V TJniser nog een kans i Hof Amsterdam: krakers Grote Wetering eruit Gemiddelde Nederlander vindt zichzelf gezond Formatie vraagt van Lubbers nu manoevreerkunst ESI m itstel betaling verleend VOS schenkt 3TT 15.000 Toppolitici op de bres voor CPN-lid •Roemeense vakantiekwaal •vermoedelijk buikloop ATERDAG 29 AUGUSTUS 1981 )TTERDAM 'GPD) - De Neder- ander- althans in meerderheid - vindt zichzelf „gezond", meent Dok dat hij daarvoor verantwoor- 3el ijkheid draagt, en doet er wat dan wel laat er wat voor. Ken- draagt bij tot een gezonde leefwijze; roken wordt hoe langer hoe meer een „taboe". Daarente gen staat hij nogal luchthartig te genover alcohol - er wordt veel meer gedronken dan men zelf voorgeeft. at zijn enkele bevindingen uit een onderzoek naar de beleving, op vattingen en gedrag inzake ge zondheid, gehouden in het kader de nationale gezondheidsac tie „Nederland Oké". Zes onder delen van een gezonde leefwijze werden bekeken: roken, drinken, medicijngebruik, voeding, bewe gen en veiligheid. Onder leiding prof. H. Philipsen bracht een groep van de Rijksuniversiteit Limburg daarover verslag uit boekje „Leeft Nederland ,Oké?" heeft volgens Philipsen, die het onderzoek gisteren toe lichtte, de bedoeling de Neder landers een spiegel voor te hou- HLJ den ten aanzien van hun leefwij ze. In het verslag wordt een „ge middelde Nederlander" ten tone le gevoerd, die in feite niet be staat. Maar uit het ondervragen van 1250 mensen kwamen ant woorden voort die de geïnteres seerde kan toetsen, aan eigen ge drag. Zo meent 80 procent een goede ge zondheid te bezitten, althans li chamelijk. De meerderheid heeft wel eens een klacht, gaat enkele keren per jaar naar de dokter, maar tobt niet over zijn gezond heid. Een situatie, die volgens Philipsen de laatste 10 jaar in fei te niet is veranderd. Die gemid delde Nederlander vindt gezond heid een der belangrijkste zaken in het leven. Maar gezin, vrijheid en vrede zijn nog belangrijker. Daarbij blijven begrippen als geld, sport en geloof ten achter- Het onderzoek bevestigt, zo menen Philipsen en zijn medewerkers, dat de meerderheid van de bevol king niet (meer) rookt. Als de hui dige ontwikkeling zich voortzet, zal de „gemiddelde Nederlander" over enkele jaren niet meer ro ken. Het ziet ernaar uit dat er een harde kern ontstaat van mensen die blijven roken (en meestal veel), hoewel zij weten dat dit niet gezond is. De meerderheid blijkt zich gezond te voeden: er komt vaak verse groente en vers fruit of tafel en men gebruikt magere jus. Daarbij komt men minder dan een keer per week in de snackbar. Geeft die uitkomst wat te denken, aldus Philipsen. vraagtekens moeten wel worden gezet bij het ant woord dat men zelden koekjes en gebak eet. Misschien een „wat se lectief geheugen", zo veronder stellen de onderzoekers. Dat geldt volgens hen zeker als het om alchologebruik gaat. De ge middelde Nederlanders drinkt ten minste een keer per jaar ten minste zes glazen per dag (15 pro cent elke week). Liefst 90 procent zegt matig te zijn of weinig te drinken. Het alcoholgebruik wordt onderschat, zegt Philip sen, en de waarheid blijkt uit de verkoopcijfers: een gemiddelde consumptie van 20 glazen per week per Nederlander Over medicijngebruik blijkt een grote kennis te bestaan. Behalve wel eens de dokter te bezoeken blijkt men gemiddeld 15 pillen per maand te slikken. Al zitten daar aspirientjes en aanverwante zaken in (80 procent heeft die „pijnstillers" in huis), het is wel wat veel. Op veiligheidsgebied vindt de Nederlander zichzelf keurig: hij gespt de autogordel aan en laat geen gereedschap slingeren. Maar het gebruiken van een stofbril bij karweitjes gaat hem net iets te ver- Beweging in de frisse lucht blijkt er heel wat te worden genomen: de meerderheid fietst of wandelt wat af. Mannen en jongeren heb ben meer lichaamsbeweging dan VTOuwen en ouderen. Van de on dervraagden doet 14 procent niets aan lichaamsbeweging; meer dan de helft vindt beweging voldoende, maar 43 procent is daar niet zo tevreden over. Trim men is niet in trek bij de meeste Nederlanders. IOOSENDAAL (GPD/ANP) Het chemisch-afvalbedrijf Uniser is door het verlenen van uitstel van betaling aan de dochter Recycling Terminal Moerdijk weer aan een ondergang ontkomen. Twee aanvragers besloten giste- Zt ren voor de rechtbank in Breda een uitstel van veertien i;.dagen te verlenen aan het bedrijf. et zijn autobedrijven die een vor dering hebben op RTM. De schuld aan een derde aanvrager, het Duitse bedrijf VFI, is be taald. eertien dagen geleden nog werd de aanvraag tot faillissement in getrokken omdat er toen sprake van was dat Uniser door het Is raëlische bedrijf Cla! zou worden overgenomen. Als RTM failliet wordt verklaard, betekent dat volgens ingewijden het einde van Uniser. olgens een woordvoerder van de Bredase rechtbank kan een fail lissementsaanvrage maximaal vier keer voor korte tijd worden aangehouden. De schuldeisers hopen dat RTM alsnog haar ver- IILVERSUM (GPD) - De specia le uitzending die de NOS voor de PTT verzorgt van de feestelijkhe den rond het eeuwfeest van de Nederlandse telefoon, gaat de omroepkas tussen de 10.000 en 15.000 gulden kosten. Voor de uitzending van een half uur. dinsdag op Nederland 2 van 14.30 tot 15.00 uur. heeft de NOS bij wijze van relatiegeschenk een complete reportagetrein ter bc schikking gesteld: vier auto's en achttien man personeel ®>e uitzending toont het aanbieden van het eerste exemplaar van het boek "Honderd jaar telefoon, ge- schiedenis van de openbare tele- J fonie in Nederland 1881-1981" door PTT-directeur Leenman aan koningin Beatrix. De plech- f tigheid vindt plaats in het hart van de Nederlandse telefoon, het Neher-laboratorium van de PTT in Oegstgeest. De PTT neemt de verbindingskosten tussen Oegst- geest en Hilversum voor zijn re- kening. #£ie ook pagina 19) plichtingen na zal komen als Uniser verkocht zal worden. De vijf arrestanten in de gif-affaire met het Moerdijkse bedrijf Uni ser blijven in ieder geval tot dins dag in hechtenis. Dat heeft de rechter-commissaris bij de Bre dase rechtbank besloten. Dins dag zal de raadkamer van de rechtbank beslissen of de ver dachten in voorarrest gaan. aldus heeft een woordvoerder van de rijkspolitie meegedeeld. De vijf verdachten drie voorma lige dfrecteuren en twee werkne mers - werden op 21 augustus aangehouden. Het speciale op sporingsteam van de rijkspolitie maakte op die dag bekend dat het vijftal verdacht wordt van il legale lozingen, stortingen en grootscheepse fraude. In de on derzochte periode (1 januari 1979 tot 1 oktober 1980) zou van 150.000 ton aangeleverd che misch afval de helft op illegale wijze zijn verdwenen. SCHIPHOL - Op de luchthaven Schiphol zijn gisteren de zeven onderzoekers van de derde en voorlopig laatste Spitsberge nexpeditie aangekomen. Onder leiding van drs. Louwrens Hac- quebord van het Arctisch cen trum van de rijksuniversiteit in Groningen heeft de groep de af gelopen twee maanden op Spits bergen gebivakkeerd. Er werden vooral opgravingen gedaan naar de Nederlandse nederzet ting Smeerenburg op het Amster dams eiland uit de zeventiende eeuw. Volgens projectleider Hac- quebord is ditmaal een nog grote re schat aan gebruiksvoorwer pen boven tafel gekomen dan de twee jaar daarvoor. Alles bij el kaar genomen is er volgens hem na de derde expeditie nu vol doende materiaal aanwezig om een goed en juist beeld te krijgen van de walvisvaarders uit die tijd. Voorlopig was dit dan ook de laatste expeditie. DEN HAAG (ANP) - De vaste commissie voor de inlichtingen en veiligheidsdiensten van de Tweede Kdmer, bestaande uit Den Uyl (PvdA). Lubbers (CDA), Rietkerk (WD) en Terlouw (D'66). heeft er op 13 augustus van dit jaar op aangedrongen dat minister Tuijnman van verkeer en waterstaat onverwijld een be slissing neemt over de eventuele aanstelling van ir. Reek in een vertrouwensfunctie bij de PTT De commissie meent dat er aan leiding is om het besluit van de directeur-generaal van de PTT om Reek niet aan te stellen we- AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse projectontwikkelaar Gerard Bakker heeft ten langen leste toch nog een ontruimings bevel in de wacht weten te sle pen tegen de krakers die de res tanten van de "Grote Wetering" bezet houden. Het gaat om het pand Weteringschans 89, dat bij de geruchtmakende ontruiming - op 2 december vorig jaar - door de politie ongemoeid werd gela ten. Bakker beschikte toen voor dat pand niet over een ontrui- mingsvonnis, omdat het pas was gekraakt toen de procedure te gen de bewoners van de overige vier panden al achter de rug was. Het gerechtshof in Amsterdam heeft bepaald, dat de krakers van nr. 89 binnen twee dagen na be tekening van het vonnis moeten vertrekken. Dat vonnis is tot stand gekomen via een zo langza merhand bekende kunstgreep Niet de krakers die zich door hun anonimiteit aan iedere gerechte lijke procedure onttrekken, maar eigenaar Gerard Bakker zelf is in kort geding gedagvaard - in dit geval door de sloper die op dracht van hem had om het pand met de grond gelijk te maken. Diens eis - lege oplevering van het pand - is door het hof toege wezen. ^DEN HAAG (ANP) - Dc ziekte die 0 enkele Nederlandse vakantic- 9 gangers in Roemenië hebben op 9 gelopen is vermoedelijk dysente- rie. een ernstige vorm van buik- 1°°P- v0igens een woordvoerder T van het ministerie van volksge zondheid is door dc GG en til) tot nu toe bij twee mensen deze besmettelijke darmaandoening geconstateerd, terwijl ook in West-Duitsland in twee gevallen deze ziekte is vastgesteld bij die terugkeerden van hun Roemeense vakantie. Begin deze week werd bekend dat een aantal vakantiegangers uit Roemenie terugkeerden met maag- en darmklachten. Vage geruchten dat er cholera zou zijn uiigebrokcn werden hiermee in verband gebracht, hoewel de Roemeense autoriteiten ge steund door de WHO. de gezond heidsorganisatie van de Verenig de Naties, dit met klem ontken den. Deze manoeuvre wordt doorgaans door de Amsterdamse recht bankpresident van de hand ge wezen (hij sprak in dit verband ooit van een "kunstmatig ge creëerd conflict") maar pleegt in hoger beroep met succes te wor den bekroond. Met het tot stand komen van dit vonnis lijkt nu definitief de weg vrij te zijn voor de bouw van het complex kantoren en luxe-ap partementen, waarover Bakker ruim vier jaar met de gemeente lijke autoriteiten in de clinch heeft gelegen. De bouwvergun ning werd hem eind 1979 ver leend, maar sindsdien heeft de projectontwikkelaar vrijwel on afgebroken geprocedeerd om de hem ontbrekende bescheiden aan de gemeente te ontfutselen. Pas op 4 augustus van dit jaar stelde de afdeling rechtspraak van de Raad van State hem op alle fronten in het gelijk, door te bepalen dat het gemeentebe stuur hem ten onrechte een gara gevergunning, en een vergun ning tot woningonttrekking had geweigerd. Bakker heeft de ge meente intussen een schade claim in het vooruitzicht gesteld, die volgens zijn zeggen wel eens op "ettelijke miljoenen" zou kunnen uitdraaien. Hij stelt de gemeente aansprake lijk voor de schade die hij heeft geleden doordat zijn project zo lang ts getraineerd. De project ontwikkelaar deelde desge vraagd mee dat de financiering van het project geen problemen zal opleveren. Het merendeel van de door hem bestierde bv's is in de loop der tijden failliet ge gaan, maar de bv Bakkerswaal, die over het project gaat, be schikt over voldoende reserves om de bouw doorgang te doen vinden, aldus Bakker. "Wat mij betreft kan onmiddellijk na de sloop met het bouwrijp maken worden begonnen", laat hij we ten. Zijn advocaat, mr. G.F. Scheltema. kon nog niet zeggen welke stap pen ondernomen zullen worden om de ontruiming te verwezenlij ken. Volgens zijn zeggen zal daarover eerst met het gemeen tebestuur overleg moeten wor den gepleegd. gens zijn lidmaatschap van de CPN te herzien, nu de commis sie-Van der Hoeven, die adviezen verstrekt inzake antecedenten en veiligheidsonderzoeken, tot tweemaal toe tot de slotsom is gekomen dat tegen aanstelling van Reek bij de centrale trans missie afdeling van de PTT geen bezwaar bestaat. Uit een nog niet gepubliceerd rap port van de vaste kamercommis sie voor de inlichtingen- en vei ligheidsdiensten blijkt dat de commissie-Van der Hoeven in oktober vorig jaar minister Wie gel van binnenlandse zaken heeft laten weten dat zij haar taak nauwelijks zou kunnen uit voeren indien haar adviezen in de wind worden geslagen. Het standpunt dat de topman van de PTT eind januari 1980 innam, namelijk dat objectieve gege vens als de kwetsbaarheid van de functie en het politieke karak ter van de CPN zwaarder moes ten wegen dan de subjectieve in druk die de sollicitant had geves tigd, zijn strijdig met de opvat ting die minister Wiegel in de Ka mer heeft verdedigd, aldus de commissie. Wiegel had immers in de Kamer betoogd dat het bij vertrouwensfuncties in de eerste plaats gaat om een persoonlijke benadering van de sollicitant, en dat objectieve gegevens, zoals het CPN-lidmaatschap en de ge voeligheid van de functie, niet beslissend mochten zijn. Inmiddels heeft de affaire heel wat stof doen opwaaien binnen het ambtelijke apparaat. Minister Wiegel heeft toegezegd dat hij een aanvulling zal voorbereiden van de huidige bezwarenproce dure inzake veiligheidsonderzoe ken. Op 6 maart van dit jaar ging de ministerraad akkoord met een wetsontwerp voor een wettelijke regeling van dc inlichtingen- en veiligheidsdiensten Het wetsontwerp voorziet onder andere in een algemeen klach trecht van de burger tegen optre den van inlichtingen 1 n heidsdiensten bij een onafhanke lijke commissie. Van die com missie zouden leden van de Hoge Raad en van de Raad van State deel uit moeten maken. Ook het aantal vertrouwensfuncties is herzien. Inclusief de PTT telde de rijksoverheid in mei 1977 nog 70.938 vertrouwensfuncties Op 31 augustus 1980 waren dat er nog 52.301. Bij de PTT vermin derde het percentage vertrou wensfuncties van ruim dertig in 1977 tot ruim twintig procent in 1980. DEN HAAG - Semantiek. Vol gens Van Dale „de leer van de betekenis der woorden Kabinets(in)formateurs en onderhandelaa rs in het for matieproces zijn hogepries ters in die leer. die de laatste dagen rond het Binnenhof in al haar stadia is beoefen- Dat alles komt door het taboe dat sinds dinsdag rust op het woord „heronderhandelen". Waarmee gedoeld wordt op het opnieuw onderhandelen over de wensen die het CDA. na het „nee" van Van Agt, op tafel heeft gelegd. Officieel mag daarvan namelijk geen sprake zijn. Informateur De Gaay Fortman had het donderdag zelf over „het in ventariseren en zo enigszins mogelijk bespreken van de door de CDA-onderhandelaa r aan de orde te stellen punte- PvdA-onderhandelaar Den Uyl spreekt slechts van „plooien gladstrijken en verhelderin gen geven over gerezen mis verstanden". Als we dat woord „misverstanden" nu gewoon vervangen door „conflicten", dan zijn we weer waar we wezen moeten. Semantiek. Er wordt dus gewoon weer on derhandeld en dat is alvast een slag die CDA-leider (mag je hem zo nog noemen) Van Agt heeft binnengehaald. Tien dagen geleden zat de formatie nog muurvast op de weigering van PvdA en D'66 om over de CD A-eisen verder te praten, nu liggen die - of Den Uyl en Terlouw dat nu leuk vinden of niet - weer open en bloot op de onder handelingstafel. Hoe je het ook noemt. Het CDA is daarvoor door een diep dal van ellende gegaan, maar wie weet slaagt substi- tuut-CDA-leider Lubbers er in om fractie en partij daar weer uit te slepen. En dat kan dan wel eens niet „ondanks" maar veeleer „dank zij" de es capades van Van Agt zijn. Zwaar beroep Op Lubbers' manoeuvreer kunst - en die is in ruime voorraad aanwezig wordt deze dagen een zwaar beroep gedaan Hij moet in de eerste plaats proberen een akkoord te bewerkstelligen dat goed genoeg is om het met een meer dan redelijke kans op een .ja" aan Van Agt voor te leggen Tegelijk mag dat akkoord weer niet zoveel afwijken van wat hij in zijn eigen informatie- eindverslag heeft geschre ven. Want dan kunnen Den Uyl en Terlouw wel eens af haken en komt het kabinet er niet dat CDA-fractie en -par tijbestuur nog steeds zeggen te willen. Bovendien wil Lub bers zelf niets liever. Lubbers moet dus een meester werkje van semantiek afleve ren. Hoe kan er een akkoord komen dat voor één uitleg vatbaar is en waar beide „kanten" het mee eens kun nen zijn. Zwartkijkers rond het Binnenhof - en dat wor den er steeds meer - schat ten de kans daarop niet groot. Maar bij Lubbers weet je het nooit. Zelfverloochening is voor hem bijna een tweede natuur ge worden Zo viel hij twee we ken geleden zelf zijn eigen in formatie-akkoord af door te komen met een lijst met ze ven punten voor veranderin gen. dat Van Agt als wapen tegen PvdA en D'66 in han den werd gespeeld. Het gaf Van Agt de kans om voor het eerst „nee" te zeggen. Lubbers toonde zich ook niet afkerig van Van Agts eis van 4.5 miljard aan bezuinigingen in 1982. En deze week vroeg hij zelf een „open onderhan delingsgesprek". terwijl hij in zijn eindverslag als infor mateur nog schreef dat „ver der onderhandelen niet tot betere resultaten zou hebben geleid Het betere wordt dan al gauw de vijand van het goede". Moeilijke positie Naar dat betere gaan de onder handelaars nu toch op zoek. En belangrijker dan de vraag of Lubbers dat anders zou willen, is de vraag oi nij an ders kan. Het antwoord daar op is kortweg nee Het ver trek' van Van Agt heeft im mers vooral hem in een moei lijke positie gemanoevreer- ^ubbers heeft van de fractie het vertrouwen gekregen, maar de man voor wie hij nu aan de slag gaat wilde hem dat vertrouwen onthouden. Dat Van Agt de voorkeur gaf aan cx-mformateur Jan de Koning als onderhandelaar, moet Lubbers dan ook diep gestoken hebben. Het heeft zijn positie in het ge sprek aan de onderhande lingstafel er in elk geval niet beter op gemaakt Lubbers zit nu voor het probleem hoe hij geloofwaardig tegenover Den Uyl en Terlouw verande ringen kan eisen op punten die hij zelf heeft opgesteld. Zijn opponenten zullen hem daar ongetwijfeld op gepaste wijze aan herinneren Maai nogmaals: hij (en de CDA-fractie) kan moeilijk an ders. Niet verder onderhan delen betekent Van Agt laten vallen en dat is politieke zelf moord. Daarom houdt het CDA keihard vast aan de eis dat Van Agt premier van dat kabinet met PvdA en D'66 moet worden. En om die re den het c send dat Lubbers, op dc vraag of hij beschikbaar is als premier wanneer Van Agt toch afhaakt, antwoordde "Nee. in geen geval Als er al iemand in het CDA is die wat anders denkt, dan is hij of zij wel zo verstandig te zwijgen. Wat vindt Van Agt? Dat Van Agt van het formatie- toneel verdwenen is, gelooft immers niemand. Boven elke afspraak die rond de onder handelingstafel wordt ge maakt. hangt nu levensgroot de vraag "Wat vindt Van Agt ervan?" Van Agt zal aan het einde van deze formatiefase opnieuw "ja" of "nee" moe ten zeggen tegen het dan voorliggende akkoord. En om dc problemen in het CDA beperkt te houden, moet Lubbers een keuze voor "nee" voor Van Agt zo moei lijk mogelijk maken. Met andere woorden Lubbers moet PvdA en D'66 tot zulke concessies dwingen dat Van Agt niet langer "nee" kan zeggen. En doet hij dat toch. dan kan in dat geval Lubbers weinig verweten worden. Hij heeft er dan het maximum uitgesleept, en wie weet ac cepteert de fractie het vertrek van Van Agt dan met wat minder pijn. Hiermee is het probleem van Lubbers echter in volle he vigheid ook het probleem van PvdA en D'66 geworden De ruimte die Lubbers de ko mende dagen heeft, wordt bepaald dOOT PvdA en D'66 Simpel gezegd zij zullen nogmaals tot op de bodem van hun concessie-bereid heid moeten tasten om dit ka binet mogelijk te maken Woordenspellctjes kunnen dat niet verdoezelen. Niet toegeven betekent een drastische verkleining van de kans op dit kabinet Wel toe geven betekent inleveren, en in feite een overwinning voor Van Agt. die dan natuurlijk wd d<- inding van tu I tab net op zich zal nemen. Over de reactie van het PvdA-con - gres daarop kan Den Uyl voorlopig alleen maar nacht merries krijgen. Is dit alles een meesterzet van dc tacti cus V.m Agt om do P\ d,-\ op de knieén te dwingen7 Feit is dat Den Uyl en in mil mate Terlouw, die wel bereid is tot heronderhandelen, voor een levensgroot dilemma staan. HANS DE BRUIJN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7