LEIDSCH m DAGBLAD Spoedig kabinet verwacht Ruim 3 ton spoorloos bij Haags ziekenfonds Oliezwendel met Zuid-Afrïka (20 miljoen) ontdekt Franse diplomaat in Beiroet gedood Inflatie daalt prijzen stijgen Nipkow-schijf voor Marcel van Dam Centrum-linkse coalitie mogelijk donderdag al beëdigd ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1060 36568 Onedel» G Koopman ft»»«r W» Sag* 1 ISC.r" DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Amsterdamse advocaat zou sleutelfiguur zijn HILVERSUM (GPD) - De prijs van de Nederlandse te levisiekritiek, de Nipko w- schijf, is gisteren toegekend aan Marcel van Dam voor de wijze van presenteren van het VARA-televisieprogram- ma „De achterkant van het gelijk". Het redactie- en pro- duktieteam van het program ma heeft een eervolle vermel ding gekregen. Andere eervolle vermeldingen gingen naar het lichtvoetige NCRV-programma „Show room" en naar het tv-spel „De katvanger", dat Pieter Verhoeff voor de VPRO maakte over de wereld van de koppelbazen en het zwarte geld. In het programma „De achter kant van het gelijk" ging het de samenstellers erom te on derzoeken waar de grenzen en verantwoordelijkheden liggen in bepaalde beroeps groepen. Marcel van Dam on dervroeg daartoe onder ande ren rechters en officieren van justitie, de top van ons leger, marine en luchtmacht, medi sche specialisten, een burge meester en mensen uit het onderwijs. De onderscheiding voor het beste radioprogramma ging voor de eerste keer in zijn 20- jarig bestaan naar de AVRO. Presentator Karei van der Graaf ontvangt de zilveren Reiss-microfoon voor de wij ze waarop hij op niet-elitaire manier een groot publiek weet te binden in uitzendin gen als „Servicestation", „Op een klein stationnetje" en „Vol gas". Een eervolle ver melding ging naar het VA- RA-programma „De rode draad" voor de zomerserie „Onder professoren". De prij zen worden eind oktober uit gereikt. 32 PAGINA'S STOCKHOLM (GPD) - De Zweedse justitie is een omvangijke oliezwendel op het spoor, waarbij een Amsterdamse advocaat, mr. Joost F., zou zijn be trokken. De recherche in Stockholm beschouwt de Amsterdammer zelfs als sleutelpersoon in deze miljoenenzwendel in olie, waarbij ook Zuidafrikaan- se zakenlieden betrokken zouden zijn. Naar verluidt is de Stockholmse officier van justitie Sven Dan- gaarden deze week in Amster dam geweest om mr. F. te onder vragen. Medewerkers zijn kan toor in Amsterdam wilden dit be vestigen noch ontkennen. De ad vocaat zelf was niet bereikbaar voor commentaar. Het bezoek van de Zweedse aan klager volgt na een onderzoek in zake fraude op grote schaal in Zweden, waarbij via allerlei ma nipulaties olie ter waarde van 20 miljoen gulden is verdwenen. Deze olie werd door de Zuid- zweedse gemeente Vaexjoe in bruikleen gegeven aan een Noor se oliemakelaar in de Zweedse hoofdstad Stockholm, die door de Amsterdamse advocaat zou zijn benaderd. De recherche in Stockholm ver klaarde vrijdag mr.F. als de spin in het hele web te beschouwen. Hij zou bij de onderhandelingen met de gemeente Vaexjoe gefun geerd hebben als vertegenwoor diger van de Zwitserse oliemaat schappij 'Petroch', een firma die alleen als postbushouder bekend De Amsterdamse advocaat zou o.a. in augustus 1980 in Stockholm de topfiguren in deze zwendel- partij hebben ontmoet. Wie de Zuidafrikaanse contactpersonen zijn, heeft mr. F. niet verteld. Hij verklaarde te zijn gebonden aan zwijgplicht. Een oliemakelaar die na een vlucht over de halve wereld se dert een maand gevangen zit in Costa Rica, heeft tijdens verho ren tegenover aanklager Dan- gaarden de Amsterdammer aan gewezen als sleutelfiguur in de zaak. De advocaat zou volgens deze oliemakelaar precies weten waar het geld dat met de zwendel gemoeid was, vandaan kwam en waar het gebleven is. De make laar, die beweert voor zijn dien sten alleen maar provisie te heb ben gekregen, zei dat mr. F. de verbindingsman was tussen hem, de gemeente Vaexjoe en twee Zuidafrikaanse zakenmen- Volgens uit Zwitserland afkomsti ge informatie was het mr. F. die de postbusfirma Petroch in het leven riep. De naaste medewer ker van de oliemakelaar in Zwit serland heeft dat via zyn advo caat bevestigd. Volgens justitiële gegevens in Stockholm heeft mr. F. ver klaard, dat alle geld en olie nu in handen zijn van de in Panama geregistreerde firma Stratton Trading Corporation. De Am sterdamse advocaat beweert dit met kwitanties te kunnen bewij zen, maar heeft dat tot dusver niet gedaan. in-en verkoop.taxatie van oude en antieke juwelen zilveren voorwerpen aantrekkelijke nieuwe sieraden Zonnig weer Vanochtend vroeg was het in heel Ne derland vrijwel onbewolkt. En het ziet er naar uit dat het zo vandaag wel zal blijven. Bij een matige wind kan de temperatuur tot 23 graden oplopen. Ook voor morgen ziet het er goed uit. In de ochtend hier en daar wat mist maar verder een bijna zomerse dag. Omslag naar koeler weer wordt over enkele dagen verwacht. 6 september Zon op 7.00, onder 20.16 uur. Maan op 15.12, onder 23.58 uur. Hoogwater in Katwijk om 8.46 en 21.03 uur. Laagwater om 4.32 en 16.41 uur. 7 september Zon op 7.03, onder 20.12 uur. Maan op 16.12 uur. Hoogwater in Katwijk om 9.41 en 22.10 uur. Laagwater om 5.12 en 17.31 uur. DEN HAAG - Het nieuwe centrum-linkse kabinet van I CDA, PvdA en D'66 kan mogelijk donderdag al door ko- I ningin Beatrix worden beëdigd. Woensdagavond beslist een speciaal PvdA-congres over de deelname van die I partij aan het kabinet. Maandagmiddag of anders dins- I dagochtend beginnen de ministerskandidaten met hun I voorbereidende bespreking. De vorming van het nieuwe kabinet is vrijdag een fors stuk opgescbo- ten, nadat formateur Van Agt een gezamenlijk gesprek had met I Pvd A-fractie leider Den Uyl, CDA-fractieleider Lubbers en D'66-lei- der Terlouw. Nog in de loop van de vrijdagmiddag ontving Van Agt j: op het Catshuis de vijf PvdA-ministerskandidaten en de twee D'66'ers. Gisteravond praatte hij met de vijf CDA-kandidaten. Daar na volgde een afsluitend gesprek met de beide beoogde vice-pre miers, Den Uyl en Terlouw. Wiegel boos op bestuur van PvdA Waar blijft afval van universiteit? BEIROET (AP) - Drie hebben gisteren in Beiroet een hinderlaag gelegd voor de Fran se ambassadeur Louis Delama- re en hem gedood door zeven ko- Industriebond FNV eist ander beleid UTRECHT (ANP) - De industrie bond FNV zal zich "met alle ten dienste staande middelen" ver zetten tegen een regeringsbeleid dat tot gevolg heeft dat de lagere inkomens zware klappen krij gen. Ook een kabinet van PvdA, CDA en D'66 zal volgens de bond ter dege rekening moeten houden met ernstige problemen met de vakbeweging wanneer niet dui delijk gebroken wordt met het regeringsbeleid van de afgelopen vier jaar. "Het gaat ons niet om de poppetjes die de regering vormen, maar om het beleid dat wordt gemaakt", aldus de industriebond in zijn blad "Zin". Volgens de bond wordt steeds dui delijker dat het regeringsbeleid tot op heden forse aanslagen pleegt op de koopkracht van de laagstbetaalden, terwijl de hoge re salarissen de dans grotendeels ontspringen. Dat zal de komende jaren moeten veranderen, en als de regering dat niet zelf doet dan zal de industriebond tot actie moeten overgaan om een onaan vaardbare bedreiging (b.v. ver hoging van de aardgasprijs) van de koopkracht het hoofd te bie den. Protest bij Adler BONN (GPD) - In alle 130 protes tantse en katholieke kerken van Frankfurt zullen de dominees en pastoors morgen een protest- verklaring voorlezen tegen de vernietiging van 2700 arbeids plaatsen bij de Adler-schrijfma- chinefabriek. Ook de Leidse vestiging van Adler wordt met sluiting bedreigd. gels in zijn hoofd, borst en maag te schieten, zo is door een woordvoerder van de politie in Libanon bekend gemaakt. Een arts in het Barbir-ziekenhuis verklaarde dat de ambassadeur een kwartier na aankomst in het ziekenhuis aan zijn verwondin gen was overleden. Tot dusver eiste geen enkele groe pering de verantwoordelijkheid voor de aanslag op. Het officiële Iraakse persbureau meldde dat een pro-Iraanse groep de verantwoordelijkheid had opgeëist, maar van deze ver klaring kon geen bevestiging worden verkregen. Libanese zegslieden verklaarden dat de politie aan het onderzoeken was of een pro-Iraanse groep achter de aanslag zit. De Franse president Francois Mit terrand veroordeelde de aanslag als "een laffe moord". De woordvoerder van de politie, die weigerde zijn naam te noe men, verklaarde dat Delamare, een 59-jarige diplomaat en vader van vijf kinderen, werd gedood toen hij van zijn werk naar zijn woning terugkeerde. De moorde naars sprongen uit een witte auto terwijl de ambassadeur de in gang van zijn woning in west- Beiroet naderde. De ambassadeur werd op 28 augus tus 1979 op zijn post benoemd. In snel tempo ontving forma teur Van Agt gistermiddag de PvdA-ministerskandidaten, onder wie ex-informateur Van Thijn, die voor binnenlandse zaken op de nominatie staat. Een gezellig onderonsje, zoals de foto lat zien. Kerncentrale in Duitslatid stilgelegd na lekkage STADE (ANP/DPA) - De kern centrale in het Westduitse Stade is gisteren tijdelijk ge sloten nadat er een defect was opgetreden. Volgens een woordvoerder van de centrale is er tegen de middag een "geringe lekka ge" opgetreden in het primai re koelcircuit. "Er is geen en kel moment sprake geweest van gevaar voor mensen aan gezien er geen radio-activiteit is vrijgekomen". Vandaag is begonnen met de reparatie. De centrale is in 1962 in wer king gesteld en is de oudste commercieel gebruikte cen trale in de Bondsrepubliek. Tot nu toe hadden zich nooit problemen voorgedaan. De kandidaat-ministers hebben tij dens het overleg met Van Agt agendapunten kunnen aandra gen voor het komende voorberei dende (constituerende) beraad. Tevens vroeg de PvdA-kandi- daat voor CRM, Van der Louw (nu burgemeester van Rotter dam), aan Van Agt nog enkele dagen uitstel voor zijn definitie ve beslissing. Hij wil nog in het weekeinde een overzicht krijgen van de finan ciële positie van het departement en de vooruitzichten voor de ko mende vier jaar. Aan de hand daarvan wil Van der Louw zijn beslissing nemen. In Den Haag wordt overigens verwacht dat hij de benoeming zal aanvaarden. Inmiddels heeft D'66 de Gro ningse professor mr. M. Schelte- ma uit Haren voorgedragen als staatssecretaris van justitie. Snel Het overleg tussen Van Agt en de drie fractieleiders verliep bijzon der snel. De onderhandelaars werden het in korte tijd eens over het in elkaar schuiven van de verschillende formatietek sten. Deze teksten zijn in de afge lopen maanden door de achter eenvolgende informateurs en formateurs opgesteld. Nadat ambtenaren een bepaalde volg orde hadden voorgesteld, kon den de onderhandelaars hier al snel mee instemmen. Nieuwe elementen zijn aan het ak koord niet toegevoegd, aldus de woordvoerder van df formateur. Bij het overleg ging het vooral om het tot stand brengen van een lopend geheel uit de vele, ver schillende en op bepaalde pun ten inmiddels weer gewijzigde stukken. Tijdens het constituerend beraad kunnen de ministers praten over onder meer de taakafbakening tussen verschillende ministeries. Hierbij komen aan de orde de in middels opgeloste competentie geschillen tussen buitenlandse zaken (Van der Stoel) en defensie (Van Mierlo), en tussen economi sche zaken (Terlouw) en sociale zaken (Den Uyl). Ook zullen de hoofdlijnen van de regerings verklaring worden vastgesteld. Troonrede De verwachting is dat het nieuwe kabinet nog zelf de (noodge dwongen korte) troonrede zal op stellen. Hierin zal worden mee gedeeld dat er nota's van wijzi ging zullen komen op de ver schillende begrotingen en de Miljoenennota. De regerings verklaring zal begin oktober worden uitgesproken. Ook regio-politie is "onbetamelijk" Solidariteit Chili beetje weggeëbd Vice-premier Wiegel, die vrijdag de ministerraad voorzat, heeft in middels laten weten dat het de missionaire kabinet niet plan is een Miljoenennota i dienen waarin de lagere inko mens fors inleveren en de hogere erop vooruitgaan. Op zijn pers- conferentie zei hij dat stappen DEN HAAG (GPD) mlUtie de mate waarin het leven telkens genomen waren om de sterke stijging van de hoogste inko mens te voorkomen. Donderdag werd bekend dat - in dien dergelijke maatregelen ach terwege bleven - de minima zo'n twee procent zouden moeten in leveren als gevolg van de styging duurder wordt, neemt af. De kos ten van levensonderhoud lagen half augustus 6.6 procent hoger dan een jaar eerder; in mei was het. vergeleken met de toestand van twaalf maanden tevoren, nog 6.8 procent, in juni en juli 6.7 pro cent i de premies inkomens vanaf f 60.000 zouden enkele procenten netto stijgen omdat prijscompensatie en vakantiegeld niet meer afgetopt zouden worden. Over de door het kabinet gekozen maatregelen liet Wiegel zich verder niet uit De In de periode tussen half juli en half augustus is het leven 0,3 pro cent duurder geworden. Voor een belangrijk deel ontstond die stijging doordat de pnjs van een liter benzine in die periode met 7 cent omhoog ging. In prijs ste gen verder meubelen, brood, aardappelen, vlees, heren- en kinderkleding, dames- en kin derschoenen en ziekenhuistarie ven. Prijsdalingen noteerde het Centraal Bureau voor de Statis tiek voor onder andere verse groenten en vers fruit alsmede voor dameszomerkleding. RIDDERKERK (ANP) - Een hoofdagent van de gemeentepo litie in Ridderkerk is gisteren door de commissaris van dit korps geschorst, omdat hij ervan wordt verdacht meermalen on- m tucht te hebben gepleegd met Vorlgj wttëgënde prijioh In de een 14 jarige jongen. Een woord periode van half juli tot half au- voerder van de politic in Ridder- mt, 0,4 proccn,. sinds kerk heeft dit bekendgemaakt. hct begin van 1981 is het leven De rijksrecherche onderzoekt de in Nederland 4.8 procent duur- zaak der geworden. LEIDSCH DAGBLAD DEN HAAG (ANP) - Het Haagse ziekenfonds Azivo (De Volhar ding) heeft in de periode vóór 1976 een bedrag van 350.000 gul den aan omzetbonussen ontvan gen die niet in de boeken terug te vinden zijn. Dat is gebleken uit een onderzoek van de accountantsdienst van de Ziekenfondsraad naar de bonus sen die Azivo heeft gekregen over aankopen voor de eigen apotheek. Dit heeft de Zieken fondsraad gistermiddag bekend gemaakt. Omzetbonussen worden gegeven bij grote bestellingen van ge nees- en verbandmiddelen. Het bestuur van Azivo heeft toege zegd te gaan onderzoeken waar het geld gebleven is. Het zieken fonds zal de Ziekenfondsraad daarvan op korte termijn berich ten. Volgens voorzitter J. Toussaint van het Azivo is bij het zieken fonds een onderzoek gaande naar de fraude met de bonussen. Dat er iets fout zat bij het zieken fonds was overigens al enige tyd bekend: op 26 augustus werd de zaak intern bekendgemaakt. Het Azivo-bestuur zal volgende week een speciale vergadering aan de problemen wijden. Tot dat tijdstip wil het ziekenfonds geen nadere mededelingen doen over de resultaten van het onder zoek en de mogelijke gevolgen. Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. S. v.p. bon ingevuld in een open enveloppe tor.oer postte7 opsturen naarLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1