Zaalteams sterk van start Kernenergie is noodzaak Sterspeler Liam Brady moet Ieren stimuleren Vitas Gerulaitis verrast met zege op Ivan Lentil Artiest moet btw betalen Teeuwen favoriet in Noordwijkerhout Piket negende op EK Dodewaard-directie Hartpatiënten eisen vertrek voorzitter Uw Lotto-geld is altijd goed besteed. DINSDAG 8 SEPTEMBER 1981 NOORDWIJKERHOUT - De ama- tcurwielerronde van Noordwij- kerhout mag zich altijd in een grote populariteit bij renners en publiek verheugen. Ook dit jaar zal dat niet anders zijn. Woens dagmiddag staan er om half twee een ruime honderd renners aan het vertrek om in deze kermis- koers zo'n 45 rondjes oftewel 80 km. weg te draaien. Het leeuwe- deel van de vaderlandse crite riumvedettes zal daarbij acte de presence geven. Renners als Henny van Lent, Bas van La moen. GerrithRatterman en Jan Spijker zijn topscorers van de landelijke uitslagenlijst. Een echte favorietenrol vervullen zij echter niet. want rivalen als Hu- veneers. Kuiken. Van Weers. Dries van Wijhe. Bruessing. De Boer. Mutsaars en Van Wijk kun nen bij een goede dag de zaken net zo goed naar hun hand zet ten. Ook Karei Teeuwen uit De Zilk zal scherp in de gaten ge houden worden. De Bollen streek-coureur wist de ronde vo rig jaar immers op imponerende wijze te winnen en steekt ook nu in goede vorm. Van de regionale renners kan ook de constant rij dende Katwijker Axel Hermans een aardig woordje mee gaan spreken. Onduidelijk zijn de per spectieven voor Lissenaar Bas Langeveld en Hazerswoudenaar Nico Zaal. Laatbloeier Lange veld probeert nog wat van het naseizoen te maken, terwijl Nico Zaal na een sterk voorseizoen door een blessure lange tijd uit de roulatie is geweest. Of de vorm alweer terug is zal nog moeten blijken. In geval van een massaspurt is Rhett van Tngt niet kansloos. Het parkoers loopt niet zoals vorig jaar volledig door het centrum. Dit omdat een van de straten in een wandelpromenade omge toverd is. De organiserende "de Bollenstreek" laat de koers daar om net als in vroeger ti jden ten dele langs de buitenwijken lo pen. In de vorm van de Victorie- berg. waar ook de starten finish zijn. is er een stukje vals plat aan wezig. Het in de vorige editie zo lastige klinkerrondje kan er min der selectief op worden. Veel hangt daarbij af van de wind. Laat die het afweten dan kan het veld lang bij elkaar blijven, waait het daarentegen hard dan wordt het kantje rijden en dreigt er een grote slachtpartij onder de min dere goden. LEIDEN - In Rotterdam en Waddinxveen is gisteravond voor de twee Leidse vertegenwoordigers de inter-regio- nale competitie begonnen. Glasbergen de Best behaalde een eervol gelijk spel bij FC Torna. Terwijl De Tegelhan- del erg veel moeite had met de Rotterdamse Studenten, die tenslotte toch met 3-2 moesten capituleren. Rotterdamse Studenten - De Te- gelhandcl 2-3 De Leidse bekerwinnaars hadden het zonder Koos öekooy, John Jansen en André Pracht erg moeilijk tegen het stug verdedi gende Rotterdamse Studenten. Nadat de Rotterdamse doelman, Bennie de Roo twee kansen wist te ontfutselen, kwamen de Lei- denaars na ruim een kwartier spelen eindelijk op 0-1. Frans Sjardijn schoot op de paal, en in de rebound was het Robert de Roo die doel trof. Twee minuten later was het weer raak, Frans Sjardijn schoot een de bal uit een vrije trap vanaf de stippellijn di rect in: 0-2. In de laatste minuut kwamen de Stud's nog even te rug, in een wirwar van spelers kwam de bal toch in het Leidse doel terecht: 1-2. Na rust zakte net niveau van de wedstrijd te- Peru plaatst zich voor WK LIMA (ANP) - Peru heeft zich in Lima geplaatst voor de eindron den van het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal 1982. In een (wedstrijd voor groep 2 van de Zuidamerikaanse voor ronde speelde Peru gelijk tegen Uruguay. Er werd niet gescoord. In deze groep zijn Uruguay en Colombia uitgeschakeld. De laat ste wedstrijd voor deze groep, Columbia—Uruguay, die zondag 13 september gespeeld wordt is van geen belang meer. rug tot een nulpunt. De Studen ten weigerde aan te vallen en na veel aanvallende inspanning was het Jan v.d. Reyden die met een puntertje toch i-3 wist te scoren. Tien minuten voor het eindsig naal kwamen de Rotterdammers door Ruud Jansen nog op 2-3. Toen zij vlak voor tijd hun kee per inwisselden voor een vijfde veldspeler werd het nog even ha chelijk voor De Tegelhandel. Utieindelijk waren het evenwel toch de Leidenaren die met een verdiende winst huiswaarts keerden. FC Torna - Glasbergen de Best 2-2 De Rijnsburgers zagen erg tegen dit treffen op, omdat de meeste spelers diezelfde avond nog een coopertest hadden moeten lo pen. Toch kwam Glasbergen na tien minuten aan de leiding. Piet Haasnoot was de maken: 0-1. Nog voor rust kwam de Molukse ploeg op gelijke hoogte: 1-1. In de tweede helft werden de Rijns burgers steeds sterker, wat resul teerde in een verdiende 1-2 voor sprong door een doelpunt van Anne Ouwersloot. Daarna gin gen de enthousiaste aanhangers van Torna massaal op de banken. Balverlies van Wil Groenendijk werd met een snelle counter af gestraft: 2-2. Dat was eigenlijk te gen de verhouding in omdat Ou wersloot en Haasnoot het hout werk raakten. De debuterende doelman Henk Postma maakte bij de Rijnsburgse ploeg een sterke indruk. Overige uitslagen: VI - Ceverbo 1- 5, De Rozet - Neptunus 2-6. WIM VAN DUIVENBODE NEW YORK (ANP) - Vitas Geru laitis lijkt de weg terug te pakken te hebben. De Amerikaan, die twee jaar geleden met John McEnroe in de finale van het toernooi om de open Amerikaan se tenniskampioenschappen stond, heeft sindsdien althans waar het zijn verrichtingen op de baan betreft weinig van zich doen spreken. Onder het goed keurend oog van zijn luidruchti ge fans boekte de Newyorker gis teren echter een verrassende overwinning op de als derde ge plaatste Tsjechoslowaak Ivan Lendl. Gerulaitis, naar de zeventiende plaats op de computerranglijst gezakt, besliste de partij op Flu- sing Meadow in de zevende ga me van de vijfde set De partij, die Gerulaitis een kwart-finaleplaats opleverde, duurde 3 uur en 27 minuten. Op 15-40 bij de stand 3-3 in de laatste set overleefde Gerulaitis twee "break-points Een jaar geleden reikte de 26-ja- nge Amerikaan tijdens de open titelstrijd in New York niet ver der dan de tweede ronde en sindsdien was het in Italië (derde ronde). Frankrijk (eerste) en op Wimbledon (vierde) niet beter gegaan. Een van de andere kwartfinalisten is titelhouer John McEnroe. De Amerikaanse Wimbledonwin- naar speelt nog steeds niet als hij wel zou willen, maar zijn tegen standers zijn niet van die kwali teit dat zij in staat zijn hem echt te bedreigen. In de vierde ronde was Kevin Curren uit Zuid-Afri- ka het slachtoffer. In drie sets was het karwei geklaard. McEnroe komt in de kwartfinale uit tegen de Indiër Knshnan die Gene Mayer verrassend terug wees. Het damestoernooi zal het verder zonder Pam Shriver moe ten stellen. Shriver, drie jaar ge leden tegenstandster van Chris Evert in de eindstrijd werd ver rast door haar landgenote Anne Smith Deze speelster uit Texas komt niet op de plaatsingslijst voor. Evert had geen enkele moeite met de zeventien-jarige Westduitse Bettina Bunge. Icy Chrissie" is voor Flushing III dow traditioneel als eerste getipt. Ook de nummers vier (Martina Navratilovj). vijl (Hana Mandli- kova) en zes (Sylvia Hanika) be reikten de kwartfinales Laatst genoemde versloeg Marcella Mesker. Jegoen Piket greep in Parijs een negende plaats. Helemaal tevreden was de 12-jange jeugdschaker niet. LEIDERDORP - Behoorlijk suf gespeeld keerde Jeroen Piket gisteren uit het Europees jeugdschaakkampioenschap voor spelers tot 16 jaar terug. In dit te Parijs verspeelde toernooi reikte de jongste telg uit de Piket-familie met een score van 5 uit 7 naar een negende plaats. Niet slecht, maar naar zijn smaak had het beter gekund: "Zonder die slopen de hangpartij uit de vierde ronde had ik hoger kunnen eindigen. Die partij was gedurende de rest van het toernooi een blok aan mijn been." Het bewuste duel was de ontmoeting met de Deen Daniëlson. Dat tref fen werd een gebed zonder eind. Omdat er maar geen beslissing wilde vallen moest Piket zich in de vrije uurtjes telkens weer achter het bord zetten om de partij voort te zetten. Een rustdag om dit karwei te kun nen klaren was er niet. Pas op de voorlaatste dag, na totaal 15 uur schaken moest een uitgeputte Piket, met de remise voor het grijpen, het hoofd alsnog in de schoot werpen: de Deen incasseerde een zwaar bevochten winstpunt. Zowel Jeroen als zijn als secondant opererende vader Joop was in dit toernooi geen rust vergund. Buiten genoemde afbreker kreeg de Ne derlandse adspiranten-kampioen immers ook in de vijfde ronde nog een onbesliste partij aan zijn broek. Dat was een gecompliceerde stel ling tegen Kuzcinski. Zijn Poolse opponent bleek later een foutieve zet afgegeven te hebben, waarna Piket in tweede zitting winstkansen kreeg. In tijdnood miste de talentvolle Philidor-speler echter de winst: remise. Ronde nummer 6 zette Piket tegenover de latere winnaar, de Tsjech Gola. De Leiderdorper verzuimde op het goede moment toe te slaan en speelde ook ditmaal een remise. Door in de slotrondc de Frans man Vareille op te rollen sloot Piket het toernooi met eenzelfde score als het vorige jaar af: 5 uit 7. Reden tot klagen was er eigenlijk niet, want Piket kan het nog driemaal proberen. In tegenstelling tot zijn 15-jarige rivalen telt de Leiderdorper immers nog maar 12 jaren. Vier man eindigden op een score van 6 uit 7: Gola, die op weerstandspunten winnaar werd, de Oostenrijker Klienger, Kuzcinski en de Engelsman Carr RUUD DOBBELAAR ROTTERDAM (GPD) - Ondanks de nederlagen, tweemaal 0-3. in de recente oefenwedstrijden te gen het B-elftal van West-Duits- land en in de interland tegen de Polen (een wedstrijd waarbij Kees Rijvers als toeschouwer aanwezig was) zal de Ierse bondscoach Eoin Hand niet zo heel veel wijzigingen aanbren gen in zijn elftal, dat morgen avond in Rotterdam de WK-kwa- lificatiewedstrijd tegen Neder land speelt. Alleen voor Liam Brady, sterspeler van het Ierse nationale team en van het Italiaanse Juventus die in beide oefenduels ontbrak, zal een plaats worden ingeruimd ten koste van New Castle-speler Martin. Die ene wijziging in het Ierse elftal is dan meteen wel de meest ingrijpende, omdat de aanwezigheid van Brady, de bes te spelbepaler die de Ieren sinds jaren hebben gehad. Gery Daly en Tony Grealish op het midden veld zodanig stimuleert dat zij met Brady in hun nabijheid dui delijk meer rendement voor het elftal opleveren. Eoin Hand (35) verwelkomde giste ren in Rotterdam zijn sterspeler dan ook allerhartelijkst, gretig zelfs nadat gebleken was dat Brady zonder blessures uit Itali was afgereisd. Hand: „Deze wed strijd is uiteraard voor Ierland bijzonder belangrijk. En ook om dat dit duel vrijwel zeker de laat ste kans tot kwalificatie voor Ne derland betekent, moet ik er zon der meer van uitgaan dat de ont moeting in Rotterdam op het scherp van de snede uitgevoch ten zal worden. En dan is het al tijd prettig wanneer je een voet baller als Liam Brady in je elftal kunt opstellen. Trouwens, ook Nederland heeft alle krachten gemobiliseerd krijg ik zo de in druk. Van heinde en ver zijn ze opgetrommeld en erg veel Oran je-spelers van de eerste wed strijd, vorig jaar in Belfast, keren hoogst waarschijnlijk morgen avond niet terug". Dat klopt. In Belfast speelde Ne derland in de volgende formatie: Hiele - Wijnstekers. Spelbos. Van de Korput (Metgod) en Brandts - Van Dcinsen. Thijssen. Peters en Schoenaker (Willy van de Kerk hof) - Tahamata en Van Micrlo. Van dat elftal, dat toentertijd door Zwartkruis werd aangekon digd als het toekomstige Örar\je- team nadat de 'oude kern' hem tijdens het EK in Itali op een ver schrikkelijke manier had teleur gesteld. maken alleen Wijnste kers, Metgod. Brandts. Thijssen, Peters en Van de Korput nog deel uit van de Rijvers-selectie. Peters komt hoogst waarschijn lijk op de reservebank, terwijl de overigen in een duidelijk andere positie ingezet zullen worden. Eoin Hand: ..Dat betekent voor mij derhalve dat ik voor de derde maal een ander Nederlands elftal aan het werk zie. De eerste wed strijd tussen Ierland en Neder land stond me niet meer zo scherp voor de geest zodat ik het nuttig oordeelde vorige week in Zurich de ontmoeting tussen Zwitserland en Nederland bij te wonen. Ik ging er inderdaad van uit dat het merendeel van die spelers tegen ons zou aantreden, maar intussen heb ik wel begre pen dat er van dat elftal hooguit een paar man tegen ons in actie zullen komen". Hand haalt de schouders op, in de trant van: we zullen wel zien. Hij voegt eraan toe: ..Het definitief afvallen van crack Hughton is ui teraard niet zo prettig, maar aan de andere kant heb ik toch ook nog een speler als John Devine achter de hand. een man die be wezen heeft ook over voldoende internationale ervaring te be schikken". Meer vrees voor de komende confrontatie ventileren Hands spelers: ..Ze zijn inder daad wat onrustig, ja. Sommigen zelfs gespannen. Maar dat vind ik normaal. Deze wedstrijd leeft in Ierland enorm. Al weken wordt er over gesproken. Begrij pelijk. want een overwinning m Rotterdam betekent vri.v... M ker dat we een erg grote kans maken volgend jaar in Spanje aan het wereldkampioenschap deel te KUTIEKUAM (ANP) - Kudi Koopmans, de Europese kam pioen in het half-zwaargewicht, weet dat Alex Blanchard al* uit dager er aan komt. Gisteravond in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy behaalde de 23-jarigc Bl.m- chard zijn zeventiende overwin ning als professional Het zeven tiende slachtoffer van de onge slagen Amsterdammer was de 29-jarige Amerikaan Doug Dem- mings. die in de zesde ronde na een rechtse directe op de kaak door de scheidsrechter werd uit geteld. Demmings. die precies twee maal zoveel partijzn heeft gebokst als Blanchard had geen schijn van kans. In de eerste plaats omdat hij, nadat hij direct na het begin van de tweede ronde op een links-rechts combinatie was neergegaan, zo bang werd dat hij nauwelijks meer durfde aanval len. Bovendien bleek hij condi tioneel niet sterk. IhliMfclTiIil' ADVERTENTIE DODEWAARD-VELSEN (GPD) - Nederland zal een ontwikkelingsland wor den indien we de kerncen trales te Dodewaard en Borssele zouden sluiten. Dat is de overtuiging van ir. J. H. Bakker, directielid van de Gemeenschappe lijke Kernenergiecentrale Nederland (GKN). De GKN is beheerder van de experimenteercentrale in het Gelderse Dodewaard. Zoals bekend, hebben ac tievoerders het voorne men over twee weken on der meer tot een blokkade van de centrale over te gaan. De directie van de GKN had in dat verband voor gistermiddag de va derlandse pers uitgeno digd. Bijna tegelijkertijd werd bekend dat oud-burgemeester Bergh van Dodewaard zijn partijgenoot en voorzitter Max van den Berg heeft opgeroepen terug te komen van de steun die de PvdA heeft toegezegd aan de actievoerders. Ook burgemeester P. J. Molen dijk van Velsen kritiseert het standpunt van zijn partijbestuur. Hij meent zelfs dat Van den Berg niet als voorzitter kan aanblijven omdat deze verantwoordelijk zou zijn voor de publikatie in het partijblad Voorwaarts. Daarin roept de PvdA op tot geweldloze steun aan de actie rond de kern centrale Donderdag zal Max van den Berg Dodewaard officieel bezoeken, zo liet directeur Bakker, maan dag weten. Half augustus heeft de leiding van de (kleine) centra le de partijvoorzitter geïnviteerd. Een uitnodiging die volgde op Van den Bergs uitlatingen dat de kosten van sluiting van Dode waard veel geringer zouden zijn dan de 660 miljoen die de GKN- leiding recent voorschotelde. Zo als gemeld, zijn de partners in het regeerakkoord overeengeko men de centrales in Zeeland en Gelderland het eerste halfjaar niet te sluiten. In die periode moet nog een studie worden ge daan naar de gevolgen en alter natieven voor het stilleggen der beide bedrijven. Bakker en diens collega Van Erper Royaards staken hun mening over die eventuele sluiting niet onder stoelen of banken. „Als wij zouden besluiten definitief te stoppen met kernenergie, dan zijn wij die kennis kwijt, worden wc afhankelijk in dit opzicht van het buitenland. Je kunt Neder land dan gaan beschouwen als een ontwikkelingsland. Daaren boven zullen we meer olie moe- i de capaciteit die in de beide centrales wegvalt, op te vangen. En het is toch al zo dat wij als enig land in West-Europa de laatste tijd meer in plaats van minder olie invoeren. In EG-ver- band zullen we zeker door moe ten gaan met kernenergie. Zon der die vorm van elektriciteits opwekking (nu goed voor 6 pro cent voor dat deel van ons ener gieverbruik. red.) zal het zeer moeilijk zijn het welvaartspeil dat wc hebben, te behouden" ENSCHEDE (GPD) - Het optreden van groepen en artiesten zal van af 1 oktober worden belast met 18 procent btw. Deze maatregel heeft de staatssecretaris van fi nanciën genomen op grond van een al jaren bestaande onduide lijkheid over de vraag welke ar tiesten als ondernemers in de zi- van de wet in aanmerking ko men omzetbelasting te betalen. De eind april gegeven richtlijn is echter niet in details uitgewerkt en bij de artiesten onvoldoende bekend, zodat de muziek- en va- riété-wegeld een chaotische si tuatie vreest. Vanaf 1 oktober moeten alle arties ten die niet in een arbeidsver houding staan met de opdracht gever 18 procent btw over de bruto-gage afdragen aan de fis cus. Voor optredens op bruilof ten. feestjes en voor verenigin gen betekent dat een prijsverho ging met een zelfde percentage, omdat verwacht wordt dat de btw wordt berekend over de be staande tarieven. De commercië le zaalexploitant kan die 18 pro cent nog wel aftrekken van de af te dragen omzetbelasting, maar voor particulieren worden groe pen en artiesten een flink stuk duurder. Voor de optredende artiest bete kent de btw-plicht allereerst een aantal wekelijkse uurtjes extra administratie. Bijgehouden moet worden wat de bruto-verdien- sten zijn geweest. Dat op zich is al moeilijk, aangezien de meeste artiesten netto krijgen uitbetaald en de opdrachtgever de sociale lasten afdraagt...Allemaal een ge weldige rompslomp", zegt Ben nie Weijel van het Enschedese artiestenbureau BVR. dat voor zo'n 1500 artiesten bemiddelt. Naast alle beslommeringen van het vak of hobby moeten ze ook nog eens een complete btw-ad- ministratie gaan opzetten. Ze voelen zich in het keurslijf van de zaak gedrongen" Omzetdaling als gevolg van de for se prijsverhoging houdt Weijel zeer wel voor piogelijk. „De gro ten namelijk kunnen zich die verhoging wel permitteren, maai voor de wat onbekende en voor de kwalitatief mindere artiesten wordt het erg moeilijk". ROERMOND (ANP) - Enkele honderden hartpatiënten eisen het opstap pen van voorzitter P. van Overveld van de Nederlandse Hartpaticnten- vereniging. Een delegatie van de groep heeft deze eis gisteren overge bracht aan het bestuur van de NHV Volgens twee woordvoerders van de groep is de aanleiding tot de actie dat Van Overveld met recente uitlatingen schade heeft toegebracht aan het personeel van het Sint Lucasziekenhuis in Houston en aan de NVH Van Overveld drong enige tijd geleden aan op beëindiging van de hart luchtbrug naar Houston, nadat daar een patient uit Sittard was overle den. bij wie een kunsthart was ingeplant De NHV-voorzitter sprak bij die gelegenheid over "gesol met patiënten" De "gewone" Lotto op zondag blijft bij de NOS. Maar de Mid-Lotto verhuist naar de VARA. Voor 't eerst op donderdag 17 september, 's avonds om 20.27 uur (na het journaal) maakt u daar kans op de vele duizenden extra prijzen. Ze vallen op het nummer van het speciale Mid-Lottoformulier en de maandformulieren. Net als de extra hoofdprijs van f 25.000,- netto. Tip voor weekspelers: Vul meer september Mid-Lotto- formulieren in Dat is een slim idee Want hoe meer formulieren, hoe meer formuliernummers. hoe meer kansen Ja toch' Dit zijn de extra prijzen. Laatste 6 qters goed (25 000. netto Laatste 5 ci|fers goed f 1 000. netto Laatste 4 oiters goed t 250. netto Laatste 3 alters goed t 25. netto Laatste 2 Offers goed f 10. netto 't Is voor een goed doel. Uw Lotto geld gaat naar vele goede doelen, zoals leugdkampioenschappen, schaak toernooien, aanschaf tijdwaarnemmgs apparatuur en allerlei bedragen aan de amateursport (o.a kleedlokalen) Maar 't wordt ook gebruikt voor de aankoop van historische monumenten, folklore, natuurbescherming, revalidatie, beiaarden hulp en nog tientallen andere voortreffelijke doelen, te veel om op te noemen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13