Bondsrepubliek niet langer modelkind VS Socialisten veroordelen invoering neutronenbom Nieuwe postcode bezorgt Amerikanen hoofdpijn Idylle voorbij Giiei'illa- strijders El Salvador "terroristen" Harder standpunt Poolse regering Libië stuurt wapens naar Zuid-Libanon ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1981 BUITENLAND (Van onze correspondent) WASHINGTON - Nederland heeft al enige tijd zijn postcode - de Verenigde Staten hebben al ge ruime tijd de 'Zipcode'. Een zoef- nummer van vijf cijfers, dat snel le bestelling van brieven beoogt, maar niet altijd lijkt te helpen. Een stroom van klachten over de Amerikaanse Postal Service heeft niet alleen gezorgd voor een reeks particuliere bedrijven die rappe aflevering garanderen, maar noopte tevens tot verbetering. Daar wordt nu naar gestreefc met de f maar liefst negen cijfers uit te breiden postcode. Dat heeft vergaande consequenties. Er moet voor 887 miljoen dollar aan nieuwe machines worden ge kocht, die getikte en geschreven cijfers kunnen lezen en die dan een zelfde streepjespatroon als waarmee supermarkten hun pro- dukten soms aanduiden, op de en veloppe drukken voor weer ande re machines elders. Er komen vanwege een fijnere verdeling meer dan 500 maal meer num mers dan vroeger: dat worden er dan 21 miljoen, te vinden in een boek van 40.000 pagina's. Vandaar dat er een speciaal tele foonnummer komt waar men kos ten vrij navraag kan doen, als mn tante een briefkaartje wil zenden. Die dienstverlening gaat in de eerste drie jaar zo'n 15 miljoen dollar kosten. De voorbereidingen voor alle wijzi gingen zijn al in 1975 begonnen en voordat alles goed werkt wordt het wel 1983. Politieke partijen, lobby-organisaties, handelson dernemingen en anderen die ge bruik maken van adreslijsten voor bulkpost, zijn inmiddels wel begonnen met het bijwerken daarvan. Daar staat een kor- tingsprem ie op. maar het kost per adres toch wel een cent of twee schatten de posterijen. Gegeven de verpletterende hoeveelheden reclamebrieven die de gemiddel de burger in de Verenigde Staten ontvangt, loopt dat tot enorme sommen op. De voordelenDe machines die nu worden gebruikt, verwerken 1850 poststukken per arbeidsuur - de nieuwe kunnen aantallen van 4000 tot 10.000 aan. De 106.5 mil jard poststukken die in 1980 wer den verstuurd, zouden de poste rijen hebben kunnen afleveren met 15.000 man minder personeel. De kosten overtreffen dan ook. zeg gen de posterijen althans, geens zins de baten; integendeel. Boven dien gaat het vooral om de zaken- post. die 84 procent uitmaakt van het aanbod, een aanbod dat m de toekomst nog zal stijgen. Particu liere brieven zonder 'zoefnum mer' worden niet vertraagd, heet het. doch er zijn desondanks veel twijfelaars die onder meer niet geloven in een sterk stijgend postaanbod. Elektronische post en concurrentie uit de praticulie- re sector zouden in betekenis wel gaan toenemen. Dit voorjaar publiceerde het Duitse bureau voor opinie-onderzoek In- fratest een rapport, waaruit bleek dat 69 procent van de West- duitse bevolking wenst dat de Bondsrepubliek samen met andere Eu ropese staten in con- flictgevallen "bemid delt", ook als de Ameri kanen daarover ont stemd zouden zijn. Slechts 26 procent van de bondsburgers is voor een "onvoorwaardelijke" navol ging van de buitenlandse po litiek van de Verenigde Sta ten. 52 procent keurt zoveel vazallentrouw af Dat te accepteren valt de Ame rikanen vooral moeilijk, zegt de journalist en Amenka-dcs- kundige Richard Kiessler. omdat de Duitsers jarenlang als "model-kinderen" van het westelijk bondgenootschap golden. "Anders als bij ande re bondgenoten waren de Verenigde Staten bij de Duit sers aan totale overeenstem ming gewend. Voor de na oorlogse Westduitsers was Amerika immers een toon beeld van sterkte en goed heid. De Verenigde Staten werden, wat de schrnv r Gunter Grass achteraf een "blindelings-verhouding" noemt, tot een vervangend vaderland van een hele gene ratie". Nu. ruim 35 jaar na het einde van de Tweede Wereldoorlog, lijkt er een einde aan deze welhaast te idyllische relatie te zijn gekomen. In de Bondsrepubliek worden de protesten tegen Amerikaanse middellange-afstandsraket ten en tegen de bouw van de neutronenbom sterker, er wordt gesproken over 'Yan- kee-imperialisme". er heerst twijfel aan de vredeswil van de regering-Reagan Het Amerikaanse weekblad Ti me wijdde onlangs een titel verhaal ("West-Duitsland. Moment van angst") aan de Bondsrepubliek en Melde verbitterd vast dat het onder de Duitsers niet langer onom streden is dat de Verenigde Staten in laatste instantie de garantie voor hun nationale veiligheid vormen. Ameri kaanse correspondenten in Bonn klagen erover dat "anti- Amehkanisme in de Bonds republiek de norm is gewor den en niet meer de uitzonde ring". Kritiek Dat is moer dan overdreven. In werkelijkheid is er bij het overgrote deel van de bevol king en de politici geen spra ke van Mn pure anti-sti m ming tegen Amerika. Er is wel kritiek op de Verenigde Staten, maar dat is iets an ders. Zoals de geprofileerde tegenstander van het NAVO- besluit over de middellange afstandsraketten, het SPD- partijbestuurslid Erhard Ep- pler. het uitdrukt "Als ik te gen de politiek van Begin ben. ben ik toch nog geen an tisemiet". Het is waar. in de Bondsrepu bliek wordt meer en meer kritiek op de politiek van de Verenigde Staten onder Ro nald Reagan geuit Maar daarbij moet niet worden ver geten dat het al eerder tot botsingen tussen Bonn en Washington is gekomen De "Oostpohtiek van de toen malige bondskanselier Willy Brandt en diens minister van buitenlandse zaken Walter Scheel, zorgde voor argwaan in Amerika En onder Kea- gans voorganger Jimmy Car ter braken regelrechte ruzies uit tussen de Verenigde Sta ten en de Bondsrepubliek, onder meer over het Duits Braziliaanse verdrag met be trekking tot de bouw van atoomreactors in dat Zuida menkaanse land. Kanselier Helmut Schmidt wond zich destijds voortdurend op over de zigzaggende buitenlandse politiek van Carter en diens rvfn n| Maar sinds de conservatief Reagan in het Witte Huis woont, is er by veel Duitsers een gevoel ontstaan dat diens herbezinning op een "sterk Amerika" mogelijk ernstige gevolgen voor Europa en in het bijzonder de Bondsrepu bliek kan hebben. Het gevoel namelijk wellicht in riskante avonturen te worden gestort zonder daar iets tegen te kun nen doen Zelfs kanselier Schmidt, die de verontruste Westduitse reacties op het Amerikaanse besluit de neu tronen bom te produceren "overdreven noemde, en voor de televisie verklaarde dat "men niet moet doen als of alleen de Amerikanen de wapenwedloop bevorderen", heft een waarschuwende vin ger richting Washington "Veiligheid" Schmidt in zijn vakantiever blijf aan de Noordduitse Brahmsee: Ik vind dat wij onze Amerikaanse vrienden de raad moeten geven, voort durend na te gaan wat de uit werking van daar verkondig de politieke uitspraken op de volkeren van Europa is. Het mag er niet op uitlopen dat op een dag de Italianen en de Hollanders, de Scandinaviers en de Duitsers, geloven dat de Sowjet-Unie eerder bereid is tot onderhandelingen en eerder bereid is haar bewape ning te reduceren dan de ei gen bondgenoten. Het is dus noodzakelijk dat de Ameri kaanse politiek, de Ameri kaanse publiciteit, maar ook hun medespelers in Europa - daartoe behoren belangrij ke delen van de CDU-CSU- oppositie in Bonn - leren dat het er niet op aankomt de mensen in Europa banger te maken, maar dat hen veilig heid geboden moet worden voor toevalligheden die in de toekomst kunnen optreden". Angst van steeds meer Duitsers voor een atoomoorlog, waar door in eerste instantie Duits land (Europa) wordt getrof fen. is de voornaamste bron van kritiek op de "machtspo litiek" van de Amerikaanse superpartner. De zeker niet uitgesproken linkse burge meester van Bremen, de so ciaal-democraat Hans Kosch- nick "Met veel mensen maak ik mu er zorgen over dat door de bouw van het neutronen wapen een nieuwe bewape- ningsgolf op gang kan wor den gebracht Koschnick. die tevens voorzit ter van de veilighcidscom- missie bij het SFD-bestuur is, heeft zijn handtekening gezet onder een oproep van de Bremer SPD tegen de sta tionering van neutronenwa pens op Duitse bodem en voor ontwapening in Oost en West.'H(j zegt: "Ik weet dat bepaalde lieden mij nu anti- Amerikanisme zullen verwij ten. maar dat noem ik een schandaal. Ik denk niet in Russische patronen, maar ik veroorloof mij in Europese- en Westduitse patronen te denken". Somber De Westduitse minister van buitenlandse zaken en voor zitter van de liberale party FDP. Genseher. heeft vorige week een zogenaamd Euro- pa-initiatief ontplooid dat. met het oog op de verhou ding tussen Europa (en dus de Bondsrepubliek) en Ame rika opmerkelijk was en gek genoog nauwelijks aandacht in de media heeft gekregen. Genseher. die door zyn me debestuurslid Borm wordt beschuldigd van 'onvoor waardelijk trouw" aan Was hington. stelt voor. een Euro pese raad voor veiligheids vraagstukken op te richten. Waarom? Omdat Duitse en Europese burgers volgens Genseher verwachten dat in een steeds dreigender we reldsituatie hun veiligheids belangen concreter worden behandeld Dat komt er dus op neer dat Hans-Dietrich Genseher vindt dat er wel de gelijk verschil bestaat tussen de belangen van Europa «en uiteraard West-Duitsland) cn die van Amerika. FDP-secretans-generaal Ver heugen zei op een persconfe rentie dat het natuurlyk niet de bedoeling van Genseher is. het NAVO-bondgenoot- schap als het ware op te split sen in twee gelykwaardige blokken: Europa en Ameri ka Maar Genschcrs initiatief toont niettemin aan, dat een toekomstvoorspelling over de Amerikaans-Europese Duitse) betrekkingen som berder uitvalt dan officiële kringen willen doen geloven HANS AMESZ Haig: veel te bespreken niet Rusland WASHINGTON (Reuter) - Alexander Haig heeft met zijn Sowjet-collega Andrei Gromyko heel wat te bespre ken als beide ministers van buitenlandse zaken elkaar eind september voor het eerst treffen. De Sowjet-Unie lijkt tot het inzicht te zijn ge komen, dat een interventie in Polen haar belang niet dient. Dit heeft de Amerikaanse mi nister van buitenlandse za ken gisteren verklaard. Als onderwerpen van gesprek met Gromyko zei Hai te den ken aan de omstandigheiden waaronder de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie tussen half november en half de cember over de middellange- afstandsraketten gaan onder handelen. Voorts de proble men die Washington veront rusten: Afghanistan. Cam bodja. de neiging tot inter ventie in de derde wereld het zij rechtstreeks hetzij via tus senpersonen, handel en een groot aantal bilaterale proble- KOPENHAGEN (ANP) Leidende vertegenwoordigers van de sociaaldemocratische partijen van Noord- en West-Europa hebben zich tijdens een tweedaags beraad in de Deense hoofdstad Kopenhagen eensgezind uitge sproken tegen de invoering van het neutronenwapen. Uit het tijdstip waarop de Verenig- de Staten de produktie van het neutronenwapen bekendmaak ten, zonder consultatie met de NAVO-bondgenoten, blijkt dat er iets schort aan de bereidheid van de Verenigde Staten tot een dialoog met West-Europa. De deelnemers aan het beraad me nen dat invoering van het neu tronenwapen de drempel voor een nucleair conflict verlaagt. Deelnemers aan bijeenkomst in Kopenhagen, die gisteren werd afgesloten waren vertegenwoor digers van de sociaaldemocrati sche partijen van Noorwegen, Denemarken. Nederland, België en Luxemburg, die in het kader van deze 'Skandilux-groep' gere geld informeel overleggen over wapenbeheersing. De delegatie van de Partij van de Arbeid be stond uit de heren Van der Stoel, Stemerdink. De Vries en Van Traa. De Westduitse SPD en de Engelse Labour-partij hadden als waarnemers Egon Bahr en Michael Foot gestuurd. Voor de volgende bijeenkomst, in okto ber in Amsterdam, zullen voor het eerst ook de Franse socialis ten als waarnemers worden uit genodigd. Hinckley: onschuldig WASHINGTON (UPI) - John W Hinckley jr. (26) heeft gisteren voor de rechtbank in Washing ton gezegd dat hij 'niet schuldig' is aan de aanklacht dat hij heeft geprobeerd president Reagan te doden en drie andere mannen li chamelijk letsel heeft bezorgd. President Reagan werd op 30 maart in de borst geschoten, maar na longchirurgie herstelde hij snel. Hij bracht twaalf dagen in een ziekenhuis door. Van de drie mannen die bij de aan slag gewond werden, ligt de perschef van het Witte Huis, Ja mes Brady, nog steeds in het zie kenhuis. WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse minister van buitenland se zaken Alexander Haig heeft gisteren gezegd dat de linkse guerrillastrijders in El Salvador hun taktiek hebben gewijzigd en nu "regelrecht terrorisme" be drijven. waarvan onschuldige burgers de voornaamste slacht offers zijn. Op een persconferentie in Was hington zei Haig dat de Verenig de Staten de regering van El Sal vador zullen blijven steunen. Vooral met het oog op wat hij een recente toeneming van de door Cuba geleverde bystand aan de guerrillastrijders noemde. Haig liet doorschemeren geen re kening te houden met een spoe dige terugtrekking van de onge veer 40 Amerikaanse militaire adviseurs in El Salvador. "Uiter aard kun je geen eenzijdige voor waarden scheppen en degenen die de problemen veroorzaken met hun activiteiten laten door gaan" zei Haig. Hij zei dat de verandering van tac tiek, van omvangrijke grondope- raties naar terrorisme, erop wijst dat de vorige strategie heeft ge faald. "Zij zijn nu overgegaan tot iets. waarbij do belangrijkse slachtoffers van hun activiteiten onschuldige burgers zijn", aldus Haig. "Deze pogingen zijn erop gericht de voedseldistributie en de landelijke electriciteitsvoor- ziening te ontwrichten" Media geen speelbal De deelnemers pleitten ook voor een spoedige hervatting van het Russische-Amerikaanse SALT- overleg, over de beperking van de strategische bewapening, waarbij ook Europa een aanzien lijke inbreng zou kunnen heb ben. Voorts dringen ze aan op een spoedig begin van de Rus- sisch-Amerikaanse besprekin gen over een beperking van de eurostrategische raketten: de Cruise- en Pershing-raketten voor Westeuropa en de SS-20 ra ketten in de Sowjet-Unie. Vol gens conferentiekringen is de Skandilux-groep eensgezind voorstander van de zogenaamde 'nul-optie': tegenover het niet plaatsen van de eurostrategische raketten in West-Europa zou dan een aanzienlijke vermindering van het aantal Russische SS-2Ó raketten moeten staan. Volgens de woordvoerder van de Deense sociaaldemocraten. Las- se Butz, hebben de deelnemers zich unaniem uitgesproken voor een militair evenwicht in Euro pa. Ze hebben ook grote belang stelling voor de discussie over een kernwapenvrije zone in Noord-Europa. De sociaal-demo craten zouden graag zien dat de Sowjet-Unie haar voorstellen over het Russische aandeel in de ze denuclearisering van Noord- Europa nader preciseert. Er be staat met name onduidelijkheid over de vraag of de Russen ook bereid zijn het Kola-schiereiland, waar belangrijke militaire bases en havens liggen, te betrekken in zo'n kernwapenvrije zone. De deelnemers beklemtonen voorts dat de leden van het Atlantisch bondgenootschap op het gebied van de defensiepolitiek niet hun eigen weg mogen gaan, maar in bondgenootschappelijk verband moeten handelen. Alle zeven partijen hebben zich in Kopen hagen voorstander betoond van het lidmaatschap van de NAVO. ZURICH - Deze koptelefoon van gigantisch* grootte vormt de blikvan ger van een internationale radio- en televisieshow in de Zwitserse stad Zurich Aan muziek ontbreekt het niet bij dit bijna vijf meter hoog bouwsel. WARSHAU (AP) - De autoriteiten in Polen hebben gisteren de vak bqnd Solidariteit gewaarschuwd dat de Poolse radio en televisie deel uitmaken van een systeem dat door het Warschau-pact ge bruikt wordt. Juist hierom mag Solidariteit de massamedia niet tot een speelbal van partijstrijd maken, aldus het regerings standpunt. Deze uitlatingen worden be schouwd als een harder stand punt van de regering tegen de eis van Solidariteit om zendtijd. De onderhandelingen hierover moe ten één dezer dagen van start gaan. Oorspronkelijk was van daag als vaststaande dag geno men. maar een politieke com mentator voor de televisie ver klaarde dat "in de verziekte sfeer van dreigende protest-a< I 1 l n chantage door stakingen" de re gering, die van goede wil is. niet tot onderhandelingen kan ko- De commentator beschuldigde So lidariteit er van een "intimidatie campagne" te voeren tegen jour nalisten. Volgens hem is Solida riteit uit op een controle van de vakbond op de media. Deze eis zou worden ondersteund door medewerkers van de door de staat gecontroleerde radio en tv., die het werk willen neerleggen en zouden willen "inbreken" in het bestaande net om eigen leu zen uit te zenden. "Er is in de hele wereld geen enke le staat die het goed zou vinden dat de vakbonden de toon van de uitzendingen zouden gaan bepa len". aldus de televisie-toe spraak. Belasting De onafhankelijke bond van vrije boeren in Polen. "Solidariteit ten plattelande". heeft zyn ongeveer twee miljoen leden opgeroepen geen belasting aan het rijk meer te betalen. In een verklaring staat dat de boe ren op deze wijze moeten protes teren tegen de weigering van de overheid om een akkoord in wer king te stellen ri.it zi| op 17 au gustus met het ministerie van landbouw hebben gesloten. Krachtens dit akkoord komt geld dat de boeren aan de staat beta len voor een deel terecht in een fonds voor de ontwikkeling van de landbouw. Voorts voorziet het akkoord in zelfbestuur op het platteland, gegarandeerd door democratische verkiezingen op het niveau van 'Volksraden' (col leges van B en W). MOSKOU Een 74-jarige Russische vrouw, Natalya (rechts) en haar zoon, Vasily Nazarov (54) verlaten de Amerikaanse ambassade in Moskou. Dit enkele uren nadat ze gisteren het terrein van de ambassade tn volle vaart met hun auto waren opgereden. Volgens functionarissen van de ambassade wilden de twee Russen slechts "klachten" bespreken met de Amerika nen en wilden zij geen asiel aanvragen. Zij verklaarden niets voor de twee Russen te kunnen doen als zij het terrein weer zouden verlaten. Na het incident werd de ingang door de Russische politie afaeslnten WASHINGTON (AP) Libië heeft nieuwe voorraden wapens en munitie van Russische makelij naar de Palestijnse guerrillastrij ders in Zuid-Libanon gestuurd. Dit is uit Amerikaanse en Israëli sche bronnen vernomen. Amerikaanse regeringsfunctiona rissen verklaarden bezorgd te zijn over de leveranties, omdat daarmee de wapenstilstand van 24 juli die een eind maakte aan de 15 dagen durende gevechten tussen Israël en Palestijnse een heden, in gevaar zou kunnen ko- Volgens de bronnen bereiken de wapens Zuid-Libanon via Syrië en zijn de wapens afkomstig uit Oost-Europa. Zuid- en Noord-Je- men en Libië. Israël schat dat Li bië vanaf maart tot het bestand van juli de Palestijncn heeft voorzien van ongeveer 30 Howit zers en rond de 30 raket-lanceer- inrichtingen. Syrië cn andere le veranciers hebben dit aantal ver hoogd tot ongeveer 40 Howitzers en 50 lanccerinrichtingen. Een Israëlische functionaris ver klaarde dat Libië direct na het bestand zijn leveranties aan de Palestijnen heeft hervat. Volgens hem hebben de Libiers dagelijk se vluchten naar Syrië uitge voerd met Russische veld- cn luchtafweergeschut. Vanuit Sy rië zou dit materieel naar Zuid- Libanon zijn vervoerd. Volgens de functionaris hebben de Li biers twee weken geleden de Pa lestijnen ook over zee bevoor raad. Amerikaanse regerings functionarissen noemen deze laatste berichten echter onwaar schijnlijk. Hoessein streeft naar conferentie PARIJS Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren bij Frankrijk en de EG aangedron gen op streven naar een confe rentie over het Midden-Oosten. Washington en Moskou zouden moeten meedoen aan een confe rentie ter regeling van het Ara- bisch-Israelische conflict, aldus Hoessein in een vraaggesprek met het dagblad Le Monde Aan zulk een conferentie zouden verder de Palestijnen. Israel en alle Arabische landen die bij het conflict betrokken zijn moeten deelnemen. De Jordaanse koning zei tegen Le Monde: "Frankrijk en West-Eu ropa zouden hun invloed moeten aanwenden voor een internatio nale conferentie die leidt tot een definitieve regeling van het Ara- bisch-Israelische conflict"

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9