons arbeidsbestel; één uur hand leeswerk kost meer dan wat er in die tijd aan verkoopbaar gewas te verzamelen valt. Wat er bijvoorbeeld na de aard appeloogst blijft liggen, vormt voor de boer nog een bijkomend probleem; die achtergebleven aardappels gaan later ontkiemen en vor men 'onkruid' tussen het nieuwe gewas. Daarom wor den de restanten vaak door een speciale machine 'ge kraakt', fijngewreven, zodat ze niet meer kunnen opko men. Zonde van het voedsel. Tijdens het oogsten worden ook veel uitstekende vruch ten fijngewreven door de wie len van tractors en machines,', of diep weggedrukt in de grond. Na de oogst van vooral knolgewassen gaan er op die manier tonnen verloren. „Lezen? Nee, dat gebeurt prak tisch niet meer", zei een boer op Flakkee tegen ons, toen we met hem over dit onderwerp spraken. „Maar als de mensen willen, dan mogen ze van mij- Het zijn gewoonlijk niet de mensen van de streek zelf die van dit 'leesrecht' gebruik maken. Wél vakantiegangers, die de kostelijke spullen zo maar op het land zien liggen, nadat de machines er over heen geweest zijn. Er is in het algemeen geen enkel bezwaar tegen om, gewapend met een plastic zak, te gaan lezen. Voor de boer heeft het restant geen waarde. Wél is het een zaak van normaal fatsoen om eerst even te vragen of het mag; tenslotte begeef je je op andermans terrein en er is geen enkele wet die zegt dat de achtergebleven gewassen publiek eigendom vormen. De lol van het lezen zit mis schien niet zo zeer in het be sparen op kosten... hoewel bijvoorbeeld een flinke zak gelezen aardappelen natuur lijk wel een aardige waarde vertegenwoordigt. Het is in de eerste plaats de voldoe ning over het feit dat je het voedsel 'vers van de grond' raapt... en datproef jelLaatop het aardappelveld vooral de kleine krieltjes niet liggen. Even tussen vinger en duim het velletje eraf wrijven, ko ken (en eventueel frituren) en je hebt een kostelijk gerecht. In een restaurant betaal je daar goudgeld voor. Vergeet straks zo rond oktober ook de winterpeen niet en (iets vroe ger) de uien. Samen met de gelezen aardappelen wordt dat een hutspot die des te lek kerder smaakt. Maar afgesproken: eerst even 'leesrecht' vragen bij de boer. Op de N^jaarsbcurs in Utrecht brengt Curver (waar de kunststof-ideeën in een niet te stuiten stroom vandaan blijven komen) een heel nieuw en erg leuk kinderzitje voor de peuters. De totale afwezigheid van hoeken of scherpe randen maakt het zitje uitermate veilig voor de kleintjes. Het is bruikbaar tot circa tweejarige leeftijd. Handig is dat het helemaal demontabel is, zodat het gemakkelijk schoon gemaakt kan worden. Aan de op de achterkant aangebrachte handgreep kan het deksel worden opgehangen wanneer het zitje zyn sanitaire functie moet vervullen. Aan de voorkant zitten, als „speeltje" kleurige schuifblokjes. Een eigentijdse opvolger van de aloude „kakstoel" uit oma's tyd. De kleuren zijn wit, blauw en orapje. Voor f 27,95 is het zeer binnenkort in de winkels te koop. Stickers snel verwijderen De nog altijd voortdurende sticker- rage is wel leuk voor de jeugd, maar er zit een kwalijke kant aan: je krijgt ze vaak slechts met grote moeite, en soms bijna helemaal niet, van de „gedecoreerde" op pervlakken. Om dit probleem in een handom draai op te lossen, lanceert Klei nes Chemische Fabrieken in Lei den op de Interdecor-beurs in Utrecht .Sticker Foetsie". Zowel papieren als vinylstickers laten, even ingewreven met dit spul, ge makkelijk los zonder dat er (met kans op beschadiging van verf enz.) gekrabd hoeft te worden. Ook plakband e.d. laat zich er uit stekend mee Verwijderen. i oï?w»W> i:ht viHii- I pawiki;N sticki Zelf een bed timmeren Er zijn heel wat doe-het- zelvers die vlot genoeg met hamer en zaag kunnen omgaan om bijvoorbeeld een meubel te maken, maar die wel moeite heb ben met een goed ont werp. Uit zo'n ontwerp vloeit vanzelfsprekend ook de bouwtekening voort. Dit vormt vaak juist de drempel die het „hele maal zelf maken" tegen houdt. Neem nu zo'n grappig en praktisch houten bed als op de foto, een pri ma ding voor de kinder- en tiener kamer. Hoe maak je dat nu? In dit geval is er raad op. Er is een com plete bouwtekening voor, met materiaalstaat enz. De onderde len zijn afgestemd op in de han del verkrijgbare houtafmetingen. Voor bepaalde onderdelen geeft de tekening een zaagmal en hij bevat ook een zaagplan voor het plaatmateriaal. De ontwerper van het bed heeft becijferd dat de ma- Informatie over hoe men de bouw- teriaalkosten nog onder de 200 tekening kan verkrijgen by Idètif gulden blijven. in Etten-Leur, tel. 01659-3243. Meer te weten komen over appels Er verschijnen steeds nieuwe soorten Nederlandse appelen in de winkel, maar hoe ze al lemaal heten is niet altyd dui delijk. In het nieliwe seizoen zal dit probleem echter tot het verle den behoren: op elke kist ap pelen zal een kistkaart zijn aangebracht. waarop de naam en enige bijzonderhe den van de appel staan ver meld, zoals een omschrijving van de smaak en de verwer-' kingswyze. Deze kaarten worden uitsluitend gebruikt voor le kwaliteit, dus de con sument weet meteen dat hij een prima appel voor zich heeft. Binnenkort zal de Nationale Appclkrant verschijnen met produkUnformatie en recep ten. Deze is voor de consu ment gratis verkrijgbaar bij de groentehandel en de groente-afdeling van de su permarkt. uV

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13