"Geluidsoverlast bij de bron bestrijden" Manege niet naar Katwijkseweg Vietnamezen eind dit jaar naar Oegstgeest ILe/cfee agenda "Plotseling hoorde ik een plons Groep tegen B en W-keuze vóór schermen Zes auto's gedeukt na slippartij STAD EN RAND DONDERDAG 27 AUGUSTUS 19811 m 'M-4 C 1■- j-N ■r'"' Warmonder vindt oude put vr> WARMOND - Een grootscheepse verbouwing aan een woonhuis heeft in Warmond geleid tot een vrij opmerkelijke vondst in de tuin van de familie Bunders aan de Dorpsstraat. Bij het ingraven van een oude balk in de tuin stootte de heer Bunders, die ruim éér. jaar bezig is met de verbouwing van het pand, op een oude welput. "Bij het graven van een straatje voor de balk stuitten we ineens op puin. Nu waren we daar de afgelopen tyd met de verbouwing voortdurend op gestoten, maar toen we hier begonnen te slaan, zakte het puin plotseling weg en hoorden we een plons", aldus mevrouw Bunders die met haar man blij verrast is over deze toch wel historische vondst. Opvallend is de gaafheid van de mooie ronde put, die naar schat ting driehonderd jaar oud is. Het huis zelf staat rond de driehon derd jaar aan de Dorpsstraat. Bijna anderhalve eeuw lang heeft er van generatie op generatie een slagerswinkel ingezeten Voor die tijd maakte het gebouw deel uit van een boerderij. De familie Bunders ging zelf op onderzoek uit en kwam tot de ontdekking dat de welput via een pyp in verbinding heeft ge staan met de plaats van het huis van de achterbuurman, dat drie eeuwen geleden als woonhuis gediend kan hebben. Daar moet ook de pomp gestaan hebben. Navraag bij de buurman maakte duidelijk dat hij eerder de pijp uit het huis had gesloopt, omdat hij niet wist waar ze voor diende. Ook waren nog sporen te vin den van de plaats van de pomp. De heer en mevrouw Bunders zelf waren bij hun tuinaanleg ook al eerder op de pijp gestoten, echter voordat zij de welput ontdekten. Spannend De put zelf is zo'n drie meter diep. De waterstand in de put komt tot bijna 1 meter. De eerste indruk van het ijskoude water is dat het erg helder is. De familie Bunders, die de hele ontdekking "best wel spannend" vond ging in de put zelf verder op onder zoek uit. "Wij dachten dat er misschien nog wel iets in de put te vinden was", aldus mevrouw Bunders. Na de welput leeg ge schept te hebben kwam een soort houten ton vrij waarop naar de mening van de heer Bunders de put uiteindelijk is gemetseld. Omdat het hout zich onder het wateroppervlak bevond is dit nog helemaal gaaf gebleven. Opvallend was dat de leeg geschepte put vrij snel weer volliep met water. De familie is nu van plan om ze elektrisch leeg te pompen om te zien of de bodem bestaat uit grind en zand. Deze bodemsa menstelling zou een redelijk zuiver water garanderen. De heer Bunders gaat na de eigen onderzoekingen zelf de put opmetselen tot een meter boven de grond. Met een emmer kan dan het water omhoog worden gehesen. "We gaan het niet ge bruiken als drinkwater, maar bijvoorbeeld voor de tuin. Het is toch wel leuk om zo'n echte put in de tuin te hebben en te gebruiken", zegt mevrouw Bunders. Zij vertelt ook nog dat zij en haar man de afgelopen maanden tijdens de verbouwing op nog meer oude voorwerpen zijn gestoten. "Het zijn wel geen grote historische vondsten, maar het was gewoon leuk wat we ontdekten." Zo vonden zij in het huis naast een oude lepel, mun ten en scherven een dichtgegooid keldertje waarin aparte groe ne plavuizen bleken te zitten, die nu naast de open haard ziin aangebracht. Burgerlijke stand LEIDEN - Ondertrouwd: W van Leeu wen en J. M. Freke; N. Disseveld en A Trqjkovska. L Marquenie en G. J. E. Platteel; C. H. Hoppers en Y. Neute boom; J. J. van Es en A. Lagendijk; W. L M. Meuwissen en J. C. E van der Lee, R J L. Keereweer en E. C. Kenninck; H Boeren M. Th. Bordes; M. Verweij en J. Hoogendijk. Geboren: Seonad Lindsey, dv R. I. McCallum en P. G. L. Wilson; Eline Vic- torina Petronella, dv. A J. M. Wallaart en M. B R. L. M. Nieuwenhuijsen; Arièl Michael, zv A. Vondeling en E. P. den Hartog; Martin, zv. C. Ouwehand en C. van Delft, Alan Frederick, zv. J. M. de Mooij en P. A. Farenden; Cornelis, zv. J. Zandbergen en G. Zwaan; Juliëtte Regi- na Divera, dv. J A. M. Klaver en R. T. C. Duijn, Zineb, dv M. Hammas en F. Hammes; Johanna Maria Henriette, dv. W. 11 G M van der Meel en J J. Ra- vensbergen; Michiel, zv. J. W. Hardonk en Y. E. van der Zeeuw; Jurjen Johann August, zv. O. A. P. Gaarlandt en R. Mei- ners; Suzanne, dv. Th Witteman en L. J. H. Hazenoot. Karen Marjan, dv. A. G. van der Wiel en J. M. Vink; Sander Adrianus Bernardus. zv. A. H. M. van -Ier Meer en M. M. A Huurman; Albert, zv. B van Rijn en H W. van den Haak; Arnoldus Wouterus Johannes, zv. J. S. H. A den Elzen en M J van Schooten; Martinus Cornells Johannes, zv. J. Priem en E. M. M van der Goes; Wilhel mus Franciscus Marinus, zv. W. M. A. M. van Dijk en H. M. A. Roest; Raymond, zv J. L. Haasbroek en J. E. C. van Iter- WARMOND - De actie groep "Treinoverlast" die zich in Warmond inzet voor het aanbrengen van een aarden wal in plaats van geluidsschermen langs de Schipholspoor- lijn, is teleurgesteld in de opstelling van burgemees ter en wethouders van de ze gemeente. B en W heb ben namelijk het advies van de directeur gemeen tewerken overgenomen, die na een onderzoek tot de conclusie is gekomen dat "met nog meer kracht dan voorheen" moet wor den gestreefd naar het aanbrengen van schermen in plaats van een aarden wal. De hoop van de actiegroep is nu nog gevestigd op de opstelling van individuele raadsleden of van de raadsfracties, zo legt de heer Willemsen, woordvoerder van de groep uit. Ergerlijk vindt hij dat het advies van B en W en de directeur gemeentewerken is opgenomen bij de ingekomen stukken voor de raadsvergade ring van vanavond, waarmee naar zijn mening de hele zaak wat wordt weggestopt. Hij vreest dat de gemeente er zelf zo snel mogelijk vanaf wil. Willemsen geeft aan dat de groep voorlopig niet van plan is op te geven. De groep wil adequate voorzieningen tegen de geluid soverlast van de spoorlijn in de straten van Endepoel I en is van mening dat die niet worden ge boden met de schermen. Op wel ke manier men de strijd voor een aarden wal doorzet, is nog niet besproken. "Wanneer de schermen er toch ko men en het dan duidelijk wordt dat de overlast te groot is, dan zullen we in ieder geval blijven vechten voor andere maatrege len. Wij willen geen isolerende voorzieningen aan de huizen. Het geluid moet maar bij de bron bestreden worden en dat is de spoorweg", aldus Willemsen. Gigantisch Duidelijk is in elk geval dat de be woners nauwelijks of geen ver trouwen hebben in de werking van de schermen. Eigen metin gen, onder andere bij schermen in Sassenheim, hebben volgens Willemsen aangetoond dat er nog teveel geluidsoverlast is. Verder voelen de Endepoel-be- zich achtergesteld, om dat er even verderop in Lommer- lust wel een aarden wal is aange bracht. Ook langs de wijk Ende poel II is een dergelijke wal ge pland. Deskundigen van het ministerie van Volksgezondheid en Milieu hygiëne en de Nederlandse Spoorwegen zijn echter na ver dere onderzoeken tot de conclu sie gekomen dat schermen de voorkeur verdienen. Volgens de ze onderzoeken zou bij de Van Wassenaarstraat een wal van ze ven meter moeten komen met daarbovenop nog eens een schermpje, om hetzelfde geluid- werende effect te krijgen wat wordt bereikt met geluidsabsor- berende schermen. De gemeente vindt een dergelijke gigantische wal visueel niet aan trekkelijk. Ook wijzen B en W er op dat het geplande fietspad van Endepoel naar Lommerlust langs de spoorlijn door de wal in het gedrang zou komen. Ook zou een steile hoge wal niet te gebrui ken zijn als plantsoen met wan delpaden. Dit zou wel kunnen worden aangelegd op de vrije ruimte die overblijft naast ge luidsschermen. Bij dit alles komt nog dat het ministerie verwacht dat nieuwe schermen, die sterker geluidsabsorberend ziin. betere resultaten te zien geven dan de oude. De Nederlandse Spoorwegen heb ben bovendien de gemeente nog onder druk gezet, door te eisen dat met de aanleg van een aarden wal vóór 1 september zou moe ten worden begonnen. Rond die datum wil de NS namelijk zelf beginnen met het slaan van de eerste palen voor geluidsscher men. B en W geven aan dat ze de garantie om voor 1 september te beginnen met een aarden wal nooit kunnen geven omdat ieder een het recht heeft tegen de ver gunning die daartoe moet wor den verleend weer bezwaren in te dienen. L)e werkgroep "Treinoverlast", die sinds kort deel uitmaakt van de Vereniging tot Behoud van het Warmonds Landschap, is niet overtuigd van de argumenten van de gemeente. Willemsen vindt "de plotselinge tegenwer king" van de gemeente met in zijn ogen zwakke argumenten als de ruimte voor het fietspad en de omvang van de wal, teleurstel lend. Hij herinnert eraan dat hun eigen berekeningen nog hebben aangetoond dat een eenvoudige wal rond de 200.000 gulden zou moeten kosten, terwijl de scher men bijna een half miljoen kos ten. Vijftien contaetgezinnen beschikbaar DONDERDAG ken, 20 t Leids Edukatief Sentrum - Breestraat I 117, voorlichtingsbijeenkomst over Open School. 19.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17. een franse film met Alain Delon en Jeanne Moreau, 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66. 'Sabota- ge'-Alfred Hitchcock, 20 en 22.15 uur. j Welfare lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33. Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwmkel - Hooglandse Kerk- J gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Werkgroep Dienstweigeren tot septem ber geen spreekuur, inl tel. 216180/ 149324. Stats jongerencentrum - Haarlemmer- straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - I Caeciliastraat 18. open avond, 21-1 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek- uur hulp- en adviesbureau WAO i WSW, 19-20.30 uur. tel. 142505. Leiderdorp - gemeentehuis, commissie j onderwijs, 20 uur. Oegstgeest - Terweeschool, gemeente- teraad, 20 u APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 2d aug tot 28 aug door: Doeza Apotheek. Doe- zastraat 31, tel. 121313; Apotheek v. Breest Smallenburg, Loevestein 6, Lei- VOORSCHOTEN - Als door een wonder is een 25-jarige Voor schotenaar gisteravond onge deerd gebleven na een slippartij met zijn auto op de oude Leidse weg in Voorschoten. Waarschijn lijk door een te hoge snelheid raakte de man in een slip waarbij hij, na maar liefst vijf geparkeerd staande auto's geraakt te heb ben, over de kop sloeg. De eerste twee auto's kwamen er met lichte schade vanaf, een der de kreeg een flinke dreun, terwijl de vierde auto doör de kracht van de botsing tegen een op een oprijlaan geparkeerd staande au to werd geworpen. De personen auto van de Voorschotenaar, ei gendom van een verwarmings- bedrijf, werd totaal vernield. De bestuurder werd per ambulan ce overgebracht naar het AZL, waar bleek dat hij geen noe menswaardig letsel had opgelo pen. OEGSTGEEST - "De Vietnamese bootvluchtelingen, zo'n 4500 in getal, komen hier en kennen geen woord Nederlands. In het opvangcentrum, waar ze de eer ste paar maanden worden onder gebracht, leren ze zoveel moge lijk over het Nederlands en onze gebruiken. Natuurlijk is dat niet voldoende wanneer ze tussen de bevolking van ons land komen te wonen. Daarom is de organisatie van contactgezinnen en kern groepen erg belangrijk. Op deze wijze kunnen we de vluchtelin gen helpen". Deze woorden waren gisteren te horen uit de mond a Genet, medewerkster Motorrijder gewond in Leiderdorp LEIDERDORP Een 19—jarige motorrijder uit Woubrugge is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding op de Persant Snoepweg kruising Provinciale weg 6 in Leiderdorp. De Leider- dorpse bestuurder van een per sonenauto had de motorrijder over het hoofd gezien toen hij vanaf de Rijksweg richting Al bert's Corner wilde afslaan. Bij de botsing liep de motorrijder een gekneusd been op. Hij werd overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden. Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland, de VVN. Zij sprak gisteravond tijdens een bijeen komst die was georganiseerd door de gemeente Oegstgeest. Het doel van de bijeenkomst was het vinden van plaatselijke con tactgezinnen om de Vietnamese bootvluchtelingen, die naar Oegstgeest komen, op te vangen en te begeleiden. Vijftien belang stellenden waren gekomen en zij gaven zich uiteindelijk allemaal op als contactgroep of als lid van de kerngroep. Het is de bedoeling dat de contact gezinnen twee ochtenden, mid dagen of avonden per week be geleiding te geven. Een contact gezin hoeft niet noodzakelijk een echt gezin te zijn. Het kan even goed een alleenstaand persoon of een onvolledig gezin zijn. De contactgezinnen moeten de Viet namezen in contact brengen met verschillende verenigingen en winkels die bijvoorbeeld tweede hands spullen verkopen. Naast de contactgezinnen gaat er ook een kerngroep werken. Die heeft tot taak alle eventuele pro blemen die zich met bijvoor beeld de kennismaking voor doen aan te pakken. Daarnaast zal de kerngroep ook veel aan dacht gaan besteden aan het zoe ken van werk. Volgens Genet is dit naast het leren van de taal één van de belangrijkste zaken, die voor de Vietnamezen gedaan kan worden. Wethouder Blom deelde verder mee dat de vluchtelingen rond de jaarwisseling in Oegstgeest komen. "Nu er enkele woningen in Haaswijk zijn opgeleverd, hebben we wat meer ruimte in ons woningbestand gekregen. We stellen vijf wooneenheden beschikbaar waarin totaal twaalf mensen komen te wonen", aldus Blom, die verder zei dat er gister avond nog niet voldoende men sen waren gekomen om als gast gezin te gaan werken. "Laat het uw vrienden en kennissen weten zodat deze ook weten dat de mo gelijkheid bestaat om wat te doen", zo riep Blom de aanwezi gen op. WASSENAAR - De manege Nieuw Duinrell verhuist niet naar de Katwijkseweg. De gemeente heeft de bezwaren van de omwo nenden gegrond verklaard en de procedure voor de aanvraag van een bouwvergunning stopgezet. In juni besloten burgemeester en wethouders met instemming van de gemeenteraad een stuk grond aan de Katwijkseweg te verko pen aan mevrouw Craane, de ei genaresse van de manege. Zij diende gelijk een bouwplan in dat door de gemeente ter inzage werd gelegd. Acht bezwaren werden tegen het plan inge diend, waaronder die van de Pro vinciale waterstaat, de N.V. Leid- sche Duinwatermaatschappij en van de buurtgemeenschap "De Pan". De Provinciale Waterstaat zag vooral de verkeersveiligheid op de Katwijkseweg in gevaar ko men. De uitrit van het terrein zou voor andere doeleinden gaan worden gebruikt en daarvoor is een vergunning nodig. Provin ciale waterstaat deelde in het be zwaarschrift vast mee dat die vergunning niet zou worden ver leend. De gemeente Wassenaar kon dus weinig anders dan de aanvraagprocedure voor de bouwvergunning stopzetten. Want aan een manege waar je niet mag komen met veewagens heb je weinig. Manege Nieuw Duinrell moet in de toekomst echter toch verdwij nen. De manege staat vlak naast het bejaardentehuis Nieuw Rijksdorp. Op die plaats zouden woningen moeten komen. Ge sproken wordt over bejaarden- woningen in het kader van het centrumplan. Om het centrum plan uit te voeren moet de mane ge op die plaats weg. Waarheen is nu nog onbekend. Bloemschikken voor kinderen LEIDEN In het pas geopende clubgebouw van tuingroep Roomburg aan de Vlietweg wordt zaterdag het Leids kam pioenschap bloemschikken voor kinderen gehouden. Dit is nog een uitvloeisel van de viering van het veertigjarig bestaan van Roomburg. De kinderen worden verdeeld in twee leeftijdsgroepen: van vijf tot en met negen jaar en van tien tot en met vijftien jaar. De kinde ren moeten een "verplicht" bloemstuk maken met voorge schreven materiaal en een "vrij" stuk. Een jury zal beoordelen wie er voor de prijzen in aanmerking komt. Het kampioenschap, dat onder auspiciën staat van de Leidse Bond van Amateurtuin ders, begint om twee uur. derdorp, tel. 890000. MAATSCHAPPELIJK WERK Leiden - Interkruis. Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. v.d. Waalslaan, tel. 4641. Leythenrode mogelijk aangesloten op kabel-tv LEIDERDORP Het verpleegte huis "Leythenrode" zal binnen niet al te lange tijd voor een deel worden aangesloten op de kabel televisie. Een definitieve beslis sing hangt echter nog af van de kosten. Hiermee zijn de beheerscommissie centrale antenne inrichting (CAI) en het verpleegtehuis uit een im passe geraakt, die ongeveer twee jaar geleden ontstond nadat Ley thenrode de wens te kennen gaf, zijn eigen antenne te willen hou den. Daarnaast zouden een aan tal aansluitingen op de kabel moeten komen. Omdat beide systemen, als ze binnen één ge bouw zijn aangebracht, elkaar kunnen storen, durfde de com missie het verpleegtehuis niet aan te sluiten, omdat zij geen aansprakelijkheid voor die sto ring wilde r Ook was men bang voor de moge lijkheid, dat Leythenrode vanuit de kabeldozen het aantal aanslui tingen onwettig zou uitbreiden. Het verpleegtehuis besloot on langs de eigen antenne toch te handhaven, maar ook twaalf aan sluitingen op de kabel te nemen. Maar men wil zelf de verant woording op zich nemen voor mogelijke onderlinge storing van beide antennesystemen. Als die ernstig blijken te zijn, zal men moeten besluiten één van beide af te schaffen. Verder beloofde Leythenrode geen extra aftak kingen te zullen maken vanaf de kabel. De vijf bewoners van de flat aan de Splinterlaan 2 tot en met 24 zul len verstoken blijven van kabel televisie. Alleen als de commis sie CAI alle verantwoording voor storing van de kabel op de flatan tenne op zich neemt, mag het van de overige zeven bewoners. En dat risico wil de commissie niet lopen. "We hebben geen an dere keus", zo besloot men gis teravond. De commissie besloot verder, de gemeenteraad voor te stellen om in zijn oktobervergadering een beslissing te nemen over een uit breiding van het programmapak ket op de televisie met vier zen ders. Het totaal wordt daarmee tien. Het uitbreidingswerk zal worden gegund aan het Rotter damse bedrijf City Com, dat nu het onderhoud aan het Leider- dorpse kabelnet verzorgt. Kos ten van de uitbreiding: bijna 200.000 gulden. leidsch dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezor- glng na 19.30 uur); zater dag van 16.00-18.00 uur. Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damlate Holding BV t Haarlem. Kwartaalabonnement f 53,45 per post I 75,80 Jaarabonnement I 202,30 per post f 291,70 0,75 Directie: G. Koopman Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: J.P.M. van der Meer (re gio) W. Wlrtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en tele- vl sle, kunst) S.J. de Groot (geestell|k Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro. Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tat. 222 ■R v. Egmond 'tel. 071-172766 Ch. Lennartz tel. 071-133202 „ai De manege "Nieuw Duinrell" moest naar de Katwijksewegmaar de bezwaren van omwonenden teer de Provindiale Waterstaat hebben de komst tegengehouden. onder

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2