Geen hond te zien Toekomst Wassenaars Jeroenhuis onzeker Gemeente gaat schoollokalen toch vorderen [Le/cfeel agenda Perfect concert in Marekerk STAD EN RAND Het Jeroenhuis dat met een flink exploitatietekort heeft te kampen. Beheerder Ginter verwacht echter dat dit tekort in het najaar zal worden weggewerkt. Asiels in de regio kunnen vraag niet meer aan Kleuters eindelijk onderdak tijd maar liefst 65 honden hadden. Terwijl we nu om honden zitten te springen." Hoe dat komt, daarnaar kan Tiele ten dele slechts gissen. Wel is er, zegt hij, de hele vakantie dóór veel vraag ge weest. "Meestal naar jonge, klein blijvende hondjes. Maar nu we die sowieso niet hebben gaan de oudere en grotere beesten óók." Tiele denkt dat veel inwoners van de regio niet op vakantie zijn geweest en dan-toch- maar-weer een huisdier ne men. Als compensatie voor de regen, bij wijze van spreken. Een andere verklaring voor de schaarste aan honden in de regio Leiden is volgens Tiele is het geringere aanbod van zwerfdieren. Bovendien: de honden die op straat zijn op gepikt en naar het asiel ge bracht worden voor het groot ste deel meteen weer door de eigenaren opgehaald. En die tendens baart Tiele nu juist zorgen. Want voor een asiel hond die door een nieuwe ei genaar wordt opgehaald kan hij 65 gulden verzorgingskos- ten rekenen. Komt de oor spronkelijke eigenaar opda gen dan berekent het asiel al leen de dagprijs. "En nu er haast geen honden worden geplaatst scheelt ons dat dui zenden guldens. Terwijl we al haast bij een bankroet zit ten." Staan voor honden de liefheb bers in de rij; de katten lijken in ongenade te zijn gevallen. In Leiden zitten een dikke 70 van die beesten te vjachten op nieuwe eigenaars. In het Was senaars asiel hetzelfde laken een pak. De heer Boersma van de Vereniging Nationale Dierenzorg Wassenaar: "We hebben ontstellend veel kat ten. En belachelijk weinig honden: vijf stuks, waarvan er alweer vier zijn gereser veerd." Ook Boersma denkt dat zwerfdieren sneKler) door hun oorspronkelijke baas worden opgehaald. Om niet alleen maar 'nee' te verkopen heeft Boersma een stencil met telefoonnummers van asiels binnen een niet al te grote straal laten vervaar digen. En het hopen is, zegt Boersma, op het nationale uitwisselingsprogramma dat volgende maand gaat lopen. Is er bijvoorbeeld een honden overschot in Maastricht en een tekort in de Randstad, zo als nu, dan kunnen de dieren worden 'uitgewisseld'. Aan een wachtlijst doet Wasse naar niet; in Leiden werkt men wel met vraag- en aan bod-briefjes. Dierentehuis Postbrug (WarmondJOegst- geest) hanteert wel zo'n lijst. Ook daar heeft men met een grote vraag te maken. Een woordvoerster denkt dat er zo weinig dieren zijn "omdat de mensen wijzer worden. Er wordt veel meer gesterili seerd, er zijn veel minder nes ten." Voor de echte volhouders kun nen de dierenwinkels een uit wijkmogelijkheid bieden. Zou je tenminste denken. He laas, ook in deze branche geen nesten vol vertederende puppies. De houdster van een dierenwinkel in de Steen straat zegt 'af en toe' wel hon den te hebben. "Maar die zijn dan de volgende dag weer weg. Je moet er zó snel bij zijn". Een tochtje langs ande re dierenwinkels leveren slechts vogeltjes, vissen en hamsters op. Een tip voor wie het niet wil op geven: de zondagochtend markt in Antwerpen is inder daad een heel eind weg. Maar er zijn wèl hondjes. MIEP DE GRAAFF WASSENAAR De besturen van de Willibrordusparochie en de gemeente Wassenaar hebben nog steeds geen overeenstem ming bereikt over een eventuele overname van het Jeroenhuis door de gemeente. Voor 1 no vember hoopt de gemeente de onderhandelingen af te ronden. Het Jeroenhuis wordt sinds 1 au gustus 1980 beheerd en geëxploi teerd door de Wassenaarse za kenman Ginter. Hij had met de gemeente en de eigenaar, de Wil librordusparochie, een overeen komst gesloten voor één jaar tot 1 augustus van dit jaar. Die over eenkomst wordt nu met een jaar verlengd. Tijdens de vorige overeenkomst van een jaar heeft het Jeroenhuis een exploitatietekort van ruim REGIO - De vakantietijd weer voorbij, de regel maat teruggekeerd, de winter voor de deur. Tijd voor wat meer huiselijkheid en wat completeert dat meer dan een huisdier, sla pend bij de cv? Op naar een asiel dus waar tien tallen viervoeters staan te blaffen om aandacht te trekken. Twee vliegen in één klap: een beest uitgezocht en daarmee ook nog een 'goeie daad' verricht. Die beesten zitten im mers zielig in een hokje, in afwachting van een baas? En dan komt de verras sing. Er valt helemaal niets uit te zoeken. Wat blijkt: de asiels in de re gio kunnen de grote vraag naar honden mo menteel niet bijbenen. Wachtlijsten zijn dan de orde van de dag. Doorverwijzen idem di to, maar vaak tegen be ter weten in. Want ook de collega-asielhouder heeft geen passende hond. De beheerder van het Leids Die renasiel, Wil Tiele, over de huidige situatie van weinig aanbod en heel veel vraag: "Soms is mijn vrouw alleen maar doende met het wegstu ren van mensen en het afdoen van telefoontjes met vragen of er nog honden zijn." Net als vele aspirant-hondenbe zitters is Wil Tiele ook ver baasd. "Je komt hier telkens voor verrassingen te staan. Ik kan me herinneren dat we twee jaar geleden rond deze Leden PvdA akkoord met profielschets LEIDEN - De ledenvergadering van de Partij van de Arbeid heeft zich gisteravond verenigd met het 'profiel' dat het afdelingsbe stuur heeft opgesteld over de meest gewenste samenstelling van de PvdA-fractie na de ge meenteraadsverkiezingen in 1982. Volgens dit profiel moet 35 procent van de PvdA-fractie uit vrouwen gaan bestaan Op het huidige aantal van veertien PvdA-raadsleden betekent dit dat er vijf vrouwen in de nieuwe fractie zullen komen. De pVofielschets van het afdelings bestuur werd zonder moeite door de ledenvergadering over genomen. Enkele maanden gele den ontstond nog enige deining omdat in het profiel een termijn voor de maximale duur van een raadslidmaatschap (acht jaar en twaalf jaar voor wethouders) was opgenomen. Dit stuitte echter op felle tegenstand van de PvdA- raadsfractie. Een aantal raadsle den maakte scherpe verwijten aan het adres van het afdelings bestuur. Het bestuur heeft ver volgens het noemen van een ter mijn geheel achterwege gelaten. In de ledenvergadering bleek niemand er voor te voelen de raadsleden of wethouders aan een termijn te binden. Wel werd benadrukt dat er voldoende doorstroming in de fractie moet komen. 41.000 gulden. Wassenaar betaalt daar 25.000 gulden van. Het te kort is voornamelijk ontstaan door de investeringen die de be heerder heeft gedaan. Ginter wil het Jeroenhuis geschikt maken voor allerlei activiteiten en dat kost geld. Toch hoopt hij dat dit najaar het geld er weer uit komt. "We hebben dit jaar nog enkele grote activiteiten, zoals een aan tal beurzen. De omzet zal daar door wel verhoogd worden, zo dat in ieder geval de investerin gen terugkomen", aldus Ginter. Ginter zegt dat het Jeroenhuis een soort hobby van hem is. "Het Je roenhuis moet zelfstandig kun nen gaan draaien. Het moet een huis worden waar iedereen te recht kan. En het liefst zou ik willen dat het geheel zonder sub sidie gaat draaien". Hij weet ove- LEIDEN - De Haagse organist en docent Wim van Beek, de wereldbekende Parfjse ho- boist Pierre Pierlot en zyn leerlinge Lena Bik verzorg den het laatste K- en O-zo- merconcert in de Marekerk. Talrijke liefhebbers waren er op af gekomen. Pierre Pierlot werd aangekon digd als "een van de grootste hoboïsten van deze tijd". Ik wil het graag geloven: zijn spel is van superieure kwali teit. De voordracht, zonder enige ophef, klonk vertellend met doorlopend een reine, idyllische, elastisch bewe gende toon. Wim van Beek, meestal wat op de achter grond in dit uur van hoge kunst, begeleidde volkomen soepel, in dezelfde stijl. Wat op zichzelf al een hele kunst We hoorden verheugend scho- rigens nog steeds niet of hij na het beeindigen van de tweede overeenkomst nog steeds be heerder zal zijn. "Wassenaar heeft geen enkele toezegging ge daan, maar ik hoop wel dat ik door mag gaan, vertelt Ginter. Niet te spreken is hij over de ver snippering van zaaltjes in Wasse naar. Als dat doorgaat, wil hij stoppen met het exploiteren van het Jeroenhuis. "Er komen steeds meer gebouwen bij, waar zaaltjes worden verhuurd. Die krijgen meestal nog subsidie ook. Terwijl een groot gebouw als het Jeroenhuis nog half leeg staat. Het wordt zo wel moeilijk om het financieel rond te krijgen. Als iedereen maar subsidie blijft krijgen voor andere zaaltjes houdt het voor mij wel op", aldus Ginter. ne werken uit de barok en het rococo, van Corelli (Concert in F), Telemann (Sonate in a) en Cimarosa (Concert). Lena Bik speelde met haar leer meester samen in trio-sona tes van Pepusch en Loeillet. Over haar techniek en toon kan ik niet apart oordelen. Maar die waren zeker goed, anders had Pierrot haar niet als spel-partner aangenomen. Lena was trouwens hoboiste bij de R.T.F. en dat zegt al veel over haar kwaliteit. Wim van Beek speelde slechts tweemaal als solist: in een mij onbekend adagio-allegro adagio van Mozart en tot slot de inleiding tot Bachs Orgel- messe, het grote Preludium in Es. Zijn analyse en uit springende melodie-teke ning, de min of meer vrije voordracht waren opmerke lijk. In z'n soort was het spel even meesterlijk asl dat van de hoboist. Het publiek dankte met een on gewoon lang applaus. JOHAN VAN WOLFSWIN KEL LEIDEN - Het college van B en W heeft besloten over te gaan tot vordering van enkele leegstaan de lokalen van de Protestants- Christelijke school aan de Pas teurstraat. De vorderingsproce dure is volgens wethouder Van Dam (onderwijs) noodzakelijk geworden omdat het bestuur van de Protestants-Christelijke school weigert de afgescheiden Rudolf Steiner Kleuterschool aan onderdak te helpen. De PvdA-wethouder deelde dit gis teravond mee in een ledenverga dering van zijn partij. Volgens Van Dam heeft het overleg, don derdag, met het bestuur van de Protestants-Christelijke school niets opgeleverd. Het schoolbe stuur kwalificeert het onderwijs van de Rudolf Steiner school als "verderfelijk" en weigert daarom leegstaande lokalen af te staan, aldus Van Dam. Ondertussen kunnen de kinderen van de Ru- dolf Steiner Kleuterschool niet naar school. Afgelopen woensdag bleek een meerderheid van de raadsleden in de gemeentelijke commissie onderwijs de mening toegedaan dat tot vordering van de leeg staande schoollokalen moest worden overgegaan als het over leg met het bestuur van de bij zondere school niets zou opleve ren. Nu dit het geval is zal Van Dam maandag al de gemeente raad voorstellen om onmiddel lijk een vorderingsprocedure in werking te zetten. Een en ander is mogelijk geworden door de nieuwe wet 'Beheersing Huis vestingsvoorzieningen kleuter en lageronderwijs' van staatsse cretaris Hermes. Als de zaak Verbinding kleuter- en lagere school afgewezen LEIDERDORP - De Siem van der Stoel kleuter- en lagere school in de Vogelwijk in Leiderdorp krijgt waarschijnlijk niet de ge vraagde verbindingsgang tussen beide gebouwen. Zowel wethou der Verdier (CDA) als de meeste leden van de raadscommissie on derwijs vinden de gang "onder wijskundig niet noodzakelijk". De commissie vindt dat integratie van kleuter en lager onderwijs niet noodzakelijk hoeft te leiden tot samenvoeging van de scholen in één gebouw. De kosten van de gang zouden 75 duizend gulden bedragen. De gemeenteraad zal nu uiteindelijk over de aanvraag beslissen. De aanvraag van de Van der Stoel en de Houtkampschool voor bui tenzonwering zal nader worden bestudeerd. De commissie wil eerst aanvullende gegevens heb ben over de temperatuur in de lo kalen bij warm weer. Aan de hand van deze gegevens wordt dan bekeken of zonneschermen echt nodig zijn. doorgaat dan zal Leiden de eer ste gemeente zijn waarin leeg staande schoollokalen worden gevorderd. Gemeenteraad ziet af van verkoop pand VOORSCHOTEN De gemeente raad wees gisteravond het voor stel van burgemeester en wet houders tot aankoop van het pand Leidseweg 31 met 15 tegen 3 stemmen af. Voor de aankoop waren alleen de drie wethouders. In navolging van de besprekingen in de com missievergaderingen zagen ook nu PvdA en D'66 geen enkele noodzaak om dit pand aan te ko pen. WD én CDA willen de aan koop wel overwegen indien de koopprijs wordt verlaagd. Dat kan niet want B en W hebben een voorlopig koopkontrakt afgeslo ten, waarin wel staat dat de raad nog goedkeuring moet verlenen, maar waarin ook de prijs is vast gesteld. Alleen de afwijzing door de gemeenteraad van de gehele aankoopgedachte ontslaat het college van B en W van de koop verplichting. Daaraan heeft de gemeenteraad voldaan. Het gehele college van burgemees ter en wethoduers vindt de afwij zing niet terecht. "Het is buur- mans grond en die koopt men maar eenmaal", aldus B en W. Bovendien wordt bij de aankoop het gemeentelijk grondbezit rond het raadhuis uitgebreid zo dat in de toekomst uitbreiding van het raadhuiscomplex moge lijk zou zijn. De subsidieverlening aan het Baro- kensemble vond geen genade in de ogen van de raad. Bij de subsi diebepaling staat dat een vereni ging minstens één uitvoering moet geven. Met Barokensemble geeft in 1981 geen muziekuitvoe ring en volgens de gemeenteraad kan dan ook geen subsidie ver leend worden. Ook ging de raad niet akkoord met de vervanging van de leidingnet ten in de Vlietwijk en het daar voor gevraagde krediet van bijna 1 miljoen gulden. Het krediet voor het schetsont werp van een nieuwe openbare basisschool op het terrein van het Cultureel Centrum werd goedgekeurd met de bepaling dat er nauw overleg zal zijn tus sen de architekt en de accommo datiecommissie. Ir. Franken (CDA) heeft zelf al een ontwerp gemaakt en dat ontwerp heeft de goedkeuring van diverse raadsle den. PARIJS/MEXICO (UPI/AFP/ DPA) Mexico en Frankrijk hebben de linkse verzetsbewe ging in de Middenamerikaanse staat El Salvador erkend als een "representatieve politieke kracht", zo staat in een verkla ring die gisteren in Parijs en in Mexico-stad is gepubliceerd. ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1981 ZATERDAG Leiden - Augustinus, Rapenburg 24. punkmuziek. 21 uur. Nieuwe Mare hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt. 0.30-17 uur Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, vanaf 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond. 21-1 uur. Waag - Aalmarkt, antiek- en curiosa- markt, 9-17 uur. ZONDAG Leiden - Werklozen Advies Centrum. Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Leiderdorp - Simon Smitweg, eerste paal Philadelphia, maandag om 11 uur. MAANDAG Leiden - Leidse Volkshuis, inschrijf- avond clubs en cursussen voor volwas senen. 19.30 uur. Stadhuis - Gemeenteraad. 19.30 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Jongerencentrum Stats - Haarlemmer straat 73. klachtenspreekuur voor bui tenlandse jongeren. 19-21 uur. Wassenaar - gemeentehuis, commissie onderwijs, cultuur en recreatie, 19.30 AKTSJSN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord. Groenoord. Kooi, Merenwijk: za. F.B. Kruis. Klaproos 34. tel. 126371; zo, J. Rus, Middelstegracht 131. tel. 132500 Wijk 2 - Binnenstad-Zuid. Tuinstadwijk, Professorenwijk. de Waard; za. R.M.G. Taytelbaum, Hogewoerd 138. tel. 12Ö266; zo. W. de Bruijne. de Laat de Kanterstraat 32. tel. 126866 Wijk 3 - Mors. Haagwegkwartier. Zuid west: za, E.H. Nieuwenhuis-Smalbraak, Bevrijdingsplein 60, tel. 768918; zo, W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel. 764035. Voor de praktijk van Groeneveld. R. v. Leeuwen, Meijer. Reinders. Tan. v Tol. Zwijnenburg. Verhage: za. H. Meijer, Stokroos 1. tel. 215510, spreekuur van 11-11.30 uur aan huis; zo, R. Zwijnen burg, Gallaslaan 24. Leiderdorp, tel. 412166. spreekuur van 11-11.30 uur. Ros molen 2 Leiden. Leiderdorp - O. Du Ry v. Beest Holle, R.W.M. v. Velzen, VÏaskamp 16, tel. 891100, za en zo spreekuur van 12.30 tot 13 uur aan hetzelfde adres. Oegstgeest - J.B, Hugenholtz, Prins Hendriklaan 4, tel. 155666. Voorschoten - za, S.M. Platteel-de, Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel. 01717- 5417; zo. R.B. van Beusekom, Beres- teijnstraat 2. tel. 01717-2520. Wassenaar - noord, E.J.J. Op 't Landt, Middelweg 21, tel. 13056: zuid, H.W. Plink, Prinsenweg 44a, tel. 12075. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst der apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 28 aug tot 4 sept door: Apotheek Kok, Rapen burg 9, tel. 124807; Apotheek Voorscho ten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, tel. 125057. H. Vestjens/M. Vestjens-Raadsveld, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. Oegstgeest - IJ. Krol, Pres. Kennedy- laan 260, tel. 153266. Voorschoten - J. Frencken, J. Röntgen- laan 14, Leidschendam, tel. 070-271110. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. teri noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van dè Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum. Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma Vm vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 01717-4641. Zaak Platteschor Ziekenfonds legt hoofd in de schoot ALPHEN AAN DEN RIJN - Het be stuur van het ziekenfonds Al phen en Omstreken zal niet in cassatie gaan tegen de uit spraak van het Haags gerechts hof, waarbij de Alphense huis arts J. K. Platteschor het gelijk aan zijn kant kreeg. Daarmee is een langdurig juri disch gevecht tot een einde ge komen. Platteschor maakt aan spraak op het alsnog uitbetalen van zijn honorarium, dat werd gestopt bij het verbreken van de samenwerking door het zie kenfonds. Ook de talloze patiën ten, die dokter Platteschor trouw bleven en daardoor de medicijnen niet vergoed kregen van het ziekenfonds, zullen de gemaakte kosten alsnog decla reren. Het ziekenfonds voert overleg met de "bevoegde in stanties" of de nabetalingen zul len worden gedaan. Het gaat hierbij om enkele tonnen. lEIDSCH £L dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezor- glng na 19.30 uur); zater dag v 16.00-18.00 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te vol- Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damlate Holding BV ti Kwartaalabonnement f 53.45 per post f 75,80 Jaarabonnement f 202,30 per post f 291,70 I 0.75 Directie: G. Koopman Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: J.P.M. van der Meer (re gio) W. Wirtz (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en tele- vl sle, kunst) S.J. de Groot (geesteli|k leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 R v. Egmond •tel. 071-172766

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2