Muzenliof over een maand open leidse agenda Gemeente en parochiebestuur nog niet eens over Jeroenhuis Werkgroep kritisch over beleid PvdA 'Gebouw had meer open moeten worden' LEIDEN - De Program Evaluatie Kommisie (PEK), een werkgroep samengesteld uit leden van de Partij van de Arbeid die elk jaar het beleid van de gemeente- raadsfractie beoordeelt, heeft rapport uitgebracht. Dit zogehe ten PEK-rapport laat zich in zeer kritische bewoordingen uit over het doen en laten van de PvdA- fractie. Het PEK-rapport is een reactie op het jaarverslag van de fractie. Beide documenten dienen ter ondersteuning van de discussie over het beleid van de PvdA op gemeentelijk gebied, zoals die volgende week door de ledenver gadering van die partij gevoerd zal worden. De PEK schrijft dat het fractiever- slag de indruk wekt nogal ge haast in elkaar gezet te zijn. Het rapport geeft een uitvoerige op somming van politiek belangrij ke zaken, die niet in het frac- tieverslag zijn terug te vinden. "Over de gespannen situatie aan het slot van de begrotingsbehan deling wordt niet gerept en ook niet over dreigen met opstappen vlak voor de vakantie", aldus het rapport. De PEK mist ook oordelen of uit leg over het economisch beleids plan, de Digrosgarage, het uit blijven van de erfpachtsregeling, het uitbesteden van het opstellen van een volkshuisvestingsplan aan een extern bureau, het in trekken van de subsidie aan de Adviesraad voor de Binnenstad, de handelwijze van de Leidse vertegenwoordigers in het stree- kenergiebedrijf, de stadhuistrap en de bezuinigingen. "Om eens enkele zaken te voegt de commissie er fijntjes Teleurstellend Teleurstellend noemt de sie het dat veel belangrijke zaken steeds vooruitgeschoven wor den. "Helaas", aldus de PEK "moet geconstateerd worden dat het derde jaar van deze raadspe riode zeker geen oogstjaar is ge weest". Kritiek heeft het rapport ook op de komende bezuinigingen. De ope ratie zou wel erg laat gestart zijn, Leiden zou zich wel erg lang rijk gerekend hebben en de fractie zou van weinig inzicht in de be groting en alle potjes blijk heb ben gegeven. De PEK vindt het oordeel van de fractie over de politieke verhou dingen in de raad, zoals dat in het jaarverslag is omschreven, te weinig uitgebreid. "De fractie laat het bij enkele voorbeelden. Dat is een wel erg magere voor bereiding van de toekomstige collegevorming. Bovendien doen de opmerkingen over het CDA wel erg clichématig aan. Als oppositiepartij is de positie van het CDA immers een geheel andere dan die van de WD", al dus het rapport. "In het fractieverslag ontbreekt een verklaring voor het feit dat zoveel heikele punten naar voren zijn geschoven. Een dergelijke verklaring was toch wel op haar plaats geweest. Deze had mis schien zicht kunnen geven op de rol van de PvdA-meerderheid in het college. Is een meerderheid wel voldoende om eigen beleid door te drukken, zoals in het verleden steeds werd beweerd?", zo vraagt de werkgroep zich af. Het rapport uit kritiek op de gang van zaken rond de bevordering van deeltijdarbeid, emancipatie en het economisch beleidsplan. De kritiek richt zich niet alleen op de verantwoordelijke wethou der Fase (WD), maar wat het economisch beleidsplan betreft laat volgens de PEK de hele PvdA-fractie verstek gaan. Vertragingen Kritische kanttekeningen worden onder meer ook geplaatst bij de vertraging van de plannen voor Roomburg en de Leeuwenhoek, de vertraging bij de regeling voor woonboten in de stad. de geringe aandacht van de fractie voor het verkeer, het uitblijven van een parkeerplan, van een milieuplan, van de inspraakverordening en bij het bezuinigen op kleinschali ge fiets- en voetgangersvoorzie ningen. Positief beoordeelt de commissie het overleg dat tot stand is ge bracht met de vakbonden, de voortgang met de bestemmings- en verbeteringsplannen, de wel- zijnsaccommodaties die dit jaar tot stand zijn gebracht en de dui delijkheid die geschapen is over het instandhouden van scholen. ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1981 LEIDERDORP - De bouw van de Muzenhof in Lei derdorp is beëindigd. Over een maand wordt het gebouw, waar de bi bliotheek en de streek- muziekschool zijn onder gebracht, officieel ge opend. Gisteren werd het multifunctionele cen trum alvast getoond. "Het is jammer dat het ge bouw niet nog meer open is geworden. Het was eerst de bedoeling om de bibliotheek en de streek- muziekschool in elkaar over te laten lopen, maar nu zie je toch nog een scheiding". De architckt van Muzenhof, J M. Peters, is wel tevreden over het multifunctionele gebouw, maar zou sommige dingen toch nog iets anders hebben willen ma ken. De bibliotheek is uiteinde lijk een gebouw in een gebouw geworden. Afgescheiden door Eén van de leskamers in de Muzenhof van de slreekmuziekschool. een muur en twee grote deuren. "Ik heb lang vastgehouden aan een doorzichtige wand in plaats van een muur, maar dat wilden de mensen van de bibliotheek niet. Zij wilden daar een muur" aldus Peters. Volgens de architekt van het ar- chiktenbureau Stuurman uit Waddinxveen is er nu een drem pel ontstaan tussen de biblio theek aan de ene kant en de cen trale ruimte en de streekmuziek- school aan de andere kant, die er niet had horen te zijn. Eigenlijk had er een soort onzichtbare drempel moeten zijn in de cen trale ruimte tussen de biblio theek en de muziekschool. Die drempel ligt nu bij de biblio theek door het gesloten karakter, meent Peters. Hij heeft gepro beerd door middel van licht de twee instellingen een eigen ka rakter proberen te geven. Vol gens Peters was het daarom niet nodig nog andere afscheidingen aan te brengen. Ondanks de bezwaren is Peters uit eindelijk wel tevreden over het gebouw, dat drie miljoen gulden heeft gekost. "Het is ontzettend moeilijk om een multifunctio neel gebouw te maken. Vooral als er niet zoveel geld is. En ook als je beseft dat de streekmuziek- school zelf al een eigen gebouw op tekening had staan. Zij heb ben moeten inleveren en dat maakt het allemaal extra moei- lyk" r In de nieuwe bibliotheekruimte is het heel wat minder vol. De kasten staan hier verder uit elkaar t ninder hoog dan in het oude gebouw. Daardoor is het overzicht beter. ruimte waarover zij beschikken in de toekomst te klein zal zijn. Een verbetering van een biblio theek betekent bijna altijd een vergroting, vaak zelfs een ver dubbeling van het aantal lezers. En dan wordt de beschikbare LEIDERDORP - Na de officiële opening van de Muzenhof op 9 oktober wordt er drie weken lang feest gevierd. Een speciale commissie heeft een program ma samengesteld voor die drie weken, dat onder andere be staat uit concerten, kinderspe len, voordrachten van schrij vers en poppentheater. Leider- dorpse verenigingen en instel lingen kunnen in die weken de mogelijkheden van het gebouw bekijken. Overigens houdt de Muzenhof op 10 oktober een open dag. Leider dorpenaren kunnen op die dag kennismaken met het nieuwe gebouw. ruimte erg zwaar belast, zo ver telde een medewerker van de Provinciale Bibliotheekcentrale voor Zuid Holland. Een uitbrei ding van de ruimte over een jaar of vijf staat dan ook op het wen- senlijstje van de bibliotheek, maar gezien de financiële situa tie van Leiderdorp lijkt een der gelijke uitbreiding dan nog niet haalbaar. De streekmuziekschool heeft de beschikking over twee grote en negën kleine leslokalen. Daar naast is er nog een speciale ka mer voor slagwerk, waar extra aandacht is besteed aan de ge luidsisolatie. Ook kan de mu ziekschool voor repetitie gebruik maken van de grote zaal in de centrale ruimte, die een kruising is tussen een muziekzaal en een klein theater. De zaal, waar plaats is voor zo'n driehonderd mensen, kan worden gebruikt voor theater en muziekdoelein- den, maar ook voor bijvoorbeeld vergaderingen en bruiloften. WASSENAAR - De ge meente Wassenaar houdt voor de totale vernieu wing van het Jeroenhuis een bedrag van maximaal 2,5 miljoen gulden achter de hand. Of het gebouw inderdaad zal worden her schapen in een modern sociaal-cultureel centrum hangt af van de onderhan delingen tussen de ge meente en het parochiebe stuur St. Willibrordus, de eigenaar van het pand. De gemeente streeft er naar dat de besprekingen voor 1 november worden afgerond. Tot die tijd dragen zowel de exploitant H. Ginter als de gemeente een fi nancieel risico, want een sluiten de exploitatie is in de huidige omstandigheden erg moeilijk. Dit ondanks het toegenomen aantal activiteiten die in het Je roenhuis plaatsvinden. De gemeente Wassenaar bezit tot nu toe geen accommodatie die de naam "sociaal-cultureel cen trum" verdient. De verschillende verenigingen van groter omvang beschikken over een eigen te huis, terwijl de grote voorstellin gen doorgaans in de aula van een scholengemeenschap worden gehouden. Het parochiebestuur bezit niet de middelen om een algehele ver bouwing te financieren en ziet toch graag de huidige bestem ming gehandhaafd. Het bestuur voert nu al geruime tijd met de gemeente overleg. Een moeilijk punt is het eigendom na een eventuele verbouwing. Aange zien de katholieke gemeenschap in Wassenaar vele herinneringen bewaart aan het Jeroenhuis, wil het parochiebestuur niet gaarne afstand van de eigendomstitel doen. Het kan dan tevens een on eigenlijke bestemming in de ver dere toekomst verhinderen. De gemeente wil natuurlijk bepaal de rechten in ruil voor een grote investering. Oog Het bestuur van de parochie heeft wel oog voor de veranderende tijd. Dat houdt dan tevens in dat het gebruik niet langer is afge stemd op de rooms-katholieke gemeenschap, maar dat het nu een accommodatie voor alge meen gebruik moet worden. De laatste tijd ging de ontwikkeling trouwens al in die richting. Een van de mogelijkheden om de ei gendomskwestie op te lossen is, dat de gemeente de grond voor een lange periode tegen een sym bolische prijs pacht. De derde die ten nauwste bij de be sprekingen is betrokken, is ex ploitant Ginter. Na een jarenlan ge ervaring in het hotel-restau rant van Kasteel Oud Wassenaar, nam hij in 1980 de exploitatie van het Jeroenhuis krachtig ter hand. De zaak was enigzins in het slop geraakt en het onderhoud liet te wensen over. Ginter zag goede mogelijkheden voor een zakelij ke exploitatie en beschouwt zijn horeca-activiteiten (hij heeft zelf een horeca-bedrijf) op den duur als gunstig voor het Jeroenhuis. In elk geval wil hij zo spoedig mogelijk van welke vorm van subsidie dan ook af. Inmiddels is de entree opgeknapt en heeft hij deels eigenhandig het gebouw een grote opknap beurt gegeven. Verder doet hij pogingen voor een betere bezet ting van de zalen. Het aantal acti viteiten in het gebouw is al dui delijk toegenomen. Wanneer de verbouwing een feit zal zijn en de parkeerruimte aan de voorzijde definitief vorm heeft gekregen wil hij ook grotere evenementen in huis halen. Verder bestaat de centrale ruimte nog uit een grote en kleine verga der- en ontmoetingsruimte, een handenarbeidruimte en de keu ken en bar. Voor de huur van de centrale ruim ten is al flink wat belangstelling, zo zei een ambtenaar van de ge meente Leiderdorp. Verschillen de verenigingen en commerciële instellingen zijn geïnteresseerd. De huurprijs moet overigens nog worden bepaald. Wel is al zeker dat er verschillende tarieven ko men. Verenigingen gaan een la gere huur betalen dan commer ciële instellingen, zo* deelde wet houder Gehner mee. Overigens zal de huur voor vereni gingen niet zo hóóg zijn dat er een drempel ontstaat, zo zei de wethouder. Vooral daarom heeft de gemeente besloten het beheer van de bar uit te besteden. Dat levert een flinke besparing op in de personeelskosten, zódat de huur laag kan blijven. Zelf gaat de gemeente zorg dragen voor de verhuur van de centrale ruimte. Zorg Hij vraagt zich wel met enige zorg af welke koers de gemeente ei genlijk heeft uigezet. Aan de ene kant wil men een sociaal-cultu reel centrum, maar aan de ande re kant heeft de Unie van Vrijwil ligers onlangs een fraaie accom modatie kunnen betrekken in een andere straat. Ook ziet hij met lede ogen aan, dat verenigin gen met clubhuizen en kantines in een voordelige positie verke ren. "Zij betalen bijvoorbeeld geen BTW, dus is er sprake van een verkapte subsidie", aldus Ginter. Hij draagt de verenigin gen echter een warm hart toe en wil ze in zijn gebouw alle ruimte geven, zo voegt hij er nog aan toe. Naast de traditionele dingen als to neelrepetities, vergaderingen, kaartavonden, modelbouw, re cepties en tentoonstellingen wil hij ook andere groepen interesse ren. Zojuist heeft een Haagse dansschool zijn intrek genomen in het Jeroenhuis en binnenkort komt er een verenigingsmarkt. Verder gaat een rijschool er theo rielessen verzorgen en kan er tap-dance plaatsvinden. Op iets langere termijn denkt hij aan open ball-avonden. Voor een dis co is Ginter wat huiverig gewor den, na een minder prettige erva ring in het verleden. Om dezelfde reden kijkt Ginter wat sceptisch aan tegen een eventuele bowling, al erkent hij het zakelijk voor deel en de aantrekkingskracht daarvan. Zeker wanneer jongere mensen hun kleine kinderen ter plaatse in een crèche kunnen plaatsen. WIM OLYSLAGERS Rapenburg 24, Filter Furore Show, 22 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- eh curiosamarkt. 9.30-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18, vanaf 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, caffe- avond. 21-1 uur. ZONDAG Leiden - Werklozen Advies Centrum, Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 122000. MAANDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissie poli tionele aangelegenheden en algeme ne bestuurlijke aangelegenheden. 20 Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 122000. Jongerencentrum Stats - Haarlemmer straat 73, klachtenspreekuur voor buitenlandse jongeren, 19-21 uur. Ver. Ouders van Drugsverslaafden - Lange mare 45, 20 uur. Oegstgeest - Gemeente-centrum, bijeen komst over 'Opvoeden tot vrede', in leiding door Dr. S.C. Derksen. Zoeterwoude - gemeentehuis, commis sie Algemene zaken, 20 uur. Voorschoten - gemeentehuis, commis sie financiën, 20 uur. ARTSEN Leiden - de weekenddienst begint zater dag om 0 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Meren wijk: za, S. Kooijman, Noordeindsplein 2a, tel 122268; zo. H. de Jong, Hooigracht 61. tel. 123752. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za, A. van Luijk, Wasstraat 2a, tel. 122522; zo. J. van Gent, Zóeterwoudsesingel 28, tel. 122538. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za, H. Engel, de Meij van Streef kerkstraat 53, tel. 121334; zo, A. Boer, Kennedylaan 46, tel. 310420. Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhagen, Zwijnenburg: za, R. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Leider dorp, tel. 412166, spreekuur 11-11.30 uur in Gezondheidscentrum, Rosmo len 2; zo, H. Meijer, Stokroos 1, tel. 215510, spreekuur 11-11.30 uur aan huis. Leiderdorp - Van de Waart, Loevestein 40. tel. 891037, za en zo spreekuur v Oegstgeest - J.W. de Haan, Orarxjelaan 26, tel. 170605. Voorschoten - za, C. Meijer, Rouwcoop- park 11, tel. 2493; zo, R. v. Beusekom, Beresteynstraat 2, tel. 2520. Helder, Roest: A.W. Helder, Herme lijnvlinder 36, tel. 146686. B.H. Broer, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest - IJ. Krol, Pres. Kennedy laan 260, tel. 153266. Voorschoten - J. Frencken, J. Röntgen- laan 14, Leidschendam, tel. 070- 271110. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrij 4 sept tot 11 sept door: Apotheek Her- dingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 120502; Apotheek Linnaeus, Kem- penaerstraat lb. tel. 153274. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Ryn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Burgerlijke stand Gehuwd J.M.H. van Galen en J. Lekx, P.J.H. Houteiman en E.J Stokkel. E.B. Nai Chung Tong en A S. Scholten. W.J.G. Barendse en A.A.M. Fransen, J. Treur niet en J. Wassenaar, M.A.B. Humme en E.C. Regeer. C.A.M. Zoons en P.C. San ders. P.J. Bakker en J.M. Opdam. J.C. van Egmond en J.M. Steneker, J.J. Ver mond en C. Ruis, A.J. Hofker en C.M. van Buijten. Ondertrouwd: Zee, J. en: Beer. M. (Lei derdorp), De Vries. PA. en: Jansen, WJS. (Leiderdorp), Vermeulen, F. en: Fredriksz. BJ. (Leiderdorp). Getrouwd: Van der Laan. en: Van Leeu wen, M. (Leiderdorp), Djeranian. P. Le Teil en: Spierdijk. AME. (Leiderdorp). Procee, P. Tietjerksteradeel en: De Vroom. Koekoestr. 39 (Leiderdorp). Ha merlink. A. Leiderdorp en: Goedhart, JV. (Leiderdorp). Tieskens, RW. en: Van Dijk, W. (Leiderdorp), Baijoumi Alij SAS. en: Nedermeijer, MGM. (Leider dorp), De Jong, JP: en: Vermeulen. PC. (Leiderdorp), Maria. JN. en: Callewaert, RAHM. (Leiden). Halfhuid. VJH. en: Monkou, YJ. (Leiderdorp). Overleden: De Wolf. WF (1899) ev van Klaveren T., Van Leeuwen, R. van (1900) geh.gew.met Van de Visch. K. (Leiden). Verdel. EPG. van (1926) ev: OUjerhoek. JR. (Leiderdorp). Van Kem pen. J. van (1892) (Leiderdorp), Nap, Maarten van (1919). ev: Lansing MW. (Leiden). Verbeij, CMA. van (1907) (Lei den), Sieval. C. van (1913) geh.gew.met: Hansen, J. (Leiden). FRANKFURT (AP) - Leden van de jongerenorganisatie van de Westduitse metaalvakbond protesteerden deze week tegen de voorgenomen sluiting van de Triumph-Adler vestiging in Frankfurt, waarbij 2800 werknemers met ontslag worden bedreigd. De werkloosheid in de Bondsrepubliek is gestegen tot vijfenhatf procent en bereikte het hoogste niveau sinds het begin van de jaren vijftig De Nederlandse vestigingen van Triumph-Adler m Leiden en Cuyk, waar in totaal 640 mensen werken, worden eveneens gesloten. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B V. Hoofdkantoor. Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezor- ging na 19.30 uur); zater- Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te vol doen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damlate Holding BV l Kwartaalabonnement f 53.45 per post f 75.80 Jaarabonnement f 202.30 per post f 291,70 Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: J.P.M. van der Meer (re gio) W. Wlrtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en tele- vlsle, kunst) S.J. de Groot (geesteli|k leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington. Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm an Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 Of 071-144941 tst. 222 H. v. Egmond 'tal. 071-172766 Ch. Lannartz tal. 071-133202

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2