'Wij hebben een scherpe stem, dus praten wij wat zachter' Status van bootvluchtelingen nog een internationaal taboe ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1981 PAGINA 25 Dezer dagen arriveerden op Schiphol in de druilerige regen zestig Vietnamese bootvluchtelingen: 35 mensen die opgepikt wa ren door de Dragina en 25 door een schip van Nedd- loyd. Zij voegden zich bij de ruim 4500 bootvluchte lingen, die de afgelopen jaren gastvrijheid werd verleend. Deze groep is de eerste, die onder de nieu we opvangregeling valt. Tot nu toe werden de Viet- namezen in Nederland be geleid door de Vereniging Vluchtelingenwerk Ne derland en het ministerie van CRM. Nadat een breuk is ontstaan tussen deze twee instan ties heeft CRM alleen de zorg op zich genomen voor ontvangst, begelei ding en nazorg van de Aziatische bootvluchtelin gen. Hans Rombouts sprak met de Vereniging Vluchtelingenwerk Ne derland. CRM en de Asso ciatie van Vietnamese Vluchtelingen in Neder land en ging op bezoek bij een Vietnamese groep, die zich als „gezin" een nieuw bestaan in ons land op bouwt. Er is momenteel een heftige internationale discussie op gang gekomen rond de vraag: zijn de Vietnamese bootvluchtelingen eigenlijk nog wel allemaal politieke vluchtelingen in de zin van politieke ballingen (bang voor vervolging omwille van ras, godsdienst, nationa liteit, politieke opvatting of lid van een bepaalde sociale groepering!? Lr gaan meer stemmen op die steeds zeg gen dat veel bootvluchtelin gen uit economische motie ven hun land verlaten. Daar bij haalt men aan, dat de ge middelde leeftijd van de vluchtelingen steeds lager wordt. Gelokt Volgens de Far Eastern Econo mie Review, een blad, dat zich uitgebreid met deze ma terie heeft bezig gehouden, is de gemiddelde leeftijd van de vluchtelingen in het reusachtige Maleisische op vangkamp Palau Bidong (12.000 mensen) nu achttien jaar. In het Indonesische op vangcentrum Galang be staat de bevolking nu al uit 7 procent (van het totaal aantal vluchtelingen) al leenstaande minderjarigen. De meeste van de huidige vluchtelingen hebben, zo zegt het blad, weinig of niets te maken gehad met het ou de Saigon-regiem, omwille waarvan zij zouden moeten vrezen vervolgd te worden. Steeds meer Vietnamezen, die in briefcontact staan met gevluchte familieleden, worden gelokt door de uit stekende omstandigheden, die de vluchtelingen in het westen vinden. Een andere reden, die door sommigen niet als een politieke wordt gezien is, dat jonge Vietna mezen de dienstplicht wil len ontvluchten. Ook in Nederland is de kwes tie van de status van politie ke vluchteling aan de orde. De Vereniging Vluchtelin genwerk Nederland, die tot nu toe zeer intensief betrok ken is geweest bij de opvang en begeleiding van de boot vluchtelingen in ons land, maar - na een botsing met CRM (onduidelijke of geen afspraken bij het begin van de vluchtelingenstroom is er de oorzaak van) - daar mee stopt, heeft al meer dan eens de aandacht op het pro bleem gevestigd bij de Ne derlandse regering. Geen voorwaarden Jan-Willem Wesseldijk, voor lichter van de VVN, en Pim Verhallen, coordinator sec tor Vietnamese vluchtelin gen van de VVN, zijn er dui delijk over: „Het gaat er ons Vietnamezen bij hun aankomst in Nederland: "Vrijheid is het belang rijkste wat we hier gevonden heb ben" natuurlijk niet om dat de bootvluchtelingen niet ge holpen zouden moeten wor- werkt voor alle politieke vluchtelingen in Nederland, dus niet alleen voor de Viet namezen. Wat zie je dan? Dat er een afspraak is, dat bootvluchtelingen, die door een Nederlands schip wor den opgepikt, in ons land worden opgenomen als er el ders geen plaats voor hen is. Prima. Maar er wordt geen enkele voorwaarde aan toe lating gesteld; alleen dat zij bootvluchtelingen zijn. Maar kijk nu eens hoe dat met anderssoortige, „gewo ne" vluchtelingen in ons land gaat. Er zijn 1000 tot 1300 van dergelijke vluchte lingen. overal vandaan: zo wel uit Oost-Europa als uit Zuid-Amerika. Er zijn ruim 4500 Vietnamezen in Neder land. die zo binnen konden komen. Nogmaals: dat vin den we prima. Maar die an deren moeten eindeloos lan ge asielprocedures meema ken en moeten maar afwach ten of ze hier worden toege laten". Negatief den - daarvoor hebben we te intensief in dit werk gezeten - maar wel dat iedere poli tieke vluchteling eenzellde behandeling en eenzelfde kans krijgt. Onze vereniging „Een voorbeeld: in het eerste kwartaal van 1981 werd een verzoek om asiel aange vraagd. Na achteneenhalve maand kwam er antwoord van Buitenlandse Zaken. Bijna viervijfde werd nega tief beoordeeld. Dan kun ie een herziening vragen bij het ministerie van justitie. Dat vergt 14 maanden. Je zou daarna dan nog bij de Raad van State te biecht kunnen gaan. Dat kost dtt weer een paar jaar. In die wachttijd tel je als vluchte ling. als mens. die in onze kerheid verkeert, niet mee. Je moet je natuurlijk weke lijks melden bij de vreemde lingenpolitie. Je mag niet werken. Je krijgt geen huis vesting. Wij vinden zeker niet dat iedereen, die asiel aanvraagt dat ook moet heb ben. Maar we vinden wel, dat de 28 procent die toege laten wordt, gewoon te laag De WN w il binnenkort weer met justitie gaan praten. Men wil dat Nederland de kwestie van gelijke behan deling aankaart bij de Hoge Raad voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties in Genve. In oktober wordt daar vergaderd. De WN zit daarmee op dezelf de lijn als de toenemende wens van diplomaten en vluchtelingenwerkers (ook van het Hoge Commissa riaat) die vinden dat de re gels uniform moeten worden toegepast en dat ook bij de Vietnamese vluchtelingen degelijk geïnformeerd moet worden naar hun motivatie. Officieel wordt er nog niet hardop over gesproken. Het is internationaal een taboe. De elfjarige Kim huppelt vro lijk en onbezorgd binnen, na dat ze een vijftal eenden op een piepklein gazonnetje in de achtertuin heeft begroet. Ze is een Vietnamese boot vluchteling. nu leering op de Mariaschool in het Neder landse Eemnes. Het meisje is duidelijk de oogappel van de andere zes Vietnamese bewo ners van een aardig rijtjes huis in een nieuwbouwwijk. De oudste van de Vietname zen daar, Nguyen Van The. noemt haar zijn pleegdoch ter. De vader en moeder van Kim zijn ook gevlucht, maar later dan zij. Ze zitten mo menteel op het Maleisische eiland Pulau Bidong. een enorm opvangcentrum met 12.000 bootvluchtelingen. De ouders van Kim gaan naar West-Duitsland. Het zal du: niet zo lang meer duren of Kim zal haar vader en moe der na ruim twee jaar terug Er is weinig in het huis in Eem nes, dat herinnert aan het zonnige land aan de andere kant van de wereld. Een ster ke kruidige geur, die opbor relt uit een pan op het gas, en een Vietnamese kalender (van Duitse makelij), zijn de enige dingen, die aan Indo china doen denken. Het zevental van Nguyen Van The voelt zich met elkaar in deze westerse omgeving re delijk gelukkig. The is de oudste. 39 jaar. Hij was arts in Langkanh bij Saigon. Hij hoopt binnenkort naar de universiteit te gaan om zijn studiepapieren te kunnen la ten gelijktrekken. In het huis leven verder nog drie jongens van 13 (lagere school), 21 (zee vaartschool) en 25 jaar (assis teert bij het werk voor de As sociatie van Vietnamese vluchtelingen in Nederland, waarvan The in de raad van toezicht zit) en drie meisjes: de 11-jarige Kim (lagere school), de 18-jarige Nga, leerling in de vierde klas ha vo, en de 25-jarige Thi, die geen werk heeft maar druk Nederlands studeert (zoals ze trouwens allemaal doen). Hecht In Eemnes zijn er nog vijf van dergelijke groepen Vietna- een gezin genoemd kan wor den in de betekenis die wij er aan hechten: daar wonen een vader en moeder met kinde ren. Met het noemen van de ze situatie, die representatief is voor de bootvluchtelingen in Nederland, is al één van de moeilijkheidsfactoren ge noemd. waarmee de Vietna mezen hier te maken hebben In hun land is de familieband erg sterk. Hier moet men - in een vreemde omgeving met een heel andere cultuur - op elkaar, tot voor kort ook on derling vreemden, steunen. De ontberingen tijdens de vlucht (deze groep ontsnapte in 1979) en het verblijf in Ne derland hebben de Vietna mezen tot een hecht plocgjc gemaakt. Nguyen Van The wordt als de vader beschouwd. Hy zorgt ervoor dat zijn „gezin" zo goed mogelijk functioneert. Hij is jong en soepel genoeg om zijn groepje te laten in passen in de Nederlandse maatschappij zonder dat be paalde eigen historische waarden bij het vuilnisvat worden gezet. De jongelui draaien - naast wat Vietname se muziek op cassettes, uit Frankrijk en Amerika geïm porteerd - volop popmuziek met disco als favoriet. Vrien den en vriendinnen zijn wel kom. maar de strenge regel is: geen vrienden of vriendin nen naar boven met een huis genoot. Nguyen lacht even. als de 18-jarige Nga, die na de vakantie naar de vierde klas van de havo in Laren is ge gaan. om de hoek van de ka mer kijkt. „Ze mogen hier in de kamer, waar wij allemaal bij zijn, praten zoveel als ze willen, maar niet in het ge heim apart". Nguyen laat weten, dat hij streng katholiek is opgevoed. "We gaan hier één keer in de week naar de kerk. Het is in Nederland soepeler allemaal In Vietnam moésten we ie dere zondag naar de mis, hier kan en mag het ook op een andere dag". Weinig vrouwen Vrienden en vriendinnen, meestal Nederlandse. Dat is weer een ander probleem: de verhouding mannen-vrou wen bij de bootvluchtelingen is vier staat tot één. Er zal dus ook noodgedwongen een integratie komen van de Viet namese minderheidsgroep in de Nederlandse bevolking Nguyen: "We vinden dat niet zo erg. We willen wél, dat iets van onze cultuur bij onze mensen behouden blijft. Daarom praten we ook in ie der geval thuis Vietnamees. De jongsten namelijk, die de hele dag met Nederlanders omgaan, zouden anders snel onze taal verleren" De Vietnamezen vinden dat ze ons Nederlanders zo min mo gelijk last moeten bezorgen. Nguyen Van The: „We zijn Nederland erg dankbaar voor 'zijn gastvrijheid, voor zijn hulp. voor zijn nazorg. Na- tuurlijk hopen wij nog eens naar ons land terug te kun nen keren - als er een regiem komt, dat vrijheid garandeert in alle opzichten en niet zoals nu het volk verdrukt - maar zolang wij hier zijn willen we ons zoveel mogelijk aanpas sen. Dat probeer ik thuis ook in de gaten te houden. Wij moeten niet te veel herrie ma ken, ik noem maar iets. want daar houden jullie niet van Dus zorg ik. dat de muziek niet al te hard staat. We wil len de verhouding met de bu ren. die prima is. ook goed houden En een fikse grijns verschijnt op The's gezicht. „Wij Aziaten hebben een ho ge. scherpe stem. die erg doorklinkt. Als wij gewoon praten naar ons idee, is dat voor jullie een soort ge schreeuw. Dus moeten wy le ren wat zachter te praten als wij in de tuin zyn. De buren zeggen: wy zijn niet doof..." Het contact met de Nederlan ders is natuurlijk van levens belang. Het grootste pro bleem is dan ook de taal. Nguyen Van The, die de in stemming krijgt van de aan wezige voorzitter van de As sociatie van Vietnamese Vluchtelingen in Nederland (AWN), Dang Minh Ky en penningmeester Nguyen Van Huong, weet dat het voor ie dere Vietnamees erg moeilijk is onze taal redelyk onder de knie te krijgen. Nederlands „Met het spreken en schrijven van het Nederlands valt en staat ons leven hier. De jon geren leren natuurlijk sneller dan de ouderen. Dat zie ik hier ook om me heen. Tot nu toe was het zo, dat je na aan komst in Nederland een maand of zes in een gemeen schappelijk opvangcentrum zat en daar je taallessen kreeg. Je blijft dan - omdat je bij elkaar bent als groep - nog te veel Vietnamees praten. Met de nieuwe regeling wordt dat anders. De vluchte lingen krijgen in enkele we ken in een centrum algemene informatie over Nederland en wat er allemaal hier komt kij ken. maar dan gaan ze al snel naar hun eigen huis (dat ge beurt na overleg met Vietna mezen. hulDverleners en ee- meente-instanties). Ze moe ten dan wel uit lijfsbehoud zo snel mogelijk Nederlands spreken. Ze moeten immers zelf hun boodschappen doen, formulieren invullen enz. Na tuurlijk met assistentie van tolken, onderwijzers en maat schappelijke werkers Na een jaar moeten ze het allemaal zelf kunnen doen. Dat is ook het beste, want dan kunnen ze ook beter deelnemen aan het maatschappelijk verkeer, bijvoorbeeld lid worden van verenigingen, cursussen vol gen. boeken lezen, bioscopen bezoeken enz. Het voorkomt ook vereenzaming en is een goed middel tegen heimwee, wat sommigen natuurlijk wel hebben, 't Is nogal wat om noodgedwongen van de ene cultuur in de andere terecht te komen". Ook al niet zo eenvoudig is het voor de Vietnamezen om werk te vinden Dang Minn Ky, zelf als oud-leraar filoso fie werkloos: „We schatten dat veertig procent van de Vietnamezen hier geen werk heeft. De rest doet allerlei soort arbeid: van schoonma ken tot werken in een slage rij. We willen niet teren op Nederlandse zak. We willen graag en hard werken. Maar ja. werkloosheid is een groot probleem. En we zouden ook graat' wat geld overmaken aan onze familie in Vietnam Daar hebben we schriftelijk contact mee. Er is wel cen suur. Maar tussen de regels door kunnen we wel lezen, dat het er in Vietnam eerder slechter dan beter op wordt" Afschuw En op niet mis te verstane ma nier geven de Nederlandse Vietnamezen lucht aan hun afschuw over wat er de laat ste jaren allemaal in hun land is gebeurd, waarby ook per soonlyke ervaringen aan bod komen. Zo heeft Nguyen Van The drie jaar in een zoge noemd heropvoedingskamp doorgebracht en Ky twee jaar. Na hun vrijlating moch ten ze hun woonplaats niet verlaten. Elke weck moesten ze zich voor controle melden Er volgt een opsomming van vervolgingen en onvrijheden „Kun je onder een bewind le ven. waar indoctrinatieverga deringen 's avonds laat ver plicht zijn, waar je alleen de taal van de communistische partij mag spreken waar geen openbare rechtspraak is; waar iemand zonder rechtspleging ter dood kan worden gebracht; waar je ge dwongen wordt om in econo mische kampen te werken; waar de kinderen worden op gezet tegen hun ouders; waar je niet je eigen godsdienst kan belyden waar je ge dwongen wordt om als sol daat buurlanden (zoals Cam bodja en Laos) te veroveren". Nguyen en Ky begrijpen dan ook niet waarom er momen teel internationaal een enor me discussie is losgebroken rond de vraag of de Vietna mese bootvluchtelingen ei genlijk nog wel politieke vluchtelingen zijn „Je gaat toch niet om gcldelyk gewin in wrakke bootjes de zee op met een grote kans om te ver drinken of van honger en dorst te sterven? Je laat je ei gen land toch niet om wat geld in de steek? Als je zelf niet onder het regiem van Ha noi hebt geleefd kun je niet aanvoelen hoe wreed dat re giem is. Vandaar dat wy hier zo bly zyn met de vryheid du- we hebben. Dat is hier het be langrijkste wat wy gevonden hebben".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25