Sassenheim kiest toch voor 'moordend' plan Handel in tulpenbollen leeft op "Be Fit" voorlopig nog dicht Huur gemeentewoningen Valkenburg zal stijgen Toch camping in Alkemadese polder Hengstenshow tijdens feest Rijnmond ruiters WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1981 HILLEGOM - In de komende jaren wordt weer een opleving ver wacht in de handel in tulpenbol len rnet Zweden. Een markton derzoek heeft uitgewezen dat de Zweedse consument best bereid is meer geld op tafel te leggen voor een betere kwaliteit bol. Jarenlang floreerde de handel in bollen. Maar sinds 1976 was spra ke van een flinke teruggang, zon der dat iemand precies wist wat de oorzaken daarvan waren. Wel kwamen steeds kleinere bollen op de markt, die voor een lagere prijs werden aangeboden. De grote kopers wilden niet teveel geld op tafel leggen voor de bol len. Dat werkte een verandering in de grootte in de hand. Die grote kopers stemden hun prij zen af op de wensen van hun af nemers. de warenhuizen en de supermarkten. In Zweden zijn drie grote supermarktconcerns: de ICA met 4000 winkels, de DAGAG met 1200 en de KF met 2000 winkels. Die bedrijven be palen in belangrijke mate de prijs van de bollen. Zij menen dat de consument niet veel geld over heeft voor dat "kleine, rau we bolletje dat de consument al na een dag of wat moet weggooi- Uit het Zweedse marktonderzoek is gebleken dat de markt bepaald niet is verzadigd. Men verwacht juist dat bloemen - en dat geldt op de Zweedse markt dan stellig voor tulpen - de snelst groeiende artikelmarkt van de jaren tachtig wordt. De consument heeft geld over voor kwaliteit, méér dan hij nu betaalt. Volgens de marktonderzoekers is het zaak de kwaliteit van de tul penbollen ingrijpend te verbete ren. Noodzakelijk daarvoor is dat de distributiewegen korter wor den en dat de temperatuur van de bloem na het oogsten snel om laag wordt gebracht en laag wordt gehouden op weg naar de consument. Voorts moet de ver pakking worden verbeterd en de voorlichting aan de handel moet dringend worden verbeterd Als aan die voorwaarden is voldaan kan de prijs van de tulpenbollen omhoog en kan de omzet in bol len worden vergroot. Met het doel om zo veel mogelijk het ver keer uit de dorpskern van Sassenheim te xveren wordt in het ktider van het ver keersplan ook het 'be ruchte' kruispunt Noord aangepakt. SASSENHEIM "Dit verkeersplan uitvoeren zoals het er nu ligt betekend niet minder dan zelfmoord want het is voor Sassenheim veel te kostbaar" en "Als we voor de verkeersmaatregelen geen subsidie krijgen dan gaat het plan wat ons betreft in de onderste bureaulade". 'Dit waren de eerste reacties van respectievelijk de fracties van het CDA en de WD tijdens de gisteravond gehouden raadsver gadering op het gemeentelijk ac tieplan voor verkeersverbeterin- gen in Sassenheim. Raadslid Drenth van Progressief Sassen heim vreesde zelfs onontkoom bare belastingverhogingen wan neer de plannen, die bijna 11 mil joen gulden kosten, worden uit gevoerd. Burgemeester Kret streek echter alle plooien glad met als resul taat dat aan het einde van de dis cussie over het verkeersplan de gehele raad, zelfs zonder stem ming, met de voorstellen instem de. Subsidie Kret vindt het verbeteringsplan voor het Sassenheims wegennet niet te duur omdat hij goede hoop heeft overheidssubsidie voor uitvoering ervan te ontvan gen. Daarnaast hield hij de raads leden voor dat niet de gehele 11 miljoen gulden aan verkeers maatregelen wordt uitgegeven maar dat hiervan ook een groot gedeelte voor de vervanging van riolering en kabels, die gelijktij dig met de werkzaamheden aan de wegen wordt uitgevoerd, is bestemd. Ook zei hij dat er langer dan 4 jaar over de uitvoering van de plan nen kan worden gedaan om, zo Op de kritiek van Mazee (CDA) dat de verbeteringen ook veel een voudiger, zelfs soberder, kunnen antwoordde Kret dat de preciese uitvoering van de verschillende opknapbeurten aan de wegen pas later ter sprake komt. "Dus daarover kan dan worden gedis cussieerd", aldus de burgemees ter. Mazee was met name tegen de ho ge kosten van de beoogde veran deringen aan de Parklaan (4,6 miljoen gulden). "Dat kan ook minder luxe en toch aanvaard baar". aldus de CDA-woord voer der. Zandbak Kuijsten (PS) vreesde dat de werk zaamheden aan het Sassenheims wegennet van het dorp één grote zandbak zullen maken omdat er te weinig op de volgorde van uit voering zou zijn gelet. Tevens vond zij dat ldeuterschool De Hummelhoek in geen geval voor een parkeerplaats voor auto's mag wijken zolang er nog vol doende kleuters op die school worden aangemeld. De kosten voor de parkeerplaatsen vond zij daarnaast veel te hoog en zij vroeg zich af of de bedrij ven wier klanten hiervan ge bruik maken, die niet kunnen betalen. Rotteveel (WD) meende dat Pro gressief Sassenheim geen begrip heeft voor de problemen van de plaatselijke middenstanders wanneer er niet voldoende par keerplaatsen zijn. "Die parkeer- Snel Kret drukte de raadsleden op het hart dat het verkeersplan vooral voor het aanvragen van over heidssubsidie is opgesteld en dat de raadsleden het geld voor de uitvoering van het plan al in de meerjarenbegroting hadden toe gekend. Ook verwacht hij geen verkeers problemen tijdens de uitvoering van de werkzaamheden, zoals Kuijsten vreest, en vindt hij dat het plan zo snel mogelijk moet worden uitgevoerd om "gauw uit de rommel te zijn". "En natuurlijk gooit de gemeente de kleuters van De Hummelhoek niet zomaar op straat omdat we daar een parkeerplaats willen aanleggen, maar parkeermoge- lijkheid is noodzakelijk voor de winkeliers", meende de burge meester. De fractie van PS had nog het langst moeite met de gemeente lijke verkeersplannen, maar na dat Kret op de stukken had bij geschreven dat later nog over tijdsduur en kosten kan worden gepraat, slikten uiteindelijk ook de progressieven hun bezwaren Eigenaars wachten toch op vergunning ALPHEN AAN DEN RIJN - Het trimcentrum Be Fit aan de Prins Hendrikstraat in Alphen aan den Rijn is weer dicht. De directie van het centrum heeft gisteren, na een gesprek met burgemees ter en wethouders van Alphen, het hoofd in de schoot gelegd. Het trimcentrum gaat pas weer open nadat de provincie toe stemming heeft gegeven. "We hebben besloten dicht te gaan", zegt medewerker Glenn Bass van het centrum, "omdat de burgemeester heeft toegezegd bij de provincie aan te dringen op een spoedige behandeling Misschien dat het nu nog enkele weken duurt, maar dan gaan we echt open". Zoals gemeld opende het trimcen trum donderdag voor het pu bliek zonder dat daarvoor toe stemming was gegeven door het Alphense gemeentebestuur. Le den van de gemeenteraad, die donderdagavond vergaderde, drongen bij burgemeester M. Paats van Alphen en de verant woordelijke wethouder Van der Schilden aan op "harde maatre gelen". Maandagmorgen werd het een trum daarom op last van B en W door de politie verzegeld. De ei genaars, de gebroeders Zeeman, verbraken dat zegel maandag middag waarna er opnieuw in het centrum werd gesport. Nu de Raad van State in het geding dat Zeeman tegen de sluiting had aangespannen de uitspraak heeft gedaan dat het centrum voorlopig dicht moet blijven legt Zeeman zich daarbij neer. Spor ters die hun contributie hebben betaald kunnen dat van de eige naar terugkrijgen. Volgens burgemeester Paats, die Zeeman gistermorgen uitnodig de voor een gesprek in het ge meentehuis, heeft de eigenaar toegezegd voorlopig het centrum niet te zullen openen. Wenselijk De politie heeft de ingang van het pand wel opnieuw verzegeld. "Niet uit wantrouwen, maar meer om te voldoen aan de for mele voorschriften", aldus bur gemeester Paats. Het college heeft de gebroeders Zeeman la ten weten bij het provinciebe stuur te zullen aandringen op een spoedige behandeling Het provinciebestuur moet de inge bruikneming van het kantoor pand als fitnesscentrum goed keuren door middel van een zo genaamde verklaring van geen bezwaar. Paats benadrukte dat voor Zeeman beslist geen uitzondering wordt gemaakt. "Ook in andere geval len dringen wij wel eens aan op een spoedige behandeling. Of we dat doen hangt af van de wense lijkheid. In deze zaak hebben zo wel B en W als de gebroeders Zeeman belang bij een spoedige afhandeling". Het belang van B en W hangt nauw samen met de beslissing die de afdeling rechtspraak van de Raad van State, het hoogste be roepsorgaan in land. neemt over een eerder door Zeeman inge diend bezwaarschrift Daarin vraagt Zeeman een uitspraak aan de raad over de rechtmatigheid van het verbod van B en W om het centrum te openen Wanneer de Raad van State B en W van Alphen in het ongelijk stelt kan het gemeentebestuur reke nen op een forse schadeclaim van Zeeman Burgemeester Paats verwacht overigens niet dat de raad een voor Zeeman gunstige beslissing zal nemen gezien de uitspraak van de raad dinsdagochtend. Exploitant Piet Zeeman hangt het papier op waarop de tijdelijke sluiting bekend wordt gemaakt. Bijna maximale huurharmonisatie VALKENBURG - De leeg komende gemeentewo ningen in Valkenburg gaan flink in huur om hoog. Gisteravond besloot een gemeenteraad van het Rijndorp het voorstel van burgemeester en wethou ders om tot maximale huurharmonisatie (een be roep van de staatssecreta ris van volkshuisvesting op de gemeenten) over te gaan, te steunen. Wel knabbelde de raad op voorstel van het CDA- raadslid Dijkhuizen 15 procent van de verhoging af. De raad had veel kritiek op het voorstel tot huurharmonisatie Dijkhuizen wees verantwoorde lijk wethouder Van der Meij er op dat het voorstel wel erg kort was omschreven. Het raadslid was van mening dat invoering van de harmonisatie wat onge lijkheid zou wegnemen, maar waarschuwde er tevens voor niet het onderste uit de kan te willen halen. Dijkhuizen steunde het voorstel tot maximale huurhar monisatie. maar hij deed een dringend beroep op Van der Meij hierop een korting van 15. even tueel 10 procent te geven. Mevrouw Van den Broek vPvdA' PPR) hield de raad voor dat Val kenburg altijd een goedkoopte- eiland is geweest wat huren be treft. Zij was geschrokken van de huurprijzen die door particuliere eigenaren worden gevraagd. Van den Broek vond het voorstel niet zo goed doordacht en miste in het raadsvoorstel een mening van burgemeester en wethou ders zelf. Tevens had de socialis- te vraagtekens over het hanteren van de puntenlijst voor het vast stellen van de nieuwe huren. Verder wees zij Van der Meij erop dat deze verhoging voor sommi ge woningen zo groot zou zijn dat de bewoners buiten de huursub sidie zouden vallen. Zij vroeg dan ook aan de wethouder om het voorstel terug te nemen en de bewoners te betrekken bij het opnieuw samenstellen van een voorstel. Aan het c-ind van haar betoog zei het raadslid er niet op tegen te zijn dat er wat gaat ge beuren. "Er is tenslotte ongelijk heid in de huurprijzen" De liberaal Mizee vroeg de wethou der wat er gaat gebeuren met de hogere opbrengst van de huren. "Gaat u die aanwenden om meer NOORDWIJK - Op de kermis ter gelegenheid van de oranjefees ten in Noordwijk-Binnen is gis teravond een 14-jarig Noord- wijks meisje gewond geraakt. Het meisje werd uit de Turbo star. een zeer snel ronddraaiende kermisattractie, geslingerd en liep daarbij hoofdletsel op. Volgens de politie zou het meisje zelf aan het ongeluk schuldig zijn omdat zij niet de veiligheids voorschriften van het apparaat heeft opgevolgd. Zij werd naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden overgebracht. te bouwen of verdwijnt het in de kas van het toch al niet arme wo ningbedrijf'. In zijn antwoord zei wethouder Van der Meij de kritiek op het voorstel van de hand te wijzen. "Je kunt moeilijk andere argu menten bedenken dan in de nota van de minister zijn opgeno men". De hogere opbrengst wordt vol gens Van der Meij gedeeltelijk gebruikt voor het bouwen van woningwetwoningen en de rest verdwijnt naar het woningbe drijf. waar volgens de wethouder het batig saldo wel wat geflat teerd is. Hij toonde zich bereid het voorstel van Dijkhuizen voor een korting van 15 procent op de maximale huurharmonisatie over te ne men. Hij hield de raad voor dat bij een korting van 15 procent niemand in de problemen komt door het eventueel verspelen van huursubsidie. De wethouder zag niets in het voorstel van mevrouw Van den Broek om met een nieuw raads stuk te komen. Wel toonde hij zich bereid de puntenwaardering nog eens onder de loep te nemen De raad sprak zich over twee mo nies uit. Het voorstel van me vrouw Van den Broek om de wethouder te vragen met een nieuw voorstel te komen, werd met de stemmen van Van den Broek en Mizee voor verworpen. Het voorstel van Dijkhuizen om tot een maximale harmonisatie te komen min 15 procent, werd met de stemmen van Van den Broek en Mizee tegen aangeno- ALKEMADE - Er komt mogelijk toch een camping in de Veender- polder. Op voorstel van burge meester en wethouders van Al kemade is de raadscommissie voor ruimtelijke ordening on langs akkoord gegaan met het plan van Roelofarendsvener J.P. van Rijn om aan de Aderweg een kampeerterrein met ongeveer 145 staanplaatsen te maken. De gemeenteraad beslist binnenkort over het voorstel. Een paar jaar geleden was ook al sprake van een camping in deze polder. Dit plan, voor een cam ping die bijna drie maal zo groot was als nu het plan is, stuitte ech ter op vele protesten uit de be volking. Men vreesde vooral veel overlast van de kampeerders. De steun van het college voor het nieuwe plan betekent een ge deeltelijke breuk met het tot nu toe zeer terughoudende recrea- tiebeleid. Volgens gemeentelijk woordvoerder J.J.F.M. van Elk is die breuk toe te schrijven aan de overtuiging dat men het toeris me toch niet geheel kan negeren evenmin als de teruggang in de veeteelt en landbouw Een groeiende stroom toeristen kan daarvoor een alternatief bieden, denkt het gemeentebestuur. n een begin dit jaar gelanceerd ontwerp-basisplan voor de re creatie in het Noord-Zuidhol- landse plassengebied wordt voor Alkemad ook een bescheiden groei van het watertoerisme aangegeven. Dat beleid zal de ge meente. die zelf ook in het re creatieschap dat het plan heeft gemaakt zit. volgen van Elk uit voeren. Het toestaan van een camping in de Veenderpolder betekent volgens hem beslist niet dat kampeerterreinen straks als paddestoelen uit do grond zullen gaan rijzen. Wel wil de ge meente met name voor de surf- De plaats in de Veenderpolder wat mag komen. sport meer mogelijkheden gaan scheppen, waarbij vooral wordt gedacht aan het aanleggen van surfsteigers. Behalve aan de al in het recreatie- plan aangegeven plaats vlakbij de sluis in het Braassemermeer. denkt de gemeente Alkemade ook aan steigers bij de Wijde Aa Hier wordt op het moment al druk gesurfd. Het plan van Van Rijn moet vol gens Van Elk nog nader worden uitgewerkt. Met name over de groenvoorzieningen en de ver houding tussen het aantal vaste staanplaatsen en plaatsen voor "trekkers" moet nog worden ge sproken. Daarnaast moet do smalle Aderweg bij de komst van een camping worden aangepast De gemeenteraad krijgt waar schijnlijk in haar septemberver- gadenng een voorstel vonr de nieuwe camping te behandelen KATWIJK - Dc Katwijksc ruiter vereniging "Rijnmondruiters" viert op zaterdagavond het eerste lustrum met een groots opgezet te en voor deze contreien vrijwel unieke hengstenshow in manege Jonker aan het parkeerterrein Noordduinen De show wordt verzorgd door het dekslalion "De nieuwe heuvel" in Lunteren dat met 17 hengsten en vijfentwintig man personeel naar de badplaats komt De hengsten zullen voornamelijk in de binnenbak maar zo nodig ook in de grote buitenbak worden voorgebracht Om zeven wordt begonnen met de show die zo'n twee uur zal duren De hengsten zullen niet alleen aan de hand worden getoond maar eveneens onder het zadel Er zal ook mee worden gesprongen. "De nieuwe heuvel" brengt een grote verscheidenheid mee. Naast WPN-hengsten zullen ook Arabische volbloeds en -half bloeden worden geshowd. Voorts Haflingers, Shetlanders, Anglo-Arabischc volbloeds, een Dartmoor schimmel en dc vele malen bekroonde Friese hengst Lammert.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21