"Maar het loopt niet de spuigaten uit" Sigarettenautomaat wordt curiositeit Onbetamelijk gedrag ook bij regionale politiekorpsen Verkoop gestaakt wegens vandalisme en diefstal" ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1981 EXTRA PAGINA 19 Door Bert Paauw LEIDEN, ALPHEN, KATWIJK - De politieagent staat al lang niet meer op een voetstuk. Het imago van de ge zagsgetrouwe, nauwkeurige uitvoerder van de wet is in de loop der jaren drastisch afgebrokkeld. En hoewel men er niet rouwig om hoeft te zijn dat een politieagent tegenwoordig ook wordt gezien als 'een gewoon mens' geeft het anderszins toch te denken dat de afbrokkeling van het imago mede een gevolg is van allerlei misstap pen die worden begaan door mensen die juist worden geacht dergelijke misstappen te bestrijden. Het onlangs uitgebrachte rapport over onbetamelijk ge drag binnen het Amsterdamse politiekorps is in dat opzicht veelzeggend. Een onheuse bejegening van pu bliek, arrestanten en advocaten is nog één van de licht ste vormen van zogenaamd normafwijkend gedrag. In het rapport wordt echter ook opgemerkt dat corruptie, diefstal en drankmisbruik binnen het korps voorko men. Hoe 'rot' is het politieapparaat en wat voor Amsterdam geldt, geldt dat ook voor andere korpsen? "Nee", roepen politiewoordvoer ders van de (veel) kleinere korp sen uit deze contreien bijna in koor. Woordvoerders die overi gens tot nu toe ook niet veel meer over het rapport weten dan wat in de diverse kranten heeft gestaan. "Ik ken het rapport nau welijks maar het gaat natuurlijk wel over Amsterdam", zegt hoofdinspecteur Rutting van de Alphense politie. "En daar ge beuren dingen op een andere schaal dan bij de kleinere korp sen. Bij een groter korps loop je altijd het risico dat zaken die scheef zitten langer onopge merkt blijven dan elders. Daar komt bij dat de hoofdstad een aparte positie inneemt, aparte problemen kent". Hoofdinspecteur La Rivière van de Leidse politie zegt dat bij het in de openbaarheid brengen van een dergelijk rapport altijd het gevaar van generaliseren dreigt. "Bovendien worden dingen uit hun verband gerukt. Wij zullen ons intern wel op het rapport be zinnen, kijken of wij er ons voor deel mee kunnen doen. Maar een inventarisatie van onbetamelijk gedrag daar zie ik op dit moment niet zo veel in. Ach, bij de kleine re korpsen is er ook een tamelijk grote sociale controle op eikaars doen en laten".Dat laatste wordt ook aangevoerd door adjudant Van Nieuwenhuizen van de Kat- wijkse politie. eel losser Alle drie zijn het er wel over eens dat vormen van onbetamelijk ge drag "natuurlijk" ook bij de klei nere korpsen voorkomen. "Maar dat loopt zeker niet de spuigaten uit en het doet zich zeker niet voor in die mate zoals in Amster dam", zegt Van Nieuwenhuizen. "In Katwijk zijn in de loop der jaren ook de nodige dingen ver anderd die door sommigen onbe tamelijk gevonden kunnen wor den. Neem nou de kleding. De ouderen hechten duidelijk meer waarde aan het dragen van een pet, een das en een gesloten jasje dan de jongeren. Bij hen gaat dat allemaal veel losser. Het aanne men van giften, daar geloof ik niet in. Daar is de gemeenschap hier te klein voor. Dat zou niet lang verborgen blijven. En wat betreft het onheus bejegenen. Begrijp wel dat de politieagent vaak in een conflictsituatie met het publiek verkeert. Dan ge beurt er wel eens iets verkeerds, worden er wel eens onparlemen taire uitlatingen gebezigd. Achteraf zeg je dan: dat had je beter niet kunnen zeggen. Dat wordt dan wel bijgeschaafd". Hoofdinspecteur Rutting uit Al phen daarover: "Natuurlijk komt er hier incidenteel ook onbeta melijk gedrag voor. Dat gebeurt overal waar je met mensen te ma ken hebt. Er is in dat opzicht niets nieuws onder de zon. Dat wil niet zeggen dat je dergelijk gedrag als vanzelfsprekend moet beschouwen en je er bij neer moet leggen. Je moet er wel te gen optreden. Maar je moet toch in je achterhoofd houden dat je met menselijke reacties te doen hebt en mensen kunnen wel eens over de schreef gaan. Klachten worden altijd serieus bekeken. De klachten die bij ons binnen komen gaan voornamelijk over bekeuringen of over al dan niet provocerend optreden van een agent". La Rivière van de Leidse poli- tie:"Een paar keer per jaar Ko men er wel klachten binnen van die zich onheus beje Politieagenten worden geconfronteerd met situaties die om anpak vragen. Het is ondoenlijk voor alles richtlijnen te geven. gend voelen. En daarnaast zuilen er ook wel de nodige dingen ge beuren die wij niet te horen kry- gen. Soms stuiten we wel op ge drag waarvan we zeggen: dat had beter anders gekund. Maar der gelijk afwijkend gedrag is be paald geen algemene tendens". Richtlijnen De kritiek in het Amsterdamse rapport dat het de agent aan dui delijke richtlijnen van zijn supe rieuren of andere autoriteiten (justitie, burgemeester) ont breekt onderschrijft La Rivière gedeeltelijk. "Er zullen duidelij ke richtlijnen voor de agent moe ten zijn al is het een utopie te denken dat je alles in een strak keurslijf kunt dwingen. Boven dien, het ambt zou bijzonder on aantrekkelijk worden als je zelf geen initiatief meer zou kunnen of mogen nemen. Maar er be staan inderdaad onduidelijkhe den waar de agent mee wordt ge confronteerd. Kijk maar naar de piraterij, de grafitti, de abortus, het kraken. Hy gaat dan zijn ei gen norm hanteren. Hij wordt toch geacht iets te doen en gaat dan dingen invullen volgens zijn eigen ideèen. Dat invullen kan van streek tot streek en van stad tot stad verschillen. Stroperij in het zuiden van het land wordt heel anders beoordeeld dan in het westen. Het kan zelfs in een grote stad van bureau tot bureau erschillen" Rutting uit Alphen is het met zyn collega uit Leiden eens. "Het is ondoenlijk om voor alle situaties duidelijke richtlijnen op te stel len. Neem bijvoorbeeld de bepa lingen over toepassing van ge weld. Er staat in de wet dat je als agent niet nodeloos geweld mag aanwenden. Maar wat is node loos? Hoe leg je dat uit? Zo'n be paling zal waarschijnlijk in Am sterdam anders worden geïnter preteerd dan in Alphen. De korpsleiding en andere bevoeg de instanties moeten zo duidelijk mogelijke richtlijnen ontwerpen maar een agent houdt een eigen verantwoordelykheid. Hij mag zich nooit verschuilen achter richtlijnen om zijn eigen feilen te verdoezelen. De politieman is in eerste instantie zelf voor zijn handelen verantwoordelijk". Door de zeef Bij de selectie van adspirant-po- Ütieagenten wordt getracht na te gaan of toekomstige agenten die verantwoordelijkheid aankun nen. De kandidaten die zich voor het ambt van politieagent aan melden worden sinds 1975 op het Landelijk Selectie Centrum in Hilversum door de zeef gehaald. Van de ongeveer 12.000 sollici tanten die jaarlijks naar een plaatsje bij één van de 140 poli tiekorpsen dingen worden er cir ca 8.000 opgeroepen van wie uit eindelijk zo'n 1200 de politie school halen. Naast een aantal al gemene vereisten (mavo of ge lijkwaardige opleiding, Neder landse nationaliteit, goede ge zondheid, onbesproken gedrag, jongen minimaal 1.70 meter lang en een meisje minimaal 1.65 me ter lang) wordt in Hilversum ook gelet op de resultaten van een uitgebreide psychologische test (300 schriftelijke vragen), van ge voerde gesprekken met selectie commissie en psycholoog, van de sporttest en van de medische keuring. Is men daar doorheen gerold dan wacht een eenjarige opleiding aan de politieschool in Lochem Overigens worden pogingen in het werk gesteld om de opleiding met een half jaar te verlengen om het praktijk-aandeel in de oplei ding te vergroten. In de afgelo pen jaren is in steeds sterkere mate de klacht geuit dat de oplei ding te theoretisch zou zijn en onvoldoende op de dagelijkse praktyk van het politievak zou aansluiten. Bovendien wordt ook al weer enige tyd gepleit om de leeftijd waarop men zich voor het 'politiebedrijf kan melden (16 jaar) te verhogen om te voor komen dat er teveel 'jonge broe- kies' in het politiepak gaan rond stappen. Van Nieuwenhuizen ziet wel iets in dat laatste. "Achttien jaar lijkt me beter, dan is men toch al weer wat volwassener. Er doen zich gevallen voor waarbij je zegt: je bent eigenlyk nog niet ryp voor het vak maar daar staan ook weer heel goede ervaringen met jeugdigen tegenover. Wat betreft de opleiding aan de po litieschool: die is inderdaad vnj theoretisch Er worden wel situa ties in scène gezet en er ii wel wat rollenspel maar een dag of een nacht meelopen bij een echt politiekorps is uitzondering. Ik ben er voorstander van om de leerlingen meer praktijkervaring op te laten doen". Dooddoener La Rivière vindt de kritiek op de jeugdige leeftijd van veel agen ten maar een dooddoener. "Wat is te jong? Dat is zo n subjectief begrip. De éèn heeft het vak al jong in de vingers, de ander heeft er jaren voor nodig En die klacht over de opleiding vind ik ook te gemakkeLijk. Elke opleiding ver eist toch een stevige theoretische vorming". En Rutting tot slot- :"De meeste opleidingen zbn nu eenmaal theoretisch van aard- De kritiek op de leeftud snijdt wat meer hout Het Ujkt voor de hand liggend dat iemand die wat ouder is, die wat meer levenser varing heeft, die wat langer in de maatschappij heeft rondgekeken wellicht verstandiger en rustiger zal optreden. Maar ik zeg er di rect by dat dit nog nooit echt is bewezen". De sigarettenautomaat aan gevels en deuren lijkt zijn langste tijd te hebben ge had. Straffe rokers staan moeilijke(r) tijden te wachten. De echte onder hen herkennen de situatie schets: 's avonds om tien uur zonder pakje zitten. Moeizaam losse guldens bijeen zoeken en vervol gens op pad richting siga rettenautomaat. Om later die avond hoogstwaar schijnlijk verbijsterd met lege handen thuis te ko men. Want de ene auto maat was leeg en de vol gende bleek opgeheven. Massa's middenstanders verwijderen de sigaretten automaat van de gevel. Uit wanhoop, omdat de apparaten of vernield of leeggestolen worden. Of, maar dat is vers twee, om dat het voortdurend bij stellen van de automaten als gevolg van wederom gestegen prijzen een te kostbare zaak is gewor den. Een requiem voor de (bui tentautomaat is op z'n plaats. Tegen vernuft gratis rokers is niets meer te bedenken Er zijn legio trucs te bedenkenoom één of meer gratis pakjes sigaret ten te bemachtigen. Die van het nylon draadje (in plaats van drie gulden) is de meest bekende en tevens meest populaire. Een gul den wordt aan een nylon draadje in de automaat gestopt en vervol gens teruggetrokken. Een han deling die vele malen kan wor den herhaald. Maar de inventivi teit van sommige fervente rokers kent geen grenzen. Schroefjes, pennen, valse of buitenlandse munten worden gretig gebruikt als inworpmateriaal voor de siga rettenautomaat. En wat te den ken van een kabel, bevestigd aan de trekhaak van de auto, die in één ruk de hele automaat met zich meesleept? Een al vaker be proefde methode, die succesvol bleek. De sigarettenhandelaren zullen er over kunnen meepraten. De Am sterdammer Drenth bijvoor beeld, die met zijn zaak aan de Leidsestraat één van Neder lands' drukste punten bezet. Zes automaten heeft hij voor zijn winkelruit - leeg. De reden voor het ontbreken van sigaretten wordt verduidelijkt met een briefje: 'wegens vandalisme en diefstal is de verkoop gestaakt'. Posten Van alles probeerde hij: extra slo ten bevestigen, de automaten om middernacht leeghalen en ze de volgende ochtend maar weer vullen. Zelf gaan posten en ten slotte de politie vragen dat op ge zette tijden te doen. Maar niets hielp. De laatste maanden dat de automaten nog in werking waren moest Drenth er duizenden gul dens op toeleggen. Drenth: "Wij waren één van de weinigen in Amsterdam die nog buitenauto maten hadden. Maar het was geen doen meer. Ik heb meege maakt dat de mensen zich ston den te verdringen om een gratis pakje te bemachtigen. Nou, als je zoiets ziet heb je het vertrouwen in de mensheid helemaal verlo ren. En de verzekering dekt al lang niet alle schade meer." Dtenth is ervan overtuigd dat het vandalisme nog steeds hand over 1 hand toeneemt. Maar behalve diefstal en vernielzucht braken nog andere zaken de sigaretten automaten van Drenth op, de ho ge omzet ervan ten spijt. "Het vullen van die automaten is vre selijk arbeidsintensief. Alleen het openmaken al, met al die hangsloten.. En omdat de prijzen steeds veranderen, moeten de automaten telkens opnieuw wor den bijgesteld. Dat kost me nog eens een paar honderd gulden per keer." Zijn sombere verhaal wordt beves tigd door één van de oudste fir ma's die zich met de vervaardi ging van sigarettenautomaten bezighoudt, Dijkstra-Tukker. Adjunct-directeur J. Kroon zag de afzet van gevelautomaten in tien jaar tijd teruglopen van vijf enveertig tot twee stuks per week. Was de sigarettenauto maat in betere tijden het hoofd artikel van Dijkstra-Tukker, het bedrijf legt zich nu maar toe op de fabricage van drankenauto maten. Volgens Kroon is de bui tenautomaat dan ook geen lang leven meer beschoren, in elk ge val niet in de grote steden. "In kleine dorpjes zal-ie misschien wel blijven, maar in de grote ste den móeten ze wel verdwijnen. Dat kan toch niet anders?" Maatregel Dijkstra-Tukker knapt nu al méér automaten op per jaar dan dat het nieuwe produceert. Automa ten die gekraakt of vernield zijn, wel te verstaan. Het wrange is dat de kast op zich onverslijtbaar is. Tegen het vernuft van kwaad willende lieden is echter geen en kele maatregel die in de loop der jaren bij Dijkstra-Tukker werd bedacht bestand. Noch het on breekbaar vliegtuigglas ("ze lich ten gewoon de hele ruit eruit"), noch het dikke gaas ("de tralies worden doorgeknipt") en ook niet de degelijke bevestiging en versteviging als sloten en yzeren balken. "Een brandkast wordt het nooit. En per slot van reke ning is alles op den duur kapot te krijgen. Bovendien kun je niet tot in het oneindige doorgaan met het toepassen van die dure materialen, want dan wordt de automaat helemaal onbetaal baar." Naast vernielingen valt het nog spaarzame aantal buitenautoma ten ten prooi aan allerhande sto ringen. De 'muntproever' van de doorsnee-automaat wordt ontre geld door vuil, regen of door de inworp van verkeerde munten. Naarmate de trek naar verre lan den toeneemt wordt ook het sca la van vreemdsoortige munten in het geldlaatje breder."De gekste munten proberen ze in de auto maten uit" zegt Kroon. Verboden Laatste schuldige voor het inkrim pen van het aantal buitenauto maten is volgens betrokkenen de overheid, wier beleid erop is ge richt het roken zoveel mogelijk tegen te gaan. "Je gaat toch geen drieduizend gulden investeren als de kans niet uitgesloten is dat de sigarettenautomaat in de toe komst verboden wordt?" zo re deneert Kroon. "Bijna geen en kele fabrikant haalt het in z'n hoofd om nieuwe typen sigaret tenautomaten te ontwikkelen. En gezien de vernielingen én de kleine winstmarges op sigaretten bedenkt de winkelier zich twee maal voordat hij een automaat aanschaft." Dijkstra-Tukker zelf verkoopt liever geen automaten meer die ver van huis worden ge plaatst. De afname van het bui tenland is al sinds jaren fors te ruggelopen. De Nederlandse gul den is te duur. Bovendien is het verschijnsel buitenautomaat in landen als Frankrijk en Duits land al jaren een curiositeit. Ook in die landen gaat de boel achter slot en grendel. Dijkstra-Tukker signaleert wel een stabilisatie in de markt voor 'bin nen-automaten': in bedrijven en openbare gebouwen. "Natuurlijk worden die ook wel opengebro ken. Maar in ieder geval niet in die aantallen zoals de buitenau tomaten." Wellicht dat de sigarettenautomaat ooit nog te bezichtigen is in een museum. Geflankeerd door een enkele parkeermeter of postze gelautomaat. zonder pakjes sigaretti

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19