Hoe gezond is de KLM? Rente blijft de grootste zorg ÏÏËiiï Beurs week Winst "nationale trots" geflatteerd :ATERDAG 29 AUGUSTUS 1981 SCHIPHOL-Elf miljoen gulden winst. Zo op het oog heeft de KLM in '80-'81 niet slecht ge boerd. Wie aan de hand van financieel topman E. Beekman meeloopt door het bos van finan cieel cijferland, moet tot een andere conclu sie komen. Het verhaal achter de getallen levert een somber beeld op. Het jaarverslag van de KLM spreekt ook over „een ver lies" van f 62 miljoen. Dat zou zijn ontstaan als bij de af schrijving van vliegtuigen re kening wordt gehouden met de prijzen die bij vervanging van toestellen betaald moeten worden. Tijdens de levens duur van elke machine wordt nu het bedrag gespaard dat bij de aanschaf is uitgegeven. Maar de prijzen voor vliegtui gen stijgen per jaar zo'n tien procent. Daar wordt in het huishoudboekje geen reke ning mee gehouden. Hoe reëel is nu het winstcijfe- Beekman geeft een eerlijk en duidelijk antwoord: eigenlijk kan niet over winst worden gesproken. Maar alle bedrij ven in Nederland schrijven af volgens deze methode. In zoverre volgen wij de normale praktijk. Wie een auto bezit, en jaarlijks wat opzij legt om straks een nieuwe te kunnen kopen, gaat ook uit van het bedrag dat hij er bij de aan schaf voor heeft betaald. Je kunt zeggen: door het minder waard worden van het geld (de inflatie) had ik wat meer moeten sparen. Dat verschil, daar gaat het om". - De KLM heeft dus f 62 mil joen te kort gespaard? Beekman: „Je zou het zo kun nen zeggen. Maar bij de KLM ligt het nog wat ingewikkel der. Wij betalen bij vlootaan- kopen ongeveer 40 procent uit eigen middelen. De rest wordt geleend op de kapitaal markt. Sparen is alleen nodig voor het gedeelte datje uit ei gen portemonnee haalt. Ver der gaat het om rentever plichtingen. die je gewoon moet doorberekenen". - Hoe dan ook. Tellen we de winst op bij de bedragen die voor de vervanging van vliegtuigen opzij zijn gelegd (de zogenaamde cash-flow), dan komt het luchtvaartbe drijf toch nog veel geld te kort. Beekman kan dat niet tegen spreken. „Natuurlijk kan je zeggen: ik moet meer van mijn inkomen opzij leggen. Nu is het ongelukkige dat wij met onze winst te weinig ver dienen om te sparen. Je mag het ook eigenlijk geen winst noemen. Het is een batig sal do. dat je in kas moet laten zitten. We hebben het geld straks hard nodig. Absoluu- t". - Door de tekorten steeds maar aan te zuiveren met extra le ningen kom je financieel steeds meer onder druk te staan. De schuld groeit en op een gegeven moment kan de rek eruit zijn. Waar ligt voor de KLM de grens? „Het kan inderdaad een keer fout aflopen. Het hangt er maar van af of je in staat bent de kosten door te berekenen in de markt. Het zou een nutti ge zaak zijn je klanten meteen te laten betalen voor de ver vangingswaarde. Maar daar over woedt een strijd in de wereld van de boekhouders. De een zegt: afschrijven voor de toekomstige prijzen. De ander wil daar ook nog een toeslag voor de geldontwaar ding bijtellen. Ik kies per soonlijk voor het eerste. De Minder Passagiers, hoge kosten, dure dollars, een ver tienvoudiging van de brandstofprijzen in nog geen tien jaar en weinig reserves. De KLM, volgens staatssecrea- tris Smit "onze nationale trots" staat er veel minder goed voor dan de winstcijfers in eerste oogopslag doen geloven. Zoals de meeste luchtvaartmaatschappijen staat ook de KLM de komende jaren voor grote investe ringen. De toestellen van het type DC-8 en DC-9 moeten worden vervangen en daarvoor zou tien procent van de omzet gereserveerd moeten worden. De KLM kan ech ter bij gebrek aan middelen niet meer dan vijf procent opzij leggen, want, aldus financieel topman Beekman: "Eigenlijk kan niet over winst worden gesproken". Beekman; geen winst Door Léon Klein Schiphorts luchthaven Schiphol brengt beide elementen in rekening. Dat is met dubbel krijt schrij ven. Dat kun je allleen doen als je in een monopoliepositie zit". - De overheid bezit 75 procent van de aandelen bij de KLM. Failliet gaan kan dus niet. Is de nood echt aan de man dan springt de Staat wel bij. Beekman schudt het hoofd. „Dat is niet zo. Jc kunt wel zeggen, en dat geldt ook voor de particuliere belegger, dat de overheid onvoldoende ren dement krijgt uit het gestorte kapitaal. Dat wordt ook door ons betreurd. We hopen over een jaar of wat weer dividend te kunnen uitkeren. Bijpas sen, dat doet Den Haag nie- t". - Niet echt. Maar als de nood aan de man is, vergroot de overheid haar belang in de KLM. Zo komt er toch extra geld op tafel. Andere bedrij ven kennen dat voordeel niet. Voorlichter N. P. Harmse, die het gesprek ook bijwoont, wil hier een kanttekening plaat sen. „We hebben in het verle den wel eens geld geleend, waarvoor de overheid garant stond. En in een tijd dat het publiek geen belangstelling had voor onze aandelen heeft de Staat haar aandelenkapi taal bij de KLM uitgebreid Dat waren uitzonderinge- - Dus toch geld. Beekman: „De overheid be schouwt zichzelf als een nor male aandeelhouder. Een klein voorbeeldje: enkele ja ren geleden was er een zoge naamd keuze-dividend. De aandeelhouders konden kie zen uit geld of meer aandelen. De Staat heeft toen voor de centen gekozen, terwijl de meeste particulieren voor keur hadden voor extra aan delen. Bovendien heeft de mi nister al een paar keer in het parlement gezegd dat hij het aandeel van de overheid wil terugbrengen tot de kleinst mogelijke meerderheid: 51 procent. Tot nu toe heeft zich helaas nog geen moment voorgedaan waarop dat mo gelijk is". - Is het niet eenvoudiger van de KLM een overheidsbe drijf te maken zoals de Ne- derlanse Spoorwegen? Er is een optimale controle en de tarieven kunnen door het parlement worden vastge steld. Harmse en Beekman zijn daar geen voorstander van. Ze zien alleen maar nadelen. De ge mengde vorm is de beste, zeg gen ze eenstemmig. Beekman vreest de bureaucratie en on doelmatigheid. „Je hebt nu de prikkel om winst te ma ken. Anders laten de particu liere aandeelhouders je in de steek. Wordt het een echt staatsbedrijf, dan zou je het volgende beeld kunnen krij gen: de onderneming maakt grote verliezen en de overheid moet uit de algemene midde len bijpassen of het bedrijf weet zich met veel te hoge ta rieven in stand te houden. Ho ge tarieven zijn met de inter nationale concurrentie uitge sloten. Daarom kan het niet en daar zijn genoeg voorbeel den van. Niet voor niets gaat het met veel luchtvaartbedrij ven. in handen van de over heid, zo slecht. En kijk eens wat er in Polen gebeurt. Dat komt toch ook omdat de bu reaucratie zich daar van het systeem meester heeft ge maakt". Beekman: „Er zjn ook algeme ne belangen. Ik noem de nale ving van luchtvaartwetten en internationale overeenkom sten. De KLM is verder een belangrijke werkverschaffer Wij bevorderen het toerisme in hoge mate. Het algemeen belang en de commercie krui sen elkaar. Vandaar zo'n ge mengd bedrijf: ik vind het een prachtige vorm". De KLM-vloot bestaat uit 52 toestellen met een gezamen lijke boekwaarde van f 1.834 miljard. Twee derde daarvan is geen eigendom, maar wordt gehuurd van speciaal daar voor opgerichte financie ringsmaatschappijen. Dat hu ren is door de belastingvoor delen stukken voordeliger dan kopen Tot voor enkele jaren hadden de Amro-Bank en de ABN spe ciale dochterondernemingen die niets anders deden dan vliegtuigen kopen en die aan de KLM doorverhuren. Dat was voor de KLM een voorde lige zaak en ook de banken werden er niet slechter van. Goeddraaiende bedrijven mochten van de overheid in vesteringen die de werkgele genheid ten goede kwamen gedeeltelijk van de bedrijfs winst aftrekken. Dat leverde een aanzienlijk belasting voordeel op. De KLM hield geen cent over, dus kon ook niet van die regeling profite ren. De banken daarentegen verdienden goed. Zij kochten dus de vliegtuigen, haalden het belastingvoordeel binnen*^ en de KLM profiteerde mee omdat bij de verhuur een la gere rente werd doorbereken- Huren in Nederland is niet lan ger aantrekkelijk. Door de in voering van de Wet Investe- rings Rekening krijgen ook bedrijven die minder goed draaien een „investeringsaf trek". De zogenaamde WIR- premie. Daarom wordt nu za ken gedaan met financiers in Amerika. Duitsland en Japan. „In Amerika is daar een hele markt voor", vertelt Beek man. „Er zijn wel voorwaar den aan verbonden. Zo moe ten we met de daar gehuurde toestellen regelmatig op de Verenigde Staten vliegen" Kopen en verhuren van vlieg tuigen daar is een gunstige belegging. De eigenaar mag het toestel versneld afschrij ven en krijgt nog wel een in vesteringsaftrek. De voorde len zijn er om bedrijven te prikkelen tot het doen van in vesteringen. Goed voor de economie en dus goed voor het land. Voor de KLM blyft het dus zoe ken naar de meest voordelige oplossing. Zo zijn er drie DC- 8-toestellen verkocht aan een Amerikaans bedrijf om ze on middellijk weer te huren. Die machines worden over vijf jaar vervangen en het was voordeliger ze nu alvast van de hand te doen. „We hadden berekend dat de verkoop op termijn ons een rentevoor deel van enkele punten per jaar zou opleveren. Dat loopt al gauw in de miljoen. Zo re kenen wij hier. Alle kleine beetjes helpen - Kleine beetjes bij de KLM zijn voor buitenstaanders al gauw astronomische bedragen. Als gevolg van de waardestijging van de dollar en andere valuta verdiende de KLM vorig jaar het lieve sommetje van f 19 miljoen. Zonder dat voordeel tje zou de luchtvaartmaat schappij niet uit de rode cij fers zijn gebleven? Harmse wijst erop dat deze con clusie mank gaat ..Je kunt bij een groot bedrijf als de KLM met een jaaromzet van 3.7 mil jard nooit zeggen als dit of dat niet was gebeurd, hadden jullie verlies gemaakt. Je mag dat soort incidentele posten nooit afzonderlijk bekijken. Het lijken hele bedragen, maar het zijn peanuts. Die ne gentien miljoen is niet meer dan een half procent van de totale omzet. Zeg maar: hon derd gulden op het besteed baar jaarinkomen van een modaal gezin. Er is een hele reeks plussen en minnen die het bedrijfsresultaat bepale- Beekman toont wat meer be grip voor alle onwetendheid. Met een vaderlijk geduld legt hij uit. „Ik kan me de vraag goed voorstellen. Het gaat om miljoenen, maar voor ons is het een betrekkelijk klein be drag. Het winstvolume bij de KLM is momenteel te klein om deze randgevallen in hun goede proporties te kunnen beoordelen. Met een winst van elf miljoen komt de rede nering van u goed tot zijn recht. Dit bedrijf hoort met zijn miljardenomzet een paar honderd miljoen te verdie nen. U komt op die vraag om dat onze winst te klem is. En dat is zo". Elf miljoen is niks Men is er in zekere zin trots op. Wy niet. We worden te veel vergeleken met andere maatschappijen, waar het nog beroerder gaat. Dat zeggen ze de KLM doet het zo slecht nog niet. Nou, dat is misschien wel zo: maar wat we overhouden is niet ge noeg. Bij lange na niet" Grootste kostenpost in het ver voer is de brandstof. De olie prijzen zijn in nog geen tien jaar vertienvoudigd Van de totale vervoersuitgaven be steedt de KLM dertig procent aan brandstof. De brandstof- rekening steeg vorig jaar 41 procent. Het eerste kwartaal werd een verlies geboekt van f 12 miljoen, terwijl de omzet 21.5 procent hoger was dan in het jaar daarvoor. Toen was er bovendien sprake van f 30 miljoen winst. De oliesjeiks zijn daar voornamelijk de schuld van. Waar ligt de grens? Beekman doet daar laconiek over. „De klanten moeten dat betalen. Als ze willen blijven vliegen, zullen wij de mensen vervoeren. Bestaat het pro- dukt voor dertig procent uit brandstof, dan moet dat wor den betaald. Zo simpel ligt dat. Onze verwachting is dat het publiek wel moppert, maar toch blijft reizen" - Maar daar komt een eind aan- Beekman blijft in groei geloven „Natuurlijk wordt het min der. De groeipercentages die we gewend waren zullen niet meer worden gehaald. We moeten ons instellen op zo'n 5 tot 6 procent. Er is nog een groot reservoir mensen dat nooit heeft gevlogen. Relatief maakt een beperkt aantal gebruik van het luchtvervoer. Veel ouderen hadden wel het geld maar durfden nog niet. Daar zit on ze toekomst". Daar gaat de KLM niet op zitten wachten. Het afgelopen jaar heeft dc luchtvaartmaat schappij dc tegenvallende groei opgevangen door de produktie aan te passen. Er werden vluchten geschrapt en enkele toestellen zijn aan derden verhuurd. Om de kos ten te kunnen drukken gaat de KLM op drie punten maat regelen nemen. Daarby gaat het om. een zo nuttig moge lijk gebruik van de brandstof, de bezettingsgraad van de vliegtuigen en het opvoeren van de arbeidsproduktivitei- t. „De bezettingsgraad is een heel belangrijk ding", zegt Beek man. „Zitten er meer mensen in een vliegtuig, dan werk je ook efficiënter Jc gebruikt je brandstof beter en je cockpit- personeel is relatief ook goed koper aan het werk Vroeger was zestig procent bezetting een magisch getal. Daar zitten we nu al boven. Ik denk dat wc in de nabije toekomst dicht by de zeventig zullen uitkomen". Harmse „Ter vergelijking, de spoorwegen halen krap veer tig procent En wy kennen geen staanplaatsen". Echte ingrypende bezuinigin gen zijn nog niet nodig, maar wel gaat het nationale lucht vaart bedry f meer op de klein tjes letten. Harmse „Het gaat om een berg kleine zaken. Je kunt bij wijze van spreken by het gebruik van de paperclips beginnen. Ook maatregelen voor brandstofbesparing val len eronder". Nu wil het toeval dat de lucht vaart - en ook de KLM - aan de vooravond staan van enor me investeringen Beekman heeft op een internationaal congres in Parys enkele maanden geleden becijferd dat de gezamenlijke lucht vaartmaatschappijen de ko mende tien jaar 200 miljard dollar moeten investeren. De KLM gaat de DC 8 en DC-9 vervangen. Om dat te kunnen betalen moet het luchtvaart bedrijf jaarlijks ongeveer tien procent van de omzet opzy .leggen „Wij zitten nu op vijf en dat is veel te weinig", aldus Beekman Moet er ook nog wat verdiend worden, dan komt de financiële expert uit op een minimum batig saldo van 12 tot 13 procent »dat is het totaal van afschrijvingen en winst). - Dat komt dan omgerekend uit op zo'n zeven tot acht pro cent winst. Op de huidige omzet is dat zo'n kleine 300 miljoen gulden. „We moeten dus meer overhou den", zegt Beekman laconiek. De voorgestelde bezuinigin gen zetten - om met Harmse te spreken - alleen „wat pun tjes op de i". De te verwachten groei van het aantal passa giers zal misschien net de in flatie kunnen bybenen. Waar moet het extra geld vandaan komen? „Tancfsverhogingen zijn onontkoombaar", geeft Beekman toe. „Iedereen ver hoogt zijn pryzen. waarom wy dan niet?" De tarieven zul len toch afgestemd moeten worden op dc behoefte aan fi nanciële middelen by de maatschappyen Daar kwam mijn betoog in Parijs ook op Harmse: „Het kan zelfs zo zyn dat wanneer de kosten met 8 procent omhoog gaan. de vliegpryzen met niet meer dan 6 procent sty gen Dan moet er wel een redelyke groei in het verkeer zitten. Op de vraag hoeveel duurder vliegen wordt, kun je dus geen concreet antwoord geve- Ook deze week lag Wall Street bepaald slecht en kwam op koersniveaus die sedert vorig jaar juli niet meer zijn voorge komen. De beurs dook zelfs beneden de Dow-Jonesstand van 900, terwijl midden juni nog een stand van 1012 werd bereikt. Amsterdam werd enigermate meegetrokken- ,maar vooral gunstig lokaal bedrijfsnieuws weerhield on ze beurs van willoos meeglij- den. Wall Street, dat vorige week vrijdag al acht punten lager kwam te staan, begon de nieu we week met een verdere da ling van ruim twintig punten. Een nauwelijks te berekenen herstel wist daarna het peil niet boven de 900 te houden en midden deze week zakte de beurs door deze belangrij ke barrière. Er was daarby één pluspunt. Steeds als het koerspeil daalde, namen de omzetten af. Terwijl op dagen dat er enig herstel doorbrak de omzetten sterk aanzwol len. De dalingen worden dui delijk door slechts een hand jevol beleggers uitgevoerd, waarbij dus het gros aan de zijlijn staande de verdere ont wikkeling aanziet. Maar dit laatste is al erg genoeg Vooral na het deze zomer ver loren gaan'van meer dan 100 punten. Het bewijst dat nog altijd het vertrouwen volko men zoek is en dat de vrees voor de hoge en misschien nog hogere rente het belang rijkste gegeven is waar het Amerikaanse beurswezen bij voortduring omheen draait Daarbij blijkt de geldhoeveel- heid in omloop nog altijd te zwellen en zorgt elke vrijdag nabeurs voor een katterig weekeinde en, zoals dit keer. een slecht begin van de nieu we week Maar er was ditmaal meer. Want ook de bezorgdheid om de be groting van de nieuwe rege ring nam sterk toe nu de be lastingen worden verlaagd, maar de uitgaven voor de de fensie fors zullen worden ver hoogd. Tot overmaat van ramp bleek de inflatie in juli sterk te zijn gestegen nu de prijzen voor consumenten goederen met niet minder dan 1,2 procent zijn opgelo pen. Gelukkig daalden in die zelfde maand de groothan- delsprijzen Maar menige Amerikaan kreeg toch een on prettig gevoel. En het vertrou wen dat de regering van presi dent Reagan de inflatie snel onder de knie zal krijgen, taande zichtbaar Dit doet de kansen op renteda ling in de komende herfst on getwijfeld geen goed. Toch is er in augustus een einde geko men aan de forse opmars van de dollar. Nadat in vele lan den even een top was aange slagen - in Amsterdam bijna een prijs van f2,90 - grepen de centrale banken in en wis ten door forse verkooptrans acties van dollars de prijs van deze munt in de diverse lan den terug te dringen. In Am sterdam zakte de dollar deze week zelfs tot even f2,70, maar nadien trad toch weer een flinke styging met 7 pro cent op tot f2,77 Deze situa tie is dus volkomen omge keerd aan die van een drietal jaren geleden toen vele cen trale banken juist krachtig moesten ingrijpen om de dol lar te steunen De toen heer sende bezorgdheid dat de dol lar te laag zou worden is nu overgegaan m bezorgdheid dat deze munt teveel gaat sty- gen. Dc toen opgekochte enorme hoeveelheden dollars kunnen dus weer worden ge spuid. maar aan die voorraad zal ook eens een einde komer en dan worden de problemen weer groter. Gelukkig voor bijvoorbeeld ons land kan de centrale bank nog grote hoeveelheden dollars van de handelsbanken over nemen. De harde dollar bevordert onze export, maar uit de thans binnenkomende halfjaarsberichten van vele grote ondernemingen blijkt dat tegenover dit voordeel ook nadelen staan Want doordat vele grond- en hulp stoffen als energie etcetera in dollars moeten worden be taald, stijgen ook de kosten. Bij de grote concerns als Ak- zo. Philips en Hoogovens hakt dat er in, waardoor het herstel ondanks voordelen op vele verkoopmarkten toch is vertraagd De beurs had in elk geval op meer positieve resul taten gerekend en kon dus uit de cijfers van deze drie geen extra steun putten. Wel kwamen Naarden Interna tional. Nutricia, Arrev en door C. Wagenaar drukkerij De Boer met hogere tot zelfs fors hogere winstcy- fers over de eerste zes maan den van 1981 tevoorschijn. Dit gaf duidelijk tegengas in de koersdalingen die vooral in de eerste paar dagen van deze week ook het Damrak nogal teisterden. Maar de grootste zorg bleef toch de rente. De inschrijving op de 12,5 procent staatslening kon weliswaar voor by na een miljard gulden op een koers van 100.5 procent worden rondgekregen. maar de eerste officiële notering kon met moeite op 100 procent wor den gehouden en lag eigenlijk nog lager. Voor het eerst in de geschiedenis verschenen er 13-procent-pandbrieven op de markt tegen 100 procent. Maar gevreesd moet worden dat de enigszins aangeslagen Westland-Utrecht Hypo theekbank zelfs op dit niveau nog moeite zal hebben kopers te vinden. Ondertussen is de basishypo theek voor woningzoekenden ook al op 13 procent gebracht. En hoe drukkend deze hoge rente werkt, bleek nog eens by Pakhoed die door miljoe nen verliezen op een onver kochte woningvoorraad by dochter Polyzathe de veel ho gere winsten uit de olie- opslag vrywel zag verdwynen en daardoor in de eerste helft van dit jaar nauwelijks meer winst overhield dan vorig jaar Trouwens, de enorme winstdaling bij Westland- Utrecht en in mindere mate bij de Friesch-Groningse Hy potheekbank gedurende de eerste helft van 198X gaf al duidelyk aan hoe moeilijk al les het in ons land heeft wat maar enigszins te maken heeft met de bouw De aandelen in de hypotheek banken waren ditmaal dan ook de fondsen die weer het meeste verloren Friesch- Groningse moest f 5 terug, Westland Utrecht zakte van f 100 op f87 Ook Koninklijke Petroleum moest fors inleve ren en zo'n f7 prijsgeven uit teleurstelling dat dc olieprijs van Saoedi-Arahie niet zal worden opgetrokken en er geen eenheidsoliepnjs van de ÓPEC-landen tot stand is ge komen. De iets lagere winst die de Nederlandse Midden stands Bank in de eerste helft van dit jaar boekte. d<*ed het aandeel een vyftal guldens te ruglopen en zo n drie tot vyf gulden lager waren Nedlloyd, Holec en Bols.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 27