Lotteinevrij. cc ook dan DouweEgberts. Laatste woord over Uniser nog niet gevallen WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1981 JD2BDB PAGINA 19 Door Laurent Heere Reportage MOERDIJK - „Verwerking van chemische en mine rale afvalstoffen is ons vak. Wij doen dat al vele jaren tot volle tevredenheid van onze opdrachtge vers en hebben op dit speciale vakgebied een on overtroffen kennis en ervaring opgebouwd". Zo adverteert afvalverwerkingsbedrijf Uniser Hol ding BV te Moerdijk. Sinds vorige week vrijdag zitten de drie oprichters en ex-directeuren van het grootste bedrijf voor de verwerking van che misch afval in de Benelux in de cel. Justitie zegt de bewijzen te hebben dat de directieleden en een aantal medewerkers die ervaring en kennis op grote schaal hebben misbruikt. Ze hebben grotere hoeveelheden chemisch afval illegaal geloosd, valsheid in geschrifte gepleegd, mensen bedro gen, levensgevaarlijke produkten verkocht, zo meent justitie te kunnen bewijzen. Want „dit is het milieuschandaal van de geschiedenis". Mei vorig jaar begon het balletje te rollen. Afvalverwerkingsbe drijf Uniser was al vaker in verband gebraeht met milieuver vuiling, maar nog nooit zo direct als toen een grote politie macht. aangezocht door technische deskundigen, een inval deed op het Uniser-terrein. De eerste conclusies die toen naar buiten kwamen, duidden op een omvangrijk milieuschandaal. De boekhouding van Uniser en de dochtermaatschappijen Dri- solco en RTM (samen ongeveer 65 werknemers) werd in beslag genomen. Directeur M. S. (43) uit Dor drecht toen: „De hele kwestie is te herleiden tot het simpele feit dat wij nog altijd niet be schikken over een hinderwet vergunning voor het bedrijf in zijn huidige staat". Justitie in Breda, een speciaal politieteam en het ministerie van volksge zondheid en milieuhygine denkt daar heel anders over. S. is inmiddels directeur-aandeel houder af en zit 'in een politie cel in Dordrecht. De ex-direc teur suggereerde toen niet on gelukkig te zijn met een onder zoek van justitie. „Ik hoop op een volledig onderzoek dat ons ongetwijfeld van alle blaam zal zuiveren", aldus S. De Bredase officier van justitie is ervan overtuigd dat het on derzoek het tegendeel van een zuivering heeft opgeleverd. De rechtercommissaris heeft zijn vermoeden min of meer beves tigd door S. en zijn collega's F. van D. (43) uit Wateringen en G. B. (55) uit Streefkerk voorlopig vast te houden. Het begon allemaal in Krimpen aan de IJssel. De nu eveneens opgepakte G. B. ontdekte een gat in de markt. De chemische industrie van Nederland was sterk in opkomst en vrijwel nie mand leek zich aan het begin van de jaren '70 te realiseren dat de industrietak ook afval oplevert en dat in gigantische hoeveelheden, die niet als nor maal huisvuil ergens kunnen worden gestort en evenmin vei lig kunnen worden verbrand. G. B. bood het bedrijfsleven een oplossing aan met zijn ex ploitatiemaatschappij Krim pen. EMK bleek bereid alle soorten chemisch afval 'te ver werken' en voor de industrie 'veilig op te bergen'. B. heeft vanaf het opstarten van zijn bedrijf problemen ge had met de autoriteiten. Kleine problemen aanvankelijk, die al lengs groter werden. Helemaal overtuigd was men namelijk niet van zijn mededeling dat het allemaal prima werd aange pakt. Vooral het Krimpener ge meentebestuur heeft verschil lende keren grote moeilijkhe den met B. gehad. Desondanks werd B. als afvaldeskundige in brede kring erkend. Hij schop te het tot adviseur van onderne mersorganisatie VNO en van de toenmalige minister van volksgezondheid Irene Vorrink die hii adviseerde in verband met een nieuwe wetgeving op het gebied van chemische af valstoffen. Ook had B. banden met net se- mi-overheidsbedrijf Afvalver werking Rijnmond. In brede kring gold B. als een specialist, maar in de gemeente Krimpen kreeg hij het toch steeds moei lijker. Hij werd een keer ver oordeeld tot een boete van tien mille (zijn bedrijf kreeg een zelfde boete) omdat hij tachtig vaten afval illegaal had gestort. EMK verdween in 1979 omdat het bedrijf niet meer aan de ei sen van de hinderwet kon vol doen. Weliswaar is daar nooit aan voldaan, maar pas na een negental jaren bleek de ge meente bereid de duimschroe ven echt aan te draaien. EMK vertrok en liet het bedrijfster rein achter in een geweldige puinhoop. De opruimkosten van het sterk vervuilde indus trieterrein wordt geschat op driekwart miljard gulden. G. B. zette niet alles op één kaart. In Krimpen werd het steeds benauwder en hij be sloot in 1976 samen met de he- M. S. D. r bedrijf op poten te zet ten op het industrieterrein Moerdijk, ook wel ironisch Ne derlands grootste en duurste zandbak genoemd vanwege het nog steeds ontbreken van beoogde grote industrien. In 1976 kreeg opslagbedrijf Dri- solco vergunning om in Moer dijk een aantal overslagtanks te exploiteren. De Recycling Ter minal Moerdijk (RTM) kwam er ook nog bij. De directeuren M. S. en F. van D. werkten toen al samen met B. De samenwer king werd in 1979 omgezet in een fusie van die twee bedrij ven met het Krimpense bedrijf EMK. Samen vormden de he ren Uniser Holding BV. Uniser heeft zeker niet slecht geboerd in de toch tamelijk korte tijd sinds haar oprichting. Justitie noemt het het grootste verwerkingsbedrijf van che misch afval in de Benelux. Het bedrijf zelf adverteert met ex clusieve rechten voor officiële overheidsstortplaatsen in West- Duitsland. Het trio heeft fors geïnvesteerd. Tussen de zestien en twintig miljoen gulden aan installaties, opslagtanks, vrachtwagens en boten. De winst is overigens ook niet slecht geweest. De huidige Uni- ser-directeur W. Renes meent - dat als de beschuldigingen van justitie kloppen - de heren al leen al zo'n vijftien miljoen gul den zwart hebben verdiend aan het illegaal wegwerpen van 73.000 ton afval. Dat is - nog maals uitgaande van de be schuldigingen van justitie - maar een deel van de omzet die veelval pure winst moet zijn ge weest. Een goed voorbeeld van de werkwijze van Uniser is de gang van zaken rond zo'n 4000 ton vervuilde grond van olie maatschappij Chevron. De olie maatschappij zat met vervuilde grond in zijn maag en liet die ophalen door Uniser in de ver onderstelling dat de troep naar een erkende stortplaats naar Duitsland zou worden afge voerd. Chevron ontving daar voor een rekening van bijna vier ton. Uniser liet - aldus de beschuldiging - het vuil naar de gemeentelijke stortplaats van het Brabantse Bavel brengen en betaalde daar 40 mille voor. Olie Eén van de belangrijkste pijlers van zowel Uniser als EMK was de handel in afgewerkte olie. Justitie meent te kunnen be wijzen dat de Uniser-top op dracht heeft gegeven afgewerk te olie te vermengen met ge vaarlijke chemicalin en vervol gens heeft doorverkocht als normale stookolie. Enerzijds liet Uniser - in de ogen van jus titie - de leverancier betalen voor het vernietigen van afval: anderzijds mëngde het bedrijf op onverantwoorde wijze en verkocht de handel vervolgens door met alle risico's voor de gebruikers. In België zou de dood van een klein meisje verband kunnen houden met deze stookolie. Vastgesteld is dat de stookolie een kankerverwekkende stof bevatte. Als de veronderstellin gen kloppen, moeten de heren een gouden handel hebben op gezet aan de Moerdijk. Ze kun nen het trouwens niet met zijn drieën gedaan hebben. Dat is de overtuiging van zowel justi tie als de huidige directeur Re- nes. Volgens deze laatste heeft een flink deel van het personeel boter op het hoofd. „In het be drijf zitten heel wat potentiële verdachten. Het is niet moge lijk in je eentje 73.000 ton afval te laten verdwijnen", meent hij. De gearresteerden hebben ove rigens - althans twee van hen - niet meer met het bedrijf te ma ken. Hun belangen hadden ze al in mei van dit jaar verkocht. Zij het onder niet geheel duide lijke omstandigheden. Los van de justitiële aanklacht speelt op dit moment ook nog iets anders bij het afvalverwerkend be drijf. Het baart de betrokken Zwartkruis: pijn om Berger Bisschop Zwartkruis van Haar lem heeft professor dr. W. Ber ger gevraagd, de uitoefening van zijn priesterlijke (sacra mentele) functies op te schor ten. Aanleiding was een interview in het weekblad 'De Tijd', waarin Berger meedeelde, dat hij al 25 jaar, zonder gehuwd te zijn. sa menleeft met mevrouw Henriet- te Roettgering. De bisschop schrijft zijn pastores, dat hij het heel moeilijk vindt om in deze kwestie een weg te vol gen die heilzaam is voor de kerk. Immers, het interview betreft een persoonlijke situatie, en de bisschop blijft erbij, dat hij daar over geen publiek oordeel kan vellen. Deze persoonlijke situatie achten velen echter wel in strijd met de celibaatsverplichting 'zoals die voor de priesters van de latijnse kerk geldt'. "Ik kan op dit ogen blik dan ook niets anders consta teren dan dat prof. Berger is te rechtgekomen in een situatie die moeilijk verenigbaar is met de uitoefening van de sacramentele functies". Mgr. Zwartkruis erkent, dat dit hem pijn doet. Hij hoopt, dat de religieuze inspiratie en pastorale hulp van professor Berger door zijn verzoek niet worden aange tast. Volgens de bisschop hebben de verwarring en teleurstelling na de publikatie van het bewuste in terview aangetoond, hoe uiteen lopend er wordt gedacht over de beleving van celibaat en priester schap en menselijke relaties in verschillende vormen. In het interview verklaarde prof. Berger, zijn nek te willen uitste ken 'om de discussie over het ce libaat - die op gang kwam na het tweede Vatikaanse concilie weer uit het slop te halen'. Vol gens Berger - godsdienstpsy choloog aan de katholieke uni versiteit van Nijmegen en pries ter in het bisdom Haarlem - rijn er in Nederland honderden priesters die. zonder gehuwd te zijn, hun leven delen met een Prof. Berger is nu in het buiten land. Voor commentaar was hij niet bereikbaar. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Nieuwpóort kandidaat J. F. Schuitemaker Stellendam, te Rijnsburg G. K. Korporaal Krimpen aan de Lek. te Twcllo G. J. van Asselt Ooster- haule (Fr aangenomen de be noeming tot bijstand in het pas toraat te Naarden F. de Groot Muiderberg. Nederlands Gere formeerde Kerken: beroepen te Hattem-Heerde kandidaat W Janse Apeldoorn. Drs. J. Vriens (51te Dt benoemd tot economisch secre taris van het secretariaat van de rooms-katholieke kerkprovincie en tot secretaris van het econo mencollege van de Nederlandse bisdommen. Hij is nu chef van de afdeling loonstatistieken van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek te Voorburg. Funest De Stichting Oecumenische Hulp (SOH) te Utrecht zegt in haar jaarverslag, dat de beloften van overheden met betrekking tot de opvang, huisvesting en be geleiding van Vietnamezen niet worden nagekomen. SOH be treurt het ook. dat de Nederland se overheid op. volgens haar. on voldoende gronden de hulp aan Vietnam heeft opgeschort. Een verdergaande volksverhuizing uit Vietnam is funest overheidsinstanties grote zor gen, want nu is volkomen on duidelijk of het bedrijf nog wel levensvatbaar is, wiens eigen dom het is en of er in de toe komst nog ooit een verant woorde bedrijfsvorm mogelijk is. Nodig is een bedrijf als Uni ser wel, want er zijn geen ande re bedrijven met zo'n grote ca paciteit als het Moerdijkse. Onduidelijk gedoe rond de aan delen en de mogelijke verkoop van het bedrijf aan buiten staanders is aanleiding voor groot wantrouwen op dit mo ment. Een schimmenspel rond de eigendomsverhoudingen heeft de toekomst van Uniser niet zekerder gemaakt. De op richters S. en Van D. zijn mei dit jaar uitgestapt en hebben hun aandelen verkocht. Dat ge beurde op het moment dat de verkoop van het bedrijf aan het Duitse semi-staatsbedrijf GNU vrijwel zeker was, maar bij die aandelenoverdracht is een on doorzichtige manoeuvre uitge haald. Enerzijds werden de cer tificaten van die aandelen (de papieren bewijsstukken) on dergebracht in een stichting, de stichting administratiekantoor Uniser Holding te Rotterdam. Anderzijds werd het econo misch eigendom geplaatst bij een BV, later beheersmaat- schappij Rebus BV genoemd. De stichting, onder voorzitter schap van de Rotterdamse no taris mr. S. Klein, Ujkt niet meer te bestaan en is niet inge schreven in het register van de Kamer van Koophandel. Manipulatie De onduidelijke manipulaties rond die stichting en BV zijn aanleiding geweest voor de Duitsers om hun koopovereen komst weer te breken. Een tij delijke directeur bij Uniser jhr. mr. Reuchlin heeft de Duitsers gewaarschuwd voor allerlei valkuilen die blijkbaar gegra ven waren om te voorkomen dat de ex-aandeelhouders te maken kregen met schade claims van allerlei kanten. Reuchlin, per 1 mei benoemd op verzoek van de Duitsers, trok zich half juni terug uit het bedrijf. Hij werd opgevolgd door B. van der Pool uit Steen bergen die er (onbewust?) voor gezorgd heeft dat het bedrijf nu op de rand van de afgrond ba lanceert. Van der Pool kreeg er begin de ze maand lucht van dat de Duit se onderhandelaar de onder handelingen over de definitie ve overname op een laag pitje hadden gezet. Samen met het Nederlandse concern Van Om meren 'studeren' ze nu op de mogelykheid om de installaties van Uniser over te nemen. Het bedrijf draaide toen nauwelijks meer omdat er geen vergunnin gen waren. Toezeggingen van de Klundertse burgemeester B. van Wou we dat er ondanks het ontbreken van geldige papie ren gewerkt kon worden, wer den ingetrokken omdat de burgmeester geen vertrouwen had in Van der Pool. Gevolg: de inkomsten daalden dramatisch en Van der Pool wilde by de rechtbank uitstel van betaling vragen. Dat was tegen de zin van de ei genaar Rebus BV. vertegen woordigd door Wim Renes. de huidige directeur. Renes schor ste Van der Pool en probeerde eerst nog twee staffunctionaris sen op de directeursstoel te zet ten. Dat mislukte onder druk van het overige personeel. Hy werd zelf directeur, maar liet de bedrijfsleiding over aan twee mensen: J. L. (35) uit Krimpen en J. S. (45) eveneens uit Krim pen. Beiden zyn tegelijkertijd met de ex-directeuren door de politie opgepakt. S. kwam door Renes voor het eerst sinds juni weer in het bedryf, want tyde- lyk directeur Reuchlin had hem geschorst. S. en L. worden door justitie evenzeer verdacht als de ex-directeuren-aandeel- houders. Het wegvallen van de dagelykse leiding van het be drijf plaatst Renes voor een probleem. Maar dat is misschien nog niet zo groot als het probleem van de faillissementsaanvragen. De ene aanvraag na de andere wordt by de rechtbank in Bre da ingediend en daarmee lykt het lot van Umser bezegeld En dat hoopt het personeel van harte. Personeelsleden wensen de benoeming van een curator die orde op zaken komt stellen. Het personeel lykt zich nu vast te klampen aan de Industrie bond FNV. de eerste instantie die zich met de belangen van die mensen bezighoudt en die Renes behoorlijk de voet dwars probeert te zetten. Volgens de vakbond is het per soneel doodsbang van Renes. Onzin. zo valt uit Renes' woor den te horen. Het personeel is dan wel onzeker op dit moment „maar niet de sociale onzeker heid maar de angst van justitie veroorzaakt die onrust". Met dit alles loopt de gemeente Klundert nu het risico met de afvalberg te worden opgeza deld. Het laatste woord in de Uniser-affaire is nog niet ge sproken. ADVERTENTIE land. Hulp a s de de volksverhui- che redenen te stoppen. Via de Wereldraad van Kerken is de Stichting Oecumenische Hulp nauw betrokken bij huma nitaire en landbouwkundige hulp aan Vietnam. SOH meent. dat Nederland gastvrij moet zijn voor vluchtelingen, waar zij ook vandaan komen. Maar de tijd van volksverhuizingen als gevolg van economische ellende lijkt, volgens SOH. voorbij. e aartsbisschop van Canterbu ry, dr. Robert Runcie. moet al les doen om een oplossing te vinden voor de hongerstakin gen in Noord-Ierland. Acht ang- likaanse theologen in het bis dom Manchester hebben hem dat per brief laten weten. Er moet in Groot-Brittannie een nieuwe kijk op de Noordierse si tuatie komen, vinden de brief schrijvers. "Het is onduldbaar, dat men lijdzaam de volgende dode als gevolg van hongersta king afwacht". Overigens verzekeren de theolo gen hun aartsbisschop, dat hun appél geen rechtvaardiging van de IR A-activiteiten inhoudt. irru•kathol eke theoloog dr Hans Kung (53) heeft een hoogle raarschap aangeboden gekregen van de universiteit ran Michi gan (Ver. Staten i. Hij is nu ver bonden aan het oecumenisch in stituut van de universiteit van Tubingen. West-Duitsland. Kung die van de paus geen theologie meer mag doceren omdat hij en kele rooms-katholieke dogma's in twijfel trekt gaat in het najaar naar de Ver.Staten om als gast hoogleraar colleges te geven Dan zal hij met functionarissen ook over een eventueel hoogleraar schap praten.^Hij wil nu geen toezeggingen doen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19