Zilver ingeleverd, goud terug "We hebben onze beste vorm tot li finale bewaard" "Feestgangers blijven voortaan thuis" Sprint levert Nakano goud op Medailleverdeling Kos De revanche van beroepsstayer René MAANDAG 7 SEPTEMBER 1981 SPORT SPORT SPORT BRNO - Op de slotdag van de we reldkampioenschappen op de baan heeft de pas 25-jarige Ja panner Koichi Nakano zijn vijf de wereldtitel bij de profsprin ters behaald. Nakano is sinds 1977 ongeslagen in de oudste wie lersportdiscipline. Ook in Bmo was niemand opge wassen tegen de Japanner. De krachtpatser versloeg de Cana dees in Singleton in de finale tel kens met een lengte voorsprong. Nakano achterhaalde op de eeuwi ge ranglsijst van sprint-wereld- kampioenen de Nederlander Moeskops. In 1980 won Nakano, hoofdzakelijk in de sprint- en kei- rinwedstrijden in eigen land, 1.014.000 gulden. Hij is al jaren de renner die in de ivereld het meest aan prijzengeld verdient. Bovendien heeft hij een gigan tisch inkomen aan reclames en dergelijke. Als er ooit iemand voorbestemd was om het record van zeven we reldtitels sprint van de Belg Jef "Poeske" Scherens te verbeteren is Nakano het wel. Het was in Bmo alleen jammer dat het sprinttoernooi weinig deelne mers telde en de Italiaan Bon- tempi in de halve finale tegen Nakano bij een val zijn rechter- sleutelbeen brak. Naast de sprint en de profstayers was er een derde finale. De Oost- duitser Lutz Haueisen won de punlenwedstrijd voor amateurs met veel overmacht. Hij won voor de Amerikaan Leonard Nitz (zil ver) en de Deen Michael Marcus- sen (brons). In de finale speelde Peter Pieters geen enkele rol van betekenis. Hij stapte voortijdig af met de mede deling: "Ik kreeg de pedalen niet rond". SPORT Zilver voor Bosman en Atsma op WK-roeien MÜNCHEN (ANP) - Voor het eerst sinds 1975 heeft een Nederlandse boot tijdens de strijd om de wereldtitels roeien bij de heren weer "blik" veroverd. Destijds waren het Boeschoten en Van der Horst, die als 'twee zonder stuurman' in Nottingham de derde plaats voor zich opeisten. Nu grepen Ted Bosman en Willem Jan Atsma in hetzellde onderdeel op de Olympische baan van München onder ideale weersomstandigheden het zilver, achter de oppermachtige tweeling Pimenov uit Sowjet-Unie. BRNO - De 54 medailles van de wereldkampioenschappen wiel rennen op weg en baan in Tsjechoslowakije werden als volgt ver deeld: achtereenvolgens land, goud, zilver, brons Oost-Duitsland 5 1 Sowjet-Unie 3 4 1 Nederland 2 0 1 West-Duitsland België Frankrijk Verenigde Staten Australië Japan Tsjechoslowakije Zwitserland Italië Denemarken Canada Polen Bosman en Atsma zetten daarmee de traditie voort, die wil dat Ne derland met onregelmatige tus senpozen een woordje mee spreekt in de twee zonder. Voor Boeschoten en Van der Horst waren immers Luynenburg Stokvis (derde op de spelen van 1972) en nog weer en stuk eerder Blaisse/Veenemans (zilver op de O.S. van Tokio in 19641 voorin te vinden. Op voorhand behoefden Bosman en Atsma de Tsjechoslowaken Dolecek en Kvsely al niet meer te vrezen. Dit duo was in de an dere halve finale ten onder ge gaan in de heftige strijd tussen de Oosteuropese boten. De win naars stonden eigenlijk bij voor baat vast. De tweeling Nikolaj en Joeri Pimenov uit de Sowjet- Unie heersten het hele seizoen al nadat de beroemde Oostduitse tweeling Landvoigt zijn carrière na de spelen van Moskou had beëindigd. En gelijkwaardige op volgers had men zelfs in Oost- Duitsland niet direct voorhan den. Us zo vaak was de start van de Phocas Aegir-combinatie matig. Atsma later: "Meestal zijn de eer ste halen niet al te slecht en val len we wat terug tussen de tiende en twintigste haal. Da was nu an dersom' Meteen na het start commando schoven de oranje hemden na 250 meter van de zes de plaats op naar de vierde posi tie. achter de Sowjet-Unie. Oost- Duitsland en Joegoslavië Daar na roeiden Bosman en Atsma steeds soepeler. De tweede 500 meter werd als een na snelste af gelegd en in het tweede deel van de race gingen de Nederlanders zelfs beduidend sneller dan de Sowjetrussen. die evenwel ruim twee lengten voorsprong over hielden. Met nog 600 meter te roeien ijlde het Nederlandse tweetal de steeds verder ver zwakkende Oostduitsers Schu mann en Schulz voorbij Even moesten Bosman en Atsma nog oppassen voor de Italianen, die een wanhopige eindsprint inzet ten. Baldacci en Ezio kwamen daarbij echter in de baan van de Nederlanders terecht en raakten BRNO (GPD) - 's Werelds beste stayers wonen in de contreien van Alkmaar. Dat maakte de strijd om de regenboogtrui achter de motoren duide lijk. „Ik woon nog geen vijf kilometer van Matthé Pronk verwijderd", zei René Kos tijdens het vraag- en antwoordspel tussen de inter nationale sportpers en de kers verse wereldkampioen van de beroepsstayers. Luttele dagen na het vige teur Pronk, nu dus de titel voor de veel jongere René Kos. Een ti tel die de 25-jarige renner uit Oudkarspel overigens bevocht in een merkwaardige en monotone eindstrijd. Tussen het moment waarop de acht finalisten aan de koers over één uur begonnen en het tijdstip waarop de finish werd bereikt, was er niemand die de leidende positie van onze landgenoot overnam. Duidelijker gezegd: René Kos was achter gangmaker Bruno Walrave de enige koplo per gedurende het treffen, waar in Martin Venix achter Noppie Koch teleurstellend als vierde eindigde en waarin Fred Rom- pelberg - met Joop Stakenburg als gangmaker - zo niet enige bij drage aan het geheel kon leve ren, maar dan toch wel een flinke dosis doorzettingsvermogen ac centueerde. Hoewel hij reeds in minder dan n kwartier door Kos als eerste een ronde achterstand kreeg be zorgd. waarna er nog vele zouden volgen, bleef de Maastrichtenaar hekkesluiter tot het einde van de partij. „Ik ben niet naar Brno ge komen om af te stappen", stelde hij nuchter vast. De strijd om de hoogste eer in het wereldje van stayers was per tra ditie vooraf gegaan door het af wegen van belangen en het hier mee gepaard gaande diplomatie ke overleg. „Ze wilden alle twee wereldkampioen worden", ver telde coach Cees Stam over win naar Kos en verliezer Venix „Af gesproken werd dat ze elkaar niet in de wielen zouden rijden Geen schorsing, wel boete's... BRNO De finale van de prof- stavers op de slotdag van de we reldkampioenschappen in BRNO is geheel zonder inciden ten verlopen. Dit was voor de UCI aanleiding om de eerder op gelegde schorsingen aan gang makers kwijt te schelden. Het betrof de Nederlanders Van Dui- venbode (twee maanden) en Sta kenburg (twee weken). De boe tes moeten wel betaald worden. In de finale werd wereldkam pioen René Kos nog beboet met 600 gulden, omdat hij in de Ne derlandse kampioenstrui fietste en niet in het voorgeschreven Orar\je en dat het koersverloop moest bepalen wie op steun van de an der kon rekenen". René Kos zei: „Het wedstrijdver loop speelde mij in de kaart. Dat is geluk hebben, ofschoon je het natuurlijk ook moet afdwingen. Toen ik van kop af kon starten, luidde de afspraak gewoon dat er zo hard mogelijk doorgereden zou worden. Hoe hoger het tem po. hoe beter het was om de te genaanvallen te pareren. De overwinning die Bert Boom een jaar of twaalf geleden op deze baan behaalde, was voor mij een extra stimulans."Bij het koers verloop kwam nog dat Martin Venix. die achter Kos en de Ita liaan Vicino (tweede) een paar keer met de Duitser Pfeffgen (brons) van derde stelling ver wisselde. plotseling terrein ver loor. Dat gebeurde met nog hooguit dertien minuten te rij den. „Ik betaalde de tol voor de geforceerde beginfase", conclu deerde Venix. „Geen excuses verder. Reeds na twintig minu ten voelde ik overal pijn. Er flit ste van alles door me heen. Het kwam uiteindelijk hierop neer dat ik echt doorgedraaid raakte. Je kunt dan nog wel enige tijd weerstand bieden, maar op een gegeven moment is het gedaan". René Kos leverde met het behalen van zijn eerste wereldtitel niet al leen een uitstekende prestatie, hij nam tevens revanche voor de minder prettige gebeurtenissen van vorig jaar. Toen moest hij zijn zilveren medaille wegens ge bruik van verboden stimuleren de middelen inleveren. Hij hield er desondanks zeven contracten voor zesdaagsen aan over. „Niettemin heb ik een vreselijke winter achter de rug", aldus de Noordhollander. „Ik wist dat er slechts één mogelijkheid was om revanche te nemen. Dat was een overwinning in het eerstvolgen- hun ritme kwijt zodat zij Bosman en Atsma niet meer echt konden bedreigen. Zo was de tweede zilveren medail le voor Nederland tijdens deze wereldtitelstrijd in Munchen (een week eerder werd de 'lichte vier' zonder ook tweede) vol doende aanleiding tot uitbundi ge vreugdetonelen. "Het ging prima", constateerde vroegere Leiderdorper Willem Jan Atsma tevreden "Eigenlijk voor het eerst dit toernoc»1 Maar goed dat we dit tot de finale hebben be waard Het gaat tenslotte om de medailles, nietwaar De enige andere Nederlandse he renbezetting in Munchen. de vier zonder stuurman', kon zich bij lange na niet in de kamp om het eremetaal mengen. In de hal ve finales van zaterdag, kwam het viertal Van Dorp. Abelsma. Dam en Schreuder niet verder dan de vijfde plaats. Op de slot dag deed de ploeg het evenwel niet slecht met de tweede plaats in de kleine finale, achter West- Duitsland. De gouden oogst van de Oostduit se roeiploeg was het kleinst se dert de Olympische spelen van negen jaar geleden. Waar Oost- Duitsland twee jaar terug in Bied nog zes keer goud op de acht on derdelen veroverde en vorig jaar op de gedecimeerde spelen van Moskou zelfs zevenmaal, bleef ditmaal de DDR na een verjon- gingscampagne op drie eerste plaatsen steken. Daarbij kwam dan nog wel tweemaal zilver en één keer brons De Sowjet-Unie deed het nauwelijks minder met 3x goud. lx zilver en lx brons Voor een enorme verrassing zorg den de Italiaanse broers Giusep pe en Carmin Abbagnale in de 'twee met stuurman' Aanvanke lijk leek ook in dit onderdeel het goud voor de Sowjet-Unie weg gelegd. Perewersev en Kroetsj- kin, tweede op de laatste Spelen, liepen ruim een lengte uit op de rest van het veld. Maar na 1100 meter stortten de Oosteuropea nen volledig ineen, waarop de fel aangemoedigde Italianen hun kans grepen Skiffeur Peter Michael Kolbe gaf het massaal opgekomen West- duitsc publiek (er waren onge- v t 20.000 toeschouwen) wssr voor zijn geld. De 28-jange Kolbe versaagde geen moment in de skiffinale en won met zijn revo lutionaire boot (met vaste zit plaats) zoals hij wilde. Achter gangmaker Bruno Walraven nam stayer René Kos in Brno revanche op zichzelf. Vorig jaar op het WK als tweede geëindigd moest hij zijn zilveren plak inleveren, omdat hij tijdens de dopingcontrole positief werd bevonden. Zaterdaqavond ver<n erde Ko de gouden plak. de WK. Mijn zomerseizoen stond geheel in het teken hiervan. Na het Nederlands kampioenschap in Nijmegen heb ik in België nog veel op de weg gereden. Koersen over 150 tot 200 kilometer om hardheid op te doen. Mijn plan ning voor de komende maanden komt er natuurlijk op neer. dat ik zoveel mogelijk in zesdaagsen aan de slag hoop te komen Van het stayersvak alleen kun je niet 'leven. Ik zou een slechte be roepsrenner zijn als ik het geld liet liggen dat ik in de zesdaag sen als wereldkampioen kan ver dienen". munchen - de Bulgaarse roei- ster Vent a Karamandjoekova. van wie deze week bekend werd, dat zij tijdens de da meswereldtitelstrijd doping had gebruikt, is door de we- reldroeifederatie (FISA) voor één jaar geschorst. Tot 30 september 1982 is zij uit gesloten van deelneming aan internationale en natio nale roeiwedstrijden. Bij de dopingcontrole, die vo rige week in Munchen wed gehouden na de finale 'vier met stuurvrouw', kwam aan het licht, dat Karamandjoe kova micoren had gebruikt, een middel dat op de lijst van verboden stofTen stwat. BRNO - Dc Koninklijke Neder landse Wielrenunie heeft met 85 officieel geaccrediteerde perso nen deelgenomen aan de wereld kampioenschappen op de weg (in Praag) en de baan tin Brno). Onder hen waren 53 renners. Er werd gestart in zeventien van de achttien onderdelen. De oogst: twee keer goud (voor de stayers Pronk en Kos) en één keer brons (voor achtervolger Oosterbosch). Goed voor een derde plaats op de medaille-spie gel achter Oost-Duitsland en de Sowjet-Unie. Zelden zal een re sultaat zo geflatteerd zijn ge weest. Oranje presteerde in Tsjechoslo wakije immers heel matig De helft van de grote club leek meer op vakantie dan met topsport be zig. Daar kwam nog bij dat de gouden plakken werden behaald in het piepkleine stayerswereld- je. Het brons van Óosterbosch was een goede, maar lang geen uitzonderlijke prestatie. Oost-Duitsland nam slechts aan ze ven onderdelen deel. De onder een ijzeren discipline staande staatsamateurs wonnen vijf gou den. een zilveren en een bronzen plak. De Sowjet-Unie startte, doordat ook dames waren mee gebracht, in drie wedstrijden meer. nog altijd zeven minder dan Nederland, en keerde terug met drie keer goud. vier keer zil ver en een keer brons Nu be hoort Nederland tot de vrije we reld enworden sportprestaties niet gezien als prestigeobjecten van regeringen. In Praag en vooral in Brno kwam vast te staan dat Nederland ook de strijd tegen Frankrijk, West- Duitsland, Zwitserland en Belgie aan het verliezen is "We zijn weer op een soort nul-punt aan gekomen". stelde chef d'équipe Wim Roozenburg aan het eind van het baantoernooi in Brno vast "Het was bij een deel van onze gro te ploeg heel droevig gesteld met die zelfdiscipline Dat mag niet meer voorkomen. Als we terug zijn. gaan wc ons hee diep over de toekomst buigen Aan het eind van het seizoen ver dwijnt baansportcoordinator Prsna Mahn na ell jaai in KNWU- dienst. Damescoach Cor Bijster werd nog niet benaderd om een functie over te nemen Het staat zelfs nog lang niet vast. dat er weer iemand in vaste dienst komt Stayer Venix, oud-sprinter Jansen, junioren-coach Ockhuy- sen en prof amateur-wegcoach Liebregts schreven diepgaande rapporten met hun kennis van zaken en toekomstmogelijkhe den. waarbij nu nog actieve ren ners als Ponsteen en Pijnen be trokken zouden kunnen worden. Roozenburg Buiten de profs op de weg. hebben we de laatste ja ren steeds meer terrein verloren. Voor het eerst stonden ook de dames met lege handen, Mis schien moeten we inderdaad de kant van decl-traincrs op in plaats van iemand bi V| fa dienst. Die rapporten komen in elk geval op tafel en daar gaan we met zijn allen over beslissen" De komende jaren zal de KNWU niet meer zo'n omvangrijke ploeg naar de wereldkampioen schappen sturen als naar Praag en Brno. "Het blijft van belang deel te nemen, maar wc zullen strengere normen hanteren. Ver liezen moet je accepteren, het is heel moeilijk winnen tegen zo'n oostblok. dat weten we allemaal. Maar het mag niet meer voorko men dat de door ons meegeno men renner niet alles heeft ge daan om het zo goed mogelijk te doen Wc kwamen hier voor top sport en niet voor pleziertjes. Wie niet de juiste instelling heeft, gaat voortaan met meer mee Wat dal betreft kan de KNWU de hand ook in eigen boezem ste ken De zelfdiscipline was bij en kele deelnemers misschien zoek. maar van iemand die zonder eni ge fatsoenlijke zwemles in het diepe wordt gegooid kun je niet verwachten dat hij in soepele stijl de kant haalt. Het handha ven van de orde is allereerst een taak van degenen die een ploeg begeleiden Bovendien stuurde de Unie wel een uitgebreid gezelschap naar het WK. maar hechtte ze aan deelname kennelijk meer waar de dan aan het leveren van goede prestaties Om in de wielersport het wereldniveau" te handha ven is niet kwantiteit maar kwa liteit vereist En kwaliteit wordt alleen bereikt als deelnemers aan een WK in de aanloop daarvan over goede trainingsfaciliteiten beschikken geregeld in interna tionalc wedstrijden uitkomen en financieel redelijk tegemoeg ge treden worden Bij al deze zaken heeft de KNWU zelf niet thuis gegeven De Unie wilde voor een dubbeltje op de eerste rang zitten Het resultaat van die krenterigheid is bekend.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9