W& W! Jë Rijvers nog niet veel wijzer... Groepje toeristen weer uitgebreid in Oranje baanploeg.. 11 Spaanse spelers: geld, of staken.. Young be croont rentree met sprinttitel Oefeninterland tegen tonnende Zivitsers zinloos gebeuren c\ tt\m. WAAROM KUNNEN WE NOU NOtb 1N NIET BE&INNEM WIE RIEP CAAPj Ma HEEFT op. Mcvjwo' r—1 A10MJEA/7C?.''(&2D0£A~\ NIET HE/.EMAAL r-7/—^1 ceculo 6G0.ÊED 16 n 'f si&NOR Xgi, - i, SCHEIDS.. 7 a y^1 XEN tw 1 |V met niet; T CFiH \jROJUjÊMj OP DE TRI 0DNES .V J&gsj MADRID (ANP) - Zes dagen voor het begin van de voetbalcompe titie hebben de Spaanse prof voetballers gedreigd met een sta king. De spelersvakbond in Spanje (AFE) heeft besloten de start van de competitie in alle drie voetbaldivisies te boycotten, wanneer er niet voor zondag is voldaan aan hun eisen. Het sta- kingsbesluit werd unaniem ge nomen door de spelers van de 55 betaalde voetbalorganisaties in Spanje. De voetbalclubs eisen o.m. onmid- delijke betaling van achterstalli ge salarissen voor een bedrag van 300 miljoen peseta's (zo n 9 miljoen gulden) en het meedelen in de inkomsten van tv-uitzen- dingen en reclame. De Spaanse voetbalbond heeft vo rige week nog de clubs, die sala risschulden aan spelers kennen, gesommeerd aan hun verplich tingen te voldoen. Verenigingen, die in gebreke blijven, wordt de licentie voor het komende sei zoen ontnomen. Etienne Dynamo Berlijn, de landskam pioen van Oost-Duitsland, heeft St. Etienne gisteren uitgescha keld in de voorronde van het toernooi om de Europese voet balbeker voor landskampioenen. Nadat de Oostduitsers een week geleden in Frankrijk de basis voor plaatsing in de eerste ronde hadden gelegd (1-1). maakten zij het werk in eigen huis af: 2-0. Netz (39e minuut) en Riediger (83e) maakten de doelpunten. De Fransman Millot werd door scheidsrechter Fredriksson (Zweden) van het veld gezonden. Lerby De tuchtcommissie van de KNVB heeft de Ajacied Sören Lerby voor drie wedstrijden geschorst. Lerby kreeg vorige week woens dag in de wedstrijd tegen FC Twente zijn derde gele kaart. De Deense aanvoerder van Ajax werd bovendien nog een boete van vijfhonderd gulden opge legd. AZ AZ'67 heeft in de eerste wedstrijd van het voetbaltoernooi om de Bernabeu-beker in Madrid ge wonnen van de Westduitse landskampioen Bayern Miin- chen. Na de normale speeltijd was de stand 2—2. De Nederland se landskampioen was evenwel beter in het benutten van straf schoppen: 5-4. Voor 70.000 toe schouwers leek Bayern, dat zon der de internationals Breitner, Rummenigge en Dremmler aan trad (mee met het nationale elftal naar Polen), op een grote zege af te stevenen. Höness en Dürnber- ger zetten de Duitsers op 2-0. Nog voor rust zorgde Oberacher voor de eerste Alkmaarse treffer. Kist maakte vlak na de hervat ting de gelijkmaker. AZ komt in de finale uit tegen Real Madrid, dat Dynamo Tiflis met 4-2 ver sloeg. Corver Charles Corver is door de FIFA aangewezen als arbiter bij het duel Portugal Schotland in het kader van de voorronden voor het wereldkampioenschap voet bal (groep 6). De wedstrijd wordt op woensdag 18 november in Lissabon gespeeld. Op woens dag 16 september heeft Corver de leiding bij het treffen Celtic (Sch) - Juventus (Ita) in het Eu ropese bekertoernooi voor lands kampioenen. (Van onze sportredactie) BRNO (GPD) - Na vijfjaar aan het oog onttrokken te zijn ge weest, heeft Sheila Young op een wereldkampioenschap wielrennen weer van zich doen spreken. De Ameri kaanse, die in 1976 de beste sprintster ter wereld was en in dat jaar ook voor de derde maal op de schaats al haar concurrentes te vlug af was, Sheila Young was door niemand te stoppen. Hier r de regenboogtrui op de sprint. Nederland houdt nul vast op WK Wielrennen BRNO (ANP) - Op de tweede dag van de wereldkampioenschappen wielrennen op de baan heeft Nederland moeiteloos de nul weten vast te houden. Het groepje toeristen onder de Nederlandse afvaardiging werd weer uitgebreid. Professional Hans Vonk was kansloos in het Japanse nummer keirin en de drie amateur-sprinters kwamen niet verder dan de tweede ronde. In tegenstelling tol kampioen Sjaak Pieters en Ton Vle verde Rainier Valkenhui -n het sprintgeweld een acceptabele prestatie. Hij ging ineens door naar de tweede rpnde door een glansrijke overwinning op de Zwitser Isler, vorig jaar zesde op de Olympische Spelen. De rit moest twee keer opnieuw wor den gestart, omdat de Lybiêr Ga- riani lekke banden kreeg. Val kenburg bleef, ondanks zijn ge brek aan ervaring, uiterst kalm. "Ik was heus wel een beetje ner veus". zei hij, "maar ik ben niet zoals Van Asten, die met trillen- bekroonde haar come-back op de fiets gisteravond met een tweede regenboogtrui op de spurt. finale van het sprinttoer- i bij de dames klopte Young, die de sport een aan tal jaren opgaf om haar gezin de nodige aandacht te kun nen geven, de Belgische kampioene Claudine Vier- straete, die eerder in Brno de gedoodverfde favoriete voor de wereldtitel, de Russin Ga- lina Tsareva, had uitgescha keld. De bronzen medaille was voor de Westduitse Clau dia Lommatzsch, die in drie ritten de Russische Natalya Krouchelitskaya terugwees. Detlef Macha is in Brno kam pioen op de 4 km achtervol ging geworden. De renner uit de DDR. die drie jaar geleden ook al 's werelds beste op de ze discipline was maar daar na twee jaar in de anonimiteit verbleef, hield in de finale de Rus Dainys Liepinche ruim achter zich: 4.47.78 om 4.55.19. Het gevecht om het brons tussen de Pool Jan Jankiewicz en de Italiaan Mauricio Bidinost werd be slist in het voordeel van de laatste. Bidinost noteerde 4.49.40 en Jankiewicz 4.52.01. de, benen op bed gaat liggen. Je moet zelfverzekerd zijn". Valkenburg gaf toe nog niet gesle pen genoeg te zijn om zich nu al tussen het Oosteuropese sprint- geweld te handhaven. In de tweede ronde werd hij uitgeran geerd door Goelasjvili uit de Sowjet-Unie en in de herkansing door de Pool Platek. De KNWU had de beloftevolle junior naar Brno gestuurd om te leren van de tegenstanders. "Ik heb ook veel geleerd", bekende Valkenburg. "Onder meer dat ik op de kilometer tijdrit voorlopig meer mogelijkheden heb dan in de sprint. De komende jaren ga ik me daar op toeleggen". Pieters en Vrolijk lagen er na één ronde en één herkansing al uit. Jaren ouder dan Valkenburg be tekenen zij internationaal niets. De uitschakeling van Hans Vonk in series en herkansing keirin was geen verrassing. Voor keirin moeten renners ook rassprinters zijn. Vonk is dat niet, hij deed braaf zijn best. maar bleef in de herkansing één plaats van de fi nale af. In de Tour de France bewees Urs Freuler in de ploeg van Peter Post wel sprinttalent by zyn ge boorte te hebben meegekregen. De Zwitser bracht er evenwel ZURICH (GPD) - Twee verliespunten, meer heeft de vriendschappelijke interland tegen Zwitserland (2-1) niet opgeleverd. Met het oog op de zeer nabije toekomst - de interland tegen Ierland woensdag in Rotterdam - wilde Kees Rijvers weten hoe John Metgod functioneert als mandekker, of Bennie Wijnstekers de spelbepalende middenvelder van de tegenpar tij kan uitschakelen en of Willy van de Kerkhof nog van dienst kan zijn als stofzuiger, zoals in de grote dagen van het Nederlandse voetbal. Rijvers kwam niet verder in het Zwitserse. Huub Stevens, Ernie Brandts, John Metgod en Michel van de Korput zullen de komen de dagen gewogen worden voor de twee plaatsen naast libero Ruud Krol. Of Bennie Wijnste kers, danwel Jan Poortvliet op de Ierse vedette Liam Brady speelt is de tweede keus, Willy van de Kerkhof, die tegen de Zwitsers het groene tapijt aller minst fraai reinigde, is het derde probleem en het vierde ligt in de aanval waar Tsjeu la Ling zich door een verdienstelijke wed strijd vrijwel zeker in de basis speelde. Gaf de interland Kees Rijvers geen antwoord op de meest dringende vragen, met het oog op de verre toekomst - een nieuw Oranje als we Spanje niet halen - werd hij ook niets wijzer. Evenmin als zijn Ierse collega Eon Hand, die voor niets was komen spione ren". Willem Kieft en Frank Rij kaard speelden een halve partij, Willy Janssen mocht 90 minuten aan de bak en na de pauze werd Haarlemspeier Ruud Gullit op zijn 19e verjaardag de vierde nieuweling. Ze konden wennen aan de sfeer, meer winst zat er niet in. Rijvers zag de vriendschappelijke interland niet zitten en de zin loosheid van het gebeuren nam nog meer toe door een regenbui van 15 uur. De brandweer van Zurich werd opgeroepen om het water weg te pompen, maar kon niet voorkomen dat de beide Aja- cieden Willem Kieft en Frank Rijkaard hun diploma reddend zwemmen meer nodig hadden dan hun voetbalkwaliteiten. Zij moesten zich in de eerste helft ADVERTENTIE staande houden op het slechtste deel van het veld en gingen ge heel buiten hun schuld kopje on der. Rijkaard: „Lopen met de bal ging helemaal niet, ik onder schepte een verkeerde terug speelbal, had normaal zo naar het doel kunnen lopen, maar strandde nu in een plas". Rijvers had het tweetal graag ook een kwartiertje op het betere deel van de mat laten spelen, maar zou dan zijn belofte gedaan aan Ajax-trainer Kurt Linder niet nagekomen zijn. 's Middags in een eerder geplande bespre king had Rijvers de oefenmees- ter van de Amsterdamse club om dat extra kwartiertje willen vra gen, maar Linder bleef weg om dat hij zich neerlegt bij de werk wijze van Rijvers. Zei hij in het met 7200 toeschouwers matig ge vulde stadion in Zurich: „Zater dag zag ik een welles-nietes-spel- letje tussen de bondscoach en Kessler, daar wil ik niet aan mee doen. Ieder heeft zijn eigen werkwijze, laat het maar zo". Kieft kwam nauwelijks aan de bal tegen de hard verdedigende Zwitsers, Rijkaard kwam vaker aan het leer, maar kon evenals Ruud Gullit na rust geen potten breken. De vierde Oranjespeler op het debutantenbal, Willy Janssen, moest opboksen tegen Servette-speler Elia. Hij had veel overtredingen nodig tegen de ge- tructe aanvaller, werd echter niet weggespeeld en was in de twee de helft met een kopbal dicht by een doelpunt. Nee, dan had Rijvers' collega Paul Wolfisberg meer plezier van zijn debutanten. Gedwongen door blessures (Burgener, Maissen, Decastel, Sulser en Zwicker), de trainingsachterstand van Pfister en de competitieverplichtingen van spelbepaler Barberis (Mona co) moest hij Elia en Favre uit het B-team plukken. Een succes volle greep want Favre scoorde uit een vrye trap de eerste goal en Elia liet zich bejubelen als ma ker van de tweede. De door Huub Stevens georgani seerde defensie kende de eerste helft nauwelijks problemen met de Zwitsers die pas na vijf kwar tier matig voetbal hun eerste hoekschop mochten nemen. Ge scoord hadden zy toen wel twee maal, de eerste keer na een van de 25 Nederlandse overtredin gen. Gullit vloerde Botteron en Favre knalde de bal in de linker benedenhoek. De schuld van die treffer nam FC Utrecht-doelman Hans van Breukelen op zich. „We hadden afgesproken dat we een gat in de muur zouden hou den, zodat ik het overzicht be hield. Dat gat was er niet waar door ik de bal te laat zag aanko men. Vervolgens kwam ik niet uit de modder. Geen excuses hoor, die bal had ik moeten hou den". De tweede treffer ontstond omdat Oranjes stofzuiger Willy van de Kerkhof zijn plichten verwaar loosde en Heinz Lüdi doorgang verleende. Van de achterlijn be reikte hij Elia die simpeltjes kon scoren. Het gebeurde in de sterk ste periode van de Zwitsers. Een doelpunt dat Willy van de Kerkhof vrijwel zeker zijn plaats tegen Ierland gaat kosten, want Rijvers toonde zich allerminst te vreden over zijn vroegere be schermeling die positief via twee knallen tegen de paal optrad, maar het duel verder te veel aan zich voorbij liet gaan, waarvoor hij een oude blessure aan zijn ües als reden opgaf. Bennie Wijnstekers kon Rijvers niet bewijzen dat hij het meest geschikt is als schaduw van toe komstig tegenstander Liam Bra dy, omdat de Zwitsers een voet baller met die kwaliteiten ont beerden. Nietemin speelde Wijn stekers een niet onverdienstelij ke party. Met speciale interesse keek de bondscoach verder naar John Metgod, die hij wilde testen op zyn kopkwaliteiten, omdat de Ie ren met een sterke 'luchtmacht' naar Rotterdam komen. Twee keer moest de enige overgeble ven pion van AZ'67 zich herstel len via een handsbal - het kostte hem een gele kaart - en dat pleit niet in zijn voordeel. Timing was niet zijn sterkste punt deze avond. In zijn meer geliefde rol van opkomende verdediger had hy meer succes. Een één-twee Zwitserse doelpunt. met Ajacied Keje Molenaar bracht hem alleen voor doelman Berbig. Eerst schoot hy tegen diens voet, maar de terugsprin gende bal kon hij eenvoudig in het doel knikken. Oranje had toen nog 15 minuten om een gelijkspel te behalen, maar kon de Zwitserse opponent in die periode niet meer onder druk zetten. In de door Hans van Breukelen aangevoerde formatie (hy kreeg de aanvoerdersband omdat hij de enige zekere was voor de volle 90 minuten) waren toen al drie wissels doorgevoerd. Gullit en Kees van Kooten voor de twee jonge Ajacieden, Ren van de Kerkhof voor de tegenvallende Michel Valke. Wissels die het geïmproviseerde Oratye natuur lijk niet ten goede kwamen De ploeg kwam tot één uitgespeelde kans. door Metgod omgezet in i doelpunt „Maar het creeè- ren van uitgespeelde mogelijk heden", zo sprak Rijvers „mocht je van deze geïmproviseerde for matie dan ook met verwachten". Veel erger vond de coach het dat hy met veel wijzer werd met be trekking tot de kwalificatiewed strijd tegen Ierland. „Morgen ga ik Ernie Brandts bekyken en dan heb ik nog enkele dagen om alles op een rijtje te zetten", sprak de bondscoach die zyn eerste ne derlaag leed. ook mets van terecht. De Austra liër Danny Clark, een van de bes te zesdaagserenners, wekte de indruk zijn titel met succes te gaan verdedigen. In de herkansing deed zich nog een valpartij voor. De Fransman Pa trick Clerc werd per brancard af gevoerd. Op grond van zijn wanprestatie in de individuele achtervolging heeft baancoach Frans Mahn Pe ter Pieters laten vallen voor de ploegenachtervolging van van daag. Het Nederlandse viertal wordt gevormd door Harren. Moorman, Roozenburg en Van Asten. Tegenstander is Canada. Vyf-voudig Olympisch schaats kampioen Eric Heiden moet van daag de kwalificatie achtervol ging profs alleen rijden Met gentien schreef een oneven a tal renners in. Ponsteen rijdt gen de sterke Deen Oersted, Oos terbosch tegen de Italiaan Bor- gognom en Schuiten tegen dienst landgenoot Morandi. Bij de dames komt Petra de Bruin uit tegen titelverdedigster Olga Kibardina uit dc Sowjet-Unie. Nederlands tweede achtcrvolg- ster Monique Kauffman treft de Belgische Gerda Sierens Gaby Minneboo en Matthé Pronk kunnen in elk geval op één knecht rekenen in de finale voor amateur-stayers. Ger Slot won de tweede herkansing, waarin hy gangmaker Koch van Pronk mocht lenen. Het was een span nende aangelegnheid, want het kwam tot een enerverende eind sprint met de Westduitser Schutz, die vanaf het begin veer tig kilometer aan de leiding reed. Slot won met vijf centimeter ver schil en was zeker van de finale. Als tweede zou hij zich trouwens ook geplaatst hebben omdat de tweede herkansing sneller ging dan de eerste. Gangmaker Koch wilde echter de zekerheid van de overwinning en slot bleef aan de rol hangen tot de eindstreep, ter wijl Schutz moest afhaken. Zo le verde Slot een goede prestatie. Tenslotte moest hij alle tegen standers één voor één voorbij. In de eerste herkansing had Eric Geserick hevig teleurgesteld. De Hilversummer bleek gewoon niet in vorm. Hij startte in twee de positie, maar hy zakte steeds meer naar achter en hij had na twintig van dc tachtig ronden zijn eerste "lap" te pakken. Het zouden er uiteindelijk vier wor den. Zijn vyfde plaats was be schamend voor een sterk stayersland als Nederland. Maar goed dat Slot even later de te leurstelling deed vergeten. Hy kan Minneboo en Pronk van nut zyn. Oosterbosch beslist na het WK BRNO (GPD/ANP) - Na afloop van het wereldkampioenschap achtervolging neemt Bert Oos terbosch een beslissing voor wel ke merkenploeg hy volgend jaar uitkomt. De Brabander, die kort voor de start van de Tour de France zyn ontslag vroeg by Pe ter Post. rijdt tot het einde van het huidige seizoen als individu eel m een witte trui. Oosterbosch heeft geen gebrek aan belangstelling van sponsorzijde Fred de Bruync D AF Trucks) en Lomme Dnessens (Boulc d'Or- Colnago) lijken de twee ploeglei ders tussen wie Oosterbosch een keuze maakt. Peter Winnen en Theo de Rooy veranderen aan het einde van dit jaar van werkgever Tot 31 de cember 1981 staan zy nog onder contract by dc firma Koga Miya- ta. maar de fietscnfabnkant stopt met sponsoring. De firma trad op als co-sponsor van het West- Duitse Capri-Sonne. dat de beide Nederlanders vanaf volgend sei zoen in dienst neemt WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1981 PAGINA 13

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13