'Leidse universiteit springt erg zorgvuldig met afval om' Wat produceren de laboratoria? Mr. K. J. Cath, voorzitter college van bestuur: 'Controle op afvoeren is er niet' de eelste keer heeft ons milieu een gevoelige knauw gekregen. Het Moer- dijkse Uniser, een verwer kingsbedrijf, knoeide vele jaren achtereen met giftig chemisch afval. Controle, op wat het precies deed, was er niet. Uniser kon gewoon zijn gang gaan. En profiteerde van die vrijheid met 'gulie' hand. Vóór hem vielen er meer door de mand. Wie produceren nu zo al (gif tig) afval? Dat zijn vele be drijven. Niet alleen de raffi naderijen, Philips, laborato ria of garages (afgewerkte olie). Direct in de buurt, bij voorbeeld, is er de Lcidse universiteit. Producent van (giftig) chemisch-, biolo gisch- en radio-actief-afval. Stuk voor stuk zijn ze, voor het afvoeren ervan, afhanke lijk van het particuliere be drijfsleven. De overheid kent (nog) géén sluitende re geling. Hoewel minister Ginjaar de noodzaak hier van nu toch wel inziet. Intern heeft de universiteit haar zaakje wel onder con trole. Elke dag opnieuw worden de afvalstoffen zorg vuldig in een opslagplaats, achter slot en grendel, opge borgen. Raakt het depot vol (na een maand), dan draaft de vervoerder op om het spul weg te halen. Biologisch afval (proefdieren) worden verast in het dieren crematorium in Stompwijk. De dode beesten (muizen, ratten, cavia's, katten en soms een hond) worden, om alle risico's uit te sluiten, in een hermetisch afgesloten dikke plastic zak ingepakt en vervolgens diepgevroren tot een temperatuur van twintig tot veertig graden onder nul. Die hele klomp ijs (zij wordt één keer per week opgehaald) gaat in Stomp wijk dezelfde dag de ver brandingsoven in. Bij een warmte van minstens dui zend graden wordt alles to taal vernietigd, zodat er, be weert beheerder Van der Made. praktisch niets kan gebeuren. Het ministerie van volksgezondheid en de universiteit zijn 'gelukkig' met deze gang van zaken. De Vrije Universiteit in Am sterdam heeft wel eens geïn formeerd of ook zij haar proefdieren in Stompwijk kan laten verassen. Iets con creets is er nog niet uit voortgevloeid. Heel wat moeilijker ligt het met het (giftige) chemisch afval (60.000 tot 70.000 liter per jaar), dat de laboratoria van de universiteit produce ren. Een deel ervan (meta len) wordt bij de KLM in Amsterdam 'verwerkt', een hoeveelheid (brandbare vloeistoffen en afgewerkte olie) gaat naar de verbran dingsinstallatie in Rijn mond en de gechloreerde koolwaterstoffen worden naar Antwerpen gebracht. Daar ligt het Duitse ver brandingsschip 'Matthias 2' van de firma Sudmuhi, dat één keer in de tien dagen naar een aangewezen plek op de Noordzee vaart en die chemicaliën vernietigt. Het Rotterdamse bedrijf Tan ker Transport Services moet er voor zorgen, dat die che mische afvalstoffen van de universiteit op de juiste plaats terechtkomen. Of dat inderdaad ook gebeurt, weet alleen TTS. Verder nie mand. Omdat er niet wordt gecontroleerd. Zeker, zowel de universiteit als Tanker Transport services moet het ministerie van volksgezond heid melden wat is afgege ven en ingenomen. De con trole is dan voorbij. ,'oor het afvoeren van radio- actief-afval is de Leidse uni versiteit aangewezen op Pet ten. Hier, in dit dorp, is een enorme opslagplaats. Eén keer per jaar vaart een schip naar een oceaan en laat de vaten naar de bodem zak ken. Tot groot ongenoegen van vele milieugroepen. Zelfs de Raad van State (ons hoogste rechtscollege) moest er onlangs aan te pas komen om 'Petten' toestem ming te geven, dat die vaten met radio-actief-afval (nog) mochten worden geloosd. De vraag, hoelang dit kan door gaan. is hoogst actueel, i'oor het vervoer op straat van alle stoffen die afkomstig zijn van de universiteit, is het bureau 'Veiligheid' ver antwoordelijk. Als er echter iets fout zou lopen, is mr. K. J. Cath, voorzitter van het college van bestuur, per soonlijk aansprakelijk. De veiligheidswet bepaalt dit. Mr Cath (op de achtergron- d het Sylvins-lab- oratorium); "Als de vervoerder van kwade wil is, kan hij je een rad voor ogen draai- LEIDEN - Voor mr. Cath is er geen twijfel: zowel binnen de Leidse universiteit als er buiten wordt 'zeer zorgvuldig' met gevaarlijke (afval) stoffen omgesprongen. De praktijk, zegt de voorzitter van het college van bestuur, toont dit ook aan. Slechts drie keer is er een proces-verbaal opgemaakt. Tot vervolging heeft dit echter niet geleid. Door Jan Westgrlaken Mr. Cath, volgens de wet persoon lijk aansprakelijk als er iets mis gaat met afvalstoffen van de uni versiteit. denkt dat er zo weinig ongelukken gebeuren, omdat er met kleine hoeveelheden wordt gewerkt. Bovendien is het veilig heidsbesef de laatste jaren sterk toegenomen. En in principe mag in de laboratoria niét met stoffen worden gewerktals men niét vol ledig op de hoogte is van de ge varen die eraan kleven. "Het systeem om ons afval af te voeren is sluitend. Wij hebben er zicht op tot het in de tankwagen verdwijnt. Zeker de laatste tijd hebben wij belangstelling voor wat de afvoerder doet met het spul. Het gaat allemaal solide. Formeel hebben wij, als het een maal in de wagen ligt, er niets meer mee te maken. Strikt geno men weten we ook niet waar ons afval blijft. Toch rijdt er wel eens een auto van ons achter een tank wagen aan. Zoiets kun je proefs- gewijs doen. Je kunt niet achter elk transport aangaan. Is ook niet onze taak. Dat moet de over heid maar doen. Zij controleert ons zeer streng, dus waarom niet de bedrijven die het 'vuil' afvoe- Bellen Van tijd tot tijd hebben veilig heidsmensen van de universiteit contact met de KLM en de vuil verbranding 'Rijnmond'. Om te informeren of het afval inder daad is afgeleverd. Mr. Cath: "Ik denk dat je effectiever via via wat aan de weet moet zien te ko men. dan achter de vervoerder zelf aan te lopen. Is hij van kwa de wil, draait 'ie je toch een rad voor ogen." Tóch heeft de universiteit geen échte zekerheid, dat haar afval inderdaad daar komt waar het moet zijn. Daarom is de voorzit ter van het college van bestuur zo blij met de opmerking van mi nister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne). De bewinds man wil een soort nutsbedrijf in het leven roepen dat er voor zorgt dat giftige afvalstoffen op de plek van bestemming komen. Een kanttekening plaatst mr. Cath hier wel bij: "Ook al gaat het om een overheidsbedrijf, je zult het wél moeten controleren. Ik denk dan aan het ministerie van mi lieuhygiëne. Dus moet je dit be drijf bij een ander departement onderbrengen. Zodat men niét zichzelf controleert." Weg is weg gaat niet op voor de Leidse universiteit, beweert Cath stellig. "Alleen, ik kan geen zekerheid bieden, dat ons afval komt waar het moet zijn. Ik kan me ervan gewisscn. Dan doe ik al meer dan genoeg. Daar liggen de grenzen tussen ons en de over heid." Betrouwbaar Heeft mr Cath enig inzicht hoe be trouwbaar de bedrijven zijn die het (giftig) afval van de universi teit verwerken? In het verleden zijn er oók zaken gedaan met het Moerdijkse Uniser. dat maar aan rommelde. Toen men er lucht var. kreeg, dat hier iets niet klop te, zijn de contacten verbroken.... De voorzitter: "Ons radio-actief af val gaat naar Petten. Dat zit dus wel goed. En het andere spul? Ik denk dat we vrij nauwkeurig we ten, dat we met de meest be trouwbare bedrijven samenwer ken die er in Nederland zijn te vinden. Ik ken geen afvoerder die het beter zou doen dan de on ze. Nooit heeft bij ons een rol ge speeld, dat dit of dat bedrijf een gulden goedkoper was dan een ander. Wij gaan zeker niet in zee met elke scharrelaar die minder geld vraagt. Vóór de beslissing viel, werd goed geïnformeerd naar de reputatie van de afvalöp- haler. Dat is toch wel het maxi mum dat je kunt doen", meent mr. Cath Hoe zou, in zijn ogen. een sluitend systeem kunnen worden opgezet voor het afvoeren van gevaarlij ke stoffen? "We moeten maar eens in de leer gaan bij geldtransporten. Daar werkt men met een goed beveili gingssysteem. Veiliger afvoeren kan door de zaak systematisch bij te lopen." Een knelpunt is echter wel. dat de verwerkingscapaciteit niet toe reikend is. Mr Cath: "Wij hoeven geen rekening te houden met een enorme groei van ons afval. Nu is het moment om erover na te den ken hoe je in 1990 dit spul moet verwerken." Overheid Voor de voorzitter moet de over heid hierin een dominerende rol spelen. "Nederland", licht hij toe, "is op dit punt erg gevoelig. Wij vinden, dat de overheid er voor moet zorgen, dat we rustig kunnen slapen. Het publiek wil nu eenmaal de grootst mogelijke zekerheid. Daar heeft de over heid mee te maken." Er doemen voor de universiteit problemen op wat er moet ge beuren als Petten straks geen ra- dio-actief-afval meer in de oce aan mag storten. Onlangs nog moest de Raad van State toe stemming geven, dat dit jaar nog een hoeveelheid van dit afval mocht worden gedumpt. De moeilijkheden zijn daarmee ech ter niet de wereld uit geholpen. Als er een verbod komt, ontstaat er aan de universiteit dan een cri sis-situatie? "We hebben onze mensen er al voor gewaarschuwd", aldus mr. Cath "Gesegd, weea erop voor bereid, dat bepaalde onderzoe ken waarbij radio-actieve-stralen worden gebruikt, moeten wor den gestaakt. En dat moet als we het afval niet meer kwijt kunnen Deze keer kan Petten het spul nog dumpen, maar het probleem komt terug." De voorzitter vindt hc^ echter van groot belang dat het werk met behulp van radio-actieve-stralen kan worden voortgezet. "De mensen die onderzoeken vragen zich steeds weer opnieuw af hoe ver je kunt gaan. Eén van de ob jecten die worden bekeken is, of het bestralen van patiënten kan worden beperkt. Daar heb je dan wél die radio-actieve-stralen voor nodig. Anders is het droog- Europa Het probleem waar laten we het af val vindt mr. Cath niet een zaak die Nederland alleen aangaat. "De hele europese gemeenschap moet zich daarmee bezighouden. Stel je voor, dat wy de moeilijk heden de baas zijn en anderen doen helemaal niets. Dan is onze moeite voor niets geweest." Het probleem is groot. De voorzit ter van het college van bestuur geeft dat ook toe Ik zie nu geen oplossing. Gisteren had men al met alternatieven moeten ko men. Elke organisatie heeft die als er wat aan de hand is Behal ve Nederland. Zodra wij moeten sloppen met onderzoeken waar bij radio-actieve-stralen worden gebruikt, knjg je een hele reeks van zaken die moeten worden stopgezet. Dat gaat wat kosten. Wetenschappers die internatio naai beweeglijk zijn, komen wel weer aan de slag. Je bent dan wél je 'know how' kwijt. Ja. dat zie ik inderdaad als de grootste drei ging." TTS Rotterdam: ROTTERDAM - Het afvoeren van (giftige) chemische afvalstoffen gebeurt te goeder trouw. Contro le is er niet. Struyker Boudier van het Rotter damse bedrijf Tanker Transport Services knippert niet eens met de ogen als hij dit zegt. "Of wij nu wel of niet naar Antwerpen ryden (daar ligt het verbran dingsschip voor giftige chemica liën), ja. dat weten wij alleen. Na tuurlijk. we melden de lading die eraan komt. En in België nemen ze ook hun maatregelen. Maar er gaat nooit iemand met ons mee." Vrij spel dus voor de vervoerders van het giftige spul. Struyker Boudier vindt het ook een hiaat in de wet. 'Want', denkt hij hard op. "als de verwerker niks zegt en ook de klant houdt zijn mond. ..tja. dan gaat het fout. Aan de andere kant, er zijn maar weinig klanten die er belang bij hebben, dat hun 'vuil' zo maar wordt weggegooid. Of het moet om financiële redenen zyn." De afvoerders houden elkaar zeker niet nauwlettend in de gaten. Wél is er een commissie (onder toezicht van de Vereniging van Nederlandse Ondernemers) die van tijd tot tijd ervaringen uit wisselt. "Je krijgt er wel eens klanten bij van wie je je afvraagt waar ze voorheen die rommel lie ten. Ik ga zeker niet bij Rijn mond (verbrandingsoven) aan de poort staan om te kijken wat er al zo wordt binnengebracht Bo vendien kun je de stoffen alleen maar bekijken. Een analyse ma ken is onbegonnen werk. Dat geldt ook voor Rijnmond. Dit kan toch niet elk vat openmaken om te zien wat er in zit? Duizen den van die dingen worden er aangevoerd. Bepaalde stoffen herken je zo, andere niet. Ja. dat is wel eens moeilijk Een klant moet opgeven wat hij aanbiedt. Kijken is het enige dat wij kun nen doen Andere controle is er niet. Ach, je kent je klanten, weet wat ze aanbieden." ITS heeft het wel eens meege maakt, dat een klant naar en an der overstapte. Omdat het er goedkoper was. "Dan praatje on- derting wal mal elkaar Da na men van bedenkelijke bedrijven ken jc wel een beetje. Meestal moet je ze zoeken in de hoek van de al val olie Die rommel wordt goedkoop aan tuinders ver kocht." Moet je die malafide bedrijven dan niet aangeven? "Ik geloof dat dit met onze taak is. De overheid kent ze ook wel", meent Struyker Boudier. "En als er wordt gerommeld, moet je het ook kunnen bewijzen ZeU dk olie kopen en laten analyseren Tjadat zou kunnen. Wij wjjzen wél onze klanten erop als ze met een bedenkelijke afvoerder in zee willen gaan TTS neemt alleen die stoffen m die het kan verwerken. De andere weigert ze. Of op die manier ille gale lozingen niet in de hand wordn gewerktT Struyker Bou dier keeft ook hier en daar zijn bedenkmgen. Er is echter een commissie in het leven geroepen die onderzoekt of die stoffen waarmee men nu geen raad weet, kunnen worden opgeslagen vóór ze worden verwerkt "Het kan al lcmaal een heel stuk beter", zegt de TTS man Wr /rgg.-n OOK wel eens tegen de bedrijven ga maar naar de overheid als je niet weet waar je met dat spul heen moet. Maar zij kan ook niet hel pen Waf betekent het praktisch hele maal wegvallen van Uniser? "Dat kan een positieve uitwerking hebben, denk ik. Van twee kan ten van de vervoerder en het be dryfsleven Wij merken het heel goed. Om de haverklap krijgen we vragen of we kunnen helpen Zelfs Philips heeft geïnfor meerd." Foto: Loek Zuijderduin

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17