Les geeft onderwijs volwassen gestalte Latij ns-Amerika staat in Leiden maand centraal Zakelijk profiel met gevolgen voor personen Centrum moet begtip in Leiden worden Programma ACHTERGROND! ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1981 LEIDEN - De eerste medewerkster voor het educatief centrum in Leiden is aangesteld. Mevrouw J. Mann zal de coördinatie van tien open school groepen op zich nemen. De solliciatieprocedure voor de nog vier te vervullen vacatures bij het educatief centrum is nog aan de gang. Eind dit jaar kan men op een volledige bezetting rekenen. Het educatief centrum valt voor de duur van twee jaar onder het bestuur van de Stichting Welzijn. Na die pe riode zal worden bekeken of dit een geschikte aanhaking is. danuel een zelfstandige stichting moet ontstaan. De plaats van het centrum is nog een open vraag. Voorlo pig is de eerste medewerk ster nog gehuisvest in het pand van de Stichting wel zijn aan de Breestraat. Het is de bedoeling dat er een plek wordt gevonden die goed bereikbaar is voor het grote publiek. De besprekin gen over de Burchtzalen van de bibliotheek zijn nog in volle gang. Met de komst van dit centrum hoopt men het volwassenenon derwijs in Leiden meer gestalte te geven. De afgelopen jaren hebben organisaties zoals Ou ders op Herhaling en Open School in een duidelijke behoef te voorzien. Echter de voortdu rende onzekerheid over het voortbestaan heeft er voor ge zorgd dat van uitbreiding van het volwassenenonderwijs geen sprake kon zijn. Er moest te veel worden gevochten bij ge meente en ministerie om de ei gen 'winkel' in bedrijf te hou den. Financiën ontbraken steeds om op een verantwoorde manier verder te gaan. Niet dat het educatief centrum nu over een rooskleurige begroting beschikt, maar de wil, de moge lijkheid en de tijd om het volwas senenonderwijs een eigen ge zicht te geven zijn aanwezig. Ook heeft het centrum het voordeel dat de instellingen, die al met volwassenenonderwijs in Leiden bezig zijn. hebben meegewerkt aan de totstandkoming ervan, zo dat in ruime mate op steun kan worden gerekend. De algemene opinie is dat een samenwer kingsverband met 't Les (Leids Educatief Sentrum) in alle op zichten van belang is voor de uit voering van het volwassenenon derwijs. Inmiddels is er een voorlopige be geleidingscommissie samenge steld. Zij gaat zich bezig houden met de ontwikkeling van het educatief centrum. Commissiele den Henk Sannes (vanuit de Stichting Welzijn) en Ineke Ko ning (vanuit de directie onder wijs van de gemeente) willen er in elk geval voor waken dat het educatief centrum een log li chaam wordt waar alleen maar beslissingen worden genomen. "Het is de bedoeling dat aan de ene kant een structuur voor het volwassenenonderwijs (beleid) wordt opgezet, terwijl er tegelij kertijd naar wordt gestreefd op alle mogelijke manieren deelne mers, deelneemsters en bege leidsters behulpzaam te zijn" Open-school-vrouw Vandaar ook dat de eerste mede werkster Jon Mann zich niet al leen bezig houdt met coördina tie-zaken. "Astjeblieft niet", zegt ze spontaan. "Ik ambieer beslist geen bureau-functie. Niet zonder enige trots: "Ik voel me juist zelf een beetje een "open-school- vrouw". Ze schetst even het klas sieke beeld. "Mulo was voor een meisje al heel wat. Vervolgens werd er van je verwacht dat je iets zocht in de richting van de verpleging of onderwijs. Bij toe val ben ik toen kleuterleidster geworden. Heel mooi eigenlijk in die tijd en de moeite waard. Na jaren ben ik weer gaan studeren en toen bewust. Daar kreeg ik plezier in. Dc volgende stap werd de sociale academie. Het volwas senenonderwijs blijft mij trek ken. Maar nu op de manier dat ik zelf er iets aan kan doen om het te bevorderen". 'Daarom vind ik het ook prima dat ik naast mijn werk op het educa tief centrum öök begeleidster ben van een van de tien open school groepen. Een beleid be denk je niet: dat moet worden gevoed vanuit de praktijk. En van open-school-vrouwen kun je heel wat leren". riet voortzetten van het open schoolwerk is een belangrijke taak van het educatief centrum. Het instituut 'Open School' is dit jaar opgehouden te bestaan. Mann: "Waar het nu om gaat is: hoe komt de integratie van het open schoolwerk met het onder wijs. vormingswerk, club- en buurthuiswerk op een verant woorde manier tot stand?" Voorlopig wordt geprobeerd de huidige open school werkwijze voort te zetten in de instellingen VJV Troef, vormingscentra De Klinker, Tamboerijn. Volkshuis en Mirt en de scholengemeen schap 't Rapenburg. Dpen School is een vorm van 'tweede kans onderwijs' bedoeld voor hen die vroeger geen kans hebben gehad de lagere school af te maken of meer dan twee jaar vervolgonderwijs te volgen. Het voornaamste verschil tussen de open school en het gewone on derwijs is dat de open school uit gaat van de kennis en ervaring van de deelnemer. Met tien open schoolgroepen van elk vijftien deelnemers hoopt het open school team in september te beginnen. "Deze maand is er een wervingscampagne in de buurthuizen aangevangen. Het blijkt nog steeds dat volwasse nen een duwtje in de rug nodig hebben. Ze melden zich veelal niet uit zichzelf aan. Als het edu catief centrum een begrip in Lei den is geworden en het c-en vaste plaats in de binnenstad heeft ge kregen hoop ik dat de mensen wel zomaar binnenwandelen om zich op te geven of informatie te halen". Vrijwilligers Een ander aspect waar het educa tief centrum zich mee gaat bezig houden is met activiteiten voor culturele minderheden en het al- fabetiseringswerk. Dit werk dat voornamelijk door Ouders op Herhaling, de werkgroep Buiten landse Arbeiders. VJV-Troef en in buurt- en clubhuizen wordt gedaan heeft hard ondersteuning nodig. In tegenstelling tot de be taalde open-schoolmedewerkers is men hier afhankelijk van vrij willigers. Ruim 500 cursisten doen mee aan de taal- en rekenlessen of de voor buitenlandse vrouwen speciaal opgezette gecombineerde taal en naailessen. Voor zowel de culturele minderhe den als het alfabetiseringswerk zal binnenkort een medewerk- (st)er op het educatief centrum aanwezig zijn. Ook is het hier de bedoeling dat de aangetrokken mensen een bepaalde lijn uitstip pelen voor deze kant van het vol wassenenonderwijs. Daarnaast is het belangrijk dat de vrijwilli gers (de vraag is of dat in de toe komst wel vrijwilligers moeten blijven) steeds op de hoogte wor den gesteld van de nieuwe ont wikkelingen en worden begeleid en gestimuleerd in het werken met volwassenen. De vierde en vijfde plaats zullen worden bemand door een admi nistratieve kracht en een alge meen coördinator. Deze laatste persoon zal de verbindende kracht moeten zijn voor de in Leiden aanwezige vormen van volwassenenonderwijs. Medewerkster Jon Ma leren". (Foto Jan Holvast) Ineke Koning: "Als alles volgens plan verloopt, moet het educatief centrum over een jaar of twee een duidelijker vorm en inhoud hebben gekregen. De spil in een netwerk van zelfstandige vol- wassenengroepen Henk Sannes en Ineke Koning zijn tevreden over de politike wil die de Leidse gemeenteraad de afge lopen jaren heeft getoond. De raad heeft daar duidelijk blijk van gegeven door op basis van de nota volwasseneneducatie geld beschikbaar te stellen voor onderwijs aan volwassenen. "Daarentegen laat de overheid het goed afweten", menen bei den. "Beleid en werkelijkheid liggen nog te ver van elkaar. De verschillende ministeries (onder wijs en erm) werken langs elkaar heen. Pas drie weken geleden kregen we bijvoorbeeld te horen dat de begroting van open school was goedgekeurd. Ga er maar aanstaan, want alles moet wel georganiseerd worden voor sep tember als de cursussen weer be ginnen. En als je alleen al kijkt wat er wordt uitgegeven aan de voorbereidingsplannen van de open universiteit, ruim tachtig miljoen, dan staat die achttien miljoen voor de totale volwasse neneducatie in Nederland toch in geen verhouding" SASKIA STOELINGA LEIDEN - Leidenaar? die de ko mende maand niet met de ont wikkelingen in Latijns-Amerika geconfronteerd willen worden, kunnen waarschijnlijk het best de stad een maandje ontvluch ten. Van 10 september tot en met 10 oktober gonst Leiden van de actie "Leiden voor bevrijding en tegen onderdrukking in Latijns- Amerika". De gemeente trekt jaarlijks tien duizend gulden uit voor de "bevordering van internationale solidariteit". De eerste keer, twee jaar geleden, werd het geld ge bruikt voor de actie "Leiden te gen apartheid van Zuid-Afrika" Al vanaf vorig jaar oktober zijn ongeveer dertig vrijwilligers in een breed samenwerkingsver band druk doende om de solida riteitsactie van Leiden met de bevolking van Midden- en Zuid- Amerika (kortweg Latijns-Ame rika) van de grond te krijgen. In net samenwerkingsverband "LILA" ("Leiden Informeert zich over Latijns-Amerika") zit ten de Chili vrouwengroep, het Komitee Eettafels Chili, het Dia- konaat Veraf (van de Leidse Stu denten Ekklesia). het El Salva dor Komitee, Guatamala Komi tee. Nicaragua Komitee. Scho- lingsgroep Latijns-Amerika. We reldwinkel Leiden en en de Werkgroep Indianen Zuid-Ame- rika. De actie "Leiden voor bevrijding en tegen onderdrukking in La tijns-Amerika" wil de Leidse be volking informeren via tentoon stellingen, sprekers, muziek en films over de ontwikkelingen in Latijns-Amerika. "LILA" hoopt zodoende op een bredere solida riteit met dc bevolking van Zuid en vooral Middcn-Amerika. Het samenwerkingsverband "LILA" vindt dat Leiden samen met an dere plaatsen in Nederland meer druk moet uitoefenen op de Ne derlandse regering om de bevrij dingsbewegingen te erkennen, de steun aan de regimes stop te zetten en om te protesteren bij de regering Reagan van de Verenig de Staten tegen interventie in Middcn-Amerika. Tijdens de Leidse actiemaand wordt een fi nanciële campagne gevoerd die ten goede zal komen aan de be vrijdingsbeweging van El Salva- Brandhaard In tal van landen in Latijns-Ameri ka is botte uitbuiting en onder drukking van de bevolking aan de orde van de dag. De Leidse actie zal voornamelijk in het te ken van Midden-Amerika staan. Vooral landen als Nicaragua, El Salvador, Guatamala en Hondu ras kunnen een brandhaard vor men van een internatonaal con flict. In elk geval is de bevolking van deze landen hier niet bij ge baat. De bevolking van Nicaragua heeft zich twee jaar geleden bevrijd van dictator Somoza en zijn regi me. In het door de burgeroorlog geplunderde land wordt een moeizaam begin gemaakt met grondhervormingen, het opzet ten van coöperaties en lees- en schrijfprojekten. De bevrijdings bewegingen van El Salvador en Guatamala putten moed uit het "voorbeeld Nicaragua". Massaal proberen zij de macht van leger grootgrondbezitters en multina tionale ondernemingen te bre ken. Op de achtergrond loert echter het gevaar van een nog grotere inmenging van de Ver enigde Staten, door hulp aan de regimes van El Salvador en Gua tamala of door hulp aan de mili taire junta die in het zeer arme Honduras aan de macht is en sa menwerkt met het regime in El Salvador. De Verenigde Staten probeert door economische en militaire hulp aan de genoemde regimes haar economische belangen veilig te stellen en de opkomst van "com munistische regimes" te verhin deren. Katholieken die in El Sal vador, Guatemala en Honduras hun mond open durven te doen, heten bij de regimes en bij de Verenigde Staten al snel "com munisten". dus vijanden. Ondanks een zeer uitgebreid "alge meen programma" over Latijns- Amerika. ligt de nadruk van de actie bij de programma's op mid delbare scholen, kerken en club- en buurthuizen, vrouwengroe- Nonnen verlaten met de handen op het hoofd i Amerika hun mond opendoenworden al gauw i pen. vakbonden, politieke partij en, studentenverenigingen en bi bliotheken. Deze programma's staan nog niet geheel vast en zijn sterk afhankelijk van de wens en de mogelijkheden van deze groe pen en instellingen om "Latijns- Amenka" dichter bij huis te ha- Het algemene programma van de actie "Leiden voor bevrijding en tegen onderdrukking in Latijns- Amerika ziet er voorlopig als volgt uit. Informatie over dc pro gramma's in buurt- en clubhui zen, scholen, kerken etcetera zijn verkrijgbaar op het adres Prins Hendrikstraat 28. tel: 214367. Donderdag 10 september 20.00 uur. Waaggebouw; Officiële ope ning van de actie door burge meester Goekoop en door de ver tegenwoordiger van Nicaragua in Nederland. Muziek van dc Chileense groep "Lautaro". 10 - 12 september, Waaggebouw: Tentoonstelling en informatie markt. Onder meer tekeningen en litho's van Camilo Minero uit El Salvador en foto's van Koen Wessing. 13 september, Hooglandse Kerk: tentoonstelling. 15 september 20.00 uur: Filmhuis, Breestraat 66: "Sandino Hoy y Siempre" van de in Nicaragua werkende Nederlandse regisseur Jan Kees de Rooy. De film geeft een beeld van de verworvenhe den en moeilijkheden van de Ni caraguaanse revolutie. Na de film discussie met Jan Dop van het Komitee Filmers voor Nica ragua. 16 september 20.00 uur: Filmhuis: "Los Olvidados" van Luis Bu- nuel. Een film over weeskinde- ren in de achterbuurten van Me- xico-city. 16 september 22.15 uur. Filmhuis "Bye Bye Brazil" van Carlos Die gues. Een rondtrekkend circus bekijkt Brazilië met vreemde ogen. 17 september 20.00 uur. Filmhuis: "O caso dos irmaos Naves" (de zaak van de gebroeders Naves) van de Braziliaan Luis Sergio Personi. 17 september 22.15 uur. Filmhuis: "Queimada" van de Italiaan Gil- lo Pontecorvo. De film speelt in het Caraibisch gebied. 25 september 20.00 uur. Antonius Clubhuis. Lange Mare 43: ïnfor- matie-avond. Film. Muziek. Dis cussie over de laatste ontwikke lingen in Midden-Amerika. Fo rum over de rol van media ten aanzien van Midden-Amerika, met Wim Jansen (Trouw). Emile Fallaux (VPRO). Leo Maduro (El Salvador Komitee Nederland), Annemiek Ruvgrok (Leidsch Dagblad) en Frank Diamant (VA RA). 25 september - 10 oktober: ten toonstelling in de Openbare Bi- 28 september 20.00 en 22.15 uur Kijkhuis. Vrouwenkerkkoor- straat 17: "Barravento" van de bekende, vorige week overleden Braziliaanse regisseur Glauber Rocha. het fenomeen van de Ci nema Novo. 29 september 20.00 en 22 15 uur, Kijkhuis "Dc zwarte God en de blanke Duivel" van Glauber Ro cha. 1 oktober 20.00 en 22.15 uur, Kijk huis. "Terra en transe" van Glau ber Rocha 5 - 9 oktober: Huis-aan-huis collcc te voor El Salvador. Collectanten kunnen zich opgeven bij Frans de Haan, Garenmarkt 3, tel 141190. 10 oktober Straatcollecte Zaterdag 10 oktober 20.00 uur Slotmanifestatie in de Stadsge hoorzaal. Het koor "De Eenheid" zingt Latijns-Amerikaanse liede ren met begeleiding van de Leid se folkgroep "YaraviDe groep "Beroerd" uit Putten bij Rotter dam brengt politick-muzikaal theater. Zanger José Armijo uit El Salvador De Chileense mu ziekgroep Karaxu M Bonilla van de bevrijdingsbeweging van El Salvador spreekt en de Cu baanse vertegenwoordiger in Ne derland voert het woord Latijns- Amerikaanse hapjes en drankjes Het gaat in de politiek vaker om personen dan het lijkt. Ook wanneer er in politieke stukken geen naam genoemd wordt, valt tussen de regels door soms de ene naam na de andere te lezen. Zo ook in het profiel van de PvdA-fractie, zoals dat door het bestuur voor de komende kandidaat stelling is geschetst en waar mee dc fractie - na een be langrijke wijziging - akkoord is gegaan. Het profiel is bij oppervlakkige lezing een zakelijk stuk. Er wordt een aantal criteria op gesomd waaraan de fractie in haar geheel en de kandidaten afzonderlijk moeten voldoen. Het is een richtsnoer bij de opstelling van de kandida tenlijst. maar over eventuele kandidaten wordt met geen woord gerept. Zo lijkt het tenminste Het eer ste tumult begon al in het voorjaar, toen in het (gehei me) ontwerp van het profiel een maximale termijn was opgenomen (acht jaar raads lid. wethouders twaalf jaar). Dit viel bij de fractie in zo slechte aarde dat het geheime karakter van het stuk wel moest sneuvelen. Oorzaak van de opwinding was natuurlijk niet zozeer het fei telijk opnemen van een ter mijn als criterium, als wel de makkelijk herleidbare conse quentie voor personen. Van de zittende raadsleden zou den tenminste de wethou ders Waal en Van Dam moe ten opkrassen. Het is in dat licht dat raadslid Marie-Anne Koning het be stuur beschuldigde van het willen scheppen van ruimte voor dc eigen kandidatuur. Van het bestuur zouden drie tot vier personen zich kandi daat willen stellen voor het raadslidmaatschap. De zake lijke norm werd onmiddellijk teruggevoerd op persoonlijke ambities. Dc termijn werd uiteindelijk volledig achterwege gelaten Het belangrijkste wat bleef staan - mogelijk door alle consternatie over de termijn door dc fractie enigszins over het hoofd gezien - was de 35 procent vrouwen. De per soonlijke consequenties la ten zich namelijk iets moeilij ker berekenen Mannen Die persoonlijke gevolgen zijn er natuurlijk wel. Blijft het aantal PvdA-raadsleden na de verkiezingen op veertien, dan moeten er tenminste twee mannen uit de fractie verdwijnen. Wie dat zijn staat natuurlijk niet in het profiel. Dat is immers een zakelijk stuk. Maar er zijn wel zittende (man nelijke) raadsleden die zich wel of geen zorgen over hun positie hoeven te maken Al lereerst zijn daar de vier wet houders. Die moeten het - zo leert de geschiedenis - wel erg bont maken, willen ze niet meer herkiesbaar wor den gesteld. Fractievoorzitter Jit Peters, met Dick Tesse- laar een goede kandidaat voor hot lijsttrekkerschap, blijft uiteraard ook buiten schot. Zeker ook om dat hij naar ieders tevredenheid functioneert. Dan blijve r nog z r de r twe ten minste naar de reserveban ken zouden moeten verhui zen. Voor het gemak nemen wc nog even het profiel erbij, om te concluderen dat ook de positie van Wim van der Pluijm veilig gesteld is. Van der Pluijm is een van de wei nige arbeiders in de fractie en het profiel tracht 'de over heersing van de jongeren met een hogere opleiding' te voor komen. Het staat er dus niet. maar Wim zit ook op rozen. Er zun BQg vijf kleine negertjes over Re ne Eikerbout. Joop Maat. Aad Groos. Geert Dallinga en Tmus van Aken. Nu wordt het moeilijker om met het profiel in de hand de kandi daten weg te strepen. Ty pische academici of echte ar beiders zijn in deze groep niet zo gemakkelijk te onder scheiden. Wel is er duidelijk het onderscheid tussen jong en oud. Ook een criterium in het profiel: 'Een zo gelijkma tig mogelijke leeftijdsop bouw' En er is nog een crite rium: 'De verschillende stro mingen in de partij zoveel mogelijk tot hun recht te la ten komen'. Groos Als er van deze criteria ernst gemaakt wordt, ligt het voor de hand dat zowel van de ou deren (Dallinga en Van Aken), als van de jongeren (Groos. Maat en Eikerbout) eën kandidaat terugtreedt. Kijkt men naar het onder scheid in verschillende stro mingen. dan kan men Maat en Groos tot de linkervL^tel rekenen en Dallinga, Van Aken en Eikerbout) tot dc rechter. Groos laat desgevraagd weten er met meer voor te voelen om in de raad terug te keren. "Na zes jaar raadslidmaat schap. zijn er wel andere be zigheden die mijn tyd opei sen". zegt Groos. Hij ontkent overigens dat de samenwer king met de VVD en hel be stuurlijk denken van dc PvdA-wethoudcrs hem de lust zou hebben ontnomen om door te gaan. Nu moet de oudere garde en rechtervleugel nog een kan didaat inleveren. Geert Dal linga is secretaris van de frac tie en geniet als zodanig een redelijk vertrouwen. Zijn standpunt over kernenergie is weliswaar in strijd met de partijlijn, maar dat is de oud- Shell-werknemer nooit erg Ov kwalijk eenorr blijft Tinus van Aken. die een lange ervaring m de par tij. de politiek en de stad op zijn staat van dienst heeft. De ervaring die Van Aken heeft mag dan een punt in zyn voordeel zijn. de ervaringen die de partij met Van Aken heeft zijn minder rooskleu rig. De voormalige wethouder kreeg in de vorige raadspe riode veel kritiek uit zijn ei gen partij en kwam bij de vo rige kandidaatstelling niet verder dan een zeventiende plaats. (Waarvan toen overi gens nog werd aangenomen, dat het een verkiesbare plaats was). Dat pakte dus an ders uit en Van Aken kwam via opvolging terug in de raad. De wethouderszetels waren toen al lang en breed verdeeld. Het zou te ver voeren om op de 'affaire Van Aken' in te gaan, maar zeker is dat het partijka der en Van Aken reeds lang met elkaar in onmin leven. Van Aken bezoekt zelden of nooit de ledenvergaderingen en heeft ook weinig vertrou wen in deze vorm van interne partijdemocratie Gnez^ lig", zegt Van Aken "Ik heb erg veel zorg over de repre sentativiteit van de PvdA- kiezers in dc partij Op de le denvergaderingen komen - uitzonderingen daargelaten - gemiddeld maar zo n dertig tot vijfendertig man. som nog minder. Maar die beslis de vraag of Van Aken kandidaat is bij de komende verkiezingen laat hy zich niet uit "Ik heb nog geen stand punt bepaaldzegt hy diplo matiek en hy wyst erop dat het profiel slechts een globa le richtsnoer is. Maar sterk is zijn positie allerminst LEO MAAT

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3