"Van solidariteit met Chili niet veel over" Coup bracht Chileense volk slechts nieuwe armoede Terugkeer politieke vluchtelingen vrijwel uitgesloten ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1981 PAGINA 21 Vrijdag 11 september is het acht jaar geleden dat in Chi li een bloedige militaire staatsgreep een einde toaak- te aan het democratisch ge kozen bewind van Salvador Allende en zijn Unidad Po pular, een verbond van ze ven politieke partijen dat in 1970 met een duidelijke meerderheid van stemmen de verkiezingen had gewon nen. Het 'socialistisch expe riment' van Allende - een poging door o.a. nationalisa ties en landhervormingen de macht van het monopolieka pitaal te breken en daardoor de arme bevolking uitzicht op een menswaardiger be staan te bieden - heeft dui zend dagen mogen duren. Boycotacties door de Verenig de Staten onder de regering- Nixon (waaronder een reeks' door de CIA gefinancierde stakingen, zoals uit hoorzit tingen later is komen vast te staan) brachten het land hoe langer hoe meer in een eco nomische chaos, die als ex cuus moest dienen voor de staatsgreep onder leiding van generaal Pinochet. Met groot militair vertoon kreeg de coup in de vroege morgen van 11 september 1973 zijn beslag. Allende werd daar bij in het zwaar gehavende Moneda-paleis in Santiago vermoord, en met hem dui zenden andere Chilenen. Chili, september 1973: wapens contra democratie Slachtoffers Volgens neutrale schattingen heeft de omwenteling in Chili tenminste 20.000 men sen het leven gekost en moet er rekening worden gehou den met eenzelfde aantal po litieke gevangenen. De in 1974 opgerichte Chileense geheime politie DINA schroomde zelfs niet om bui ten de landsgrenzen haar ac tiviteiten voort te zetten, zo als bleek uit de moord op Al- lendes ex-minister Orlando Letelier in 1976 in Washing ton. Intussen haastte de militaire junta onder leiding van Pi nochet zich om de 'rode ba cil' voorgoed uit de Chileen se samenleving te bannen. Wat begon met openbare boekverbrandingen en hui veringwekkende fusillerin gen in het voetbalstadion van Santiago, werd alras ge volgd door het terugdraaien van nationalisaties en land hervormingen. Pinochet ge lastte een 'kapitalistische revolutie' en bracht daar mee de tijden van weleer te rug. Al is er één verschil. Het schaarse aantal buitenlan ders dat nog in staat is het land te bezoeken, is vrijwel unaniem van oordeel dat het merendeel van de tien mil joen Chilenen armer is dan ooit tevoren. En in weerwil van een lange democrati sche traditie is Chili voor het eerst in zijn geschiedenis een land van onderdrukking geworden. Waarnemers spreken van een ongezonde zwijgzaamheid in zowel de steden als op het platteland. Alleen in het diepste geheim wordt het bewind van Pino chet bekritiseerd, uit angst om vervolgd of gemarteld te worden. Elite Voor de rest is alles weer ou derwets. De agrarische sec tor is weer grotendeels in handen van een kleine elite die in Latijns-Amerika on der de niet zo vleiende naam 'latifundistas' (grootgrond bezitters) bekend staat Het aantal staatsbedrijven on der Allende is terugge schroefd van 500 naar 10, en als gevolg van het ineenstor ten van de nationale indus trie regent het faillissemen ten. Daartegenover staat een ongebreidelde import van de meest luxe buitenlandse goederen - er is in Santiago zelfs Hollandse haring ver krijgbaar - die voor de ge wone bevolking onbetaal baar zijn. Of zoals de wedu we van Orlando Letelier het eens uitdrukte: in plaats van melk zijn er nu Milky Ways. Sinds zijn beëdiging als ach- tentwintigste constitutione le president in maart van oH jaar, zit Pinochet steviger dan ooit in het zadel. Na een twijfelachtig verlopen volksstemming werd in 1980 een nieuwe grondwet aan vaard, die hem voor de ko mende acht jaar absolute be voegdheden geeft. En tegen de tijd dat zijn ambtster mijn verstreken is, maakt Pinochet grote kans om aan te blijven omdat niet het volk, maar de legercomman danten volgens de nieuwe grondwet in 1989 een nieuwe president zullen kiezen. Daarbij komt dat de econo mische sancties van de VS, die president Carter destijds naar aanleiding van de moord op Letelier uitvaar digde, op het punt staan te worden opgeheven. Hoop Voor de duizenden Chileense politieke vluchtelingen is de zaak er niet eenvoudiger op geworden. Was er tot voor enkele jaren geleden nog een kleine kans om naar Chili te rug te keren - onder de ab solute voorwaarde dat geen enkele politieke activiteit meer mag worden onderno men - nu lijkt die kans voorgoed verkeken. Aan de vooravond van zijn beëdi ging als president verklaar de Pinochet in een interview met een Chileense krant: "Ik ben hun persoonlijke vijand. Ze haten mij. Als ze terugke ren zullen ze zich niet hou den aan hun verplichting om zich nooit meer met poli tiek te bemoeien". Voor de ruim dertienhonderd Chilenen, die in ons land on derdak kregen, lijkt daar mee de kans om ooit nog naar hun vaderland terug te keren definitief verkeken. Wat rest is een vleugje hoop op terugkeer van de demo cratie in Chili, zoals blijkt uit bijgaand gesprek met één van hen: de 55-jarige Da vid Bayteiman, destijds be last met de landhervor- mingswet onder de regering- Allende. Bayteiman droomt nog van een ommekeer, al moet hem van het hart dat de wereld ua een aanvanke lijke solidariteitsuitbar- sting de duizend dagen van Allende bijna alweer verge ten is. David Bayteiman heeft destijds geluk gehad. Hoewel hij geen uitgesproken politieke partij diende, was hij in de eerste dagen na de militaire staatsgreep in Chili een gezochte figuur. Op het niveau van een staatssecretaris was hij onder de regering-Allende belast met de uitvoering van de landhervormings- wet, die beoogde de beschikbare landbouwgrond toe te wijzen aan de drie miljoen boeren onder de Chileense bevolking. En dat maakte hem voor de junta op voorhand ai verdacht. Bayteiman houdt er ernstig re kening mee dat hij ergens on deraan de dodenlijst prijkte, al was het feit dat hij gehuwd was met de dochter van een rijke aristocraat in dit geval een verzachtende factor. Na een noodgedwongen verblijf van negen maanden op. de Panamese ambassade in San tiago kreeg hij althans een uitreisvisum. Onder de per soonlijke begeleiding van de Franse ambassadeur werd hij op het vliegtuig naar Parijs gezet, waarin zijn vrouw en kinderen reeds hadden plaatsgenomen. Als landbouwkundige - hij studeerde o.a. bodemchemie in Californië - vond hij in dienst van de Verenigde Na ties achtereenvolgens werk in Frankrijk en Turkije, maar koos uiteindelijk voor Neder land. Met zijn vrouw Valeria en zijn drie kinderen David, Pedro en Sole woont hij sinds vijfeneenhalf jaar in Voorburg. Hij heeft een baan bij het Institute for Social Studies in Den Haag en voelt zich hier vooralsnog geluk kig, al doet het hem pijn dat het uitzicht op een definitie ve terugkeer naar Chili voor lopig van de baan is. Verzet "Iedere Chileen in Nederland zal dolgraag naar zijn land te rug willen", zegt hij. "Ieder is tenslotte doordrongen van het recht om te leven op zijn geboortegrond. En natuurlijk is die hoop realistisch. Hoop is altijd realistisch. Anders kun je beter sterven in droe fenis. Het probleem is alleen dat op dit moment de per spectieven steeds ongunsti ger worden. Al is er sprake van een breed verzet, de jun ta is op dit moment sterker dan ooit dankzij een systeem van onderdrukking. Zelfs op de scholen kan men niet vrij uit praten. De universiteiten worden nota bene geleid door militaire officieren. De geheime politie is overal geïnfiltreerd en alsof er niets gebeurd is kan de junta weer rekenen op de steun van de regering-Reagan". "En niet alleen Reagan. Ook de westerse banken doen alsof er niets aan de hand is. Busi ness is tenslotte business. Men draaft met rasse schre den terug naar de situatie van vroeger, toen heel Latijns- Amerika als een soort achter tuin van de Verenigde Staten fungeerde. Met massa's ar men en een schatrijke boven laag. Nu zie je weer precies hetzelfde: de economie van de junta is gericht op het mo del van Milton Friedman. slechts geld belang rijk is en niet de mensen. De economie is weer volledig af hankelijk van grote buiten landse ondernemingen, wat in een Zuidamerikaans land tot niets anders dan uitbui ting kan leiden". In het geval van Chili is deze ontwikkeling extra pijnlijk, omdat de parlementaire ge schiedenis van dit land sinds zijn onafhankelijkheid in 1818 grotendeels langs demo- ciatische wegen is verlopen. Al in de dertiger jaren kwam er in Chili en voor het eerst in Zuid-Amerika een volksregering aan de macht die kans zag een nationale in dustrie op te bouwen na het ineenstorten van de koper en salpeterexport, waarop de economie van het land eeu wenlang had gesteund. Vreedzaam Zo kon het gebeuren dat de landhervormingen in Chili al wettelijk waren bekrachtigd onder het bewind van Allen- des voorganger, de christen democraat Frei. Toen al was Bayteiman belast met de uit voering ervan. "De meeste landhervormingen verliepen vreedzaam, omdat men de wet nu eenmaal respecteer de", zegt hij. "Wij hadden ook niets tegen grootgrondbezit ters. Het was tenslotte de schuld van de gemeenschap die dit alles in de loop der ja ren had toegestaan. Vooral van de oorspronkelijke In diaanse bevolking in het zuiden is gedurende de vori ge eeuw zowat alle grond af genomen. Zo ging dat vroe ger. Tegen straatarme en on ontwikkelde boeren werd ge zegd dat het de wil van God was. En wie durfde tegen de wil van God in te gaan?" Ten tijde van de staatsgreep was er onder de handteke ning van Bayteiman zo'n 7'/2 miljoen hectare landbouw grond in handen van de boe ren overgegaan. Het was een mooie tijd, verzucht zijn vrouw Valeria die in hetzelf de proces als communicatie sociologe werkzaam was. "Voor het eerst in de geschie denis werd een einde ge maakt aan een absoluut mini mumbestaan zonder water en electra. Je kon het op de ge zichten zien. Voor het eerst had men het gevoel door een- regering vertegenwoordigd te worden. Men werkte met hart en ziel. Zelfs in de slums leefde het gevoel dat het mor gen beter zou worden". mmnm David en Valeria Bayteiman met twee van hun kinderen: leven tussen twee culturen Chili in 1973 telde, zijn er vol gens recente waarnemingen nog achttien over. En het is niet alleen deze ontwikkeling die deel uitmaakt van een systeem dat elk restant van de periode-Allende moet ver wijderen. Of zoals het dag blad El Mercurio - spreekbuis van de huidige regering - het onlangs formuleerde: het moet absoluut onmogelijk worden dat er in Chili ooit nog een socialistische rege ring aan de macht komt. Opstand Tegen de achtergrond van dit fanatisme rijst de vraag of het experiment van Allende niet te snel is uitgevoerd. Baytei man verwerpt die gedachte. "Het doet me denken aan het verhaal over een Afrikaans stamhoofd, dat er honderd vrouwen op na hield. Men wilde hem bekeren, maar dan mocht hij nog maar één vrouw hebben. Uiteindelijk accepteerde hij het christen dom, maar voegde er aan toe dat hij één vrouw per jaar zou afvoeren. Wat ik weet is dat de rijken in Latijns-Amerika niets van hun verworvenhe den willen teruggeven En dan is geen enkele ontwikke ling te snel te noemen, die beoogt het leven van de ar men wat te verzachten. An ders is het onvermijdelijk dat men vroeg of laat gaat rebel leren. En onder deze omstan digheden kan dat niet anders dan door middel van een bloedige opstand". Het zijn vooral de heimelyke contacten via derden met Chili, die Bayteiman het erg ste doen vrezen. In dit ver band noemt hij de algehele onvrede met het zogeheten plan voor de minimum werk gelegenheid in Chili. Dit plan werd in 1974 met veel bomba rie door de junta gepresen teerd. maar is zeven jaar na dien niet meer dan een wette lijke verplichting voor hon derdduizenden Chilenen om ver beneden het minimum loon te werken. Fraai ogende werkloosheidsstatistieken verhullen zodoende het feit dat al deze minimumwerKers in feite dagelijks miljoenen voor de staat verdienen. "Zcshonderddui- i werken op deze salaris van tachtig gulden per maand Terwijl de prijzen van con sumptiegoederen op dit mo ment net zo hoog zijn als in Nederland. En dat zyn men sen die vaak vijf tot tien mon den te vullen hebben. Het of ficiële werkloosheidspercen tage is volgens de junta 12 procent, maar iedereen in Chili weet dat dit tenminste 20 procent moet ziin". Steun Baytelmans vnje tijd in Hol land wordt grotendeels ge vuld met het blijven zoeken naar steun voor het Chi verzet, in samenwerking met een aantal Chili-be wegingen hier te lande. Al stuit hij de laatste tyd op teleurstellin gen. "De solidariteit met het Chileense verzet is lange tyd zeer groot geweest, maar nu zakt het weg. Juist nu steun het hardst nodig is. merk je een zekere berusting. Ook in Nederland, al doet het me pyn dat te zeggen. Want wij houden van Nederland". Valeria: "Dat begon al met onze aankomst by de vreemdelin genpolitie. Wilt u koffie, vroe gen ze. We wisten niet wat we hoorden. In Parijs waren we afgeblaft alsof we beesten waren. En ook de mensen hier zyn ontzettend behulp zaam. Als ik alleen maar denk aan de wijze waarop on ze kinderen hier op school zijn opgevangen Ze kenden tenslotte maar één taal en nu spreken ze al byna beter Ne derlands dan wy". Bayteiman: "We moeten zelfs oppassen dat ze hun identi teit niet verliezen. Zc mogen zich nooit schamen voor hun afkomst. Daarom praten wy thuis vaak over Chili. Ze moeten trots zyn op hun va derland. ook al geven de ge beurtenissen van 1973 daar weinig aanleiding toe. Maar er is nog genoeg om trots op te zijn. Niet voor niets heeft ons land twee volksdichters voortgebracht, die de Nobel prijs voor de letterkunde hebben gekregen". Het leven tussen twee culturen heeft voor de Baytelmans pn- vé ook zo zijn gevolgen. Al eten ze dan dagelyks op Chi leense uren - dus laat - een aantal andere zaken zyn in de afgelopen jaren duidelyk ver anderd. Niet zonder cynisme vertelt Valena dat haar man zyn Zuidamenkaanse slor digheid heeft prijsgegeven en dat hy naar Westeuropese be grippen zelfs punktueel is ge worden. Vyf minuten was vroeger een hele dag. cn nu is hij zelfs te vroeg op zyn af spraken. Les Wat niet wegneemt dat het in terview tot ver na zonsonder gang uitloopt, ook al vanwe ge de aanwezigheid van een fles voortreffelyke druivenli- keur die een kennis onlangs uit Chili heeft meegenomen. Tydens de maaltijd ontvouwt zich een lang gesprek over grootmachten en minderhe den, waaruit Bayteiman ten slotte één les wil meegeven. "Opkomend fascisme of niet, wat in Chili is gebeurd moet een les zijn voor alle demo cratische volkeren in de we reld. Vlak na de verkiezing van Allende werd een gene raal om zeep geholpen, om dat hy - naar later bleek - vanuit zyn consütutionele denken op voorhand een coup afwees. En zelfs toen achtten wy de terreur van dne jaar later uitgesloten Dat kon in een democratisch Chili met gebeuren, dacht ie dereen. En toch is het ge beurd"

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21