Gehandicapten in rij voor begeleide kamers over Onenigheid advocatenrekening SPC hoopt op medewerking Katwijk Stacaravan in vlammen opgegaan Najaarsmarkt in Bodegraven DINSDAG 8 SEPTEMBER 1981 KATWIJK/LEIDEN - "Het zal voor ons een enorme teleur stelling zijn als de begeleide kamerbewoning in Katwijk niet van de grond komt. De kandidaten en het Sociaal Pedagogisch Centrum staan werkelijk te popelen om aan de slag te kunnen gaan", aldus Harry Beijk, een mede werker van het SPC uit Leiden. Burgemeester en wethouders van Katwijk hebben de plannen voor de begeleide kamerbewoning echter voorlopig in de ijskast ge zet. Zij willen dat de raadsfrac ties zich nog een keer beraden over het bedrag van 70.000 gul den dat jaarlijks voor het project moet wordt uitgetrokken. De chef van het bureau sociale za ken in Katwijk, A. den Hoed: "B en w staan echt niet te trappelen om aan het project mee te doen. Zij vinden het een uiterst sympa thiek doel, maar zij vragen zich af of de uitgave van 70.000 gul den per jaar wel zo verantwoord is". De begeleide kamerbewoning is bedoeld voor mensen uit Kat wijk die nog niet in staat zijn zelf standig te wonen, met name heel ücht geestelijk gehandicapten en sociaal gehandicapten. Sociaal gehandicapten zijn mensen die moeite hebben om vrienden en kennissen te maken en dergelij ke relaties te onderhouden. Het SPC heeft vijf kandidaten voor de begeleide kamerbewoning in Katwijk. Deze mensen zullen, als de plannen doorgaan, in een pand worden ondergebracht waar ieder een eigen kamer heeft. Twee part-time beroepskrachten zullen de kandidaten leren op ei gen benen te staan. Hun wordt bijgebracht hoe ze zelf hun eten moeten koken, hoe ze hun kleren moeten wassen en hoe ze het ver standigst met geld moeten om gaan. Het is de bedoeling dat iedere kan didaat een eigen kookgelegen heid krijgt. De begeleiding wordt aangepast aan de wensen en be hoeften van de verschillende personen. De begeleide kamer bewoning duurt tenminste één jaar en ten hoogste twee jaar. De bewoners kiezen, behalve de beroepskracht die hen geduren de hun leertijd begeleidt, ook een zogenoemde "buitenbegelei der". Deze buitenbegeleider kan een maatschappelijk werker zijn, maar ook een vriend of een fami lielid die het vertrouwen geniet van de bewoner. De buitenbege leiders moeten de kamerbewo ner in de gaten houden geduren de de tijd die hij in het huis door brengt. Maar ook als de bewoner is uitge leerd en zelfstandig is gaan wo nen, heeft de buitenbegeleider nog een taak. Hij moet de ex-be woner opvangen en helpen met de problemen die kunnen opdoe men als hij op eigen benen staat. De part-time beroepskrachten en de buitenbegeleiders zullen wor den bijgestaan door een begelei dingsteam. In het begeleidings team zullen een psycholoog en eventueel een pedagoog en maat schappelijk werker zitten. De mensen die in aanmerking ko men voor begeleide kamerbewo ning moeten aan een aantal eisen voldoen. Zij moeten inwoner van Katwijk zijn, ze mogen niet ver slaafd zijn aan alcohol of drugs en ze mogen geen ernstige ge dragsmoeilijkheden hebben. Verder moeten ze behoefte heb ben om zelfstandig te wonen en moeten ze in staat worden geacht om hun leertijd te volbrengen. De kandidaten moeten als ach tergrond mlk-school, ITO, IHNO of enkele jaren lagere school hebben. De 70.000 gulden, waarmee B en W zoveel moeite hebben, gaan voornamelijk op aan de loonkos ten voor de part-time beroeps krachten. Toch wil het SPC niet met vrijwillige begeleiders werken. Harry Beijk: "De erva ring heeft geleerd dat de kwali teit van het werk meer is gewaar borgd als er met beroepskrach ten wordt gewerkt. Daar komt nóg bij dat vrijwilligers nog wel eens een keer vroegtijdig afha ken. Een vrijwilliger die een an dere baan krijgt of verhuist, stopt met begeleiding als het hem teveel tijd gaat kosten of de afstand te groot wordt". "Het is voor de bewoners beter dat zij gedurende hun leertijd om gaan met één en dezelfde bege leider. Vandaar dat het SPC heeft gekozen voor beroeps krachten. Een soortgelijk project in Gouda heeft geleerd dat die opzet de beste resultaten geeft. Behalve de hoge, jaarlijks terugke rende lasten, hebben B en W van Katwijk nog een bedenking te gen het plan van het SPC. De ge meente vreest namelijk dat de bewoners te lang in het huis blij ven. Een leertijd van twee jaar is volgen B en W het maximum. A. den Hoed: "Wij begrijpen echter dat het SPC hierover geen garan ties kan geven zolang het nog geen ervaring heeft met begelei de kamerbewoning in Katwijk Harry Beijk hoopt dat de begeleide kamerbewoning zo snel mogelijk kan beginnen. "Behalve de vijf kandidaten die, wat ons betreft, in aanmerking komen voor een plaats, hebben we ook nog een wachtlijst met vijftien perso- "Er blijkt dus duidelijk dat er be hoefte is aan een dergelijk pro ject. Bovendien is het zo dat er veel meer personen in aanmer- Enige begeleide kamerbewo ners en hun begeleider in Gou da. De stichting GEMIVA i heen daar al ruim tes Jatr een projekl begeleide kamerbewo ning met veel succes. Het SPC uit Leiden wil iets dergelijks ook in Katwijk beginnen. De gemeente Katwijk hondt de boot echter af omdat zij het projekt te duur vindt. king willen komen voor een plaats als de begeleide kamerbe woning eenmaal draait. De erva ring heeft geleerd dat veel men sen eerst de kat uit de boom kij ken, voordat ze zich aanmelden", aldus Harry Beijk. Afrit weg om doorgaand verkeer te weren SASSENHEIM - De verdwijning van de op- en afrit van rijksweg A44 (Amsterdam-Wassenaar- Den Haag) bij de Sikkens-fa- briek in Sassenheim is gewenst om het doorgaande verkeer uit Sassenheim te weren. Dit schrijven burgemeester en wet houders van Sassenheim in het onlangs door de gemeenteraad goedgekeurde verbeteringsplan voor de verkeersafwikkeling in hun gemeente. De op- en afrit zou daar overbodig zijn geworden nu de aansluiting van de autosnelweg op de Warm- onderweg gereed is gekomen. Daarnaast is Sassenheim ook vanaf de snelweg te bereiken via de zogenaamde noordelijke op en afrit, die aansluit op kruis punt Noord. 3 en W schrijven, dat een eventue le opheffing van de aansluiting op de "Klinkenberg" bij Sikkens punt van overleg moet zijn met de beheerder van de weg: rijks waterstaat. Directeur gemeenterwerken van Sassenheim, Van der Merwe. legt uit dat de bewuste autosnel weg-aansluiting wellicht wel be langrijk blijft voor de gemeente Voorhout. Want over de nieuwe verbindingsweg tussen nieuw bouwwijk Oosthout in die ge meente en de autosnelweg is nog vrijwel niets zeker. Van der Merwe verwacht dat die verbindingsweg ergens tussen de Klinkenberg en de huidige Warmonderweg op de Hoofd straat zal aansluiten. In dat geval zou het Voorhouts verkeer ook via de aansluiting op de Warm onderweg de A44 kunnen berei ken. "Voor Sassenheim is echter het aansluitpunt Sikkens na de uit breiding van de Warmonderweg- aansluiting volkomen overbodig geworden want 2 autosnelweg aansluitingen is voor een ge meente als Sassenheim mei 13.000 inwoners echt wel vol doende", aldus de directeur ge meentewerken. NIEUWKOOP - Een stacaravan op camping de Roerdomp aan het Zuideinde is vannacht geheel uitgebrand. Door nog onbeken de oorzaak sloegen om kwart voor drie de vlammen uit de ca ravan. Hoewel de brandweer om vijf over drie de brand al meester was. brandde deze geheel uit. De technische recherche zou van morgen een onderzoek naar de brand instellen. Brandstichting wordt niet geheel uitgesloten omdat de Utrechtse eigenaar van de caravan op het moment van de brand niet aanwezig was. HAARLEMMERMEER Onze nationale luchtvaartmaatschappij en een restaurateur menen een originele uitvlucht te hebben gevonden voor het verbod om langs autosnelwegen reclameborden te plaatsen. Trots meldt de luchtvaartonderneming dat men daarom maar vanaf het dak van een onlangs geopend wegres taurant reclame voor de eigen nering voert. Of de maatschappij ook voorzieningen gaat treffen om het voor de luchtreizigers mogelijk te maken onderweg uit te stappen om een kop koffie te gebruiken, verklapt zij niet. In Leimuiden LEIMUIDEN De gemeenteraad van Leimuiden heeft unaniem besloten "niet verder te praten" over de enkele jaren geleden uit de gemeentekas betwalde reke ning van een advocaat. Een voor stel van progressief Leimuiden 2000 om deze kosten door de po litieke partijen in de gemeente kas te laten terugstorten, haalde het niet. In de vijandige sfeer waaronder de behandeling van dit voorstel plaatsvond, werd volgens burge meester G.J. van der Kroft ten slotte gekozen voor het laten rus ten van de gewraakte rekening. Bovendien stemden volgens Van der Kroft alle raadsleden (ook van Leimuiden 2000) tegen het terugstorten in de gemeentekas. De advocaat werd ingeschakeld ten tijde van de gemeenteraads verkiezingen in 1977. Volgens burgemeester Van der Kroft ge beurde dat op verzoek van het college van burgemeester en wethouders. De advocaat moest uitzoeken "in hoeverre een com binatie van wethoudersschap en andere banen mogelijk is". Lei muiden 2000 beweert daarente gen dat het hier een privé-aange- legenheid betrof van wethouder J. den Haan. Den Haan was ver zocht wethouder te worden, maar zijn baas was daar volgens Leimuiden 2000 niet zo gelukkig mee. Om dit eens juridisch uit te diepen zou Den Haan een advo caat in de arm hebben genomen. De rekening van de advocaat werd betaald uit de gemeentekas. "Te recht", zegt burgemeester Van der Kroft: "Het college van bur gemeester en wethouders heeft opdracht gegeven aan de advo caat". "Onterecht", zegt Leimui den 2000: "Den Haan had de kos ten zelf moeten betalen" De politieke partijen in de raad ontstaken in grote woede door het aan de kaak stellen van deze zaak door Leimuiden 2000. Het CDA en de VVD vonden het on gepast. Met name waren zij boos over de manier waarop Leimui den 2000 deze zaak aan de orde stelde. "Botweg" het voorstel of de raadsleden maar even de por temonnee wilden trekken voor he terugstorten van de rekening in de gemeentekas. Zelf had Lei muiden 2000 haar deel (347.86) al klaar liggen. De gemeente Lei muiden zou het geld als gift ac cepteren. WD-er J.H. van Dam hield het niet langer uit en stelde voor "niet verder te praten". Het had volgens hem geen zin over deze kwestie te praten. De gemeente raad (inclusief Leimuiden 2000) was het hiermee eens. Daarna werd (razendsnel) het voorstel van Leimuiden 200D door burge meester Van der Kroft ter stem ming gebracht. Dit voorstel werd door de gehele gemeenteraad verworpen Inclusief Leimuiden 2000. die volgens Van der Kroft in de verwarring tegen haar ei gen voorstel stemde KATWIJK AAN DE RIJN - Een aantal kwe kers uit Rijksdorp bij Wassenaar maakt zich ernstig bezorgd over de uitbreidingsplannen van de Leidse Duinwa ter Maatschappij (LDM). De Wassenaar- se kwekers zijn bang dat een meer intensieve waterwinning in het duingebied het water peil van hun tuinbouw- grond zal aantasten. De bezwaren van de kwekers kwamen naar voren op de gisteren in Katwijk aan de Rijn gehouden voorlichtings avond van de streekcommis- sie Bollenstreek over de wa terwinning in de duinen. Di recteur De Jong van de LDM zette op deze avond uiteen hoe zijn bedrijf meer water aan de duinen wil gaan ont trekken. De bestaande water bekkens worden niet uitge breid. wel wil de LDM tussen de bestaande duinmeren winkanalen maken. De waterreservoirs kunnen dan volgens De Jong efficiën ter worden gebruikt. Een groep Wassenaarse bollen- kwekers. van wie het land grenst aan het waterwinge bied van de LDM. toonden zich tijdens de voorlichtings avond erg bezorgd over de uitbreidingsplannen. Ze ver telden nu al in natte periodes een veel te hoge grondwater- Kwekers bezorgd over plannen van LDM stand te hebben waardoor "de bollen dreigen te verzui pen". De kwekers zeiden al op eigen kosten drainagestel sels te hebben moeten aan leggen om de overlast van de LDM te kunnen beperken. Ze vrezen dat een verdere ut- breiding van de waterwin ning de situatie nog zou kun nen verergeren. De Jong sprak de bezwaren van de kwekers met klem te gen. "De uitbreiding zal abso luut geen invloed hebben op het waterpeil aan de duin- voet. dat garandeer ik. De nieuwe winningskanalen ko men tussen de bekkens in. Maar als u werkelijk schade ondervindt als gevolg van de waterwinning door de LDM, sta ik ervoor garant dat we dat rechttrekken", verzeker de hij. Een toezegging dat de LDM de problemen van de Wassenaarse kwekers zou on derzoeken wilde hij echter niet doen. men van de kant van T. Roe- loffzen van de Stichting Duinbehoud, die samen met De Jong het forum vormde. Roeloffzen benadrukte voor al de aantasting var> de na tuur in de duinen als gevolg van waterwinning. Hij noem de een aantal andere moge lijkheden van waterzuivering die de schade aan de duinen zouden kunnen beperken, zo als een voorzuiVenngsinstal- latie. diepteinfïltratie en het onttrekken van water aan de grote spaarbekkens in de Biesbosch. .Hij verweet de LDM dat deze alternatieven niet voldoende zijn onder zocht. Voor wat betreft de wenselijk heid van een voorzuivenngs- installatie waren de duinbe schermer en de directeur van de LDM het eens. De LDM' wacht al jaren op de nodige vergunningen daarvoor. Met diepteinfïltratie neemt de LDM op het moment op klei ne schaal proeven. De Jong stelde wel dat deze wijze van waterzuivering duurder is dan de op het moment toege paste oppervlakteinfiltratie. Het onttrekken van water aan de spaarbekkens in de Bies bosch. die een grote overca paciteit hebben, wilde De Jong niet serieus in overwe ging nemen. "Aan dergelijke dure oplossingen wil ik nu nog niet denken, stelde hij. "We willen het eerst met de nieuwe winmngskanalen proberen". Ook de suggestie om het Ommedijkse- en het Oosterduinsemeer tot spaar bekkens te maken, wees hij van de hand. Vrachtauto rijdt winkel binnen ALKEMADE - Een vrachtwa gen met aanhanger is van morgen om acht uur een win kel aan het Noordeinde in Roelofarendsvecn binnenge reden. Persoonlijke ongeluk ken deden zich daarbij niet voor. Hoe groot de schade aan pui en vrachtwagen is en door welke oorzaak de wagen de winkel in binnengereden was vanmorgen nog niet bij de politie bekend. ROELOFARENDSVEEN - Dc 15- jarige Michel K. van het Grutto hof in Roelofarendsveen is gis teravond omstreeks zeven uur door een steekvlam van in brand vliegende benzine ernstig ge wond geraakt aan hand en hoofd. Het ongeluk gebeurde op het cros sterrein bij het derde veld van voetbalvereniging DOS/R. Jon gelui hadden er een vuurtje ge- Twee jongens gewond door steekvlam stookt. Eén van de knapen gooi de een fles benzine in het vuur die een steekvlam veroorzaakte. Minstens twee jongens raakten gewonb. Michel moest zich on der doktersbehandeling stellen. Na overleg van de arts met het ziekenhuis mocht de jongen na behandeling naar huis. De iden titeit van dc andere gewonde jon gen is niet bekend. Hij is na het ongeluk op een brommer wegge reden. u BODEGRAVEN De najaarsmarkt in Bodegraven is gisteren ondei grote püblieke belangstelling begonnen. Het kaasdorp zal deze dagen een uitgebreid feestprogramma afwerken, dat grootser is opgezet dan in vori ge jaren. Veel aandacht trok gisteravond uiteraard de nieuwe kaa.skonin gin met haar twee hofdames De 33-janqe Riet Xoordhoek zal. geflankeerd door Lyan Verburg dinks) en Greet van der Vis. op vele plaatsen in het feeslende Bodegraven gesignaleerd kunnen morden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17