Provincie doet zuiniger aan Toch rol VN Afghanistan? Bezorgdheid Navo over oefeningen Sowjet-Unie IGOR KATHALIJN THOMAS BERNADETTE DEN HAAG - Do provincie Zuid- Holland moet, mot uitzondering van de milieusector, over de hele linie bezuinigen. Dat blijkt uit de ontwerp begroting 1982 van Ge deputeerde Staten, het dagelijks bestuur van de provincie. Het gaat daarbij vaak om pijnlijke in grepen. menen GS. In totaal moet bijna zes miljoen gulden worden bezuinigd. Ver der is voor ruim één miljoen gul den een beroep gedaan op de re serves. Al deze maatregelen moe ten een tekort van zeven miljoen gulden wegwerken. Het budget voor de provincie in 1982 komt uit op 517 miljoen gulden. Voor 1981 is dat 480 miljoen. Provinciale staten zullen zich op 26 november en 3, 4 en 10 decem ber, na bespreking in commissie vergaderingen, over de ontwerp begroting buigen. Vanwege het geldgebrek hebben Gedeputeerde Staten in de ont- werp-begroting geen nieuwe wensen opgenomen. Naast alle donkere wolken was er ook nog een lichtpuntje van 1,8 miljoen. Dat geld komt van de regering, die alsnog heeft besloten de uit kering uit het Provinciefonds met één procent reëel te laten toenemen. Een tegenvaller voor de provincie is de opbrengst van de heffing opcenten op de hoofdsom van de motorrijtuigen-belasting. Het au topark is vorig jaar niet met vijf procent toegenomen, maar met nog minder dan één procent. Dat scheelt de provincie ruim vier miljoen gulden aan inkomsten. Evaluatie Gedeputeerde Staten hebben bij de ontwerp-begroting een over zicht gegeven van het sinds 1978 gevoerde beleid. Dat is mede ge daan met het oog op de komende statenverkiezingen in maart vol gend jaar. Uitgangspunt was de „basis voor het beleid 1978- 1982", het provinciaal program ma, opgesteld aan het begin van die statenperiode. De mogelijkheden om een deel van de wensen uit de „basis voor het beleid" te verwezenlijken, zijn in de afgelopen jaren niet toegeno men. menen GS. „Toenemende financiële randvoorwaarden hebben de beleidsruimte in ster ke mate bepaald". GS denken daarbij aan de ver slechterde sociaal-economische situatie in het land, de kortingen op de uitkeringen uit het Provin ciefonds en de grote tekorten in de exploitatie van de Kiltunnel. Deze hebben het provinciale budget flink onder druk gezet. Onduidelijk Volgens GS bestaat er nog veel on duidelijkheid over de opsplitsing van Zuid-Holland van de kant van de regering in kleinere pro voor de agrarische structuurver betering zal GS adviseren over de agrarische problematiek in de Bollenstreek. Welzijn vincies. GS willen onder andere in Noordoostelijk- en Midden- Zuid-Holland de voorprocedure voor gemeentelijke herindeling laten beginnen zodra de daar ge vormde werkgroepen hun dis cussienota's hebben uitgebracht. De vraag of in deze provincie nog méér gebieden voor gemeentelij ke herindeling in aanmerking moeten komen, kan in het be leidsprogramma voor de volgen de statenperiode aan de orde ko- Rampenbestrijding Gedeputeerde Staten willen in de toekomst zoveel mogelijk gelijk vormigheid bij de gemeentelijke rampenplannen. GS verwachten dat volgend jaar een groot aantal gemeentelijke rampenplannen aan .de provincie zal worden voorgelegd. Het is de bedoeling een nieuw model gemeentelijk rampenplan en een nieuw pro vinciaal toetsingsmodel op te stellen. Verkeer en vervier Het uitstippelen van een wegen plan voor de provincie zal in de komende jaren het provinciaal bestuur veel hoofdbrekens kos ten, verwachten GS. Zo stuit de herziening van de Wet uitkering wegen (WUW) op grote moeilijk heden. Dat komt omdat de uitke ringen niet waardevast zijn. Ook is volgens GS bij de onderhouds uitkering geen rekening gehou den met het bestaan van dubbel- baanswegen, die in Zuid-Hol land geen zeldzaamheid zijn. De voorgestelde uitkeringen voor het onderhouden van secundaire wegen bedragen de helft van de werkelijke onderhoudskosten, aldus GS. „De sterk teruglopen de uitkeringen voor het onder houd (voor de komende vijf jaar geschat op 50 miljoeh) plaatsen de provincie voor nog onopge loste problemen". Het bezuinigingsspook laat nie mand ongemoeid. Het slaat ook toe bij de fietspaden in de pro vincie. Het moet allemaal wat minder mooi. „Versobering" is ook hier het veelgehoorde motto. Het onderzoek naar verbetering van de bewegwijzering voor (brom)fietsen zal volgend jaar worden afgerond. Op een aantal plaatsen is de bewegwijzering in middels al verbeterd. Het gebied Alphen aan den Rijn- Woubrugge komt, als de resula- ten van een ander experiment gunstig zijn, in aanmerking voor een verkeersreguleringsplan. De provincie wil met dergelijke plannen het oneigenlijk gebruik van het wegennet in het landelij ke gebied van Zuid-Holland te gengaan. Gedeputeerde staten besteden te vens aandacht aan verkeers- zwakke en kwetsbare verkeers deelnemers, zoals voetgangers en (brom)fietsers. Ter bestrijding van de verkeersonveiligheid worden ook verkeerslichten ge plaatst. Het gaat in 1981 om tien nieuwe verkeerslichtinstallaties en om twaalf volgend jaar. Waterhuishouding Gedeputeerde Staten hebben hun voorlopige voorkeur uitgespro ken voor een zoetwatervoozie- ning van Delfland, Schieland en Rijnland door gebruik te maken van de bestaande aanvoerwegen plus een pijpleiding van het Brielse Meer naar het Westland. GS en vertegenwoordigers van de hoogheemraadschappen ge ven daaraan de voorkeur boven aanleg van een zoetwaterkanaal Waddinxveen-Voorburg via Zoe- termeer. Nog dit jaar komen GS met een voorstel om de bestrijding van de muskusrat harder aan te pak ken. De opmars van het dijke- nondergravende dier vervullen GS met grote zorg. GS vinden dat op dit gebied samenwerking tussen de waterschappen een vereiste is. Milieu Milieu is de enige sector op de be groting die niet hoeft te bezuini gen. Veel geld uit milieupot gaat op aan de sanering van verontrei nigde plaatsen in de provincie. Belangrijke punten hierbij zijn: Opstellen van een saneringspro gramma voor gevallen waar bo demverontreiniging een gevaar voor de volksgezondheid bete kent; Een inventariserend onderzoek naar gebieden waar de chemi sche. fysische en biologische ei genschappen van de bodem niet of weinig worden beinvloed door menselijke activiteiten (bodem- beschermingsgebieden) Onderzoek naar de bescherming van grondwater. Verder is er een onderzoek begon nen naar de luchtverontreiniging door de vijf vuilverbrandingsin stallaties, waaronder die van Lei den, in Zuid-Holland. Zo nodig moeten de vergunningen op grond van de Wet inzake de luchtverontreiniging voor deze installaties worden aangepast om een „acceptabele woon- en leefomgeving te verzekeren". Op het gebied van de geluidhinder gaat de provincie stiltegebieden inventariseren en een provincia le verordening hiervoor uitbrei den. Krachtens de Wet geluid hinder moet de provincie een ge- luidhinderdienst in het leven roepen. De organisatie daarvan hangt samen met de manier waarop de gemeenten van deze dienst gebruik wensen te maken. De provincie heeft de gemeenten inmiddels naar hun mening ge vraagd. Gedeputeerde Staten zeggen dat 1982 van groot belang zal zijn voor de aanvaarding van het re creatiebasisplan Noord-Zuidhol lands plassengebied. Provinciale staten zullen over dat plan beslis sen. In het plan wordt onder andere ge sproken over voorzieningen voor land- en oeverrecreatie tussen Leiden, Warmond en omgeving, Oegstgeest, ten noorden van Al phen aan den Rijn in de Vieram- bachtspolder en ten zuiden van de Westeinder. Economische en agra rische zaken De werkgelegenheid in de provin cie ontwikkelt zich „ongunstig". Gedeputeerde Staten zijn daar om fel tegenstander van de sprei ding van de rijksdiensten. Om het energieverbruik te beteu gelen, hebben GS het bureau Energiebesparing in het leven geroepen. Het zal zich vooral be zig gaan houden met energiebe sparing „in eigen huis", met mo tiveren en voorlichten van lagere overheden. Voor de drinkwatervoorziening lijkt het komende begrotingsjaar een belangrijk jaar te worden. GS zullen in 1982 een begin ma ken met reorganisatie van de drinkwatervoorziening. De provinciale adviescommissie In het voorjaar van '82 zullen GS een nota uitbrengen met een bundeling van het beleid over het openbaar bibliotheekwerk. In november behandelen de sta ten het provinciale plan openba re bibliotheekvoorziening 1983- 1985. Gedeputeerde Staten verwachten dat het rijk over de brug zal ko men met een invulling van het beleid voor het orkestenbestel, waarbij ook de plaats van het Ge westelijk Orkest aan de orde zal komen. Vooralsnog blijft voor dit orkest de subsidie van de pro vincie op 55 procent van het te kort. De rest moeten de Zuidhol landse gemeenten bij elkaar brengen. Volgend jaar moet een provinciaal plan sociaal-cultureel werk (waarin een emancipatieplan moet zijn opgenomen) tot stand komen. Het moet gelden voor vier jaar. Ook moeten dan de eer ste jaarprogramma's komen voor emancipatie en sociaal-cultureel werk. De emancipatie van etni sche en culturele minderheden krijgt speciale aandacht. Ook in '82 gaat de provincie begin nen met de voorbereidingen voor het woonwagenplan '85-'90. Daarbij willen GS meer dan voorheen de woonwagenbewo ners betrekken. De plaats van de gehandicapte in de samenleving zal aan de orde komen in twee nota's. Een zal zich richten op li chamelijk gehandicapten en het provinciaal beleid. En er komt er één met uitgangspunten zwak zinnigenzorg over de planning van voorzieningen voor zwakzin nigen. Ruimtelijke ordening en volkshuisvesting De provincie wil in 1982 een eerste aanzet voor een provinciaal volkshuisvestingsplan klaar heb ben. Tevens moeten er dai) in het kader van de decentralisatie, provinciale volkshuisvestings commissies worden ingesteld. Deze moeten bestaan uit verte genwoordigers van rijk, gemeen ten en provincie. Het accent bij het streekplanwerk komt volgens GS medio '82 te liggen op uitbouw en uitvoering van streekplanprogramma's. De evaluatienota van de streekplan nen Zuid-Holland-Oost en -West gaat in mei naar Provinciale Sta ten. Bij de beoordeling van ge meentelijke structuurplannen zullen GS steeds nagaan of vol doende aandacht wordt besteed aan het stadsvernieuwingsas pect. NEW DELHI (REUTER'UPI) - Afghanistan wil de mogelijkheid over wegen dat de Verenigde Naties worden betrokken bij de oplossing van de crisis rond het land. Dit heeft een Indische woordvoerder gisteren gezegd na het gesprek dat de Indische premier, mevrouw Indira Ghan- di en de Afghaanse minister van buitenlandse zaken, Mohammed Dost. hebben gevoerd. Volgens de woordvoerder is Afghanistan bereid zich .flexibel' op te stel len in procedurele kwesties. Dat wilhzeggen dat de Afghaanse regering weliswaar bij haar jongste voorstel blijft om driezijdige besprekingen te voeren met de buurlanden Pakistan en Iran. maar dat het bereid is een vertegenwoordiger van de Verenigde Naties bij de besprekingen toe te laten. Voorheen wilde het door de Sowjet-Unie gesteunde be wind in Kaboel alleen afzonderlijke gesprekken met Iran en Pakistan. Afghaanse regeringssoldaten die gesteund werden door pantservoertui gen drongen gisteren op Pakistaans grondgebied door om een-dorp te doorzoeken dat in het weekeinde onder vuur was genomen door twee gevechtsbommenwerpers van het type mig-17, aldus een bericht van radio Pakistan. De veertig Afghaanse soldaten doorzochten huizen in het Pakistaanse dorp Sjahbaz Killi in de provincie Baloetsjistan tot gealarmeerde mili tairen van de Pakistaanse grensbewaking arriveerden. De soldaten en hun twee pantserwagens en twee zware vrachtauto's trokken zich toen terug, met medeneming van enkele wapens van de dorpelingen, aldus radio Pakistan. Sjahbaz Killi ligt op 95 kilometer van de provincie hoofdstad Quetta. Nooit eerder zijn Afghaanse soldaten doorgedrongen tot Pakistaans grondgebied. De Afghaanse autoriteiten gaan voormalige officieren en soldaten die het leger tot 1979 hebben verlaten oproepen weer dienst te nemen, zo heeft radio Kaboel gisteren meegedeeld. In een in New Delhi opgevangen uitzending zei de radio dat de officieren 12 maanden zullen dienen en daarvoor 3.000 afghani's (180 gulden) ontvangen. Normaal verdient een officier in het Afghaanse leger ongeveer 1.200 afghani's (70 gulden). De oproep werd door de ministerraad gedaan om het leger te versterken en „de huurlingen en agenten van het buitenlandse itnperialisme voor goed uit te schakelenWesterse diplomatieke bronnen in New Delhi hadden eerder gemeld dat het Afghaanse leger van 80.000 man is ge slonken tot 30.000 man. vooral door desertie. BRUSSEL De Navo-landen hebben gisteren na afloqp van een bijzon dere bijeenkomst van de raad in Brussel uiting gegeven aan hun be zorgdheid over de grootscheepse Russische militaire oefeningen in het gebied van de Oostzee. Een woordvoerder noemde het feit dat Moskou niet van tevoren had meegedeeld hoeveel militairen aan de manoeu vres zouden deelnemen, een inbreuk op de slotakte van de conferentie van Helsinki. De permanente raad van de Noordatlantische-verdragsorganisatie (Na vo), bestaande uit de ambassadeurs van de aangesloten staten, was bijeengeroepen nadat het Russische persbureau Tass had gemeld dat er bij de Sowjet-oefeningen 100.000 militairen betrokken waren. Op 14 augustus had de Sowjet-Unie de andere ondertekenaars van de slotakte van Helsinki laten weten dat er van 4 tot en met 12 september in de militaire districten van Wit-Rusland en langs de Oostzeekust manoeu vres zouden worden gehouden. Uit deze mededeling had het Westen afgeleid dat daar ten minste 25.000 militairen aan zouden meedoen, gezien de bepaling dat een dergelijke mededeling vooraf noodzakelijk is. als het om een oefening met 25.000 militairen of meer gaat. Vragen om opheldering over het preciese aantal deelnemers hadden de Russen tot dusver niet beantwoord. Deze vragen waren door westelijke geal lieerden gesteld, aangezien de Navo niet als zodanig aan de conferentie van Helsinki heeft deelgenomen. Grandioos katoenen jack roet handige ritszakken. Lekker warm gevoerd. Langs de capuchon'n imitatie bontrand. 115r/.„„ 128-152C4A PHIJS: /125: De nieuwe winterbroek heeft manchetten. Bij dit flannel model zijn ze van tricot. Polyester/acryl. 47-/.,. 128-152 CtA PRIJS: 780." 'n Echte leren riem, CtA PRIJS: x/ o Nooit meer\||Ë3 koude voetei^BB in deze^ gebreide slof met su ede zool 92-152 /II ctA prijs: 2 Paar J voortreffelijke sokken voor £/een prijs. 92-182 CtA PRIJS: «-/„ Oerwarm doorgestikt capuchon) ack. Met blitse rits- zakken en teddy voering. Polyester/katoen. 86 122CtA PRIJS: '°780.- Stoere corduroy Jeans In smalle rib. Katoen/polyester. Van't yzersterke merk PALOMINO. 4S;/-„ 86122 CtA PRIJ8/48r Enige bloes met lief broderie Voor'n echte vrijbuiter'n afgezet. Polyester/katoen. 104-122CtA PRIJS: gfl. D'r overheen een fijne bouclé spencer van acryl. 104-122CtA PRIJS: 83r Leuk gekombtneerd op'n geinige flannel pofbroek. Polyester/wol. 104-122 CtA PRIJs46r PALOMINO doorstikker met Leuke gebreide jurk van capuchon. Gevoerd met warme teddy. Polyester/ katoen. 87-7. it 128-152C»A PRIJS: V93r Daarby 'n loeisterke western jeans van cordurqy. Katoen/ bouclé. Met romantische broderiekraag, AQ-/L 128-152 CtA PRIJS: /8 J3et jongensondergoed. Met leuke kontrastbies. Zuiver katoen Q-/ 92 182 CtA PRIJS: VIL" Schitterende parka. Let 'ns op de originele sluiting. Teddy- gevoerd, ook de capuchon. Polyester/katoen. 100-/. 158 -176CtA PRUS:1UU7lOB.- Fblklore trui met vrolijk hloembordmir en ruche langs de hals. Acryl. 39.-7 158 176CtA PRIJS: 741? Daar past zo'n mieterse corduroy broek uitstekend by Katoen/polyester. R1./ 158-176C4A PRIJS: /88r teerd. Skiprint en praktische ritszakken. Polyester/katoen. 158-182 CtA PRIJS:83r/gg Prachtige jacquard trui met ronde hals. Acryl. 29t7tt 158 182CtA PRIJS: /31; Moderne voorgewassen blue denim jeans. Katoen. 158-182 CtA PRIJS: 4*45. CLslUtöcA\fx>vidi£^e\! in z' n nieuwe blitse winterjack. in d' r nieuwe bouclé spencer. in z' n nieuwe doorstikker in d' r nieuwe gebreide jurk. in d' r heerlijke winterjack. d' r nieuwe parka n z' n nieuwe sportjack.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 14