Vliegangst gaat in lucht op met nieuwe therapie Wapens, cocaine, sterke drank en dure sigaren Wijlen Willem S. leefde als een vorst in Van der Hoevenkliniek ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1981 EXTRA PAGINA 17 Dan liever de lucht in, sprak Jan van Speijk. En hij blies zijn schip op, de dood omar mend. We schrijven 1831, Antwerpen. Precies anderhalve eeuw later hebben zijn woorden een nieuwe betekenis gekregen. Maar toch: de lucht in? Het idee roept bij menigeen nog altijd spontaan het beeld op van de magere man met zijn zeis. Wie hoog stijgt kan al leen maar diep vallen, niet waar? Nietwaar. Want anno 1981 beschikt iedere nako meling van Van Speijk over vleugels. Er is geen helden moed meer voor nodig om vrijwillig de lucht in te gaan. Toch houdt vliegangst velen, zij het onvrijwillig, aan de grond. Hoevelen is moeilijk aan te geven. Er zijn geen cijfers over. Schat tingen zijn er wel over het aantal mensen dat bang is voor vliegen, of het nu een beetje of erg bang is. Veel houvast geven die schattin gen echter niet, want som migen menen dat iedereen in zijn hart wel een beetje bang is voor vliegen, terwijl anderen de grens trekken bij twee op de vijf mensen. De vliegangst varieert nu een maal van een bonzend hart tijdens de stijging tot totale paniek bij de gedachte al leen al. geen In het eerste geval belemmering voor een snel le vakantie naar de Corsi- caanse zon, in het tweede is het slachtoffer zelfs niet in staat een vliegkaartje te be stellen. Een kalmerende pil of een stevige borrel biedt dan geen uitkomst meer. De vliegangst is dan een pro bleem. Een klein probleem misschien voor wie vliegen geen noodzaak is - een vakantie in Friesland is óók leuk - maar een groot pro bleem voor de snelle zaken man van wie verwacht wordt dat hij orders in de wacht sleept uit Japan, het Midden Oosten of de Ver enigde Staten. Voor hem is de vliegangst een vijand. Voor de 'patiënt' is er dan nog maar één oplossing: naar de therapeut. De bakermat van het vliegen heeft Amerika. Sinds de ge broeders Orville en Wilbur Wright zich tachtig jaar ge leden voor het eerst de lucht in verhieven heeft het vliegen, met name in de Ver enigde Staten, in alle op zichten een enorme vlucht genomen. Meer dan 750.000 Amerikanen mogen zich pi loot noemen. Meer dan 175.000 toestellen - van Piper Cup tot Jumbo - staan tot hun beschikking. Jaarlijks laten vijf miljoen mensen zich, alleen in de VS, zich per vliegtuig vervoeren. Het zal niemand verwonderen dat Amerika eveneens de ba kermat is van de vliegangst- therapie. Vier jaar geleden publiceerde Ava Carmi- chael, samen met haar (vliegende» echtgenoot, het eerste serieuze werk over vliegangst en hoe je er van afkomt. Inmiddels kan elke 'bangerik', mede dankzij de financiële steun van vier luchtvaartvaatschappijen, in San Francisco onder lei ding van twee vrouwelijke piloten een heuse cursus vol gen om van de vliegangst af te komen. Het woord 'cur sus' is overigens niet toeval lig gekozen: 'therapie' zou teveel mensen afschrikken, bang dat ze voor gek worden aangezien. Bovendien is het woord cursus niet overdre ven, want wie eenmaal is af gestudeerd is vrijwel, zo niet helemaal, in staat om zelf achter de stuurknuppel plaats te nemen. Het Amerikaanse voorbeeld heeft, op kleinere schaal, in Nederland navolging gevon den. Sinds enige jaren al weer geven twee Amster damse psychologen, Josette ten Have-de Labije en Anne ke Ruijgh, cursussen tegen vliegangst: 54 lesuren, af te sluiten met een vlieg-week- endje naar Parijs. Zij heb ben er nu een geduchte con current bijgekregen. Wietse Velthuys (34), vliegend psv- choterapeut. Eveneens te Amsterdam. Kruipt, na de nodige voorbereidingen, met het slachtoffer in de cockpit. 'Niets bijzonders, want je moet uiteindelijk ook de straat op om iemand van straatvrees te verlos- met vliegangst kan ook de Stichting Fobie- club Nederland, tel: 03480- 12826 of 12674 uitkomst hnn- gen. Vliegangsttherapie. Of hoe de vijand met zijn kromzwaard van dichtbij een dwerg met, hooguit, een speld blijkt te zijn. Twee ijzeren stangen onder steunen de vleugels van de Cessna F172 vanuit de romp. Een aantal ordinai re schroeven geeft ze hou vast in het angstwekkend dunne metaal. Barsten in de lak rond die schroeven. Haarscheurtjes? Plotse linge gedachten woelen op. Krantenkoppen. DC- 10 neergestort. De toch al onrustige hartslag loopt rfoe een graadje op. Eenmaal in de cockpit valt het oog onmiddellijk op een loshangend draadje. Mijn God. wat is dit voor een wrak? 'Hoe oud is dit ding eigenlijk' vraagt hij benepen. 'Weet niet', bromt de piloot, die aan de hand van een lijstje knop pen omzet en metertjes bijstelt. 'Hij vergeet vast iets', denkt de passagier, lichtelijk door paniek gegrepen. Maar ditmaal blijven de gedachten achter het enigs zins bezwete voorhoofd, uit vrees dat de piloot zal worden af geleid. Anderhalf jaar geleden nam Wietse Velthuys (34) zijn eerste vliegles sen. Inmiddels heeft hij zijn A- brevet, dat hem in staat stelt overdag - bij zicht - te vliegen. Het vliegen laat hem nu niet meer los. Sinds zijn werk als the rapeut. verbonden aan het Am sterdamse Instituut voor Multi disciplinaire Psychotherapie (IMP) als gevolg van drastische reorganisatie en bezuiniging, hem meer vrije tijd laat, heeft het idee vaste vorm aangenomen. Afgelopen jaar volgde hij de oplei ding voor beroepsvlieger. Banen liggen in de vliegerij even wel niet voor het oprapen. Hij weet een lijst van jongere vliegers, met meer ervaring, vóór hem. Maar een combinatie van zijn werk als therapeut en zijn hobby, daar moet een kans lig gen. Tenslotte is vliegen - en dus vliegangst - ook in Neder land voor velen gemeengoed ge worden. Bovendien heeft Vel thuys regelmatig patiënten mee genomen de lucht in. Niet direct mensen met vliegangst als groot ste probleem, maar wel stervelin gen met een vergelijkbare angst: hoogtevrees, angst voor kleine ruimten, angst om op de tram te stappen. En wat blijkt? Na het vliegtochtje staat de patient niet zelden heel wat gemakkelijker tegenover die angst. Ziedaar de geboorte van de vliegende thera peut in Nederland. Inzicht in de behoefte aan de zijn therapie heeft hij nog niet. Vel thuys: 'Nu neem ik te hooi en te gras wel eens mensen mee die er toevallig voor in aanmerking ko men. Ik heb al eens geïnfor meerd bij de directeur van het IMP, maar het aanbod van men sen die van vliegangst verlost willen worden is zeg maar nul. Misschien één of twee per jaar. Het waanidee datje meteen voor gek verklaard wordt als je je bij het IMP meldt zal daar wel debet aan zijn. Dat idee bestaat ook wel bij mensen die de straat niet op- durven, maar die komen uitein delijk toch wel omdat hun angst dagelijks voor grote problemen zorgt.' Afwachten Adverteren lijkt een mogelijkheid om reacties te ontlokken, maar een psychotherapeut mag niet zomaar met een advertentie de boer opgaan. Velthuys heeft het wel geprobeerd met de volgende advertentietekst: 'W.S. Velthuys. praktijk vliegangst hervat'. Het enige resultaat was een plaatsje in de rubriek 'Geknipt voor u' in het weekblad vrij Nederland. Hij is nu bezig huisartsen in Amster dam en wijde omgeving schrifte lijk van zijn bestaan op de hoogte te brengen. De oogst wordt nog afgewacht, al zijn er inmiddels drie geïnteresseerde reacties bin nen. Al te zakelijk stelt Velthuys zich overigens niet op. want de prijs van zijn strikt individueel gerichte 'stoomcursus' prijs be draagt vijtig gulden per uur the rapie (hij acht zo'n negen uur therapie nodig). Daar komt al leen de vliegtuighuur (160 gul den per uur) bij. En dan is hij ook nog geneigd om de vliegtuiguren niet als therapie-uren te rekenen, zodat het ook bij die 160 gulden blijft. 'Het vliegen is nu eenmaal ook een uitje voor mijzelf, ver klaart hij zijn onzakelijke bena dering. De PH-ADW draait als een brom mende vlieg startbaan 05 op. Krakende stemgeluiden vullen de toch al lawaaiige cockpit. Pi loot Velthuys vraagt in het En gels - toestemming om op te stij gen. Het antwoord lijkt onver staanbaar, maar het resultaat is niettemin dat het motortje van de 'Delta Whisky' vervaarlijk be ginnen te loeien. De lijkbleke passagier staart als gehypnoti seerd naar een dwars overvlie gende Boeing. Hij weet: er is nu geen weg meer terug. Bij de eer ste bocht kromt hij zijn tenen, een luchtzak legt een knoop in zijn maag. 'De kostzakken liggen daar', wijst de piloot niet zonder leedvermaak. 'Houd in vredes naam je aandacht erbij', geeft het slachtoffer zwakjes terug. Hon derd meter lager sterkt zich het polderland uit als op een ansicht kaart. Weideland, door talloze sloten doorsneden. Biedt zo'n groene reep drassigheid genoeg ruimte voor een noodlanding0 Plotsklaps begint een oranje lampje te knipperen en klinkt een pieptoon. De schrik slaat hem om het hart. Het blijkt slechts het signaal van een ba ken. Samenhang Eigenlijk verschilt de vliegangst- therapie zich niet van de bestrij ding van andere fobieën. Het be gint allemaal met een onderzoek naar de soort vliegangst. Want de vrees voor het vliegen kan sa menhangen met tal van andere, al genoemde angsten: angst voor kleine of juist grote ruimten, hoogtevrees en angst voor con- tróleverlies. Bovendien komt het voor dat dergelijke angsten al leen maar een uiting zijn van pro blemen op het werk of in huiselijke kring. Velthuys: 'Neem bijvoorbeeld vliegangst bij de vrouw van een regelmatig vliegende manager, die haar een keer mee wil nemen. Dan kan die angst een uiting van verzet zijn tegen het steeds maar rondvlie gen van die man. Vliegangstthe rapie heeft dan geen zin. want dat helpt alleen bij iemand die er vanaf wil komen. Dan moet je iets doen aan het relatiepro bleem. De eigenlijke therapie begint pas nadat de angst is onderzocht op ontstaan, soort, gevolgen, hevig heid en zo verder. Wat dan komt volgens Velthuys in feite neer op 'het aanleren van een paar trucs', zodat de patient leert zijn angst onder controle te brengen. Vel thuys: 'Het is vaak zo dat de ene angst de volgende oproept. Als toch al een beetje gespannen bent dan schrik je als het vlieg tuig plotseling in een luchtzak te recht komt. Het gevolg is een bonzend hart en hyperventilatie, dan komt de angst voor een hart aanval en vervolgens ontstaat de angst dat het vliegtuig niet aan de grond zal staan voordat het te laat is. Die cirkel moet doorbro ken en dat kan met behulp van trucs Hyperventilatie bijvoor beeld is geen probleem meer als je weet wat het is en wat je er tegen moet doen. Gouda schuift onder de Cessna door als ware het Madurodam. Een bocht naar rechts en Zes tienhoven komt in zicht. Zicht0 De onervaren luchtreiziger kijkt recht tegen de zon in en ziet geen steek meer. "t Is een beetje heiig' meldt desgevraagd gezagvoerder Velthuys. die kort tevoren heeft laten weten de hoogte 'vrij vliegen' niet te zullen ontstijgen. Vrij vliegen? Grote kans op bot singen dus. denkt de passagier die met afgrazen een vliegtuigje ziet passeren. Zijn ogen speuren het luchtruim af De mededeling dat de lichten zijn ontstoken en er meer dan voldoende zicht is missen hun geruststellende uit werking. En hu dacht nog wel zo veel mogelijk risico's te hebben vermeden Warm en wolkenloos weer. weinig wind. Nee. een the rapie had hij niet nodig. Een beetje angst, ach, daarmee viel best te vliegen. Wat is dat voor gesuis0 Is dat daar niet een onweerswolk0 Wat tikt die motor ineens0 Ruik ik daar benzinelucht? "Trucs" Na de ontspanningstraining gaat de therapie sterk Ujken op een (theoretische) vliegcursus. De patient, nu cursist, krijgt van Velthuys een pakket stencils die in kort bestek alles uit de doeken doen over vliegen en vliegtuigen. Turbulentie.remous. uit de vleu gels klappende flaps, de landing, het opstijgen, doorstarten. Alles wat het vliegen voor de leek on bekend is en dus tot onzekerheid kan leiden komt aan de -orde. Een technisch verhaal dat do cursist zo ongeveer uit zijn hoofd moet leren. Wie dat gedaan heeft is volgens Velthuys weer een aantal 'trucs' rijker om de vlieg angst in bedwang te houden 'Want mensen met vliegangst hebben vaak de neiging om alles verkeerd uit te leggen', aldus Wietse Velthuys. 'Het vliegen gaat nu eenmaal ontegenzegge lijk gepaard met sensatiYs en als je die verkeerd duidt leidt dat tot angst.' Het is inderdaad een ge geven: veel mensen die met de nodige vrees het vliegtuig instap pen. blijken van alles te weten over dat vliegen en kijken voort durend uit het raampje. Alsof ze de zaken dan zelf onder contróle hebben. 'Het leidt de aandacht van de vliegangst af en dat is ook precies de bedoeling', zo luidt het oordeel van psycholoog Vel- thuvs over dergilnk gedrag Voor wie dc therapie tot zover heeft gevolgd komt eindelek de grote confrontatie in zicht. Met de therapeut het vliegtuig in. Om zelf te kunnen zien dat het hele- maal niet eng is en misschien ook nog even de stuurknuppel over te nemen. Vliegen is niets om bang voor te zijn. Maar dat wisten we toch allang? Voor de neus van de Delta Whisky strekt zich de landingsbaan van Zestienhoven uit. maar er staat nog een Cityhopper, klaar om op te stijgen. Piloot Velthuys pro beert naarstig contact tr krijgen met de verkeerstoren, die druk in gesprek is met dc bemanning van het vertrekkende toestel. Pas op het moment dat de ver krampte passagier ztjn ogen wil sluiten om het ergste dan maar af te wachten, davert een stem door de cabine. 'Delta Whisky, clear to land'. En dat duet dc PH-ADW dan ook. In het spoor van de op stijgende Cityhopper. In de bar van de Rotterdamsehe Aero Club bestelt de DOC Dl W tende verslaggever een Dubbele Whisky. Zijn oog valt op een wer vende brochure met de tekst 'De ervaring heeft geleerd dat de ad spirant-vlieger na de eerste les al zodanig in de ban van de vliegerij is. dat stoppen niet meer mogelijk lijkt Hij lydt dan aan de vhegersziekte En daar is dan nog maar weinig aan te doen. „Ik kan niet over misstanden in de Van der Hoevenkliniek spre ken. We hebben de zaak behoor lijk onder controle. Buiten be staan er wel misstanden over de kliniek. Ja, maar dat komt door de onbekendheid met ons werk". Langzaam en weloverwogen spreekt de voorlichter van de kli niek. mr. drs. J. R. Niemantsver- driet deze zinnen uit. Hij is zicht baar op z'n hoede, kijkt argwa nend. Wil niets zeggen over ex- patiënt Willem S. die zich tijdens zijn verblijf in deze inrichting voor geestelijk gestoorde delin quenten door gebrek aan contro le onder meer aan strafbare fei ten zou hebben schuldig ge maakt. Ook wil de voorlichter met geen woord reppen over het onderzoek van de rijksrecherche dat tegen de gang van zaken in de kliniek loopt. „We doen naar buiten geen mede delingen over patiënten en ex- patienten". zegt Niemantsver- driet beslist. „We zouden dan hun privéleven schenden". Ver der meent hij dat „negatieve" pu bliciteit de patiënten schaadt „We komen bijna, alleen maar in het nieuws als er een incident heeft plaatsgevonden. Cocaine De Utrechtse Van der Hoevenkli niek staat weer in de schynwer- pers. Dit keer zijn de geruchten over incidenten zo ernstig van aard dat justitie het noodzakelijk heeft gevonden de rijksrecher che in te schakelen. Hoewel de kliniek een particuliere inrich ting is, waar door rechtbanken en justitie aangewezen delin quenten verpleegd worden, is de minister van justitie uiteindelijk verantwoordelijk voor het ge voerde beleid. De zaak kwam aan het rollen toen de ex-vrouw van Willem S., Puk O. (29). in de Bijlmerbajes ging praten. Ze had op 2 juni haar ex- man, van wie ze alleen op zakelij ke gronden was gescheiden, tij dens een autorit ter hoogte van de Kanaalstraat in Utrecht dood geschoten. Met verlof van de Van der Hoevenkliniek waren Puk, Willem en een huisvriend op weg naar het Academisch Zieken huis. De van doodslag verdachte vrouw vertelde hoe Willem de 18 maan den die hij in de kliniek verbleef had geleefd. Zonder dat ér ook maar sprake was van enige con trole van de kant van de kliniek had Willem cocaine, sterke drank en een wapen naar binnen gesmokkeld. Volgens zijn ex- viouw zou hij regelmatig prosti- tuées op bezoek hebben gehad en zouden figuren uit de Haagse onderwereld hem in zijn kamer in de kliniek talloze keren heb ben opgezocht. Verder zou Wil lem, die wegens het smokkelen van heroïne uit Bangkok (ver stopt in Boeddhabeeldjes) in 1978 tot acht jaar gevangenisstraf was veroordeeld, zijn praktijken als handelaar in verdovende middelen vanuit de kliniek heb ben voortgezet. Omdat Willem tijdens zijn anderhalf jaar duren de detentie in de gevangenis van Scheveningen geestelijk in de knoop was geraakt was hij via het seleetieinstituut voor psy chiatrische dehquenten POK in Utrecht naar de Van der Hoe venkliniek overgeplaatst. Maatje Een van de vrienden die Willem al die maanden regelmatig in Utrecht bezocht was Arie de Jong uit Den Haag. ..Hij was een maatje van me", zegt hij in zijn koffiehuis aan de Haagse Her man Costerstraat. „In de kliniek had hij erg veel vrijheid. Ik ken de gevangenis zelf van binnen, maar ik heb me over de toestan den in de Van der Hoevenkliniek verbaasd. Je kan daar in- en uit lopen. Van de bezoekers wordt praktisch nooit een legitimatie bewijs gevraagd. Een flesje ster ke drank neem je gemakkelijk mee naar binnen. Je wordt er nooit gefouilleerd Trouwens Willem nam na een weekendver lof zelf drank en cocaine mee. Hij had een koelkastje op z n Kamer die goed met allerlei soorten drank was gevuld" Over het druggebruik van zijn vriend zegt hij. „Het is begonnen met hasj. In Scheveningen kon Willem slecht slapen. Zijn vrouw Puk nam dan een cake mee waarin hasj was meegebakken. Maar het kwam van kwaad tot er ger. In de Van der Hoevenkliniek ging hij cocaïne snuiven. Nie mand die dat in de gaten had De Jong vertelt dat Willem voor al le andere luxe die hij in de kli niek om zich heen verzamelde meer dan duizend gulden per maand nodig had. Het geld joeg hij er doorheen. Tegen het teke nen van een schuldbekentenis heb ik hem 185.000 gulden ge leend. We hadden samen geld ge stolen in een disco in Haarlem en verder had Willem geld ver speeld aan een paar afgebrande sexhuizen in Amsterdam Orgies Aan de beschuldiging van Willems ex-vrouw dat zijn vriend vanuit de kliniek is doorgegaan met handel in heroine en cocaine hecht De Jong geen geloof „Dat had ik dan moeten weten Hij vertelde me alles. En over het frequente bezoek van Haagse prostituees aan Willem zegt hu „Er wordt wel gesproken over orgies op zijn kamer Onzin Dat was zo uitgelekt. Want de andere patiënten houden dan hun mond met. ti kwam wel eens een wijf- fie by Willem langs. Onder het mom echtgenote te zijn van ie mand die op de bezoekerslijst van de kliniek voorkwam lood ste je wel eens een meisje voor hem naar binnen. En ik neem aan dat er toen niet alleen koffie is gedronken" Wat De Jong verklaart klopt in gro te lijnen met wat de recherche van de Utrechtse politie aan jus titie heeft gerapporteerd. Vol gens De Jong wilde zyn vriend de „bolle bof uithangen. In het rechercherapport wordt onder meer gesproken over dc dure si garen (f 18,60 per stuk) die Wil lem rookte. In het kader van de therapie had Willem buiten de kliniek contac ten met een Utrechts gezin Vol gens De Jong kwam hij daar wel eens, maar combineerde hij die bezoeken meestal met een uit stapje naar Den Haag. Hij had een chauffeur die voor hem reed De Utrechtse recherche rappor teerde dat ook Willem liep tij dens een proefwcekeinde recht streeks naar de Haagse onderwe reld Het rapport vermeldt ver der dat Willem van die gelegen heden gebruik maakte op grote schaal in wapens te handelen Volgens De Jong is dat „larie koek". Wapen Puk O. verklaarde bij de politic dat haar ex-man tenminste een week een wapen in de kliniek verbor gen heeft gehouden. Op Hemel vaartsdag van dit jaar zou hij tij dens een verlof het pistool weer naar huis hebben gebracht Op zim verzoek nun /u op )uni hetl wapen weer mee naar Utrecht. Di- Jong weet zich te herinneren dat Willem er lucht van had ge kregen dat zijn ex-vrouw een verhouding was begonnen met een Utrechtse jongen „Hij wilde die jongen zien en hem mis schien wel door de knieen schie ten Bij mijn weten heeft Puk in de buurt waar die jongen woont op Willem geschoten Beiden wa ren nogal jaloers aangelegd On derweg hebben ze natuurlyk over die affaire bonje gehad" In het rapport van de Utrechtse re cherche wordt benadrukt dat een doeltreffende controle op het doen en laten van de patiënten door de stafleden van de kliniek te enenmale ontbreekt Politie mannen die niet met name wil len worden genoemd zeggen dat het al jaren in Dolitiekringen be kend is dat de Van der Hoe venkliniek op het punt van vei ligheid en controle niet goed functioneert. Bij de Utrechtse of ficier van justitie, mr. A. Herstel zijn dergelijke klachten niet be kend Voorlichter Niemantsvcrdrict van dc kliniek spreekt dc aantijgin gen van dc politic tegen .Ie mand mag van ons in het kader van de therapie pas dc straat op als dat verantwoord is. Bn zo'n beslissing wordt de veiligheid voor de maatschappij, maar ook voor de patient zeer nauwkeurig meegewogen Misbruik van vrij heden zijn niet uitgesloten Je moet daar permanent op bedacht zijn. De behandeling van de pa tienten is voor een belangrijk deel op wederzyds vertrouwen gebaseerd". Prostituées Wat de controle betreft sluit Nie- mantsverdriet niet uit dat patiën ten of bezoekers er in slagen drugs of sterke drank naar bin nen te smokkelen. Dat ook pros tituees onder valse naam patiën ten kunnen opzoeken komt hem „zeer onwaarschijnlijk voor" En over het ongezien meebrengen van een wapen zegt de voorlich ter „Alles is mogelijk Vertrou wen kan beschaamd worden. In principe is de portier er voor om bezoekers en patiënten die van verlof terugkeren te controleren. Krijgt de portier argwaan dan kan hij tot fouilleren overgaan. Vertrouwt hy een bezoeker met van elke patient is een kaart met namen van het bezoek dat hij mag ontvangen - dan vraagt hij naar een Icgitimatiebcwys Een vaste regel is dat echter niet. Ik zei al de belangrijkste filosofie die achter de behandeling van de patiënten schuilt is het weder zyds vertrouwen en het samen verantwoordelyk zyn". TACO SLAGTER

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17