Rumoer aardgas voorbarig TOKO PASAR Wiegel verbolgen over aanmoediging PvdA TOKO PASAR Breestraat 17 Waar blijven bewindslieden van de WD? Prijsstijging vanl2 cent zal vermoedelijk lager uitvallen Boycot collegegeld vindt geen respons nieuw op de Breestraat 17 LEIDEN Leiden 071-149923 (tijdelijk). ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1981 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG Demissionair minis ter Wiegel (binnenlandse zaken. VVD) is verbolgen over een steunbetuiging van hel PvdA- partijbestuur aan de acties die van 19 tot 26 september bij de kerncentrale Dodewaard worden gevoerd. Hij is boos over de PvdA-stcun. omdat de acties ook een blokkade van de centrale be helzen. Eerder dit jaar heeft PvdA-leidcr Den Uyl zich openlijk uitgespro ken tegen een blokkade van de centrale. Zijn argument was toen. dat besluitvorming over de kernenergie in het parlement moet plaatshebben en niet met geweld mag worden afgedwon gen. Op die lijn. waarover de re gering destijds verheugd was. moet de PvdA blijven zitten, al dus Wiegel. In een reactie op Wiegels uitlatin gen verklaarde PvdA-voorzitter Max van den Berg dat zijn partij ervan uitgaat dat de middelen die tijdens de actieweek worden aangewend van volstrekt vreed zame aard zijn. Partijleden die aan de demonstratie deelnemen zullen er juist toe bijdragen dat de blokkade uitsluitend een de monstratief. symbolisch karak- Blokkade kerncentrale Dodewaard ter heelt en vreedzaam verloopt, aldus Van den Berg. De verklaring van de partijvoorzit ter had de instemming van frac tieleider Den Uyl. die eerder op de dag had laten weten de PvdA- steunbetuiging aan de blokkade- te betreuren. Een interne twist is daarmee bezworen. Ondubbel zinnig schreef Van den Berg. ..De PvdA zal niet nalaten indien van de door haar voorgestane aanpak wordt afgeweken, zich nadrukkelijk te distantiren van dergelijke onderdelen". om zich van een blokkade van Dodewaard te distantiëren. Tij dens overleg over de op handen zijnde acties hebben de waarne mend burgemeester van Dode waard. de procureur-generaal, de corrtmissaris van de koningin en Wiegel zelf gisteren vastgesteld dat ..een feitelijke blokkade niet kan worden geduld". De energie voorziening en de veiligheid van burgers en personeel zouden in gevaar komen. De woede van Wiegel betrof een oproep in het PvdA-huisorgaan ..Voorwaarts" aan de partijleden, om op enigerlei wijze aan de ac ties tegen Dodewaard deel te ne men. Hoewel de partij niet bij de organisatie betrokken is. deelt zij het standpunt dat de kerncentra le dicht moet. In het bewuste ar tikel wordt geschreven over ..een actie die de PvdA graag steunt". Het PvdA-bestuur stelt geweld loosheid bij de acties voorop, maar erkent dat er geen garantie is dat er geen geweld wordt ge bruikt. Het bindt actievoerende partijgenoten daarom op het hart, zich voortdurend op de hoogte te stellen van de plannen die ter plekke worden gesmeed. In dit verband schrijft de PvdA- top: „Wij gaan er van uit dat de organisatoren, waaronder veie actieve partijgenoten, actie wil len voeren zonder dat het beoog de doel door gebruik van geweld wordt versluierd waardoor de ac tie eerder tgen dan voor de anti- kernenergiebcweging gaat werken. Een massale deelname is daarvoor de beste garantie. Vandaar deze oproep aan alle partijgenoten om. ieder binnen zijn gegeven mogelijkheden, aan de actie mee te dk n Volgens Wiegel geeft steun van de PvdA aan een daadwerkelijke blokkade van de kerncentrale „mij of mijn opvolger (de PvdA'er Ed van Thijn. red.) de grootste ellende". Max van den Berg schrijft in zijn reactie, na de verzekering dat de PvdA elk ge weid afkeurt „De PvdA hoopt dat ook de minister van binnen landse zaken zijn bijdrage aan een vreedzaam verloop van deze voor vele landgenoten zeer verontrustende kernenergie-af faire wil leveren". Waarnemend burgemeester Gold berg (VVD) van Dodewaard heeft de PvdA gisteren verweten tot illegale activiteiten op te roe pen. Hij kondigde aan. Den Uyl om opheldering te zullen vragen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Het rumoer rondom de aardgasprijs voor de kleinverbruikers lijkt wat voorbarig. Weliswaar heeft het zittende kabinet rekening gehouden met een flinke ver hoging per 1 januari, maar het is niet ondenkbaar dat de prijsstijging toch minder zal uitvallen. Wordt de 12 cent verhoging toch doorgevoerd dan is de mogelijkheid tot compensatie voor de lagere inkomens niet uitgesloten. Globaal gezien is aanpassing van de energielasten voor de particulie ren noodzakelijk. Er wordt im mers (al jarenlang) gestreefd naar het „gelijkbreien" van het aard gasprijspeil met dat van huis brandolie. Dat streven is tot dus- er mislukt: het „gat" is ongeveer 30 cent. Gezien ook de gestegen dollarkoers is het eerder groter geworden dan kleiner. Helemaal inhalen lijkt zeker onverkoop baar. Compensatie Niet verhogen is ook onaanvaard baar: in de eerste plaats wordt ons exportgas ook duurder. De prijs voor het buitenland wordt per 1 januari 1982 41 cent per ku bieke meter (af grens, daar ko men de transportkosten nog bij). Belgen, Duitsers, Fransen beta len al veel meer voor hun Neder landse gas dan wij. Het verschil zou te groot worden - daar komen politieke moeilijkheden van in EG-verband. Bovendien profiteert onze econo mie van het duurdere exportgas, al proberen sommigen zich er nu aan „rijk te rekenen". In de twee de plaats betalen de grootver bruikers (de industrie) nu meer dan de kleinverbruikers. Dat feit heeft minister Van Aarden- ne, de demissionaire bewinds man van economische zaken, ook al meer dan eens erkend. Ook gaf hij in de Tweede Kamer toe dat de voorgenomen prijsverhoging voor de kleinverbruikers zeer zwaar is. Daarbij speelt uiteraard de toch al dalende koopkracht een sterke rol. Van Aardenne liet dan ook merken dat compensatie in enigerlei vorm wenselijk zou zijn. Onbetaald Op de compensatietoer waren de gasdistributiebednjven in juni ook al gegaan. Toen verwierpen zij namelijk het beginselakoord van 12 cent, waardoor de prijs op 59 cent zou moeten komen. De meerderheid van de leden der Ve- gin (de overkoepelende organisar tie) stemde toen voor 8,25 cent. Een deel was zelfs voor nog min der. Deze houding is te verklaren tegenover het feit dat veel bedrij ven al kampen met miljoenen guldens onbetaalde rekeninge- Een prijsstijging als voorgenomen komt voor een gemiddeld gezin neer op een meerdere energielast per jaar van tussen de 350 en 400 gulden. De distributiebedrijven zullen daardoor alleen maar meer Topoverleg over Antillen DEN HAAG (ANP) - Op korte ter mijn zal een topoverleg georgani seerd worden tussen de Neder landse regering en een delegatie van de regering van de Neder landse Antillen. Dit heeft de mi nisterraad vrijdag besloten naar aanleiding van een uiteenzetting van gevolmachtigd minister Cas- sares over de politieke situatie op de Antillen. Een en ander heeft vice-premier Wiegel vrij dagmiddag meegedeeld na af loop van het kabinetsberaad. inningsproblemen krijgen, zo verwachten zij. Daarom zal de Vegin in de onderhandelingen ook op de verhoging van 8,25 cent blijven staan als „het maximaal haalbare". De Gasunie wil echter een flinke optrekking. Dit zegt nog niet alles over de uit komst van de nog te houden be sprekingen, want de uiteindelij ke beslissing ligt bij de (toekom stige) minister van economische zaken c.q. het volledige kabinet. Nieuw kabinet Het nieuwe kabinet zal dan kijken naar een conclusie die op dit ge bied is getrokken in de stukken van de informateurs De Koning, Lubbers en Van Thijn en die nog steeds geldt. Daar staat dat de aardgasprijsverhogingen voor de kleinverbruikers „meer gema tigd" doorgevoerd zullen wor den. En verder dat de mogelijk heid moet worden bezien van een zogenoemd progressief tarie- Dat wil zeggen dat een „basishoe- veelheid" energie tegen een ver houdingsgewijs lagere prijs wordt geleverd en het meerdere „beduidend duurder". Dus: wie meer gebruikt dan een zeker ge middelde moet ook meer betalen. Met deze uitspraken op de achter grond kan het nieuwe kabinet dus verzachtende maatregelen nemen. Welke, dat moet worden afgewacht. AALSMEER - Het verwachte mooie weer van vandaag zal vele duizenden weer langs de route doen staan om de praalwagens van het Aals- meerse bloemencorso te be wonderen. Dit jaar is het mot to "Spelenderwijs". Gister middag werd in de veilinghal van Aalsmeer de generale re petitie gehouden. De foto toont de praalwagen "Cleo patra". ADVERTENTIE WAGENINGEN (ANP) - De stu denten in Nederland tonen over het algemeen weinig bereidheid Alle Indonesische specialiteiten-gerechten welke wij in ons restaurant te 's Gravenhage koken, kunt u vanaf DONDER DAG 3 sept. halen, zowel koud als warm. Tevens heb ben wij diverse belegde broodjes met Indische vleesge rechten en broodjes vis, zoals paling, garnalen, haring enz. WEEKAANBIEDING DADAR TOMPUL (Indische Foeyong hai) met rijst en atjar0,05 IKAN BALI (vis in pikante saus) met sajoer en rijst9,95 NASI RAMES (witte rijst met groenten - - en twee vleesgerechten),95 (meerpri]s nasi bami goreng) 2,50 AJAM RITJA (kip in pikante saus) met rijst en groente naar keuze9.95 LOEMPIA ORIENTAL (vulling van kip, taugé)i 5 BABI PANGGANG (gegrileerd mager varkensvlees met rijst en atjar1 I 5U U kunt btj uw bestelling uw voorkeur uitspreken voor meer ot minder "pedis" heetI Geopend 7 dagen per week van 12.00 tot 21.00 uur. om actie te voeren tegen de ver hoging van het college- en in schrijvingsgeld tot samen 900 gulden. Alleen in Amsterdam, Utrecht, Maastricht en Wagenin- gen wordt nog actie gevoerd. Dit blijkt uit een overzicht in het Wa- geningse Hogeschoolblad. Het Landelijk Overleg Grondraden (LOG), het overkoepelend or gaan van de studentenorganisa ties, verwacht dat de acties uit eindelijk een stille dood zullen sterven. Het LOG wil de finan ciële positie van de student nu vooral op politiek niveau aan de orde stellen. Over een gezamen lijke actiestrategie zijn de stu dentenorganisaties het in LOG- verband in elk geval niet eens ge worden. Sommige universiteiten hebben mogelijke niet betalende studen ten gedreigd van bepaalde on derwijsactiviteiten uit te sluiten. In andere universiteitssteden be staat de mogelijkheid tot uitstel van betaling. In Amsterdam is vorige week het bureau inschrijving van de Ge meentelijke Universiteit twee dagen bezet gehouden. Aan deze universiteit hebben ongeveer 700 studenten te kennen gegeven het collegegeld- vooralsnog te boy cotten. V rouwen mogen 's nachts in fabriek werken DEN HAAG (GPDl - Er kan nu spoedig een eind komen a .n het absolute verbod op nachtai bi id door vrouwen in fabrieken Mi nister van sociale zaken Albec'a cn staatssecretaris van CRM Kraaijeveld-Wouters (emancipa tiezaken) hebben de Tweede Ka mer voorgesteld de Arbeidswet 1919 zodanig te wijzigen dat een werkgever s nachts ook vrouwe lijk personeel in fabriek of werk plaats mag laten werken Voor andere soorten bedrijven be stond een dergelijk verbod al niet. Als het beoogde kabinet-Van Agt-II er dan nu toch van komt, betekent dat een wis seling van de wacht van een rijtje WD-prominenten. Dat is landelijk gezien het gevolg van de verandering in de po litieke constellatie Enkele bewindslieden, onder wie als belangrijkste Hans Wiegel, moet dan wat anders. Terug naar de banken van de Twee de Kamer, zo lijkt het. Voor met name Hans Wiegel is dat een bitere ervaring, want nie mand beter dan hij voelde z»ch de afgelopen kleine vier jaar als een vis m het water op het ministerie. De rol van oppositieleider? Hierboven staat niet voor niets een vraagteken. Het is name lijk in het Haagse zo langza merhand een publiek ge heim: Hans Wiegel zou er weinig voor voelen vier jaar lang het kanon van verbaal geweld te richten op de chnstelijk-socialistisch-de- mocratische monstercoalitie. Zijn vertrek als Kamerlid lijkt dan ook voor de hand te liggen. Wiegel zal - als de ge ruchten een grond van waar heid hebben - tussen nu en twee jaar, vermoedelijk over twee jaar. uit de Haagse poli tiek stappen. Hij houdt het dan voor gezien en wil het kalmer aan gaan doen. Het blijkt allemaal nog niet uit zijn strijdlustige taal die hu bezigde bij de vorming van het nieuwe kabinet. Maar Wiegel heef liever een be stuurlijke rol dan een politie ke baan. Het ambt van com missaris der koningin is voor een oud-minister van binnen landse zaken dan ook geen gekke afsluiting. Wiegels vooganger, Toxopeus, deed na Den Haag tien jaar zo'n klus in Groningen. Wiegel is al genoemd als com missaris in Friesland. Dat zit er evenwel cm neer dan één reden niet in. In de eerste plaats is Friesland van ouds her een CDA-provincie. De opvolger van Hedzer Rijpstra is ook al bekend: het is de Al melose burgemeester Schneiders, die als commis saris der koningin in Fries land Rijpstra's loopbaan let terlek gaat imiteren. Rijpstra was immers ook al burge meester van Almelo. En het kabinet heeft wat goed te ma ken bij Schneiders. Hij maak te namelijk onverhoeds be kend (wat zeer ongebruike lijk is) dat hij zijn sollicitatie naar het burgemeesterschap van Apeldoorn introk, toen daar oud-minister Pieter Bee- laerts van Blokland werd be noemd. Schneiders schijnt ook al in kleine kring gezegd te hebben veel voor Friesland te voelen. Wat zijn binding met Friesland kan zijn? Vol gens Schneiders is dat het feit dat hij er regelmatig zeilt. Dan zijn er nog tienduizenden mensen die deze sport in Friesland wel eens beoefe nen. Zij worden daar geen commissaris zoals Schnei ders, aan wie het kabinet nog een ereschuld heeft in te los- Om nog een reden zal Wiegel Friesland wel met krygen D'66 regeert mee en zal niet de eerste de beste CDA-pro vincie opeisen voor een D'66- commissaris. In de eerste plaats omdat er nog geen D'66-commissaris is en in de tweede plaats omdat het CDA genoeg commisanssen (en burgemeesters) heeft Het CDA is overbedeeld Van daar dat Wiegel al veel WD'ers benoemde tot bur gemeester toen hij minister van binnenlandse zaken was. Niet ondenkbaar is dat wiegel zijn intrek over enkele jaren neemt op het provinciehuis van Gelderland. Deze baan in Arnhem wordt nu al gedaan door de liberale mr. Geertse- ma die over een paar jaar met pensioen gaat. Zeker is ech ter nog mets. Nieuwste gerucht in Den Haag is de mogelijkheid dat Gel derland wel eens „overge daan" zou kunnen worden gedaan aan de PvdA, die daarvoor dan de provincie Drente zal moeten inleveren. Als Tineke Schil thuis al of niet vervroegd opstapt, onge veer tegelijk met Geertsema, dan zou Hans Wiegel Drente wellicht kiezen. De provincie is webswaar kleiner dan Gel derland, maar Assen ügt dichterbij het Friese plaatsje Ee. waar Wiegel de leukste dagen in zyn wielerhuis door brengt. Deze theorie wordt niet onder streept door de poütieke kof fiedikkijkers in Den Haag. „Dat kan toch niet", zo luidt de stelhng. „Twee WD-pro- vincies in het noorden des lands?" Wel. Noord-Brabant en Lim burg en ook nog eens Zee land hebben CDA-commissa- nssen. Allemaal aan elkaar grenzend en allemaal in het zuiden. En Noord- en Zuid- Holland hebben allebei een PvdA-commissaris. Daar kan het dus ook. Wiegel naar Drente, zal de mededehng over een jaar of twee kunnen zijn. Een andere kapstok uit de WD, waarover men be nieuwd kan zijn, is drs Nebe Smit-Kroes. Haar verdienste is het dat de PTTers in Den Haag en hun directie (u weet wel, die naar het noorden moet) weer met elkaar spre ken. Haar „verdienste" was ook dat ze de PTTers even wel geen stap verder in de richting van Groningen en Leeuwarden heeft gekregen De kans dat Nebe Smit- Kroes de WD-fractie gaat leiden is niet uit te sluiten en het wordt een mooie dag als ze dan namens de fractie ver snelling van de PTT-opcratie gaat bepleiten in de Kamer Uiteindelijk zei ze in januari 1978 in een interview in deze krant: „Ik maak me sterk voor de spreiding van de PTT-directie". Als staatsse- creatns is haar dat met ge lukt, misschien heeft ze als oppositieleidster meer suc- Vice-premier Wiegel verrichtte donderdag in Breda zijn vermoe delijk laatste officiële daad. Hxj trok aan een bel, waarmee hij niet alleen het politiebureau daar opende, maar wellicht ook symbo lisch zijn ambtsperiode uitluidde.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7