Weer nieuwe eigenaar drukkerij Beter gebruikt Lokalen desnoods voor kleuterschool vorderen Bommelding in pizzeria Eindelijk zekerheid voor werknemers Batteljee en Terpstra kamsteeg |Oegstgeest Leidse stadsrubriek Toch drempel voor Johan de Wittstraat DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1981 LEIDEN - De pizzeria Pinocchio aan het Noordeinde is gister avond even voor achten in allerijl ontruimd nadat de eigenaar van de zaak telefonisch te horen had gekregen dat er een bom in zijn zaak was geplaatst. Deze zou om acht uur afgaan, maar de explo sie bleef uit. De politie kreeg de bommelding om 19.47 uur door en was snel ter plaatse. Het Noordeinde werd aan beide kanten voor al het ver keer afgesloten en het toege stroomde publiek werd op een veilige afstand gehouden. Nadat om 20.00 uur geen bom was afgegaan, werd na een korte pau ze het pand door de politie betre den en werd het verkeer weer vrijgegeven. Door onder andere hoofdagent A. Busscher, die een speciale opleiding heeft in het opsporen van bommen, werd de pizzeria doorzocht. Er werd niets gevonden. De bezoekers die midden onder de maaltijd waren weggelopen mochten toen weer naar binnen. Hun pizza was koud geworden. Eén van hen, H. van Egmond, die samen met een paar collega's tij dens het voorval aanwezig was, verklaarde dat de ontruiming or- Raadcommissie onderivijs: Politie-agenten bij de pizzeria aa delijk was verlopen. "Je leest te genwoordig zo vaak over valse meldingen, dat je eigenlijk niet meer in een echte explosie ge- het Noordeinde. De bommelding bleek vals te zijn. zijn nuchtere c looft", v mentaar. De bedrijfsleider van de pizzeria wilde gisteravond geen reactie geven. "Ik heb al genoeg aan mijn hoofd. Mijn zaak zat hele maal vol met klanten", was het enige dat hij kon uitbrengen. LEIDEN - Als het overleg met de besturen van de bijzondere scho len de komende dagen geen lo kalen in Leiden-Noord voor de afgescheiden Rudolf Steiner kleuterschool oplevert, moet er worden over gegaan tot vorde ring van de leegstaande lokalen van deze besturen. Hierbij wordt met name gedacht aan de leeg staande lokalen van de Protes tants-Christelijke school aan de Pasteurstraat. Het merendeel van de raadsleden van de gemeentelijke commissie onderwijs was gisteravond deze mening toegedaan. Alleen het CDA vond dit niet de juiste op lossing. Wethouder Van Dam (onderwijs) heeft vandaag nog een gesprek met het bestuur van het Protestants-Christelijk on derwijs. Door de in juni, in het staatsblad afgekondigde wet 'beheersing huisvestingsvoorzieningen kleu teronderwijs-lager onderwijs- 'van staatssecretaris Hermes. is het mogelijk geworden leeg staande lokalen te vorderen. Alle commissieleden, evenals de ouders van de Rudolf Steiner- school hopen er echter op. dat de gesprekken van Van Dam met de besturen lokalen zal opleveren Mocht dit toch niet het geval zijn dan willen de commissieleden maandag al met een voorstel aan de raad komen om onmiddellijk de vorderingsprocedure in wer king te zetten Als het zover komt. zou Leiden de eerste 'be roepszaak' in Nederland kunnen worden. De CDA-leden mevrouw Van Ak keren en mevrouw Dee haalden flink uit naar hun collega-raads- LEIDEN - De Leidse drukkerij Batteljee Terpstra aan de Oude Rijn 39 kent opnieuw een andere eigenaar. De negen werknemers die vanmiddag het arbeidscontract tekenden, kunnen er echter van op aan dat aan de lange rij kandidaat-eigenaars en kandidaat-directeuren voorlo pig een eind is gekomen. Eindelijk hebben zij houvast voor de toekomst. Vanmiddag tekenden zij het arbeids contract (inclusief proeftijd) met de nieuwe eigenaar. Sinds het faillissement van vorige maand, heeft het nieuwe eige naars en directeuren 'geregend' bij Batteljee Terpstra. "Vol gens mij zit er hier olie onder de grond", smaalt een werknemer. De Leidse ondernemer J. van Brussel leek eerst de beste kan sen op overname te hebben. Maar ook de oude eigenaars, W. Haighton en J. Doorschodt, waagden een bod. Op het aller laatste moment werden beiden overtroefd door de Haagse geld schieter A. van Rooijen die met J. Aikens, directeur/eigenaar van de Haagse drukkerij Sigma, op het toneel verscheen. Sigma (ze ven werknemers) zou naar Lei den verhuizen en een fusie aan gaan met Batteljee Terpstra. Van Rooijen beloofde de werkne mers vorige week gouden tijden: in één klap een jaaromzet van twee miljoen gulden, binnen drie tot vier jaar een omzet van vijf miljoen gulden en binnen enkele jaren dertig mensen in dienst. Vóór het faillissement telde Bat teljee twintig werknemers bij een jaaromzet van 1.2 miljoen gulden. Curator F. Kloppenburg dacht te vreden dat hij afgelopen maan dag de drukkerij aan Van Rooij en en Aikens zou kunnen over dragen. Van Rooijen en Aikens werden het echter oneens over de fusie tussen Sigma en Battel jee Tei pstra. De gouden verha len vervlogen. En er kwam weer een nieuwe eigenaar en een nieu we directeur... De nieuwe eigenaar van de druk kerij is de Haagse geldschieter S Traast, een relatie van Van Rooij en. Van Rooijen heeft nu 'slechts' het onroerend goed van Batteljee Terpstra in handen (te weten: zeven panden in het blok Oude Rijn/Hooglancise Kerkgracht). De nieuwe direc teur van de drukkerij heet J. van Brussel. Monopoly "Moet je dit monopoly noemen of mens-erger-je-niet?", vraagt FNV-bestuurdcr Harrie Staas zich af. "Zoiets heb ik in mijn 25- jarige loopbaan bij de vakbond nog niet meegemaakt. Ik val van de ene verbazing in de andere" Het vervelende gevolg van de -perikelen voor de Meer Leids nieuws op pagina 13 werknemers is dat zij van de ene in de andere onzekerheid zijn ge vallen. Een werknemer vertelt: "Ik ben al drie keer 'aangeno men'. Door Van Brussel, door Haighton, daarna door Van Rooijen en nu lig ik er alsnog uit". Andere werknemers die eventueel bij een andere baas konden werken, zegden de nieu we baas af omdat ze liever bij Batteljee wilden blijven werken. Maar belandden vervolgens on verwacht opnieuw in de onzeker heid. Haastige spoed Het probleem met Van Rooijen en Aikens was juist dat nog niets zwart op wit stond. Door de haast was daar geen tijd voor ge weest. Aikens sprak Van Rooij en, net terug van vakantie, op za terdag 15 augustus over "Het Verzekeringsblad". Sigma drukt dit blad waarvan van Rooijen hoofdredacteur is. Batteljee Terpstra kwam ter sprake. Van Rooijen was geïnteresseerd. Bij na driejaar geleden heeft hij Bat teljee Terpstra al over willen nemen. Van Rooijen kende het bedrijf. Hij had er gewerkt aan het blad "De Vraagbaak voor het Assurantiewezen" dat door Bat teljee Terpstra gedrukt werd. Hij wist ook wat het onroerend goed van de drukkerij waard was. Van Rooijen greep die zaterdag de telefoon en belde curator Klop penburg. Na twee dagen overleg met Kloppenburg en Aikens kwam Van Rooijen met het hoogste bod voor de overname. Van Rooijen is zelf niet onbemid deld, maar heeft vooral ook kapi tale relaties in de verzekerings wereld. In ruil voor een zekere provisie belegt hij het geld van zijn relaties. Naar de uitgeverij wereld heeft Van Rooijen ook lij nen lopen (het Kluwerconcern bijvoorbeeld). Tegen een zekere provisie brengt hij verzekerings bladen van uitgeverijen bij druk kerijen onder. Twee versies Volgens Aikens was afgesproken dat mensen van de drukkerij Sig ma (te weten hijzelf en zijn zwa ger) twee/derde van de belangen in Batteljee Terpstra zouden krijgen en Van Rooijen een/der de. Van Rooijen kwam eind vori ge week volgens de versie van Aikens op deze constructie te rug. Hij wilde een meerderheids belang van 51 procent. Aikens Van Brussel: ...van kandidaat-ei genaar tot directeur... ging akkoord als tenminste bij belangrijke beslissingen, zoals ontslagen of aanname van perso neel, een twee-derde meerder heid zou gelden. "Bouw je zo'n clausule niet in, dan krijg je dat de eigenaar - die zelf niet in de drukkerij wereld zit - in z'n eentje de dienst kan uitmaken. Dat is griezelig. De mensen zitten toch al in zijn pand", zegt Aikens. Het verhaal van Van Rooijen luidt honderd procent anders. Aikens zou andere eisen gesteld hebben dan Van Rooijen en Aikens afge sproken hadden. "Aan de wen sen van Aikens kon en wilde ik niet voldoen", zegt van Rooijen "Ik heb Aikens het afgelopen weekeinde nog een beter bod ge daan, maar daar wilde hij niet op ingaan". Aikens, die D'66-raads- lid is in Voorschoten, zegt hier op: "Ik zou het me in deze regio niet kunnen permitteren te lie gen". Goede naam De fusie Sigma-Batteljee Terp stra ketste af. En daarmee schrompelden de verhalen van Van Rooijen over de gouden toe komst over Batteljee Terpstra ineen. Op advies van curator Kloppenburg benaderde Van Rooijen afgelopen maandag Van Brussel om directeur te worden van Batteljee Terpstra. De ver wachtingen over de nieuwe "bv tot voortzettig van Batteljee Terpstra i.o." klinken heel wat minder hoogdravend. De nieuwe directeur Van Brussel: "We be ginnen te werken met negen mensen en we rekenen op uit breiding. Elk bedrijfje waar ik mee begonnen ben. is gegroeid. We nemen niet zo maar iemand aan om die persoon later weer op straat te zetten. Onze doelstelling is dat Batteljee Terpstra het eerste jaar tenminste quitte draait. Dat wij vijf miljoen omzet in enkele jaren zullen behalen, hoor je mij niet zeggen". Dat neemt niet weg dat Van Rooijen van zijn relaties in de uitgeverij wereld gebruik zal maken om deuren te openen voor Batteljee Terpstra. Evenals het vanzelf spreekt dat Van Rooijen en Traast elke maand nauwlettend de winst- en verliescijfers van de drukkerij zullen bekijken. "Bat teljee Terpstra heeft een goede naam; daar bouwen we op voort". RENE VAN DER VELDEN leden. Met name Van Dee vond de van te voren uitgestippelde koers om maar te vorderen als het niet lukt, een ondiplomatieke manier van handelen. "Zo maak je de zaak kapot. Er zijn geen zwaarwichtige redenen aanwe zig". meende zij. Van Akkeren wilde dat eerst alle alternatieven nog eens zouden worden beke ken Zij had daarbij zelf iets op het oog wat ze nog niet aan de openbaarheid wilde prijsgeven. Aan het eind van de vergadering in alle beslotenheid zou ze het de commissieleden wèl toevertrou- Ondertussen heeft de Rudolf Stei ner kleuterschool nog geen on derdak en kunnen de kinderen niet naar school. Goede 'tijdelij ke' alternatieven zijn er gister avond ook niet naar voren geko men. Van Oosten (PPR) kwam nog met het voorstel de motie, die door de gemeenteraad is aan genomen met volledig uit te voe ren. Dit zou betekenen: één lo kaal in de Louise de Coligny en twee lokalen in de Karei Door- manschool. Voor deze oplossing die al veel eerder door Van Dam was afgewezen, voelden de ande re commissieleden ook niet De voorzitter van het bestuur van de Rudolf Steiner school, A. Zaalberg houdt de moed er in. Hij heeft alle hoop gevestigd op het overleg met de besturen van de bijzondere scholen. "Voor de rest moeten we afwachten. Voor volgende week maandag zijn er nog zoveel besprekingen. Mis schien zit er iets bu"- ADVERTENTIE Aanbieding V.W. Scirocco GLI 1978 61.000 km ƒ14.950,- Opd Kaden 1980 22 000 km OpclKadrtt 1979 45 000 km ■J V.W. Golf Spnntcr 1980 20.000 km 1 V.W Pass.ii dc luxe met gnxc achterklep 1978 45.000 km 1 U Geversstraat 30, Oegstgeest. Tel. 071-151940 (na 18.00 uur 071-152661). Koopavond geopend. door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN - De Johan de Wittstraat krijgt een verkeersdrempel om de veiligheid te verhogen en het sluipverkecr terug te dringen. Dit ondanks het geldgebrek van de gemeente en de aanzienlijke tegenstand van buurtbewoners. De verkeerscommissie sprak zich hier gistermiddag in meerder heid voor uit. Wel hadden som migen bedenkingen. Zo merkte CD A-raadslid Van Dee op dat er wel buurten zijn, die om dergelij ke maatregelen zitten te sprin gen. De schaarse financiële mid delen zouden wat haar betreft dan beter benut kunnen worden door die straten van een drempel te voorzien, waar de bewoners dat met meer gejuich ontvangen. Gebleken is dat de bewoners van de Johan de Wittstraat en omge ving zeer verdeeld zijn over de wenselijkheid van een verkeers drempel. De buurt zou volgens een woordvoerder van de ge meente duidelijk in twee kam pen verdeeld zijn. Hierbij zou een generatiekloof zichbaar wor den. De buurt ondergaat volgens de zegsman een verjongingskuur. Steeds meer jonge gezinnen met kleine kinderen komen in de Raadsherenbuurt te wonen. De ze groep zou - met het oog op de spelende kinderen - voorstander zijn van de verkeersremmende maatregel. Adriaan Vis Iedereen die burgemeester is geweest van Leiden, krijgt zijn naam en wapen in glas en lood 'vereeuwigd' in een ruit van het stadhuis. De ruitjes aan de zijkant van het stad huis, aan de Vismarkt 'han gen' vol burgemeesters uit vroeger tijden: De Laat de Kanter, Van der Werf, Was, Van de Sande Bakhuyzen, ze hangen er allemaal. Alleen de NSB-burgemeester De Ruy- ter van Steveninck heeft geen ruitje gekregen. Deze ruitjeswand hing al vol burgemeesters toen burge meester Van Kinschot in '64 afscheid nam. Zijn wapen werd daarom in een ruit aan gebracht op de tweede ver dieping van hét stadhuis te genover de raadszaal. Een wel zo opvallende plaats. Het wapen van zijn opvolger Van der Willigen werd na zijn af scheid in '71 boven het wa pen van Van Kinschot gezet. Nu Vis ook bijgezet is. is de volgorde omgedraaid en hangt Van Kinschot boven aan, met eronder Van der Willigen en Vis daar weer on der. Daarmee is deze ruit vol. Tegenover de raadszaal zijn echter nog vier andere lege ruiten met plaats voor twaalf burgemeesters. Het wapen van Vis is een kunststukje van de eerste or de geworden. Monumcnten- zorger Veldhuyzen van ge meentewerken heeft het wa pen van Vis voor glas en lood bewerkt. Het wapen is - zoals dat in de wapenkunde heet - "van blauw, zilver gekoust". In de blauwe driehoek zwemt een zilveren vis. Verder zien we een helmteken, een zilve ren molenijzer en zilveren en blauwe "dekkleden". De Leidse glas in lood firma Jil- leba heeft het wapen deze week aangebracht. Het aan brengen van Vis en het ver wisselen van Van Kinschot "onthuld" wordt. Burge meester Goekoop beschikt overigens ook over een wa pen. Griezels en van der Willigen kost geveer 5500 gulden. De huidige burgemeester De ontgroening mag dan afge schaft zijn, de op traditie ge stelde studenten ontgroenen nog volop. Gisteren was het zoals elk jaar - weer raak bij het studentenbolwerk aan het Plantsoen 47. Vorig jaar moesten de eerste jaars op een trapje staan en de ouderejaars, gezeten op banken, nazeggen "Ik ben een hele grote lui, want ik draag een bril". Dat was de kreet van vorig jaar. Hoe fraai en origin. Als de groentjes de kreet niet hard genoeg nabulderen. dan worden ze bijvoorbeeld in de hoek gezet. Op loeiharde, snerpende har- monicamuziek uit de film "Once upon a time in the West" moesten eeislejaar.s gistermorgen op bevel van ouderejaars de kreet van dit jaar nazeggen. In minder wel luidende bewoordingen schalde over het Plansoen dat de eerstejaars heden avond een onbekende juf frouw of mevrouw zouden verkrachten. "Harder" beveelt de oudere- jaars fuhrcr. "nog harder" buldert hij op militaire toon Wat studeren die ouderejaars hier eigenlijk? Open en dicht Tot grote vreugde van Bock horst-bewoner P Hooger- vorst is onlangs de toegangs weg tot Boekhorst, de Lage Morsweg, geasfalteerd De woning van Hoogervorst aan het Jan Paetsplein was na het aanbrengen van de asfaltweg prima bereikbaar. Tot stomme verbazing van Hoogervorst werd de Lage Morsweg één dag later na het asfalteren weer vrolijk open gebroken. Twee flinke sleu ven werden volgepropt met allerlei elektriciteitsdraden ten behoeve van de kantoren aan de Plesmanlaan en daar na met gnnt gedicht Hoogervorst schreef een kwaaie brief aan de gemeente omdat dit natuurlijk geen be zuinigen is. Gemcentevoorlichter Jan Le- lieveldt krijgt regelmatig bo ze burgers aan de lijn die kla gen dat een pas aangelegde weg wordt opengebroken. El ke keer weer speelt Lelie- veldt de klachten door naar de verantwoordelijke ambte naren maar elke keer weer is het slot van het liedje dat "wc er maar mee moeten leren 1c- Lelieveldt "Wegenbouwers, watcrleidingmensen. en clek- tnciteiUmenscn proberen meestal door middel van dienstoverlcff tot enige coor dinatie te komen Maar in de praktijk komt daar weinig van terecht De een werkt nu eenmaal sneller dan de ander en het is natuurlijk efficiën ter om iedereen in z'n eigen tempo te laten werke n Wan neer je de een op de ander moet laten wachten, dan staat die ene het grootste deel van de dag uit zijn neus te eten. Dat is nu ook weer niet de bedoeling". Werkverschaffing is dus blijk baar de reden waarom zoveel straten open. dicht en weer open en weer dicht gaan.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3