Edwin Moses on genaakbaar Geert Meijer en de frisse tegenzin... Amerikaan blameert Beek Revanche Schulting Andrea Jaeger laat zich verrassen door Andrea Leand ""ia'arsbeursplus ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1981 SPORT PAGINA 13 Liever vandaag dan morgen weg bij Sparta ROTTERDAM - Tegen wil en dank heeft Geert Meijer in de afgelopen weken hart getoond voor een zaak, die hem naar zijn gevoel onvoldoende op zijn waarde schat. Mede door zijn toedoen floreert Sparta momenteel, maar bij kans vreugdeloos begroet hij de koppositie van zijn club in de hoogste klasse van de nationale voetbalbond. Al leen als Meijer op Spangen doeltreffend heeft uitgehaald, wil hij wel eens een vuist in de richting van de eretribune ballen. Ook dan is uitbundigheid hem vreemd, op derge lijke momenten ontlaadt Meijer slechts zijn frustraties jegens de op het terras gezeten bestuursleden. Sinds een maand of twee ziet hij vooral het tweetal Floor Bouwer en Henk Hendriks als de personen, die hem in zijn ogen ten onrechte aan de rand van het bestaansminimum heb ben gebracht. Gebrek aan interesse van andere clubs dwong hem tot de ondertekening van een éénjarig semi- profcontract, dat zijn portemonnaie sterk heeft afge slankt. Arbeidsplezier kent de 30-jarige Geert Meijer amper bij Sparta, ofschoon hij met zijn huidige prestaties allerminst onvrede verraadt. Integendeel. Waar de tot Amsterdammer omgeturnde Groninger ("Ben ik van geboor te") als full prof meer dan eens de harde planken van de reserve bank moest voelen, stelt hij zich als 'half was' wekelijks op als een belangrijke schakel binnen het Sparta-bestel. Maar liever van daag nog dan morgen keert hij VOETBAL - Het Belgisch voet balelftal heeft gisteravond in Vlissingcn een oefenwedstrijd tegen een Zeeuws team met 6-1 gewonnen. Bij de rust stonden de Belgen reeds met 4-1 voor. De wedstrijd werd geleid door scheidsrechter De Schepper. WIELRENNEN - Johan van de Velde is gisteren winnaar gewor den van de eerste etappe van de profwielerronde van Calalonie. De Brabander legde de 190 kilo meter van Plava de Aro naar l'Es- tartit afin 5 uur21 minuten en 52 seconden. Van de Velde won de sprint van een kopgroep van tien renners, waarin ook de Neder landse kampioen op de weg Jac ques Hanegraaf zat. Het peloton met onder meer wereldkam pioen Freddy Maertens had een achterstand van 1.24. De Zwitser Gisiger behield de leiderstrui. het Rotterdamse Kasteel de rug toe. Meijer voelt zich op Spangen min of meer een miskend talent, dat op aanraden van zijn vader en VVCS-bestuurder Karei Jan sen "dat gênante salarisaanbod" toch maar accepteerde. "De contractbesprekingen zijn mij bar tegengevallen", biecht Geert Meijer op. "Ik heb er begrip voor dat ook ik moet inleveren, maar met dit contract voel ik mij in mijn kruis getast. In mei kwam Floor Bouwer met een salaris- voorstel op full profbasis, daar moest ik binnen twee weken op reageren. Mijn salaris was met bijna de helft verminderd, dat aanbod heb ik van de hand gewe zen, want van dat geld kon ik niet leven. Ik ben met vakantie gegaan in de hoop dat er andere clubs voor mij zouden komen. Maar er was geen belangstelling en daar zat ik. Teken dat contract maar, zeiden mijn vader en Karei Jansen, probeer in vredesnaam met dat salaris quitte te spelen en probeer je in de kijker te voet ballen. Ik wilde weer bij Sparta gaan trainen, maar dat mocht niet van Bouwer. Omdat ik niet met dat full profcontract ak koord was gegaan. Ik wilde als nog tekenen, maar ook dat kon niet. Ik heb toen Barry Hughes gebeld en die vond dat ik wel naar Spangen moest komen. Met Hughes ben ik op de eerste trai ningsdag naar het bestuur ge stapt. Dat full profcontract zat er volgens Bouwer en Hendriks niet meer in, wèl kon ik bij Spar ta semi-prof worden. Dat bete kende nóg minder geld voor mij, over meer centen viel niet te pra ten. ik kon kiezen of delen. Bou wer en Hendriks hebben het mensonwaardig gespeeld, al ga ven ze dan wel de garantie dat ik in dit seizoen voor een ton weg mag". Vooralsnog heeft dat voor betaald voetbalbegrippen luttele bedrag geen kopers gelokt. Even heeft Meijer nog gehoopt op NAC, dat tijdelijk een linkerspitsprobleem kende. Maar die hoop bleek ijdel. "Die club kocht Swanenburg van FC Groningen, die kostte nog een ton meer", weet Meijer. "Vreemd, als je bedenkt dat NAC toch niet in de centen zwemt". De voetballer moet zich zodoende nog altijd schikken in zijn, wat hij noemt, "beroerde situatie". Met frisse tegenzin heeft Meijer in de aanloop naar dit seizoen de trip naar Amerika en het Carai- bisch gebied meegemaakt. "Dik wijls", zegt hij, "vroeg ik me toen af waar ik het allemaal voor deed. Ik probeerde die gedachte zo snel mogelijk van me af te zet ten, maar later werd ik dan weer geconfronteerd met mijn loon- strookjes. Ik zal maar niet zeggen wat ik in de maanden juli en au gustus heb verdiend. Ik schaam me voor het bedrag, waar ik bij Sparta voor loop te voetballen" Een van WCS-wege ingediend verzoek om een aanvullende WW-uitkering zag Meijer inmid dels afgewezen. "De bedrijfsver eniging vond dat ik als full prof passend werk had geweigerd. Dat argument slaat nergens op, want je hoeft als voetballer toch niet met elk salarisvoorstel in te stemmen. We hebben daarom een nieuwe aanvraag ingediend. Misschien wordt die met terug werkende kracht ingewilligd" "Spaarcenten" Voorlopig moet Meijer teren op de centen die hij door de jaren heen als goedverdienende voetballer bij FC Amsterdam, Ajax en Bristol City heeft kunnen spa ren. "Gelukkig", verzucht hij, "heb ik altijd rekening gehouden met een minder goede financiële periode. Ik heb daar wat geld voor gereserveerd. Maar ook die spaarcenten raken eens op, er moet zo snel mogelijk wat gebeu- Naarstig is Meijer nu op zoek naar een baan voor halve dagen. "Ik heb een onderwijsacte, maar in die sector liggen de banen niet voor het oprapen. Een functie als ambtenaar sportzaken lijkt mij wel wat", filosofeert hij. Verder wil hij zich zo snel mogelijk be kwamen in het trainersvak. Bin nenkort meldt hij zich in dat ka der op de cursus. "Want", weet de in Strijen wonende Meijer, "als voetballer kan je het diplo ma 'Trainer-3' snel halen en dan mag je een derdeklasclubje trai nen. Dat kan ook een aardig cen tje opleveren. Ik moet zo snel mogelijk maatschappelijke ze kerheid hebben. Nu draait Spar ta nog goed, straks gaat het mis schien minder en dan zie ik ook geen premies meer. Maar meer nog dan een maatschappelijke functie, blijft mijn doel een ande re club". Meijer leeft bij Sparta dan ook bij de dag. Vóór alles prevaleert zijn eigen belang boven die van de club, al zet hij zich wel volledig voor het Rotterdamse elftal in. "Ik ben een jongen die veel bal len moet hebben. Nu Hughes ons dat aanvallende concept laat spe len, kan ik opvallen en dus me zelf in de etalage plaatsen", be denkt hij. "Vorig seizoen moes ten we allemaal in dienst van Van der Gijp en Geels voetbal len. Door die andere speelwijze komen mijn individuele capaci teiten er beter uit. Ik wil me be wijzen, daarom ben ik misschien gretiger dan normaal. Ik heb de pech dat de tv-camera's Spangen mijden, omdat er bij ons teveel reclameborden rond het veld zijn geplaatst. Maar gelukkig was de NOS wel in de Kuip aanwezig" Geert Meijer haalt tegen Willem lï doeltreffend Tegen Feyenoord baarde Sparta opzien met de 2-4 winst; na af loop vierden de adepten van Bar ry Hughes een feest dat een be haald kampioenschap suggereer de. Alleen Geert Meyer stelde zich na die 'stunt' uiterst nuchter op. "Ik had dit bij FC Amster dam en Ajax al eens meege maakt. Bovendien moest ik on willekeurig weer denken aan dat contract. Toen Bouwer dan ook de kleedkamer binnenkwam met de mededeling dat we een extra premie van 250 gulden hadden verdiend, kon ik niet nalaten te zeggen dat ik weer een week be leg op brood had". De lopende voetbaljaargang vol trekt zich voor Geert Meijer in een erop-of-eronder sfeer. Hij acht zich geplaatst voor de moei lijkste opdracht uit zijn loop baan, "want ik moet in elke wed strijd de aandacht van andere verenigingen trekken". "Mocht er elders geen belangstelling I. dan weet ik wat me na dit seizoen te doen staat Dan stop ik onherroepelijk en ga ik me richten op een functie bui ten het voetbal. Tenzij Sparta tussentijds nog met een salaris- verbetering komt, zal ik mijn contract daar na dit seizoen in geen geval verlengen. Al zouden ze me nog zoveel geld bieden. Want ik ben met van plan me door het bestuur als Jan met de korte achternaam te laten ge bruiken'' GERARD VAN PUTTEN m 1 1 j. A1U /-■« rl r> ROME (GPD) - Topateletiek-natie Amerika heeft gisteren op de ope ningsavond van de derde aflevering van de strijd om de World-Cup on derstreept, waarop de VS-equipe dit weekeinde in Rome uit is: gram halen voor de vanwege de politieke boycot van Moskou '80 teloor gegane olympische medailles. Teamcaptain Edwin Moses himself ging zijn „troepen" voor in deze revan ches van Moskou door de Oostduitse olympisch kampioen Volker Beek op de 400 meter horden op bijna twee seconden te lopen; 47,37 tegen 49,18 seconden. Zijn indrukwekkende zege - de 72ste op een rij - werd gevolgd door nog twee Amerikaanse triomfen. Bij de heren via de zich echter op de honderd meter blesserende „Jesse Owens van de tachtiger jaren", maar toch voor het verspringen aantredende Carl Lewis (8,15 meter) en sprintster Evelyne Ashford. L>e zwarte hinde was er voor ver antwoordelijk dat ook de Ameri kaanse damesploeg goed startte Evenals voor Moses, die drie keer triomfeerde in evenzovele World-Cuptoernooien. was voor de felle kleine Ashford een olvm- ROME - Harry Schulting heeft gis teravond bij du World Cup in Ro me eeh uitstekende indruk ach tergelaten met een derde plaats op de vierhonderd meter horden. Ook voor hem is de World Cup che Mosko waar de Brabander vorig jaar te leurstelde. Als invaller voor Harald Schmid deed de Nederlands-recordhou der het voortreffelijk Moses en olympisch kampioen Beek wa- t de Mo kou. de Rus Archipcnko. sterk finishende Nederlande buigen. Schultings tijd: 49.6! pisch kampioene de prooi waar op zij joeg en ook hier was op die 200 meter het verschil met die Oostduitse Barbara Wockel (22,41), die zelfs de Tsjechische Kratochvilova (22,31) moest la ten voorgaan, erg groot. Evelyne Ashford, die twee jaar ge leden bij Worldcup II in Mon treal ook al de sprinttop uit het Oostblok terugwees, stelde met haar winnende tijd van 22,18 sec meteen haar kandidatuur voor de zege dit weekeinde op de 100 meter. Een goede openingsdag dus voor Amerika. Alleen de blessure van Lewis is er de oorzaak van dat Oost-Duitsland bij de heren de Amerikanen op deze eerste avond voor bleef. Coe Van de olympische kampioenen - lang niet alle zijn aanwezig in Ro me - waren er slechts drie die een overwinning boekten: de Russi sche speerwerper Kula (89.74 meter) en de Britten Allen Wells en Seb Coe. Op de honderd me ter bleef het duel Wells-Lewis dus uit, al verraste hier de Cha nces Obeng door met 10,21 sec maar een honderdste van een se conde bij de olympisch kam pioen Wells achter blijven. Natuurlijk won drievoudig wereld recordhouder Seb Coe. die in Moskou op de 800 meter overi gens moest buigen voor landge noot Ovett om daarna de 1500- metcrtitel te pakken, gister avond de race over twee ronden. Van een wereldrecordpoging was geen sprake. ..Dat was hier ook niet de bedoeling. Het gaat hier om de punten voor de ploeg", aldus de Brit. die tot 500 meter het gezelschap van de con currentie duldde. Collega's, die echter voor een zwakke opening van ruim 54 seconden zorgden. In de slotfase toonde Coe zijn su perioriteit, al kwam die natuur lijk niet in de tijd (1.46,16) tot uit drukking. Opvallend op de openingsavond nog twee zaken. Zo leidt bij de dames heel verrassend Europa, met als belangrijkste inbreng de winnende hoogtesprong van de olympisch kampioene van Mun- chen '72 Ulrike Meyfart(l,96 me- Opvallend ook het uitblijven van echte toptijden op deze eerste avond. De atletiekelite bewaart deze blijkbaar voor (financieel) betere tijcien. die er aan staan te komen. De IAAF besloot deze week namelijk dat atleten via be middeling van de nationale bon den advertentiecontracten tot een niet gelimiteerd bedrag mo gen afsluiten. De bonden krijgen maar een heel klein percentage, de atleten zelf de hoofdmoot zon der dat hun amateurstatus ge vaar loopt. Voor de Amerikanen komt daar nog een andere plezierige zaak bij: gastheer Itali heeft namelijk een sportkleding-gigant binnen de grenzen, die de Amerikaanse atletiek voor de komende jaren een donatie van acht miljoen dol lar zal ..schenken" Tussenstand: Dames: 1 Europa (39 punten). Oost-Duitsland (36.5). 3. Rusland (35), 4 Amerika (20), 5. Italu (25,5), 2»ï. Rcst-Amcrika (23), Oceanic (20), 8. Azie (9) en op de negende plaats Afrika met 8 pun ten. Heren: 1 Oost-Duitsland (52 pun ten), 2. Amerika (47), 3. Europa (45), 4. Rusland (42), 5 en 6. Afri ka en Oceanic (29). 7. en 8 Rest- Amenka en Italië (27) en 9. Azie (17). Haelunang volleybalcoach WOERDEN (ANP) Rob Hachmang is de nieuwe coach van het Nederlandse heren volleybalteam. Gisteravond tekende Hach mang. die normaal zal blijven werken als coach van landskam pioen VC. een contract tot eind 1985. Het contract loopt a( na de Europese kampioenschappen, die in het najaar van 1985 in Ne derland worden gehouden Selectie Hachmang heeft zijn selectie, die v gen in een internationaal toerno* komt. als volgt samengesteld André Moons en Tino Vinkesteyn (beiden AMVJ). Jan Jacobs en Nico Mensink (Lycurgus). Jan Clardey en Lock Willcmstein (Voorburg). Henri Brouwhuis. Pim Ralerink en Fred Wellink (allen Orion). Marco Brouwers en Bert Goedkoop (Martinus), Wim Kuch. Pieter de Leyer, Ad v d Velden en Ton v.d Wiel (WC) FLUSHING MEADOW (ANP) - De vierde dag van het toernooi om de Open Amerikaanse tennisti- tcls. dat in Flushing Meadow wordt gehouden, heeft amper verrassingen'opgeleverd. De ge plaatste spelers en speelsters, op de Amerikaanse Andrea Jae ger en de Britse Sue Barker na. kwamen allen een ronde verder. Barker moest zich wegens een blessure terugtrekken. Bij de heren bereikte titelverde digzr John McEnroe zonder veel problemen de derde ronde door een overwinning in drie sets op zijn landgenoot Tom Gullikson met 6-3, 6-1. 6-3. De partij duurde precies anderhalf uur waarvan de tweede set slechts 24 minuten duurde. Jimmy Connors kende in de partij tegen de Joegoslaaf Marco Osto ja alleen in de eerste set wal pro blemen. Na een achterstand van 4-5 zegevierde hij alsnog in de tiebn ak 7-6 2 Dl twee sets gingen de als vierde ge plaatste Amerikaan gemakkelij ker ai 6-4 6-9 De Argentijn José-Luis Clerc. oen van de favorieten voor de titel, drong zich mot izuum tot de dei de ronde door de Amerikaan Tim Wilkison forceerde hem tot het uiterste: 6-4, 5-7. 6-4, 5-7, 7-6. Bij de dames was de overmacht van de favorieten zo mogelijk nog groter Chris Lloyd. op weg naar haar zesde titel, gunde haar landgenote Kate Latham zegge en schrijve één game En ook Tracy Austin en Hana Mandloko- va hoefden zich niet erg in te spannen Dal gold tevens; Ma ella Me De Ha Dovlc- (Vst) 4 6 kton (Vst) - Sle -4 6-2. Mark Vinei elspel, tweede rondr: Vilas «Argi - Haul Ramirez 6 3 6-2. Johan Kruk iZafl - 6 3 6-3 6-0. Dick ve Krulevitz (Vst) t l-li. Et l ■ds Zaf) 6-1 5 7 6 1 6 4. Mei Purcell t) - Shlomu Glickslt-in (Isr) 6-4 6-4 Andres Gomez (Ecu) - Chris Lewis 1) 6 4 6-3 6-3. John McEnRoe(Vst) - n Gullikson (Vst) 6-3 6 1 6 3. Ivan idl (Tsj) - Jeff Borowiak (Vst) 7 6 6-1 Johan Knck (Zaf) - Mike Depalmer Iraj i Ind) Da< 6-2. Jir >ja (Joe i-2 6-2. Koscoe Tanne iney(Vst)4 6 6-4 6-4 6 (Arg)- Tim Wilkisoi i Dillen (Vst) inatta (!ta> - 6 3 b 1 Trey irjorte BUr a Tomanova speelster zegevierde over Elly Vessies in een Neder lands onderonsje. Met tweemaal 6-2 was de nationale kampioene duidelijk sterker dan haar land- glMote In de avonduren kwam dan toch nog de lang uitgebleven surprise op de vierde dag van de strijd om de Open Amerikaanse tennisti tels Dc Amerikaanse teenager Andrea Jaeger, volgens velen ten onrechte als tweede geplaatst in het damenenkeüpel. ging ten on der tegen de volslagen onbeken- l - Kate Gom pert 6 t/m 10 september 1981 ""dagelijks van 9-18 uur zondag 6/9 van 10-18 uur Beatrixgebouw, Jaarbeurs, Utrecht ZONDAG I MAANDAG I DINSDAG I WOENSDAG I DONDERDAG

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13