.EIDSChi DAGBLAD Groei economie valt tegen \merika verwacht laling van rente CDA boos over Zuid - Afrika-reis Grote geld- iroblemen ij NVSH ordt Centraal Plan Bureau herziet optimistische raming uperbeiizine één ent duurder Contaiiier- dieven aan gehouden Angola Schrijvende ambtenaar maakt korte werkweek 'DAG 28 AUGUSTUS 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36561 jr G. Koopman ^dacteur A A M. Schuurmans lldredadeur R.D. Paauw wèm. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Wme Singel 1 2311 BG le«3?n Voor W nrs cototon HAAG (GPD) - De Neder- dse Vereniging voor Seksuele •vorming verkeert in grote dzorgen. Belangrijkste oor- k daarvan is het sterk vermin de ledental, op het ogenblik circa 27.000, maar ook de aan- >p van een nieuw hoofdkan- t in Den Haag. Hoofdcoördi- or Ab van de Velde bevestigt moeilijkheden waarin de 'SH verkeert, maar •eekt tegen dat een faillisse- int aanstaande is. jestuur heeft gisteren een be- eking gewijd aan de huidige iblematiek. Verkoop van ge- uwen en ontslag van medewer- s jjn als mogelijkheden ge- mC, maar er zijn geen beslui- genomen. Door het hele land lit de NVSH twintig panden, meeste zijn verhuurd aan der- InWest-Duitsland Tweehonderd Starfighters neergestort KIEL (DPA) - De Westduitse Bundeswehr heeft haar 200s- te Starfighter verloren. Naar vrijdag van militaire zijde werd meegedeeld stortte de machine neer in de buurt van Oksby bij Esbjerg (Denemar ken). Het toestel deed mee aan schietoefeningen. De 35-jari- ge piloot wist zich met zijn schietstoel te redden. Hij bleef ongedeerd. Kamerlid Mateman negeert advies van fractie DEN HAAG (GPD) - In de CDA- fractie is algemene onvrede ont staan over een reis van het Twee de-Kamerlid Mateman naar zuidelijk Afrika en over diens be zoek aan Zuid-Afrika. De fractie heeft Mateman de reis "dringend ontraden". Desondanks is het CDA-kamerlid onlangs toch af gereisd. De fractie neemt het Mateman bij zonder kwalijk dat hij een nega tief advies van het fractiebestuur over deze zaak zonder verder overleg naast zich neer heeft ge legd. Ook oud-fractieleider Van Agt zou het kamerlid niet van zijn reis hebben kunnen afbren gen. De jongste gebeurtenissen in zuidelijk Afrika - de militaire inval van Zuid-Afrika in Angola - plaatsen de reis van Mateman in een bijzonder daglicht, vindt de fractie. Uit mededelingen van CDA-ka- merleden kan worden opge maakt dat het laatste woord over de reis van het kamerlid nog niet is gesproken. Wanneer hij terug komt is overigens nog niet be kend. Het initiatief van het CDA- kamerlid heeft bij de fractie te meer kwaad bloed gezet omdat Het CDA-kamerlid Mommersteeg, die buitenlandse aangelegenhe den voor zijn fractie coördineert, zei gisteren dat de reis van Mate man ingaat tegen het buitenland beleid dat de fractie heeft uitge stippeld Bovendien is de reis van het kamerlid in strijd met een recente uitspraak van de Ka mercommissie voor buitenland se zaken. Deze heeft zich op het standpunt gesteld dat er voorlo pig niet zal worden ingegaan op uitnodigingen van wie dan ook om op kosten van Zuid-Afrika een bezoek aan dat land te bren gen. Het is nog onduidelijk welke in stanties Mateman hebben uitge nodigd. Maar het wordt zeker niet uitgesloten dat het om orga nisaties gaat die zeer welwillend staan tegenover het apartheids- regime in Zuid-Afrika Begin dit jaar was er ook al deining in de CDA-fractie ontslaan toen Mateman een reis naar Taiwan maakte in een periode dat de dis cussie over de levering van twee duikboten aan dat land nog vol op aan de gang was. ledental van 220.000 be kte de NVSH vele jaren gele- n zijn grootste omvang. Het lid- latschap was vooral aantrekke- wegens de gemakkelijke ver- jgbaarheid van voorbehoeds- ddelen in een tijd dat om zulke en nog vele taboes bestonden, inspanningen van de NVSH de dingen te leren zien zoals zijn, hadden echter ook tot ge- lg dat voorbehoedsmiddelen adviezen verkrijgbaar werden nder lidmaatschap van de VSH. zodat het ledental terug- ip tot ruim 12 procent van het oegere aantal. leverancier van vele artikelen door de NVSH worden be id zegt echter dat er in de afge- »en twee jaar geen verminde- ng in zijn omzet aan de NVSH is iweest, hoewel de retourzendin- m, veelal na een halfjaar, steeds ■oter werden. „De rekeningen orden echter altijd prompt be- _ald", aldus deze leverancier. ten de NVSH in staat van faillis- :ment zou komen te verkeren, innen leden, ook bestuursle- »n, niet aansprakelijk worden" ïsteld. N HAAG (GPD) Super-benzi- e wordt dinsdag, 1 september, Bn cent per liter duurder. Maxi- laal mag een liter super aan de omp dan 1,86 gulden kosten, 'ormale benzine blijft in prijs elijk; die mag dan maximaal 79.4 cent kosten. De prijs van i liter LPG gaat met een halve ent omlaag; de maximale prijs an komt daarmee op 76,4 De prijswijzigingen zijn astgesteld in overleg tussen de liemaatschappijen en het minis erie van economische zaken, iselolie mag van 1 september af 21.4 cent per liter kosten, 2.4 ent duurder dan thans. De zelf- b stijging geldt voor petroleum; naximumprijs straks 120,3 cent. LONDEN (AP) De reuzenpandabeer Ching Ching in de Loudense dierentuin is vrijwel zeker zwanger. Wetenschapsmensen hebben kunst matige inseminatie toegepast bij de beer. Het maakt onderdeel uit van een Engels onderzoekprogramma om zeldzame dieren voor uitsterven te behoeden. Ching Ching schijnt met erg onder de indruk te zijn. Ondanks de fors toegenomen belangstelling kauwt ze rustig op haar bamboe- dieet. ►NGKOK (Reuter) - De Ameri kaanse regering verwacht dat de lente in de VS. die op het ogen- >lik ruim twintig procent be- Iraagt. later dit jaar geleidelijk al dalen tot veertien a vijftien >rocent. De regering hoopt dat Ie rente midden 1982 onder de ,ien procent zal komen. Dit heeft Se handelsvertegenwoordiger /an de Amerikaanse regering, William Broek, verklaard aan het Bind van een driedaags bezoek aan Thailand. Broek zei dat het verloop van de rentestand is gekoppeld aan de ontwikkeling van de inflatie. Volgens hem zal de inflatie op jaarbasis aan het eind van dit jaar De nieuwe Wasstraat is open lusti 2 weer toog weer met wolkenvelden, maar ook zonnige perioden. Minimum temperatuur ongeveer 12 graden, middagtemperatuur omstreeks 21 graden. Weinig wind. windkracht 3 of minder. 29 AUGUSTUS 1981 on op: Oti.lti uur. zon onder: 20.34 uur. laan op: 96.13 uur. maan onder: 20.52 Garage "Vlietwijk" v. Beethovenlaan minder dan tien procent bedra gen. De rente zal altijd enkele procenten boven het inllatieni- veau liggen, zo verklaarde Broek. In de koers van de Amerikaanse dollar is gisteren weinig verande ring gekomen. Er werd in Am sterdam een officiële midden koers van 2,7505 gulden vastge steld, hetgeen een fractie lager was dan de opening. Woensdag sloot de markt op 2,7550 gulden De dollar daalde woensdag op de wisselmarkten in West-Europa in koers en volgens sommige va lutahandelaren zou dat wel eens verband kunnen houden met een afneming van het tot dusver zeer grote vertrouwen in het econo misch beleid van president Rea gan. De krachtige opleving die de inflatie in de Verenigde Sta ten de vorige maand heeft ver toond doet de vraag rijzen of Reagan met zijn beleid van krap geld wel op de goede weg is. DEN HAAG (GPD) - Het ziet er naar uit dat voor volgend jaar rekening gehouden moet worden met een economi sche groei van iets meer dan 1 procent. Daarnaast worden flink overschot op de betalingsba lans, een dalende belastingdruk en een hogere sociale premiedruk, dalende investeringen en een ho ger werkloosheidspeil. Dit blijkt uit de nieuwe cijfers van het Cen traal Plan Bureau die nu een rol spelen bij de kabinetsforma tie. Deze prognoses wijken af van de cijfers die in juli bekend werden en waarop in feite ten dele het, nu nog steeds in bespreking zijnde, programakkoord CDA-PvdA- D'66 is gebaseerd. Zij zijn nog niet definitief, maar zullen dat wel worden zodra het CPB dezer dagen de beleidsbeslissingen gaat verwerken die het demissio naire kabinet ten aanzien van de begroting 1982 heeft genomen. De werkelijke verwachtingen staan op Prinsjesdag dan in de zogenaamde Macro- Economische Verkenningen. Aangenomen kan echter worden dat er niet zoveel verschil meer zal zijn met de cijfers die nu be kend zijn; ook bij informateur De Gaay Fortman en de onderhande laars der drie partijen. Nog enke le maanden geleden werd voor 1982 een groei van 3 procent ver wacht. Een deel van het verschil wordt echter veroorzaakt door dat de tweede helft van dit jaar zich voor onze economie wat gun stiger zal voltrekken dan aanvan kelijk verwacht. Bij de eerdere prognoses werd trou wens al geraamd dat het natio naal inkomen volgend jaar wei nig zal stijgen: 1,5 procent, waar door er weinig ruimte is voor nieuwe uitgaven. Wel is op dit ogenblik de verwachting nog ge handhaafd dat er een overschot op de betalingsbalans zal zijn van ruim f 10 miljard. Dat heeft nauw te maken met de flinke opbrengst van ons exportgas en met de be perking van onze consumptie en Gunstig is wel dat de belastingdruk met ongeveeréén procent van het nationaal inkomen zal dalen tot iets onder de 29 procent. Dat komt onder andere door het te rugbetalen van de zogenaamde inflatie-correctie aan belasting plichtigen. Daar staat tegenover dat de premiedruk met aanzien lijk meer dan een half procent zal stijgen, mede als gevolg van ho gere lasten en van het feit dat de bodems der sociale kassen zicht baar worden. Volgens de verwachtingen die het CPB nu heeft, zou de werkloos heid aan het eind van dit jaar op 450.000 staan (nu bijna 400.000). Volgend jaar wordt nog wel een stijging verwacht, maar minder dat dit jaar, mogelijk tot 470.000. De voorgenomen bezuinigingen samen met nieuw werkgelegen heidsbeleid zouden voor een af vlakking van de groei kunnen zorgen. Ook volgend jaar zullen de investe ringen nog dalen. Zo wordt ge schat dat het peil van deze uitga ven dit jaar ongeveer 7 procent lager zal zijn dan in 1980. In 1982 zal nog een daling van een pro cent kunnen worden verwacht, hoewel de overheid met vele mil jarden stimuleert. De exportver wachtingen zijn wel gunstig: een groei van ongeveer 6 procent, te genover een groei van de wereld handel van 3.5 procent. Daarbij gaat het CPB ervan uit dat de waarde van de gulden tegen over die van de dollar nog zal blij ven dalen, zoals dit jaar steeds het geval is geweest (meer dan 10 pro cent). In 1982 kan een loonkos tenstijging van ongeveer 6 pro cent worden verwacht (dit jaar 8 procent) en een prijsstijging van 5 tot 5.5 procent (dit jaar 7 tot 7,5). Gerekend wordt in dit opzicht op loonmatiging en een streng prijs beleid. 's GRAVENZANDE (ANP) - De politie van 's Gravenzande heeft vannacht twee mannen aange houden die waarschijnlijk het brein vormen achter een reeks containerdiefstallen. Vermoede lijk gaat het om een buit van mil joenen guldens die werd gesto len in 's Gravenzande. Alphen aan den Rijn en Rotterdam Het tweetal, een 33-jange Rotter dammer en een 28-jarige inwo ner van Maassluis, wordt ervan verdacht op 29 juli In Graven zande een container te hebben gestolen. In de container lagen 23.000 overhemden met een waarde van ruim een half mil joen gulden De politie uit Ambt-Delden hield drie personen aan die zich ver moedelijk aan heling van de buit hebbben schuldig gemaakt. Na verhoor van het drietal werden nog twee helers gearresteerd. Voor het vannacht aangehouden duo heeft ook de politie van Rot terdam en Alphen aan den Rijn belangstelling Daar werden eveneens containers met een waardevolle lading gestolen. A& 26 PAGINA S Minister Ginjaar Chemisch afval via overheidsbedrijven Zuid-Afrika nodigt veiligheidsraad uit Anthony van Kampen 70 jaar Uittocht leden vakbonden PAGINA 23 Ook de Nederlandse regering heeft nu haar ernstige veront rusting uitgesproken over de Zuidafrikaan- se militaire acties m Angola Den Haag verzoekt de regenng m Pretona zich op zo kort mogelijke termijn terug te trekken en zich te onthouden van verdere schen dingen van de onafhankelijkheid van Angola. Eerder lieten andere Westeuropese landen een soort gelijk diplomatiek protest horen Vanavond komt de Veiligheids raad bijeen. Op het eerste gezicht heeft het er alle schijn van dat Zuid-Afrika An gola nu eens goed wil straffen voor de gastvrijheid die het land verleent aan SWAPO, de Nami- bische guerrillastnjders Acties in die nchting. maar op minder grote schaal, werden de laatste maan den geregeld ondernomen De huidige acties hebben een veel serieuzer karakter omdat ze kun nen uitgroeien tot een groter in ternationaal conflict. Angola heeft een zeer goede ver standhouding met Moskou, dat dan ook krachtig heeft geprotes teerd tegen de militaire avonturen van Pretona. In Angola zi|n nog steeds naar schatting 20.000 Cu baanse militairen, (uit de tijd van de Angolese burgeroorlog) op wie de Angolese president San tos een beroep kan doen om de souveremiteit van Angola te ver dedigen Het is om die reden dat het conflict kan uitgroeien tot een confrontatie tussen de Verenigde Staten en de Sowjet Unie De regering van Zuid-Afrika zal im mers op begrip kunnen rekenen van het Witte Huis wanneer de Amerikaanse machthebbers er van overtuigd kunnen worden dat het Zuidafrikaanse militaire avon tuur in eerste instantie - of des noods mede - bedoeld is om de Cubaans-Russische invloed in Afrika te keren De nieuwe leiders van Amerika zijn op dit punt iets gevoeliger dan de vonge Amen- kaanse regering onder Carter De woordvoerder van het Witte Huis hield alvast een slag om de arm. Hij zei dat elke escalatie van geweld in zuidelijk Afrika te be treuren valt. maar dat de aanwe zigheid van Cubaanse troepen. Russische- en Oostduitse militai re adviseurs met vergeten diende te worden. Wat hoe dan ook niet uit het oog mag worden verloren is de werkelijke achtergrond van het probleem en dat is het al zo lang slepende Namibische conflict Als daar geen oplossing voor ge vonden zal worden - en daar is treung genoeg geen enkel zicht op - zal elke oplossing van de huidige moeilijkheden slechts een tijdelijk karakter kunnen heb ben NAJAARS- NIEUWS Gezien bij Prétien de meun ste kindermode van de bekende merken Ruffle Jean !e Bottrget MC Gre for Khpflsk Deux Douze D D in de maten 104 - J 64 tot ziens bij Prftten ffaar/emmentraat 7 Leiden Tei 071-122408 it LEIDSCH DAGBLAD it ENSCHEDE (GPD) - In één op de vijf gemeenten mogen administratieve ambtenaren korter werken dan gemeentelijke werklieden Belangrijk ste motief voor deze vaak historisch gegroeide situatie is „dat het schrij vend personeel de hele dag binnen zit" In de meeste gevallen gaat het om één tot drie uur per week minder dan de gebruikelijke veertig uur Erg kleine gemeenten kennen uitschieters van nog kortere werkwekc- Een aantal gemeenten wil een einde maken aan deze ongelijke situatie, maar daarmee wachten tot de eerstkomende algemene verkorting van de werktijd, zodat de betrokkenen er financieel niet op achteruit gaan Dit blijkt uit een vergelijkend onderzoek naar het gemeentelijk beleid dat de afdeling bestuurskunde van de Technische Hogeschool Twente met financiële steun van het ministerie van binnenlandse zaken in twee jaar heeft afgerond. Gegevens werden verzameld in 300 gemeenten, waaronder alle met meer dan 220 000 inwoners. Wat het gemeentelijk personeelsbeleid betreft, constateren de onderzoeiters dat dit vaak niet meer is dan personeelsbe heer. Wilt u mij nu metéén noteren „is abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. S. v p. bon ingevuld in een open enveloppe zonoer postzegel opsturen naarLeidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL m de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1