Groen licht voor akkoord 31% *n unieke kollektie BANKSTELLEN Bezwaarde D'66-er haakt af als staatssecretaris f c Kabinet "lijkt er nu te komen Fracties en Van Agt stemmen in met formatiepoging Gemengde gevoelens bij werkgevers-werknemers "Rakettenkwestie nu niet meer oprakelen HOGERENTE...„.. rente LEIDSE SPAARBANKS f WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1981 DEN HAAG (GPD) - D'66 moet op zoek naar een nieuwe kandidaat voor het staatssecretariaat op economische zaken nu drs. Maarten Engwirda voor de eer heeft bedankt. Het Tweede-Ka merlid heeft bezwaar tegen de taakverdeling met de beoogd mi nister van economische zaken, zijn partijgenoot Jan Terlouw. De D'66-fractie heeft een beroep op hem gedaan in de Kamer te blijven omdat zij Engwirda's fi- nancieel-economische kennis niet kan missen. Terlouw heeft eerder tijdens de formatieonderhandelingen aan Engwirda gevraagd of deze on der hem als staatssecretaris wil de dienen. In de partijtop gingen toen stemmen op dat Engwirda te licht zou zijn voor een post in het kabinet. De gedoodverfde staatssecretaris heeft nu afgehaakt omdat hij niet akkoord gaat met de portefeuille die hem door zijn politiek leider wordt aangeboden. Engwirda is erg geinteresseerd in de binnen landse politiek en dan met name het energiebeleid. De staatssecretaris sche zaken moet zich echter be zig houden met exportbevorde ring, omdat de minister niet con stant in het buitenland kan ver blijven. Bovendien wil Terlouw het energiebeleid niet kwijt. De tweede reden voor Engwirda's besluit is dat de fractie bij zijn vertrek wel erg onthand zou zijn. De nieuwe kamerleden die na de verkiezingswinst in het parle ment zijn gekomen, komen voor al uit de „zachte sector dat wil zeggen volksgezondheid en CRM. Een echte financieel-eco- nomische deskundige ontbreekt Daarom heeft de fractie een be roep op Engwirda gedaan in de Kamer te blijven. Ook bjj de PvdA heelt een oeooga staatssecretaris afgehaakt. Me vrouw Epema-Brugman heeft bedankt voor de post van volks huisvesting en ruimtelijke orde ning. De socialisten hebben nu mevrouw Siepie Langedijk-de Jong bereid gevonden de post te bezetten. Zij zal zich voorname lijk bezig houden met de ruimte lijke ordening. Mevrouw Langedijk (41) was van 1973 tot dit jaar lid van de Twee de Kamer voor de PvdA. Zij hield zich daar vooral bezig met ruimtelijke ordening. Bij de jongste verkiezingen stond zij niet herkiesbaar, omdat zij. zoals zij zelf zei. meer tijd voor haar ge zin wilde vrijmaken. DEN HAAG (GPD) - De fracties van CDA, PvdA en D'66 hebben gisteren zonder voorbehoud inge stemd met de conclusies van informateur prof. mr. W. F. de Gaay Fortman. De onderhandelaars heb ben hem nu meegedeeld dat een nieuwe poging tot de vorming van het cen trum-linkse kabinet kan worden ondernomen. De betrokken partijen vinden dat het nieuwe kabinet nog vóór Prinsjesdag (15 september) beëdigd moet worden. In het televisieprogramma „Den Haag Vandaag" liet premier Van Agt weten nu te kunnen instem men met het voorlopige ak koord. De doorslag had voor hem gegeven dat nu zwart-op- wit afspraken zijn gemaakt over de bezuinigingen. Bovendien ligt nu voor het eerst vast („Dat mocht twee weken geleden nog niet.") dat nieuwe overheidsuit gaven pas dan gedaan Kunnen worden als elders bezuinigingen zijn aangegeven. Van Agt liet weten dat het akkoord nu solide is. „In de laatste ronde hébben we zoveel binnenge haald. dat we fluks ja moesten zeggen", zei hij. Zonder deze af spraken bestond het gevaar dat over enkele maanden het kabi net zou moeten beslissen over mooie plannen, waarbij niet dui delijk zou zijn wie dat zou beta len. „Na tien jaar snelle stijging van de overheidsuitgaven; moet daar nu een eind aankomen," zei Van Agt. "Als dat nu niet ge beurt. zou de economie nog ver der verslechteren". Enigszins geringschattend liet Van Agt zich uit over de bezuini gingsplannen van Den Uyl. Hij zei dat als deze „nog mooiere middelen" vindt dan het huidige kabinet, „dan mag hij". Van Agt liet varder weten heel wat min der problemen te hebben met de begroting, die het huidige kabi net aan het opstellen is, dan Den Uyl. Geschilpunten Het akkoord van de drie onderhan delaars beperkt zich vrijwel uit sluitend tot het zoeken naar een oplossing van de geschilpunten op sociaal-economisch terrein. Verder is afgesproken dat niet al leen de beoogde minister Garde niers (volksgezondheid en mi lieuhygiëne). maar ook de D'66- staatssecretaris. zich met de uit voering van de nieuwe abortus wet zal bezighouden. Behalve duidelijke normen voor het bepalen van de bezuinigin gen over 1982, is nu ook vastge legd dat de werkgelegenheid hierbij niet uit het oog mag wor den verloren. Die twee aspecten zijn als het ware als even belang rijk aangemerkt. De voorstellen gaan uit van een verlaging van het overheidster- kort met minstens 1 procent in 1982. Gelijktijdig moet de collec tieve lastendruk (overheidsuitga ven) gelijk blijven. Ook in 1983 zal dit centraal komen te staan in het kabinetsbeleid. Daarnaast is opnieuw vastgelegd dat de posi tie van de minima met maximaal 1 procent achteruit mag gaan, zonder dat er een absolute garan tie in deze richting wordt gege- Verder zijn de partijen het eens ge worden over een lichte nivelle ring van de inkomens. Afgespro ken is dat de inkomens de ko mende jaren er van 1 procent (minima) tot 4 procent (vier keer modaal) op achteruit zullen gaan. Over de betekenis van deze af spraken verschillen de onder handelaars Lubbers (CDA), Den Uyl (PvdA) en Terlouw (D'66) overigens nog steeds van me ning. Zoals te verwachten viel. legde ieder van hen het akkoord in de eigen richting uit. "Aanscherpingen" Zo zei Lubbers dat het CDA tij dens de onderhandelingen van de afgelopen vier dagen de door de fractie geëiste "aanscherpin gen" van het voorlopige akkoord had gekregen. Hoewel er geen „keiharde garantie" lag dat het nieuwe kabinet volgend jaar f 4.5 miljard zou bezuinigen, hadden de onderhandelaars duidelijke afspraken gemaakt over de pre cieze invulling van de cijfers. Ook was er nu duidelijk afgespro ken dat er behalve de werkgele genheid nu ook een harde econo mische aanpak moet komen. „Dat is de kern van wat we in de afgelopen vier dagen hebben ge daan." zei Lubbers. Net als Den Uyl voor hem zei dc CDA'er op de persconferentie dat het pre cieze bedrag van de bezuinigin gen niet te bepalen was. Terwijl Lubbers en Terlouw lieten weten dat de uiteindelijke uit komst van de bezuinigingen in 1982 rond de f 4,5 miljard zal lig gen. wilde Den Uyl zich gister avond op geen enkele wijze aan een bepaald bedrag binden. Hij verklaarde dat het nieuwe kabi net aanzienlijke wijzigingen in de begroting van het demissio naire kabinet zal moeten aan brengen. ..Ik vermoed dat dit ak koord leidt tot spectaculaire wij zigingen in die begroting." zei hij- Nauwelijks gewijzigd Terlouw zei dat in de afgelopen da gen het akkoord nauwelijks was gewijzigd. Volgens hem was al leen de paragraaf over de hypo theekrente enigszins "aange scherpt". Behalve de beperking van de aftrekbaarheid van hypo theekrente wordt nu ook duide lijk vermeld dat de bevordering van het eigen woningbezit een van de doelstellingen van het ka binet is. Ook staat er nu een ver wijzing naar de overige belas tingvoorstellen. UTRECHT/DEN HAAG (ANP) - De organisaties van werkgevers en werknemers hebben met ge mengde gevoelens gereageerd op de bereikte overeenstemming over het voorlopige regeerak koord. De FNV Tiet weten weliswaar posi tief te staan tegenover het snel aantreden van een centrum-links kabinet, maar vroeg zich met zorg af in hoeverre de nu ge maakte afspraken over het gelijk blijven van de overheidsuitga ven en verkleining van het finan cieringstekort verenigbaar zyn met het beoogde werkgelegen heidsbeleid en het behoud van de sociale zekerheid. Het zou een kwalijke zaak zijn, aldus een FNV-woordvoerder. wanneer er straks geld wordt onttrokken de financiering werkgelegenheidsplan. CNV-voorzitter Van der Meulen drong eveneens aan op het snel formeren van het beoogde kabi net. Volgens de Raad voor de Centra le Ondernemingsorganisaties (RCO). waarin de belangrijkste werkgeversorganisaties samen werken, is de onduidelijkheid na de tweede informatieronde ge bleven. De raad twijfelt of de beoogde verkleining van het fi nancieringstekort in 1982 met één procent wel voldoende is. Meer binnenlandnieuws 1 I en 17 op pagina *Na het overleg met informateur De Gaay Fortman liep PvcLA- fractieleider Den Uyl, met een hem aangeboden rode roos, stra lend over het Binnenhof, gevolgd door zijn fractievoorzitter Kalk. Den Uyl toonde zich gisteren uiter mate tevreden over het bereikte akkoord en schoof elke verant woordelijkheid voor de moeilijk heden die daaraan vooraf gin gen, op het bordje van het CDA. WEERRAPPORTEN Lubbers waarschuwt partners: 99 d Br 5 s B I l if Amsterdam zwaar bew. 19 11 0 De Bilt half bew. 20 10 0 Deelen zwaar bew. - - 20 Eelde mist 17 7 o Eindhoven zwaar bew. 20 10 0 Den Helder half bew. 18 13 0 Rotterdam zwaar bew. 20 9 0 Twente zwaar bew. 18 10 o Vlissmgen geheel bew. 20 14 0 Zuid Limburg zwaar bew. 19 11 0 Aberdeen geheel bew. 13 9 0 Athene onbewolkt 28 20 0 Barcelona zwaar bew. 28 19 0 Berlijn zwaar bew. 20 9 0 Bordeaux zwaar bew. 26 16 0 Brussel zwaar bew. 19 12 0 Frankfort onbewolkt 22 10 o Genève regen 27 15 5 Helsinki geheel bew 14 9 5 Innsburck regen 25 14 02 Klagenfurt zwaar bew. 26 15 1 Kopenhagen onbewolkt 19 10 0 Locarno zwaar bew. 26 15 0 Londen zwaar bew 21 13 0 Luxemburg licht bew 19 11 0 Madrid onbewolkt 29 13 0 Malaga onbewolkt 29 15 1 Mallorca onbewolkt 28 16 0 München geheel bew. 23 14 0 Nice half bew. 26 19 0 Oslo half bew. 20 10 •0 Parijs geheel hew. 24 15 1 Rome zwaar bew. 27 '1 Split zwaar bew. 27 17 c Stockholm waar bew. 12 10 01 Wenen zwaar bew 22 13 0 DEN HAAG (GPD) - PvdA en D'66 moeten zich onthouden van uit spraken die de overeengekomen defensieparagraaf verder aan scherpen. Wanneer zij dat niet doen zal het CDA tijdens de ko mende formatieperiode opnieuw het defensiebeleid en met name de kernwapens aan de orde stel len en kan de coalitie alsnog in gevaar komen. CDA-fractieleider Lubbers liet die waarschuwing gisteravond horen. Lubbers noemde de defensiepara graaf in het ontwerp-regeerak- koord voor de CDA-fractie een minpunt. De fractie heeft het echter niet zo zv/aar laten wegen dat zij op grond daarvan op nieuw een „neen" tegen de voor stellen voor een coalitie met PvdA en D'66 heeft laten horen. De CDA-fractieleider bevestigde dat de drie betrokken fracties nu allen de al eerder voorgestelde tekst over de kernwapens onder schrijven. Daarin staat dat het kabinet te zijner tijd zal beslissen of de tijd rijp is voor een beslis sing over de plaatsing van kruis raketten in ons land. Daarbij aanvaardt het CDA de boodschap van PvdA-leider Den Uyl in een brief van enkele we ken geleden, hoewel zij daarte gen wel bezwaren heeft. Die luid de dat de PvdA-ministers in het kabinet weliswaar vrij zijn alle mogelijke overwegingen bij een plaatsingsbeslissing te betrek ken, maar uiteindelijk gebonden zijn aan het verkiezingsprogram ma van hun partij. Daarin wor den de raketten onvoorwaarde lijk afgewezen. In hun eindverslag hadden de for- mateurs Kremers en Van Thijn al vastgesteld dat de drie fractielei ders, op de hoogte van Den Uyls brief, de kernwapens niet meer aan de orde wilden stellen. ADVERTENTIE SPMRSELECT-EXTM- REKENINR By elke terugbetaling wórdt 2% over het opgenomen bedrag in rekening gebracht. Behalve bij opname t,b.v. huwelijk of aankoop eigen huis. Het goede adres. m ADVERTENTIE Een konstante kollektie eigentijdse bankstellen. Van de allerhoogste, meest verfijnde kwaliteit Jarenlang degelijk zitcom fort Kom in Leiden de meest exclusieve meubelen van Nederland bewonderen ibekii LJEüDEN RTei 9Q7V122144 V/iliem Bafeotwstraat 2MB I lndustr.eterre.n De Waard LEIDEN Tel 071-122547 5 5 Honderd dagen, vier informa teurs en twee formateurs na 26 mei lijkt er dan eindelek toch een kabinet te komen. Lijkt, want dc afgelopen maanden hebben geleerd hoe wankel voorspellingen over het verloop van de kabinets formatie kunnen zijn. Vaker gedurende de afgelopen maanden bracht een bijna- akkoord ons toch weer terug bij „af Vandaag komt er een formateur die mag proberen de laatste eindjes vast te kno pen, zodat wellicht nog vóór Prinsjesdag een nieuw kabi net-Van Agt kan aantreden. Maar „losse eindjes" zyn in de formatieperiode tot nog toe al eerder verraderlijk geweest en dat maant tot voorzichtig heid. Zeer opmerkelijk is in elk geval dat nu in enkele da gen een akkoord bereikt kon worden dat een week geleden nog mijlenver verwijderd leek. De vraag of het inruilen van Van Agt voor Lubbers aan de onderhandelingstafel daarbij een rol heeft gespeeld, laat zich slechts veronderstellen- derwijs beantwoorden. Jan Terlouw (D'66) merkte giste ren wel fijntjes op dat Lub bers „flexibel is en primair reageert", terwijl Van Agt al tijd liefst eerst lang wilde na denken. Toch heeft nu ook Van Agt zich flexibel getoond door in te stemmen met een akkoord dat weliswaar „keiharde af spraken" bevat, maar toch- weer niet zo hard is dat het niet voor meerdere uitleg vat baar is. zo bleek gisteravond terstond al. De enige aanwijzing van bezui nigingen geeft de „harde af spraak" dat het financie ringstekort volgend jaar met 1 procent moet dalen. Dat be tekent een bezuiniging met 3 miljard gulden. Maar zowel Lubbers als Den Uyl wees er op dat er nog tal van onzeke re factoren zijn. die de werkelijke omvang van de bezuinigingen kunnen beïn vloeden. Zoals de verhoging van het staatsaandecl in de aardgaswinsten en de hogere opbrengst van de aardgasex port. Dat kan miljarden schelen Mil jarden die de noodzaak tot bezuinigen kunnen vermin deren. miljarden ook die ruimte kunnen scheppen voor de „leuke dingen" van de PvdA. zoals Den Uyls on getwijfeld ambitieuze werk gelegenheidsplan. Dit punt heeft Den Uyl gescoord, die zich immers steeds heeft ver zet tegen het nu al vastleggen van een bezuinigingsbedrag. „Het wantrouwen is nu weg". Tevreden zei Van Agt gisteravond. Een rijkelijk voorbarige conclusie omdat het diepgewortelde wantrouwen tussen CDA en PvdA zich niet door harde af spraken laat wegpoetsen. In tegendeel, die zijn er het di recte gevolg van. Ouwe koek Zowel CDA als PvdA wekten gisteravond de indruk hun zin te hebben gekregen. Vooral Lubbers verbaasde zich over de soepelheid waar mee de PvdA nu „in vier da gen weggeeft wat eerst in we ken niet kon". De vraag of dat op zichzelf al niet wan trouwend maakt, werd door de- CDA-topman wijselijk maar onbeantwoord gelaten. Den Uyl deed intussen alsof het allemaal om ouwe koek ging. Over alles wat nu is vastgesteld, waren we het al eens. zei hij. quasi niet-begnj- pend dat het CDA daarover zo moeilijk heeft gedaan. Zijn „niets - nieuws - onder - de - zon - verhaal" stak nogal schril af tegenover de triom fantelijke toon waarmee Lub bers en Van Agt verklaarden alles wat zij wensten te heb ben binnengehaald. Vooral de laatste zal geglimlacht hebben bij de woorden van Den Uyl dat er nu een kabi net komt met „een ander be leid. een andere begroting, een andere optiek en een an dere samenhang". Feit is dat er nu een afspraak ligt - hoe hard kan slechts de praktijk uitwijzen - dat het fi nancieringstekort volgend jaar met 1 procent naar bene den gaat. maar ook dat die prioriteit met belangrijker is dan het maken van een plan ter bestrijding van de werk loosheid. Absolute voorrang Het CDA (Van Agt) had de laat ste weken de indruk gewekt aan de begrotingsproblemen absolute voorrang te geven. Beoogd minister van sociale zaken Den Uyl zag daardoor zijn „taakstellend werkgele genheidsplan" al de mist in gaan en lag dwars. Door de evenwijdige benadering heb ben beide partyen hun zin ge kregen. Hetzelfde geldt voor de eis dat geen nieuw beleid gemaakt kan worden voordat het be nodigde geld er is (via bezui nigingen). Het compromis luidt nu dat tegelijk met die nieuwe plannen de dekking ervan moet worden aangege ven. De kip en het ei komen dus tegelijk ter wereld Een dergelijk strak begrotingsbe leid hebben wc m Nederland nog nooit gehad. Over een ding waren zowel Den Uyl als Lubben gisteren op merkelijk wazig de omvang van de bezuinigingen in 1982. Geen van beiden (vilde be vestigen dat volgend jaar 4.5 miljard zal worden bezui nigd. zoals het demissionaire kabinet-Van Agt Wiegel in de Miljoenennota wil vastleg gen Het CDA is tevreden omdat in elk geval vaststaat dat bezui nigd gaat worden, terwijl ook de normen daarvoor zijn vastgelegd. Pikant detail is dat de WD-ministers in het demissionaire kabinet gister avond meteen al aan de bel trokken en opheldering eis ten over de werkelijke bezui nigingen van het nieuwe ka binet. Het bevestigt de twijfel over de hardheid van de gemaakte af spraken. De opheldenng daarover zal - nu iedereen te vreden lijkt - overigens pas door het nieuwe kabinet ge geven kunnen worden. En dat zal, als het er komt. daar mee meteen al voor zijn eer ste vuurproef komen te staan. Als het er komt. want er ligt nog een hindernis op zyn weg. Het akkoord over het fi- nancieel-sociaal-economisch beleid zou haast doen verge ten dat de drie partyen het nog steeds volkstrekt oneens zyn over de kernwapenpro- biematiek. zeg maar de kruis raketten. Dat onderwerp is „afgedaan" in dc formatic-Kremers-Van Thijn. zo heet het Maar van „afgedaan" is geen sprake. Men het dat men het erover oneens is, dat is alles. Het nieuwe kabinet moet in eigen verantwoorde lijkheid beslissingen nemen. Maar als hypotheek op die af spraak ligt een brief van Den Uyl. waarin deze keihard stelt dat voor de PvdA-minis- ters uiteindelijk het PvdA- programma - dat de kruisra ketten zonder meer afwijst - doorslaggevend is. Geloofwaardigheid Een speciaal congres van de so cialisten zal volgende week waarschynlyk woensdag - het bereikte regeerakkoord moeten beoordelen. Zeker nu de PvdA - tegen haar aard in - moet gaan meewerken aan een programma dat fikse be zuinigingen zal bevatten, waarin de koopkracht van de minima niet op nul staat, en waarby andere strydpunten als kernenergie en kernwa pens slechts in uitstclprocc- dures zyn geregeld, hoeft het niemand te verbazen wan neer dat congres via een har de uitspraak over de kruisra ketten alsnog een grens voor haar geloofwaardigheid zou willen trekken Lubbers heeft met zyn dreige ment vooral die mogelijkheid willen uitsluiten In de veron derstelling dat ook voor de PvdA het in de waagschaal stellen van het enige kabinet dat de socialisten aan de re gering kan brengen, een zeer onaangename keuze zal zijn. Van PvdA leider Den Uyl zal volgende week veel overre dingskracht worden ge vraagd om zyn congres hier voor te behoeden. Totdat ze ker is dat hy ook daarin ge slaagd is. houden we het er nog maar even op dat het ka binet er „lykt" te komen HANS DE BRUIJN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7