'Spreidt buitenlanders beter' De Kooi heeft zijn eigen "winkel Onderwijshonk Tien maanden cel in wegens fraude Fundamenten wijnkraan opgegraven Groenoord wil af van concentratie Nieuw buurthuis volgende maatid open Rijnsburgers voelen zich opgelicht Vernielingen in tuin aangericht Leidse stadsrubriek Jongetje (5) niet meer bang voor de politie DINSDAG 8 SEPTEMBER 1981 LEIDEN - Bij de herstelwerkzaam heden aan het Waaghoofd (Aal markt) is de gemeentelijke ar cheologische begeleidingscom missie gisteren gestuit op funda menten van een middeleeuwse wijnkraan. Volgens de secretaris van de bege leidingscommissie mevrouw Suurmond stond de kraan, die werd gebruikt om schepen te los sen die wijnvaten vervoerden, zeker al halverwege de vijftiende eeuw op het Waaghoofd. Uit ar chiefstukken blijkt dat de wijn kraan voor het laatst in 1728 is hersteld. De kraan komt overi gens voor op tal van midde leeuwse prenten. In de komende dagen zal worden geprobeerd om het hele funda ment van de kraan te onderzoe ken en op te meten. Afhankelijk van de toekomst van de al of niet tijdelijke Waagbrug zal worden bekeken of het kraan-fundament in de bestrating kan worden aan gepast. 1 Morgen officiële opening De fundamenten van de wijnkraan, die gisteren bij werkzaamheden aan het Waaghoofd werden gevonden LEIDEN - De wijk de Kooi heeft haar eigen onderwyswinkel: het "Onderwijshonk" aan de Suma- trastraat 118 (tel: 131617). Vrijwil ligers (vooral ouders, maar ook leerkrachten, clubhuismedewer kers en mensen van het wijkco- mité) proberen ouders en leerlin gen wegwijs te maken in het on- derwijsoerwoud: over tegemoet komingen in studiekosten, keuze van scholen, dag- en avonbcur- sussen. beroepskeuze, hulp bij huiswerk, bijles, etcetera. Bij de officiële opening van het On derwijshonk. morgenmiddag 9 september om twee uur. zullen kinderen van scholen uit De Kooi onderwijswethouder Hans van Dam vrolijk toezingen op de wijs van "Klein, klein kleuter tje' "Hip. hap. hobberdebonk; dit is ons nieuwe honk; pi pa prachtig mooi; het staat hier in LEIDEN - Voor een kansar me wijk als Groenoord vormt de grote concentra tie van buitenlanders in de wijk een groot pro bleem. Dat staat in het be- leids/werkplan dat de Stichting Groenoord heeft opgesteld voor de komen de vier jaar. Volgens het plan zouden de buiten landse bewoners beter ge spreid moeten worden over heel Leiden, zodat hun integratie in de sa menleving ook beter kan plaatsvinden. In Groenoord, de buurt tussen Wil lem de Zwijgerlaan, Haarlem mertrekvaart, Maresingel en Ko ningstraat, bestaat vijftien pro cent van de bewoners uit buiten landers. Door deze grote concen tratie voelt de Nederlandse be volking zich bedreigd, zo stelt het beleidsplan. Zowel Neder landers als buitenlanders komen met steeds meer problemen te zitten, problemen die het buurt centrum uiteindelijk niet meer aan zal kunnen. Volgens de stichting is het ontbreken van een buitenlandersbeleid van de gemeente Leiden hier voor een groot deel schuldig aan. De Stichting Groenoord noemt de positie van de wijkbewoners een weinig benijdenswaardige. Het overgrote deel vun de inwoners heeft een laag opleidingsniveau, vaak lage inkomens, een laag aanzien en slechte huisvesting. Het buurthuis heeft de taak de mensen te helpen hun eigen po sitie te verbeteren. Dit zou dan moeten gebeuren door het aan bieden van een veelzijdig pro gramma aan activiteiten, door de bewoners bewust te maken van hun eigen mogelijkheden en door de bewoners te leren in vloed uit te oefenen op hun eigen leef-, woon- en werksituatie. In het nieuwe buurtcentrum van Groenoord is dan ook een veel heid aan activiteiten te verwach ten. Naast klaverjassen, disco en volksdansen komen er cursus sen als Engelse les, Nederlandse les, vrouwenpraatgroep en open school. Het nieuwe buurthuis heeft voldoende ruimte om al de ze activiteiten onderdak te bie den; de staf zou echter nog wat uitbreiding kunnen gebruiken. Wil het nieuwe buurthuis con stant optimaal bezet zijn, dan zijn er meer beroepskrachten no dig. Zo zou de Stichting Groenoord nog graag een schoonmaker, administratieve kracht en coördinator/opbouw werker in dienst nemen. De activiteiten van Groenoord worden in het beleidsplan opge splist in leeftijdsgroepen. Voor de kleinsten is er de peuterspeel zaal, waarbij de ouders nauw be trokken moeten zijn. De ontwik keling van de peuters neemt een grote plaats in. Ook voor kinde ren van vier tot achttien jaar zijn activiteiten samengesteld waarin zij op hun leeftijd belang stellen en die opbouwend zijn. Het vol- wassenwerk is voor de Stichting Groenoord een nieuw werkter rein. Doelstelling van het vol- wasscnenwerk zal vooral het leg gen van contacten zijn tussen de wijkbewoners. LEIDEN De nieuwbouw van het buurtcentrum Groenoord nadert het hoogtepunt. Na twee jaar van voorbereidin gen en een halfjaar bouwen kan het nieuwe buurthuis vol gende maand de deureiï ope nen. Het is de bedoeling de nieuwe aanwinst met een groot feest in te wijden. Het nieuwe buurtcentrum, dat zo'ii negen ton kostte, bestaat uit een grote zaal. tiener ruimte, kantoor, vergader ruimte en een peuterspeel zaal. Er is een prijsvraag uit geschreven om deze ruimten nog een eigen naam te geven. Het oude buurthuis Groenoord moet worden ver kocht zodra ook de speeltuin is verhuisd. Dit laat echter nog even op zich wachten, omdat de nieuwbouw van de speeltuin wat meer voeten in de aarde heeft. Het buurtcentrum Groenoord aan de Hansenstraat, waarvan de bouw vrijwel is voltooid. De Kooi; dag meneer Van Dam; leuk dat u hier kwam; lippen lap pen lopen, ons Honk gaat nu open". Noord De vrijwilligers zullen Van Dam zeker wat ernstiger onderhouden over de subsidie van 5000 gulden die het Onderwijshonk aange vraagd heeft, maar die de ge meente weigert ter beschikking te stellen Het Onderwijshonk is gevestigd in de berging van de flat op de hoek Surinamestraat/ Antillenstraat bij het basketbal veld. vroeger was daar het "Honk", een clubhuis voor de oudere jeugd. Stoelen, tafels, ka chel. koelkast tot en met verf zijn door buurtbewoners gratis ter beschikking gesteld van het On derwijshonk. Het wijkcomité De Kooi dat zelf al te weinig geld heeft, probeert het Onderwijs honk financieel te steunen. De vrijwilligers zijn anderhalf jaar geleden begonnen om het On derwijshonk van de grond te krijgen. Weliswaar zit er al zeven jaar een Onderwijswinkel in Noord, in de Sophiastraat, maar die winkel is te ver weg voor de mensen uit De Kooi Mensen van de Onderwyswinkel hebben nut tige adviezen gegevei ders, leerkrachten van het clubhuis cn het wijkco mité in de Kooi die de koppen bij elkaar hebben gestoken voor het Onderwijshonk. Het Onderwijshonk is speciaal be doeld voor mensen die niet zo ge makkelijk naar de scholen stap pen om de leerkrachten iets' te vragen. Door het oerwoud van onderwijsregelingen weten die leerkrachten het zelf ook niet meer precies. Wat doe je als ou der als je k;nd dreigt te blijven zitten? (extra hulp binnen of bui ten de school?), welke school is het meest geschikt voor het kind?, wat voor scholen zijn er eigenlijk allemaal? hoe betaal ik alle studiekosten, wat voor tege moetkoming kan ik van het rijk krijgen? Komt m'n kind dan in een enorme onderwijsfabriek te recht? Vragen te over. Het onderwijshonk heeft al het be nodigde informatiemateriaal on der handbereik om ouders, leer lingen en dus ook leerkrachten wegwijs te maken De vrijwilli gers kunnen ook helpen met het invullen van formulieren. Als er taalproblemen dreigen met bui tenlandse ouders of kinderen dan kunnen de mensen van het Onderwijshonk een beroep doen op de Marokkaanse cn Turkse leerkrachten van de Karei Door- manschool, vlakbij het Onder wijshonk Vanaf 9 september is er elke dins dagmorgen en donderdagmor gen spreekuur op het Onderwijs honk van halt'tien tot hall tWAllf, en op dinsdagavond van zeven tot negen uur. Bovendien is het de bedoeling om mettertijd avonden te houden voor leer krachten, leerlingen of ouders. Op die avonden kunnen bijvoor beeld alle vormen van voortgezet onderwijs besproken worden; de kinderen van hel zesde jaar op de lagere school zitten in december al voor het probleem naar welke school zij het jaar erna zullen gaan. Kinderkantine Sinds een halfjaar draait in het On derwijshonk al een "kinderkanti ne". Kinderen van de kleuter school en de lagere school kun nen elke schooldag van twaalf tot een uur voor twee kwartjes overblijven in de 'kantine'. Voor drinken zorgen de vrijwilligers. Goedkoop speelgoed, klei, gum en potloden zijn te koop in het Honk. Het Honk is behalve een wegwijzer en kinderkantine tevens een con tactpunt voor scholen, ouders, clubhuis en wijkcomité in De Kooi. Tot nu toe doen alleen de openbare scholen mee, maar de vrijwilligers verwachten dat de bijzondere scholen in De Kooi zich in de nabije toekomst ook bij het Onderwijshonk zullen aansluiten. Verkoop aan nepspecialist LEIDEN - Do Haagse huizenhan delaar in 't H. heeft vanochtend twaalf maanden gevangenisstraf gekregen, waarvan twee maan den voorwaardelijk en een proef tijd van twee jaar. Hij kreeg deze straf vanwege gepleegde fraude bij de verkoop van huizen. Via medeplichtige kennissen werd een huis verkocht aan een gefin geerde Leidse specialist. Zijn medeplichtige, de Haagse van D.. kreeg een boete van 4000 gul den opgelegd en drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Voor twee andere betrokkenen. C.H. S. en C G. 't H.. waren er boetes van 3000 gul den. LEIDEN - Twee Rijnsburgers hebben bij de politie aangifte ge daan van oplichting. Volgens hen is een Leidenaar er vandoor gegaan met hun geld, in totaal ruim 50.000 gulden. De Rijnsburgers zouden naar eigen zeggen samen met de Leidenaar een bloemenzaak beginnen in de Leidse binnenstad. Zo ver kwam het echter niet. Navraag leerde dat de winkel die zij zouden be trekken al een andere bestem ming had en dat de Leidenaar er met hun geld vandoor was. LEIDEN - Een 69-jarige Leide naar heeft bij de politie aangifte gedaan van het vernielen van zijn grote tuin aan de Rijn en Schiekade. Planten, bloemen, dakpannen en driehonderd broeikasramen moesten er aan geloven. De totale schade be. draagt volgens de eigenaar, die zelf in de binnenstad woont, naar schatting zo'n 6000 gulden. De vernieling vond op vrijdag plaats. Inmiddels is ook bekend dat drie jongeren op bromfietsen de onheilstichters zijn. maar de politie is er nog niet in geslaagd hen aan te houden. door René van der Velden Jaap Visser r enigzins op LEIDEN Was hij eerst doodsbenauwd voor alles wat r een politieagent leek, gistermiddag draaide de vijljarige Michel uit de Bachstraat na een bezoek aan het bureau honderd tachtig graden. Geen agent of politiewagen kon er het huis van het jongetje passeren of hij, bang gemaakt door een oudere man inde buurt, dook in z'n becl. De vader vond dit te gek worden en dacht dat een bezoek aan het hoofdbu reau weieens therapeutische waarde kon hebben. En inderdaad, na afloop van het bezoek gaf het jongetje zelfs te kennen dat het beroep van agent hem wel wat leek. Griezels (2) Aangemoedigd door het fraaie nazomerweer kunnen ze bij Minerva maar geen genoeg krijgen van 'openbare ken- nismakings-manifestaties'. Twee weken terug konden omwonenden van het corps- ballenbolwerk Plantsoen 47 'meegenieten' van de ont groening van een aantal eer stejaars. De groentjes moes ten ouderejaars nabulderen dat zij 's avonds een vrouw zouden verkrachten. Gisteravond trad Minerva op nieuw in de openbaarheid. Ditmaal kon de hele binnen stad kennismaken met de aankomende intelligentsia van Leiden. De eerstejaars hadden massaal plaatsgeno men in roeibootjes cn peddel den luid zingend door de Leidse grachten. Van de wal kant en van bruggen*wcrden zij door ouderejaars bestookt met emmers water en verf van de paarse Minerva-kleur. Kennelijk is de emancipatiege dachte toch niet helemaal aan het aan tradities gehech te instituut Minerva voorbij gegaan want menig eerste jaars waagde het om met wa ter cn verf terug te gooien. Dat hadden ze in de tijd dat kennismaken nog gewoon ontgroenen heette, niet moe ten proberen. Minerva schijnt tegenwoordig ook meer toenadering tot het gewone volk te zoeken. Som mige 'volksvertegenwoordi gers'. die hoofdschuddend bekeken hoe de corpsballen de binnenstad weer eens als hun privé-speeltuin gebruik ten. werden in het kennisma- kingsspel betrokken. Ook zij werden getrakteerd op een nat pak en paarse verfspat ten. Boycot (2) Je gemeente Leiden blijft een financiële strop bespaard nu burgemeester Cees Goekoop en zijn zes wethouders una niem hebben besloten om de Zuid-Afrikaanse musical 'Ipi Tombi' niét te boycotten In het weekeinde van 19 en 20 september komt nu een zwar te theater-groep naar Leiden om. volgens de PSP en de BOA. het Schouwburg-pu bliek een verkeerd beeld voor te schotelen van de si tuatie in Zuid-Afnka. Ipi Tombi' zou het leven m de thuislanden afschilderen als een swingend bestaan. Bij het vaststellen van de thea ter-agenda is 'Ipi Tombi' de zes man en vrouw sterke commissie Schouwburgza ken door het hoofd gescho ten. Nu de musical in Neder land in premiere is gegaan zijn de commissieleden en hun voorzitter Piet Hein Sehoute (de cultuurwethou der) er opeens achter dat het om een Zuid-Afrikaans stuk gaat. Schouwburg-directeur Hans van Dam is inmiddels naar Londen geweest om de musi cal te bekijken. Hij vind dat 'Ipi Tombi' in Leiden gewoon door moet gaan ondanks het feit dat het culturele verdrag met Zuid-Afrika is opgezegd. "Het stuk bevat geen politie ke boodschap Het had net zo goed uit Zimbabwe kunnen komen", aldus Van Dam. In de Schouwburg-commissie staakten vorige week de stemmen. Toen de kwestie aan de orde kwam waren er buiten voorzitter Sehoute slechts vijf van de zeven com missieleden aanwezig. Twee leden stemden de musical weg. Zy zien liever dat de ge meente een schadevergoe ding van 18 000 ildW n tx taalt dan dat er binnenkort zwarte Zuid-Afrikanen in de Schouwburg staan te swin gen Een commissielid stem de voor het doorgaan van de musical en twee onthielden mming Sehoute vond dat hij met dit stemgedrag geen kant opkon en besloot de zaak voor te leggen aan zyn collega-wet houders en aan de burge meester Dit college stelde zich gisteren op het stand punt "dat het niet op zijn weg ligt om een theaterstuk in houdelijk te toetsen tenzij het stuk tegenstrijdig is aan de wet". Met andere woorden; er werd besloten dat er geen be sluit kon worden genomen Wethouder Sehoute "Dat bete kent dat de definitieve beslis sing nu door de Schouwburg directeur wordt genomen. De musical gaat dus door". Wel zal waarschijnlijk op aan drang van het PvdA-raadslid de Schouwburg- Mari Ko orde; ning een h stuurd naar het Haagse orga nisatiebureau Jacques Senf. Dat briefje moet de organisa tor van de Zuid-Afrikaanse trip duidclyk maken dat wanneer de commissieleden op de hoogte waren geweest van do dubieuze achtergrond van 'Ipi Tombi' de musical nooit naar Leiden was ge haald. Oftewel, als de com missieleden bij het vaststel len van de theateragenda niet haden zitten pitten dan was het feest nooit doorgegaan en was er van enige opschud ding nooit sprake geweest...". Offervaardigheid Brigadier Peet hoeft voortaan geen collectanten meer te 'screenen'. De politie stoot dit stukje service verlening aan collecte-organisaties af. Tot nu toe kreeg de politie bij een straatcollecte drie dagen na de collecte een lyst met namen van collectanten bin nen Bij een huis-aan-huis- collecto kreeg de politie zo'n lyst drie dagen vóór de col lecte binnen Brigadier Peet bekeek die lij- fa d "in i. kijken "t er Ie mand tussenzat die er wel eens met een volle collecte bus vandoor zou kunnen gaan. In twintig jaar tijd heeft deze politieman slechts vier keer een collecte-organisatie getipt dat er een dubicuse collectant op de lijst stond Het PvdA-raadslid Eikerbout, een voorvechter van de pnva- cy-beschcrming. vroeg zich laatst af of de politie deze ser vice-verlening niet achterwe ge kon laten Bij de politie vonden ze dat al lang best. Want het natrek ken van collectanten mag dan een lage prioriteit genie ten. het kost flink wat werk. En in een tijd dal er bijvoor beeld flink bezuinigd moet worden op de overuren juicht men een stukje werk bespa ring van harte toe. De com missie politiezaken ging gis teravond akkoord met deze ■rkbc: ng.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3