Eten naar draagkracht Van kraker 'kraakwaehter Experiment van vier Rotterdamse vrouwen "EERLIJK DELEN" Een taartpunt voor 22 gulden ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1981 EXTRA PAGINA 23 Door Sjak Jansen ROTTERDAM 'Eerlijk Delen'. Zo moet het eet huisje gaan heten, dat vier Rotterdamse vrouwen in de Maasstad willen gaan opzetten en waar je kunt eten „naar draagkracht." Hoe hoger je inko men is, des te meer geld je moet betalen voor het zelfde menu. «i J „Doel van het eethuisje", zegt Arja van Zetten, de woord voerster van het viertal, „is tweeërlei. Ten eerste werkge legenheid te scheppen voor vrouwen die wel praktijkdes kundigheid bezitten maar geen diploma; doodeenvou dig omdat heel veel beroeps opleidingen een maximum leeftijd hanteren." Het tweede doel, dat Arja van Zetten en haar vriendinnen Anne Bout, Rita Wymans en Marlies Deyns met het eet huisje voor ogen hebben, is financiële middelen te verga ren voor het opzetten van an dere zaakjes volgens het prin cipe van eerlijk delen; om te beginnen een zaak, waar je je zelf naar draagkracht in de kleren kunt steken. „Maar aangezien we beter kunnen koken dan naaien", aldus Ar ja van Zetten, „heeft het eet huisje voorrang." Taartpunten De vier dames beseffen terdege dat het eethuisje staat of valt met de eerlijkheid van de klant. „Maar", zegt Arja van Zetten, „we hebben geen re denen om aan te nemen dat klanten ons zullen bedrie gen." draagkracht verkocht en toen is ons gebleken dat de meeste mensen eerlijk zeggen wat ze verdienen. Zeker als ze weten welk doel ermee gediend is. Toen was dat een vrouwen project in Tanzania en het ge beurde dan ook dat een vrouw voor één taartpunt 22 gulden betaalde." Daarom is het de bedoeling op verscheidene plaatsen in het eethuisje aan te geven welk doel ermee wordt beoogd. Ook zal bij de ingang een kaart komen te hangen, waar op de diverse netto loonscha len staan vermeld plus de bij behorende promillen, die je voor een maaltijd op tafel moet leggen. Eerlijker Arja van Zetten gelooft niet dat mensen met een vorstelijk sa laris het alternatieve eethuis je zullen mijden, omdat een maaltijd daar voor hen zo goed als zeker duurder zal uitvallen dan een bord met eten elders. „Niks daarvan. De mensen met de topsalaris sen hebben toch zo'n grote mond over nivelleren... Wel nu, bij ons kunnen ze de daad bij het woord voegen." De Rotterdamse ziekenver- zorgster annex huisvrouw denkt niet langer in maar in 7c en beweert zodoende bij hoog en bij laag „dat 'Eerlijk Delen' het eerste Nederland se eethuisje zal worden, waar iedereen voor zijn hap even veel (lees: een even groot aan deel van zijn inkomen) be taalt." Betalen naar draagkracht is veel eerlijker, vinden de vier vrouwen uit Rotterdam. Arja van Zetten: „In het onderwijs gebeurt het al en ook ons be lastingsysteem is erop afge stemd. Heb je een hoog inko men. dan betaal je veel belas ting en kom je niet in aan merking voor een studie beurs." Jan Modaal „Ook de gezondheidszorg be vindt zich voor een belang rijk deel al in de draagkracht sfeer", weet Arja van Zetten. „Alleen", vraagt zij zich af. „waarom zou niet iedereen 4,25% van zijn salaris daaraan moeten afdragen? En waar om zou je van al die kleine ziekenfondsen niet één staatsziekenfonds maken, net als in Engeland, Zweden en Noorwegen?" tagesysteem niet altijd even eerlijk werkt. Arja van Zet ten: „Vakantiegeld bijvoor beeld Meestal bedraagt dat 8% van iemands jaarsalaris. Maar iemand met een topin komen kan van zijn 8% een wereldreis maken, terwijl Jan Modaal er veelal niet eens in eigen land van op vakantie kan." De Rotterdamse vrouwen stre ven ook naar betaalbaar openbaar vervoer voor ieder een. Ze hopen een maat schappelijke discussie op gang te brengen, die de rege- ringslieden in Den Haag er uiteindelijk toe zal aanzetten hun beleid wat meer op het principe van eerlijk delen af te stemmen. Maar eerst is daar het eethuisje, dat de aandacht van de da mes opeist. Als het een suc ces wordt, zal Anne Bout niet aarzelen haar baan als maat schappelijk werkster op te zeggen. „Het ontbreekt ons nog aan een beginkapitaal tje". vertelt Arja van Zetten, „dus aandeelhouders en do nateurs voor onze coöperatie zijn welkom. Zelf bereiden we op manifestaties en derge lijke maaltijden en het geld dat we daarmee verdienen, stoppen we in ons eethuisje." Inmiddels hebben de vier vrou wen een brochure samenge steld. waarin alles over 'Eer lijk Delen' op een rijtje is ge zet. Men kan die brochure bij Arja van Zetten (Koningsvel derstraat 13 B, 3037 VP Rot terdam) aanvragen Wel even uw netto maandsalaris ver melden, want 2 promille daarvan brengen de datnes u in rekening. Eerlijk delen im mers. Dus ook de druk- en verzendkosten van de bro chure. „Eerlijk delen", vinden (v.l.n.r.t Marlies Deyns, Rita Wymans, Anne Bout en Arja van Zetten. Geen bezwaar dus dat degene met een hoger inkomen meer betaalt voor een volkoren brood dan degene met een lager inkomen. Als er in de binnenstad van Amsterdam een gebou wencomplex leeg komt, gonst het meteen van de kraakgeruchten. Nu het Amsterdamse ziekenhuis, het Binnengasthuis, de stad heeft verlaten, is er een uitstekend kraakob- ject ontstaan. Bedoeling van de nieuwe eige naar, de Universiteit van Am sterdam. is de panden zo snel mogelijk een bestemming te geven. Eén gedeelte van de panden is al gereserveerd voor de universiteit zelf, een ander deel is bestemd voor volkshuisvesting, voor wo ningzoekenden dus. Zover is het helaas nog lang niet. Het terrein moet voorlopig streng bewaakt worden „tegen kra kers en dieven". Twee pan den waren meteen al ge kraakt. In de overige zitten „kraakwachters", tijdelijke gebruikers en werklui. Verbouwing Bovendien moeten eerst de gif tige stoffen die in de bodem onder één van de panden zit ten, zorgvuldig verwijderd worden. Een aantal gebou wen moet gesloopt worden, voordat men met de nieuw bouw kan beginnen. De grote operatie „verbouwing Bin nengasthuis" is begonnen. Hoe lang het allemaal zal du ren is niet bekend, maar dat het een langdurige en proble matische zaak zal worden, is nu al goed te merken. „Zodra het ziekenhuis met de verhuizing begon, moesten wij al in dit gebouw trekken. Het is wel erg vreemd om van kraker tot „kraakwacht" ver heven te worden. Daar heb ben we wel wat bedenkingen tegen gehad, maar nu hebben we tenminste echte „legale" woonruimte". Een van de be woonsters op het inmiddels door het ziekenhuis verlaten Amsterdamse Binnengast huisterrein vertelt over haar nieuwe woning. Ruim negen weken zit ze nu in het gebouw waar vroeger de centrale keu ken van het ziekenhuis was. De oude etensluchten hangen er nog. Negen ex-krakers heb ben dit gebouw van de Am sterdamse Dienst Herhuis vesting als nieuwe woning ge kregen. Tegelijkertijd kun nen ze dan voor de universi teit als „kraakwacht" diene- Door deze enorme angst voor krakers en het treffen van be veiligingsmaatregelen van het Binnengasthuisterrein, heeft de universiteit bij de overdracht van de panden een aantal zaken over het hoofd gezien. Zo zijn er pro blemen ontstaan rond verlo ren sleutels, afgesloten tele foonlijnen, verwarming enz. Chemicaliën Een veel ernstiger probleem is dat niet alle putten onder het Binnengasthuisterrein door het ziekenhuis zijn leegge haald. Iets wat wél in het over drachtscontract uitdrukke lijk staat vermeld. In een van de putten onder het patholo gisch laboratorium oftewel wel de „snijzaal" zitten vol gens een zeer recent TNO- onderzoek niet zulke frisse chemicaliën. In monsters van grondwater en bodem zijn ui terst gevaarlijke stoffen als to lueen en benzeen aangetrof fen. Hoewel er geen directe reden tot ongerustheid is, gaat men naarstig door met het onderzoek. Als deze put de bron van al het kwaad is, is cr niet zoveel aan de hand, maar... het gif kan ook ergens anders vandaan komen. Dat betekent dus een zeer gede gen controle van alle grond- waterstromen onder het ter rein. Dit uitgebreide onder zoek zal de nieuwbouw ver tragen. 's Nachts wordt het terrein be waakt door een particuliere bewakingsdienst met grote „gevaarlijke" honden. Over dag zitten er twee portiers die strenge orders hebben nie mand het terrein op te laten zonder toegangspasje, tenzij ze de persoon kennen. In an dere gevallen moet even naar de persoon voor wie de bezoe ker komt, gebeld worden. Dat geeft vaak moeilijkheden op een terrein waar mensen wo nen en werken. „Mensen ra ken vreselijk geïrriteerd als je ze telkens vraagt voor wie ze komen. We hebben niet alleen met werkers op het terrein te maken, maar ook met bezoe kers van bewoners of van het wijkcentrum. Portier zijn hier is een heidens karwei en vori ge week, toen ik hier voor het eerst was, dacht ik meteen er mee te nokken...", zegt een van de twee portiers. Gekraakt Eind juni, droeg de directie van het ziekenhuis, de lege pan den over aan de Universiteit van Amsterdam. Twee pan den, die aan de buitenkant van het Binnengasthuister rein liggen, werden meteen gekraakt. De teksten op de panden verklaren de motie ven van de krakers: „Geen lu xe appartementen voor luxe aparte mensen". De universi teit heeft in april van dit jaar besloten dat deze twee pan den verbouwd zullen worden tot appartementen voor gast docenten en -studenten uit het buitenland. De krakers vinden dat er niets gebouwd hoeft te worden en dat in de gebouwen woningzoekenden in Amsterdam moeten ko men. De universiteit, bang voor de zoveelste krakersrel (de barricades waren al opge worpen), besloot de zaak uit te stellen Tot 1 september zullen de krakers met rust ge laten worden, misschien wil len ze wel de panden „vrijwil lig" ontruimen. Daarna zal de universiteitsraad opnieuw bekijken wat er met de pan den gaat gebeuren. Een volgend probleem zal op duiken, wanneer de mensen die een tijdelijk gebruikscon- tract voor een jaar hebben ge sloten, de panden moeten ver laten. De universiteit is niet bang dat deze tijdelijke ge bruikers niet weg willen, maar wel dat er zeer veel pro testacties zullen komen en dat betekent onrust. Daarnaast is het nog maar de vraag of de gemeente Amster dam de panden met een niet- universitaire bestemming (veertig procent) wel wil heb ben. De gemeente kan ze ook verkopen aan particuliere wo ningbouwverenigingen of an dere belangstellenden. Dat betekent dat er een enorme juridische warboel kan ont staan wanneer er veel ver schillende eigenaren op het terrein komen. Drie verschil lende eigenaren zullen er ze ker zijn: de universiteit, de theaterschool en de gemeen te. Maar het kunnen er meer worden. Voor dit alles is spe ciaal een werkgroep Zaken- rechtelijke Verhoudingen op gericht die hiermee alleen al volledig bezig zal zyn. LISETTE GOTTSCHALL Casthuis™ Twee panden aan de buitenkant van het voormalige Amsterdamse Binnengast huis terrein werden onmiddellijk na de overdracht al gekraakt

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23