Het grote dilemma van Fred van der Spek ma» Vrouw hongert voor uitkering van verzekering Hoe pacifistisch, is de PSP? ONDERDAG 27 AUGUSTUS 1981 PAGINA "We hebben de grenzen al ver legd tijdens de Algerijnse cri sis. De PSP. in 1957 opge richt. was van huis uit tegen gebruik van wapens. Toen de Algerijnse revolutie ont stond. zijn we heel voorzich tig de opstandelingen gaan steunen. Met humanitaire middelen wel te verstaan. Vervolgens kwam Cuba. De opstand tegen Battista. Ook die hebben we voorzichtig gesteund. Hoe gevoelig dat ligt valt af te leiden uit de reacties van onze mensen. Sommigen stapten uit de par tij. omdat ze vonden dat we de pacifistische gedachte hiermee vaarwel zeiden. An deren hadden kritiek, omdat ze vonden dat we vooral de Algerijnen juist te weinig hadden geholpen". "Die verlegging van de grenzen zou op een gegeven ogenblik zover kunnen gaan dat de PSP met wapens bevrijdings bewegingen gaat steunen. Aanvankelijk ging men uit van een totaal afwijzen van geweld. Vervolgens ging men bewegingen met humanitaire middelen steunen, daarbij kritisch het wapengeweld van diezelfde bewegingen be geleidend. Dan is het toch lo gisch. wanneer een bepaalde beweging totaal geen uitweg meer ziet, dat die dan bij de PSP aanklopt om wapens? Het is maar één stapje ver der". "Uitgesloten. Volkomen uitge sloten. Dat zou voor mij aan leiding zijn om de partij de rug toe te keren'. Van der Spek is van mening dat het niet kan. Hoewel hij toegeeft dat het niet zo ver schrikkelijk duidelijk is ge steld met die grens. Toch denkt hij dat binnen de PSP die grens van "kritische (hu manitaire) steun" aan bevrij dingsbewegingen heel werk baar is. "Tijdens het congres in Zwolle (1974) heeft men zich daarop gevonden. Er zijn toen wat mensen uit de partij gestapt. Maar dat waren de strikte pa cifisten. Mensen die door slaan naar de andere kant" Dilemma En daarmee komen we aan het grote dilemma van de paci fist Van der Spek. Want je kunt nu wel pacifist zijn, hier vanuit een betrekkelijk be schermd Nederland, maar dat wil nog niet zeggen datje dan van een ander in bijvoor beeld Zuid-Afrika kunt eisen dat hij dezelfde pacifistische maatstaven hanteert. "Misschien als ik ïnaeraja in Angola of Mozambique was geboren, dat ik dan ook met handgranaten en mitrailleurs voor mijn vrijheid had ge vochten. Dat weet je niet. Je kunt zo moeilijk over een an der in een heel andere situa tie oordelen. Ik blijf erbij dat ik het verschrikkelijk vind, dat er gemoord moet worden om je vrijheid te verkrijgen. Maar vaak is dat de enige uit weg. Ik geef ook toe dat er een zekere hypocrisie in ons standpunt zit: wel steun, maar tegelijkertijd kritiek op het geweld. Het is bijvoor beeld zo dat die bevrijdings bewegingen met ons geld medicijnen of voedsel kopen, waardoor ze geld voor wa pens overhouden. Maar tege lijkertijd staat in ons partij programma dat we opkomen Waar liggen de grenzen van een pacifist? Een vraag die gemakkelijk te beantwoorden lijkt, omdat een pacifist nu eenmaal tegen gebruik van wapens is. Voor de PSP, de pacifistisch so cialistische partij, is een antwoord er een van mitsen en maren, van een groot dilemma. Want hoe zit het met bevrijdingsbewegin gen in onderdrukte lan den? Geweld zonder meer afwijzen, is ge makkelijk genoeg. Maar verplaats je maar eens in de situatie van de hopeloze, die alles al heeft geprobeerd en nu nog maar één uitweg ziet: geweld. Datzelfde geweld waarmee hij al jaren is onderdrukt. Zo simpel ligt het dus al lemaal niet. Fractielei der van de PSP, Fred van der Spek. vertelt in onderstaand interview van zijn grote dilemma. voor de onderdrukten. Het is en blijft een wikken en we gen, waar geen strikte regels aan vast te knopen zijn". "Nagaan of het beoogde doel van een bevrijdingsbeweging wel strookt met de PSP-ge- dachte is eveneens een pro bleem. Vanuit Nederland is het moeilijk te controleren". "Wat wij doen is bevrijdingsbe wegingen ter plekke laten beoordelen wat wel of niet goed is. Wanneer je merkt dat ze helemaal fout zitten, dan moet je de steun intrekken". "Meestal is het wel duidelijk wie goed of fout zijn. Bijvoor beeld in Angola indertijd. Wij hebben toen heel bewust de MPLA gesteund en niet de Unita, waarvan de leiding sa menwerkte met de imperia listische mogendheden. Niet dat de hele Unita daarmee als fout dient te worden bestem peld. Ik ben ervan overtuigd dat er heel veel integere men sen inzaten die het beste met het land voorhadden. Maar door de instelling van de lei ders staat al bij voorbaat vast dat het de verkeerde richting zou zijn uitgegaan. Bij een andere Angolese bevrijdings beweging was dat nog duide lijker: het FNLA met zijn banden in het door de VS ge steunde, rechtse regime in Zaïre". Twijfel "Toch heb ik - persoonlijk - ook wel mijn twijfel. Ik weet niet of we met het ANC (het Afri can National Congress, be vrijdingsbeweging) in Zuid- Afrika helemaal goedzitten. Het is moeilijk om van hier uit te oordelen. Het Comtié Zuidelijk Afrika staat al eni gejaren achter het ANC. Per soonlijk denk ik wel eens dat het ANC zélf een aantal fei ten, volgens welke je zou moeten wedden op het paard van het ANC, heeft ondergra- "En dan is er nog de kwestie van de bemoeienis van de grote mogendheden. In Ethiopië bijvoorbeeld. Daar steunen de Sowjet-Unie en Cuba de volksbeweging. Wij als PSP steunen die volksbe weging niet. Omdat het wel heel duidelijk is dat Moskou daar een dictator wil hebben, die de Hoorn van Afrika voor de Sowjet-Unie reserveert". "Wanneer je moet kiezen tus sen twee bevrijdingsbewe gingen moet je je eveneens afvragen of zo'n beweging uitgaat van de democratische gedachte". "En stel dat die bevrijding er komt. hoe voorkom je dan dat de bevrijders dezelfde metho den zullen hanteren als de Fred van der Spek. vroegere onderdrukkers. Dat gevaar zit er toch in. Dat me thoden niet meer terug te draaien zijn, omdat men er nu eenmaal aan gewend is"? "Neem het geval Nicaragua. Na de verdrijving van Somoza is er een periode geweest van roddels. Over de praktijken van het nieuwe regime, die dezelfde zouden zijn als die van Somoza. Ik neem aan dat vijanden van de sandinisti- sche bevrijdingsbeweging geweldig hebben overdre ven. Maar toch zat er in die roddels een kern van waar heid". "Dat komt omdat op een gege ven moment de 'verkeerden' aan zo'n bevrijdingsstrijd gaan meedoen. Ondernemers die zien dat het fout gaat lo pen, gaan zich opstellen aan de kant van de revolutionai ren om voor zichzelf te red den wat er te redden valt na de revolutie. Zoiets doet de overwinning in feite teniet. Ik vind dat je blij moet zijn als een fascistisch bewind wordt verslagen. Maar daar mee ben je er nog lang niet. Vaak krygt men in zo'n land dan een terugval. Ook al is het volk bevrijd, sociaal-eco nomisch gezien is het er nog slechter aan toe an het was tijdens het dictatoriale be wind". "Ik zie wel degelijk het risico in dat er in die sociaal-economi sche situatie voorlopig niets verandert. Dat het even rottig blijft". "Maar het alternatief is alles écht te laten instorten. Dat er als het ware een grote explo sie ontstaat, waarna men écht kan puinruimen. Hetzelfde geldt bijvoorbeeld voor kern wapens. Je kunt stellen: laten we op een deel van de wereld nu maar een aantal kernbom men gooien, op West-Europa bijvoorbeeld, waardoor 500.000 miljoen mensen om komen. Dan ziet de rest van de wereld wel in dat het ei genlijk helemaal niet kan. Dan zal iedereen die nog aan die kernwapens vasthoudt worden weggestemd". "Principieel wijs ik die theorie af. En daarin wordt ik ge steund door de historie. Kijk maar naar de Weimar-repu- bliek. de opkomst van Hitier. Hoe de KPD (communisten) alles heeft laten instorten. Met behulp van de nationaal- socialistische NSDAP. Want die zouden later toch voor gek worden verklaard. Als de nieuwe volmaakte maat schappij er eenmaal zou zijn. Nu. we weten hoe het gegaan "Maar door dit soort verande ringen werk je aan een com promis, waardoor échte ver anderingen worden uitge steld". Kiezen "Sartre heeft dat heel mooi be schreven in zijn "Vuile han den". Dat is één prachtige te kening van het G R O T E D I LEMMA. Enerzijds het ge vaar van radicale ontwikke lingen. waardoor de ramp zo veel groter zal zijn. Ander zijds kiezen voor de kleine verandering, maar dan duurt het veel langer voor wc er zijn. Toch kies ik voor dat laatste". Van der Spek benadrukt dat die kleine stap vooruit niet hoeft te worden gezien als een stap terug. Die kleine stap vooruit kan worden be- schouwd als de kiem van de werkelijke ontwikkeling die moet plaatsvinden. "Het Nicaragua an na Somoza lijkt nog niet op wat men zich van de bevrijding heeft voor gesteld. Het proletariaat en de bezittende klasse werken nu samen op basis van het in voeren van de formele demo cratie. Maar dan zullen die ondernemers er zich in de loop van de tijd bij moeten neerleggen dat hun onderne mingen worden opgeheven" "Het bevrijdingsproces loopt volgens mij parallel met de dekolonisatie. Je ziet dezelf de verschijnselen. Toen de kolomen door de buitenland se overheersers werden los gelaten. zat de bevolking ei genlek met de handen in het haar. Men was zyn identiteit, zijn cultuur kwijt Men had zich al die tijd gespiegeld aan de overheerser. Bovendien bleef de positie van de bin nenlandse elite onveranderd. Maar die dekolonisatie was toch een voorwaarde om tot de échte bevnjding te ko- Het steunen van bevrijdingsbe wegingen. de beoogde bevrij ding en daarna: een zwart gat? Het hoeft met. maar vaak is het wel het geval Van der Spek 'Vietnam bij voorbeeld. Ik ben ervan over tuigd dat er ontzettend veel scheef zit. Maar dan zie je ook wat zo'n jarenlange onder drukking en oorlog teweeg brengt. De mensen weten niet anders. Ze redeneren van "Oh jy bent boeddhist en jy hebt niet bij de Viet- cong gezeten, dan ben je dus tegen het regime en word je vastgezet, gefolterd of ver moord". Europa "Steun aan bevrijdingsbewe gingen allemaal goed en wel. Maar hoe zit het met bewegin gen binnen Europa, die toch veel idealen met de PSP ge meen hebben. De Rote Armee Fraktion bijvoorbeeld. Ont staan uit onvrede met de si tuatie in Vietnam'"' "Ik vind toch dat er een gradu eel verschil ligt. Een gedrag als dat van de IRA (Ulster), zeker de ETA (Basken). heel zeker RAF (W.-Duitsland) en Rode Brigades (Italië) ligt ten grondslag aan een onvol doende passende opvatting. Hun doel streven ze na met middelen die afbreuk doen aan hun standpunt". "Men ondervindt in Europa schade van zyn eigen stryd. De PSP staat niet achter hen. omdat hun strijd een sterk in dividuele, doordrammerige is. Al zou ik ze geen links-fas cisten willen noemen. Dat is een zeer onjuiste benaming "Ik ben net zo min vóór hun stnjd als voor die van de be vrijdingsbewegingen buiten Europa. Ik vind geweld altijd een vreselyk middel. Maar buiten Europa is men ge wend aan onderdrukking en vanuit die positie is dat ge bruik van geweld veel meer verklaarbaar". "Al ben ik er van overtuigd dat het niet helemaal toevallig is dat jy, hier levend, die over tuiging kunt hebben. Ergens, in je onderbewustzyn. speelt die achtergrond mee. En dan kom je toch weer voor het grote dilemma: eigenlyk ben ik tegen het geweld. Maar. stel nu - héél hypothetisch is dit hoor - dat er een geweld dadige bevrydingsbeweging zou vechten tegen een zeer pacifistische onderdrukker Dat pacifisme van die onder drukker strookt met myn op vattingen. Maar hy is en blijft een onderdrukker Dan zou ik dus toch kiezen voor die bevrijdingsbeweging. On danks hun geweid. Snap je, hoe moeilijk het allemaal ligt?" DEN HAAG (GPD) - Omdat twee verzekeringsmaatschappijen weigeren een uitkering te doen na het afbranden van haar boer derij, zit mevrouw Betsy Johan na van der Ven uit Slochteren in Den Haag in hongerstaking. Met een bord waarop haar grieven staan vermeld, heeft ze zich ge posteerd voor het kantoor van "De Zeven Provinciën" aan het statige Lange Voorhout. Ze is van plan door te gaan tot de ver zekeringsmaatschappijen ingaan op haar eis: uitbetaling van de verzekerinspenningen. De maat schappijen geven tot nu toe ech ter niet thuis, omdat de heer Van der Ven ooit veroordeeld is. Vorig jaar april brandde de boerde rij van Van der Ven in Helium in de gemeente Slochteren af. De familie was toen op vakantie in Duitsland. Vermoed wordt dat de brand is aangestoken. Bij af wezigheid van de familie Van der Ven zouden onbekenden zich toegang hebben verschaft en binnen werd een ravage aange troffen. De slaapkamerwas over hoop gehaald toen een overbuur man kwam kijken. Diezelfde avond brandde de boerderij af. Er is daarbij benzine of olie ge bruikt. De schade aan de inboedel was voor f 150.000 verzekerd. Me vrouw Van der Ven denkt dat de werkelijke schade f 190.000 is ge weest. „Al mijn herinneringen zijn weg. Ik heb niets meer", zei ze gisteren huilend in Den Haag. De boerderij zelf, die aanvanke lijk op één miljoen gulden was geschat, maar na taxatie door ex perts van de „Holland" uit Utrecht op f810.000 werd verze kerd, is helemaal afgebrand. Ook de Holland weigert - net als "De Zeven Provinciën" - tot uitke ring over te gaan onder het ver weer dat Van der Ven zijn ver oordeling tegenover de maat schappij heeft verzwegen. Mevrouw Van der Ven wees er gis termiddag op dat haar man die tien jaar geleden een tijdje aan drugs was verslaafd, daarna af kickte en sindsdien een voor beeldig leven leidt („vraag dat maar in Slochteren"), in 1971 is veroordeeld wegens diefstal tot twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. „Dat heeft na tuurlijk niks te maken met brandstichting of oplichten van de verzekering", aldus de hon- gerstaakster. Ongure elementen Voor de brand hebben ze nog de politie gewaarschuwd dat er on gure elementen gesignaleerd wa ren rond het huis. Naderhand bleek dat allerlei klokken daad werkelijk verdwenen waren, al dus mevrouw Van der Ven, die gezelschap heeft van haar nichtje Marion van Schendelen uit Haar lem, waar ze ook de nacht door brengt. „Mijn man is er kapot van. Hij weegt nog maar 100 pond, heeft een maagzweer. Ik zelf heb vitaminegebrek". Maandagmiddag begon ze met haar hongerstaking. Twee mede werkers van "De Zeven Provin ciën" stonden haar - volgens haar verhaal - uit te lachen. Een ervan heeft ze met een verfspuit be werkt. „Doe maar aangifte bij de politie, dan zal ik de zaak eens uit de doeken doen", aldus beet me vrouw Van der Ven de chef scha de-afdeling van de maatschappij toe. Ze vertelt dat ze eens een bezoek bracht aan de regionale verte genwoordiger van de verzeke ring: „Die zei me - zonder dat hij wist wie ik was - dat „eenmaal een dief, altijd een dief', voor hem gold. En hij wist ook te ver tellen dat de vrouw van Van der Ven crimineel was. Terwijl ik nooit met de politie in aanraking was geweest. Hij begon een heel zoet verhaal af te steken toen hy merkte wie ik in werkelijkheid was", aldus Van der Ven op het trottoir voor "De Zeven Provin- In februari heeft ze de ombudsman voor het verzekeringsbedrijf ge schreven maar nooit meer iets gehoord. Voorlopig drinkt ze nu in Den Haag alleen koffie en blijft er de hele dagen zitten. „Maandag waren ze niet te spre ken voor me. Vandaar dat ik doorga". "Nare zaak" Als het aan "De Zeven Provinciën- ligt, kan dat hongerstaken van mevrouw Van der Ven nog heel lang duren. „Het is een nare zaak dat ze daar zit", aldus directeur- publiciteit Copini over de hon- gerstaakster. „We kunnen en wil len op deze zaak verder niet in gaan. Wil ze nog wat, dan moet ze maar gaan procederen". Als commentaar geeft "De Zeven Provinciën" verder dat de maat schappij zich beroept op artikel 251 van het Wetboek van Koop handel. Daarin staat dat bij ver zwegen informatie de verzeke ringsmaatschappij gerechtigd is om niet uit te betalen. Op de vraag welke informatie tot dat standpunt leidde, wil de heer Co pini geen antwoord geven. "Dat doen we niet. Er zijn ons factoren omtrent de heer Van der Ven be kend geworden die risico verho ging betekenden. Als we die eer der geweten hadden, hadden we de verzekering niet afgesloten. De familie heeft geprobeerd ons door middel van een kort geding in Den Haag te dwingen. Dat heeft men verloren en men is niet in hoger beroep gegaan". Volgens de heer Copini heeft de maatschappij zich wel op art. 251 van de wet beroepen, maar, zo voegt hij eraan toe. "niet om on der de uitkering uit te komen. Voor ons is de zaak na het kort geding af en we gaan er.na t ver der op in". Verzwijging Ook woordvoerder Renger van de Holland-Arhev doet geen uit spraak over het verleden van Van der Ven "De schadeclaim hebben wij afgewezen op grond van art. 251. Dat gaat niet alleen over een eventueel crimineel verleden, maar omvat elke ver- zwyging. Er is een kort geding tegen ons aangekondigd, maar later ingetrokken". Op de aankondiging dat de vrouw uit Slochteren bij de Holland- Amev op de stoep gaat honger staken. zegt Renger: "Nou, we hebben hier ruimte genoeg. Er is geen aanleiding voor ons iets te doen. Als ze geld vordert moet dat via de normale weg. Ze kan naar de rechter, klagen by de Raad van Toezicht of by het In lichtingen- en Klachtenbureau. Maar in plaats daarvan neemt ze haar toevlucht tot ongewone me thoden. Ze moet maar procede ren". meent de verzekering* maatschappij Holland in Utrecht waarvan mevrouw Van der Ven acht ton tegoed zegt te hebben. Mevrouw nan der Ven uit Slochteri ringsmaalschappij De Zeven Provu gegaan omdat zij geen uitkering. is voor het gebouw van de verzei en tn Den Haag in hongerstaki brandschade aan haar i vroeger met de justitie in aanraking u geweest

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9