LEIDSCH DAGBLAD Van Agt wordt formateur Geweld bij vervoer radio-actief afval «as. Rel rond eredoctoraat Provinciale brandweer wordt veel te kostbaar Bergmans laatste film Liter vervangt gallon Als koningin advies De Gaay Fortman overneemt Blokkades vertragen transport Naheffing Pechiney: 60 miljoen WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36565 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur AAM. Schuurmans Adj.-hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUMU Wite Sng* 1 2311 BG Leden Voor tel nrs. m cototoo Leidse deurwaarder: Altijd open voor discussie DEN HAAG (GPD) - De invoering van provinciale brandweerkorp sen in plaats van de huidige ge meentelijke korpsen is financieel volstrekt onhaalbaar. Alleen al de gevolgen op het gebied van personeel zullen tenminste één miljard gulden per jaar bedra gen. Dat schrijft de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) in een brief aan de Tweede Kamer. Het wetsontwerp waarbij de zorg voor de brandweer wordt over gedragen aan de provincies, is voor haar onaanvaardbaar. Ook in de toekomst, aldus de VNG, zal het gemeentebestuur de eerstverantwoordelijke moeten blijven voor organisatie en be heer van de brandweer. Provincialisering van de brand weer betekent onnodige centrali satie. Zy zal leiden, aldus de VNG, tot ver ambtelij king en bu reaucratisering. Democratische controle wordt op die „verrekijkerswerk". (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Aan de Amsterdamse universiteit is de nodige conster natie ontstaan rond de mogelijke uitreiking van een eredoctoraat aan de Leidse deurwaarder en rechtskundig adviseur Th. van der Heijden. Van der Heijden is op grond van een tientallen jaren lang redacteurschap van De Praktijkgids (het maandblad van de Nederlandse vereniging van rechtskundige adviseurs) door het College van Decanen ge schikt bevonden voor een ere doctoraat. Dit nadat het bestuur van de juridische faculteit een positieve aanbeveling had ge daan. Inmiddels zijn er bezwaren tegen Van der Heijden geuit omdat hij in De Praktijkgids 'kwetsende' artikelen over minderheden en met name over homofielen heeft geschreven. De heer Roemers, secretaris van de juridische fa culteit van de Amsterdamse uni versiteit, bevestigde vanmorgen de ontstane opwinding. Volgens hem is er inmiddels advies aan deskundigen gevraagd of het voor het faculteitsbestuur moge lijk is op de positieve aanbeve ling terug te komen. Overigens zal pas op 9 september tijdens een besloten vergadering van de faculteitsraad worden beslist of het geschrevene wel voldoende aanleiding is om, indien moge- De heer Van der Heijden wilde vanmorgen geen commentaar op de zaak geven. "Zolang die kwes tie speelt laat ik mij daar niet over uit". Wel wilde hij kwijt dat De Praktijkgids altijd heeft opengestaan voor het voeren van discussies. Van der Heijden:"Ik heb destijds, nu al weer twaalf jaar geleden, een fel artikel ge schreven tegen het wetsontwerp dat homofielen meer vrijheid zou geven. Daar zijn reacties op ge komen die ik van a tot z in het blad heb opgenomen. Dat men nu weer over dat artikel begint vind ik onbegrijpelijk". STOCKHOLM (AP) - De Zweedse filmregisseur en producent Ing- mar Bergman heeft verklaard dat hij zijn laatste filmscript heeft geschreven. "Ik heb zoveel films gemaakt, sinds 1941. en nu word ik ouder. Het maken van films is iets voor jongere mensen om na te streven aldus Bergman. Zijn laatste film zal in 1983 in München worden opgenomen en volgens de Zweed zal het een "bijzonder controversiële film" worden, waar hii verder niets over kwijt wilde. LONDBï - De Engelsen die elf jaar geleden overgingen naar het decimale stelsel, moeten nu wennen aan de liter. De oude ver trouwde "gallon" gaat verdwijnen. Vanaf vandaag zullen in Engeland op alle benzinepompen de prij zen zowel in gallons als in liters worden aangegeven. De om schakeling zal langzaam worden ingevoerd. DEN HAAG (GPD) - CDA-leider mr. A. A. M. van Agt zou vanmiddag vrijwel zeker door de koningin tot formateur van het beoogde kabinet van CDA, PvdA en D'66 worden benoemd. Informateur De Gaay Fortman adviseerde de vorstin vanmorgen in zijn eindverslag de benoeming van Van Agt. Bij Koedijk werd een demonstrant aan zijn haren van de weg gesleurd door een ME-er. Honderden jongeren probeerden daar het transport van kernafval te verhinderen. Koningin Beatrix zou vanmiddag nog de fractieleiders Lubbers, Den Uyl en Terlouw ontvangen voor een laatste advies. Terlouw en Lubbers adviseerden haar eveneens Van Agt tot formateur te benoemen. Het advies van Den Uyl was niet bekend. De Gaay Fortman zei dat het voor de hand ligt dat, waar enigszins mogelijk, de beoogde minister president ook formateur moet zijn. In dit geval kan dat „des te gemakkelijker" omdat slechts de aanstelling van de ministers nog geregeld moet worden. De ex-informateur vindt dat het beoogde kabinet op Prinsjedag „in volle rechten" aanwezig moet zijn. „Het zou absurd zijn wan neer de Troonrede nog zou wor den uitgesproken onder verant woordelijkheid van het oude ka binet", zei hij vanmorgen op zijn persconferentie. Taakverdeling De Gaay Fortman vindt dat in de definitieve formatie nog slechts het aanzoeken van de kandidaat ministers en het vaststellen van de taakverdeling tussen hen aan de orde kan komen. Hij verklaar de vanmorgen „dat tijdens de formatie geen nieuwe punten van programmatische aard aan de orde kunnen komen, met in begrip van de kernwapenproble- matiek." VELSEN (ANP/GPD) - Blokkades hebben vannacht de transporten van het radio-actief afval van Petten naar IJmuiden vertraagd. Tot ernstige ongeregeldheden kwam het alleen' bij de aankomst van het eerste convooi in het ha vengebied. Demonstranten be kogelden daar de politie, die de transporten begeleidde, met ste nen en een benzinebom. De mo biele eenheid voerde daarop en kele charges uit. Bij dit treffen raakte één agent ge wond aan het hoofd. Onder de demonstranten vielen volgens de actievoerders tenminste twee lichtgewonden. Twee demon stranten werden aangehouden wegens openlijke geweldpleging en spoedig weer vrijgelaten. Het zou voornamelijk om opgescho- Voetbalkrant De jaarlijkse voetbalkrant van het Alphens/Leidsch Dagblad is verschenen. De uitgave die veel informatie verstrekt over het amateur voetbal in de eigen regio zal dezer dagen worden bezorgd. Zonnig Zonnig, met een minimumtempera tuur van omstreeks 9 graden. Mid- dagtemperatuur omstreeks 19 gra- 3 september 1981 Zon op: 06.55. zo Maan op: 12.00 uu ten jongelui gaan, die in wezen niets met de als geweldloos aan gekondigde blokkades te maken hadden. De transporten, waarvan er van ochtend tegen acht uur vier wa ren uitgevoerd, liepen door de blokkades een vertraging op van ongeveer twee uur. Omstreeks middernacht kwamen de trans porten tussen Petten en IJmui den op gang met achttien trailers met opleggers. De bedoeling was de komende 24 uur in groepen van zes, geëscorteerd door poli tie, ongeveer 2000 met beton ge vulde vaten radio-actief afval naar IJmuiden te vervoeren. Vandaar zullen zij met het vrachtschip Louise Smits wor den overgebracht naar de Atlan tische Oceaan om daar te worden gedumpt. Vooral in de buurt van Alkmaar ondervonden de convooien hin der van demonstranten die de weg blokkeerden. Volgens de politie ging het om een groep be togers die telkens weer voor het tranmsport opdook. De ME-ers sleepten hen vervolgens steeds weer van de weg af. De demon stranten hadden al ruim van te voren aangekondigd dat zij tot de blokkades zouden overgaan. Zij zijn het niet eens met de dum ping van het afval in de oceaan omdat zij vrezen dat dit rampza lige gevolgen zal hebben voor het milieu. Burgemeester P.J. Molendijk van de gemeente Velsen zei vanoch tend dat ernaar werd gestreefd het transport voor het eind van vandaag af te handelen. De auto riteiten mikten erop dat de over slag van het afval in de Louise Smits in de loop van morgen wordt afgerond. Het zeilschip "Free" van de milieu-organisatie Greenpeace lag vandaag in de buurt van de overslagplaats om zo te protesteren tegen de dum ping in zee. Aan de blokkades deden zo'n 300 demonstranten mee, die, naar zij verklaarden, geweldloosheid bij hun actie voorop hadden staan. Let op de krant van morgen. BRADERIE NAANDiHARKT op 4 en 5 sept. a.s. Dreigbrieven aan personeel kerncentrale DODEWAARD (GPD) - Alle werknemers van de Dode- waardse kerncentrale heb ben gisteren op hun privé- adres een schrijven ontvan gen waarin zij worden gewe zen op de consequenties van hun werkzaamheden. In de niet ondertekende brief, ver zonden door de gezamenlijke anti-kernenergie-comité's. wordt de werknemers aange raden „hiermee maar snel op te houden". Woordvoerder Gerard van Wijk van de Arnhemse Instellin gen, waartoe de Gemeen schappelijke Kernenergie Centrale Nederland behoort: „Naar mijn stellige overtui ging moeten de adressen van het personeel uit het perso neelsregister zijn gelicht. Zelfs de afdelingen waar de werken, staan erop". iVel heeft hij geadviseerd dat het nieuwe kabinet in het zogenaam de „constituerende beraad", de eerste bijeenkomst van de minis ters voordat zij beëdigd zijn, de hoofdlijnen van de regerings verklaring moet vaststellen. Re den daarvoor is dat „de verschil lende overeengekomen akkoor den met overvloeien van syste matiek". Bovendien geeft dat de nieuwe ministers de kans het be reikte akkoord op hun eigen be leid toe te spitsen. Kernwapens De Gaay Fortman zei dat volgens hem de kernwapenkwestie is ge regeld. Tot het akkoord op dit punt hoort volgens hem ook de brief van PvdA-leider Den Uyl van 11 augustus, waarin deze stelt dat voor de PvdA-ministers het PvdA- program ma doorslag gevend is. En in dat programma wordt de plaatsing van kruisra ketten onder alle omstandighe den uitgesloten. De ex-informateur wees erop dat ook de oud-formateurs Kremers en Van Thijn al hebben vastge steld dat die brief bij het akkoord hoort. Die constatering is met na me door CDA-leider Van Agt nooit tegengesproken en dus is zij van kracht, vindt De Gaay Fortman. In de formatie zullen ook nog de afspraken over taakverdeling tussen de beoogde ministers van buitenlandse zaken (Van dei Stoel) en defensie (Van Mierlo, moeten worden vastgelegd. Dc andere afspraken tussen be windslieden kunnen later aan df orde komen in de speciale com missie die onder leiding van d< premier de departementale her indeling gaat voorbereiden. (Zie verder pagina 7 Van den Doel in ziekenhuis AMSTERDAM (GPD) - Hans van den Doel, hoogleraar economie aan de Universiteit van Amster dam en oud-lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, is opgeno men in het Amsterdamse Wilhel- mina Gasthuis met een hersen bloeding. Hans van den Doel baarde tijdens de afgelopen verkiezingscam pagne opzien met zijn verklaring dat het handhaven van de koop kracht voor de minima niet meer haalbaar was. In PvdA-kringen werd hem deze stellingname niet in dank afgenomen. Voor opwerking van splijtstoffen VLISSINGEN - Het Franse alu- miniumconcern Pechiney in Vlissingen-oost heeft onlangs 60 miljoen gulden moeten betalen aan de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij. Dit be drag vormde een na calculatie over de jaren '74-'80. Pechiney, de grootste afnemer van kern energie in Zeeland, heeft zich contractueel verbonden aan de PZEM voor de opwerking van splijtstoffen. Als de kosten van opwerking hoger blijken dan aanvankelijk was geraamd, moet Pechiney het resterende bedrag aanzuiveren. Volgens financieel- directeur A. Kannekens van de PZEM zijn de kosten van opwer king over de afgelopen zes jaar inderdaad hoger uitgevallen. Pe chiney heeft de navordering in middels betaald. /an de zijde van de directie van Pechiney wilde men geen com mentaar geven op de gevolgen die dit heeft voor het bedrijf. "Wij doen hierover geen mede delingen". aldus een woordvoer der van Pechiney. Volgens de PZEM-diroctie mag die energie prijs voor Pechiney niet teveel stijgen omdat anders de positie van het bedrijf gevaar komt. 28 PAGINA'S Zangeres zonder Naam "Ik ben geen dom mensje" Groen licht voorlopig regeerakkoord Portugal verder naar rechts Koophuizen met garantie Spinrag Na maandenlang ge- ojdtx confereer en gecor- ijf/frespondeer, miis-en .i'i en tenzij-en lijkt het kabinet, gedragen door CDA-PvdA-D'66. er dan toch te komen Het wordt hier met enige voorzichtigheid gezegd, want zeker in deze formatie dient men geen hei te roepen voor men over de brug is. Na de laatste schermutselingen over de zo omstreden sociaal- economische paragraaf toonden zowel Van Agt en Lubbers als Den Uyl en Tertouw zich tevre den, want ieder had weer zi|n ei gen uitleg van de gewijzigde pas sage in het programakkoord Wie de tekst er op na slaat, stuit op een plas woorden die in sterke mate hooldptjnbevorderend werkt Wordt er nu volgend |aar "keihard" 4.5 miljard bezuinigd (de onver biddelijke eis van Van Agt) of bli|ft het bedrag in het vage? Van Agt zegt met zoveel woorden dat het daar wel op neer komt en Den Uyt beween met verve dat hij alle kanten op kan. ("Er zi|n geen we zenlijk nieuwe elementen aan het akkoord toegevoegd"). In het stuk zelf worden de 4.5 miljard niet genoemd "Maarzegt Lub bers nu doodleuk, "het gaat het CDA ook met om een bepaald bedrag aan ombuigingenNa al les wat er over die 4.5 miljard is gezegd en geschreven is dat een opmerking die tranen in de ogen brengt. Het is wel duidelijk wat er is ge béurd: informateur De Gaay Fort man en CDA-onderhandelaar Lubbers hebben met opzet een hoop spinrag en sluiers aan de sociaal-economische paragraaf toegevoegd opdat het gevecht over de ware aard en hoogte van de bezuinigingen plaatsgrijpt daar waar de stnjd ook alleen maar kén worden gevoerd: in de gelederen van het nieuwe kabi net. Van Agt heeft er zich bi| neergelegd omdat hem inmiddels wel zal zi|n gebleken dat een an dere regeringscombinatie op dit moment niet mogelijk is Den Uyl was gisteren, bij de toelich ting op het akkoord, al weer aar dig bezig de zaken wat zonniger te beki|ken: het nationaal inko men stiigt volgend jaar volgens het Centraal Planbureau met twee procent en de forse koers stijging van de dollar zal de aard gasopbrengst zeer gunstig beïn vloeden. Met andere woorden: er komt wel wat ruimte om iets te ondernemen. Het kan niet anders of Van Agt heeft met grote zorg kennis genomen van Den Uyls opbeurende gepraat. En zo zal de teneur globaal wel worden in het nieuwe kabinet: de PvdA op zoek naar geld ön oplos singen voor de vele problemen waarvoor de maatschappij zich gesteld ziet en het CDA als al- remmer en bewaker van 's lands kassa, met D'66 als sussende derde Misschien is dat in de gegeven om- standigheden toch niet zón slechte combinatie, als tenminste het nu heersende grote wantrou wen tussen de partners tot drage lijke proporties kan worden terug gedrongen In dat verband li|kt het gewenst dat Van Agt als "beoogd" premier zich nu waagt aan een lettergreep die uitdruk king geeft aan zijn genoegen om de nieuwe ploeg aan te voeren. LEIDSCH DAGBLAD Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. S. v.p. bon ingevuld in een open enveloppe zonoer postzegel opsturen na.jrLeidschDagblad. Antwoordnummer lOOSO. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1