Kindercentra in de knoop Verwaarloosd asiel gesloopt Links college wel mogelijk Aantal leidsters moet worden ingekrompen Vergeefse zoekactie naar spin Steun bij inspraak emancipatiebeleid Geld voor bodemsanering Zuid-Holland Leidse stadsrubriek WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1981 Vogelwacht opgeheven LEIDEN - De vogelwacht Rijnland is niet meer. Gisteren werden de hokken en kooien waarin voor heen zieke waterdieren en vogels liefdevol werden verzorgd, ge sloopt en weggesleept. Medewer kers van de vogelasiel-beheerder Van Krieken hadden de dieren al eerder mee naar huis genomen. Het terrein van het vogelasiel zal gedeeltelijk groenvoorziening worden en voor een deel ten prooi vallen aan een voetpad dat langs de Rijnsburgersingel is ge pland. Volgens de gemeente was de vo gelwacht de laatste tijd verwaar loosd. Hokken zouden vaak niet worden schoongemaakt en kada vers zouden op het terrein blij ven liggen. Volgens bioloog Van der Sluis kwamen er regelmatig klachten binnen bij de gemeen te. "Zowel bij de gemeente als bij het ministerie van CRM heeft men een tijdlang met de vogelwacht in de maag gezeten", aldus Van der Sluis. "We wilden de beheer der, die al meer dan tien jaar de vogelwacht runt, niet zomaar op straat zetten. Maar nu de verzor ging werd verwaarloosd kon het niet anders. Bovendien heeft de Dierenhulpdienst van het minis terie een asiel-vergunning gekre gen zodat er een andere opvang- mogelijkheid is. Voor de vogels is dit een gelukkige oplossing. Voor de beheerder is het triest". CPN, PPR en PSP: T) De vogelkooien aan de Rijnsburgersingel werden gisteren weggesleept. Het vrijgekomen terrein wordt beplant m krijgt een voetpad. LEIDEN - Een vijftiental Leidse kindercentra maakt zich ernstige zorgen. Zoals de zaken er nu uitzien zullen ze 14 a 22 leidsters moeten gaan missen, bijna de helft van het totaal aantal leidsters dat nu in de kindercen tra werkt. Oorzaak daarvan is het wegvallen van de zogenaamde Werkgelegenheids Verruimende Maatre gel (WVM). Via deze maatregel, gefinancierd door het Gewestelijk Arbeids Bureau, konden jaarlijks zo'n 14 a 22 leidsters worden aangeno men. Het budget van het arbeids bureau, bestemd voor de ge meente Leiden, is echter uitge put, zodat de kindercentra van die kant niet meer op financiële hulp hoeven te rekenen. De Stichting Werkgemeenschap Kindercentra Leiden, die de WV-maatregel voor de kinder centra beheert, heeft haar onge rustheid nu via een brief kenbaar gemaakt aan het college van bur gemeester en wethouders en de raadscommissie voor onderwijs. In de brief stelt de stichting dat de positie van de kindercentra nu wel erg wankel is geworden. Volgens haar heeft het wegvallen van de WV-maatregel directe gevolgen voor de lengte van de wachtlijsten, de capaciteit van de LEIDEN - De politie moest er gistermiddag rond twee uur aan te pas komen om een jeugdige bewoner van de Ti tus Brandsmalaan te helpen zoeken naar een vogelspin. Het enige resultaat van de zoekpartij was echter dat het hele huis op z'n kop stond. De bewoner, die op het huis paste omdat zijn ouders op vakantie waren, raakte in pa niek toen hij naar eigen zeg gen iets zag kruipen dat ver dacht veel weghad van de zeer gevaarlijke vogelspin. Alles werd doorzocht, beke ken en omgekeerd, maar de spin zag hij niet meer. Ook de twee politieagenten, die hij om assistentie had gevraagd, was het niet vergund iets te vinden dat ook maar in de verste verte iets weghad had van de gevreesde vogelspin. kindercentra en daardoor ook de inkomsten. Ook de emancipatie van de vrouw komt volgens de stichting in de knel. Uit de brief: "Goede en ver antwoorde kinderopvang is één van de basisvoorwaarden voor de emancipatie van de vrouw en bovenal voor de ontplooiing van het kind. Het spelen met leef tijdsgenootjes. de ren, klim, verf en doe mogelijkheden, die thuis vaak ontbreken zijn van groot belang voor de ontwikkeling van het kind". In een brief van de Pluizebol staat dat het met de extra begeleiding ook is afgelopen zodra de rege ling is weggevallen. "Dingen zo als het observeren en extra bege leiden van kinderen met bijvoor beeld gedragsmoeilijkheden en de samenwerking met bijvoor beeld een medisch kleuterdag verblijf kunnen niet meer gebeu ren wegens gebrek aan tijd en deskundigheid. Het bijwonen van de diverse vergaderingen is niet meer mogelijk zodat het contact tussen de speelzaal en de rest van het buurthuis minimaal In de bijlage die de brief van de stichting werkgemeenschap kin dercentra vergezelt worden de consequenties van het wegvallen van de WV precies opgesomd. Bij de Toverbal bijvoorbeeld zul len de groepen moeten worden verkleind van 18 peuters per och tend naar 12. De wachtlijst wordt met drie maanden vergroot. De ze is dan 1 jaar en drie maanden. De inkomsten worden met 150 gulden per week verlaagd. Bij de Kleine Urt zullen drie middag- groepen uitvallen en twee och- tendgroepen inkrimpen. Bij het Meerkoetje zal de capaciteit worden gehalveerd: achttien groepen worden er negen per week. Concreet betekent dit een teruggang van 135 naar 62 kinde ren per week. Voor de kinderen die op de wachtlijst staan zou de bezuiniging zeer kwalijke gevol gen hebben. Volgens de bijlage is de kans dat ze in dat geval ooit nog aan de beurt komen zeer klein geworden. In geval van ziekte kan bij de Rol- leman, met een vaste leidster op twaalf kinderen, niemand anders dit werk opvangen. LEIDEN - Om vrouwen te helpen bij het uitoefenen van inspraak op het emancipatiebeleid van de Nederlandse regering, hield het ministerie van CRM gisteren een voorlichtingsochtend in het Volkshuis. Doel van de voorlich ting was vrouwen te overtuigen van het nut van hun eigen stem in het emancipatiebeleid. De inspraak gebeurt via een actie program emancipatiebeleid, waarvan de regering een ont werp heeft gemaakt. Het pro gram is een voortvloeisel van de wereldconferentie over de posi tie van de vrouw, vorig jaar in Kopenhagen. Over de resultaten van deze door de VN georgani seerde conferentie zijn de menin gen verdeeld. Geconcludeerd werd dat de positie van de vrouw de laatste jaren weinig is verbe terd; op de conferentie kon ei genlijk weinig wezenlijks wor den bereikt. Wel werd een We reldactieprogramma opgesteld voor de komende vijf jaar. Ne derland is een van de eerste lan den die uit dat programma een eigen nationaal beleid heeft afge leid. LEIDEN - CPN. PPR cn PSP hebben gisteravond een begin gemaakt met het opstellen van zogenoemde 'kernpunten' voor een (linkse) stadspolitiek. De partijen trachten overeenstem ming te bereiken over deze kern punten om deze vervolgens te bespreken met PvdA en D'66. De drie partijen streven nadrukke lijk naar de vorming van een links college. CPN. PPR en PSP zijn bereid om aan zo'n links college deel te ne men of om tenminste het college programma te onderschrijven. In een verklaring zeggen de partij en dat vóór de verkiezingen aan de Leidse kiezers duidelijk ge maakt moet worden, waarvoor ze kiezen, als ze op een partij stem men, die de komende vier jaar een links beleid wil voeren. "Zo zal duidelijk worden dat een links college wel degelijk tot de praktische mogelijkheden be hoort en dat een coalitie van PvdA en VVD zeker niet de eni ge mogelijkheid is voor de ko mende vier jaar", aldus de drie Zij willen voor de verkiezingen een open discussie met PvdA en D'66 over linkse stadspolitiek. Het doel is om vóór mei 1982 een uitspraak, en liefst een vaste af spraak. van alle vijf partijen op tafel te hebben over de wense lijkheid en de mogelijkheid van een links programcollege. PvdA-voorzitter Jonker zegt des gevraagd dat de Partij van de Ar beid positief zal reageren op de uitnodiging voor een inhoudelijk gesprek. Jonker zegt geen oor deel te kunnen uitspreken, om dat de kernpunten nog niet be kend zijn. Wel heeft hij twijfels over de mogelijkheid om afspra ken vooraf te maken, omdat van de verkiezingsuitslag zal afhan gen of het draagvlak voor een links college voldoende is. Jonker wijst erop dat met name de houding van D'66 in deze belang rijk is, net als vier jaar geleden. Over de 'betrouwbaarheid' van de PSP als coalitiepartner - bij de vorige collegevorming eveneens iets waar dc PvdA over struikel de - is Jonker terughoudend. "Ik kan mij voorstellen dat dat meeweegt in dc ledenvergade ring", aldus Jonker, die zegt zijn persoonlijke mening niet van be lang te vinden. Hij wijst er in dit verband op dat hij de functie van afdelingsvoorzitter binnenkort neerlegt. Homogeen van de Leidse peuterzalen. De centra ziet grote problemen opdoemen, nu zij het met i doen. reikbaar voor commentaar) zegt niet verbaasd tc zijn over de sa menwerking van de drie partijen in hun streven naar een links col lege. "Ze zijn welkom voor een gesprek", aldus Hoekema "Maar ik denk niet dat we van tevoren harde afspraken kunnen ma ken". Hoekema, die slechts zyn strikt persoonlijke mening geeft, ver wacht wel dat de partij een uit spraak over een gewenst college zal doen. "Iets in de trant van Een vooruitstrevend, homogeen college, gebaseerd op een werk bare meerderheid in de raad", schudt hij uit zijn mouw. "De meerderheid moet wel werk baar zijn Dus mrl up twintig van de negenendertig ze tels. Daar hebben we voldoende vervelende ervaringen mee op gedaan. Het college moet zeker vooruitstrevend zijn, maar ook homogeen. Er moet niet de ene ruzie na dc andere uitbreken", al dus het D'66-raadslid. "Samenwerking met de WD is dan misschien niet uitgesloten, als er maar voldoende waarborg is voor vooruitstrevendheid en homogeniteit", meent Hoekema. DEN HAAG - Het ministerie van volksgezondheid en milieuhygi- ne heeft aan de provincie Zuid- Holland ruim zes en een half mil joen gulden beschikbaar gesteld voor het saneren van verontrei nigde grond in die provincie. Voor het hele land is zestig mil joen beschikbaar. Een groot gedeelte van het geld is bestemd voor het beginnen van orinterend onderzoek op 250 plaatsen in Zuid-Holland, ver spreid over tachtig gemeenten. Dat is meer dan de helft van de 144 gemeenten die de provincie Zuid-Holland telt. Tot de gemeenten waarvoor een bijdrage is gereserveerd behoren in de Leidse regio onder andere: Ter Aar, Alphen aan den Rijn, Hillegom, Katwijk, Koudekerk aan den Rijn. Leiden, Noord- wijk, Noordwykernout Rijns- burg, Sassenheim. Voorschoten, Waddinxveen. Warmond, Wasse naar en Zoeterwoude. Dit voorgenomen beleid concen treert zich vooral op arbeid, on derwijs en gezondheid. Juist op deze gebieden zou het belangrijk zijn de achterstand van vrouwen in de maatschappij weg te werken. Het is overigens de eer ste keer in de geschiedenis dat Nederland een regeringspro gram voor emancipatiebeleid uitbrengt. Voor het eerst kan op een program ook zo massaal in spraak worden uitgeoefend, en heeft de regering zich verplicht ook een reactie op die inspraak te geven. Het uitoefenen van inspraak op het regeringsprogram blijkt echter nog niet zo eenvoudig. Heel wat informatie moet worden doorge werkt om een boekwerk van vra gen te kunnen beantwoorden. Daarbij zijn die vragen nog vaak zeer vaag en moeilijk gesteld ook. Daarom dus gisterochtend de voorlichting van CRM. Na een film over de conferentie in Ko penhagen, gaven ambtenaren van het ministerie een toelich ting op de inspraakprocedure. door René van der Velden Jaap Visser Het gekissebis in de commissie voor Schouwburgzaken rond het opvoeren van William Shakespeare's 'Getemde Feeks' neemt volgens wet houder Piet Hein Schoute "Peyton Place-achtige vor men aan". Als Shakespeare eens wist hoe er in Leiden met zijn feeks wordt gesold dan zou hij zich waarschijn lijk in zijn graf omdraaien. De Schouwburg-commissie kwam gisteren voor het eerst sinds de zomervakantie bij een. De feeks bleek nog altijd niet te zijn getemd. De voorgeschiedenis: Vorig jaar oktober/november werd in de Schouwburg de 'Bede laarsopera' van John Gray opgevoerd door Leidse ama teurs. Ondanks een rumoeri ge voorbereiding werd dit ex periment een succes. De Schouwburgcommissie oor deelde dat het experiment met amateurs moest worden voortgezet. De achterliggen de gedachte: De Schouwburg de Leidenaars dus moeten Leidenaars af en toe ook eens op het plankier kun- plaatsnemen. Besloten werd om in 1982 wederom een amateurgezelschap te la ten opdraven. Evenals bij de 'Bedelaarsopera' zou Peter Lintelo van de Zoetermeerse- comedie de regie voor zijn re kening nemen. Aangemoedigd door Schouw burg-directeur Hans van Dam ging Lintelo vol enthou siasme aan de slag. Hij be werkte 'De getemde feeks' van Shakespeare en recru- teerde spelers en speelsters. Met een kern van 'bedelaars', aangevuld met enkele nieu we gezichten, sloeg Lintelo aan het repeteren. Op donderdag 4 juni presen teerde Hans van Dam een no ta waarin hij de leden van de Schouwburgcommissie vroeg om met 'De getemde feeks' in zee te gaan en de be groting van ruim dertigdui zend gulden goed te keuren. De commissie-leden Bob Ha- William Shakespear geman en Ton van Brussel sprongen als door een wesp gestoken overeind. Hageman riep uit dat op deze manier een verkapte toneel vereniging ontstond rond Pe ter Lintelo die ruim dertig duizend gulden subsidie op strijkt. Meer dan tien keer zo veel als alle leidse amateurto neelgezelschappen bij elkaar. Ton van Brussel vond het be lachelijk dat er geen auditie was gehouden en dat de rol len al waren verdeeld Hans van Dam speelde het bal letje snel door naar de niet aanwezige Lintelo door te zeggen dat deze in al zijn en thousiasme gewoon veel te ver was gegaan. Maar de Schouwburgbaas kreeg de bal weer keihard terugge kaatst. Lintelo hield bij hoog i zijn graf hebben omgedraaid.. en laag vol dat Van Dam hem concrete toezeggingen had gedaan. Linteio's vrouw en een bestuurder van de thea tergroep Splien, waarvan Van Dam overigens voorzit ter is, zouden van de toezeg gingen getuige zijn geweest In de commissievergadering kreeg Lintelo gisteren de ge legenheid om zijn licht op de kwestie te laten schijnen. Hy beweerde dat nooit en te nim mer tegen hem was gezegd dat er een auditie moest ko men. Bovendien noemde Lintelo het begrotingsbedrag van dertigduizend gulden uit de lucht gegrepen "In mijn eigen begioting ga ik uit van zo'n zestienduizend gulden. Maar als er concessies ge daan moeten worden kan dat ook vierduizend of tweedui zend worden... En dan wordt er ook nog eens gesuggereerd dat ik vriendjespolitiek zou bedrijven. Onzin. Het is im mers een wet in de toneelwe reld dat je nooit vrienden in huis moet halen wanneer je een goeie produktie wüt brengen". Terwijl de meeste commissiele den de zijde van Peter Linte lo kozen, durfde wethouder Piet Hein Schoute zijn onder geschikte niet in het open baar af te vallen. Hij wil de zaak eerst nog eens in het col lege van b en w bespreken voordat hij een definitieve conclusie trekt. Wel merkte de cultuur-wethouder op dat het in de theater-wereld va ker voorkomt dat er iets uit de losse pols wordt geregeld. "Maai déze kwestie heeft dui delijk gemaakt hoezeer zoiets uit de hand kan lopen", voeg de Schoute daar aan toe, ter wijl hij met een schuin oog in de richting van Van Dam keek. Schoute vergat daarbij dat hij als wethouder net zo hard verantwoordelijk is voor het uit de hand lopen van cultuur-zaken als de Schouwburg-directeur. Deze werd ovengens door het PvdA-raadslid Marie-Anne Koning als een regelrechte brokkenpiloot afeschilderd. Herhaaldelijk gaat de Schouwburg-directeur vol gens Koning over de schreef en dan moeten de commissie leden uren praten om de za ken weer recht te breien. "Probeer nu eens te begrij pen dat besturen vooruitzien is", zo sprak zy de Schouw burg-directeur toe als een wanhopige moeder die geen raad meer weet met haar las tige zoon. "Probeer nu voor taan niet alles zelf, buiten de Schouwburg-commissie om. te regelen. Ga zo niet door want dan ga je nog een keer op je bek". Boycot missieleden ook geen goed aan gedaan om de Zuidafn- kaanse musical 'Ipi Tombi' in huis te halen. Volgens de PSP en het comité Boycot Outspan Aktie geeft 'Ipi Tombi' een volkomen verte kend beeld van de apartheid. Het leven in de thuislanden zou worden voorgesteld als een swingend bestaan. De raadsleden Annelies Ponsen en Jos van der Putten (PSP) en Jan Brands (CPN) hebben het college van b en W inmid dels gevraagd om de vier voorstellingen van 'Ipi Tom bi'. op 19 en 20 september, te annuleren. Hans van Dam vindt dat thea terstukken niet inhoudelyk moeten worden beoordeeld en dat 'Ipi Tombi' gewoon in Leiden moet worden opge voerd. Bovendien heeft Van Dam het stuk in Londen ge zien en volgens hem draagt de musical alles bththit 11 II politieke boodschap uit. "Het stuk had net zo goed uit Zim babwe kunnen komen", al dus Van Dam. De commissie bleek er minder luchtig over te denken dan de Schouw burg-directeur. K O-vertegenwoordiger Ton van Brussel wilde de zaak an nuleren ("We hebben immers niet voor niets het cultuur verdrag met Zuid Afrika op gezegd") Mane-Anne Ko ning wilde de kwestie eerst in haar fractie bespreken en onthield zich van een oor deel. Evenals haar CDA-col- lega Come Kramp. Met één stemm voor, twee onthoudin gen en twee stemmen tegen kwam de Schouwburg-com missie er met uit Burgemeesters en wethouders moeten nu een definitief oor deel vellen Besluiten zy tot een boycot dan kost dat de gemeente 18 000 gulden Uit welk potje dat geld moet ko men, zal ook wel weer een he le discussie opleveren. Im mers, de bodem van 'interna tionale solidanteitspot' is al bereikt

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3