TOKO PASAR Opel Ascona vernieuwd znm TOKO PASAR Breestraat 17 Karate Bob doet boekje open samengesteld door Koos Post Renault werkt aan zuinig project nieuw op de Breestraat 17 LEIDEN 9,95 9,95 11,95 2,50 9,95 1,75 11,50 Leiden 071-H9923 (tijdelijk). WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1981 PAGINA 17 fc^ÖT.- fp* ■fTV, Ford verbetert Granada-serie Opel Ascona is een vergrote Kadett met voor wielaandrijving. De wagen komt volgende week op de markt. Er is keus mogelijk uit vier motoren: drie ver schillende benzineversies en een diesel. Ford heeft de gehele Granada- serie grondig onder handen genomen en bovendien uit gebreid met een zuiniger 1,6 motorversie. Maar eerst de Opel Ascona. Het nieuws van zijn komst was al lang uitgelekt. Daardoor ont stond er een fikse rem op de verkoop. Talrijke dealers pro beren nu nog met aantrekke lijke prijsjes de oude voorra den te slijten. Opel wijt daaraan ook voor een groot deel de teruggang in de verkoopcijfers. Het lijkt mij echter een beetje te simpel het feit dat er alleen al in Ne derland in het eerste halfjaar tienduizend Opeis minder werden verkocht geheel op de vernieuwing van de Asco na te schuiven. Maar het zal er ongetwijfeld toe hebben bijgedragen, dat wel. In elk geval is men bij Opel ui terst hoopvol gestemd nu de totaal vernieuwde Ascona in de showrooms is verschenen. Want de concurrentie heeft ook niet stil gezeten. Volks wagen bijvoorbeeld komt de ze maand met flink wat nieuwtjes naar de autoshow in Frankfort: een Golf-turbo- diesel, een tweede generatie van de Polo en een nieuwe Santana. die een regelrechte concurrent voor de Ascona gaat worden. En dat terwijl de aangekondigde kleine Opel op zijn vroegst pas vol gend jaar in Spanje van de band komt. Ford, vlaggeschip: Granada 2,8 injectie Opel loopt derhalve wat achter. Daar staat tegenover dat de vernieuwde Ascona weer zo'n auto is geworden waarin iedereen zich onmiddellijk zal thuisvoelen. De aandrij ving is weliswaar van'achte- ren naar voren verhuisd maar het is toch een echte Opel ge bleven waarin men de groot ste gemene deler van de pu blieke smaak nadrukkelijk tegenkomt. Men kan bij de aankoop kiezen uit vier motoren: 1,3 liter 60 pk, 1.6 liter 75 pk, 1.6 liter 90 pk en een diesel van 1.6 liter 55 pk. Later komt er een zwaardere versie uit en één met inspuitmotor. Opvallend is de verschijning van het z.g. "hatchback-mo del" in de serie, een vijfdeurs derhalve. Maar men kan ook de voorkeur geven aan een normaal kofferbak-model met twee of vier deuren. Door de vóorwielaandrijving hebben de constructeurs bin nenin vooral beenruimte kunnen winnen. De uitrus ting is uiterst compleet. (Wat dat betreft hebben de Japan ners kennelijk school ge maakt!) De rij-eigenschappen deden bij de eerste kennis making erg prettig aan maar daar kom ik nog wel eens uit voeriger op terug. De goedkoopste versie kost bij na 19,5 mille, voor een vijf deurs met een 1,6 liter S moet men al bijna 22 mille neertel len. Ford Ford heeft de Fiesta-serie uit gebreid met een XR 2 met een motor van 1.6 liter. De stoelen uit de Escort XR3 zit ten erin. Ook in de andere series zijn wij zigingen doorgevoerd maar die in de Granada-serie zijn het opvallendst. De verbeteringen hebben be trekking op de vering, de stoelen, het dashboard, de ge luidsisolatie, de ventilatie, de buitenspiegels en contactloze ontstekingen op de 1,6- en 2- liter motoren. Het vlagge schip is nu de Granada 2,8 in jectie. De bovenste auto op de foto is een gewone Renault 18, Daaronder: de zogenaamde Renault E.V.E. Dat staat voor 'Elementen voor een Voertuig dat Economisch is". Het is een rijdend laboratorium dat inde praktijk heeft bewezen met tien procent minder brandstof toe te kunnen dan de veel kleinere en lichtere Renault 5. De staatsfabriek Renault sloot in juli 1979 een overeenkomst met het Franse bureau voor Energiebesparing. Als uit vloeisel van deze overeen komst zette het ontwikke lingsbureau van Renault dit experimetele voertuig in el kaar. Dezer dagen werd het in de Technische Hogeschool van Eindhoven aan de Neder landse autopers getoond. Dit ondanks het feit dat het zoge naamde E.V.E.-.project nog pas halverwege is. Maar de eerste tests hebben ruimschoots aan de verwach tingen voldaan. Vooral waar het de brandstofverbruiken be treft. Bij een constante snel heid van 90 kilometer per uur werd 1 op 24,4 gemeten. Ook in de stad leek de wagen erg zuinig: 1 op 15,1. Cijfers die tientallen procenten gunsti ger zijn dan die van gelijk waardige middenklassers. Dat is in de eerste plaats te dan ken aan de aërodynamica. Bij de E.V.E. werd een lucht- weerstandscoeffïciênt bereikt van 0.239. En dat iseen waar de die aanmerkelijk lager ligt dan het thans bereikte gemid delde van 0.42 van de Europe se auto-industrie. Voorts werden motor en trans missie van de E.V.E. aange past aan de huidige nj-om- 99 standigheden, onder meer door toepassing van de mo dernste elektronische ontste king en het gebruik van een technisch vooruitstrevende automatische overbrenging. Men heeft bewust met gezocht naar extreme methodieken maar een keuze gemaakt uit nu reeds bestaande technie ken. Produktienjp en...be taalbaar Daarom werd ook gekozen voor de motor die in precies dezelf de vorm ook voorkomt in de Renault 5 TL. Er werden met opzet geen wijzigingen aangebracht om het effect ran de elektronische ontste king goed te kunnen meten. Het E.V.E.-laboratorium is een zuiver testvoertuig. Het zal zo niet tn produktie komen. Het werd ontworpen met het doel industriële en technische op lossingen te vinden die een voudig in de praktijk kunnen worden toegepast. In de toekomst zullen de tests worden voortgezet in een zo geheten E.V.E.Programma waarbij dan uitgebreid de motortechniek met verbeterde verbrandingskamers aan bod zal komen alsmede ver schillende typen transmissie Een van die transmissies zal zelfs in staat zijn om bij het afremmen weer energie op te wekken... De snel stijgende brandstof prijzen maken dat de ver diensten van een auto met dieselmotor het nadrukke- lijkste in zijn verbruik wordt gemeten. Dat ligt voor de hand. Immers, de diesel kost meer in aan schaffing, in verzekering en in de belasting. Die hogere kosten moet men zien terug te winnen uit het lagere ver bruik. Met een prijs van meer dan 1.80 voor een liter benzine moet men al over een redelijk zuinig autootje beschikken of erg netjes rijden om beneden de vijftien cent per kilometer te blijven. Gemiddeld dan wel te verstaan. De autofabrikanten gooche len vandaag de dag graag met fantastische verbruikscijfers maar die gelden doorgaans alleen bij een constante snel heid van zo'n negentig kilo meter per uur. En wie kan dat in de dagelijks praktijk op de weg waarmaken? Het gaat om het gewone alle daagse gebruik. Afwisselend op de snelweg en in de stad. Een verbruik dat «fitijd hoger ligt dan dat onder de ideale omstandigheden die de fabri kant voorschotelt. De Datsun Bluebird 2.0 GL die sel, die ik een tijdje ter be schikking heb gehad kwam echter gemiddeld dicht in de buurt van de één op vijftien. De ene keer was de score bij de dieselpomp wat hoger, de andere keer iets lager. En dat heel normaal rijdend. Wanneer ik dan voor het gemak de literprijs van dieselolie op 1.20 stel dan leert een lagere schoolsommetje dat zo'n die sel maar acht cent brandstof per kilometer gebruikt. Dat is slechts iets meer dan de helft van die bovengenoemde ben zinewagen. Dat zegt op zichzelf nog niets. De hogere kosten in aan schaffing. verzekering en be lasting staan daar tegenover. Slechts het kilometrage kan bepalen of men er goed aan doet in zo'n diesel te stappen. De Datsun Bluebird diesel waarover ik spreek kost ƒ.24.495. Een vergelijkbare benzineversie kost nog geen 21 mille. Een verschil dat er niet om liegt. Vele jaren geleden heeft Dat sun ook al een diesel gehad. De Cedric diesel. Die was maar een kort leven bescho ren wegens gebrek aan suc ces. De Bluebird is derhalve een terugkeer op een nu snel groeiende markt. Nissan de fabrikant van de Datsuns heeft de dieselmo tor die in de Bluebird is ge plaatst zelf ontwikkeld uit de benzinemotor. De construc teurs hebben er een soepele, glad lopende krachtbron van gemaakt die zonder veel "stemverheffing" zijn werk doet. Het is geen krachtpatser zoals men af en toe in dieselland kan tegenkomen. Vooral sommige turbo's doen de be stuurder volledige vergeten dat zij een dieselmotor dirige- Datsun heeft de voorkeur gege ven aan een rustige twee-li termotor die niet zulke spec taculaire prestaties produ ceert maar wel rustig en pro bleemloos levert wat wordt verlangd. Natuurlijk, de acceleratie is be duidend minder dan bij de Bluebirds met benzinemotor en de topsnelheid ligt wezen lijk lager. Pas na lang aan dringen krijgt men de naald van de snelheidsmeter in de buurt van de 150. Maar dat is dan nog altijd hoger dan vol gens het boekje mogelijk is want de fabrikant geeft aan dat de wagen nauwelijks sneller dan 140 kilometer per uur gaat. Misschien heeft de koper van zo'n diesel daar ook geen be hoefte aan. Het duurt altijd even voor men zich heeft overgeschakeld, zich heeft ingesteld op de lagere eisen die men aan die diesel kan stellen. Die is nu eenmaal wat minder snel en wat minder fel. Maar als men daar aan is gewend rijdt het heerlijk rus tig. prettig comfortabel en ui terst ontspannen. Zoals men zich wellicht zal her inneren heeft Datsun met de Bluebird de aanval op de middenklasse heropend. De Japanners zijn vooral goed vertegenwoordigd in de klas se van de kleine karretjes. Daar hebben zij het grote succes geboekt en daar heb ben zij de grondslag kunnen leggen voor hun overweldi gend verkoopsucces. De stijgende arbeidskosten in Japan, de door de oplopende energieprijzen hogere trans portkosten en vooral de om hoog geschoten koers van de yen hebben de groei in de Ja panse verkopen enigszins tot staan gebracht. Inmiddels ontplooien de Japanners al driftig activiteiten op voor hen nieuwe terreinen. Denk aan de kleine bestelwagens waarmee nagenoeg alle Ja panse merken op de prop pen zijn gekomen. En Datsun b.v. windt er geen doekjes om dat men het als nog in de middenklasse wil proberen. In het verleden heeft het merk daar ondanks fanatieke pogingen geen ech te doorbraken kunnen force ren. Kortgeleden is met de komst van de Bluebird een nieuw ofTensief ingezet. Een Europees aandoend model zonder de overdaad die de Ja panse auto's van weleer ken merkten. Maar wel weer zeer compleet. Ik heb daar al op gewezen toen de Bluebird zijn opwachting maakte op de Nederlandse markt. De eerste verkopen waren overweldigend maar daarna is er een stabilisering gekomen in de verkoopgetal len. Men zoekt nu verstevi ging van die positie onder meer door de later gekomen diesel. De Bluebird is een goed zitten de, gemakkelijk te hanteren wagen. Rondom onafhanke lijk geveerd. Met aandrijving op de achterwielen. Er kle ven een paar bezwaren aan. Zo is bg hogere snelheden de besturing soms aan de vage kant. maar degenen die zich de dieselmentaliteit hebben eigen gemaakt zullen daar weinig last van hebben. Voorts is de draaicirkel nogal royaal, wat het manoeuvre ren niet altijd even gemakke lijk maakt. En er zullen ook mensen zijn die de aandrijving op de ach terwielen niet zo zien zitten. Die voorwielaandrijving pre fereren. waaraan ook steeds meer fabrikanten de voor keur geven. Datsun trouwens ook. Zoals ge meld komt binnen afzienbare tijd de Datsun Stanza op de markt. Weer een middenklas ser. maar met vóorwielaan drijving. Het wordt de laatste Datsun. Daarna gaan alle auto's die Nissan maakt ook inderdaad Nissan heten... Alle Indonesische specialiteiten-gerechten welke wij in ons restaurant te 's Gravenhage koken, kunt u vanaf DONDER DAG 3 sept. a.s. halen, zowel koud als warm. Tevens heb ben wij diverse belegde broodjes met Indische vleesge rechten en broodjes vis, zoals paling, garnalen, haring enz. WEEKAANBIEDING DADAR TOMPUL (Indische Foeyong hai) met rijst en atjar IKAN BALI (vis in pikante saus) met sajoer en rijst NASI RAMES (witte rijst met groenten en twee vleesgerechten) (meerprijs met nasi goreng) AJAM RITJA (kip in pikante saus) met rijst en groente naar keuze LOEMPIA ORIENTAL (vulling van kip, taugé) BABI PANGGANG (gegrileerd mager varkensvlees met rijst en atjar U kunt bij uw bestelling uw voorkeur uitspreken voor meer ot minder Diplomatieke rel rond Joegoslavische "agent" door Hans Geleijnse DEN HAAG (GPD) - Met een. naar het zich laat aanzien, diplomatie ke rel in zakformaat, is gisteren in Den Haag het boek „Geheim agent van Tito" gepresenteerd. Auteur is de 33-jarige Joegoslaaf Slobodan Mitric, alias Karate Bob, die in de strafinrichting Es- serheem-Veenhuizen het laatste deel uitzit van de dertien jaar cel straf die hij kreeg opgelegd we gens moord op drie landgenoten op Tweede kerstdag 1973. Een curieuze man, deze Bob. En hij beleeft bij de Joegoslavische geheime dienst en in Nederland se gevangenissen curieuze avon turen. Voor de Joegoslavische ambassade in Den Haag reden genoeg om bij het ministerie van justitie te informeren of dat wel allemaal kan, een boek met deze politieke lading schrijven en uit geven. Justitie verwijst naar de in Neder land geldende wetten die de vrij heid van meningsuiting en druk pers garanderen. Een officieel protest blgfl uit. al zegt een woordvoerder van de ambassade wel dat de publicatie „de be staande goede betrekkingen tus sen Nederland en Joegoslavië zou kunnen schaden". Eerst moet het boek echter gelezen worden. Werkelijkheid en fictie zgn voor buitenstaanders in de zaak Kara- te-Bob nauwelijks te scheiden. Onomstotelijk staat vast dat hij karate-expert is en voormalig „li quidatie-agent" van de Joegosla vische geheime dienst UDBA die overal ter wereld actief is in het uitschakelen van (voornamelijk Servo-kroatische) politiek actie ve ballingen. Hij deserteert in 1973 na te hebben geweigerd Vlado Dapcevic, uitgeweken sta linistisch rivaal van Joegoslaviès Vader des Vaderlands, maar schalk Tito „om te leggen". In Amsterdam wordt op hem ge schoten. Een dag later neemt hij (in paniek?) wraak: in een Joego- slavisch café stelt hij een voor hem verdachte landgenoot met een karateklap buiten gevecht en schiet hem vervolgens door het hoofd. Even later worden op straat twee andere Joegoslaven door hem doodgeschoten. Alle drie hebben het voor Mitnc als „geheime agenten van Tito" op zijn leven gemunt. Maar later blijkt dat de drie niets met gehei- me-dienstactiviteiten hebben uit te staan. Aanvankelijk wordt de zaak door de jusititiele autoriteiten als een bendeoorlog van Joegoslavische criminelen beschouwd. Bob krijgt 18 jaar. Maar de dossiers gaan in 1976 weer open en volgt een nieuw proces. Het politieke aspect van de dramatische ge beurtenissen in Amsterdam wordt nu wel in de overwevm. gen betrokken en Mitric' straf wordt teruggebracht tot 13 jaar. Veel vrijheid In de gevangenis zit Bob niet stil. Dat kan ook makkelijk, want hij krijgt opmerkelijk veel vrijheid van de gevangenisdirectie. In het Scheveningse Penitentiair Selec tie Centrum wordt hg in de gele genheid gesteld zijn rgbewgs te halen, waarna hg zich per tweede hands aangeschafte Mercedes op geregeld toegekende verlofda gen naar vrienden en relaties spoedt Een huwelgksadvertentie in een landelijke krant bezorgt hem. al thans volgens het boek. een stoet gewillige vrouwspersonen, waar mee in de geneflgk ingerichte cel uitvoerig de liefde wordt be dreven Als via het inmiddels op geheven weekblad Extra wordt gemeld dat Bob een (sexuele) verhouding heeft met de ad junct-directrice van het Centrum is de maat klaarblijkelgk vol. Hij wordt overgeplaatst naar het huis van bewaring in Maastricht en later via de Van Mesdagkli- niek naar Esserheem-Veenhui- Vreemd genoeg hebben deze ont hullingen niet geleid tot proces sen wegens smaad. Ook in het gisteren gepre entm-rdt t verhaalt Mitnc uitvoerig over zgn relatie met de directrice (in middels adjunct-directrice van het Scheveningse Huis van Be waring) en beschuldigt haar en een wetenschappelijk medewer ker van de Leidse Universiteit ervan „agenten van de BVD" te zijn. Beiden waren gisteravond niet bereikbaar voor common laar. Volgens Joop van den Bergh, ad junct-directeur van uitgeverij Sa murai in Den Haag. zgn de in het boek vermelde feiten voor 99 procent juist. Samurai, dat al eer der Mitnc' „Grote Karate Boek uitgaf en gespecialiseerd is m vechtsportpublicaües. heeft het allemaal zelf, in binnen- en bui tenland. gecheckt. Hoe. dat is het geheim van de smid, maakt Van den Bergh duidelgk En hg ver telt er, lichtelgk gniffelend bg. dat de omslagfoto (Mitnc met re volver in de hand. blote meid m de armen met op de achtergrond een portret van Tito) met mede weten van justitie buiten de ge- vangems is gemaakt. Hoe dat dan weer te rgmen is met zgn bewenng dat de Binnen landse Veiligheids Dienst publi catie van het manuscript zes jaar heeft tegengehouden, blgft duis ter. Bob zelf kan het niet vertel len. Hij wilde wel naar de pers conferentie m Den Haag komen, maar kreeg geen toestemming van de gevangenisdirectie. „Niks buitengewoons", zegt de woord voerder van jusitiüe. „dat is een algemene regel en daar worden geen uitzonderingen op ge maakt".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17