Politieman te j ong en onzeker Rechtsbescherming belastingbetaler in gevaar "Onvoldoende grond voor sluiting Philips-bedrijf Onderzoek in Amsterdam Kamerlid: PZEM maakte meer winst Burgemeester duldt geen blokkade-actie KI kamsteeg lOegstgeest DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1981 BINNENLAND Deze week gezamenlijk gesprek in formatie DEN HAAG (GPD) - De nieuwe in formateur, mr. W. F. de Gaay Fortman hoopt nog deze week het eerste gezamenlijke gesprek te hebben met de onderhande laars van CDA. PvdA en D'66. Dit overleg zou mogelijk al he denmiddag plaatshebben, maar kan ook tot morgen worden uit gesteld. Gisteren ontving De Gaay Fortman de nieuwe CDA- onderhandelaar Lubbers. Van ochtend sprak hij achtereenvol gens met Den Uyl (PvdA) en Ter- louw (D'66). Het gesprek met Lubbers duurde gisteren onverwacht lang. Pas zo n 3Vb uur nadat de CDA-on- derhandclaar het gebouw van de Eerste Kamer was binnenge gaan, kwam hij weer naar buiten. Hij liet toen weten bereid te zijn onder leiding van De Gaay Fort man met PvdA en D'66 te over leggen over de vorming van een parlementair kabinet met deze partijen. De Gaay Fortman besprak met Lubbers vooral het vorige week genomen afwijzende besluit van de CDA-fractie. Verder besprak Lubbers met de informateur het verwerken van de adviezen van De Nederlandsche Bank en het Centraal Planbureau. Ook werd gesproken over de eis van het CDA om de bezuinigingen, die volgend jaar nodig zijn, al vast te leggen. Naar eerst gisteren is gebleken heeft De Gaay Fortman dinsdag ochtend nog een kort en infor meel gesprek gehad met de lei ders van FNV (Kok) en CNV (Van der Meulen). Dit overleg werd mogelijk gehouden in het gebouw van de Sociaal-Econo mische Raad. De Gaay Fortman bezocht hen op zijn weg van huis naar de Eerste Kamer. Het VNO (werkgevers) heeft in middels fel stelling genomen te gen de opvatting van onder meer CD A-onderhandelaar Lubbers, dat in het voorlopig regeerak koord al rekening was gehouden met de adviezen van De Neder landsche Bank en het Centraal Planbureau. Deze overeenkomst noemt het VNO-weekblad On derneming „een mythe". Ook met de conclusies van de com- missie-Wagner is geen rekening gehouden, schrijft het blad in het ■1 deze week. Door achterstand bij belastingkamers van gerechtshoven ARNHEM (GPD) - De belastingka mers van de vijf gerechtshoven in ons land kunnen het werk niet meer aan: een berg belastingza ken wacht nog op afhandeling. Volgens mr. W. Koole van het Arnhemse hof, is de achterstand in Arnhem zo omvangrijk, dat de rechtsbescherming van de belas tingbetalers in groot gevaar is. „En dat gevaar verergert thans in schrikbarend tempo", aldus mr. Koole gisteren tijdens een bui tengewone zitting van het hof. De belastingkamers van de ge rechtshoven in Amsterdam, Arn hem, Den Haag, 's-Hertogen- bosch en Leeuwarden hebben berekend dat eind dit jaar de achterstand zo groot zal zijn, dat afhandeling van de zaken vier tot vijf jaar gaat vergen. Eind '79 moest het hof in Arnhem nog bijna 6000 belastingzaken in behandeling nemen. Eind vorig jaar was het aantal opgelopen tot bijna 7400 zaken. Het ziet ernaar uit dat die stijgende lijn zich handhaaft, want er is in het eer ste half jaar van dit jaar - in ver gelijking met het eerste half jaar van vorig jaar - al een toename van 43 procent geconstateerd in het aantal binnengekomen belas tingzaken. Ongeveer de helft van de zaken waarin nog geen uitspraak is ge daan. heeft te maken met de mo torrijtuigenbelasting. Het gaat hierbij vooral om beroepen tegen naheffingen die de fiscus heeft opgelegd aan zwartrijders. Het hof in Arnhem is het enige hof in ons land dat dit soort zaken be handeld. Vereenvoudiging Een speciale commissie heeft in tussen voorstellen gedaan om de behandeling van belastingzaken te vereenvoudigen en te versnel len. In een onlangs ingediend wetsontwerp is een deel van die voorstellen overgenomen, maar volgens mr. Koole is dit nog steeds onvoldoende. De presi dent van het hof wil dat alle voor stellen van de commissie worden verwezenlijkt. Onder meer be pleit hij de mogelijkheid monde ling uitspraak te doen in sommi ge belastingzaken. Op dit mo ment worden alle zaken nog ad ministratief afgedaan. Ook wil de president vereenvoudiging van de wettelijke beroepsprocedu res, een grotere doelmatigheid in de werkwijze van de belastingka mers en verdere automatisering. Mr. Koole deed deze suggestie gis teren tijdens de officiële installa tie van de Hengelose hoofdin specteur van 's rijksbelastingen mr. J. Wolt tot raadsheer bij het hof. De Amsterdamse hoogleraar prof. mr. J. Zwemmer werd geïn stalleerd tot raadsheer plaatsver vanger. Tijdens de bijeenkomst ging ook de vertegenwoordiger van de or de van advocaten, mr. W. Aerts uit Nijmegen, in op de kwestie van de achterstand. De advocaat stelde vast dat het de belasting betaler veel te gemakkelijk wordt gemaakt om zijn zaak aan de rechter voor te leggen. „De wetgever geeft eigenlijk zelfs r gelrechte aansporingen. Een ui terste beroepstermijn voor aanbrengen van belastingzaken bestaat niet en een deugdelijke regeling om eenvoudige zaken af te doen is er evenmin". Mr. Aerts wees erop dat alleen in het belastingrecht een belasting betaler zonder moeite het hof „op volle oorlogssterkte" kan la ten opdraven. „Of anders ge zegd: het is een mis voor drie he ren. die net zo goed als een schietgebedje kon worden afge daan". In een nasleep op het onverwachte aftreden van Van Agt als lijst trekker en onderhandelaar voor het CDA, heeft de Ecrste-Kamer- fractie van deze partij gisteren steun uitgesproken voor de hui dige premier. Fractievoorzitter Christiaanse onderstreepte in een telegram aan Van Agt de „ge voelens van vriendschap en ver bondenheid" die de fractie voor hem koestert. PPR-fractieleider mevrouw Bec- kers-De Bruijn heeft er in een brief aan de informateur op aan gedrongen dat ook de kleine par tijen bij de informatie worden betrokken Dat moet gelden voor zowel de kleine rechtse als de kleine linkse partijen. Boven dien vindt zij dat met zekerheid moet worden vastgesteld dat de combinatie CDA-WD-klein rechts niet kan steunen op een meerderheid in de Kamer. Volgens mevrouw Beckers is het geen verlies dat de eerste forma tiepoging is mislukt. Er zou toch slechts een vechtkabinet tot stand zijn gekomen, dat snel aan zijn innerlijke tegenstellingen zou zijn bezweken. Weerrapporten Amsterdam licht bew. 21 11 De Bilt zwaar bew. 21 10 Delen mist 20 8 Eelde zwaar bew. 19 9 Eindhoven licht bew. 23 10 Den Helder zwaar w. 19 14 0 Rotterdam licht bew. 22 10 Twente zwaar bew. 20 10 Vlissingen mist 19 14 Zd.-Limburg onbew. licht bew. onbew. Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel zwaar bew Frankfort zwaar bew Genève onbew Helsinki geheel bew Innsbruck reger Klagen furt Kopenhagen Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca Munchen Oslo Parijs Split regenbui onbew. onbew. AMSTERDAM (GPD) - Politiemensen bij het Amsterdamse politiekorps bevinden zich in een situatie van maatschappelijke onzekerheid. Was het vroeger voor de politieman vrouw vrij helder wat wel en wat niet 'hoorde', nu is dat veel onduidelijker. Deze onzekerheid wordt gevoed door het ontbreken van een duidelijke en herkenbare be leidsvisie. Bovendien komen politiemensen betrekkelijk jong en met weinig maat schappelijke ervaring in het korps. Dit staat te lezen in een tussentijds rapport 'Binnenspiegel' over een intern onderzoek naar 'normaf wijkend gedrag' bij de Amster damse politie, dat gisteren is uit gekomen. „Enige tijd is er bij de Amsterdamse politie een zoge naamde 'normvervaging' te be merken. Deze uit zich onder meer in 'onheuse bejegening van het publiek, arrestanten en advo caten, het loskrijgen van kleine giften, het afglijden naar werkelijke corruptie, diefstallen, drankmisbruik e.d.", zo zegt het rapport. Omdat hier in de afgelopen jaren zoveel klachten over zijn binnen gekomen, heeft men in februari vorig jaar besloten een speciale werkgroep in te stellen, die dit zou onderzoeken. De werkgroep heeft inderdaad de ze 'normvervaging' geconsta teerd en doet in haar rapport een aantal aanbevelingen om de hui dige situatie bij de Amsterdamse politie te verbeteren. Zo zegt de werkgroep onder meer dat het zeer belangrijk is dat chefs meer oog krijgen voor de onzekerheid van hun ondergeschikten. „De leidinggevenden zullen het voor touw moeten nemen. Zij moeten oog voor hun onzekerheid heb ben en zelf het 'goede' voorbeeld geven". Bovendien moet er eindelijk vol gens de werkgroep een duidelijk en herkenbaar beleid tot stand komen, „dat verder ook realis tisch en acceptabel moet zijn voor de buitenwereld" Rijper Verder stelt de werkgroep voor om de gemiddelde intree-leeftijd van agenten te verhogen, zodat ze maatschappelijk wat rijper zijn vóór ze het 'veld' worden inge stuurd. Veertien jaar geleden is die intree-leeftijd juist verlaagd van 21 naar 17 jaar. „Dat deden we omdat er zo weinig personeel was te krijgen", zegt politievo'or- lichter Hoornstra. „Met twintig moeten die jongens dan, na twee jaar opleiding, het 'veld' in en in een stad als Amsterdam kunnen ze dat vaak helemaal niet aan" DEN HAAG (GPD) - Volgens het CDA-Tweede Kamerlid drs H. Eversdijk is de winst van de Zeeuwse energiemaatschappij PZEM ruim dubbel zo groot als het bedrijf zelf vorige week heeft bekend gemaakt. In tegenstel ling tot de 25 miljoen die de PZEM in haar pas geleden gepu bliceerde jaarverslag naar buiten bracht, en die hoofdzakelijk is te danken aan de kerncentrale in Borssele, komt Eversdijk met een bedrag van 52 miljoen. Ruim 27 miljoen daarvan is binnen het bedrijf weggeboekt. Het is bovendien onzin, aldus het Kamerlid, om net als de Zeeuwse gedeputeerde Don te zeggen dat de winst die het energiebedrijf in '80 maakte incidenteel hoog zou zijn. Eversdijks verhaal sluit aan bij dat van energiedeskundige De Ferante, die vorige week stel de dat de winst van de PZEM rond de 65 miljoen zou liggen Het Zeeuwse CDA-kamerlid pre senteerde zijn cijfers gisteravond op een bijeenkomst van zijn par tij in Amsterdam. Hij verwijt de PZEM overigens gn gegoochel met cijfers om de winst te druk ken, maar wel een methode van boeken die de werkelijke winst verdoezelt. Voor warmte- isolatie geen leningen meer maar subsidie DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris Brokx (volkshuisvesting ruimtelijke ordening) stopt n de verstrekking van leningen aan gemeenten en woningbouw corporaties voor de isolatie bestaande woningen. Het m terie heeft dit gisteren bekendge maakt. Het aantal subsidie-aanvragen voor woningisolatie is zo groot dat de bewindsman het voor dit jaar resterende geld liever daar aan besteedt, aldus het ministe rie. Tot en met juli kwamen er bij het ministerie 235.000 subsidie-aan vragen binnen voor warmte-iso- latie. Ongeveer 20.000 hiervan zijn nóg in behandeling. Boven dien had het departement begin dit jaar te maken met 85.000 aan vragen uit 1980. toen de subsidie nog 30 procent bedroeg. Op het ogenblik is de subsidie 20 pro cent van de te maken kosten Een woordvoerster van het depar tement zegt dat er nog 65 tot 75.000 aanvragen worden ver wacht vóór het einde van dit jaar Als de staatssecretaris zou door gaan met het verstrekken v« ningen aan gemeenten en ningbouwcorporaties, komt he totale budget voor warmte-isola tie in gevaar, aldus deze woord voerster. Volgens haar heeft de staatssecretaris de maatregel ge nomen om particulieren niet de dupe te laten worden. ADVERTENTIE Aanbieding Audi 100 L 5 Diesel 1979 93.000 km ƒ19.900,- Toyota Corolla 30 dc hv V W ScinxcoCT Du sun 120 V V VV Derby LS Ford 1 junus IbOOGL 1977 42 000 km 1978 70 000 km 1978 45.000 km 1979 20 000 km 197965.000 km Stockholm licht bew Wenen - regen Zurich zwaar bew. Las Palmas onbew. Beiroet onbew. TeLAviv onbew. Tunis licht bew. Met gebalde vuist stapt een van de achttien Iraniërs die eerder deze week probeerden de Iraanse ambassade te bezetten, in een bus voor transport naar de grenspost Bergh. Identiteit Iraniërs geheim DEN HAAG (ANP) - Het mi nisterie van justitie heeft de garantie gegeven dat de iden titeit van de achttien Iraanse studenten, die dinsdag tever geefs probeerden de ambas sade van hun land in Den Haag te bezetten, niet bekend wordt gemaakt aan de Iraan se autoriteiten. De bezetters vreesden repre sailles bij eventuele terug keer naar hun land en tegen familieleden die nog in Iran Dit heeft de advocaat van de studenten, mr. Mols, gister middag in Den Haag meege deeld. De zestien uit West- Duitsland afkomstige Ira niërs zijn gistermiddag naar de Gelderse grensplaats Bergh overgebracht om daar ons land te worden uitgezet. De twee studenten uit Frank rijk zouden vandaag naar de Franse grens gaan. Mr. Mols verwacht niet dat de Iraniërs problemen zullen krijgen met de autoriteiten in de Bondsrepubliek en Frank rijk omdat hun verblijfspa- pieren in orde zijn. De studenten zijn sympathi santen van de in Iran verbo den marxistisch-leninisti- sche organisatie Peykar, die strijdt tegen het Chomeiny- bewind. Bij kerncentrale Dodewaard DODEWAARD (ANP) - Burge meester A. Goldberg van Dode waard wenst volgende maand geen effectieve blokkade van de kerncentrale in zijn gemeente. "De- centrale moet kunnen blij ven draaien en de werknemers moeten erin en eruit kunnen". Goldberg heeft dit gistervond na drukkelijk gezegd tegen een de legatie van de actievoerders, die de blokkade (19-26 september) voorbereiden. De actievoerders willen bij deze blokkade hun tenten en andere onderkomens zo dicht mogelijk bij de centrale op de openbare weg neerzetten. Goldberg zei dat hier geen sprake van kan zijn. De demonstranten zullen bij bepaal de afzettingen worden gecontro leerd op de aanwezigheid van bouwmaterialen. Dat gebeurde onlangs ook bij de snelle kweek reactor in het Duitse Kalkar bij de Nederlandse grens. Goldberg heeft de actievoerders verder meegedeeld dat de over heid niet moeilijk zal doen over demonstratie- en kampeerver- gunningen. Het wordt de ver wachte duizenden betogers toe gestaan te kamperen op een door hen zelf uitgezocht weiland in de buurt van de centrale. Waar dat weiland is, willen de ac tievoerders nog niet zeggen, maar het ligt op vijfhonderd tot duizend meter van de centrale. Goldberg stelt hierbij wel als voorwaarde dat op dit weiland "alles binnen de perken moet blijven". Het moet wel ordelijk verlopen, meent hij. Zowel de burgemeester als de ac tievoerders omschreven hun drie kwartier durende gesprek als "open en zakelijk". De bijeen komst in het gemeentehuis van Dodewaard werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de rijkspolitie uit Nijmegen. Primeur: vrouw als parkwachter UTRECHT (ANP) - Utrecht heeft gisteren" met enige trots de eerste vrouwelijke park wachter in ons land gepre senteerd. Het is de 27-jarige José Voerman, die vanaf die dag in mosgroen uniform toe zicht zal houden in het park Transwijk in de Utrechtse wijk Kanaleneiland. Zij is ge kozen uit zeven sollicitanten. Behalve toezicht houden in het park zal José Voerman zich met name bezig gaan houden met natuurvoorlich- ting. Minister over Data Systems: Geversstraat 30, Oegstgeest. Tel. 071-151940 (na 18.00 uur 071-152661). Koopavond geopend. DEN HAAG (ANP) - Minister Van Aardenne (economische zaken) meent dat de directie van Philips niet aan het rapport-Diepenhorst over de sluiting van de vestiging van Philips Data Systems in Den Haag voorbij mag gaan. Philips moet zijn huiswerk overdoen, al dus de minister Tijdens een mondeling overleg met de vaste Tweede Kamer commissie van economische za ken en sociale zaken zegden zo wel minister van Aardenne als zijn collega Albeda van (sociale zaken) gisteren toe dat zij hier over in overleg zullen treden met de Philips-directie. Dc commissie-Diepenhorst is tot de slotsom gekomen dat een ren dabele exploitatie van de Haagse vestiging, waar randapparatuur voor computers wordt vervaar digd, mogelijk is indien het be drijf fors wordt uitgebreid. De werkgelegenheid van 375 ar beidsplaatsen die nu op de tocht staat, zou dan behouden kunnen worden. Slechts voor zestig arbeidsplaatsen in de Haagse vestiging kan werk gelegenheid worden gewaar borgd, terwijl dat voor het res tant van veertig arbeidsplaatsen nog onduidelijk is, aldus minis ter Albeda. Minister Van Aarden ne voorzag twee obstakels die uitbreidingsinvesteringen van Philips in Den Haag in de weg kunnen staan. De Europese markt voor compu- terrandapparatuur is sterk ver brokkeld. Philips heeft slechts een marktaandeel van enkele procenten en de Japanse en Amerikaanse concurrenten (vijf bedrijven) nemen driekwart van de wereldvraag naar randappara tuur voor hun rekening. Forse uitbreidingsinvesteringen in Den Haag passen wellicht niet in het investeringsbeleid van het concern, aldus Van Aardenne. Uiteindelijk zal Philips zelf een be sluit moeten nemen. Het sta dium waarin eventueel een ont wikkelingskrediet van de over heid aan de orde kan worden ge steld, is nog niet bereikt nu er nog geen definitief advies van de ondernemingsraad van de Haag se vestiging is uitgebracht, ter wijl Philips nog geen collectieve ontslagaanvrage bij het geweste lijke arbeidsbureau heeft inge diend.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 6