Dsploma Ann Smith stunt als eerste in Flushing Meadow Nieuwe aanpak moet korfbalclubs injecteren Roodenburg houdt RBB goed bij: 2-2 Paul Hoogenboom: studie gaat voor P/Leiden 'Emigratie van vrouw en zoon Kortsjnoi nabij' BUURTFEEST en BRAUERIE NOORDERKWARTIER WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1981 Met zege op Dianne Fromlioltz FLUSHING MEADOW - De honderste editie van het toernooi om de open Amerikaanse tennistitels, dat op de betonbanen in Flushing Meadow wordt gehouden, kende voor Jimmy Connors en Ivan Lendl een gemakkelijk begin. De nummers vier en drie van de plaatsingslijst bereikten zonder veel inspanningen de tweede ronde. mm i I -• Jimmy Connors. "T uinman" van Wimbledon stapt op LONDEN (ANP) - De 'All Eng land Lawn tennisclub", waar elk jaar het Wimbledontoer- nooi wordt gehouden, is één van zijn belangrijkste mede werkers kwijtgeraakt. Jack Yardley, de verantwoordelij ke 'tuinman' voor het onder houd van het 'heilige gras', is gisteren na vijf jaar uit het ambt getreden. De 62-jarige Brit was wegens klachten van topspelers over de slechte kwaliteit van de grasbanen dermate in zijn eer gekrenkt, dat hij besloot tot vervroegd pensioen. Wimbledonkampioen John McEnroe en ook Martina Na- vratilova hadden het slechte stuiteren van de bal en de ka le plekken op de grasbaan be kritiseerd. Na een protest van de spelers mochten op baan twee na een week al geen en kelspelen meer plaatshebben. Als opvolger van Yardley, die 32 jaar lang lid is geweest van de beroemde club, wordt David Klimpton genoemd. Klimpton is .de onderhouds- man van het naast Wiinble- don gelegen Queens Ciub- park. De grasbanen van Queens worden als de beste ter wereld gezien. De Amerikaan versloeg de Brit John Lloyd. Hij gunde de echt genoot van Chris Evert, met wie Connors vroeger verloofd is ge weest, slechts twee games: 6-0 6-0 6-2. Lendl, de Tsjechoslo- waak die twee maanden gelden op dezelfde banen John McEn roe had verslagen tijdens de strijd om de Davisbeker, behaal de een regelmatige overwinning op de Zweed Hans Simonsson: 6-2 6-2 6-2. Thierry Tulasne, de Franse belofte, bevestigde zijn matige vorm van de laatste weken. Hij verloor in vier sets van de Amerikaan Dick Stockton 4-6, 6-3, 4-6, 4-6. De enige verrassing bij de dames kwam op naam van de Ameri kaanse Ann Smith. Zij behoort tot het 'leger' Amerikaanse speelsters van middelmatige klasse, dat ineens voor een supri- se kan zorgen. In de eerste ronde van Flushing Meadow was de als zestiende geplaatste Dianne Fromholtz uit Australië het slachtoffer. Smith zette haar ge decideerd opzij: 6-3 6-3. De uitslagen: Herenenkelspel, eer ste ronde: Jimmy Connors (Vst)- John Lloyd (Gbr) 6-0. 6-0, 6-2, Tom Gullikson (Vst)-Dominique Bedel (Fra) 6—1. 6—4, 6—4, Mark Edmondson (Aus)-Ivan Dupas- quier (Zwi) 6-3, 6-2, 6-1, Ivan Lendl (Tsj)-Hans Simonsson (Zwe) 6-2, 6—2, 6—2, Christophe Roger-Vasselin (Fra)-Andy Kohl- berg (Vst) 7-5, 6-4, 6-4, Ra- mesh Krishnan (Ind)-Per Hjert- quist (Zwe) 6-1, 6-1, 6-3, Peter McNamara (Aus)-John Fitzge rald (Aus) 7-6. 2-6, 6-3. 6-3, Dick Stockton (Vst)-Thierry Tu lasne (Fra) 6-4, 3-6, 6-4, 6-4. Damesenkelspel, eerste ronde: Ann Smith (Vst)-Dianne From holtz (Aus) 6-3, 6-3, Wendy Turnbull (Aus)-Zina Garrison (Vst) 3—6, 6—3,6-2, Tracy Austin (Vst)-Anne Hobbs (Gbr) 6-1, 6-2. Glynis Coles (Gbr)-Sheila Mclnerney (Vst) 6-3, 6-0, Jean ne Duvall (Vst)-Stacy Margolin (Vst) 3-6. 6-4. 6-0. Peanut Louie (Vst)-Debby Jevans (Gbr) 6-2, 6-0. De Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond (KNLTB) heeft gis teren de ploegen bekend ge maakt. die Nederland bij ver schillende interlands zullen ver- tegenwooridgen. De selectie voor de belangrijkste wedstrijd van de komende tijd, de Davis- cupstrijd tegen Sowjet-Unie kent geen verrassingen. Tom Ok- ker werd bereid gevonden het 35-plus-circuit, dat hij momen teel in de Verenigde Staten af werkt, af te breken en mee te gaan met het Nederlandse team voor de Europese zonefinale op 17. 18 en 19 september in Joer- mala. De Nederlandse ploeg voor 'Joer- mala' ziet er als volgt uit: Louk Sanders, Eric Wilborts, Tom Ok- ker en Marc Albert. Aanvoerder is Fred Hemmes. De ploeg voor de Federation-cup- strijd. die in november in Tokio wordt gehouden, is ook samen gesteld. De volgende dames gaan met bondscoach Fred Hemmes mee naar Japan: Marianne van de Torre, Elly Vessies. Marcella Mesker en Nanette Schutte. Als voorbereiding op die Federation- cupwedstrijden wordt in Hong kong een Grand Prix-toernooi gespeeld. Op zaterdag 12 en zondag 13 sep-- tember tenslotte wordt in Duin- bergen-Knokke (België) de ten- nisinterland België-Nederland gespeeld. Vorig jaar kon deze wedstrijd niet worden gespeeld, doch dit jaar wordt de ruim ze ventig jaar oude traditie voortge zet. De Nederlandse ploeg voor die in terland bestaat uit: dames: Na nette Schutte, Marianne van de Torre, Elly Vessies, Alice Lem- beck en Yvette Flu. Heren: Louk Sanders, Eric Wil borts, Marc Albert, Rob Hak, Re- né Broers, Martin Koek, Rob Mentinck, Theo Gorter en Ton Sie. LEIDEN - Roodenburg leverde gisteravond een goede pres tatie door Rijns burg se Boys in een oefenduel een 2-2 ge lijkspel af te dwingen. RBB - Roodenburg 2-2 Ex-FC Amsterdam-speler Rob Gillisen zette RBB in het eer ste part op voorsprong, door te profiteren van een fout in de Leidse opbouw. Ronald Jansen zorgde er even later via een fraaie goal voor dat Roodenburg op gelijke hoog te kwam. Na de pauze nam opnieuw de thuisclub een voorsprong. Uit een voorzet van Ruud v.d. Voort, die z'n eerste volledige wedstrijd speelde, scoorde Peter Hoge- woning. Roodenburg-mid- denvelder Peter Ciere schonk zijn ploeg even later de deling. Wil Groenendijk kreeg voor RBB twee goede mogelijkheden, maar de voetballer wist niet tot scoren te komen. Bij RBB ontbra ken Ton Arroyo (werk). Piet Haasnoot (wegens ziekte) en Henk Merbis (blessure). Uit blinker van het duel was de Leidse doelman Sjaak Nie- vaart. RCL - Excelsior 1-0 Erik van Doeselaar mocht zich na afloop als matchwinnaar laten- uitroepen, voor zover daar in een oefenduel dan sprake van mag zijn. Uit één van de vele kansen die RCL kreeg geboden, bepaalde de Leidse geschiedenis student voor rust zijn keus. In het eer ste part draaide de De Waard- formatie stroef, maar na de pauze werden de jeugdige Rotterdammers bij vlagen weggespeeld. Alleen de tref fers bleven uit. Blauw Zwart - Laakkwartier 6-1 "Deze oefenwedstrijd geeft me vertrouwen voor de toe komst". aldus Blauw Zwart trainer Roel Timmer na de ruime overwinning van zijn elftal op de Haagse vier deklasser. De Wassenaarders speelden opnieuw een goede partij en bekroonden dat ook met doelpunten. Ruud v.d. Velde (3x), Cees van Leeu wen en Ed Ruigrok schoten hun ploeg naar het halve do zijn. ARC - Noordwijk 1-1 Achthonderd toeschouwers za gen Noordwijk gisteravond met 1-4 van ARC winnen. In de eerste helft kon de Al- phense derde klasser het klasseverschil nog overbrug gen. Toen was er sprake van een gelijkopgaandc wed strijd. waarin beide ploegen een strafschop onthouden werd. Gescoord werd er toen nog niet. maar pal na de rust zette John van Dijk Noord wijk op voorsprong. John Manuputty en Siem van Beveren bouwden de marge uit tot 0-3 in een fase dat Noordwijk het treffen volle dig onder controle had gekre gen. De kustbewoners legden toen duidelijk meer snelheid in hun acties. ARC kwam vervolgens iets terug, doel puntte via Frits van Geen te gen (1-3) en zag Gerard Ge sman tegen de lat schieten. De eindstand werd op 1-4 be paald tien ARC's laatste man Henny van Duin een inzet van John van Dyk in eigen doel gleed. Be Fair - Feyenoord Be Fair verloor in Waddtnx- veen met 1-0 van het C-elftal van Feyenoord. Ook hier achthonderd kijkers, die een aantrekkelijke duel met tech nisch goed voetbal kregen voorgeschoteld. Na een half uur schoot Paul van der Blom de winnende treffer m. Karei Bouwens werd uitblin ker aan Feyenoord-zijde en Wim Bron en Wim den Bes ten speelden zich bij tweede klasser Be Fair m de kijker. Bodegraven - Wageningen In Bodegraven zegevierde eer ste divisionist Wageningen met 2-4 over zondag derde klasser Bodegraven. Halver wege hadden de Wagenin- gers een 2-3 voorsprong. Het werd snel 0-3. waarna Bode graven door doelpunten van Rein Goudkuil en Rmo Both terugkeerde in de wedstrijd. Voor veel toeschouwers scoorden Ben Rietveld (2x>. Kees van der Berg en Her man den Haag voor Wagenin gen TAW en Rodha deel den de punten in hun vriend schappelijke wedstrud. Rod ha nam een voorsprong, die Toon van Kessel na rust on gedaan maakte. LEIDEN - Parker Leiden zal m het aanstaande basket bal seizoen geen gebruik kunnen maken van de diensten van Paul Hoogen boom. De in Amerika wonende Nederlander heeft de leiding van de Leidse club laten weten zijn studie te laten prevaleren. Hoo genboom. de student en forward van de Colgate University die de afgelopen twee weken op proef was bij Leiden, heeft toegezegd volgend seizoen wèl te zullen ko- Om de smalle selectie uit te brei den moet Leiden nu andermaal op zoek naar een Nederlander. Omdat in eigen land de over schrijvingstermijn gesloten is. moet de speurtocht opnieuw el ders worden uitgevoerd Het aangewezen terrein is de VS. "maar de kans dat we daar nog een pure Nederlander vinden, is minimaal", weet manager Frans van Egmond. "Hoogenboom was wat dat betreft al een lot uit een loterij, een speld gevonden in een hooiberg. Nog eens zo ie mand vinden, zal zeer moeilijk zijn. Fopma zou een kandidaat kunnen zijn, maar coach Boot wil hem niet en bovendien zal hij wel erg veel geld vragen. Alleen als we echt niemand anders kun nen vinden, zullen we hem bena deren. want er moet gewoon ie mand by komen. De basis is op dit moment te smal". Ook met die "smalle' selectie was Leiden gisteravond overigens te sterk voor Verviers. In de Vijf Meihal won het team van Boot het tweede oefenduel tegen die tegenstander met 82-49. in een zelfde type wedstrijd als de voor gaande (waarin Leiden met 101- 85 had gezegevierd). Dat hield dus in dat Leiden veel "keek" en bleef proberen de lange mensen onder het bord te brengen. Dat lukte aardig. Vooral Dave Dow ney was op schot. Hy scoorde 23 punten en werd daarmee topsco rer voor Plaat (20) en Puidokas (18). Downey heeft zich intussen al laten kennen als een belangrij ke aanwinst voor Leiden. Hij is niet de rebounder die hij heette te zijn, maar hij is wel constant en werkt goed voor het team. Veel trainerswisselingen bij Leidse verenigingen LEIDEN - In het weekend van 5 en 6 september barst in de vader landse sportwereld het korfbal- gebeuren weer los. De voorberei dingen op de nieuwe veldkorf- Leidse clubs serieuzer aange pakt zijn dan vorig jaar. De wis seling van de wacht bij bijna alle j Leidse korfbalverenigingen zal hier wel toe hebben bijgedragen, balcompetitie zijn reeds in volle De Leidse Promotieklassers Fides gang en zullen deze week afge rond worden. Het lijkt erop dat de oefencampagnes door de ADVERTENTIE gjJSKO H IfanSVH.de mensen uit t vak. Pacta, De Danaïden en Pernix, die alle drie van trainer verwis selden, kunnen terugzien op een goed verlopen oefenreeks. Fides Pacta, dat na twee jaar het uit ei gen gelederen afkomstige trai nersduo Hensen-Sjardin uiteen zag vallen door het vertrek van Jan Hensen naar Trekvogels, contracteerde nog net voor het sluiten van de markt de in Lei den zeer bekende ex-Danaïden trainer Gerard Bos. Met de trai- ningsaanpak van Bos, die door de technische leiding van Fides Pacta als nieuw wordt ervaren, zal de doorstoting van Fides Pac ta naar de Overgangsklasse moe ten worden verwezenlijkt. Dit n, of volgend Leidse ploeg zal vooral op condi tioneel vlak worden aangepakt. Kennelijk scheelt daar nog wat aan want Gerard Bos is duide lijk: "Wat ik onder conditie ver sta, staat mijlen ver af van wat Fides ervan denkt. De selectie van Fides bezit een goede basis op gebied van korfbalvaardig heid en spelinzicht, maar er straalt nog geen kracht van uit." De conditionele kracht waarover Bos spreekt, zal worden opge bouwd in zijn eigen favoriete omgeving: de duinen en het strand. De indeling van Fides Pacta lijkt niet ongunstig om reeds dit jaar een aanval te doen op het hoogst bereikbare, toch kampt de ploeg nog met wat te genslagen. Zo zijn Robin Som- meling en Ronald vd Velde niet beschikbaar, waardoor toch wat routine is weggevallen. De nieu we gezichten bij Fides Pacta zyn Wim Steenbeek. Aad de Vos en Wilma Neuteboom. De Danaïden De Danaïden-selectie is als herre zen uit het troebele water van het afgelopen korfbalseizoen te voorschijn gekomen. Verant woordelijk voor deze metamor fose is de uit Den Haag afkomsti ge nieuwe trainer-coach Ron Ek. In Leiden zelf is deze "prediker" van het totaalkorfbal nog niet be kend, in Den Haag des te meer. Verantwoordelijk voor de suc cessen van Ready en van VES. is Ek aangetrokken door het be stuur van De Danaïden omdat zijn aanpak (mede bepaald door zijn werk als leraar lichamelijke opvoeding) nieuw te noemen is. De benadering van de spelers is al anders dan men bij de scholie- renclub gewend is. Kringge- een niet mis te verstane neder laag gelden (11-4). toch is trainer- coach Steeling niet somber ge stemd over de nabije toekomst. "Een middenmoot positie moet haalbaar zijn." sprekken na afloop van elke trai ning en wedstrijd, met als doel het begrip opbrengen waarom een handeling op een bepaalde wijze wordt uitgevoerd, moeten er toe bijdragen dat De Danaïden groeit. Een dS'iC™ Zuiderkwartier het hoofd van trainer Ek zit, en volgens hem De Danaïden weer groot zal maken. "Als oen soort legpuzzel zal ik op iedere trai ning de stukjes die tot het be roemde "Crum-spelpatroon" zul len leiden moeten gaan inpas- REYKJAVIK (AFP) - Dc vrouw en de zoon van de vice-wereldkampioen schaken, Viktor Kortsjnoi, zullen binnen niet al te lange tijd in staat zijn de Sowjet-Unie te verlaten. Dat heeft de voorzitter van de internationa le schaakfederatie, de IJslander Fridrik Olafsson, gisteren verklaard. "Vertegenwoordigers uit de Sowjet-Unie hebben me. zowel bij een ge sprek half juli in Amsterdam, als tijdens het Fide-congres in Atlanta begin augustus, beloften gedaan met betrekking tot hun emigratie, al dus Olafsson in een verklaring tegenover het Franse persbureau "AFP". Ze hebben geen precieze datum toegezegd, maar ik verwacht en hoop dat Bella en Igor Kortsjnoi toestemming krijgen om vóór het begin van de tweekamp om de wereldtitel. 1 oktober in Merano. te emigreren". Hij voegde er aan toe dat de beloften, onder meer gedaan door de vice-voorzitter van de schaakbond van de Sowjet-Unie. Batoe- rinski, van een dergelijke aard waren, dat hij het moeilijk vindt aan die toezeggingen te twijfelen. Aan de andere kant is in het IJslandse dagblad "Mórgunbladit" een inter view met de secretaresse, van Kortsjnoi, Petra Leeuwerik, gepubli ceerd, die zegt kortgeleden nog contact met Kortsjnoi's vrouw te heb ben gehad. Deze zou aan Petra Leeuwerik hebben gezegd, dat de Russi sche autoriteiten haar hadden gedreigd dat ze haar "man nooit meer zou terugzien". De zoon van de schaker, Igor, zou tijdens zijn gevange nisstraf als gevolg van dienstweigering in een isoleercel zijn gezet. ZATERDAG 5 SEPTEMBER te Leiden. Lokaties: Beatrixstraat, Bernhardkade en Buurthuis 't Spoortje. Aanvang activiteiten: 9.00 uur. Om 14.00 uur T ouwtrekwedstrijden langs de Bernhardkade. Opgave ploegen bestaande uit zes personen en éen coach bij: Piet Peper, Beatrixstraat 8, Leiden. Telefoon: 071-120321 Mede mogelijk gemaakt door: LEIDSCH DAGBLAD, 'n aktieve krant. Het Crum-spelpatroon ofwel het speltype wat op dit ogenblik door het Nederlands korfbal team wordt gespeeld is. zo heb ben alle Leidse korfballiefhcb- bers tijdens de micro-interland kunnen constateren op tactische leest geschoeid. Onder meer het voorverdedigen en het aanvallen over vier schijven spelen daarin de hoofdrol. Het spelbeeld van De Danaïden zal aanvankelijk niet veel afwijken van wat het Leidse publiek gewend was, maar kenners zullen toch al en- giszins een verandering kunnen waarnemen. Ron Ek, die zichzelf karakteriseert als "een stuurman met op de juiste momenten een kapitemspet op om z'n autoriteit te kunnen laten gelden" (als er beslissing genomen moet Eersteklasser Zuiderkwartier zal dit veldseizoen waarschijnlijk niet al te nadrukkelijk in de schijnwerpers verschijnen. Het tweemanschap Hen Zicrikzee en Simon Boot zal in de sterke Eer ste Klasse het eerste twaalftal van de geelblauwen tot het uiter ste moeten inspireren* om een middenmoot klassering te berei ken. Oorzaak: het niet beschik baar zijn van vier basisspelers, (waardoor o a Dik Derksen en Jimmy van Daim weer in de ploeg moesten worden opgeno men) en de verbouwing van de kantine met behulp van vereni gingsmensen. die altijd een stempel drukken op de sportieve resultaten.) In de Tweede Klasse, waarin 3 van de vier Leidse korf balverenigingen zyn beland door degradatie mogen van zowel De Algemene als Ons Eiland nog geen wonderen verwacht wor den Beide verenigingen zijn be zig de oude bases te verjongen, en dat zal wel te gepaard gaan met een aantal onverwachte ver- liespartijen worden, ben ik degene die dat Crescendo dat het DKC toernooi doet en er alle verantwoording voor draagt", ziet De Danaïden dit jaar toch een belangrijke rol spelen bij de verdeling van de bovenste plaatsen. Nieuwe ge zichten bij de hoofdmacht van De Danaïden zijn: Pieter Koorn- neef, Yvonne Peters en Annema- riovin Dnk. Pernix Voor Pernix dat onder leiding var Karei Verschoor weer terugkeer de in de promotieklasse breken er belangrijke tijden aan. Dc Leidse Hout-bewoners zullen on- t drr teldinf van dc Amsterdamse f^Td,, als out sidrr v nnaar verliet zal competitie starten onder auspi- cien van oud-eerstetwaalftal spe ler Piet l'Ami. De oefenresulta ten van Crescendo waren in drukwekkend Tegen KNS wer den na een slechte eerste helft waarin slechts drie doelpunten waren gevallen (1-2) de registers voluit geopend: 2 9. Piet l'Ami "Conditioneel zyn wc deze maand erg gegroeid en hoewel Louis Kok dit jaar niet meer van de partij zal zyn. voorzie ik voor Crescendo een heel goed sei- c-LUTO jeugdtrainer Nico Steelink moeten proberen het hoofd in de Promotieklasse D boven water te houden. De jonge Pernixploeg met een gemiddel de leeftijd van 19 jaar kende wis selvallige oefenrcsultatcn. Tegen Fides Pacta werd in de tweede helft een aantrekkelijk partijtje korfbal gedemonstreerd, dat uit eindelijk resulteerde in een 6-6 stand, maar tegen Achilles werd de bo- plaats staat genoteerd heeft reeds één competitieduel achter dc rug. Een gclykspe! te gen KVR zegt nog niet veel, maar het vertoonde spel van dc Oegst- geestenaren was vooral in de tweede helft van zeer goed gehal te en met een beetje meer geluk was Fiks met de volle buit naar huis teruggekeerd. GERT GRESSIE

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15