Zuid-Afrika geeft inval Angola toe PLO lanceert vredesplan Midden-Oosten BROWN SU6AR Ontploffing in Polen bij nieuwe acties Unieke gegevens over Saturnus via Voyager-2 FS benoemen onderhandelaar in bespreking kernbewapening Golf van afkeuring in Europa Classe Royale. Pils van grote klasse, f Realistische benadering ■HXE2SZ2BI DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1981 PASADENA AP/Reuter/UPI) Na ronddraaiende, dwarrelende wolken, vijf buitenissige manen en de nog steeds geheimzinnige ringen van de planeet Saturnus te zijn gepasseerd, heeft het Amerikaanse ruimtevaartuig Voyager 2 gisteren koers gezet naar nog een nieuwe wereld, het verre Uranus, waar het schip in januari 1986 zal arriveren. Uitgeputte maar enthousiaste geleerden toonden zich opgetogen over de overweldigende hoeveelheid gegevens en foto's van Sa turnus. Des te meer wij de gegevens bestuderen, des te myste rieuzer de zaken worden, aldus Edward Stone, een van de lei dinggevende functionarissen in het ruimtevaartcentrum in Pa sadena. Op het moment van zijn dichtste benadering van Saturnus, scheerde de Voyager met een snelheid van 86.000 kilometer per uur langs de exotische planeet die ongeveer 1,6 miljard kilome ter van de aarde is verwijderd. Tot teleurstelling van de geleerden en technici in het ruimtevaart- centrum in Pasadena weigerden op dat moment de camera's van de Voyager-2. zodat geen beelden konden worden opgevangen. Daarvoor had de Voyager-2 scherpe foto's gemaakt van Satur nus, zijn manen en het ringensysteem rond de planeet. Het vast gelopen cameraplatform is vanmorgen door een radiosignaal vanaf de aarde weer in beweging gebracht. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - De 74-jari- ge Paul H. Nitze, een ui terst conservatieve demo craat, die er belangrijk toe heeft bijgedragen dat het SALT 2-verdrag tussen de VS en de Sowjet-Unie in de ijskast werd gezet, zal vermoedelijk de Ameri kaanse onderhandelaar worden die met de Russen over beperking van kern wapens voor de middel lange afstand in Europa moet gaan praten. Nitze maakte deel uit van de dele gatie die onder president Nixon het eerste SALT-verdrag tot stand bracht en heeft een lange carrière achter de rug in posities die met de Amerikaanse nationa le veiligheid te maken hebben. De aanwijzing van Nitze voor de onderhandelingen over de Euro pese kernwapens, waarvan de eventuele resultaten later in een nieuwe SALT-overeenkomst moeten worden ondergebracht, zou Europa duidelijk moeten maken dat het geen illusies be hoeft te koesteren omtrent de in stelling waarmee de VS de be sprekingen tegemoet treden. Mi nister van buitenlandse zaken Alexander Haig en zijn Sowjet- ambtgenoot Gromyko zullen on der meer daarover in september een eerste gesprek voeren. ■i de nieuwe wapens moeten worden geïnstalleerd (dc Bondsrepu bliek. Groot-Bnttanniè, Italië, België en Nederland) zien om re denen van binnenlandse politiek uit naar spoedige vooruitgang m de onderhandelingen. De zeer deskundige Nitze koestert welis waar het grootste wantrouwen ten aanzien van de Russische be doelingen. maar het wordt niet aannemelijk gevonden, dat hij aan onderhandelingen zou wil len beginnen, indien de VS er geen ernst mee zouden willen maken. De aanwijzing van Nitze zou, nadat al eerder voor SALT de gepen sioneerde generaal Edward L. Rowny was benoemd en de con servatieve democraat Eugene V. Rostow als hóófd van het bureau voor wapenbeheersing en ontwa pening. ook betekenen dat voor de meer liberale Europese stand punten ten aanzien van de ver houding met de Sowjet-Unie, weinig plaats zal worden inge ruimd in het vooroverleg dat de Atlantische partners nadrukke lijk is toegezegd. WASHINGTON, JOHANNESBURG (GPD/AFP/Reuter/UPI) - De Zuidafrikaanse minis ter-president Pieter Botha heeft gisteren voor het eerst officieel bevestigd dat het Zuidafrikaanse leger gevechten levert met Angolese strijdkrachten. Hij noemde be richten over een rechtstreekse Zuidafrikaanse invasie in Angola echter overdreven en 'een absoluut foutieve weergave van de feiten'. Grootscheepse jacht op zwarten in Zuid-Afrika KAAPSTAD Reuter/UPI/ SPD) - De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren honder den zwarten gearresteerd die een tijdelijke toevlucht had den gezocht op een terrein dat voor hen door de kerk be schikbaar was gesteld, nadat zij vorige week uit een krot tenwijk bij Kaapstad waren verwijderd. Functionarissen van het Rode Kruis en de kerk zeiden dat de politie een twee meter ho ge omheining om het terrein had neergehaald en ongeveer achthonderd zwarten, die daar in tenten verbleven, met politiewagens had wegge voerd. Meer dan duizend zwarten wer den vorige week uit de krot tenwijk Nyanga gehaald en overgebracht naar het zwarte thuisland Transkei. De rege ring van Transkei heeft ge dreigd de door de Zuidafri kaanse autoriteiten naar dit thuisland gedeporteerden naar Kaapstad terug te sturen omdat er voor hen in Trans kei geen middelen van be staan zijn. In een oproep aan alle kerken en christenen in de wereld, heeft het centrale comité van de Wereldraad van Kerken om een veroordeling ge vraagd van de thuislanden- politiek in Zuid-Afrika. De gewelddadige ontruiming door de Zuidafrikaanse poli tie van de krottenwijk Nyan ga wordt door de Wereldraad veroordeeld als onderdeel van de systematische schen ding van het recht van zwarte Zuidafrikanen op burger schap. Angola heeft gisteravond ge vraagd om een spoedzitting van de Veiligheidsraad voor een de bat over de inval van Zuid-Afri ka. In een verwijzing naar de mo gelijkheid 20.000 man Cubaanse troepen in Angola in te zetten voor de gevechten met Zuid- Afrika vraagt Angola de Veilig heidsraad 'maatregelen te nemen die een confrontatie van grotere afmetingen kunnen afwenden' De invasie in Zuid-Angola is door verschillende Westeuropese lan den scherp veroordeeld. De Westduitse minister van buiten landse zaken Hans-Dietrich Gen- scher noemde de inval „onaan vaardbaar". Bonn en Londen hebben de Zuidafrikaanse am bassadeurs op het matje geroe pen en hen te verstaan gegeven dat de Zuidafrikaanse troepen met spoed uit Angola moeten worden teruggetrokken. De reactie van Washington was aanmerkelijk milder. Witte-Huis- woordvoerder Larry Speaks ver klaarde dat Amerika „iedere es calatie van geweld in zuidelijk Afrika betreurt. Maar het minis terie van buitenlandse zaken wees op de van Angolees grond gebied opererende Namibische onafhankelijkheidsbeweging SWAPO en de aanwezigheid van Cubaanse troepen en Oostduitse en Russische militaire adviseurs in Angola. De Sowjet-Unie heeft, via een scherp commentaar van het persbureau Tass, de onmiddellij ke beëindiging van Zuid-Afrika's militaire activiteiten in Angola geëist. Gewezen werd op het ver drag van vriendschap en samen werking dat Moskou met Angola heeft gesloten. Ook Joegoslavië kwam met een scherpe afkeuren de verklaring. De Zuidafrikaanse ambassadeur in Portugal werd ontboden voor een protest verklaring. Angola was tot 1975 een kolonie van Portugal. De be vrijdingsbeweging MPLA wist in dat jaar, militair gesteund door Moskou en de andere War- schaupactlanden, de macht aan zich te trekken. West-Duitsland en Engeland zijn, evenals de Verenigde Staten, be trokken bij de onderhandelingen met Zuid-Afrika over de onaf hankelijkheid van Namibië. De ze onderhandelingen slepen zich al drie jaar voort. Dit vooijaar troffen Zuid-Afrika en de SWA PO elkaar voor het eerst aan de onderhandelingstafel in Genève, maar de besprekingen werden toen door Zuid-Afrika afgebro ken. Waarnemers in Johannesburg ach ten het niet uitgesloten dat Zuid- Afrika met de actie probeert een bufferzone in Zuid-Angola te creëren, waardoor het voor de SWAPO-guerrilla's minder een voudig zou zijn Namibië binnen te dringen. Een andere inschat ting is, dat met de inval wordt beoogd Cubaanse troepen (20.000 man sterk) en de duizen den Sowjet- en DDR-militaire experts bij de strijd te betrekken. Vlak voor het door een groep van 50 Afrikaanse landen op de agen da gezette zuidelijk-Afrikadebat in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zou Zuid- Afrika zich dan bij Washington kunnen presenteren als verdedi ger van westelijke belangen te gen Sowjet-expansie in de regio. De Organisatie van Afrikaanse Eenheid heeft al gevraagd Zuid- Afrika als lid van de VN te roye ren. Ook in 1975, toen de MPLA nog met twee concurrerende verzets bewegingen (Unita in het Zuiden en FNLA in het Noorden) om de macht streed, viel Zuid-Afrika Angola binnen en rukte op tot vlakbij hoofdstad Loeanda. Vol gens militaire experts in Pretoria is de strijdmacht die nu in Ango la actief is, aanzienlijk groter. Diplomatieke bronnen in Pretoria vrezen dat de militaire expeditie een confrontatie in zuidelijk Afrika tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten zal veroor zaken. De actie, zo wordt gerede neerd, vindt plaats in een gebied waar ook Cubaanse troepen en Oostduitse adviseurs zijn gesta tioneerd. De Zuidafrikaanse een heden zouden willen doorstoten naar Lubango, waar zich niet al leen een Cubaanse basis, maar ook een SWAPO-opleidings- kamp bevindt. ADVERTENTIE BROADWAYS NQ1 HIT SHOW NED. CONGRESGEBOUW - OEN HAAG 28 augustus t/m 2 september 20.15 uur Prijzen f25,- tot f40,- Krt.verkoop aan de kassa 10-15 u.. telef. 11 -17 u .(070-548000). DAMASCUS De Libische leider Gaddaffi en PLO-leider Yasser Ara fat begroeten elkaar hartelijk tijdens een ontmoeting in de Syrische hoofd stad Damascus, waar Gaddaffi de afgelopen dagen besprekingen heeft gevoerd met de premier van Syrië. De leider van Libië maakt momenteel een rondreis langs de verschillende Arabische landen na het luchtincident tussen Libië en de VS, waarbij twee Libische gevechtsvliegtuigen werden neergeschoten. Waarschuwing Kania: WARSCHAU (AP/AFP/Reuter) De Poolse partijleider Stanislaw Kania heeft gisteren gewaarschuwd dat zich in Polen "een ontploffing" kan voordoen als er nieuwe de monstraties uitbreken. Thatcher wijst gesprek af LONDEN (AFP) - Er komt geen gesprek tussen de Britse premier Thatcher en het nieuwe Lager- huislid Owen Carron. Carron, die de plaats heeft ingeno men van de overleden IRA-hon- gerstaker Bobby Sands, had me vrouw Thatcher maandag "met spoed" om een gesprek verzocht. Hij wilde met de premier de voortdurende hongerstakingen bespreken, die inmiddels aan tien geïnterneerden in de Maze- gevangenis in Belfast het leven hebben gekost. Miljoenenvangst hasj BARI (AP) - De Italiaanse politie heeft gisteren aan boord van een Libanees schip in de haven van Bari beslag gelegd op een hoeveelheid hasj ter uaarde van meer dan 70 miljoen gul den. Volgens de politie was het schip op weg naar Nederland, de Bondsrepubliek en Frank rijk en was slechts een klein ge deelte bestemd voor de Ita liaanse markt. Ook zei hij. dat de regering niet zal dulden dat de massamedia wor den lam gelegd. De toespraak van Kania werd door de Poolse radio uitgezonden ter wijl de onafhankelijke vakcen trale Solidariteit een staking van zes dagen bij de kranten aankon digde. om de regering te dwin gen de vakbond rechtstreeks tot de officiële media toe te laten. De vakbond legde vorige week de officiële pers gedurende twee da gen stil om de regering voor het begin van onderhandelingen over deze kwestie onder druk te zetten. Beide partijen lijken zich voor het gevecht om de media in te gra ven. Vakbondsleiders verklaar den dat de onderhandelingen, die vandaag worden geopend, een van de moeilijkste gevechten zullen worden sinds de stakin gen van vorige zomer Kama sprak zijn waarschuwing uit op een bijeenkomst van partijle den te Poznan. Hij hield zijn toehoorders voor. dat "uiteenlo pende, zelfs impopulaire midde len" gebruikt moeten worden om Polen uit de economische crisis te halen. len van Polen, zei hij. "Als een dergelijke vorm van protest aan houdt, is het slechts een kwestie van tijd voordat de zaak in Polen ontploft". De propaganda-oorlog tussen de onafhankelijke vakbeweging en de communistische autoriteiten is intussen aanzienlijk opgelaaid. Het partijblad Trybuna Ludu be schuldigde de vakbond ervan dolkstoten" te hebben uitge deeld aan "de fundamentele be langen van de staat", door drei gementen te uiten en tegen de staat en dc Sowjet-Unie gerichte verklaringen uit tc geven. Solidariteit heeft de Poolse over heid gisteren in een felle verkla ring beschuldigd van het leiden van een 'campagne van desin formatie zonder weerga sinds au gustus 1980, die erop gericht is de loop der gebeurtenissen in Polen om te keren Volgens de leiding van Solidariteit heeft de propagandacampagne tegen de vakbond slechts tot doel "terug te keren naar het oude systeem van economisch en politiek be stuur". Intussen heeft de Poolse primaat aartsbisschop Jozef Glemp opge roepen tot "30 dagen van vrede en werken" om de ensis te be- AD VERTE NTIE Idee voor de ideeënbus: tijdens vergaderingen - alleen nog maar Cfasse Royale op tafel. Da s bezuinigen zonder in te leveren. De Egyptische president Sadat en Israels pre mier Begin kunnen in Alexandriè nu wel be sloten hebben de Pale stijnse „autonomie"- besprekingen in de tweede helft van sep tember weer te hervat ten, maar dat deze be sprekingen tot een op lossing van de Pale stijnse kwestie en tot vrede in het Midden- Oosten zullen leiden, gelooft niemand in de Arabische wereld. In dit licht is het interessant, dat de Palestijnen zelf. de PLO. een nieuwe diplomatie ke proefballon hebben opge laten in de vorm van een ..vredesplan in 3 fasen", ge lanceerd niet door Arafat zelf, maar door een van zijn bril- jantste adviseurs, Afif Safieh. Safieh. een christen-Palestijn, getrouwd met een Belgische, presenteerde het plan tijdens een recente VN-conferentie over de Palestijnse kwestie in Sn Lanka. Het plan lijkt ver dacht veel op de Saoedische vredesvoorstellen zoals die kort geleden werden gefor muleerd door kroonprins Fahd. Het Safieh-plan voor ziet in: - Israëlische terugtrekking uit alle in '67 bezette Arabische gebieden; - VN-controle over deze gebie den gedurende een interim- periode tussen Israëlische bezetting en Palestijnse soe vereiniteit; - een internationale VN-confe- rentie waaraan alle partijen, inclusief de staat Isral en de mini-staat Palestina zouden moeten deelnemen om alle geschillen via onderhande lingen op te lossen. Deze ideeën zijn niet nieuw, en ook geen „officiële" PLO-po- litiek, maar Safiehs argumen tatie geeft haarscherp de ideologie en strategie weer van de gematigde hoofd stroom (Fatah) binnen de PLO. die wel degelijk gericht schijnt te zijn op een „histo risch compromis" met Israel. „Zionisme", zo betoogt Safieh. „heeft de onderdrukten van het ene continent tot de on derdrukkers van een ander continent gemaakt massale uitwijzing van de Palestijnen naar de periferie van hun va derland viel samen met het massale binnenstromen van joodse kolonisten die hun woonsteden bezetten. Zo doende zijn de Palestijnen mede-erfgenaam geworden van het joodse lijden, van Treblinka, Dachau en Ausch witz. De joden waren de di recte slachtoffers van het na zisme. De wereld is sinds kort tot de ontdekking geko men dat de Palestijnen in fei te de indirecte slachtoffers van het nazisme zijn gewor den" „Vreedzaam naast elkaar leven in Palestina is altijd het doel geweest van de Palestijnse beweging", vervolgt Safieh. „Door zich te verzetten tegen de staat Israël (die geen on derscheid maakt tussen ju daïsme en zionisme), hebben de Palestijnen ook willen de monstreren dat zij willen voorkomen dat de joodse ge meenschap in Palestina - in dien het machtsevenwicht uiteindelijk zal omslaan - ..de Palestijnen van de Palestij nen" zal worden". „Het is in dit licht, dat de PLO- droom van een democrati sche. pluriforme confessione le en ook multi-etnische staat in Palestina gezien moet wor den Door het demografische feit (van massale joodse aan wezigheid in Palestina) te ac cepteren. geeft de PLO te kennen niet uit te zijn op een of andere vorm van „histori sche wraak" ter vergelding van het Palestijnse lijden door het zionisme MOft daan. maar in tegendeel op doorbreking van de wederke ngheid van onderdrukking" „Terwijl de Israëlische propa ganda altijd de nadruk heert gelegd op het militaire en ge- weldsaspect van het Pale stijnse streven, zijn de niet- militaire activiteiten van de PLO (>r hst nu t minder be langrijk voor de Palestijnse zaak Lang voordat de PLO internationale erkenning pro beerde te krijgen, had zy reeds interne legitimiteit. De PLO is een bevrijdingsorga nisatie die verantwoordelijk heden op zich neemt en zich gedraagt als een soevereine zelfstandige eenheid Zy is een volwaardig politiek sys teem. met verschillende frac ties. Interne oppositie wordt niet alleen getoloreerd, ze is gelegaliseerd besluiten van de Palestijnse Nationale Raad PNC (parlement in bal lingschap) zgn zelden una- „PNC-leden worden direct en op democratische wijze geko zen door de guerrilla-groepe ringen. vakbonden en door de Palestijnse gemeenschap pen in de „diaspora" Hon- derdtweeentwintig PNC le den leven in de bezette gebie den en mogen van Israel niet deelnemen aan de zittingen van ons parlement. Pogingen - in het kader van de Camp David-akkoorden onder laatstgenoemden een zoge naamd alternatief Palestijns kader te vinden die welwil lend aan de „autonomie" zou willen meewerken, zijn mis lukt: het bewijst dat de PLO wel degulijk de om ttigS vertegenwoordiger van het Palestijnse volk is". „Op internationaal niveau wordt dit bevestigd de PLO is volwaardig lid van de Ara bische Liga. van het islamiti sche blok en van het blok van met-gebonden landen. Alle socialistische en bijna alle derde-wereld staten hebben de PLO officieel erkend, de Europese Gemeenschap meent dat de PLO betrokken moet worden bij het oplossen van de Midden-Oostenkwes tie. en ten slotte heeft de PLO de status van officieel waar nemer bij de Verenigde Na ties en al haar sub-organisa- tics „Men kan zich afvragen hoe het komt dat de PLO deson danks er nog niet in geslaagd is haar politieke doelen het recht op terugkeer en het vor men van een eigen staat, te bereiken Het is te wijten aan de onvoldoende inzet van het Arabische economische en politieke potentieel aan de onmacht van de Verenigde Naties, en de aarzeling en nu zelfs het „terugkrabbelen van West-Europa" Maar de onge limiteerde en tot nu toe on voorwaardelijke militaire en financiële steun (van graan tot en met F-16-jagers) van Amerika aan Israel, is de meest bepalende factor Is rael verkeert in moeilijkhe den, inderdaad. Maar Israels economische en sociale kwetsbaarheid wordt groten deels gecompenseerd door de overweldigende militaire superioriteit van de joodse staat, waardoor het zijn wil kan opleggen aan zyn buren en de Palestijnen kan blijven onderdrukken" „Met name de Amerikaanse re gering zou het initiatief kun nen nemen opdat de huidige dialoog van de wapens plaats zou kunnen maken voor de wapens van de dialoog. Alle Midden-Oosten-specialisten en waarnemers ter plekke on derschrijven de realistische benadering van de PLO Dat gene wat wij Palestijnen wensen (een c-igen staat) is nog steeds nut rnogelyk. maar het mogelijke (Camp David) is voor ons totaal on acceptabel". aldus Afif Sa fieh De Palestijnen worden er altyd op aangevallen dat zy vredes voorstellen alleen maar ver werpen. zonder zelf met een alternatief te komen. Met de Safieh-planncn geven de Pa lestijnen te kennen wel dege lijk eigen ideeën te hebben over hoe het ideale Midden- Oosten eruit zou moeten zien. ideeën die acceptabel kun nen zyn voor alle betrokken partyen, inclusief Israel, want erkenning binnen de grenzen van '67 door zyn nieuwe buur klcm-Palestina, wordt impliciet m het voor uitzicht gesteld Om tot we- derzyds Israelisch-Palestyn- se erkenning te komen, wordt de fase dat dc Israel de PLO („de terroristen") zou moeten erkennen, overgesla gen. en zal de joodse staat zich moeten verstaan met een internationaal erkende en ge respecteerde Palestijnse mi ni staat op de westelijke Jor- daanoever en in de Gaza- itraok RIENKO WILTON

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7