Pil blijft beladen Twintig jaar in Nederland De Grasgroener. "Natuurlijk zijn er bijwerkingen' "Mannenpil is niet haalbaar" zaterdag 29 augustus 1981 pagina :i Verguisd, geroemd, 'de' pil weekt de meest extreme standpunten los Negatieve en positieve publicaties over het orale anti-conceptie-mid del hebben elkaar in de loop van haar bestaan regelmatig afgewisseld. De balans blijft vooralsnog in evenwicht. Hoewel de laatste reeks alar merende berichten over eventuele gevolgen van het pilgebruik, nu zo'n anderhalf jaar geleden, een grote golf reacties losweekte. De gevol gen waren bij ziekenhuizen en abortusklinieken, cynisch genoeg, direct meetbaar. Hoe er ook over wordt geoor deeld, feit is en blijft dat het maatschappelijk effect van het dagelijks te slikken mi nuscule pilletje niet meer uit te vlakken is. De pil als prijs die betaald dient te worden om niet ongewenst zwanger te worden geeft de gebruik- ster een grote mate van vrij heid. Volgende maand is het twintig jaar geleden dat de pil voor het eerst in ons land verxrijg- baar was. Dit lustrum valt na genoeg samen met de berich ten die over de daadwerkelij ke komst van de 'mannenpil' doorsijpelen. Tyd voor het opmaken van de balans van al die jaren pilslikken. En: is binnenkort de beurt aan de man. of blijft de mannenpil nog toekomstmuziek? Gerda ran Dijk Foto Jan HoU'u Zonder overdrijven kan wor den gesteld dat met de uit vinding van de pil, een dik ke 25 jaar terug, een nieuw tijdperk in de geschiedenis van de geboorteregeling is aangebroken. Voor het eerst bleek anti-conceptie moge lijk langs orale weg: door het innemen van een simpe le pil die rijping van de ei cellen en eisprong verhin dert. De voordelen raakten snel bekend en zorgden voor een gigantische opmars van het middel. Geen sexuele remmingen uit angst voor een (ongewenste) zwanger schap, een kortere men- struatieperiode, onvermin derde vruchtbaarheid. Pas veel later kwamen de eer ste berichten over eventuele nadelen die het dagelijks slikken van zo'n pil met zich mee kunnen brengen. Stoor nissen als hoofdpijn, ge wichtstoename. trombose (stolling) zouden door de pil veroorzaakt kunnen worden. Die verschijnselen kunnen op hun beurt weer aanleiding zijn voor het ontstaan van hart- en vaatziekten. Het effect van die negatieve be richtgeving was niet mis. Slikten in 1976 niet minder dan 42% van alle Nederland se vrouwen tussen de 15 en 54 het middel trouw, het ge bruik nam in de daarop vol gende jaren snel af. In 1979 was dat gezakt naar ruim 35 procent. Vorig jaar was was dat aantal nog lager (Deson danks is het pilgebruik rela tief in ons land nog steeds het hoogste ter wereld). Het imago van de pil als won dermiddel is pas de laatste ja ren grondig weggepoetst. Lo gisch ook. omdat het effect van het pilgebruik op de lan ge duur pas de laatste tijd kon worden gemeten. En al eerder bestaande vage on rustgevoelens werden nog ondersteund door de rechts zaken die tegen pilfabrikan- ten werden aangespannen nadat er een aantal vrouwen gedeeltelijk verlamd raakte na het jarenlang slikken van^ de pil. Sexuologe Gerda* Van Dijk over de reeks nega tieve berichten: "Die bericht geving was voor het publiek inééns. Niet alarmerend.Want bijwerkingen van de pil zijn al in 1973 grondig onder zocht. En pas jaren later kwa men die berichten in de le- kenpers. Ik begrijp nog steeds niet waaróm. Maar het effect ervan was bij ons (het AZL, red.) direct meetbaar Het aantal zwangerschappen en abortussen steeg plotse ling sterk" Die signalering wordt met lan delijke cijfers gestaafd. Ja renlang nam het aantal abor tussen af, tot eind 1979. Vanaf die tijd valt er weer een toe name te constateren. Echt na delige gevolgen van het pils- likken zijn nooit echt duide lijk op een rijtje gezet. De ontel bare (wetenschappelijke) on derzoeken leverden vage of tegenstrijdige gegevens op. De publieke discussie over de bijwerkingen van de pil wordt gekenmerkt door het chaotisch door elkaar lopen van argumenten vóór en te gen. De hh fabrikanten zaten al die turbulente jaren in ieder ge val niet stil. Om het hardst blijven ze roepen dat er wéér een nieuwe pil in aantocht is die nog minder hormonen (ocstrogene en progestagene stoffen) zou bevatten. En daardoor veiliger voor de ge- bruikster, want juist die da gelijkse dosis hormonen wordt als boosdoener voor bijverschijnselen aangewe zen. Zo werd de 'minipil' gelan ceerd voor vrouwen die geen oestrogenen mogen slikken. Die pil was weliswaar lichter, maar had als groot nadeel had dat gebruiksters haar da gelijks op precies hetzelfde tijdstip moesten innemen. Dc minipil werd later gevolgd door diverse andere soorten, de 'Sub 50' bijvoorbeeld, die minder hormonen bevatten Maar ook aan de Sub-50' pil kleven bezwaren. Marianne Dersjant, stafmedewerkster van ae anti-conceptie polikli niek in het Leidse Acade misch Ziekenhuis erover "Een vrouw die honderd kilo weegt kan zo'n lage dosering niet aan. die zou doorbraak- bloedingen veroorzaken. Je kunt dus niet zeggen dat een lage dosis hormonen in het algemeen beter is. Het hangt echt van de persoon af. Na tuurlijk kun je stellen: hoe minder hormonen een mens binnenkrijgt, hoe beter. Maar het moet wél gaan." Risico's Zij acht de risico's van het pilslikken te verwaarlozen thans: afgezet tegen andere gevaren waaraan de mens da gelijks blootstaat. Een onder zoek van dr. F. Wibaut (Wil- helmina Gasthuis Amster dam) vormt een handvat voor die gedachte. Hij becijferde de kans op sterfte door pilge bruik op 1 50.000. Ter verge lijking: dat risicocijfer voor rokers van 20 sigaretten per dag is 1 op 200: dat van mo torrijden 1 op 50 en van voet ballen 1 op 25.000. dueel gebeuren. Je kunt nooit zeggen dat vrouwen bo ven de 35 jaar geen pil mogen slikken." M; Dersjant: "Natuurlijk zijn er altijd bijwerkingen. Maar je moet het met de pil zó zien: het voorschrijven er van is een heel psychologisch gebeuren. Als vrouwen we ten wat ze te wachten staat wat de mogelijke bijwerkin gen betreft komen er achter af. en dat is bewezen, veel minder klachten. En verder is het pilslikken zo'n indivi- n blijft optimistisch over het verschijnsel pil. Niet in de laatste plaats omdat het anti-conceptiemiddel naar haar mening een dringende noodzaak is. "Want kinderen van twaalf jaar die al samen leving hebben zijn echt geen uitzondering meer. En je kunt daarover geen oordeel gaan uitspreken. Je kunt zul- Foto: Dirk Ketting ke hele jonge kinderen geen spiraaltje geven. Dus redene ren we: beter een veilig pilge bruik dan een onveilig niks Gcrda van Dijk hinkt wat de mannenpil betreft op twee gedachten 'Ik blijf het een onzinnige uitvinding vinden Natuurlijk is de pil erg nuttig geweest en heeft ze voor een groot aantal maatschappelij ke ontwikkelingen zorgge dragen. De pil heeft een enor me maatschappelijke vrij heid gegeven en heeft dc mensen geholpen om over de eigen sexualiteit na te den ken. Maar ik vraag me af of je een mannenpil met zo'n hoge dosis hormonen moet uit brengen. ie er in het bestaansrecht van de pil blijven geloven zijn -ui teraard- de fabrikanten Een woordvoerder van de firma Cilag-chemie meldt opge wekt dat. de twijfelachtige publicaties ten spijt, de pil- lenstrips-afzet is gelijkgeblc- ven. Wel signaleert Ortho een verschuiving van de vraag naar pillen met een lagere do sering hormonen. En ja. de tendens dat het pilgebruik zou dalen is de firma bekend. "Maar als de storm weer wat geluwd is zal het erg meeval len. Wij zien het niet zo som ber. We hopen alleen dat die negatieve publicaties niet lei den tot een verhoging van het aantal ongewenste zwanger schappen." De grootste pil-tabrikant in Ne derland. Schering bv. toont zich eveneens optimistisch over de toekomst van de pil. Directeur A. Houba: "Op het ogenblik is er een enorme op leving te zien in de vraag naar Sub-50 pillen. En nu heb.ben we sinds kort een hele nieu we benadering van het pro bleem. We hebben een pil ontwikkeld die qua samen stelling is aangepast aan het hormonale verloop van het li chaam. Die pil zorgt nu voor' een verdere opleving, ja." Kort en goed: de pil is volgens de heer Houba nooit meer WCg te denken En dat had twintig jaar geleden toch nie mand kunnen denken. Dat miljoenen vrouwen vandaag de dag door het innemen van een simpel pilletje zwanger schap zouden kunnen voor komen." Mannenpil ;Steeds sterker wordt de roep om een 'mannenpil'. Al was het alleen om vrouwen nu eindelijk eens te ontlasten van de automatische ver plichting om te slikken. Dui delijke berichten over dc uit vinding van de pil-voor-man- nen bleven altijd in het vage. Kortgeleden echter werd be kendgemaakt dat de Neder landse regering een onder zoek naar een nieuw anti conceptiemiddel voor man nen financieel zal steunen Bij de Bloemenhovekliniek in Heemstede bestaan plannen om nog dit jaar te beginnen nu t het toi-dii-ni n van h<»r monen bij mannelijke vrij willigers. De mannen krijgen een jaar lang de prikpil. Het wachten is echter nog op toe stemming van het bestuur van de kliniek én op geld om het project te financieren. In China worden al langer en uitgebreider proeven gedaan met een pil voor mannen. Staat niets de opkomst van de mannenpil nog in dc weg? Dat is nog maar de vraag. Om te beginnen wordt de hoop de bodem ingeslagen door de negatieve uitslag van een ja renlang onderzoek dat Sche ring deed naar realisering van de mannenpil. Zijn colle ga van Cilag ontkent zelfs dat er ooit onderzoek naar is ge daan bij deze firma. De heer Houoa: 'Echt, we komen er niet uit Wij hebben in ieder geval het streven om de mannenpil uit te vinden opgegeven. En ik dacht niet dat er een andere firma is die er aan werkt Het op verantwoorde schaal pro duceren van de mannenpil is ons inziens niet haalbaar. Die pil kan nooit 100% betrouw baar zijn. Bovendien kan ze de potentie beïnvloeden en de man kan. als hij met de pil stopt, onvruchtbaar worden. Het hele hormonale stelsel van de man is uiteindelijk veel moeilijker te beïnvloe den dan dat van de vrouw. Alleen al omdat de vrucht baarheid van de man is ge koppeld aan de potentie. Maar ook omdat het om mil joenen zaadcellen gaat in plaats van om die éne eicel." Ook emotionele argumenten spelen volgens Houba een rol bij het uitblijven van de man nenpil ik neb er vaak met vrouwen over gepraat, maar ik geloof niet dat zij bereid zouden zijn de zorg voor het voorkomen van zwanger schap aan de man over te la ten Uiteindelijk is het niet de eerste zorg van de man. Vrou wen willen voor zichzelf staan, denk ik." Wél De sexuologe Gerda van Dijk denkt dat de mannenpil wel kan. "Alleen niet in een tijd als deze waarin de potentie nog steeds het centrum van het sexueel functioneren is." Volgens haar is er niets nieuws onder de zon "De mannenpil nieuw? Welnee, die is er al minstens tien jaar Alleen: pas de laatste tijd krijgt de mannenpil publici teit De ti|d is er blijkbaar nu rijp voor dat mannen ook hun verantwoordelijkheid wat anti-conceptie betreft gaan inzien." De 45 miljoen vrouwen in de wereld die de pil momenteel slikken zijn daar voorlopig dus nog niet vanaf. ADVERTENTIE Zo zorgt u inden-, het sproe Burgess treek», uit Amerika. Het voeding van uw gazon. Binnen één weck ziet u het resultaat Vcili icn cén weck voor kinderen, geen geknoei met kunstmest, geen wachten op reg ren kompakt en geen loopverbod sen tuinslang en elk soon Vullingen worden geleverd per 6 stuks, voor f 79,50, goed v i speciale Burgess ca 600 m2 gazon Er ziin speciale vullingen bestemd voor voor- e naiaar Het verdeelapparaat zelf kost nu slechts f 66.- ten optimale, evenwichtige! normale pnjs f 95,-/geldig t/m I september 1981 i. Groener kan uw gazon niet worden. Anrwoordnr I HI 11.1000 WB Amsterdam

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21