Nakaarten "Ik kan nog veel sneller" Het "onrecht" van elf tegen elf... doe lost Overt op mijl voor tweede keer af Scorebord Kees Rijvers kiest drie debutanten Toch overeenstemming v.d. Gijp-Sparta ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1981 SPORT PAGINA 11 Tafeltennis- bond iii buitenland op zoek naar nieuwe bondscoach ,«KJa.r - DEN HAAG (ANP) Er begint enig schot te komen in de speurtocht van de Nederlandse Tafeltennisbond (NTTB) naar een buitenlandse bondscoach. De Tsjechische en Hongaarse bond hebben met belangstelling gereageerd op het Nederlandse verzoek een (top)coach ter beschik king te stellen. Beide bonden hebben de sportcommissie van de NTTB laten weten over geschikte kandidaten te beschikken, maar willen eerst nadere informatie hebben alvorens dieper op de zaak in te gaan. "De contacten zijn hoopgevend", aldus sportcommissie- voorzitter Poulissen. "Al zal het nog wel enige tijd duren voordat we met namen naar buiten kunnen treden. In ieder geval zijn we niet afgewezen door de Oosteuropea nen". De voorkeur van Poulissen gaat uit naar een Oosteurope aan als opvolger van Bert Schoofs. wiens contract na de wereldkampioenschappen in Novi Sad in april van dit jaar afliep. In eerste instantie schreef Poulissen de Chi nese bond aan, maar die liet na het duikbootincident niets van zich horen. Indien de Oosteuropeanen onverhoopt geen kandidaat willen leveren, beschikt Poulissen over een toezegging van de Zweedse tafeltennisbond op zoek te gaan naar een voor Nederland geschikte bondscoach. Poulissen: "Maar dan moeten we niet gaan denken aan jongens als Crister en Kjell Johansson. Die zijn voor ons met te beta len. ook al hebben we een garantie van CRM. dat het ruwweg zestig procent voor zijn rekening neemt". De taakafbakening van de nieuwe bondscoach is ook nog niet voor honderd procent rond. In ieder geval zal hij zijn volle aandacht aan de herenploeg kunnen schenken. Bo vendien wordt gedacht aan een soort supervisor-schap over de damesploeg die Gerard Bakker onder zijn hoede heeft. De Leidenaar verlengde kortgeleden zijn contract met twee jaar. Zeker is, dat de buitenlander zich bezig zal gaan houden met de jeugd en de opleiding van trainers. Toen voorde aanvang van Ajax- PEC Zwolle de opstellingen van beide elftallen door de speaker werden opgelezen (in zulke gevallen hebben de thuisclubspelers altijd voor namen. en de bezoekers al leen maar achternamen, u moet maar eens opletten!), werd ik me opeens weer sterk bewust van de Grote On rechtvaardigheid. waarnaar we zometeen zouden gaan kij ken. Goed, het was een partij tje van elf tegen elf. als je alle lengtes van de spelers bij el kaar optelde kwam je mis schien tot twee dezelfde getal len. als je alle gewichten op telde kwam je vermoedelijk ook tot ongeveer dezelfde ge tallen en wie weet wogen de PEC-Zwollenaren bij elkaar zelfs zwaarder dan de elf Aja- cieden (Jesper Olsen en Ge rald Vanenburg leggen wei nig gewicht in de schaal), en een schoonheidsco mmissie zou, wikkend en wegend, bei de elftallen misschien ook wel even hoge cijfers toeken nen voor 'knap smoeltje', 'mooie benen', 'leuk figuurtje' en dat soort kenmerken van lichamelijke schoonheid (de hoge schouders van Rinus Is raël zouden zijn weggevallen tegen de hoge schouders van Wim Jansen), dus je zou 'im groszen Ganzen' kunnen zeg gen dat hier twee gelijkwaar dige ploegen tegenover el kaar stonden. Eilaas, wie zo oordeelde, had vergeten èèn belangrijke fac tor in te schatten: voet- balvaardigheid. Techniek. Balbehandeling Snelheid van handelen. Toch geen bij zaken als het om voetbal gaat. Ik legde de spelers even paarsgewijs tegen elkaar: Schrijvers-Raven, Molenaar- door Nico Scheepmaker Drost, Jansen-Israël, Rijkaar d-Van Moorst. Boeve- Hamming, Schoenaker- Hendriksen. Lerby- Holshuysen. Vanenburg- IJzerman. Ling-Riemens. Kieft-Van der Hengst, en 01- sen-Jans, en toen dook een schrijnend verschil op. Ze mochten dan misschien qua gewicht leuk tegen elkaar op wegen. maar zeker niet qua voetbalkunde! Neem doelman Raven van PEC Zwolle. Een lange schrale smalle jongen, type Adn van Male, die voor de oorlog het doel van het Nederlands elftal (en dat van Feyenoord) zo succesvol verdedigde. Ik heb me vaak afgevraagd wat voor soort keeper Van Male nu ei genlijk was en misschien kun je dat aan zo'n Raven aflezen. Sterk in de lucht, en brutaal ver zijn doel uitkomend, niet om een doorgebroken speler bijtijds, buiten het straf schopgebied. de bal voor de voeten weg te maaien, maar om zijn doel te verkleinen, ook in onoverzichtelijke si tuaties. als dat 'officieel' niet mag. Ik hou daar wel van. een beetje extra flair bij het tege moet treden van de tegen standers. al werd hij daardoor ook enkele malen 'zoekge- speeld' in zijn eigen doelge bied. Maar ja. een Piet Schrij vers is hij natuurlijk niet, de pluspunten gingen dus naar Schrijvers. Sn zo ging het bij alle vergelij kingen. ook bij die tussen de twee oudgedienden Rinus Is raël en Wim Jansen. Je zou denken dat die twee oud- Feyenoorders en oud- Oranjehemden nu langzamer hand wel even oud zouden zijn. tenslotte hebben ze alles samen meegemaakt in Feye noord en Orarye, maar nee. ze schelen toch nog vier jaar. met Jansen als de jongere (34 jaar), en Israël als de oudere (39 jaar, vier jaar en zeven maanden ouder). En het mag dan knap zijn zoals IJzeren Rinus zich handhaaft, maar Wimpies struwkracht mist hij toch, dus ook in dit geval slaat de balans door naar de Ajacied. En nog duidelijker was dat bij de koppels Kieft-Van der Hengst en Lerby- Holshuysen. In zo'n wed strijd. waarin de beide 'afan- kertjes' van Ajax natuurlijk wilden bewijzen wat zij 'in werkelijkheid' waard waren, blijkt toch dat zij de minderen zijn van de blijvertjes (Peter van der Hengst, de midvoor, heeft overigens dezelfde 'diepe zit' als Gerd Muller, de zelfde motoriek, hij schiet al leen de bal wat minder vaak in het doel). Enfin, hoe je ook wikt of weegt, in alle elf gevallen kwam ik althans tot de conclusie dat de Ajax-speler zwaarder 'woog', beter was. dan zijn alter ego in PEC Zwolle. Hoe kun je dan nog spreken van een eerlijke strijd tussen twee elftallen van elf spelers elk? Als het echt eerlijk toeging, zou een KNVB-commissie van des kundigen. bestaande uit oud- internationals en voetbafiour- nalisten. iedere donderdag vóór het competitieweekend moeten bepalen hoe de elftal len tegen elkaar in het veld komen. In het geval van Ajax- PEC Zwolle (een wedstrijd die logischerwijs in een 5-1 overwinning voor Ajax ein digde. dank zij dat surplus aan klasse), zou de c vermoedelijk bepalen dat Ajax de aftrap zou moeten be ginnen met 9 spelers, het elf tal zonder Soren Lerby en Ol sen Met de bijkomende bepa ling dat Ajax Olsen erbij zou mogen zodra het 2-0 voor PEC werd, en Lerby het elftal zou mogen completeren als PEC Zwolle erin slaagde het ver schil tot dne doelpunten op te voeren. Dan pas zou je kun nen spreken van een enigs zins geluke strijd! Laten we nu even bekijken wat de Deskundigencommissie bepaald zou hebben ten aan zien van de woensdagwed- stryden AZ'67-Go Ahead Haarlem-PSV. FC Twente-Ajax en Feyenoord- Spa Feyenoord-Spalk denk dat AZ'67 zou hebben moeten starten zonder Treytel. Jantje Peters en Tol Dat PSV zon der Geels en Wildschut (of Stevens) had moeten begin nen. en dat Ajax het zonder Wim Jansen had moeten doen (FC Twente is nu eenmaal sterker dan PEC Zwolle, en speelde bovendien een thuis wedstrijd. - zo subtiel zijn de overwegingen van de Des kundigencommissie!! Ten slotte zou het thuisspelende Feyenoord by de aftrap heb ben moeten afzien van Jeliaz- kov en Van Hanegem tegen Sparta. Alleen op die manier was er sprake geweest van een evenwichtige krachtme ting. gezien de individuele kwaliteiten van de spelers. Maar nee. AZ'67. Ajax. Feye noord en PSV mochten met hun sterkste elf spelers aan treden. en verloren met 1-3,2- 1. 2-4 en 4-3 van hun minder waardige tegenstanders. Dat is nu het leuke van voetbal: het klopt niet met zichzelf? BRUSSEL (GPD) - Steve Ovett is zegge en schrijve 48 uur wereldrecordhou der geweest op de mijl. De woensdag in Koblenz als 's werelds snelste onttroonde Sebastian Coe nam gisteravond in het Brusselse Heizelstadion op niet mis te verstane wijze revan che. In een werkelijk sublieme race knabbelde hij meer dan een volle seconde af van de tijd van Ovett: 3.47,33. Het was voor de derde keer dat Sebastian Coe het we reldrecord op de ruim 1609 meter lange mijl scherper stelde. Hei was gisteren de tweede keer dat hij Ovett afloste. De door de 3.48,40 van Ovett ge prikkelde Sebastian Coe had een perfecte afspraak gemaakt met de Amerikaan Tom Byers die voor een snelle start zou zorgen. En snel was het begin. De eeste ronde ging in 54.92 en de 55.000 toeschouwers begrepën dat een record mogelijk was. Byers bleef De uitslagen van de atletiekwedstrijden in Brussel zijn: 110 meter horden 1. Nehemiah (VSt.) 13.06: 2. Foster (VSt.) 13.32. Kogels] ingeren 1. Ploghaus (WD1.) 77.22 mtr. 1500 meter 1 Hillards (Aus.) 3.46.47; 2. Craig (Can.) 3.47.80: 3. Nellesen (WD1.) 3.47.30: 4. Le lieveld (Ned.) 3.47.49 3000 meter heren (beloften): 1. Stevens (Bel.) 8.04.23; 2. Goddaert (Bel.) 8.04.79; 3. Houtven (Ned.) 8.04.83. 100 meter dames: I. Ashford (VSt.) 11.07: 2. Bolden (VSt.) II.22; 4. Vader (Ned.) 11,25. 200 meter heren: 1. Wells (GBr.) 20.26; 2. Lattanv (VSt.) 20.27. 200 meter dames: 1. Ashford (VSt.) 21,84; 2. Taylor (Can.) 22,60; 4. Vader (Ned.) 23,20. 10.000 meter: 1. Rono (Ken.) 27.40.78; 2. Goater (GBr.) 27.47.54: 11, Lambregts (Ned.) 29.08.44: Lok (Ned.) voltooide de race niet. 1500 meter dames 1 Melinte (Roe.) 4 08.94. 2. Vansteen- broeck (Bel.) 4.09.72; 3. Van Hulst (Ned.) 1 Coe 3.47.30.2. 5000 meter 1 Muir (GBr.) 13.34.32; 2. Herle (WD1.) 1 Robinson (VSt.) 1.45.79; 2. Verner (WD1.) 1.46.72; 3 Michiels (Bel.) 1.46.99, 9. Kormeling (Ned.) 1.50,44 400 i r dan 1 Pussy (Jam.) 51,90; 2. McGregor (GBr.) 51.93. 400 meter horden heren: 1. Phillips (VSt.) 48,69; 2 Beck (OD1.) 49,29; 3. Schulting (Ned.) 49,48 3000 meter steeple chase 1 Marsh (VSt.) 8.21.08; 2. Ramon (Spa.) 8.25.02. 400 meter heren: 1 Cameron (Jam.) 45.08: 2 McCoy (VSt.) 45.12; 6 Gijsbers (Ned 46.15 Hoogspringen dames 1 Spencer (VSt.) 1.97 mtr.. 2. Van Poel voorde (Bel 1.88. 800 meter dames 1 Lovin (Roe.1.58.42.2. Manning (VSt.) 2 00.15. ontzettend hard gaan. Tot 1100 meter. Toen zat zijn taak erop. Hij liet zich afzakken naar de start van het veld en Coe ging. ge steund door het publiek, alleen verder. Op 1500 meter werd 3.32,93 geklokt, slechts ruim een seconde boven het wereldrecord op deze afstand van Steve Ovett. De vraag is wanneer hij weer te rugslaat. Sebastian Coe, die via de microfoon het publiek bedankte voor de steun, die hij had gekregen, is er van overtuigd dat het einde van de recordserie op de mijl nog niet in zicht is. „Het kan nog veel snel ler. Dat weet ik zeker. Maar dan moet ik wat meer durf krijgen in de eerste twee ronden". Bijna alles concentreerde zich in het Heizelstadion op die gouden mijl, maar op de andere nummers gebeurde ook het nodige. De Amerikaanse hoogspringster Pam Spencer bijvoorbeeld zorg de voor de beste sprong van dit seizoen. In haar eeste poging gleed zij soepel over 1.97 meter. Gesteund door dit succes liet zij de lat op 2.02 meter leggen. 1 cen timeter boven het wereldrecord van Sara Simeoni. Dat lukte nog niet. maar volgende week in Ro me behoort de Italiaanse tot haar directe tegenstandsters tijdens de wedstrijden om de wereldbe ker. De 1.97 lijkt daarom niet zo lang stand te houden als beste jaarprestatie. Een seizoentopper was er ook voor de Amerikaanse sprintster Eve lyn Ashford op de 200 meter. Ge stoken in en aërodynamisch pak - iets nieuws in de atletiek - raas de zij de lange strip af in 21.83 seconden, daarmee de Tsjecho- slowaakse Kratochvilova (21,97) naar het tweede plan verwijzen- d. De vijfde ditie van de Memorial Ivo van Damme was in feite een aan eenschakeling van hoogtepun ten. Het begon al op de 110 meter horden. De zenuwen bij met na me de Amerikanen Greg Foster (nationaal kampioen en daardoor in de VS-ploeg voor Rome) en we reldrecordhouder Renaldo Nehe miah waren zo strak gespannen, dat er viermaal vals werd gestart. Normaal kan een snelle tijd dan wel worden vergeten. Niet echter dit keer. Nehemiah bewees zon der meer de beste te zijn en finish te in 13,07, de vierde tijd ooit op dit onderdeel gelopen. De beste drie tijden staan overigens ook op naam van Nehemiah. Een andere wereldtopper vierde in de Heizei zijn comeback. Henry Rono, houder van alle wereldre cords op de lange loopnummers, realiseerde op de 10 kilometer de op een na beste jaartijd in 27.40.76. Alleen de Portugees Fer nando Mamede was in 1981 snel ler, toen hij in mei het Europees record verbeterde tot 27.27,7. Ro no bewees met deze prestatie dat zijn 13.12.15opde5kilometervan een paar dagen geleden geen ver gissing is geweest en dat degenen die zijn naam al in de geschiede nisboeken hadden gestopt, onge lijk hebben. Van de Nederlandse deelnemers in het veld met zoveel wereldtop pers zorgde Els Vader voor de op vallendste prestatie. De Zeeuwse profiteerde gretig van de aanwe zigheid van de complete Ameri kaanse top en scherpte haar na tionale record op de 100 meter ZEIST (ANP) Bondscoach Kees Rijvers, nog altijd niet gelukkig met de wedstrijd van dinsdag in Zurich tegen de Zwitsers, ge bruikt het vriendschappelijk duel met een dubbele intentie Ten eerste om een paar spelers (zoals Metgod en Wijnstekers) te testen voor eventuele taken in het duel met Ierland op 9 sep tember Ten two de om en aan tal jongeren, dat kansen zal krij gen wanneer Spanje '82" niet meer haalbaar zal blijken, al vast te laten wennen. Die nieuwe ge neratie. spelers als Frank Rij kaard. Willy Janssen en Willem Kieft. debuteert in Zurich of krijgt een nieuwe kans (Michel Valke). omdat Rijvers, wanneer de ploeg zich wel kwalificeert ook een aantal jongeren mee naar de eindronde van het we reld kam pioenschap in Spanje Sebastian Coe is blij. nadat hij terugpakte. aan tot 11.25 seconden, 0,03 onder de tijd die zij op 13 juni van dit jaar in Bielefeld liep. De zege op de sprint was uiteraard voor Eve lyn Ashford. Els Vader kwam net niet op het podium, omdat Bol den en Brouwn respectievelijk 0,03 en 0,02 van een seconde rap per waren. 400 meter horden moest het stel len zonder wereldrecordhouder Edwin Moses, maar het veld mocht er desondanks zijn. Schul ting verbeterde zijn beste jaar- prestatie van 49.44 net niet. In 49.48 werd hij derde achter de Amerikaan Phillips en de Oost duitser Beek. De derde Nederlandse topper in Brussel, Coen Gijsbers, was •aal Ovett kansloos op de 400 meter. Lo gisch, omdat het veld verschnk- keli jk sterk was. De Jamaicaan Bart Cameron trok de lopers naar een snelle tijd Hij won in 45.08 en met hem finishten nog vier atle ten onder de 46 seconden. Gys- bers werd zesde in 46,15. Bij de dames verbeterde Elly van Hulst haar persoonlijk record op de 1500 meter tot 4 08.93. bcr a 1 Zurich r als volst 1 ROTTERDAM - René van der Gijp biedt Sparta met on middellijke ingang zijn dien sten weer aan. Nadat het Sparta-bestuur afgelopen maandag nog had geweigerd in te gaan op de eisen van de voetballer, bereikte WCS- bestuurder Karei Jansen vrijdagavond met de Rotter damse club alsnog overeen stemming over de aanpas sing van het salaris. Aan een maandenlange perio de van geruzie en gescherm met interesse van andere clubs is zodoende een einde gekomen. Nadat Van der Gijp met Feyenoord tot een akkoord was gekomen over een driejarige verbintenis, verhevigde het toch al be staande conflict met zijn club Sparta. Nu Feyenoord niet wilde of kon voldoen aan de vraagprijs die Sparta voor Van der Gijp bedong, zag het 20-jarige Dordtse ta lent zijn voetbaltoekomst plotsklaps op de tocht staan- Op advies van de WCS nam hij FNV-advocaat Urlings in de arm om Sparta voor het kantongerecht te slepen. In zet van die zaak zou zijn de transfersom, die volgens Van der Gijp in geen verhouding stond tot het salaris dat hij contractueel bij Sparta ver diende. Tot een rechtszaak is het overigens nooit geko men, omdat Feyenoord op eens alle belangstelling voor de eigenzinnige Spartaan verloor en niet bereid bleek te willen getuigen in de zaak- Van der Gijp. De voornaamste grond om een zaak tegen Sparta aan te spannen ontbrak nog langer en vorige week donderdag zocht Karei Jansen contact met het Sparta-bestuur. Het daaruit voortvloeiende ge sprek van afgelopen maan dagavond mislukte, maar gisteren kwamen beide par tijen in Rotterdam alsnog tot een akkoord. Hetgeen overigens niet bete kent dat Van der Gijp zijn verlangen naar een gelimi teerde transfersom ingewil ligd zag. Weliswaar beweer de zijn vader, Wim van der Gijp, vrijdagavond dat advi seur Karei Jansen „een gun stig onderhandelingsresul taat" had bereikt, maar vol gens Sparta-bestuurslid Floor Bouwer liggen de za ken nog exact hetzelfde als een aantal dagen geleden, toen de partijen schier on verzoenbaar uiteenginge- „Er sprake van een andere vorm van salarisberekening, maar het kost Sparta geen cent meer", aldus Bouwer. „Dat kunnen we ons ook niet permitteren. Van een gelimi teerde transfersom is al hele maal geen sprake. Aan de twee jaar geleden gemaakte overeenkomst wordt niet ge tornd. Alleen hebben we vol gens toezegging het salaris aangepast Met ingang van maandag meldt Rene van der Gijp zich weer op Spangen, hetgeen overigens niet betekent dat hij door trainer Barry Hug hes zo maar tot de selectie zal worden toegelaten. Hughes: „Ik wil eerst zien in welke conditie hij verkeert. Ik ben blij met zijn taffUfkNT, maar René liegt als hij zegt dat hij de laatste maanden voor zichzelf heeft getraind. Bo vendien moet hij Sparta niet zien als een verplicht num mer, want dan kan hij met een de poort weer uit. Ook zonder hem haalt Sparta nu goede resultaten, hij zal har der moeten trainen en niet meer de vedette uithangen. Ik vind namelijk, dat hij de afgelopen maanden al verve lend genoeg heeft gedaan- GERARD VAN PUTTEN Van Brcukck-n (FC Utr.i ht). Molenaar (Ajax). Stevens (PSV». Metgod (AZ'67). Janssen (PSV). Wijnstekers (Feyenoord). Rijkaard (Ajaxi en Willy van de Kerkhof (PSV). Ling Ajax Kieft (Ajax). Valk.- (PSV). reserves Schrijvers (Ajax). René van de Kerk hof (PSV). Poortvliet (PSVi Van Kootan (GA E tak I en Gullit H u lem) Van de selectie van 22 spelers voor de wedstrijd tegen Ierland op woensdagavond 9 september, zgn er 20 bekend Van Breukelen. Stevens. Metgod. Jans sen Wijnstekers. Willy van de Kerk- hof Ling. Schrijven.. Rene van de Kerkhof. Poortvliet en Van Kooten. die als speler 1 pil itserland aan Gerveti (FC TwenU Hovenkamp (AZ'67 j ld mei Krol (Na Muhnn (Ipswich Town) Ri Etienne). Tahamata Standar en Van de Korput .Tonnoi V - plaats doet Ke. keuz*- tussen Molen. Brandts (PSV) en voor de 22 een keuze uit Geels (PSV (Roda JC) Gullit (Haarler pendonk IMW). A ja: hecA afge/cgd wegen: De B selectie van Rijve e gehele selec- •er voor Hij naagk lachten jvers voor de wed* -rland B op 2 sept. Metgod. Balm .FC Haarlem). Jol. Van Gerven Zondervan 'FC Twente), Hoeve (Ajax). Brandts (PSV) Koe- man (Groningen). Schapendonk (MWi, Kelderman Trent.-lm.in i[>e Graafschap). Hofman "Rod.i JC'. Koolhof (Vitesse) Monster Adelaar <rc Utrecht). Lokhoff (MAC)

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11