Blik in de weekbladei Reporta9e Yerkeersopvoeding van kinderen moet al thuis beginnen Veilig Verkeer-actie Veilig naar school EISEVIERS Door Sicm Leeuwenkamp UTRECHT - Verkeersongelukken in de stad waar de concentratie van geparkeer de auto's vaak hoog is, hebben meestal een kind als slachtoffer. Die geparkeerde auto's geven meteen aan dat er gebrek is aan ruimte om te spelen. Dat gemis aan speelruimte blijkt het aantal ongevallen te verhogen. Er is al eens gezegd dat „het noodzakelijk is het kind de ruimte te geven die veilig is, zodat het ervaringen kan op doen en begeleid kan worden in het langzaam wennen aan het grote-mensen-verkeer. Beschermde wegen tussen huis en school met uitdagen de materialen, kinderdorpen, bouwspeelplaatsen en andere schoolpleinen en speeltui nen". Dat is al jarenlang een wens van prof. Wilhelmina Bladergroen die zich diep gaand met de opvoeding van kinderen bezighoudt. Het verkeer beslaat op onze we gen, zowel binnen als buiten de stad veel ruimte. Het jonge kind heeft ruimte nodig, om zich gevaarloos te oriënteren. Die ruimte moet niet alleen buiten gevonden kunnen worden, maar ook binnens huis. Het blijkt dat naast wei nig speelgelegenheid (of er weinig gebruik van maken) een gebrekkige huisvesiing het risico ongevallen ook ver groot. Dat er thuis vaak het nodige schort aan de instelling en op voeding rond het begrip ver keersveiligheid, maakt het er voor een kind niet makkelij ker op. Als je weet dat je als voetganger juridisch zwakker staat, maakt dit de frustratie in het gezin alleen maar gro ter. In de meeste gevallen wordt er dan ook vanuit ge gaan dat de tegenpartij de schuldige is. De ouders van bij verkeersongevallen be trokken kinderen, vinden veelal dat de verkeersopvoe- ding de verantwoordelijkheid van anderen is, laten hun kin deren meer op straat spelen en houden eerder op met toe zicht houden bij het op straat spelen. Risico Uiteraard hangt dat toezicht en die opvoeding rond de ver keersveiligheid samen met de bezigheden van de ouders. Vaak is het de moeder die voor die taak staat. Is die ook druk (met een baan, kleinere kinderen, zorg voor bejaar den, zwangerschap), dan lo pen die kinderen in het alge meen meer risico op straat. In een studie over dit onderwerp bleek dat kinderen die bij een ongeval betrokken waren minder vaak iemand thuis troffen (achterlieten) als ze van (naar) school kwamen (gingen). Onder welke omstandigheden vinden ongevallen met kinde ren plaats en op welke leef tijd? Voor voetgangers ligt de kans om gewond te raken rond het 6e jaar, voor fietsers tussen het 12e en 15e jaar. Do delijke ongevallen gebeuren het meest tussen 3 en 6 jaar bij voetgangers en bij fietsers rond het 12e jaar. Jongens maken gemiddeld twee keer zo vaak een ongeval mee dan meisjes tussen 2 en 12 jaar. Heel opvallend is het grote aantal buitenlandse kinderen (18 procent) dat bij ongeluk ken betrokken raakte. Wat betreft het tijdstip van het ongeval is de avondspits het meest gevaarlijk voor kinde ren. De maanden maart, april, mei en september geven voor wat betreft kinderongevallen een piek te zien. Logischer wijs is de weg naar school een risicoverhogende route. Veel al wordt spelenderwijs van of naar school gelopen, ont breekt het aan goede begelei ding door ouders en wordt bij de helft van de ongevallen het plotseling oversteken als oor zaak gevonden. Onoverzichtelij k In Nederland gebeuren de meeste ongelukken, zoals ge zegd rond geparkeerde au to's. Voor jeugdige voetgan gers is dat door de onover zichtelijke situatie verklaar baar. Daarbij komt dat kinde ren moeilijk de richting van een beweging kunnen bepa len, laat staan de snelheid er van interpreteren. Het is dan ook uiterst moeilijk om de maat van een kind te meten. Deze maat is niet te bepalen door onze lengte-maat op kin derniveau terug te brengen. Voorafgaand aan de verkeers- deelname zou er thuis of op de (kleuter)school verkeerson- derwijs met plaatjes e.d. gege ven moeten worden. Waar met nog meer voortvarend heid aan gewerkt kan worden is de juridische kant van kin derongevallen. Meestal krijgt het kind de schuld, maar het zou moreel juister zijn de ou ders en de bestuurder de schuld te geven. Natuurlijk, niet in alle gevallen zijn plot seling overstekende kinderen te ontwijken, maar aanpas sing van snelheid en aandacht voor kindergedrag zou veel leed kunnen voorkomen. Ook ouders kunnen hun kinderen niet steeds thuis of aan het lijntje houden. Wel kunnen zij door eigen gedrag in het ver keer een juist voorbeeld geven- Wat betreft het tijdstip is de avondspils het meest gevaarlijk Bravoure Jit een aantal onderzoeken is gebleken dat zowat 90 pro cent van de kinderen door mannen wordt aangereden met een leeftijd tussen de 18 en 22 jaar. Zouden daar veel jonge vaders tussen zitten? Volgens drs. Van der Molen die aan het Verkeersdeskun- dig Studiecentrum in Gronin gen is verbonden, zou dat heel wel mogelijk zijn. Vaak zijn het jonge roekeloze rijders die uit zijn op bravoure-stukjes. Met veel anderen is Van der Molen overtuigd van een an dere aanpak bij de rijoplei ding. Daar zou meer aandacht voor sociaal gedrag moeten worden bijgebracht. Ook het laten zien hoe kleuters zich op de weg gedragen en hoe je daar achter het stuur op moet reageren zou veel leed kun nen voorkomen. „Het moet sociaal onaanvaardbaar wor den dat iemand met gierende banden door een woonwijk rijdt. Als je rustig rijdt kun je ook meer zien in een straat vol geparkeerde auto's". Over twee maanden komt Van der Molen met een rapport over de opvoedende taak van ouders bij de begeleiding van kinderen van en naar school. „Het als een pakketje afleve ren van een kind en het als het ware over de zebra sleuren heeft natuurlijk geen enkele opvoedende waarde. Het is gebleken dat moeders die niet merkten dat wij ze observeer den. redelijk veilig met kinde ren bij of van school kwamen, alleen al door wat meer aan dacht voor het kind onder di verse verkeersomstandighe den. Het verkeersopvoeden- de gedrag is met eenvoudige middelen te verbeteren", zegt Van der Molen. In deze weken gaan ruim 250.000 kinderen voor het eerst naar school. De weg daar naar toe eist begelei ding van de ouders. 'Veilig naar school' is een actie van Veilig Verkeer Nederland die er op gericht is om ieder een er op te wijzen dat het jonge schoolkind een onbere kenbare verkeersdeelnemer is. Om daar wat aan te doen heeft WN een aantal tips voor degenen die ze halen en brengen. - Zoek voor het kind een veili ge weg naar school. Leer het kind d6or te lopen. Bedenk dat de kortste weg niet altijd de veiligste weg is. - Loop niet aan de straatkant, maar aan de huizenkant van de stoep. - Schenk aandacht aan situa ties waar het kind mee te ma ken krijgt. Geef steeds het goede ver- keers voorbeeld. Neem de tijd om over te steken en wacht tot de auto voorbij is. - Wordt de weg naar school fietsend afgelegd? Geef dan eveneens het goede voor beeld. - Als het kind zelf mee mag fietsen, laat het dan aan de binnenkant rijden. - Controleer of het stuur en het zadel van de kinderfiets niet te hoog staan. - Wacht met de fiets bij de school op een plaats waar het overige verkeer niet wordt gehinderd. - Veel ouders brengen hun kind met de auto naar school. Stop met de wagen dan aan de kant van de school. - Stop niet direct vóór de schooluitgang als er even verderop nog ruimte is. - Ook al stapt u aan de linker kant van de auto uit, het kind kan beter aan de rechterkant uitstappen. In bijgaand verhaal wordt in gegaan op de omstandighe den waaronder kinderen slachtoffer in het verkeer worden en welke groepen het meest getroffen worden. De bijlage van VN springt meteen in het oog vanwege het originele thema: geluid van Nederland. Een speelse bloemlezing uit de vele "klankschappen" die ons land rijk is. "Net als in een land schap leeft iedereen in een klankschap. Het is er altijd maar er bestaan geen ansichtkaarten Geluid, zo blijkt uit de bijlage, is onderhevig aan de grootst moge lijke actualiteit. Een handge meen dat voortkomt uit het over matige volume van een naburige pick-up. Mensen die, wonend aan een spoorbaan, de veelheid van treintypen op hun gehoor kunnen onderscheiden. Barings weeën onder begeleiding van Mozarts Klavierconcert KV 467 als een soort pijnstiller. En een jongetje van acht dat bij de bul- derbaan van Schiphol woont en derhalve in staat is een perfecte imitatie ten beste te geven van een aantal turboprops, de DC-8, de DC-10 en de Trident-3. VN opent met de kabinetsformatie en toont aan hoe de briljante eco noom Ruud Lubbers zich "naar het fractieleiderschap van het CDA wegcijferde" Ook in VN het succesverhaal van de onlangs uitgewerkte forma teur Sjeng Kremers, gouverneur van Limburg en voor die tijd o.m. hoogleraar psychologie te Nijmegen. Zijn loopbaan be stond tot voor kort louter uit suc cessen en de formatie was dan ook eigenlijk zijn eerste misluk king, concludeert VN. Een vroe gere wetenschappelijk medewer ker van Kremers doet nogal fel over zijn ex-collega: "Hij is niet zozeer een harde werker als wel geniaal in het niets doen en ande ren vanzelf alles laten oplossen, alleen door zijn bestaan en zijn aanwezigheid". Verder in VN de inleiding die A. den Doolaard heeft geschreven voor het onlangs verschenen boek over Wilhelmina in Lon den, 1940-1945. Een opejihartig verhaal waarin o.m. de a.nbities van de oude vorstin bij de voor bereiding van een na-oorlogse bestuursvoorziening breed wor den uitgemeten. MAGAZINE EM heeft deze week het voorko men van een nieuw soort consu mentengids. Twee redacteuren gingen op stap om in een groot aantal horeca-bedrijven het daar geserveerde kopje koffie te (be- )proeven. Zo ontstond een nieu we Michelin-gids voor het bruine vocht waarvoor de waardering werd uitgedrukt in rapportcij fers. Elseviers koffietest, heet dat dan. Belangrijkste nieuwsfeit: de koffie, aanblik, bediening en am biance zijn het beste in De Hoef slag, Huis ter Heide. Ook EM schrijft over Van Agt en heeft een prachtige spotprent ^^^waaroj^dc^rote^Jcidei^s^afge^ beeld als wielrenner. Hij belt aan bij Peter Post die op zijn raam de volgende annonce heeft geplakt "Gevraagd kopman, ervaring ge wenst". /erder in EM een verhaal over de Bijlmermeer, een gevangenis voor zijn bewoners. En de inven tarisatie van een nieuwe trend die de hedendaagse jeugd, ster ker dan ooit tevoren, in afgeme ten hokjes stopt: bombers, punks, rockers, skinheads, dis co's en mods. Jeugd contra jeugd, is de titel van het verhaal En inderdaad: de ene groep "ramt" de andere in elkaar. Mode en muziek vervullen hierbij een belangrijke symboolfunctie. De sociologische verschillen volgen dan vanzelf wel. Zo schijnen dis co's maatschappij-bevestigend te zijn en punks maatschappij kritisch (of is het: krities?). Een ooggetuige beschrijft in EM de guerrillastrijd in Aghanistan en concludeert dat de Russen de partizanenstrijd in dat land bezig zijn te verliezen. Emmv van óent van Iran. Daarin wordt het beeld van de gek Chomeim her haaldelijk bevestigd. "Hij veran dert bijvoorbeeld heel vlug van mening. En hij is de man die slaat, zelfs als hij ziet dat je je niet verzet, hij slaat tot je dood bent" zegt de ex-president. Bani Sadr erkent de fout die hij aanvankelijk heeft gemaakt door Chomeini als toekomstige leider van Iran te erkennen. Chomeini aanvaardde in ballingschap vrij wel aale theorieën die sympathi serende intellectuelen, onder wie Bani Sadr, hem aanreikten, maar eenmaal in Iran begroef hij ze weer als hem dat zo uitkwam. Ton van Dijk dook in de Amster damse politiewereld om na te gaan hoe "trigger-happy" (schietgraag) de politie-beamb- ten daar zijn. Aanleiding: het doodschieten van de Amster damse Meta Hofman, die gewa pend met een aardappelschil mesje. een ernstige bedreiging zou zijn geweest voor een agent. De teneur van het verhaal: de schietdrempel is inderdaad ver laagd. Een rechercheur van mid den dertig "Vroeger werd er toch minder cowboytje gespeeld. Dat is toch van nu, die bravour. In de uniformdienst met de hol ster buitenom en bij de recher che met allemaal eigen holsters. Ü<- een hooft c<-n andere schou ADVERTENTIE derholster, de ander een been- holster. Dat laatste hebben ze in "French Connection" gezien, dat was wel wat: zó zitten, aan je been krabben en ineens pang pang". Het omslagverhaal van HP handelt over Polen die in Nederland werken. Zij vormen de vierde emigratiegolf en verlangen elke dag terug naar hun land. De kabinetsformatie wordt ook in De Tijd breed uitgesponnen Het "ja" en "nee" van de CDA-fractie dat evengoed "nee" en "ja" kan zijn. In het verlengde hiervan portretteerde Rob Vermaas de huidige informateur De Gaay Fortman sr.: een regent, een rode professor, een nobele spotter en plager, die de ernst met Den Uyl en het gevoel voor humor met Van Agt gemeen heeft (aldus dr. Puchinger). Ook in De Tijd aandacht voor de cursus "Afscheid van Arbeid". Een cursus voor wao-ers die "het niet meer zien zitten". De cursis ten merken dat ze niet de enigen zijn die in de wao zitten Een pro jectleidster zegt: "Veel mensen ^^he^i^njifgekeu^i^iebberwlaar over schaamtegevoelens. Zij zoe ken de schuld bij zichzelf, terwijl het vaak aan het bedrijf ligt" De Tijd doet een nogal kritische uitval naar de gezondheidsactie N' <i' ifand Mcé en -preekt van gezondheidsterreur. Het blad ci teert uit een kritisch rapport over de actie: "De actie Nederland Oké propageert een aantal ge zonde gedragingen en lijkt daar mee uit te gaan van de veronder stelling dat er een standaard ge zond levend mens bestaat. Wij menen dat dit niet helemaal juist is. Er wordt dan voorbijgegaan aan de complexiteit van gezond heid bij individuele personen" De hele actie is onmiskenbaar doortrokken van een soort hop- mansblijheid. wars van zwarig heden en getheonseer maar ge richt op "doen', concludeert De Tijd. Het blad schrijft verder over de - verdwijnende0 - matheid bi) de Wereldomroep en interviewt Theo van Velzen, directeur van het Haags Gemeentemuseum, wiens gebrek aan belangstelling voor de moderne kunst onlangs vragen opwierp in de Haagse ge meenteraad. hervormd nederland In HN een interview met schrijf ster Mischa de Vreede naar aan leiding van haar nieuwste boek "Mijn reis", waarin zy vertelt van haar ervaringen in Indonesië, het land waar ze vroeger gevangen heeft gezeten in een Jappen kamp. Zij meent dat in wezen ie der mens alleen is (een belang rijk thema in haar boeken). "Je gaat toch alleen dood En ook by een orgasme <>f by het krijgen van een kirtd ben je in feite al leen. ook al staan er tien dokters om je heen in de kraamkamer" Natuurlyk ook in HN aandacht voor de kabinetsformatie. En een verhaal over de stryd van de be volking van Plogoff, een dorp in •••n uithoek van Bn-tagne. tegen de bouw van vier kerncentrales. Zelfs de burgemeester deed mee en de stryd werd een succes. Want een van de eerste daden van de sociaal-democratische president Mitterrand was de bouw te schrappen. HN beschrijft verder hoe in de bui tenplaats Beek huizen'Den Bruyl in het dorp Velp, villabewoners hun best doen om langs juridi sche weg de plaatsing van vier woonwagens te weren Ten slotte heeft het blad een inter view met het hoofd van de admi nistratie van het bouwbureau van de Leidse universiteit, Bert Dekker. Deze wil als lid van de universiteitsraad de Leidse uni versiteit een standpunt ontlok ken over de kernwapens "Uni versiteiten worden geacht niet uit hun nek te zwammen Ze mo gen over de catastrofe die de mensheid bedreigt niet langer zwijgen", zegt Dekker WIM WIRTZ

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15