Op maandag iets doen met de Vrede van de zondag' KERKDIENSTEN Het oude liedjeWereldraad deed weer eens aan politiek Leidse lutheranen week naar Polen De Leidse pastor C. van Haasteren, deelwerker in de Anto- nius-parochie (Zuidwest), heeft niet de indruk dat zijn parochianen staan de trappelen om samen na te denken over maatschappelijke en politieke vraagstukken en daarnaar ook te handelen. "Geloof én politiek, willen we dat eigenlijk wel?", vraagt hij in het kerkblad van zijn parochie. Zeker, als je zegt te geloven, dan moeten je daden daarmee in overeenstemming zijn. Maar wat doe je er gezémenlijk mee? Voor de weinige animo om samen concreet met samenlevings vraagstukken bezig te zijn kan pastor Van Haasteren wel een paar redenen noemen. Om te beginnen zijn katholieken hun vroegere organisaties gro tendeels kwijtgeraakt. "We heb ben geen verzamelpunten meer waar we met elkaar kunnen over leggen". Ook de bereidheid om elkaar te in spireren en te vormen is minder geworden. Omdat kerkmensen nu eenmaal verschillend denken over het verband tussen geloof en maatschappelijk handelen, moeten ze er maar niet meer sa men over praten, vinden sommi gen. Daar komt alleen maar ruzie Privé Velen hebben hun godsdienstige le ven dan ook versmald tol het pri- vé-bestaan. "Zoals de hele kerk gemeenschap de neiging vertoont om zich terug te trekken op het binnenkerkelijke, zo vertonen wij afzonderlijk de neiging, ons ge loof terug te dringen tot de kleine cirkel van ons eigen leventje". "Wij voelen er niet zo voor, ons veilige huisje te verlaten en zelf in aanraking te komen met men sen die door onrecht zijn getrof fen". "We hebben wel geleerd, goed en kwaad te onderscheiden in onze persóónlijke relaties, maar minder om te achterhalen, waar de maatschappij niet zo goed loopt. Als een barmhartige Samaritaan willen we best een hulpbehoevend mens helpen. Las tiger is het, aan maatschappelij ke achtergronden en oorzaken van onrecht iets te veranderen" Wat pastores op de preekstoel en het kerkelijke leergezag in offi ciële uitspraken over maatschap pelijke vraagstukken zeggen, is, volgens pastor Van Haasteren, vaak zo vaag en algemeen, dat je er alle kanten mee uit kan. Het levert nauwelijks een reële bij drage aan een discussie. "Als wij als kerk niet willen afglijden tot een randverschijnsel van deze maatschappij, dan zullen we ons ook op een meer concrete manier met samenlevingsvraagstukken moeten bezighouden" men zijn zo groot en ingewik keld. Je kunt er toch niet aan til len. En daarom ben je ze maar liever kwijt. Je kan je ei* beter niet mee bemoeien. Wat niet weet, wat niet deert. Pastor Van Haasteren - die voor zijn verhaal gebruik maakte van een onderzoek naar 'kerk en sa menleving' in het bisdom Haar lem - begrijpt dus best, waarom kerkmensen zich met de discus sie over geloof en politiek liever niet inlaten. "Toch zouden wij el kaar een dienst bewijzen als we tijd en ruimte vonden voor al die genen onder ons die bewust van uit hun geloof in deze samenle ving actief willen zijn. We zou den christenen van verschillende kerken daarbij moeten betrek ken. Een oecumenische opzet dus. Ook zouden we dankbaar en kri tisch gebruik moeten maken van allerlei landelijke organisaties die op verschillend gebied hun sporen al hebben verdiend" Een pastoraal pleidooi dus voor maatschappelijke betrokken heid van kerk en gelovigen. Parlement Een heel ander geluid, naar het schijnt, komt van de Benthuizer hervormde predikant drs. K. Exalto. Die haalt in het blad 'De Waarheidsvriend' (Gereformeer de Bond), waarvan hij redacteur is, de Wereldraad van Kerken over de hekel, juist omdét deze in de Oostduitse stad Dresden - waar het centrale comité van de Wereldraad tien dagen vergader de - weer eens met politieke za ken bezig is geweest. Neutronen bom, apartheid, Noord-Ierland. "Het is weer het oude, bekende lied je van het politieke engagement" schrijft hij. "Wat men in het Eu ropese parlement zou kunnen ho ren, dat hoorde men nu in Dres den. Uit niéts blijkt, dat daar kérken bijeen waren" Tussen haakjes: drs. Exalto vergist zich hier wel. Op de agenda van het Europese parlement zal men niet gauw zaken aantreffen als: de verhouding tussen vrouwen en mannen in de kerk en de bij drage die de kerk, vanuit het evangelie van de verzoening, kan leveren aan het naar elkaar toe groeien van naties en culturen. Intensief contact van Europese parlementariërs met de top van de kerken en met plaatselijke kerkelijke gemeenten in Oost- Duitsland is eveneens ondenk baar. - Secretaris-generaal Philip Potter zei het zo: "Het moet de Wereld raad gaan om genezing en heel- wording van een gebroken we reld. In de bijbel wordt genezing verbonden met gerechtigheid. Vanuit deze gedachte behoren dus ook de kerken hun werk te doen" Vrede De predikant van benthuizen zou echter willen, dat de Wereldraad de 'boodschap van Gods genade' aan 'verloren mensen' ging uit dragen. "Maar dat lijkt ver bui ten het gezichtsveld van deze kerkenconferentie te liggen" Volgens hem streeft de Wereldraad slechts een 'politieke vréde' na, in plaats van 'die vrede waarvan de apostel Paulus zegt dat hij al- Ie verstand te boven gaat en de harten en zinnen bewaart in Christus Jezus'. "De vrede die de storm in het geweten stilt, als dit rust heeft gevonden in het verzoe nende bloed van Christus. De vre de van de zondag, als die als een rustdag des Heeren wordt ge vierd. De vrede die uitstraalt in het gezinsleven en in heel het ge drag van de christen". Niettegenstaande zijn bedenkin gen tegen een verpolitiekte We reldraad gaat drs. Exalto zelf ook stevig op de politieke toer, als hij de 'politieke vrede' van de We reldraad om nog andere redenen afwijst. De vrede van de Wereld raad is, naar zijn oordeel, een vre de die het 'Oosten' wil opdringen aan het 'Westen' en die slechts een ander woord is voor 'onder drukking'. Doelend op de vergadering in Dresden: "Enerzijds verklaart de Oostduitse bisschop Schönherr in volle ernst, dat de Duitse ker ken op hun hoede zijn voor ideo logische beïnvloeding, maar an- derzijds hoort men hem als een papegaai precies datgene nazeg gen wat zijn partijleider hem heeft ingefluisterd. En intussen de westelijke kernbewapening maar afvallen. Het militarisme zit, naar het schijnt, alleen in het Westen. Terwijl in werkelijkheid geen land zo is vermilitariseerd als Oost-Duitsland. Maar daór zal het wel niet over gaan. als straks in Amsterdam een hoorzitting van de Wereldraad over de kern bewapening wordt gehouden" Infiltratie Exalto acht de infiltratie van het (neo)marxisme binnen de We reldraad niet gering. De feiten spreken voor zichzelf. "Wie biedt er nog tegenspel? Is er in de ker ken nog een profetisch protest? Zijn wij niet aan het inslapen? Wij raken aan deze klanken ge wend. Mén laat allerlei lieden in de kerken hun gang maar gaan". De predikant vreest, dat de We reldraad van Kerken op deze ma nier alleen maar een nieuwe cata strofe voorbereidt. Evenals de Wereldraad, met zijn 301 aange sloten kerken, komt ook hij tot politieke conclusies. Het verschil is alleen, dat die anders zijn "Wie biedt er nog tegenspel?" - en meestal afwijken van wat de Wereldraad over bepaalde poli tieke ontwikkelingen zegt. "Als in Dresden", zo schrijft hij, "Gods Woord nummer 1 was, zou daar ook 'politiek' ter sprake ko men, maar een heel andere poli tiek, en zou deze niet overheer sen". "De gereformeerde vaderen brachten ook weieens politiek op de kansel, maar nooit als hoofd schotel. Alleen als ethische toe passing van het gepredikte Woord. Dat Woord was het voor naamste". "Wat de wereld over wint, is ons geloof. D&t moet dan ook gepredikt en gepraktizeerd worden. De Heere regeert. En wij hebben te doen wat onze hand vindt om te doen". Heil Wie dit alles leest, met alle teg'en- spraak die erin zit, kan maar tot één conclusie komen: het punt is niet dét christenen geloof en po litiek met elkaar verbinden, maar hoé zij dat doen. 'Kerk en politiek' mag best, maar dan moet die politiek niet van alles en nog wat overhoop halen. Zodra kerkelijke organisaties en beleidsorganen zich in hun spre ken en handelen, maatschappe lijk en politiek, 'buiten de (be staande) orde' wagen - denk aan de pastorale brief van de her- DRS. EXALTO nog tegenspel?.... vormde synode over de kernbe wapening - en gaan tornen aan geijkte opvattingen, breken de weerstanden in alle hevigheid los, vooral binnen de kerk zelf. Tot op het vijandige af. Wat de kerk spreekt, moet alleen geeste lijk, persoonlijk en innerlijk zijn. Dat is haar functie. Het is ook on gevaarlijk en bewaart de rust. Je vraagt je af: is een kerk die niet meer zegt, wat de 'vrede van de zondag' op maandag in allerlei moeilijke situaties tussen vol ken, rassen en stelsels kan bete kenen, nog veel méér dan een 'randversiering' in de samenle ving? Het 'heil' dat ze predikt heeft naast de persoonlijke toe spitsing toch ook andere kanten. En dan niet alleen ethische in de engere zin. Er zijn instanties nodig om de ker ken daaraan te herinneren. De Wereldraad - die zich echt niet opwerpt als een superkerk - is er zo een. Hij is een platform waar op de kerken van de Wereld niet alleen van het Westenmet elkaar overleggen, hoe het geloof in Christus vorm kan krijgen in het concrete leven van alledag. En ze doen dat ook kritisch tegenover elkaar. Die kerken hebben de We reldraad het vertrouwen gegeven om er wat aan te doén. Aan een christendom dat zijn boodschap beperkt tot 'de ziel', of dat de ogen dicht knijpt en daardoor ongerechtigheid wil lens en wetens laat voortbestaan hebben de machten die het leven bedreigen en ontwaarden hele maal geen boodschap meer. Ze kunnen ongestoord hun gang gaan en ervaren een zwijgende kerk als een zegen. S. J. DE GROOT LEIDEN— Tenzij er plotseling grote gevaren opdoemen, gaat een delegatie van de evangelisch-lutherse gemeen te in Leiden op 18 september naar Polen voor een bezoek van een week aan de zuster- gemeente in Piotrków. Met deze kleine lutherse gemeente waarvan ds. Gryniakow predikant is - onderhoudt 'Leiden' al enkele jaren schriftelijk en persoonlijk contact. Ds. Gryniakow heeft de Leidse lutheranen geschreven, dat er naar hen wordt uitgezien. De delegatie rijdt met twee au to's en zal zoveel mogelijk meenemen om aan de in Piotrków uit te reiken vooral etenswaren. Elk ge meentelid en dat zijn er een kleine 90 - krijgt straks een pakje. De Leidenaars bezoe ken echter ook nog een tweede gemeente van ds. Gryniakow die 50 leden telt, en dus gaan zij met ongeveer 150 pakjes op reis. De pakjes mogen niet zwaarder zijn dan drie pond. Ze zullen blikjes vlees, melkpoeder rijst, vanillesuiker, cacao en snoep bevatten. Bij elk pakje wordt een groet gedaan, het zij in het Duits, hetzij in het Engels. Jan Siepert, die deel uitmaakt van de delegatie en redelijk Poo\s spreekt, zal groeten in het Nederlands in het Pools vertalen. Bij het briefje kan ook een bijbel tekst. Poolse lutheranen zul len dat zeker waarderen. Om te voorkomen, dat de doua ne de pakjes openmaakt, is de gevers gevraagd, er een touw tje met strik omheen, te doen. Ook moet er een lijstje met de inhoud bij. De reis is in de eerste plaats be doeld als een gewoon kerke lijk uitwisselingsbezoek, maar heeft ook de bedoeling, de Poolse geloofsgenoten in hun strijd en schaarste een bescheiden teken van meele ven en respect te geven. Op 26 september keert de groep naar Nederland terug. Vredeswerk. Naar aanleiding van de Vredesweek wordt dins dagavond 8 september om 8 uur in het gebouw van het Bonaven- tura-college aan de Burggraven- laan te Leiden een bijeenkomst gehouden waarin drs. Guy Dil- weg, secretaris van 'Pax Christi' Nederland, spreekt over: 'Het vredeswerk groeit door de ver drukking heen'. De avond gaat uit van de Raad van Kerken in Leiden, samen met de plaatselij ke kernen van het Interkerkelijk Vredesberaad. Er zal ruime gele genheid zijn voor vragen en ge sprek. Op een lectuurtafel vindt men nieuwe uitgaven over vrede en veiligheid. Thuislanden. Het moderamen (bestuur) van de synode van de Hervormde Kerk heeft de plaat selijke gemeenten gevraagd, aan dacht te besteden aan de 'thuis- landenproblematiek' in Zuid- Afrika. De 'thuislanden' vormen een belangrijk onderdeel van de Zuidafrikaanse politiek, die een gescheiden ontwikkeling van blank en zwart voorstaat. Nederlandse kerken willen daar aan in oktober aandacht schen ken aan de hand van actiemate riaal dat de werkgroep 'Kairos' grotendeels heeft samengesteld. Alle hervormde diakonieën, werkgroepen 'werelddiakonaat', predikanten en zendingscom missies hebben al een exemplaar gekregen van de 'deportatie krant', waarin de gevolgen van deze politiek voor de zwarte be volking worden beschreven. Vandaag houdt 'Kairos', samen met het secretariaat 'ontwikke lingssamenwerking' van de Ge reformeerde Kerken, in Amers foort een werkdag ter stimule ring van discussies en acties rond Zuid-Afrika, en op 19 sep tember is er in het zendingshuis te Oegstgeest een informatiedag over dit onderwerp, uitgaande van de Raad voor de Zending en de Generale Diakonale Raad van de Hervormde Kerk. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Ureterp (Fr.) Ij. Ausma Zaandam, te Heemstede (zieken huis) kandidaat H. Wielenga; aangenomen naar Schipluiden kandidaat M. Vrijhof Amstel veen, naar Siegerswoude kandi daat S. van Deventer aldaar. Ne derlands Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Maassluis J. Bouma Oud-Loosdrecht. Gere formeerde Gemeenten: beroe pen te Woerden D. Hakkenberg Lisse. Afscheid: morgenochtend, 10 uur, neemt ds. P. Sijtsma in de Zuiderkerk afscheid van de gere formeerde kerk in Leiden, die hij 7 jaar heeft gediend. Hij wordt ziekenhuispredikant in Rotter dam. Persoonsverheerlijking. In zijn wijkbericht in het hervormde kerkblad van Alphen aan den Rijn waarschuwt de predikant J. H. Bogers voor het euvel van 'per soonsverheerlijking' in de poli tiek, dat, naar zijn indruk, weer de kop opsteekt. Het doet hem denken aan de vooroorlogse ver kiezingsstrijd, toen in kerken bij eenkomsten werden gehouden om 'de grote politicus' aan te prijzen. 'Een bedenkelijke zaak', meent de Alphense dominee. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Dronkers, ramv cantorij, 11.45 oecum. dienst; Marekerk 10 ds. Kooreman. Rhenen, 5 ds. Exalto. Benthuizen; Maranathak. (L. Mors weg) 10 ds. Kool- Leeuwen; Bethlehemk.(Driftstr.) 10 ds. Panne- koek. av.; Bevrijdingsk.(Montgomerystr.) 9 ds'. Rietveld, 10.30 bevestiging en intrede ds. Sterringa; Vredesk.(Burggravenl.) 10 ds. Langen- bach; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs; Acad. Ziekenhuis 10.15 ds. Bakker; Diakonessenhuis 10.30 ds. Ferwerda. S.heim; Endegeest 9.30 pater Boshouwers; Petrakerk (Sur.str.) 10.30 dovendienst, hr. v.Veelen. Geref. Kerk; Zuiderk. (Lammen- schansw.) 10 ds. Sijtsma. afscheid; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Kramer. Maranathak.(L. Morsw.) 10 ds. Koolstra; Bevrijdingsk.(Montgomerystr.) 5 ds. doorn; Petrakerk (Sur.str.) 10.30 dovendienst, hr. v.Veelen. Zie ook herv. gem. Dolerende Geref. Kerk (Lokhorstk.): 8.30 hr. v.Drunen. 5 dienst. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 9.30 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.):-11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. Happee. Remonstr.-Doopsgez. Gem. (Lok horstk.): 10 ds. Kuipers. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 doop- 10 hr. Dikkes Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- tcrw.singel 21): 5 hr. v.Duuren Evangeliecentrum Zijlsingel 2: zo. 10 en di. 8 hr. Zijlstra. vr. 8 jeugdsam. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. v.d. Bergh. Leger des Heils (Hooigr.): 10 en 7.30. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rund. 24): 9.30 en 4. wo. 8. Zevendedagadventisten (Lokhorstk.): elke zat. 9.45 bijbelstudie. 10.45 predik dienst. Christian Science (Steensch. 6): 10.30 Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.) 9.30. 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Church of England: 5 dienst in oud- kath. kerk Zoeterw.singel. Vrij-Kath. K. (Vreewukstr. 19): 10.30. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7. zo. 9 i. 8.30. 9.30 e Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, 9.30 en 11.30; Steenschuur zat.7, zo. 8.30. 10, 11.5 Haarl.straat zat. 7. zo. 9.30. 10.45 en 12.15. H. Rijndijk (zie Zoéterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. Westera, 7 ds. v.Malssen, Leider dorp. Geref. K.: 10 ds. Modderaar. 6.30 ds. Stolk Rk Kerk: zat 7. zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 en 5 ds. De Jonge Cs middags jeugddienst); Kruisk. 9.30 ds. Samsom, It.dam; Opst.kerk 9.30 ds. v.d. Heiden, av.. 6.30 ds. Blenk, Oudewater; Nabij 9.30 ds. Bogers; G. Herderk. 10.30 ds. Mulder. 6.30 ds. Moll; De Bron 9 en 10.30 ds. Oosthoek. 11 interk. jeugd dienst. pastoor De Graaff en ds. Moll, 6.30 ds. Mulder; Ashram (Marsdiep) 9 ds. Mulder; Albanianae (Diamantstr.) 10 ds. Moll; Onderweg (Lijsterlaan) 10 ds. Oort; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. K.: Mar.kerk 9.30 ds Stolk. 6.30 ds. Modderaar; Salv.kerk 9.30 ds. v.d. Werff. Voorhout. 6.30 ds. Bol, Vijfhui zen. Zie ook herv. gemeente. Remonstr. kerk (Van Mandersloostr. 36) 8 nam. ds. Oosthoek, oecum. dienst. Geref. K. Vrijg.(Rijnstroom): 8.45 en 5 ds. Zülstra. av. Ned. Geref. K. (school Willemstr.): 9.30 en 4.30 ds v.d.Veen. Ede. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4 Bapt.gem. (Molenwerfstr 1): 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10. Volle-evang.gem.(school Westprelu- dew i 10 in v.d Hoorn Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7. zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7. zo. 9.30 en 11. BENTHUIZEN: Herv Gem 9.30 ds Exalto. 6 ds Tichelaar. Putten. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Vogelaar. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. De Vreugd. 6.30 ds. v.d. Valk. Sirjansland; Salv.kerk 9.30 ds. Richter. 6.30 ds. Kunz, Dordrecht; Bethl.kerk 9.30 ds. v.d. Valk. 6.30 ds. Richter. Geref. K.: 9.30 ds. Schoep. Gouda, 6.30 ds. Elderman, jeugddienst Geref. K. Vrijg.: 9.30 leesdienst. 3 ds. Hidding. burg; De Stek 9.30 ds. Stelwagen. Geref. K.: 9.30 ds. Vesseur. Den Haag, 7 Rk Kerk: zat. 5.30 (De Stek) en 7. zo. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 hr Sierat, Leiden. 6.30 ds. De Graaf. Geref. K.: 9.30 ds. Boswijk. Lisse. 5 ds. Welbedacht, jeugddienst. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30- Anker zat. 7. zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10.15 ds. v.d. Meer, 7 kand. Dijkhuizen, Amstelveen; Parkwijk 7 ds. Rothfusz. Geref. K.: zie herv. gemeente. Chr. Geref. K.: 10 en 5 ds. Biesma. av. Rk Kerk: Mart. zat. 7. zo. 8.30. 10 en 11.30. Jozefk. zat. 7. zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. v.d. Hoek Rk Kerk: zat. 7. zo. 10. DE KAAGc Herv. Gem. 9.30 ds. v.Ach- terberg. Leiden. Rk Kerk: zat. 7. zo. 8 en 10, braad; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Groenen berg. Utrecht. Geref. K.: 9.30 ds. Vrolijk, 5 ds. Kersten. Kapel marinevliegkamp: 10.30 ds. Sche pers. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Hen' Gem. N. Kerk 10 ds. Schuurman. 6 ds. De Jong; O. Kerk 10 d$. Vroegindewey, 6 ds. Drie bergen; Ichthusk. 10 ds. Visser. 5 ds. Schuur- Pnielk. 9.30 ds. Driebergen. 6 ds. Vroe gindewey; Gr. v. Pr.school 10 ds. De Jong. Overduin 2 ds. Baas. Ned. Geref. K. Van Wijckerslooth: 4 ds. Visch. Endegeest: zie Leiden. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7, zo.9 en 11.30; Bonaventurakapel zat. 6.30, zo. 9 en 11. 7, i 8.30 t Geref. K.: Vr.kerk 9.30 ds. Koster; Triumfatork. 9.30 ds. Kersten, 5 kand Mink. A.dam, jeugddienst. Geref. K. Vrijg.: 10.15 leesdienst. 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. K.: 8.30 ds. v.Tongeren, Spa kenburg, 7 ds. Waagmeester. Chr. Geref. K.: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5 leesd. 9 sept. 7.30 ds. Mondria, Waarden- KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Hen-. Gem. 10 mevr. v.d. Ende, gezinsdienst met de scholen. 7 ds. v.Achterberg, Lei- LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. K. Dorpsk. 10 ds. Knorth, 6.30 ds. Does burg; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen; Leythenrode 10 ds. Lutmers. Elis.ziekenhuis 9.30 rector Vijftigschild. Baptistengemeente: 10. LEIMUIDEN; Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Staat. Gerefr K.: 9.30 en 7 ds. Los. av. Rk Kerk: zat. 7. zo. 8.30. 9.30 en 11.15 LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft. 7 ds. Boswijk, jeugddienst; Pau'uskerk 10 ds. De Gelder. Geref. K.: 10 ds. Welbedacht. H.woude. 7 zie herv. gem. Geref. K. Vnjg.: 10.30 en 4.30 ds. De Put- Ned. Geref. K. (Salvatori): 9 ds. Schuur man. 5 ds. Meesters. Chr. Geref. K.: 10 en 4.30 ds. v.Dijken. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rk Kerk: Agathakerk zat. .7, zo. 10 en 115 1.30; Geref. K.: 9.30 ds. Schrage-Buitenbos, Oudekerk aan de Amstel, 6.30 ds. J. O C. Bouma, Utrecht. Remonstr. Gem.: 10. Rk Kerk: zat. 7.30, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Mo lenaar, Scheveningen, 6.30 vic. Colijn, Leiden, jeugddienst. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9 en 11. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Zoutendijk. Geref K.(W. Verlaat): 9.30 en 7 ds. Fern- hout. Alphen. Rk Kerk: zat. 7.30. zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr-, .(Binnen) 10 ds. v.d. Lee. 5 ds. v. Winger den. Gorinchem, 7 ds. Elgersma; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keuning; geref. Buurtkerk 7 ds. v.d. Lee; De Rank (Golfbaan) 10 kand. Zufjder- duijn. Voorthuizen. Geref. K.: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Elgers ma. 7 ds. v.d. Lee; Vinkenl. (Binnen) 9.30 dr. Gilhuis. Den Haag; Stichtingskerk 11 ds. Slofstra. Ned. Prot. Bond.(aula O.Zeew.) 10.30 drs. Uitenweerde, Naaldwijk. Rk Kerk: Zee zat. 7. zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7. zo. 8. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10. Rk Kerk: Victork. zat. 7. zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7. zo 8.30 en 10. OEGSTGEEST: Herv.Gem. Groene of Will.kerk 11 dr. Cramer, av.; Pauluskerk 9.30 prof. dr. De Jonge, Lei- (Lijtw.) 10.30 ds. Tei Linden, av.. 7 ds. Ter Linden Geref. K.: 10 ds. Vegter. 7 zie herv. gem OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Bronsgeest. Geref. K.: 9.30 kand. v.Wallinga, 6.30 ds. Verhoeven, Haarlem. Remonstr. Gem.; 10 ds. Fockema And- reae, Hilversum. Rk Kerk: zat. 7. zo. 8, 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7. zo. 8. 9.30 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Gerssen, Utrecht, 7 ds. Samsom, R.dam. RIJNSBURG: Herv. Gem. Voorhof 10 ds. Romein; Bethelkerk 8.45 en 10 hr. Goedhart. Nieuwkoop. 5 ds. Van Rossum, leger- predikant. Geref. K.: Petrak. 9.30 dr. v.Oeveren, 5. ds. Snel; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Snel. 5 ds. Damsma; Mar.kerk 9.30 ds. Damsma. 5 dr. v.Oeve- Geref. K. Vrijg.: 10 ds. Zomer, 5.15 ds. Heida. Chr. Geref. K.: 9.30 en 5 ds. Bijkerk, Put- Evang. Christengem. (aula mavo): 10 ds. Gravendeel. Rk Kerk: zat. 7. zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Van Pijpen. Wijhe, 7 ds. Juckema, Scheveningen. Geref. K.: 9.30 ds. Baas, 5 ds. Ferwerda. Chr. Geref. K.: 10 en 5 ds. Broersma, Lelystad. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17): 10.30 ds. v.Rossum, Voorburg. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Hane- •maayer, 6.30 ds. De Jonge, beiden Al phen. Geref. K.: 9.30 ds. Vree. Alphen. 6.30 ds. Hofland, Zoetermeer, jeugddienst. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 8.30, 9.30 en 11.30. Geref. K 9.30 ds. De Raadt. 6.30 ds.Fei werda, S.heim. Geref. K. Vrijg.9.30 ds. Heida. 5 ds. Zo- Marinevliegkamp: 10.30 ds. Schepers. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. Fer werda. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d.Schoot, 7 ds. De Zeeuw; aula Noord-Hofl. 9.30 ds. De Zwart; kapel Rijndijk 10 ds. De Mey, Leiden; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Lentz, zangdienst. Geref. K.: 9.30 ds. De Zeeuw, 7 zie herv. gemeente. Geref. K. Vrijg.: 10 en 5 ds. Koolstra, Wezep. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7. zo. 10 en 11.30; aula Noord-Hofl. zo. 11. WADDINXVEEN: Herv.Gem. Brugk. 9.30 ds. Maasland, 5 ds. Reetman; Hoeksteen 9.30 ds. Oosterom, 6.30 ds. Verboom; Bethelk. 9.30 ds. Verboom, 5 ds. Maas land; Imm.kerk 9.30 ds. Kalkman, 7 hr. De Bruin. Geref. Kerk: Kruisk. 9.30 en 5 ds. De Moor; Ontm.kerk 10.15 ds. v.d. Berg. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 hr. Taal, 4.30 ds. Dekker, Loenen aan de Vecht, 7 ds. v.Bruggen; Kievietk. 10 ds. v.Bruggen; Geref. K.: Züllaan 10 en 5 ds. v.d. Meii- len, av.; Zuid 10 ds. v.d. Kamp. Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 ds. Pols. Den Haag. Rk Kerk: Will, zat 7. zo. 10 en 11.30; Jozefk. zat. 7. zo. 9.30 en 11; G. Herderk. zat. 5. zo. 9 en 11.30. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 dr. Meijers. Leiden. 6.30 ds. Monster. Vee- nendaal. evangelisatiedienst. Geref. K.: 9.3Ó ds. Gesink, Noordwijk. 6.30 ds. Schaafsma, Utrecht. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Kielder. Geref. K.: 9.30 drs. Maneschijn, Amstel veen. 7 dr. Bade, Koudekerk. Rk Kerk: zat 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE: Herv.Gem. 10 prof. dr. Verdonk. Rk Kerk: St. Jan zo. 9.30 en 11; Chr. Dienaark. zat. 7. zo. 10; H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM: Herv.Gem 10 ds. Haakman, 6.30 ds. Pettinga, Utrecht. Gefef. K.: 10 en 6.30 ds. Verburg, Gar- ,-elsweer. Remonstr. Gem.: geen dienst.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4