actie tankslag Vordering lokalen gaat lang duren Noodoplossing kleuterschool Leiden wil olie opruimen LEIDEN WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1 Lokalen aan Marnixstraat LEIDEN - De afgescheiden Rudolf Steiner kleuterschool heeft zelf een nood- oplossing gevonden voor het lokalen probleem. Het bestuur heeft het hoofd van de Dr. v. Voorthuysenschool (voor moeilijk lerende kinderen) aan de Marnixstraat bereid gevonden tijdelijk een lokaal te ontruimen. Daarnaast zal het ene lokaal in de Louise de Coligny in gebruik worden genomen. Als de verhuizing volgens plan verloopt zullen de kleuters maandag weer naar school kunnen. De gémeente blijft intussen doorzoeken naar bete re tijdelijke huisvesting. Duiven (1) Wedvlucht Duffel van PV Het Oosten. Uitslagen: 1. 8. 10. W.v.d. Nieuwendijk; 2. H. van Klaveren; 3. A. Pracht en zn.; 4. 5. P. Juffermans; 6.7. B.v.Putten; 9. W. van As. Duiven (2) Wedvlucht Strombeek De Blauwkras. Uitslagen: 1.2.4.6.7.8. A.v. Holst; 3.5.10. P. Gijsman en zn.; 9. G v.d. Blom. PV Duiven (3) Wedvlucht Duffel Rijnklievers. Uitslagen; 1 v.d. Wal; 2. C.v. Dokkum; 3.5.10. J Kok; 4.9. F. Kiel; 6.8. 5.v. Goozen; 7. B.v. Mil; Duiven (4) Wedvlucht Duffel van PV De Reisduif Uitslagen: 1.2.3 4.5.6. W.v.d. Hoogt: 7.8.9. Strik/v.d Hart10 S.v.d. Ho- Jonge duiven Orleans: 1.4.9.10. Strildv.d. Hart; 2.8. J. Straat hof; 3.7. G. Pardon; 5. W. Kop; 6. W. Tolboom. Duiven (5) Wedvlucht Duffel van PV L.P.C. Uitslagen: 1.3.4.7. N.de groot en zn.; 2. P. Koenen; 5.9. J. Staffelen; 6. P. de Haas; 8. W. Schouten: 10 W. Onstenk. Duiven 6) Wedvlucht Duffel van PV De Snelvlieger. Uitslagen: 1. I Klinkhamer: 2. N. Bink; 3. H. Gijsman; 4. Gebr. Witteveen; 5.9. Fokker van Leyden; 6. L. v.d. Heijden; 7. F. Compier; 8. J. de Koekkoek; 10 A. Com pier. Duiven (7) Wedvlucht Strombeek van PV Leiderdorp. Uitslagen: 1.4.5.6. J.v. Alphen; 2.8. J. Knijnenburg; 3.9. M. Reijer- se; 7.10. W. de Roode. Vissen (1) Visvereniging VOP '74 hield een wedstrijd in de Kager- plassen. Uitslag: 1 J. Kokke- dee 5325 gram-35 stuks, 2 M. Kerkvliet 5225-32, 3 A. v.d. Meij 5075-30. 4 H. van Houten 3800-21. 5 R. v.d. Zeeuw 3225- 21, 6 S. Kokkedee 2850-20, 7 D. van Rossen 3900-14, 8 A. Se- gijn 2850-16, 9 H. van Tonge ren 2475-20, 10 G.J. Kokkedee 2750-13. Vissen (2) Hengelsportvereniging De Ruisvoorn viste in Roelofa- rendsveen. Uitslag: 1 J. v.d. Berg 3700 gram-44 stuks, 2 J. Nieuwenburg jr. 2550-43, 3 Th. van Doelen 2600-34. 4 B. Hoogduin 1540-27, 5 W. Wee- nink 1200-19, 6 J. de Hoed 775-14, 7 J Brouwer 500-8, 8 Th. Voskuil 480-8, 9 J. van Donzel 500-7, 10 A. Sintem Koos Post 25 jaar bij LD LEIDEN - Bij hot LeldfCh Dag blad werd gisteren het zilveren jubileum gevierd van redacteur Koos Post (54). In de ochtendu ren werd hij in de kantine van het bedrijf onder meer toege sproken door directeur Koopm nan. 's Middags was de jubilaris het middelpunt van een drukbe zochte receptie in restaurant "De Doelen". Koos Post begon zijn loopbaan bij de krant als redacteur binnen land. In de loop der jaren be kleedde hij diverse functies on der meer die van eind- en op maakredacteur. Op dit ógenblik is hij plaatsvervangend alge meen redactiechef. Ook verzorgt hij al vele jaren de au- torubrick. T weedacigse Okébeurs in Waaggebouw LEIDEN - In het kader van de ac tie Nederland OKE werd van daag een Leid.se OKÉ—beurs ge opend in het Waaggebouw. Bur gemeester Goekoop opende de beurs, die wordt georganiseerd door de Leidse Vrouwenraad. Ook morgen staat de Waag nog in het teken van de nationale ge zondheidsactie. Op de beurs zijn verschillende stands aanwezig van instellin gen als de EHBO, Invalidenbond en GG en GD. Ook worden er ac ties gevoerd om geld bijeen te brengen voor een goed doel. De beurs, die gratis toegankelijk is. is morgen nog geopend van 10.00 tot 21.00 uur. De oplossing voor het lokalen- probleem van de Rudolf Stei- nerschool is nog niet in zicht. De meerderheid van de ge meenteraad mag zich maan dagavond dan wel hebben uitgesproken voor het vorde ren van de leegstaande loka len van de protestants- christelijke-school aan de Pasteurstraat, maar dit bete kent niet dat de lokalen nu ook meteen beschikbaar zijn. Integendeel, hoewel de me ningen over de tijdsduur van de vorderingsprocedure nog al uiteenlopen (van een maand tot een jaar) is het een aantal raadsleden en betrok kenen reeds duidelijk gewor den dat deze procedure waar schijnlijk lang gaat duren. (Deze onzekerheid bestaat omdat Leiden de eerste ge meente is, die na het uitko men van de wet zo'n proce dure in werking zet.) Het Protestants-christelijk be stuur heeft volgens de wet dertig dagen de tijd om in be roep te gaan tegen het besluit van burgemeester en wet houders om te gaan vorde ren. En wat let het om dit de laatste dag te doen. Raadslid mevrouw Van Dee (CDA) heeft door de voorzichtige bewoording "als we niet van goede trouw uitgaan" al min of meer laten blijken wat het college van B en W kan ver wachten. Ook de uitspraak van de voorzitter van het PC- bestuur, mevrouw Geelker ken, spreekt voor zich. Zij noemt de Rudolf Steiner ge dachte een verderfelijke filo sofie met heidense opvattin gen. Drie maanden Het beroep van Protestants- christelijke zijde moet wor den ingediend bij de inspec teur, die het op zijn beurt weer van advies voorziet en doorspeelt aan de minister van onderwijs. In het gun stigste geval liggen de beno digde papieren en adviezen na twee maanden op het bu reau van de bewindsman. Volgens insiders gaat het dan snel. "Binnen een maand kan er dan een uitspraak worden verwacht". Dan zijn er inmid dels drie maanden verstre ken. Mocht die uitspraak positief uitvallen voor het college van B en W dan kan door het PC- bestuur de volgende beroeps zaak .worden aangespannen. Het college moet de lokalen aan de Pasteurstraat in zoda nige staat brengen, dat gods dienst en levensovertuiging elkaar op geen enkele manier hinderen. Tegen het besluit dat de gemeenteraad daar over neemt kan rechtstreeks in beroep worden gegaan bij de minister van onderwijs. Dit alles moet gebeuren bin nen de door de wet gestelde termijn van dertig dagen. Voordat de minister uit spraak doet, wil hij eerst in formatie inwinnen bij de schoolraad. Daar zijn wel twee maanden mee gemoeid. Conclusie: een half school jaar naar de Filistijnen. Als het college nul op het re kest krijgt moet het school bestuur van de Rudolf Stei- nerschool zelf in het geweer komen. Dit schoolbestuur kan zich dan rechtstreeks wenden tot de minister met de mededeling, dat het colle-. ge van B en W de Rudolf Stei ner kleuterschool niet van lo kalen kan voorzien in Leide- n-Noord. De minister doet deze mededeling, vergezeld van zijn oordeel toekomen aan de commissaris in de pro vincie, van wie vervolgens een besluit wordt verwacht. Ook in dit geval zijn we al halverwege het schooljaar. Moet er vervolgens, na de uit komst van welk besluit dan ook, nog gebouwd, ver bouwd of verhuisd worden dan is het schooljaar om. En na een jaar staan er naar zeg gen van wethouder Van Dam genoeg lokalen (scholen) vrij om de Rudolf Steiner in Lei- den-Noord onder te brengen. In dat geval kan wethouder Van Dam wederom de vakan tieperiode benutten om tot een goede oplossing te ko- Rationaal Toch moet het college van B en W er niet van worden weer houden zo'n vorderingspro cedure in te stellen. Hoewel het in dit geval waarschijnlijk niet direct tot een oplossing leidt, is het toch uit den boze dat het christelijk onderwijs niet samen onder één dak met instellingen die er ande re levensfilosofiën op na hou- denen, kan vertoeven. De wet is overigens bedacht uit rationele overwegingen door een staatssecretaris van het CDA. Hoewel mevrouw Geel kerken, voorzitter van het PC-bestuur, in het gesprek vorige week met de wethou der heeft meegedeeld, dat ra tioneel gezien, huisvesting in het gebouw Pasteurstraat heel logisch is, vindt zij dat emotioneel gezien zeker niet. Sluiten de bijzondere scho len de gelederen of spelen an dere zaken een rol?. Het is beslist niet zo dat de be sturen van debijzondere scholen consequent de stelre gel hanteren dat alleen 'goe de' RK- of PC-gelovigen op hun scholen worden toegela ten. Ze hebben de laatste ja ren het 'rechte' pad moeten verlaten om voldoende leer lingen binnen te halen. Over mogelijke verderfelijke in vloeden is nimmer gespro ken. Ook ouders hebben zich niet verenigd om daartegen in het geweer te komen. Het godsdienstonderwijs, met na me bij de katholieken, werd gewoon aangepast. De pastor heeft er geen moeite mee de Mohammedaanse gelovigen onder de leerlingen iets te la ten vertellen over hun levens overtuiging. Moordend De concurrentieslag tussen de scholen onderling, is door het verminderd leerlingenaantal moordend geworden. Het CDA voelt nu dat iets afge knabbeld gaat worden van de verworvenheden van het bij zonder onderwijs. En om ou ders, wier kinderen zich bin nen dit wankele bolwerk op houden, nu ook nog te con fronteren met 'Heidenen', die onderwijsopvattingen zijn toegedaan, welke anders zijn en eventueel in de smaak kunnen vallen, dat gaat zelfs de christelijke naastenliefde te ver. Hoewel enerzijds wel wordt ingezien hoe dwaas het is om de 'vijand' buiten te la ten staan, wordt aan de ande re kant geweigerd een reiken de hand te bieden.. Inmiddels zijn de ouders van de leerlingen van de Rudolf Steiner, die één blok vormen tegen de vijandige buitenwe reld, zelf op zoek gegaan. Ruim twee weken blijven de kinderen nu verstoken van onderwijs. Ze hebben het hoofd van de openbare Dr. v. Voorthuysen school (voor moeilijk lerende kinderen) aan de Marnixstraat in Lei- den-Noord bereid gevonden tijdelijk één lokaal voor hen te ontruimen. Daarnaast wordt een lokaal in de Louise de Coligny in gebruik geno men. Een noodoplossing, maar een aanvaardbare. Waarom is wethouder Van Dam niet op die gedachte ge- - komen? SASKIA STOELINGA LEIDEN - Een uitslaande brand heeft gisteravond een beneden huis aan de Tesselschadestraat geheel verwoest. De bovenwo ning liep aanzienlijke brand-, rook- en waterschade op. Rond half elf ontstond de brand. Brand in benedenhuis De 24-jarige bewoonster rende geheel overstuur de straat op om de buren te alarmeren. Toen de brandweer echter arriveerde viel er al niet veel meer te redden. Het is nog niet bekend hoe de brand is onstaan. Ook het totale schadebedrag is nog niet be kend. Vandaag zal dat worden onderzocht. LEIDEN - Wethouder Bordewijk (financiën en milieuzaken) heeft gistermiddag het officiële startsein gegeven van de actie "Tankslag". Met behulp van de daarvoor be stemde apparatuur zoog de wethouder een tank aan.de Witte Singel leeg. De actie, die tegelijkertijd wordt gehouden in de randgemeenten Leiderdorp en Zoeterwoude, is er op gericht ongebruikte, nog gedeeltelijke gevulde olietanks leeg te zuigen. Op deze manier hoopt de gemeente bodemverontreiniging tegen te gaan. Olie - in de jaren vijftig een be langrijk stookmiddel-deed af toen het goedkopere gas zijn in trede deed. De opslagtanks, soms nog helemaal vol, bleven echter, vergelen in de grond ach ter Vergeten, totdat de heer des huizes op een goede dag tijdens het om spitten van zijn tuintje opeens een sterke olielucht ruikt. Want de tanks mochten dan aan de buitenkant goed zijn beschermd tegen doorroesten; aan de bin nenkant verzamelt zich op den duur het zogenaamde "sludge". Deze smerige substantie tast de binnenkant van de tank snel aan en zorgt er op die manier voor dat de olie toch nog de grond in- sijpell. Verontreinigde grond is overigens niet het enige denkba re ongemak. Buizen, leidingen, elektra en telefoon kunnen ook het slachtoffer worden van de lekkage. In Zuid—Holland werden al eerder tankslagen georganiseerd. Het betrof dan de zogenaamde water wingebieden. Die gebieden zijn uiterst kwestbaar, omdat een li ter olie een miljoen liter water ongeschikt kan maken voor ge bruik. Met de voorbereiding van de Leid se operatie werd begin dit jaar begonnen. Milieuambtenaar Troost. "Al eerder hebben we over deze problematiek gespro ken, maar in januari begonnen wc daadwerkelijk. Zo hebben we bijvoorbeeld de randgemeenten uitgenodigd om mee te doen. Leiderdorp en Zoeterwoude voelden wel wat voor deze tank slag". Voordeligst Ook werden er zo'n vijftien firma's aangeschreven. Uiteindelijk werd "Oil Recycling Service Ne derland B.V." gekozen. Dit be drijf was volgens de gemeente Leiden het voordeligst voor de burger. Een termijn werd niet bepaald. Troost: "We zien wel hoe het loopt. Voorlopig hebben we 19 aanmeldingen binnen. Eerlijk gezegd verwacht ik wel dat het goed zal gaan". Schatten hoeveel olie er in de Leid se bodem zit is natte vingerwerk. Zelfs bij benadering is het moei lijk om getallen te noemen. Troost houdt het landelijke ge middelde maar aan: één vat op de honderd inwoners. Troost: "Wat we natuurlijk wel weten is dat je niet in Noord hoeft te gaan zoeken. Voor olievaten moet je eerder in de Burgemeesterswijk en de Professorenwijk zijn". Wie zeker wil zijn dat zijn tuin nooit wordt verontreinigd door olie, kan kiezen uit drie moge lijkheden. Alleen laten leegzui gen is het voordeligst. Dit kost helemaal niets. "Maar het is niet zonder risico's", zegt Troost, "want de tank blijft leeg achter. De tuin kan daardoor inzakken. Mensen die kiezen voor alleen leegzuigen zullen op den duur Wethouder Bordewijk zoog gistere Singel leeg. waarschijnlijk ook wel andere maatregelen moeten nemen". Mogelijkheid twee behelst dan ook: leegzuigen en vervolgens volstorten met zand. Deze han deling is aanzienlijk duurder. Het vullen met zand van een lege een olietank in een tuin aan de Witte tank tot 3000 liter inhoud kost bijvoorbeeld 625 gulden, exclu sief B.T.W. Het allerduurst is vanzelfsprekend het opgraven en afvoeren van een olietank en het weer opvullen van het gat met zand. De prijzen varieren van 1650 tot 2300 gulden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4