Oplichting met cassettes Bonden: afvloeiingsregeling Bruynzeel moet er wel komen Vakantie-informatie positief Kritiek kost Haitiaans politicus dwangarbeid Irieduizend ntslageii bij Vhiraph Adler Bedrijven op grote schaal gedupeerd chenkster voelt zich ls een 'bedelares' ANWB: Nederlander trekt zich er iets van aan Griekse verkiezingen zullen worden vervroegd DE APPLE II PLUS. VIJF REDENEN VOOR EEN KENNISMAKING. Ijcipplc computer DERDAG 27 AUGUSTUS 1981 fRENBERG (DPA) - De West- itse fabrikant van kantoorma- Ines Triumpf-Adler wil onge- br 3000 werknemers ontslaan, t heeft de raad van bestuur van onderneming gisteren meege- pld na afloop van een bijeen- mst van de centrale onderne- ngsraad. Triumph-Adler is vo- jaar overgenomen door het tomobielconcern Volkswagen, woordvoerder van de onder- ming verklaarde dat er ontsla- n zullen vallen in alle vier de irieken van Triumph-Adler. rder was gemeld dat er alleen de vroegere Adler-fabriek in ankfort werknemers zouden >eten verdwijnen. Over de de- Is van de ontslagverlening is g geen beslissing genomen. UTRECHT (ANP/GPD) - Hoewel minister Van Aardenne (econo mische zaken) blijft weigeren overheidsgeld te steken in de fi nanciering van een sociaal plan bij het houtconcern Bruynzeel. houden de bouwbonden FNV en CNV vast aan de uitvoering van het sociale plan. inclusief een af vloeiingsregeling. "Wij vinden dat in eerste instantie alsnog bekeken moet worden ol Bruynzeel het sociaal plan uit ei gen middelen kan betalen. Pas als dat niet lukt moet er naar an dere financieringsmogelijkhe den worden gezocht", aldus be stuurder H. van der Haar van de bouwbonden FNV gisteren na afloop van het overleg tussen de Bruynzeel-directie en de bon den. De Unie BHLP (vakbond van ho ger personeel) heeft inmiddels wel wat water bij de wijn gedaan. De unie is afgestapt van de eis dat de afvloeiingsregeling door Bruynzeel uit eigen middelen moet worden betaald. "Als we aan die eis blijven vasthouden komt de hele sanering van Bruynzeel op de tocht te staan en komt niet de werkgelegenheid van 350 maar van 2400 man in het geding", aldus BHLP-bestuur- der H. Munnink. Minister Van Aardenne heeft de Tweede Kamer gisteren in een vertrouwelijke brief ingelicht over de stand van zaken bij het Bruynzeelconcern. Hij legt in de brief de nadruk op het belang om de door hem toegezegde 15 mil joen gulden steun uitsluitend te gebruiken voor de "redding" van de onderneming, en niet voor opn afv'opiinesreeeling voor de werknemers. De vertrouwelijke brief bevat weinig nieuwe ele menten en gaat niet in op het toe komstperspectief voor een Bruynzeel in afgeslankte vorm. Duidelijk is inmiddels wel gewor den dat de vijftien miljoen steun niet het finale bod van Van Aar denne inhoudt. Afhankelijk van de snelheid waarmee het bedrijf de op poten staande herstructu rering aanpakt, wil het ministe rie bekijken hoeveel steun er eventueel méër gegeven kan worden. Dat heeft althans top ambtenaar Lelieveld, directeur- generaal voor de industrie, laten doorschemeren. Van Aardenne geelt m z'n brief aan de Kamer een analyse van de problemen by Bruynzeel. Die worden volgens hem voor een deel veroorzaakt doordat de on derneming te lang is doorgegaan met oude. niet rendabele produc ten zoals keukens en kasten. Daarentegen zijn er wel toe komstperspectieven voor Bruyn- zeel-dcuren. potloden en het "hoogwaardig platenmateriaal". ROTTERDAM (GPD) - Honderden eigenaren van cafés, bistro s en restaurants door heel Nederland zijn de dupe geworden van het Rotterdamse bedrijf Pama Music. In een aantal gemeenten is inmiddels al aangifte wegens oplichting gedaan. alatenschap Van Doesburg N HAAG (ANP) - Idealen ver- ulveren in de ambtelijke mo- ;n, waarin procedures voortbe- ;aan buiten personen om en bo en de zakelijke belangen uit. en schenkster voelt zich dan ok veeleer een bedelares. Dit eeft Wies van Moorsel in Den laag staatssecretaris Wallis de ries van CRM voorgehouden, jj had haar tevoren de gouden luseummedaille opgespeld als :henkster van de nalatenschap an de kunstschilder, architect, rpograaf, dichter en schrijver heo van Doesburg. is van Moorsel aanvaardde de nderscheiding mede ter nage- achtenis aan de pianiste Nelly pn Doesburg-Van Moorsel, die a de dood van Van Doesburg in p31 de nalatenschap heeft be- eerd en heeft doorgegeven wat e kunstanaar heeft bewogen. Ze ag in de onderscheiding ook er- enning van het plan voor de :henking dat haar man ir. Jean eering, oud-directeur van het an Abbemuseum in Eindho- en. maakte en mede heeft uitge werkt. werken, het archief en de boe- en van Van Doesburg zijn in be- eer gegeven bij de Dienst Ver breide Rijkcollecties in Den !aag. Voor het huis van Van loesburg in Meudon bij Parijs peft de regering een afzonderlij- e stichting opgericht. Het is de bedoeling dat alle delen uit de nalatenschap toegankelijk worden onder meer door werken en voorwerpen in bruikleen over te dragen aan Nederlandse open bare verzamelingen. De rijksin specteur van roerende monu menten, drs. R.R. de Haas deelde mee, dat uit de vele reacties is ge bleken,, dat de musea graag wil len helpen de openbaarheid van de collectie te verwezenlijken. Bij de uiterst bescheiden presenta tie van de schenking bij de Haag se Kunstkring noemde De Haas de nalatenschap gigantisch: groot in omvang en in gewicht voor het kunsthistorisch belang. Ook hij klaagde over de bureau cratie die ten toon is gespreid zo wel in ons land als in Frankrijk. Het duurde meer dan vijf jaar voor de Franse autoriteiten de nalatenschap vrijgaven. Uit de collectie zullen dertig werken worden afgestaan voor de overzichtstentoonstelling over "De Stijl" die volgend jaar in Minneapolis, Washington en vervolgens in twee delen in Am sterdam en Otterlo wordt gehou den. Begin '83 hoopt men de schenking te presenteren in het Haags Gemeentemuseum. Aansluitend wordt een Van Does burgexpositie gehouden in de Kunsthalle in Baden-Baden, die daarna waarschijnlijk in de grootste musea van Duitsland, Frankrijk en Engeland zal zijn te zien. Pama Music heeft in de afgelopen maanden ongevraagd aan dui zenden horeca-exploitanten cas settes met populaire café-muziek en top-50 melodieën toegezon den. Iedere exploitant ontving twee cassettes met een begelei dend schrijven en een girokaart voor een bedrag van 180 gulden. Door dit bedrag aan Pama Music over te maken zouden de horeca- exploitanten gedurende een jaar elke maand twee cassettes met muziek krijgen toegezonden. Naar schatting hebben zeker 500 exploitanten dit bedrag ook in derdaad overgemaakt, maar die kregen na de eerste twee casset tes geen muziek meer toegezon den. Veel exploitanten hebben de cassettes echter teruggezon den met de mededeling dat men zich niet wilde abonneren. Daar door heeft de PTT inmiddels tientallen postzakken met cas settes op het Rotterdamse adres van Pama Music bezorgd. Pama Music heeft echter op dit adres wel een kleine kantoor ruimte met brievenbus gehuurd, en deze ook voor enkele maan den betaald, maar de ruimte is nooit daadwerkelijk in gebruik genomen. Andere in het gebouw gevestigde bedrijven hebben nogal wat overlast te verduren van woedende beetgenomen ex ploitanten die „verhaal" komen halen. Men heeft de politie in middels om bescherming ge vraagd. De eigenaar van Pama Music zou, volgens het handelsregister van de Kamer van Koophandel in Rotterdam, de 28-jarige Frits P zijn, maar deze is op het aangege ven adres niet bereikbaar voor het geven van commentaar. De Rotterdamse recherche heeft de zaak inmiddels in onderzoek ge nomen. LIMBURG - Koningin Beatrix en prins Claus brachten gisteren een bezoek aan Zuid-Limburg. In Slenaken maakte de koningin een praatje met de oudste inwoonster van het dorp, een 91-jarige vrouw. Van moorden verdachte man beëindigt hongerstaking MAASTRICHT (ANP) - De 31 - jange Haagse portier Koos H. heeft dinsdagavond zijn hon gerstaking in het huis van be waring in Maastricht beëin digd. Hij deed dat nadat het ministerie van justitie hem had meegedeeld dat hij begin volgende week zal worden overgeplaatst naar het huis van bewaring (Bijlmerbajes) in Amsterdam. Koos H. begon zijn hongersta king op 13 juli jl. uit protest tegen zijn verblijf in Maas tricht (zijns inziens veel te ver van de Randstad) en zijn iso lement. Hij mag geen post ontvangen, krijgt geen be zoek en heeft geen contact met medegevangenen. Nu hij zal worden overgeplaatst, zag hij geen reden meer zijn hon gerstaking voort te zetten. Koos H. wordt verdacht van de moord op drie meisjes en enkele overvallen. Vandaag moest hij voor de vorm voor de Haagse rechtbank ver schijnen. maar zijn zaak zal op 29 september dienen. ?-16 mag weer.. >EN HAAG (ANP) - De lucht- machtleiding heeft besloten het vliegen met de F-16 te hervatten. Dat heeft een woordvoerder van de lucht macht gisteren meegedeeld. Dat gebeurt nadat verbete ringen zijn aangebracht in de noodstroomvoorziening van de F-16. Die verbeteringen worden nu aangebracht. De eerste F-16 zou waarschijn lijk vandaag de lucht weer in gaan. 3et besluit de F-16 weer de lucht in te sturen is genomen na overleg met de partnerlan- den in het F-16-consortium. Technici van ontwerper Ge neral Dynamics zijn uit de Verenigde Staten overgeko men om samen met tech nisch personeel van de Ko ninklijke Luchtmacht de door de Amerikaanse lucht- macht voorgestelde wijzigin- j gen in de noodstroomvoor ziening aan te brengen. ATHENE - Op 18 oktober, twee maanden vroeger dan de Griekse grondwet voorschrijft, zullen in Griekenland parlementsverkie zingen worden gehouden. Dat blijkt uit de deze week openbaar gemaakte correspondentie tus sen de Griekse premier Rallis en president Karamanlis. Papandreou, de in toenemende mate populaire oppositieleider drong reeds vorig jaar op ver vroegde parlementsontbinding aan, maar de regering-Rallis, ge heel bestaande uit leden van de rechtsgeoriënteerde partij Nieu we Democratie (nu 173 zetels} kan van verkiezingen in de win ter alleen maar een nog ongunsti ger resultaat verwachten. De re gering zal nu uiterlijk 14 septem ber haar ontslag indienen en de premier zal dan worden belast met het vormen van een kabinet dat de verkiezingen zal organise ren. In deze regering dienen vol gens de grondwet de portefeuil les van binnenlandse zaken, jus titie, openbare orde en informa tie door partijloze figuren te wor den bekleed. Verwacht wordt echter dat Pa pandreou ook zal aandringen op de vervanging van de minister van defensie, vice-premier Aver- of, die hij herhaaldelijk - het laatst bij de grote bosbranden van deze maand - heeft beschul digd van het oproepen van een 'klimaat van gevaar' waarin het electoraat ervan moet worden doordrongen dat een overwin ning van de PASOK het land in nieuwe avonturen zal storten, ge lijksoortig aan de burgeroorlog van '46-'49 en de dictatuur van '67-'74. DEN HAAG (ANP) - De informa tie over vakantiedrukte via de media, en vooral via de radio, heeft dit jaar een merkbaar posi tief effect gehad op het gedrag van de Nederlandse vakantie ganger. Zo was er dit jaar sprake van een goede spreiding bij het met vakantie gaan. Niet alleen de zomermaanden juli/augustus, maar ook de maanden ervoor en erna werden en worden benut. Dat meent F.X.M. Beems. hoofd van de ANWB-Alarmcentrale in Den Haag. Zijn indruk is dat de Nederlandse vakantieganger, in eigen land be wust geworden van het nut van verkeersinformatie, ook in het buitenland op zoek gaat naar in formatie over vakantiedrukte. Dat uit zich dan bijvoorbeeld in het terugreizen naar Nederland op vrijdag, als voor donderdag bijzondere drukte is voorspeld op de autowegen. Verder werd er dit jaar door auto mobilisten meer gebruik ge maakt van de zogenoemde alter natieve routes in plaats van be kende. platgetreden paden die naar de zon leiden. Het is een van de voorlopige con clusies die Beems trekt, praten over de vakantieperikelen, waar mee zijn dienst gedurende de zo mermaanden van dit jaar te ma ken heeft gehad en vergelijkend met de ervaringen van het vorig jaar. Ook qua drukte, althans waar het gaat om de ANWB- Alarmdienst, vertonen de zomer maanden 1981 een ander beeld dan juli-augustus 1980. Beems denkt, wanneer augustus geheel achter de rug is. dit jaar uit te komen op tien procent meer gevallen (totaal 8.000) dan vorig jaar. Die gevallen van het sturen van auto-onderde len naar een in het buitenland ge strande automobilist tot hulpver lening bij ongelukken met dode lijke afloop. Een vergelijking die positief uit valt. betreft de ANWB-oproepen. Dit jaar tien procent minder dan vorig jaar (van 2.000 naar 1.800), aldus Beems. Als verklaring voor deze vermindering geeft hij op het welslagen van de actie. "Maak van thuisblijvers geen spoorzoekers". Overigens een ac tie die al twee jaar loopt, maar die dit jaar extra benadrukt is. Bij de ANWB bestaat niet de in druk, dat de Nederlandse vakan tieganger het dit jaar, al of niet gedwongen door een krapper vakantiebudget door bijvoor beeld gestegen kosten van le vensonderhoud, dichter bij huis heeft gezocht Integendeel, Ame rika. Canada en relatief dure lan den als Zweden en Noorwegen blijken dit jaar in trek te zijn, ter wijl de belangstelling voor Frankrijk terugloopt Een trend die zich ook dit jaar heeft doorgezet, is de "doe- vakantie", zo merkt Beems op. Dat is onder meer af te meten aan de aard van de ongevallen, waarvan bij de ANWB-Alarm- dienst melding wordt gemaakt. Beems noemt als voorbeeld on gevallen bij het surfen, fietsen en bergbeklimmen in het buiten land. Daarbij komt om de hoek kijken, zo wordt bij de ANWB gezegd, de geringe bereidheid van de Ne derlander om zich vooraf goed te oriënteren op het vakantieland van zijn keuze en de manier van vakantie doorbrengen. Fietspa den bijvoorbeeld zijn niet in ie der land "de gewoonste zaak van de wereld", zegt hij. ADVERTENTIE (Van onze correspondent Rob Sprenkels) pRT-AU-PRINCE - Dc secreta- Bs-generaal van de Haitiaanse hristen-Democratische Partij. Sylvio Claude, is gisteren ld tot [15 jaar dwangarbeid. Claude Btond terecht op beschuldiging ^an samenzwering tegen het be wind- van de president voor het leven. Jean-Claude Duvallier alias Baby Doe. etzelfde lot trof een dochter van IC'aude die samen met haar vader fterecht stond. Het proces in Port- iau-Prince verliep vrij geruisloos, [ondanks het feit dat de bewijs voering tegen de twee vcrdach- jten op zijn minst belachelijk was Ite noemen. De Claudes werden Veroordeeld wegens het organi- iseren van een verboden demon- jstratie van de Christen-Democra tische Partij. (laude werd op 14 oktober vorig jjaar gearresteerd nadat hij een vlugschrift in omloop had ge- j bracht om het wanbeleid van de tweede telg van de Duvallier- dynastie aan de kaak te stellen. Nu is onderdrukking van de pers op Haiti niets nieuws. Jean-Clau- de's vader. Papa Doe, stond be kend als een ware tiran en ook Baby Doe heeft in de tien jaar van zijn bewind de nodige staal tjes laten zien. Toch luidde de ar restatie van Sylvio Claude een nieuw tijdperk in, want na zijn 5 miljoen dollar kostende bruiloft in mei vorig jaar had Baby Doe de pers plotseling carte blanche gegeven. De verrassende persvrijheid joeg het handjevol plaatselijke indus triëlen al gauw de stuipen op het lijf. De belangrijkste radiozen- - ders onthulden tal van schanda len rond fabrikanten die hun ar beiders niet eens het minimum loon van 6 gulden per dag wilden betalen. Sylvio Claude ging in zijn vlugschrift echter te ver door Baby Doe persoonlijk verant woordelijk te stellen voor het feit dat driekwart van de ruim 5 mil joen Haitianen onder de absolute armoedegrens moeten leven. De arrestatie van Claude bracht in Haiti een golf van protesten te weeg. Zi.in dochter organiseerde voor de 27e oktober een demon stratie van de Christen-Democra tische Partij. Tal van andere or ganisaties, waaronder de belang rijkste vakbonden, kondigden aan mee te zullen doen. Maar Du vallier verbood de manifestatie en Claude's dochter verdween achter de tralies. In de loop van november werd zij gevolgd door tientallen journalisten. Het me rendeel van hen werd 28 novem ber op een vliegtuig naar de Ver enigde Staten gezet. De Haitiaanse media laten sinds dien geen kwaad woord meer ho ren over Baby Doe. Vandaar dat het 'proces' tegen Claude en zijn dochter vrijwel geruisloos ver liep. Althans op Haïti, een land waar volgens cijfers van de Ver enigde Naties de afgelopen vijf jaar een half miljoen inwoners van de honger zijn omgekomen. I Eerste reden: De Apple II Plus is een zeer bijzondere computer voor individueel gebruik. Past op ieder bureau en is niet groter don een schrijfmochine. De bedie ning is even gemakkelijk ols bij een zokre- kenmochine Lager in pri|s don de meeste fotocopieerders De Apple II Plus kon uw werk op revolutionaire wijze verbeteren. H Tweede reden: De Apple II Plus komt van pos m vrijwel ieder bedrijf. De Apple II Plus helpt ondernemers en weten schoppers op velerlei terrein: odmimstrohe, marketing, research en produktie. m Derde reden: De Apple II Plus bedt u een uitgebreide serie efficiënte programma s. Simpel te gebruiken door kantoorpersoneel en inzëtboor voor vele uiteenlopende zoken. Vierde reden: De Apple II Plus B W wordt geleverd door een streng geselecteerd netwerk van dealers. Apple houdt deze deolers nauwgezet op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op het gebied van computertechnieken, hard ware en software. De Apple dealers weten derhalve precies welk piogrommo u post. V Vijfde redenDe officiële Apple dea ler biedt u een unieke service-onder - houdsgorontie. Alhoewel u nauwelijks of geen onderhoud hoeft te verwachten bij Apple computers. Apple introduceert momenteel meer dan 30 nieuwe en uiterst handzame softwore - systemen, speciaal enkele voor beelden: PLAN 80: een geovonceerd financieel plcnningsysteem APPLE PROJECT MANAGER voor het volgen van ruim 2000 octiviteiten per REDEFINABLE DATA BASE een alge meen toepasboor Dato-Bose systeem. PERSONAL FINANCE MANAGER voor controle over persoonlijke financiële zoken ZSnSGXSSi* «nonolyie- systeem voor prognoses en statistische gegevens. VISIPLOT"' produceert grof teken en statistieken in kleur. VISICALC "-' het meest verkochte analyse systeem. Nu in de nieuwe 16 sector verve. APPLE WRITER voor tekstverwerking. APPLE PLOTvoor grafieken en stotis- APPLE PILOT: voor ondersteunende leermethodes. PILOT ANIMATION TOOLS: mookt tekeningen ten behoeve van leermethodes. APPLE GRAPHICS: systeem voor Tv Trodemorks voor Personal Softwore. Ine Sxg. Ontvongt u graog uitgebreide informatie over het complete programmo Apple computers, schri|f don noor BELL TELEPH MFG Co N V, POSTBUS 719,2003 RS HAARLEM ol zend bon .n gefronkeerde omslog noor Al NEDERLAND B V - Hogewoerd. 166, 2311 HW LEIDEN 071-122903-134052 - A VLASVELD ELECTRONICA Morsweg. 71, 2317 AA LEIDEN - 071-170648 NaamPlaats AdresBedrijf

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17