Portugal verder naar rechts Falen Dacko oorzaak coup in CAR Zuid-Afrika: Russen vechten mee in Angola TRuii-crisis'' in Spaans kabinet Pinto Balsemao heeft plannen rond "Iran krijgt wapens uit VS via Israël" 'Ophouden met ruzie' Smaakvolle keukens naar keuze ICOATH1BÜ WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1981 KAAPSTAD (AFP/UPI/Reuter) - Tijdens de recente Zuidafrikaan- se interventie in het zuiden van Angola zijn Sowjet-Russische militairen gedood en gevangen genomen, zo heeft de Zuidafri- kaanse minister van defensie, ge neraal Magnus Malan. gisteren meegedeeld. Onder de gedoden waren officieren, één officier is gevangen genomen. Malan zei dat algemeen werd aan genomen dat de Sowjet-Unie in direct betrokken was by wat hij noemde terroristische bewegin gen. De rechtstreekse betrok kenheid van Sowjetrussisch mi litair personeel op lager niveau bij dergelijke bewegingen is nu bewezen, zei hij. De generaal zei dat de meeste troe pen uit Ngiva zijn teruggetrok ken. maar dat er vertragingen zijn doordat er landmijnen op de wegen liggen en enkele voertui gen moeten worden gerepareerd. Hij zei dat er tonnen wapens en munitie van de Swapo zijn ver overd. Hij sprak de Angolese bewering te gen dat in het gebied gevochten zou worden. "Angola verminkt de waarheid opzettelijk voor pro- pagandadoeleindenaldus de generaal. In de Namibische hoofdstad Windhoek zijn vijf SwaDo-ledpn eearresteerd. De Kongolese ambassadeur in Lis sabon. Adriano Sebastiao, heeft met ingrijpen van de meer dan 15 000 in Angola gestationeerde Cubaanse militairen tegen dc Zuidafrikaanse troepen ge dreigd. Hij zei gisteren dat Zuid- Afrika in het zuiden van Angola een pro-westelijke tegenregering van de guerrillastrijders van de Unita wil vormen tegen de mar xistische regering in Loeanda. Zuid-Afrika wil de zuidelijke provincies Cunene. Cubango. Mocamedes en Huila afscheiden om een buffer te vormen voor de Swapo-guerrillastrijders, die voor onafhankelijkheid van Na mibië vechten. Angola is een van de nauwste vrienden van de Sowjet-Unie in Afrika en beide landen sloten in 1976 een vriendschapsverdrag voor twintig jaren. Moskou heeft deskundigen en hulp gestuurd maar nooit toegegeven in Angola een militaire rol te vervullen. De Sowjethulp, die voornamelijk uit wapens bestaat, gaat voorname lijk naar Ethiopië en Angola en ook naar Mozambique en een aantal kleinere landen. Wanneer de regeringen van Angola en Ethiopië militairen nodig had den kwamen die van Cuba. De westelijke diplomaten in Mos kou zeiden dat de S.U. bewezen heeft zeer bedreven te zijn in het voorkomen dat adviseurs in ge varenzones raken. De gevangen neming van de officier kan. in dien bewezen, een aanmerkelij ke slag betekenen voor het pres tige van de Sowjet-Unie. vooral omdat Moskou de Verenigde Staten herhaaldelijk heeft be schuldigd van inmenging in Afri ka en daarbij beweerde dat het er zelf niet bij betrokken was. In Angola bevinden zich op het ogenblik naar schatting 1000 Russische en Oostduitse militai re adviseurs naast de 15.000 tot 19.000 Cubaanse soldaten, zo heeft een hoge Amerikaanse ambtenaar gisteren verklaard. Hij zei niet verrast te zijn over de Zuidafrikaanse bekendmaking dat het Zuidafrikaanse leger bij zijn gevechten in Angola Russi sche officieren had gedood en gevangen genomen. "Wij wisten dat zij in het land wa ren. We waren er tot nog toe al leen niet zeker van of zij mee vochten". zei de ambtenaar. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie vanbuiten landse zaken zei dat geen onaf hankelijke bevestiging van het bericht van de gevangenneming van Russische soldaten was ont vangen. "Maar als het zo is. baart ons dat meer zorgen", liet hij we ten. Achttien zwarte leden van het Amerikaanse congres hebben kritiek laten horen op. het veto van de VS tegen een resolutie in de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties. In de resolutie, die was ingediend door een aan tal met-gebonden landen, werd het Zuidafrikaanse optreden in Angola scherp veroordeeld. Vol gens de congresleden steunt de Amerikaanse regering daarmee indirect racistische en fascisti sche regimes en zal haar veto de Russische invloed in Afrika doen vergroten. LISSABON (AFP) - De Portugese kabinetsformateur Francisco Pinto Balsemao heeft gisteren de lijst met namen van de leden van zijn nieuwe regering aan presi dent Antonio Ramalho Eanes voorgelegd. Het staats hoofd zal vandaag zijn oordeel bekend maken. Als dit positief uitvalt, wordt het nieuwe kabinet eind deze week beëdigd. De leider van de sociaal-democrati sche partij (PSD), die op 25 au gustus belast werd met de vor ming van een centrum-rechtse regering, zei te verwachten dat de president met de lijst akkoord zal gaan. Door de instelling van drie "superministeries" is het aantal ministers van 18 tot 15 ver minderd. Behalve acht leden van PSD telt het kabinet vijf minis ters van de christen-democrati sche partij (CDS), een monar chist (PPM) en een onafhankelij ke. Pinto Balsemao leidde ook de vori ge regering. Hij trad vorige maand af wegens kritiek van rechtse zijde in de regerende coa- Albert Speer overleden LONDEN (ANP/AFP/Reuter) - Albert Speer, minister van bewapening onder Hitler, is gisteren op 76-jarige leeftijd in een Londens ziekenhuis na een hersenbloeding overleden. Dat is in het zie kenhuis meegedeeld. Speer werd na de Tweede We reldoorlog veroordeeld tot een gevangenisstraf van 20 jaar en werd in 1966 uit de ge vangenis van Spandau ont slagen. Albert Speer, die op 19 maart 1905 in Mannheim werd ge boren, was architect en ont wierp de gebouwen voor de rijkspartijdagen van de NSDAP. Op zijn naam staat de verbouwing van de Rijks kanselarij in Berlijn: Na zijn benoeming tot inspecteur-ge neraal voor de bouwnijver heid in de rijkshoofdstad werd hij belast met Hitiers plannen voor een groot scheepse verbouwing van Berlijn. In 1941 kreeg Speer een belangrijke taak op het gebied van het oorlogstrans portwezen. Begin 1942 volg de hij de overleden Todt op als rijksminister voor bewa pening en oorlogsproduktie en als inspecteur-generaal voor het wegennet en voor water en energie. In het laatste jaar van de oorlog kreeg hij het aan de stok met Hitier omdat hij diens plan nen voor een volledige ver woesting van de oorlogsin dustrie niet deelde. Hij was toen ook betrokken bij een aanslag op Hitier. Speer was in Londen voor een interview met de BBC. Iitie van PSD, CDS en PPM. Toen er niemand kon worden ge vonden die het van de premier wilde overnemen, haalden de cri tici bakzeil. Politieke kringen verwachtten echter dat het nieu we kabinet een rechtser beleid zal volgen dan de eerste regering onder Pinto Balsemao die het slechts zeven maanden heeft uit gehouden. De CDS-leider Diogo Freitas do Amaral, die had geweigerd toe te treden tot het vorige kabinet, wordt nu vice-premier en minis ter van defensie met de verant woordelijkheid voor de organisa tie voor de bescherming van de burgerbevolking. De drie "su perministers" worden de sociaal democraat Joao Salgueiro (finan ciën en economische plannen), zijn partijgenoot Jose Carlos Via- na Batista (volkshuisvesting, openbare werken en vervoer) en de christen-democraat Adolfo de Mendonca Basilio Horta (land bouw, visserij en handel). Minis ter van buitenlandse zaken blijft de partijloze Andre Goncalves Pereira, een persoonlijke vriend van de premier. Naar van officiële zijde werd ver nomen, ziet de ministerslijst er als volgt uit: - Premier - Francisco Pinto Bal semao (PSD), 44 jaar. - Vice-premier en minister van de fensie - Diogo Freitas Do Ama ral (CDS), 40 jaar. - Volksgezondheid en milieuhy giëne - Goncalo Ribeiro Teles (PPM), 59 jaar. - Financiën en economische plan nen - Joao Salgueiro (PSD), 47 jaar. - Minister verbonden aan het ka binet van de premier - Fernando do Amaral (PSD), 57 jaar. - Binnenlandse zaken - Angelo Correia (PSD), 36 jaar. - Buitenlandse zaken - Andre Goncalves Pereira (onafh.), 44 jaar. - Justitie en bestuurshervorming - Meneres Pimentel (PSD), 52 jaar. - Onderwijs - Vitor Crespo (PSD), 49 jaar. - Arbeid - Antonio Queiros Mar tins (PSD). 36 jaar. - Sociale zaken - Luis Barbosa (CDS), 47 jaar. - Landbouw, handel en visserij - Adolfo de Mendonca Basilio Horta (CDS), 38 jaar. - Industrie, energie en export - Ricardo Bayao Horta (CDS), 43 STOCKHOLM (GPD/AFP/Reuter) - De IJslandse lucht vaartmaatschappij Cargo Lux vervoert al sinds ruim een jaar wapens en reserveonderdelen van Israël naar Iran. Dit heeft een woordvoerder van de IJslandse regering bevestigd. Deze wapens en onderdelen voor de Iraanse F-4-gevechtstoestel- len en onder andere Scorpion- pantserwagens, zijn afkomstig uit de VS en worden via Frank rijk aan Israël geleverd. De doua nedocumenten worden volgens de woordvoerder in Frankrijk vervalst, waarna het transport naar Iran verder door de IJsland se maatschappij wordt verzorgd. Dit bevestigt een herhaalde uit spraak van de uitgeweken Iraan se ex-president Bani-Sadr in Pa rijs, die zei dat Israël wapens le vert aan Iran. door de regerende Islamitische Republikeinse Partij (IRP) als secretaris-generaal van de partij ter opvolging in die functie van de vermoorde premier Bahonar, die ook als secretaris-generaal der partij fungeerde. De Iraanse geestelijke leider aya tollah Chomeini nep gisteren op tot matiging in de jacht op tegen standers van het bewind. Na de aanslag van zondag waren stem men opgegaan om deze feller te vervolgen. In Teheran werden gisterochtend volgens het blad Ettelaat twee leden van de revo lutionaire garde gedood als ge volg van een aanslag. TRIPOLI (AFP AP) - Vrou welijke vrijwilligers van de Ly- bische strijdkrachten marche ren in Tripoli langs het erepo dium van kolonel Gaddafi. Zo vierde Lybië gisteren de twaalf de verjaardag van de revolutie met het nodige militaire toon. Gaddafi nam de gelegen heid te baat om stevig uit te ha len naar de Verenigde Staten. Hij noemde de Amerikaanse president Reagan een leuge naar en beschuldigde hem er van ten onrechte te hebben be weerd dat Lybië zijn territoria le zóne had uitgebreid tot 200 mijl buiten de kust. In augustus schoten twee Ame rikaanse vliegtuigen tijdens een marine-oefening twee Libi sche vliegtuigen neer. Volgens de Verenigde Staten bevonden de Amerikaanse machines zich buiten de territoriale zóne van Libië. Kolonel Gaddafi waar schuwde de wereld en vooral Europa voor een "kernramp" die zou kunnen plaatsvinden na een "ernstige confrontatie tussen Amerika en Libië. - Cultuur en wetenschappelijke coördinatie Francisco Lucas Pires (CDS). 37 jaar. - Volkshuisvesting, openbare ^ndTor"dTanTemie; Walesa roept op tot eenheid i president. Verkiezingen voor WARSCHAU (DPA/UPI/AFP) - De leider van de Poolse vrije vakbond Solidariteit, Lech Walesa, heeft heel Polen gisteravond via tv en radio kunnen toespreken. Hij zei, dat het tijd is, dat de regering ophoudt met het "domme geruzie" en gaat samenwerken met zijn bond om Polen te redden. Wat wij nu hebben bereikt werd bereikt door confrontatie, maar wij willen geen confrontatie meer. Er dienen "snel radicale en constructieve maatregelen" te worden genomen, zo zei Walesa zonder daar nader op in te gaan. half uur zendtijd was de enige belangrijke concessie die de president dienen binnen uiterlijk vijftig dagen te worden gehouden. Wel wees de raad die het land intussen ook volgens de grondwet bestuurt gisteren een kandidaat aan voor het premierschap. Het is de hui dige minister van binnenlandse zaken. Hodjatoleslam Moham mad Reza Mahdavi Kani. Het parlement zou zich vandaag bui- gen over de voordracht. werken en vervoer - Jos*e Viana Gisteren werd ook Hodjatoleslam Baptista (PSD), 48 jaar. Seyyed Ali Khamenei gekozen Tweemaar ADVERTENTIE In de showrooms bij Ico/Athibu staat de keuken van tiw keuze. Toegespitst op uw wensen presenteren wij hier vele klasse-keukens die even funktioneel als smaakvol zijn ingericht. Kompleet met inbouw- apparatuur en tegels voor vloer en wand. Ook voor uw specifieke wensen staan wij klaar om in ons verkoop- entrum uw keuken-op-maat te ontwerpen die ook qua prijs voldoet aan uw budget. Showrooms geopend: dinsdag t m vrijdag 9 - 5 uur. donderdagavond 7 - 9 uur, zaterdag 9.30 - 1.30 uur of na afspraak ook 's avonds. regering tot dusverre deed in de onderhandelingen over de toegang tot de media, die de bond eist. De onderhandelingen liepen maandag vast, maar Walesa maakte toch gebruik van het eerste half uur zendtijd. De bond blijft dreigen met een nationale staking van radio en tv als er geen bevredigende regeling komt voor de verslaggeving over haar congres zaterdag in Gdansk. Kort voordat Walesa sprak beschuldigde Solidari teit. tegengesproken door de regering, de overheid ervan voorbereidin gen te treffen om zo een natiionale staking van de media te kunnen breken door nieuwe technici op te leiden en de studio's van radio en tv te omringen door politie en soldaten. Voor de tweede maal in zyn po litieke carrière heeft de presi dent van de Centraal Afri kaanse Republiek. David Dacko. de macht in zijn land over moeten dragen aan het leger In 1962 was het de late re zelfverklaarde keizer Bo- kassa die hem gewapender hand uit zijn ambt zette, nu heeft hij zijn bevoegdheden overgedragen aan generaal André Kolinga, chef van de generale staf van de Centraal- afrikaanse strijdkrachten. Toch lijkt het erop dat de machtsoverdracht deze keer minder onvrijwillig is dan die van 1962. In een verklaring van het Fran se ministerie van buitenland se zaken wordt gezegd dat Dacko om gezondheidsrede nen tot deze stap is overge gaan. Dat is vermoedelijk waar. maar anderzijds slechts een deel van de waarheid. Want hoewel de zwaarlijvige Dacko hartpatiënt is en lijdt aan chronische verhoogde bloeddruk, was ook zijn poli tieke positie verre van ge zond. Sinds hij in september 1979 door Franse troepen op de troon van de bloeddorstige keizer Bokassa werd gezet, is Dacko er niet in geslaagd de rampzalige economische si tuatie waarin de keizer zijn land achterliet te verbeteren. De katoenproduktie waarvan de Centraal Afrikanen voor hun inkomsten hoofdzakelijk afhankelijk zijn, liep zelfs nog verder terug tot een ni veau lager dan de produktie van voor de Tweede Wereld oorlog. Ook de diamanthandel, de tweede pijler van de econo mie, bleef een zorgenkind. Het onder Bokassa ontstane gebruik een derde tot de helft van de diamantproduktie il legaal het land uit te voeren, bleef bijvoorbeeld in stand. Dit alles veroorzaakte een groeiende werkloosheid, een verpauperende bevolking en dus een nog verder inzakken- Oppositie Het laatste jaar groeide, als ge volg van zijn falend beleid, de oppositie tegen Dacko. Voor al de leider van de Beweging voor de Bevrijding van Cen traal Afrika, Ange Patasse. wierp zich op als behartiger van de belangen van het volk van Centraal Afrika. Hij wist de oppositie te bundelen in een overkoepelende organi satie waarbinnen zijn bewe ging verreweg de sterkste is en behaalde by de presi dentsverkiezingen van dit vooijaar 38 procent van de stemmen tegen Dacko 50 procent. Dit ondanks het feit dat Patasse gedurende het bewind van Bokassa met de keizer samengewerkt heeft. Na deze verkiezingen, die vol gens de oppositie frauduleus verliepen, werd de taal van Patasse steeds agressiever. Zo riep hij zijn volgelingen op de katoenproduktie te boycotten om het bewind van Dacko in problemen te brengen. Hoe wankel de posi tie van Dacko geworden was en hoe onzeker hij zich daar bij voelde, bleek uit zijn reac tie op de zware bomaanslag van 14 juli. Hoewel van het begin af aan duidelijk was dat deze aanslag op een bio scoop in de hoofdstad Ban gui. waarbij drie mensen om kwamen. het werk was van een od Libië georiënteerde extremistische splintergroe pering, verbood Dacko on middellijk alle oppositiepar tijen en kondigde de staat van beleg af. Bij deze onzekerheid speelde de machtswisseling van dit vooijaar in Frankrijk een gro te rol De regering-Giscard d'Estaing, die immers verant woordelijk was voor het op nieuw aan de macht komen van Dacko, was hem een be langrijke steun in de rug Het inmiddels aan de macht ge komen socialistische kabinet is veel minder geneigd zich met de interne politiek van haar voormalige kolonies te bemoeien. Dit bleek ook direct na de aan slag van 14 juli. Hielpen de nog steed in Bangui geleger de Franse troepen tydens de verkiezingen van maart nog mee relletjes de kop in te drukken, nu kregen zij het consigne in de kazernes te blijven. Gezien deze onzekere situatie komt de machtswisseling in Bangui niet onverwacht. De aftakeling van Dacko, zowel lichameljk als politiek, schiep een gevaarlijk machts vacuüm in Centraal Afrika. Door de neutrale opstelling van de Franse regering groei de de kans op een openlijke gewapende strijd tussen de leden van de oppositie en van de regeringspartij. Vooral de beweging van Patasse ge droeg zich al enige tyd als een staat in de staat De oppo sitieleider zelf woont in een door zyn privé-leger bewaak te burcht even buiten Ban gui. Dc laatste tijd gingen boven dien geruchten dat Patasse steun zocht bij de Libische kolonel GadhafTi nadat po gingen om de nieuwe Franse regenng voor zyn karretje te spannen mislukt waren. De angst dat de Libische kolo nel via Patasse zou proberen net gat dat Dacko langzamer hand liet vallen op te vullen, is vermoedelyk de achter grond van de huidige staats greep. Het leger - tydens het regime van Bokassa van al zijn topofficieren ontdaan - is de laatste twee jaar met Fran se hulp weer opgebouwd. Dat betekent dat de officie ren, die door buitenlandse waarnemers als efficient en gematigd worden omschre ven. vermoedelyk dichter by de politieke groepering van Dacko staan dan bij de oppo sitie. Bovendien i» de Franse invloed binnen de stryd- krachten uiteraard nog groot, zodat het Elysee mogelyk meer met de huidige machts wisseling te maken heeft dan blijkt uit de heftige ontken ning van de Franse minister van defensie Hernu. Chris Kijne. MADRID (AFP/DPA) - Twee nieuwe minis ters voor het Spaanse kabinet hebben giste ren ten overstaan van koning Juan Carlos hun ambtseed afgelegd na het aftreden in de nacht van maandag op dinsdag van de mi nister van justitie, Francisco Fernandez Or donez. Pio Cabanillas (59). tot nu toe minis ter van algemene zaken, is benoemd als mi nister van justitie, en Matias Rodriguez In- ciarte (33), tot nu toe staatssecretaris van al gemene zaken, is benoemd tot minister voor deze sector. De regering moet nog een vervanger benoe men voor Inciarte als staatssecretaris en ook nog de vacatures vervullen van de vijf staatssecretarissen en onderstaatssecretaris sen op het ministerie van justitie die /ijn af getreden uit solidariteit met Ordonc/ Ko ning Juan Carlos is in verband met dc "mi- ni-cnsis" van vakantie teruggekeerd naar Madrid Het terugtreden van "Paco" Fernandez Ordo nez, die tot de sociaal-democratische, pro gressieve vleugel van de unie van het een trum. UCD, behoort, zou kunnen leiden tot verscherping van de reeds lang sluimerende interne crisis in de regeringspartij Ordonez stelde de belangrykc wetten tot belasting hervorming in invoering van de echtschei ding op. In zyn ontslagbrief roerde hij ook "de ruk naar rechtv in dc UCD aan waarte gen de regeringsleider niet energiek zou zyn opgetreden. De 50-jange advocaat en ervaren politicus die al onder het Franco-regime geen geheim van zijn democratische overtuiging opvattingen maakte, uitte de laatste tyd ook bedenkin gen tegen de voorgenomen toetreding op dit tijdstip tot de NAVO en de invoering van televisie door particuliere zendgemachtig den in Sparye

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9