Studie voor chemicus heeft weer toekomst Telefoon is na 100 jaar voor iedereen bereikbaar Extra tv- uitzending ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1981 Een groot tekort aan chemici dreigt in de na bije toekomst. Die 'noodkreet' werd onlangs geslaakt door vertegenwoordigers van de Koninklijke Nederlandse Chemische Ver eniging. Een vrij verrassende kreet want het beroep van chemicus leek tot voor kort door het overschot aan chemici weinig aanlokke lijke toekomstmogelijkheden te bieden. Dat is nu veranderd. Door de enorme daling in de afgelopen jaren van het aantal chemie- studenten is de situatie op de arbeidsmarkt drastisch veranderd. De uitvoering van dringende projecten (milieuwetgeving, het ontwikkelen van hoogwaardige technologi sche processen) dreigt door het teruglopen de aantal afgestudeerde chemici zelfs in de knel te komen. I)EN HAAG - Nog niet 20 lang ge leden leefde in wijde kring de gedachte dat een studie voor chemicus uiteindelijk eerder zou leiden tot een werkloos heidsuitkering dan tot een baan. Immers, al jaren doen cij fers en mededelingen de ronde aangaande een groot overschot aan chemici. Je zou met dat overschot bij wijze van spreken het IJsselmeer kunnen droog leggen. Verrassend was het daarom vori ge week van de zijde van de Ko ninklijke Nederlandse Chemi sche Vereniging (KNCV) heel andere geluiden te vernemen. Gewaarschuwd werd voor een dreigend tekort aan chemici waardoor de uitvoering van dringende projecten in de na bije toekomst in het gedrang zou kunnen komen. mische sectoren al moeilijk te krijgen. Naar oorzaken voor de sterk teruggelopen belangstel ling voor een studie chemie kan men slechts gissen. Volgens De Ryk is er wellicht een verkeerd toekomstbeeld ontstaan bij men sen die interesse voor een derge lijke studie hadden en hebben. "Omdat er de afgelopen jaren nog een overschot aan chemici was. wat wij geregeld in cijfers naar builen hebben gebracht, hebben zij zich misschien ont moedigd gevoeld om chemie te gaan studeren. Dat effect, een soort nagalm, werkt nu door. Toch hebben we al in '76 voor speld dat er in het begin van de jaren tachtig een omslag zou ko- In hoeverre de arbeidsmarkt voor chemici gaat aantrekken is mede afhankelijk van de economische situatie. Munnik:"Bij een ople ving verwacht ik in de komende jaren een flink tekort aan chemi ci. bij een stagnatie zal dat tekort minder zijn" Imago Ir. E.J. de Ryk en drs. J.Munnik, resp. secretaris en adjunct-secre taris van de KNCV (een ongeveer 8000 leden tellende beroepsver eniging van chemici en che misch technologen in Neder land). zeggen dat vooral de "dra matische" afname van het aantal chemie-studenten tot wijziging op de arbeidsmarkt heeft geleid. "Terwijl de totale studentenbe volking de laatste tien jaar met zo'n veertig procent is gegroeid is het aantal chemie-studenten in die periode juist met circa veer tig procent gedaald. Dit jaar wor den er nog geen 300 afgestudeer de chemici verwacht, dat waren er een paar jaar geleden nog 800". Volgens het tweetal is er op dit mo ment nog geen sprake van een te kort aan chemici al zijn vakbe kwame mensen in bepaalde che- Behalve de al dan niet terechte ideëen over een weinig rooskleu rig toekomstperspectief is het aantal chemie-liefhebbers vol gens De Ryk en Munnik in de af gelopen jaren ook nadelig bein- vloed door het minder gunstige imago dat de chemie heeft gekre gen. Het tweetal:"De afnemende be langstelling van middelbare scholieren voor de beta-vakkcn vinden wij zorgwekkend. De b- vakken worden steeds minder in vakkenpakketten gekozen. Wij vinden het echter erg belangrijk dat de samenleving elementaire kennis draagt van zaken als scheikunde, natuurkunde en biologie. Door onwetendheid on tstaat vaak onnodig angst bij mensen voor allerlei zaken. Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat de afgenomen be langstelling van de scholieren ook te maken heeft met het feit dat niet-scheikunde leraren zich met het vak scheikunde zijn gaan bemoeien. Leraren maat schappijleer. aardrijkskunde en geschiedenis die in hun oplei ding niets met scheikunde te ma ken hebben gehad praten ook over de chemie maar dan voorna melijk over de nadelige effecten zoals vervulling, overlast, sterfte van planten. Dat geeft een verte kend beeld. Begrijp ons goed. die dingen moeten niet worden weggemoffeld, die moeten aan de orde komen maar dan op een geïntegreerde manier. Naast de negatieve kanten moeten ook de positieve kanten worden ge noemd. Zo'n geïntegreerde aanpak lijkt ons iets voor de scheikundeleraar. Maar helaas is het nu veelal nog zo dat dc schei kundeles erg conservatief van opzet is. erg saai ook. Men begint nog altijd uitgebreid met het pe riodiek systeem der elementen. Wij proberen via contacten met leraren, schoolbezoeken en les brieven te bevorderen dat het imago van de chemie wordt ver beterd. Nogmaals, wij willen de problemen die ontstaan en soms letterlijk aan de oppervlakte ko men - denk maar aan allerlei ver- vuilingskwesties - niet verdoeze len. Maar het gaat daarbij vaak om frauduleuze zaken die wij ook schandelijk vinden" Milieu De Ryk en Munnik betogen dat chemici vaak juist op het creëren van een schoon milieu zijn ge richt. "Denk maar aan de chemi ci en dan met name toxicologen die nodig zijn voor uitvoering van de milieuwetgeving die de laatste tien jaar op gang is geko men. De schaduwzijden van de chemie kunnen juist door het zoeken en toepassen van chemi sche oplossingen tot risico's van een aanvaardbaar niveau worden teruggebracht" Met het uitvoeren van de milieu wetgeving hebben de KNCV- vertegenwoordigers een naar hun mening dringend project ge noemd waar in dc naaste toe komst meer chemici voor nodig zijn. KNCV-secretaris ir. E.J. de Rijck. Een ander dringende zaak is vol gens hen het ontwikkelen van hoogwaardige technologische processen. De Ryk en Munni- k:"In bepaalde opzichten liggen we voor. Het is zaak een stapje op onderzoeksgebied voor te blijven lopen. Het rationeler om springen met grondstoffen, de vermindering van de energieaf hankelijkheid en de beperking van de problemen rond che misch afval vergen nieuwe pro cessen die ontwikkeld moeten worden. Daar is een enorme che mische inspanning voor nodig" Een inspanning die vooral zoge naamd toegepast onderzoek noodzakelijk maakt. Toegepast onderzoek houdt in: bepaalde- processen in de praktijk toepas sen om op die wijze een bestaan de situatie te verbeteren. De Ry- k:"Als men chemie gaat stude ren dan doet men er goed aan te beseffen dat er in de eerste plaats behoefte is aan de toepassingsge richte kant van de chemie. Zeg maar de ingenieursstudie aan de Technische Hogescholen. Op universiteiten gaat de chemie studie meer in een fundamentele wetenschappelijke richting". Het dalende aantal chemie-studen ten heeft voor universiteiten en hogescholen trouwens nadelige consequenties omdat de finan ciering door de overheid afhan kelijk is van het aantal studen ten. Een knellend probleem bij universiteiten is daarnaast het te kort aan promovendi wat het we tenschappelijk onderzoek in ge vaar brengt. De Ryk oppert dat het invoeren van buitenlandse chemici hier wellicht uitkomst kan bieden. "Het is een noodop lossing maar er gaan per slot van rekening ook veel Nederlandse onderzoekers naar het buiten land. Voor zo'n oplossing moe ten dan wel de regels ten aanzien van buitenlandse promovendi worden versoepeld". Oorzaak van het geringe aantal Neder landse promovendi in de chemi sche sector is volgens De Ryk de zuigkracht die het bedrijfsleven op afgestudeerde chemici uitoe fent. Vrouwen Filosoferend over mogelijkheden om het aantal chemie-studenten te vergroten zeggen De Ryk en Munnik dat ook meer vrouwen zouden moeten worden gestimu leerd tot een chemische studie. "In de geschiedenis van de che mie spelen vrouwen een grote rol. Maar de traditie in Neder land wil dat er slechts weinig vrouwen de beta-vakken kiezen Daarnaast moeten gewoon in z'n algemeenheid mensen met aan leg en inlercwt voor chemie worden aangemoedigd in die richting te gaan studeren al wil len we erg voorachtig zijn met het advies: ga maar chemie stii deren. Wij kunnen ook niet voor uit kijken. Bovendien heeft de praktijk in het verleden geleerd dat een krachtige aanbeveling zo weer een paar honderd studen ten oplevert. Een oproep geeft grote toeloop en dan kan de slin ger gemakkelijk weer de andere kant doorslaan. Wel is het in ieder geval zo dat geïnteresseerden zich op dit mo ment niet vanwege slechte voor uitzichten van een chemische studie hoeven te laten weerhou den". Door Jos Bouten) U denkt misschien, dat telefoneren tegenwoordig een hoop geld kost maar het is echt niks vergeleken met honderd jaar geleden. In 1881, het jaar waarin de Nederlandse Bell Telefoon Maatschappij (NBTM) de heerschappij van de hoorn en de haak startte met 49 abonnees, moest voor een aansluiting op het Am sterdamse net de modale man een half jaar werken. In 1930 kostte het hebben van een telefoon nog „slechts" een halve maand salaris en nu zijn de lasten gezakt tot vierhonderd gulden per jaar. De ontwikkeling van het telefoontoestel. Aanvankelijk was de telefoonhan- del in particuliere handen, maar dat heeft niet lang geduurd. De overheid had rap in de gaten hoe belangrijk de uitvinding van me neer Alexander Graham Bell was voor de gemeenschap. In 1895 opende het rijk de dienst op Bel gië en twee jaar later ging het he le interlokale net van de NBTM voor twee ton over in handen van de staat. Daarmee was het ont staan van de Rijkstelefoondienst een feit. Er is nauwelijks een be drijf te bedenken, dat zo hard is gegroeid als de PTT, vooral na de oorlog. Het telefoonbedrijf kon het van 1945 tot 1978 zo gek niet maken, of de vraag overtrof 't aanbod. Daardoor ontstond het irriterend verschijnsel van de chronische wachtlijst. In de laat ste tien jaar groeide de jaarpro- duktie van telefoonaansluitingen tot boven de driehonderddui zend, dat is evenveel als het be stand in 1940. Privilege Zo werd de telefoon, tot de jaren dertig een privilege van rijke za kenlieden. een voor ieder bereik baar artikel. Vijf miljoen abon nees. ongeveer negentig procent van de huishoudens, hebben nu voor het inkomen van een door snee gezin gedurende een jaar aansluiting met de hele wereld. Maar ook dat bedrag blijkt pro blemen op te leveren. Volgens de heer De Graaf, voorlichter van het telefoondistrict Utrecht, stijgt het aantal lijnen, dat defini tief wordt afgesloten onmisken baar. "Dit jaar is het cijfer de twaalfhonderd al gepasseerd, ze venhonderd meer dan in 1976. Dat lijkt ontzettend veel meer als de getallen tegen een reele ach tergrond plaatst valt het allemaal hard mee. In diezelfde periode is namelijk het aantal aansluitin gen vermeerderd van 360.000 tot ruim een half miljoen. Vergele ken met die grote cijfers valt het aantal notoire wanbetalers vol strekt in het niet". De telefoon heeft het dus helemaal gemaakt in praatgraag Neder land. De vraag rijst wat de PTT moet beginnen als ook het laat ste appartement is aangesloten. De Graaf antwoordt kort en bon dig: "Er ligt een stapel werk te wachten". Toen de overheid het handeltje van Bell overnam had ze er geen idee van, dat Neder land vijftig jaar later zou worden geteisterd door een informatie explosie. Tegen de tijd, dat ge woon praten werd aangeduid met communicatie was er in de sector van de telefonie al een he le hoop gebeurd. In 1948 startte een openbaar landelijk mobilo foonnet waarna een aantal nieu we systemen werd toegepast zo als de semafoon en de autotele foon. De gemiddelde abonnee gebruikt zijn autotelefoon zo'n zes keer per dag met een ge- spreks van twee minuten. Het gevolg daarvan is dat geen nieu we abonnees kunnen worden aangenomen omdat het huidige systeem niet kan worden uitge breid. De PTT werkt nu aan de volgende generatie. Verwacht wordt dat over enige jaren voor maximaal 50.000 abonnees rond 2300 gesprekskanalen beschik baar komen. Ook een derde ge neratie is al onderwerp van stu die. Dat zal dan tot een echt Eu ropees autotelefoonnet moeten uitgroeien wat met de eerste en tweede generatie als gevolg van verschillende systemen in de Eu ropese landen niet meer kan. Zo weinig als het kan telefoontoe stel is veranderd in de laatste hal ve eeuw (alleen aan de vorm en de kleur is wat te zien), zo veel is er gesleuteld aan de transmissie (het middel waarmee informatie wordt overgebracht). Binnen kort zullen dc dikke kabels tot het verleden behoren. Een recen te ontwikkeling is namelijk het gebruik van glasvezels voor in formatietransport. Hierbij wordt gebruik gemaakt van variaties in lichtsterkte die door een uiterst dunne glasvezel, dunner dan een mensenhaar, worden getranspor teerd. Het grote voordeel hiervan is. dat de transportverliezen zeer klein zijn en dat onderweg nau welijks storing kan optreden. Of de glasvezel het zal winnen van andere materialen hangt af van de prijs, die voor het gebruik er van moet worden betaald. Ver wacht wordt, dat de glasvezel- systiem (kabel plus apparaten) bi' nen tien jaar ook financieel a-ntrekkelijk zijn geworden en r.us worden toegepast. Op dit moment ligt tussen Helmond en Eindhoven een proefproject, dat in samenwerking met Philips en de Nederlandse kabelfabrieken tot stand is gekomen. Storingen Pratend over de grote ontwikkelin gen bij de telefoondienst lijkt hét alsof de PTT alleen maar vooruit gang boekt. De praktijk van alle dag toont het tegendeel: bedrij ven die grondwerk verrichten vernielen veel kabels. Jaarlijks komen er 1600 storingen voor of wel elke 25 km interlokale kabel wordt eens per jaar geraakt. Waarom zoveel woorden gewijd aan het transmissienct? Omdat de telefoon weinig zou beteke nen asl het net niet zo goed was. Tussen de districtccntrales van Amsterdam en Rotterdam kun nen bijvoorbeeld tegelijkertijd maken met abonnees daarbui ten. De telefoon heeft een centrale plaats verworven in de wereld van de telecommunicatie (infor meren op afstand) maar het aan tal manieren waarop we elkaar wijs kunnen maken is in de loop der jaren behoorlijk gegroeid. De jongste loot aan de telecommuni- catiestam is het datanet. Vooral bedrijven maken er gebruik van. Die hebben er groot belang bij, dat ook ingewikkelde informatie snel en foutloos wordt overge bracht. Een telefoonnet deugt niet voor datatransmissie en een telexnet is te traag. De PTT heeft nu een techniek ontwikkeld waarbij "pakketjes" informatie van een vaste lengte worden ver stuurd en wel zo snel, dat de ge bruiker de indruk heeft, dat er een voortdurende verbinding be staat. Nog dit jaar zal dit datanet (een bedrijfsnet) in gebruik wor den genomen Toekomstmuziek is de service 06. Deze vorm van dienstverlening biedt via het kie zen van een nummer beginnend met "06" vele mogelijkheden zo als het telefonische antwoord nummer. Zoals de post al veel langer de mogelijkheid kent om zonder kosten voor de afzender een bericht aan de ontvanger te sturen (die moet dan wel een ant woordnummer hebben aange vraagd), zo zal iets dergelijks ge lijk zijn. In dat jaar zal de eerste volledig elektrische centrale in Amsterdam in gebruik worden genomen. Een gebruiker, die dan 06 draait met daarachter het gewenste ant woordnummer krijgt bijvoor beeld gratis contact met het hoofdkantoor van de gezochte organisatie of zelfs direct met de dichtstbijzijnde vestiging of ver tegenwoordiging Overigens be tekent de vestiging van de elek tronische installatie in Amster dam niet dat deze alleen daar kan worden gebruikt. Vanuit het hele land zal "06" kunnen worden ge draaid en organisaties in het hele land zullen dergelijke antwoord nummers aan kunnen vragen. Minder ver in de toekomst ligt hel gebruik van de viditel Wie daarop is geabonneerd kan via de telefoonlijn informatie krij gen uit de centrale computer waarover de PTT het beheer voert. De aangevraagde informa tie wordt op het toestel van de abonnee zichtbaar gemaakt Eni ge weken geleden is een eind ge komen aan een jaar durende proef en dc resultaten zijn van dien aard, dat de proefperiode wordt voortgezet De definitieve beslissing door het parlement wordt in januari 1983 verwacht Voor een werkelijke doorbraak van het systeem zijn er veel meer abonnees nodig dan er nu zijn Volgens verwachting van dc PTT zouden er in 1985 ca. 100,000 abonnees kunnen zijn Veel be drijven zijn nu al leveranciers van de centrale informatiebak waaruit de viditel kan putten. De autobranche en het reiswezen zijn goed vertegenwoordigd en natuurlijk ontbreken niet de na tionale dienstverleners zoals de NS. de ANWB en het KNMI Over het weer gesproken: ook Jan Pellcboer en Hans de Jong. de hemelkijker uit Gorrëdijk. le veren aan viditel. Het grote ver schil met het weennstituut is dat de wcerprofeten hun informatie niet gratis aanbieden Jan wil een kwartje per bericht en Hans houdt het op een dubbeltje. Uitstekende middelen voor de tele communicatie blijken ik lieten te zijn Ze zijn niet alleen goed bruikbaar voor verbindin gen op grote afstand maar ook voor het contact tussen verschil lende punten in een gebied. Daarmee krijgt de PTT nieuwe kansen om zich te bewijzen. Vooral multinationals, grote ban ken en persbureaus hebben be hoefte aan goed«\ md Wi rkl internationale verbindingen Sa tellieten lenen zich uitstekend voor informatie overdracht over grote afstanden, vooral als snelle datatransmissie gewenst is. In dc praktijk betekent dit. dat regio naal speciale kleine satellietc- nantennes (met een diameter van drie tot zes meter) worden opge steld. In Europa zullen in 1984 twee van zulke systemen worden gebruikt. Via dit systeem hoeft het snel drukken van kranten op afstand en het snel overbrengen van computerbestanden geen probleem meet te zijn. Mogelijk zal ook op de steeds stijgende energiekosten. In de VS is deze wijze van vergaderen op com merciële basis mogelijk Een ex penment met deze techniek wordt eind 1982 verwacht. HILVERSUM Televisiekij kers kunnen dinsdagmiddag 1 september van 11.30 tot 15.00 uur via Nederland 2 een extra-televisie-uitzen- ding rond het honderdjarig lx staan van dr telefonie out vangen. Het betreft hier een Wrikt op de dag in het her-laboratorium in Leid- sehendam gemaakte repor tage van de overhandiging van het eerste exemplaar van het boek "100 jaar tele foon, geschiedenis van de openbare telefonie in Neder- l.ind 1 KM 1 I'IHI" aan konin gin Beatrix door PTT-direc- teur drs. Ph. Leenman. Deze uitzending, waarvan de NOS de technische mede werking verzorgt, is niet in de programmabladen aange kondigd omdat ze in eerste instantie eigenlijk alleen be doeld was voor de recepties, die op I september 's mid dags in de dertien districts- k .ntor. n vrar reUttaa raw de PTT worden gehouden. Maar via het omroepblad "Spreek'buis" en het perso neelsblad "Aangetekend" van de PTT is de uitzending naar buiten uitgelekt.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19