Zelf bepalen waar de pijn wordt geleden acHlfp 'Leidse' Chileen nog steeds zoek Echtpaar Bekooij 65 jaar getrouwd Minder zuinig LEZERS SGHRUVEN Bezuinigingen: DINSDAG 8 SEPTEMBER 1981 Minister bereid tot onderzoek DEN HAAG-LEIDEN - Minister Van der Klaauw van buitenland se zaken wil als het „mogelijk is en nuttig li.jkt" een onderzoek la ten instelen naar de verdwenen Chileense vakbondsman en vluchteling Luis Qumchavil Sua- Hü antwoordt dit op vragen van het PvdA-Tweede-Kamcrlid R. ter Beek. „Wat heeft de regering gedaan om meer te weten te ko men over het lot van de Chileen", vroeg Ter Beek nog geen week geleden schriftelijk aan de minis- ter.Suarez verbleef enige tijd als vlqchteling in Nederland. Hij woonde onder andere in Leiden. Niet zo lang geleden vertrok de vakbondsman naar Chili en in het grensgebied van dat land en Argentini werd hij, naar wordt aangenomen, gearresteerd. Er is daarna, ondanks de naspeurin gen van de Nederlandse rege ring, niets meer van hem verno- Eind juni werd volgens Van der Klaauw zijn ministerie van de vermissing van Suarez op de hoogte gesteld. Er is toen door de ambassade in Buenos Aires in Argentini navraag gedaan bij verschillende organisaties. Er was echter niets bekend over de Suarez. Begin juli werd echter hoorde het ministerie van buitenlandse za ken volgens de bewindsman, dat vluchtelingen onder valse na men en met vervalste reisdocu menten reisden. „Opnieuw is een onderzoek ingesteld, echter zon der resultaat". In Buenos Aires is intensief over leg gepleegd, aldus Van der Klaauw. tussen de Nederlandse en de Deense ambassade, een Franse advocaat, die in opdracht van de Internationale Federatie voor de Mensenrechten een on derzoek in zou stellen en een ver tegenwoordiger van de Hoge Commissaris van de Verenigde Naties voor de Vluchtelingen. De laatsgenoemde heeft bij de Ar gentijnse regering een nota inge diend waarin om opheldering van het gebeurde is gevraagd. Hierop is ..inmiddels een negatief antwoord ontvangen", aldus Van der Klaauw. „Eveneens is in Ar gentinië alsmede in Chili een ge rechtelijke procedure op gang gebracht om nadere inlichtingen te verkrijgen". Naar aanleiding van het verdwij nen van de Chileen had Ter Beek ook gevraagd waarom het minis terie niet is ingegaan op verzoe ken van verscheidene binnen- en buitenlandse instanties om twee diplomaten een onderzoek te la ten insteüen. Van der Klaauw: ..Een dergelijk onderzoek is in diplomatiek ver keer hoogst ongebruikelijk en zou ook in Nederland niet wor den geaccepteerd. De ambassade dient zich te wenden tot de cen trale overheden", aldus de minis ter. „Bovendien is te verwachten dat de lokale autoriteiten even tuele onderzoekers zullen door verwijzen naar de centrale auto riteiten in Buenos Aires". LEIDEN - De heer en me vrouw Bekooij. 84 en 82 jaar oud. herdenken zondag het feit dat ze maar liefst 65 jaar geleden in het huwelijk tra den. Het echtpaar, dat nog zelfstandig woont in de be jaardenflat Rosenburgh aan de Vijf Meilaan, viert dit hu welijksfeest samen met de kinderen en kleinkinderen. Het Leidse echtpaar Bekooij woonde meer dan veertig jaar aan de Buys Ballotstraat. Zij kregen vijf kinderen, acht kleinkinderen en twee ach terkleinkinderen. De heer Bekooij werkte bij de NS, waar hij de laatste jaren con- tróleur was. Hij verliet de spoorwegen pas op zeventig jarige leeftijd en hij zegt dat hij er morgen zo weer zou willen beginnen als dat mo gelijk was. Zaterdag hebben de heer en mevrouw Bekooij nog een re ceptie van vier tot zes uur in de recreatiezaal van Rosen burgh. CrJ y De bezuinigingen van de gemeente op het jeugd-, club- en buurthuiswerk bedragen niet een half miljoen gulden, zoals gisteren werd gemeld. Voor ko mend jaar wordt - zo luidt het voorstel van B en W - twee ton minder beschikbaar gesteld en na 1982 moet nog eens dertig mil le worden bespaard. In totaal dus 230.000 gulden. Hiermee zijn on geveer vijf arbeidsplaatsen in het geding. De totale bezuinigingen in de sector samenlevingsop bouw bedragen 901.750 gulden. Film (1) Lak cinema begint het seizoen morgen met de film "Death Watch" (La Mort en Direct) van de Franse regis seur Bertrand Tavernier. In de hoofdrollen o.a. Romy Schneider en Harvey Keitel. De voorstellingen zijn 's avonds om acht uur en half elf in het Lak-theater, Leveri- daal 150. Film (2) In het Leidse Volkshuis. Apothe- kersdijk 33. is morgen de eer ste filmochtend voor vrouwen in het nieuwe seizoen. In de film "Twee vrouwen" komen een Surinaamse en en een Ne derlandse vrouw aan het woord over de verschillen tus sen leven in een welvaarts maatschappij en een ontwik kelingsland. De film begint om kwart voor tiener is kin- deropovang. Vrije School Hoe er op vrije scholen onder wijs wordt gegeven is het the ma van een aantal lezingen die D. ten Hooven. leraar aan de Vrije School m Leiden, de komende tijd%zal houden. De eerste serie lezingen (drie avonden) wordt gewijd aan het leerplan. Vanavond is de eerste lezing in de school aan de Obrechtstraat: aanvang kwart over acht. De twee vol gende lezingen worden over respectievelijk één week en twee weken gegeven. Hengelsport (1) Viscollege De Brasem viste zijn vierde wedstrijd in de Korte Vliet. Uitslag: 1 B. Erades 1450 gram-14 stuks, 2 G. den Dubbelden 890-5. 3 P. Eradus sr. 770-5, 4 S. Gommans 605-5. 5 J. Blikman 545-4, 6 S. den Dubbelden 445-4. 7 G. Crama sr. 400-3. 8 K. Keijzer 390-69 Chr. Guldenmeester 350-3, 10 J. v.d. Hulst 255-2. Hengelsport (2) Viscollege De Bliek viste zijn tweede wedstrijd in de Ring vaart. De uitslag: 1 J. v.d. Bijl 1720 gram. 2 C. v.d. Maat 1160 gr. 3 C D. Zandvliet 1015 gr. 4 C. Schouten 930. 5 W. Schouten 900 gr. 6 D. Bink 895 gr. 7 H. Dool 740 gr. 8 Chr. Schouten 615, 9 C. Zandvliet 590 gr, 10 J. Zandvliet 580 gr. Hengelsport (3) •Na de derde wedstrijddag van de Leidse hengelcompetitie is de stand als volgt: 1 Ons Ge noegen I en Ons Genoegen II 220 stuks, 3 Zuid-West II 207 stuks. 4 Zuid-West 1191 stuks, 5 DVS I 161 stuks. 6 DVS II 155 stuks. 7 Alphen 155. 8 DVV 119.9 DSB 101. De stand in de strijd óm het individu eel kampioenschap: 1 H. Knu- ra. Ons Genoegen I 71 stuks, 2 H. v.d. Laan Zuid-West I 63 stuks. 3 A. Ruis Zuid-West 11 61 stuks. 4 J. v.d. Voorst Ons Genoegen I 61 stuks. 5 T. Ver hagen Alphen 52 stuks. 6 S. Aartsen Ons Genoegen II 51 stuks. 7 E. Rijgersbergen Ons Genoegen II 51 stuks. 8 T. Hoppenbrouwer DVS I 49 stuks. 9 W. Moenen Zuid-West II 49 stuks, 10 H. Moenen Zuid-West II 48 stuks. Duivensport (1) Postduivenvereniging, Leider dorp hield een navlucht uit Soignies met 317 duiven. Uit slag: 1.4,9 J. Knijnenburg: 2. 8 L. van Laar3 W. de Roode: 5, 6, 10 J. van Alphen: 7 P Sloos. Duivensport (2) Postduivenvereniging Rijnklie- vers hield met 531 duiven een wedvlucht uit Strombeek. Uitslag: 1. 8.9 S. van Goozeii. 2, 4. 10 gebr. Hoogervorst; 3 G.J. Kok: 5. 6 F. Kiel: 7 A. de Meij. Duivensport (3) De wedvlucht van p.v. Columba leverde het volgende resul taat op: 1.3.4. 5. 6. 7 C. v.d. Nieuwendijk: 2, 8 H. Adali: 9 A. van Iterson jr.: 10 R. de Graaf. Duivensport (4) LPC vloog uit Strombeek. Uit slag: 1, 3 P. Koenen; 2 A. Sin- geling: 4.10 J. Staffeleu: 5 W. Onsterk; 6. 8 P. de Haas: 7 N. de Groot en zn. 9 J. v.d. Mey- den. Duivensport (5) Postduivenvereniging De Blauwkras hield een vlucht uit Soignies. Uitslag: 1.3. 6. 7 P. Gijsman en zn.: 2 P. Lan- densbergen: 4 B. Geenjaar: 5 R. Verhoogt: 8. 9 A. van Holst/ 10 J. Vinkestein. Duivensport (6) Postduivenvereniging De Reis duif vloog met oude en jonge duiven uit Strombeek. Uit slag: 1. 5, 8, 9 W. Kop: 2 P. Mooten: 3. 4 K. v.d. Berg5.10 S. v.d. Hoven; 7 Strik/Van der Hart. Duivensport (7) Met 513 oude en jonge duiven vloog LPV De Snelvlieger uil Strombeek. Uitslag: 1. 8 N. Bink: 2,4 Fokker van Leyden; 3 A. Compier: 5 H. Gijsman: 6 J. van Seggelen: 7 F. Com pier; 9 F. Jansen; 10 F. van Seggelen. Duivensport (8) Postduivenvereniging Het Oos ten hield een wedvlucht uil Strombeek. Uitslag: 1. 7 B. van Putten: 2 W. van As: 3. 5. 8 W. v.d. Nieuwendijk; 4 G. Hendrikse: 6 R. v.d. Nieuwen dijk: 9 A. Pracht en zn.: 10 C.H. Selier. Prestatieloop In de wijk Meerburg wordt vanavond een prestatieloop gehouden, waarbij de deelne mers kunnen kiezen uit twee, vier en acht kilometer. De start is om zeven uur bij club huis Matilo aan de Zaan- straat. Volksdansen In het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk begint vrij dag een volksdansgroep voor mensen van 45 jaar en ouder. De aanvang is om tien uur. Inlichtingen: tel. 071-125324. Tekenfilms Evenals de afgelopen i zal het K&O-gebouw aan de Oude Veyt de komende maan den elke woensdagmiddag zijn ingericht als kinderbio scoop. Morgenmiddag van half drie af worden tachtig minuten lang tekenfilms ver toond met bekende stripfigu- Baha'i Enige aspecten van het Baha'i geloof. Dat is het onderwerp van een lezing die Adri Kos ten vanavond om acht uur houdt. De Baha 'i 's zullen elke tweede dinsdag van de maand het komend seizoen een lezing verzorgen, terwijl elke woetisdagavond inlich tingen over het Baha'i geloof te krijgen zijn. Dit alles op het adres Buizerdhorst 17 in de Merenwijk, tel. 071-213490. Vaarbelasting Te pas en te onpas wordt de ple zierboot-bezitter het amorele eti ket van belastingontduiker opge plakt. En dat is in strijd met de feiten. Op de voorpagina van de dinsdagkrant stond ook zo'n on genuanceerde kleun. In het be richt over vaarbelasting werd mede als reden van bootregistra tie dit opgegeven: '...omdat de overheid tegelijkertijd inzicht kan verkrijgen in (een deel van) de zwarte-geldmarkt!. Ik kan me niet voorstellen dat dit zo uit de koker van de ambtelijke werkgroep komt, die in het be richt wordt opgevoerd. Die amb tenaren moeten weten dat de Fis cale Inlichtingen en Opsporings Dienst (FIOD) de jachthavens al is afgesjokt op zoek naar de 'gro te buit' die ze daar verwachtte. De opbrengst viel evenwel bitter tegen. Zelfs zo tegen, dat we na de eerste berichten dat de FIOD de booteigenaren ging 'aanpak ken' hierover nooit meer wat in de krant lazen. Had dé FIOD nou maar gelijk een persbericht rondgestuurd dan waren ANP(?), GPD(?), LD(?) ook op de hoogte geweest van het feit dat booteigenaren geen andere be- lastingmoraal hebben dan gewo ne Nederlanders. En dan dat 'een deel van'; tussen haakjes nota bene. om de lezer niet in de waan te laten dat al het in Nederland zwart verdiende geld in boten wordt gestoken. Ja. ja. Overigens slaat het hele be richt op niks. In de eerste zin wordt stellig beweerd dat vaar belasting in aantocht is. maar verderop lezen we dat de werk groep eerst 'n advies moet uit brengen. Dat advies kan dus po sitief of negatief zijn. Ten tijde van Duisenberg (die zich ook al eens in de materie ver diepte) was 't negatief, omdat de baten van de vaarbelasting am per de kosten van registratie, in ning, opsporing etcetera zouden overtreffen. Rob Olieroock Hugo van Woerdenstraat 55 Leiden Vogelwacht Naar aanleiding van het artikel in uw krant van woensdag 3 sep tember over de opheffing van de vogelwacht, wilde ik het volgen de kwijt: ten eerste, de heer Van Krieken heeft officieel niets van de gemeente vernomen over een eventuele opheffing van de vo gelwacht op zeer korte termijn. Dit werd ons, medewerkers van de vogelwacht, n.l. pas op maan dagmorgen j.l. door de heer P Raar medegedeeld. Deze had volgens zijn zeggen con tact gehad met de heer F. v/d Sluis en de afd. bijz. wetten van de Leidse politie. Dinsdagmid dag - aldus de heer P. Raar moest het terrein aan de tweede Bin nenvestgracht volledig door ons - de medewerkers - zijn ont ruimd, zoniet dan zou de ge meente hiervoor zorgen met als consequentie dat de hokken - de ze zijn pas zo'n twee jaar oud - gesloopt zouden worden. Het tweede punt waarover ik het wilde hebben, is het blijven lig gen van kadavers Dit is alleen in de vakantieperiode eenmalig voorgekomen. De man die de op haling van deze kadavers ver zorgt was toen n.l. zelf ook op vakantie, waardoor de ophaling van deze dieren in het nauw kwam. De heer Krieken had in die periode de afspraak dat hij de gemeente zou bellen als er dieren te verwijderen waren. Toen er na twee keer bellen nog steeds niemand van de gemeente was verschenen, lagen de kada vers er ondertussen zo'n twee weken. Het lijkt me dan ook geen wonder dat er bij de ge meente klachten binnen kwa men over stankoverlast. De ka davers zijn uiteindelijk pas na ongeveer drie weken verwijderd toen de man die dit werk ge woonlijk deed weer terug was van vakantie (Normaal worden de dode dieren een keer per week verwijderd). Het derde punt is de volgens de ge meente zo slechte verzorging van de dieren en het slechte onder houd van de hokken. Dit laatste had als voornaamste oorzaak het wegblijven van veel medewer kers. Degenen die nog wel kwa men, veelal kinderen van de leef tijdsgroep acht tot twaalf jaar deden niet veel meer dan de die ren voeren, het schoonmaken van de hokken kwam vrijwel al leen nog op mijn schouders neer Het is te begrijpen dat het onmoge lijk is voor één mens om iedere dag de 42 aanwezige hokken schoon te maken. De verzorging van de dieren was misschien niet altijd even professioneel maar we deden wel alles wat er, gezien de omstandigheden, mogelijk Volkstuinen Als leden van de volkstuinvereni ging Ons Buiten zijn wij erg ge schokt door de mededeling van wethouder Tesselaar. die hij zo onmenselijk moest maken tij dens de feestelijke opening van het nieuwe clubhuis van de turn vereniging Roomburg in Leiden. Namelijk een drastische verho ging van de grondhuur van alle turnverenigingen. In deze tijd is het al erg moeilijk om met een maandsalaris rond te komen, gezien de hoge prijzen van wonen, stoken en levenson derhoud. U kunt zich dus wel voorstellen dat de invalide men sen en oude-vandagen die aange wezen zijn op hun uitkering zo een drastische verhoging van de grondhuur niet meer kunnen op brengen. Want men moet ook be denken dat wij naast het betalen van grondhuur ook verplicht zijn contributie te betalen, nl. aan de turnvereniging, aan de Leidse Bond van Amateurtuinders en zelfs aan de landelijke bond. Op onze volkstuinvereniging Ons Buiten tuinieren 150 minder- validen en 100 ouden-vanda- gen, voor wie geen plaats meer is in de maatschappij en die op de ze wijze door hun hobby, tuinie ren, nog erg veel leuke contacten hebben met hun medetuinders en bovendien op deze wijze zelf hun groenten kunnen verbou- Wij hopen dat alle gemeenteraads leden begrip zullen tonen voor ons verzoek om de grondprijzen niet te verhogen, zodat wij onze hobby kunnen blijven uitoefe nen. zonder ruimte te moeten maken voor de beter-gesitueer- den. P.Sloos Waardstraat 13 Leiden Hond In de krant las ik een artikel onder de kop "geen hond te zien" Daarin werd een 'tip' gegeven om voor het kopen van een hond maar uit te wijken naar de markt in Antwerpen, omdat het hon denaanbod in deze regio zo schaars is. De genoemde tip kan echter nauwelijks als zodanig worden opgevat. Naar algemene ervaring leidt zo'n aankoop in Antwerpen namelijk vaak tot al lerlei ellende. (Geknoei met stambomen, allerlei ziektes, pups die veel te vroeg bij de moe der zijn weggehaald etc.). In de kynologenwereld en door de re- gerpng wordt er dan ook naar ge streefd om dergelijke aankopen tegen te gaan, onder meer door het instellen van een hondenre gistratie. Opvolging van de in het artikel ver melde tip moet daarom beslist worden ontraden. Mevr. I.M. Kennedy-Van Dam Zijldonk 152 Leiden Ipi Tombi (2) De informatieverstrekking in Ne derland over Zuidelijk Afrika is niet bepaald slecht te Ook Leiden is wat dit betreft ze ker geen achterstandsgebied. Het gemeentelijke 'solidariteits- potje' is vorig jaar voor dit doel zelfs nog flink leeggeschud. Toch zijn er in Leiden nog wat mensen te vinden die al deze in formatie niet zo-best hebben we ten op te pikken. Dat is natuur lijk jammer, maar in sommige gevallen wel kwalijk. Schouwburgdirekteur Hans van Dam bijvoorbeeldhhaalde ten minste met een gerust hart de omstreden Zuidafrikaanse musi cal Ipi Tombi naar Leiden. Nou kan iedereen wel eens een foutje maken, ook Hans van Dam wel. Maar toch... Als we nou juist op dit moment overspoeld worden met ronduit verschrikkelijke be richten en beelden van arresta ties, mishandelingen en deporta ties van zwarten in Zuid'Afrika, dan mag er toch bij Van Dam wel een belletje gaan rinkelen. Maar niets van dat. Ook de schouw burg commissie moest eerst nog wakker geschud worden. Jammer genoeg hebben zij, een maal gealarmeerd, nog niet wil len besluiten het doek voor deze 'niet politieke' musical gesloten te houden. Angst voor censuur? Nou het heeft niets met censuur te maken. Je kunt gewoon be sluiten bepaalde dubieuze zaken niet naar Leiden te halen. Of uit solidariteit óf uit goede smaak, voor wie dit woord niet graag hanteert. Ook in Chili, El Salvador. Bolivia. Argentinië, noem ze maar op, verdwijnen mensen, worden ver moord of gemarteld, uitgehon gerd en onderdrukt. Ook deze landen zullen wel kans zien, on danks alles, wat mooie z.g. 'niet politieke' voorstellingen te ver zorgen. 't Zij kiilturele, 't zij spor tieve. Ook dat haal je niet naar Leiden. Ook dat is geen censuur, hooguit een kwestie van goede smaak of misschien solidariteit. Het is precies hetzelfde! En als dat er niet in wil, geef dan het gemeentelijke 'solidariteits- potje ook maar een wat minder hoogdravende naam. Willem Postma Burgsteeg 2a Leiden. Ellende, pijn, slachtoffers. Dat zijn de woorden die het dage lijks stadsbestuur bezigt als het gaat om de gevolgen van de bezuinigingen. Niet mis te verstane woorden, maar daar is ook alle reden toe. De Leidse bezuinigingsopera tie omvat 10.8 miljoen gul den. Dat kan niet zonder pijn uit een begroting geschrapt worden. 'Snoeien van dood hout', waarover gezagsdra gers het soms zo gemakkelijk nebben, is er in Leiden am per bij. Zeker niet tot het be drag van ruim tien miljoen gulden. Er vallen dus klappen die pijn doen. Kort samengevat komt het erop neer dat veel ge meentelijke tarieven worden verhoogd; gebouwen, plant soenen en wegen slechter worden onderhouden, de scholen en andere gebouwen minder worden schoonge maakt, de subsidiestroom wordt afgeknepen, op vele welzijns- en andere voorzie ningen wordt beknibbeld en ruim tachtig arbeidsplaatsen verloren gaan. Kortom de stad vervuilt en ver valt, het leven wordt er duur der, de werkloosheid neemt toe en het niveau van de voorzieningen wordt aange tast. Het woordgebruik van het college ('Pijn, ellende en slachtoffers') is dus op zijn plaats. Waarom komt het PvdA/WD- college dan met deze voor stellen? Het antwoord op de ze vraag is simpel: Als de ge meente niet zelf bezuinigt, dan doet het rijk dat wel voor de gemeente. Geen enkele vacature mag dan meer ver vuld worden, ongeacht of dat nou bij de sociale dienst is of - om maar eens wat te noe men - bij de afdeling statis tiek. Het gaat er burgemeesters en wethouders dan ook om om zelf grip te kunnen houden op de gemeente-financiën. Eigen beleid te kunnen voe ren, zelf nog keuzes te kun nen maken, kortom politiek te kunnen blijven bedrijven, ook al is het financiële tij te gen. Laagstbetaalden In de bezuinigingsvoorstellen kunnen B en W zo nog de pijn naar politieke inzichten ver delen. Dat komt onder meer tot uiting in de verdeling over de verschillende sectoren. Volkshuisvesting en maat schappelijke zorg (met name de sociale dienst) worden ontzien. Wonen en uitkerin gen, daar blijft dit college zo veel mogelijk van af. Ook in de tarieven-politiek hanteert het college een poli tiek uitgangèpunt. De onroe- rend-goedbelasting wordt niet meer dan trendmatig verhoogd. De woonlasten zouden anders voor iedereen, dus ook voor de laagstbetaal den. extra stijgen. Dat vindt het dagelijks bestuur van Leiden onaanvaardbaar in een tijd waarin deze lasten toch al de pan uit rijzen. In plaats daarvan wordt bij voorbeeld het liggeld voor plezierboten verhoogd. De bezitter van een groot luxe jacht betaalt nieer dan de ei genaar van een klein roei bootje. Hoewel men kan vol houden dat het hier om mar ginale zaken gaat, blijven de politieke inzichten een rol spelen. De bezuinigingsnota van het college kan daarom behalve het predikaat moedig, ook het stempel 'politiek' krijgen. Des te opmerkelijker is het Wethouder Bordewijk (finan ciën): meningsverschillen dwars door de partijen. daarom dat het college het onderling tamelijk snel eens is kunnen worden. De ver schillen van inzicht die tij dens de behandeling in het college bleken, liepen - zo verklaarden de wethouders Bordewijk (PvdA) en Schou- te (VVD) gisteren - dwars door de partijen heen. Wat op landelijk niveau in de huidige situatie volstrekt on denkbaar is, lukte in Leiden wel. Sociaal-democraten en liberalen werden het eens over forse bezuinigingen, zonder dat men vechtend over het pluche rolde. Ster ker nog, er is van een zekere eensgezindheid sprake. Zo ontkomt de minister van bin nenlandse zaken (Wiegel, WD) niet aan de kritiek van het voltallige college, dus ook van zijn Leidse partijgeno ten. Vuile handen Het college levert dus kritiek op de regering, maar levert tegelijk ook in. Om de ge noemde reden, namelijk zelf te kunnen bepalen hoe de pijn verdeeld wordt. Van CPN-zijde is telkens elke 'medeverantwoordelijkheid voor het falende regeringsbe leid' van de hand gewezen. In die zin werd vrijwel elke be zuinigingsmaatregel al bij voorbaat verworpen. De PSP heeft zich nog niet dui delijk geprofileerd in deze en de PPR heeft een construc tieve, maar zeer kritische op stelling in het vooruitzicht gesteld. D'66 heeft zelf al eer der op de noodzaak van om vangrijke bezuinigingen ge wezen. Evenals het CDA. De bezuinigingen komen aan de vooravond van de ge meenteraadsverkiezingen (volgend jaar juni). Van groot belang is het daarom dat het college het verwachte gat in de begroting nog niet volle dig wil dichten. Er blijft een gat van tenminste twee mil joen gulden, waarschijnlijk zelfs meer en bovendien wor den de huidige voorstellen niet in één jaar verwezenlijkt, maar uitgesmeerd over twee jaar. Dat alles heeft tot gevolg dat er een tweede bezuinigingsron de noodzakelijk zal zijn, die weliswaar kleiner maar niet onbeduidend zal zijn. Die tweede ronde wordt echter 'over de verkiezingen heen getild'. En dat heeft weer tot gevolg dat de hele problema tiek bij de collegevorming een belangrijke rol gaat spe len. Gezien de houding van de CPN en wellicht ook die van de PSP zal de vorming van een links college in Leiden ern stig worden bemoeilijkt als de problemen vooruitgescho ven worden. De Partij van de Arbeid komt dan bij de colle gevorming in de rol. die Van Agt bij de kabinetsformatie speelt. De PvdA moet dan de bezuinigingen door de strot van de 'beoogde partner' du wen of de collegevorming op dit punt laten afketsen. Naar verluidt is PvdA-wethou- der Tesselaar er daarom voor stander van om reeds nu de volle, noodzakelijk geachte 12.6 miljoen te bezuinigen en zo een obstakel in de vor ming van een links college weg te nemen. Zijn collega's/ partijgenoten zouden dat niet met hem eens zijn. De kleine linkse partijen zouden zelf ook maar de bereidheid moe ten tonen om vuile handen te maken, zo lijken Waal, Bor dewijk en Van Dam van me ning. Want vele vuile handen maken licht werk. Bedoelde Bordewijk dat, toen hij zei dat de meningsverschillen dwars door de parfijen lie pen? LEO MAAT

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4