'W erkgelegenheids- plan is onvermijdelijk' s-mar KT* Leipziger Messe en de Duits- Duitse handel Geen goedkeuring voor jaarrekening van Ford Westduitse stroomtarieven omhoog Beurs Amsterdam Om bouw Kalkar te voltooien Voorzitter FNV: Bcursoverzicht DINSDAG 8 SEPTEMBER 1981 PTT De Nederlandse PTT heeft bij het Noorse electronische bedrijf Gustav A. Ring twee automati sche telefoon-distributie syste men besteld voor een bedrag van ruim 1.1 miljoen gulden. Volgens Ring betekent de order een doorbraak voor de Noorse electronische industrie, omdat voorheen de automatische tele foondistributie systemen alleen maar geleverd werden door Phi lips uit Nederland en L.M. Erics son uit Zweden. Ring heeft eer der al acht van deze systemen aan de Nederlandse PIT gele verd. Het eerste werd ongeveer een jaar geleden geplaatst bij de Nederlandse Dagblad Unie in Rotterdam. Nedlloyd Nedllovd Rijn- en Binnenvaart BV in Rotterdam zal van de even eens in Rotterdam gevestigde re derij Calpam International vijf tien kleine tot middelgrote bin nen vaart-tankschepen (1000 tot 1500 ton) overnemen. Calpam. voor 50 procent eigendom van Chevron en voor 50 procent van de Steenkolen Handels Vereni ging. verzorgt met deze vijftien schepen en vijftien nog kleinere onder meer het bunkeren van zeeschepen in het Rotterdamse havengebied. Omzetdaling De handel in bouwmaterialen ver wacht dit jaar af te sluiten met een omzet die 220 miljoen gulden lager zal liggen dan die over 1980. Dit staat in de jongste editie van het maandblad van de Hibin. de vereniging van handelaren in bouwmaterialen in Nederland. De vereniging baseert haar ver wachting op het aantal woningen dat op 31 december van dit jaar volgens de Hibin in aanbouw zal zijn. Export BONN-MUNCHEN (ANP) De Westduitse electriciteitsbedrij- ven mogen hun stroomtarieven verhogen om de financiering van de bouw van twee kerncentrales rond te krijgen. De ministers van economische zaken van de Bondsrepubliek en zijn deelsta ten hebben hier gisteren toe stemming voor gegeven, zo is in München bekendgemaakt. Twee weken geleden werd bekend dat er financieringsproblemen zijm bij de bouw van een snelle kweekreactor in Kalkar en van een hoge-temperatuurreactor in Schemhausen. Voor Kalkar zou men momenteel zelfs een miljard mark tekortkomen. Bij dit laat ste project is ook de Nederlandse regering betrokken. De regering in Bonn wil dat de elektriciteitsbedrijven het ont brekende bedrag op tafel leggen. De bedrijven lieten echter bij monde van hun organisatie, de VDEB. weten dat zij er niets voor voelen steeds weer geld in pro jecten te steken die om politieke redenen telkens vertraging oplo pen. In West-Duitsland zijn de anti-kernenergiebewegingen zeer actief. De ministers van economische za ken spreken zich er nu duidelijk voor uit dat de reactoren worden voltooid en in gebruik worden genomen. Dat laatste op voor waarde dat aan alle veiligheidsei sen is voldaan, zo deelde de Beierse minister van economi sche zaken. Anton Jauman. na afloop van besprekingen tussen de ministers mee. De ministers zijn het er verder over eens geworden vdat hel vergun ningenstelsel voor het bouwen van kerncentrales moet worden vereenvoudigd. Op het ogenblik kan het wel tien jaar duren voor dat de vergunning voor de bouw van een kerncentrale door alle ambtelijke molens heen is. Aan de reactor in Kalkar wordt nu al acht jaar gewerkt en nog steeds is niet met zekerheid te zeggen wanneer hij klaar zal zijn. Aanvankelijk zou de bouw niet meer dan 1.5 miljard mark kos ten. Met ingang van 1980 zou de reactor elektriciteit leveren. Op het ogenblik raamt men de bouwkosten op 5.4 miljard mark. De hoge-temperatuurreactor in Schemhausen is het op één na grootste kernenergieproject in de Bondsrepubliek Tot dusver heeft de bouw 2.3 miljard mark gekost. Ook van deze reactor is nog niet bekend wanneer hij uit eindelijk in gebruik kan worden genomen. Nederlands agrarische export is de eerste helft van dit jaar naar waarde fors gestegen: van 15.8 miljard gulden in het eerste half jaar 1980 tot 19,2 miljard gulden in het afgelopen halljaar. dat is een stijging met 21,3 procent. Naar hoeveelheid was er een stij ging van 9.6 procent. Het ministerie van landbouw en visserij heeft dit gisteren meege deeld. De invoer van agrarische produk- ten nam minder snel toe. Daar door kon de netto-bijdrage van de agrarische sector met 38 pro cent stijgen: van 4.6 tot 6,3 mil jard gulden. LEIDEN - Op de Leidse veemarkt wer den vandaag 4531 dieren aangevoerd. Daarmee kwam de totale aanvoer op 6325. Gespecificeerd zag de aanvoer er als volgt uit: 200 slachtrunderen. 455 ge- bruiksvee. 92 graskalveren. 1519 nuch tere kalveren. 50 veulens/pony's. 758 varkens, 62 biggen, 1188 schapen/lam meren, 107 bokken/geiten. De prijsnoteringen waren als volgt: stie ren tot worstkoeien hetzelfde als giste ren. nuchtere slachtkalveren van 125 tot 200. slachtzeugen van 310 tot 320. melk en kalfkoeien van 1800 tot 3175. vare koeien van 1200 tot 2550, pinken vam 900 tot 1600, graskalveren van 400 tot 1200, nuchtere kalveren rood van 350 tot 580. zwart van 275 tot 480. biggen van 110 tot 120. schapen van 180 tot 240. lam meren van 200 tot 245. geiten van 20 tot 100. Toelichtingen (aanvoer, handel, prij zen): slachtrunderen redelijk, redelijk, stabiel: kalf- en melkkoeien dito; vare koeien dito; vaarzen en pinken dito; graskalveren dito: nuchtere kalveren re delijk. vlot. stabiel: paarden/ponv's re delijk. redelijk, stabiel; varkens rede lijk. vlot. iets hoger; lopers/biggen dito; schapen/lammeren redelijk, redelijk, stabiel; geiten dito. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn Andijvie per kg 0.34-0.35. Bospeen II 96- 1,26. Waspeen A I per kist 3.20-4,50, A II 3,20-5. B I 3.20-5,50, B II 0,80-4.50. Aan voer: 78-440 ton, Sla (natuur) 0.20. Spi nazie 0.76-0.79. Uien per kg 0,38-0.46. Pe terselie tkrul) 0,27-0.29. Bloemkool 6 per bak I 92-1,18. II 50-76. 8 I 70-77. 10 I 0,63. AMSTERDAM (GPD) - FNV-voorzitter Wim Kok is van mening, dat zonder een werkgelegenheids plan het niet zal lukken om de werkloosheid terug te dringen. Aan de andere kant meent hij, dat de uit voering van een werkgele genheidsplan grote pro blemen zal ondervinden door het gebrek aan geld, doordat het financierings tekort van de overheid moet worden terugge bracht en de collectieve uitgaven moeten worden gestabiliseerd. „Het kan best eens zijn, dat het nieuwe kabinet hiermee eerder werkgelegenheidsschadelijk, dan werkgelegenheidsvriende lijk bezig is", aldus Kok na af loop van de vergadering van de Federatieraad van de FNV. Kok meent, dat zowel de werkne mers in het bedrijfsleven als de politici de hand aan de ploeg die nen te slaan om de dreiging van 500.000 werklozen af te wenden. Voor het voeren van een goed be leid door het nieuwe kabinet hangt volgens Kok veel af, hoe de door het thans nog zittende kabinet in te dienen begroting kan worden bijgesteld. „In ieder geval moet een werkgelegen heidsplan er snel komen; het heeft de grootste prioriteit", al dus Kok. Kok zei, dat de FNV voor wat be treft het arbeidsvoorwaardenbe leid voor 1982 in ieder geval blijft staan op handhaving van het hui dige systeem van volledige auto matische prijscompensatie. Bo vendien vindt de FNV, dat er niet geknibbeld mag worden aan de minimum-inkomens. Het pro cent minder, wat het regeerak koord tussen CDA, PvdA en D'66 thans toestaat, vindt de FNV al te veel. De FNV gaat voor 1982 een ar beidsvoorwaardenbeleid per be drijfstak en per bedrijf voeren. Overleg op centraal niveau ziet de FNV thans nog niet zitten, te meer, daar de werkgevers alleen centraal overleg willen, als er wat gaat gebeuren met de prijscom pensatie en de koppelingsme chanismen. AMSTERDAM - Gisteren vergaderde de Federatieraad van het FNV in Amsterdam over onder politieke en sociaal-economische situatie. Foto: voorzitter van het FNV Wim Kok met links naast zich vice voorzitter Wim Spit. AMSTERDAM (ANP) - De ac countants van Ford Nederland kunnen geen oordeel geven over de getrouwheid van de jaarreke ning over 1980 van de vennoot schap als geheel. De accountants schrijven in het jaarverslag, dat de directie van Ford Nederland voor een belangrijk deel van de onderneming beëindiging voor stelt. Maar een begroting van de met deze beëindiging verbonden kosten ontbreekt. Voorts bestaat onvoldoemde zekerheid, dat de financieringsmiddelen benodigd voor deze kosten en voor de ver liezen geleden na 1980 beschik baar zullen zijn. aldus de accoun tants. Zoals bekend maakte de directie van Ford Nederland eind april van dit jaar bekend de produk- tie-afdeling per 30 september te willen sluiten. Het terrein van de Ford fabriek in Amsterdam zou worden verkocht. Alleen de ver kooporganisatie van Ford Neder- Het personeel zette zich hier tegen af. Na een bezetting van de fa briek kwam het tot een kort ge ding tussen vakbonden en direc tie. Hierbij werd het de directie verboden om de produktie te stoppen, voordat de onderne- HOEVELAKEN - Het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten gaat zich volledig terugtrekken uit de vrije sectormarkt. Drs. W Dijksterhuis, lid van de raad van bestuur van het Bouwfonds, heeft dit gisteren bevestigd. Het fonds heeft deze beslissing ge nomen, omdat woningen vrije sector volgens hem na lijks nog zijn te verkopen. Van daag en morgen plaatst het bouwfonds advertenties in cl bladen, waarin het 97 vrije-; torwoningen aanbiedt met kor tingen. mingskamer van het Gerechts hof in Amsterdam hierover heeft beslist. Hiertegen is de directie in beroep gegaan In het jaarverslag stelt de directie thans, dat het tijdschema bij het voorgestelde reorganisatieplan door het rechterlijke verbod is doorbroken. Uitgaande van dit tijdschema stelde de moeder maatschappij Ford Motor Comp. de financiering van het sociale plan in het vooruitzicht. Het von nis maakt het onmogelijk om dit tijdschema nog aan te houden, aldus de directie. Het vorige jaar boekte de produkr tie-afdeling een negatief bedrijfs resultaat van 41.1 miljoen (1979: 36 miljoen negatief). De sterke daling van de verkopen van geimporteerde produkten - voornamelijk Ford-personenwa gens had tot gevolg, dat ook op deze activiteiten een negatief be drijfsresultaat werd behaald van 16,1 miljoen tegen een winst van 30,5 miljoen een jaar eer der. Op de eerste dag van de Leipzi ger Messe. die tot zondag duurt, hebben zowel de Oost- duitse staats- en partijleider Erich Honecker als de per manente vertegenwoordiger van de Bondsrepubliek Duitsland in Oost-Berlnn Claus Boclling. gezegd dat beide Duitse staten zeer geïn teresseerd zijn in meer han del met elkaar. Dat zou de vrede in de wereld bevorde- De verhouding tussen West- en Oost-Duitsland is de laatste tijd weer een veelbesproken onderwerp geworden. Als ge volghvan de troebele relaties tussen Oost en West in de we reld zijn ook de Duits-Duitse betrekkingen er de laatste tijd niet beter op geworden Bondskanselier Helmut Schmidt heeft tot twee keer toe een gepland bezoek aan de Duitse Democratische Re publiek moeten uitstellen. De eerste keer vanwege de Russische invasie in Afgha nistan en de tweede keer van wege de situatie in Polen. Na dat de DDR enige tijd gele den ook nog het verplichte bedrag dat westerse bezoe kers moeten omruilen in 'Oostmarken', drastisch ver hoogde van 6.50 mark tot 25 mark per dag. was het kli maat tussen de beide Duits- landen nogal ijzig geworden. Zeker de laatste tijd heeft het er echter alle schijn van. dat Bonn en Oost-Berlijn krach tig proberen daar verande ring in te brengen. Natuurlijk kunnen de DDR en de Bondsrepubliek het zich niet permitteren, onafhankelijk te opereren van de respectieve lijke bondgenootschappen, het Warschau pact en de NA VO. maar er wordt van alles aan gedaan om de schade zo klein mogelijk te houden Helmut Schmidt en Erich Ho necker hebben elkaar brie ven geschreven. Er was de af gelopen week een bezoek van enkele Bondsdagleden aan de DDR. en de sociaal-demo cratische ontwapeningsex pert Egon Bahr heeft, opval lend. langdurig met Honec ker zelf kunnen praten. Of bondskanselier Helmut Schmidt na het bezoek eind november van de Russische staats- en partijleider Brezjn- jev aan Bonn inderdaad naar de DDR reist, staat echter nog niet definitief vast. Des gevraagd zei Erich Honecker in Leipzig ..Dat weten alleen de goden". Ondanks deze bemoedigende politieke geluiden heerst er ten opzichte van de ontwik keling van de handel tussen beide Duitse staten niet veel optimisme Na de DDR is de Bondsrepubliek in Leipzig weliswaar het meest massaal vertegenwoordigd. maar Westduitse zakenlieden stel len nu al onrustig vast dat de massale groei van de handel met de DDR in 1980 dit jaar bij lange na niet gehaald wordt. In 1980 bedroeg hi t Duits-Duitse handelsvolume bijna 12 miljard mark. Ten opzichte van het jaar daar voor betekende dit een groei van 18.7 procent, die vooral te danken was aan de sterk ge stegen handel in chemische produkten en grote Oostduit- den slechts sprake was van een handelsgroei van 4 pro cent Dit heeft uiteraard ook te maken met de recessie m de wereldeconomie en de re latief hoge rentestand in West-Duitsland (wat weer te maken heeft met de zogehe ten hoge-rentepolitiek in de Verenigde Staten). Maar be slissend is veel meer. dat het nieuwe economische vyfja- renplan van de DDR een ver mindering van de import tot doel heeft. Dat laatste is voor de DDR bit- I tenein handelsba- nen. Dat was |f jaar opgeld n 17.3 miljard bijna 15 mil jard op rekening kwam van de handel met westerse geïn dustrialiseerde landen Oost-Duitsland zou de handel met het westen wel willen vergroten, als zij firma's uit de Bondsrepubliek zou kun nen betalen met goederen in plaats van harde v aluta. Maar die firma's zijn daar niet zo enthousiast over. omdat die Oostduitse goederen niet be paald van topkwaliteit zijn. wordt hier gezegd. Een gedeelte van het Oostduit se handelstekort met West- Duitsland. dat eind 1980 3.9 miljard mark bedroeg, wordt gefinanciecrd door een rente loos Westduits krediet. Dit is de zogenaamde ..swing" ter grootte van 800 miljoen mark. Deze faciliteit wordt automatisch verminderd tot 200 miljoen voor de jaren '82- '86. als er tenminste geen nieuwe overeenkomst komt. Eind van dit jaar moet daarover worden onderhandeld tussen Bonn en Oost-Berlijn. In de Bondsrepubliek wordt ge hoopt dat hierdoor mogelijk heden kunnen ontstNUl (MD de DDR min of meer te dwin gen bepaalde westerse eisen in te willigen. Hoog op de verlanglijst staat een vermin dering van de gedwongen geldomruil voor mensen die naar Oost-Duitsland willen reizen. Dat zou namelijk een aanzienlijke verbetering voor het humanitaire klimaat tus sen beide Duitslanden bete kenen. HANS AMESZ NCW:waken over vakantiegeld DEN HAAG - Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) voelt niet veel voor een aftopping van de vakantietoeslag in 1982, zoals dat in 1981 is gebeurd. Dat viel gisteren tijdens een persconferentie op te maken uit de woorden van drs. N. Vogelaar, beleidsmedewerker bg het NCW. Vogelaar zei dit jaar naar aanleiding van berichten dat volgens de miljoe nennota voor 1982 de mimuminkomens er meer op achteruit zullen gaan dan de één procent die wordt genoemd in het regeerakkoord, terwijl de hogere inkomens er juist op vooruit zullen gaan. ..Wij zien ook wel in dat dit inkomensplaatje niet zo fraai is", aldus Vogelaar Mogelijk valt er in de sfeer van de sociale premies nog wat aan te verschuiven, maar veel mogelijkheden zyn er volgens hem niet DINSDAG 8 SEPTEMBER 1981 ACTIEVE AANDELEN AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse effectenbeurs stonden vandaag de koersen an dermaal onder druk. Een belang rijke factor hierbij was de aan houdende rentestijging die het kopen van aandelen thans min- d.-r aantrekkelijk maakt Verder speelde voor de internatio nale waarden een rol dat ver wacht werd dat de koersen in Wall Street, die gisteren dicht was. zullen zakken Ook de obli- gatiemarkt brokkelden de note ringen verder af tot ca. 0.4 punt Er was daarbij gebrek aan affai re Handelaren noemden op nieuw een gebrek aan liquiditeit Voorts blijft het buitenland als koper de grote afwezige Bij de internationale aandelen was Unilever de grote verliezer Na een grote koerssprong na de be kendmaking van de halfjaarcij fers zijn de aandelen al geruime tijd weer aan het zakken Van daag ging er nog eens f 2.60 van de pnjs af op f 149. Koninklijke Olie zakte zestig cent op 84 40 en KLM vijftig cent op f 97.50. Akzo zag veertig cent verdwij nen op 22.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19