Felle kritiek op Sadat Vietnam: meer hulp Brezjnjev Wankel akkoord verzet Cambodja 'Geen doorbraak Namibië' U KUNT NU STAATSLOTEN KOPEN. Walesa wil eenheid in strijd Arabische wereld hekelt "onderdrulddng" "Bolivia in drie jaar democratisch' Dezeweek bij de melkman: Reagan "vriend Vuur verwoest gif-fabriek in Manchester van arbeider een n Noodtoestand in Soedan afgekondigd DINSDAG 8 SEPTEMBER 1981 PAGINA 9 GDANSK'KATOWICE'WAR- SCHAU (Reuter DPA UP AFP) - Onder de 20.000 arbeiders van de staalfabriek in Katowice, de grootste in Polen, is Solidariteit gisteren een stemming begon nen over een voorstel de direc teur te ontslaan. Of dit een eigen actie van de afdeling Katowice van de bond was was niet direct duidelijk, want in Gdansk waar schuwde leider Lech Walesa er op de derde dag van het congres er voor dat Solidariteit zijn aan dacht door het uitvechten van kleine geschillen niet moet laten afleiden van het belangrijke drie luik toegang tot de media, arbei- derszelfSestuur en economische hervormingen. Hij pleitte opnieuw voor een sterke centrale leiding, die nodig is om Solidariteit door de "zware strijd" te loodsen die hem nog te wachten staat. Partij en overheid wijzen de eisen van Solidariteit ten aanzien van arbeiderszelfbe stuur af, vooral op het punt van benoeming en ontslag van direc teuren. Om dit laatste draait het in Katowice. Volgens functiona rissen van de bond in Warschau zal de uitslag van de stemming "Kleine geschillen opzij zetten" op 15 september worden be kendgemaakt. Tot de stemming werd gisteren besloten nadat di recteur Stanislaw Bednarczvk de plaatselijke afdeling van Solida riteit had geweigerd de drukkerij op het terrein van de staalfabriek Huta Katowice te laten herope nen. waar zij haar bulletins maakt. De drukkerij was geslo ten nadat was vastgesteld, dat er materiaal werd vervaardigd, dat in de ogen van de overheid anti- Sowjet is. De regering kwam gisteren met een tegenrapport tegenover de aanvallen op de overheid die zondag op het congres van Soli dariteit werden gedaan. In het re geringsrapport werd gezegd, dat Polen grotere politieke vrijheid heeft gekregen dan ooit direct was beoogd met de vorig jaar na de stakingen gesloten akkoor den. Solidariteit heeft herhaalde malen zijn statuten overtreden door politieke stakingen te orga niseren en de leidende rol van de partij en daarmee van het func tioneren van het staatsapparaat te ondergraven. Solidariteit had zondag verklaard wel tot acties genoopt te zijn geworden omdat de regering haar beloften niet na kwam. Gisteren beschuldigde het legerblad Solidariteit er weer van de macht te willen grijpen, maar hoe er ook gekrakeeld wordt, zowel regering als Solida riteit zien in dat er geen alterna tief bestaat dan met elkaar pra ten en samenwerken. Dit schijnt naar functionarissen van Solida riteit op de derde dae verklaar den ook de overheersende me ning op het congres te zijn. Niettemin werd er op de derde dag een ontwerp-resolutie ingediend op het congres, die neerkomt op een boycot van het Poolse parle ment en aandringen op nieuwe verkiezingen. Als tenminste het parlement met het aanvaarden van nieuwe wetten ter regeling van arbeiderszelfbestuur in de beperkte zin zoals partij en staat die willen, niet wacht tot een re ferendum over het onderwerp is gehouden. In Bydgoszcz eindigde 's avonds op vreedzame wijze de gevange nisopstand na onderhandelingen lussen de gevangenen en de overheid, waaraan ook door Soli dariteit werd deelgenomen. Aan leiding tot de opstand was ge weest het neerschieten van een gevangene, die wilde ontsnap pen Het hoofdbestuur van de Poolse radio en televisie heeft besloten de twee vice-voorzitters. Stanis law Stefanski en Jan Grzelak. te vervangen door mannen die be- kend staan om hun weinig tole rante houding. Stafanski. die onderminister van cultuur wordt, krigt als opvolger bij de televisie Andrzej Kurz, di recteur van het "huis voor literai re uitgaven" in Krakau. Kurz staat de nieuwe voorzitter van ra dio en televisie. Wladyslaw Lo- ranc. na. Loranc wordt be schouwd als een orthodoxe com munist. Grzelak wordt bij de radio opge volgd door Stanislaw Celichows- ki. hoofdredacteur van het televi siejournaal. die een grote rol heeft gespeeld bij de heftige campagne die de officiële massa media de laatste weken tegen de vrije vakcentrale Solidariteit hebben gevoerd. De nieuwe benoemingen wijzen volgens waarnemers onbetwist baar op een verharding in het standpunt van radio en televisie. BEIROET (GPD/Reuter) - De reacties in de Arabische wereld op Sadat's maatregelen tegen de religieuze en politieke oppositie in Egypte, beperken zich voorals nog tot felle aanvallen in de pers. Er is vrijwel nog geen officiële reactie. De pers in de meeste Arabische landen verwoordt evenwel meestal precies wat de desbetref fende regimes zelf ook vinden. Het vooraanstaande pro-Syrische blad As Safir in Beiroet be schouwt Sadat's maatregelen als een „complete onderdrukkings campagne". Sadat's beslissing om de koptische paus Shenouda III van zijn functies te ontheffen, omschrijft As Safir als „hoogst ongebruikelijk en vrijwel zonder precedent Het pro-Iraakse blad Al Liwa, ook een Libanese krant, benadrukt de politieke kant van Sadat's on derdrukkingsmaatregelen tegen de oppositie: volgens Al Liwa werden vorige week niet minder dan 50 Egyptische officieren gearresteerd op verdenking van samenwerking met lokale oppo sitie-groepen met het oogmerk het regime van Sadat ten val te brengen. De Koeweitse pers, die redelijk on afhankelijk is, veroordeelt Sa dat's maatregelen tegen de Egyp tische oppositie ook. Het dag blad Al Qabas vraagt zich af of Sadat niet begonnen is „de prijs te betalen voor zijn alliantie met Amerika en zijn verzoening met Israël". Het blad Al Rai Al-Aam constateert dat Sadat er niet in geslaagd is „een binnenlandse oppositie te tolereren, vooral niet een die kritiek uit op Sadat's po litiek met Israël" De Koeweitse krant Al Anba ten slotte. meent dat Sadat een loop je neemt met de vrijheid van pers en meningsuiting in Egypte: „de LA PAZ (DPA) - Binnen driejaar is Bolivia weer een democratisch land. Dit heeft de nieuwe presi dent, generaal Celso Torrelio, gisteren beloofd bij de beëdiging van zijn kabinet. De generaal, die zelf sinds vrijdag staatshoofd is, omschreef zijn opdracht als „eind van een etappe en begin van een nieuw leven voor de Bo- livianen". Torrelio zei toenadering te willen zoeken tot de burgers, door een klimaat van politieke en maat schappelijke eensgezindheid te scheppen. ADVERTENTIE 1.536 personen (waaronder oud ministers, priesters, bisschop pen, journalisten, advocaten, professoren enz.) die Sadat liet arresteren, vertegenwoordigen in feite de elite van Egypte De meest bittere kritiek op Sadat komt van de van staatswege ge controleerde Syrische pers: het regenngs-blad Ath Thawra meent dat Sadat „met een volks opstand te maken heeft tegen zijn verraad aan de Palestijnen en zijn overgave aan Israël". Het blad, samen met Al Baath, or gaan van de regerende Baath- partij in Syrië, voorspelt dat „Sa dat hetzelfde lot beschoren is als de (wijlen) sjah van Iran". De regering van Egypte heeft giste ren bekend gemaakt dat zij in het raam van haar krachtige interne zuivering 40.000 moskeeën die in particuliere handen zijn over neemt en het toezicht van rijks wege op Mohammedaanse lera ren verscherpt. Het ministerie van godsdienstzaken deelde mee dat om te beginnen 65 moskeeën door de regering waren overge nomen die bestuurd werden door verenigingen van Islamiti sche fundamentalisten. Doel van de overneming is volgens het persbureau Mena te waarbor gen dat moskeeën niet voor an dere dan zuiver religieuze doel einden worden gebruikt. Reeds eerder had een woordvoer der van het ministerie tegen ver slaggevers gezegd dat alleen nog predikers op vrijdagen het woord zouden mogen bedienen die daartoe door de overheid ge machtigd zijn. Er zal meer coör dinatie komen in alle zaken die met de woordbediening in Mos keeën samenhangen en politiek zal er geen plaats in mogen heb ben, voegde hij eraan toe. President Sadat heeft gezegd dat hij geen genade zal tonen met te genstanders die zich van de reli gie hebben bediend. Hij heeft sinds hij woensdag de grootste "zuivering" in zijn regeerperiode van elf jaar inzette, 1.536 perso nen in hechtenis laten nemen. De koptische patriarch van Egyp te, Sjenoeda, is gisteren verban nen naar het woestijnklooster van Wadi Natroem, halverwege Cairo en Alexandrie. Hij werd in de "zuivering" van al zijn be voegdheden en waardigheden beroofd en de krant van de rege rende nationale democratische partij schreef dat hij in feite was verbannen. MOSKOU (Reuter) President Leonid Brezjnjev van de Sowjet-Unie heeft Vietnam meer economische hulp toe gezegd in de loop van de besprekingen die hij gisteren bij de Vietnamese communistische leider Le Duan hield in Moskou. In een officieel verslag over de bijeenkomst werd gezinspeeld op vergroting ook van de miliatire steun. Het persbureau Tass deelde mee dat het Kremlin zijn goedkeu ring had gehecht aan 40 geza menlijk in Vietnamhte onderne men ontwikkelingsprojecten in de komende vijf jaar en zou hel pen bij de olie- en aardgaspro- duktie op het Zuid-Vietnamese continentale plat. Tass liet niet blijken of Brezjnjev ook had beloofd de Russiche wa penleveranties aan Vietnam te verhogen. Maar het verklaarde wel dat Brezjnjev en Le Duan grote tevredenheid hadden uit gedrukt over de uitbreiding van hun politieke en economische banden en over de niet aflatende steun van Moskou voor het Viet namese streven zijn .defensiever mogen te vergroten'. Le Duan was vorige week donder dag in Moskou aangekomen voor een onaangekondigd bezoek op het ogenblik waarop verzetslei ders in Kampuchea een nieuw bondgenootschap smeedden met Singapore, met het oog op het verdrijven van de Vietname se militairen uit hun land. In Westerse diplomatieke kringen werd gespeculeerd dat Le Duan meer Russische economische en miliatire hulp wilde hebben om weerstand te kunnen bieden aan opleving van het verzet tegen de Vietnamese aanwezigheid in Kampuchea volgende op de bij eenkomst in Singapore. In het verslag van Tass werd niet over het nieuwe bondgenoot schap gerept. Er stond wel in dat Brezjnjev en Le Duan China en de Verenigde Staten de schuld geven van het minder stabiel worden van de toestand in Zuid- oost-Azië en dat zij verhinderen dat Vietnam, Laos en Cambodja zich in pais en vree kunnen ont wikkelen. MANCHESTER (AFP) Ongeveer driehonderd gezinnen zijn gister ochtend geëvacueerd in verband met een enorme brand bij een chemisch bedrijf in Manchester. De brand ontstond als gevolg van een explosie, waarvan de oor zaak nog onbekend is. De fabriek is volledig door het vuur ver woest. Hoewel er volgens de politie geen giftige stoffen in het brandende gebouw waren achtte men toch raadzaam tot evacuatie van de omwonenden over te gaan toen een gaswolk zich naar het be woonde gebied dreigde uit te breiden. Bij de brand werd een werknemer van de fabriek ge wond. Een tweede employé wordt vermist. Vertegenwoordigers van de drie Cambodjaanse verzets bewegingen komen nog deze maand in de Thailandse hoofdstad Bangkok bijeen om verder te praten over de vorming van een coalitierege ring. Hiertoe is vorige week in Singapore besloten door de drie leiders van de verzets organisaties. ex-premier Son Sann van het Khmer Volks bevrijdingsfront. Khieu Sam pan. die de regering-Pol Pot vertegenwoordigt, en het voormalige staatshoofd prins Norodom Sihanoek. Het idee voor de vorming van een coalitie tussen commu nisten en met-communisten werd een jaar geleden geop perd door de Rode Khmer. De door Peking gesteunde Pol Pot werd daarbij naar de achtergrond geschoven. Te gelijkertijd verklaarden de Rode Khmers de rechten van de mens te zullen eerbiedi gen. Het Pol Pot bewind, dat van 1975 tot 1979 aan de macht was in Phnom Penh. wordt verantwoordelijk geacht voor de dood van hon derdduizenden Cambodja- nen. Verwacht wordt dat de Rode Khmer het meest zal profite ren van de in Singapore on dertekende verklaring. On der de vlag van de coalitie die. eenmaal tot stand geko men. zal worden geleid door de anticommunistische lei der Son Sann, hopen de Rode Khmers hun imago interna tionaal wat te kunnen opvij zelen. Zij komt juist voor de jaar lijkse assamblee van de Alge mene Vergadering van de VN, waar bepaald moet wor den wie Cambodja vertegen woordigt in deze organisatie, de regering-Pol Pot danwel de door Vietnam gesteunde Heng Samrin. Prins Siha- noek daarover: „Onze hand tekening onder de gezamen lijke verklaring is een steun voor de Rode Khmers zodat zij hun zetel in de VN kunnen behouden". Hoewel met de steun van de Associatie van Zuidoostaziatische staten (Asean), Thailand, Maleisi, Indonesi, Singapore en de Philippijnen), de Rode Khmers hun zetel waar schijnlijk toch wel zouden behouden, lijkt de coalitie de steun hiervoor vooral in Wes terse kring te kunnen verbre den. Asean-diplomaten wijzen erop dat wanneer Pol Pot zijn zetel in de VS verliest aan Heng Samrin, dit in feite neerkomt op goedkeuring van de Viet namese inval in Cambodja. Wanneer dat gebeurt, dan lo pen de stabiliteit en veilig heid in Zuidoost-Azi groot gevaar, zo redeneren de vijf niet-communistische Asean- staten. De Asean-landen zijn ongetwij feld wel tevreden met het in Singapore bereikte resultaat. Hoewel de vijf partners niet op n lijn zitten over de oplos sing voor het Cambodjaanse probleem, betekent het ak koord in Singapore toch ook een succes voor hun inspan ningen om de communisti sche en niet-communistische verzetsbewegingen in Cam bodja onder één brengen. De verschillen binnen de Asean betreffen vooral de beoordeling van de rol van China Vanwege de steun die Peking geeft aan binnenland se communistische groepe ringen zien Indonesië en Ma leisië China als een gemeen: schappelijke vijand. Zij den ken er baat bij te hebben dat Vietnam dient als buffer te gen Chinese invloeden. Thai land en Singapore zien daar entegen in China een bond genoot tegen de in hun ogen expansieve neigingen van Vietnam. Hanoi is zich bewust van de te genstellingen binnen de Asean. Vietnam heeft dan ook aangedrongen op een conferentie op regionaal ni veau. De Asean-landen we zen dit voorstel af uit vrees dat Hanoi de eenheid zou on dermijnen door te proberen de partners tegen elkaar uit te spelen. Door in de Verenig de Naties voor te stellen een internationale conferentie over Cambodja te houden, hebben de vijf de dreiging van een regionale confronta tie vermeden. Prins Norodom Sihanoek, lei der van de kleine Moulinaka- beweging, gelooft echter niet dat de coalitie er zo een-twee drie komt Hy meent dat eerst Son Sann en Khieu Sampan tot een vergelijk zul len moeten komen. Op tafel liggen nog altijd Sanns eis dat het premierschap en de belangrijkste posten in han den moeten komen van diens Volksbevrijdingsfront. Daar naast stelt Sann dat de be langrijkste Rode-Khmerlei- ders wegens de door hen ge pleegde massamoorden het land moeten verlaten. Vol gens Sann zijn de Rode Khmers nog steeds commu nisten. „Ze liegen wanneer ze zeggen dat zij hun ideologie hebben gewijzigd". Met de samenwerking met de Rode Khmers zei Sihanoek allesbehalve blij te zijn. „Het zijn moordenaars en oorlogs hitsers. Veel van mijn kinde ren en kleinkinderen zijn ver moord door de regering-Pol Pot". Hoewel er nu een coali tie in het verschiet ligt tussen de drie anti-Vietnamese be wegingen in Cambodja, kan men dus absoluut met zeg gen dat deze samenwerking er een uit liefde is. BOB MANTIRI ADVERTENTIE NEW YORK (Reuter) - President Reagan is in New York officieel een cheque voor werkgelegen heid ten bedrage van omgere kend bijna 230 miljoen gulden komen brengen. Hij zei daarbij dat dit bewijst dat hij een vriend van de Amerikaanse arbeider is. Amerika vierde gisteren de 'labor day'. In New York werd voor het eerst in dertien jaar op Fifth Ave nue een parade gehouden. Rond honderdduizend arbeiders na men er aan deel. Voorop liep de president van de grote vervoers- bond AFL-CIO, Lane Kirkland, die felle kritiek heeft geleverd op het ontslag van 12.000 luchtver keersleiders door Reagan vorige maand. JOHANNESBURG (Reuter/AFP) Zuid-Afrika heeft krantenberichten tegengesproken als zou er in de onderhandelingen over een regeling van de kwestie Zuidwest-Afrika/Namibié tussen de Verenigde Staten en Zuid-Afrika een doorbraak zijn bereikt. Dit hebben goedingelicb- te kringen in Johannesburg gisteren gemeld. nederlar isloberiJ Verkoopadressen in de Gouden Gids Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie 070-469647 MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ. De geruchten over een akkoord tussen Washington en Pretoria kwamen op gang nadat de Ame rikaanse minister van buiten landse zaken, Alexander Haig, in een interview met de 'New York Times' had gezegd dat er aan zienlijke vooruitgang is geboekt bij de besprekingen over de on afhankelijkheid van Namibië met de Zuidafrikaanse leiders. "Wy zyn nog niet waar we willen zyn. maar we zijn een stuk op weg", aldus Haig in het vraagge sprek. Maar volgens Zuidafrikaanse bron nen is het probleem na recente ontwikkelingen zoals de afwy- zing van Zuid-Afhka bij de Ver enigde Naties, waar geen Zuid afrikaanse vertegenwoordiger aanwezig mocht zyn by de spe ciale zitting over Namibië, alleen maar groter geworden Deze bronnen houden het erop dat de situatie eigen lyk nog hetzelfde is als na de Namibié-conferentie in Genève in januari. Zuid-Afnka zei toen dat het te vroeg was re solutie 435 - het vredesvoorstel van de westerse landen - uit te voeren vanwege "het overhel len" van de Verenigde Naties naar de zwarte nationalistische Zuidwcstafnkaanse volks orga nisatie (Swapo). De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Botha ver klaarde zondag dat er geen hoop is op een vreedzame oplossing zo lang guerrillastrijders van de Swapo - hy noemde hen terro risten - hun invallen in Namibië van over de Angolose grens mo gen uitvoeren LONDEN (AP) - In de Soedanese hoofdstad Khartoem is gisteren de noodtoestand afgekondigd, zo heeft het Libische persbureau Jena bekendgemaakt. In bench ten vanuit Khartoum, opgevan gen in Londen, meldt Jana dat tanks bezig waren alle wegen naar de stad te barricaderen en dat wegversperringen werden aangebracht rond het militaire hoofdkwartier en het ministerie van binnenlandse zaken.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9